Ploeg Post laat Breukink vallen ill DE Vluggertje als variant Olympia's Ronde een secondenspel HEE "*7] Roche nieuwe leider in Giro NK snelschaken voor vrouwen in Leiden MAANDAG 25 MEI 1987 SPORT PAGINA 19 CAMAIORE Dl LIDO (ANP) - De geschiedenis herhaalde zich in de Ronde van Italië. Net als vorig jaar werden de wielrenners van Peter Post geveld door de ploegentijdrit. Het kostte Eric Breukink gisteren op de boulevard van Camaiore di Lido, juist boven Pisa, de rose trui van de leider. Hij moest het tricot afstaan aan Stephen Roche. Phil Anderson wint informatie in bij Peter Post. De Australiër kreeg overigens een boete van 100.000 lire (ruim 160 gulden) omdat hij in de etappe van zaterdag in de eindsprint een stompende beweging had ge maakt in de richting van de Italiaan Pagnin, die de sprint aantrok voor zijn kopman Argentin. (foto ap> GRONINGEN (GPD) - Olympia's I Ronde van Nederland belooft op nieuw een spel van seconden te worden. Na twee dagen koersen in de belangrijkste Nederlandse etap pewedstrijd voor amateurs be draagt het verschil tussen de num- j mer één, Eddy Schurer en de num mer twee, Arno Ottevanger, zegge en schrijve één seconde. Schurer i had zaterdag een goede dag met I een etappezege en een tweede plaats in de proloog. Ottevanger I bewees gisteren over evenveel i sprintcapaciteiten te beschikken als de renner uit Bakkeveen. Winst in de tweede etappe en een ijzer- sterk verreden ploegentijdrit in de avonduren van zijn ploeg Van Aar- Ie brachten hem uiteindelijk op I één seconde van de gele trui-dra ger. Voor de spanning in deze Ronde I een goede zaak, voor het wedstrijd- I verloop minder. Premiesprints on derweg worden belangrijk, het J koersverloop wordt daar op afge- j stemd en afgaande op dat van gis teren in de tweede etappe van I Lelystad naar Groningen betekent dat niet veel goeds. Olympia's Ronde van Nederland kende met name voor de ploegen van Van Aarle (ploegleider Frits Schur) en Koga Miyata (Egbert Koersen) een voortreffelijke start. Zij maken met de Oostduitse selec tie, aangevoerd door Bernd Dittert, voorlopig de dienst uit in deze etappekoers, waarin de inbreng van buitenlandse ploegen uit Spanje, Engeland en België te ver- I waarlozen is en de Amstelploeg van Herman Krott zijn kopman Anjo van Loon - bij ontstentenis van onder meer Van Rijen, Corne- lisse en Harmeling - al op de eerste dag kwijt raakte. De start van Eddy Schurer in de ze 36e uitgave van Olympia's Ron de van Nederland was zaterdag in drukwekkend. In de proloog moest hij nog zeer onverwacht zijn meerdere erkennen in Frank Kersten. Immers, in meerdaagse wedstrijden als de Ster van Bladel en de Ronde van Zeeuws-Vlaande- ren had hij zich al de sterkste ge toond in twee korte tijdritten. On danks de toenemende wind op het bochtige parkoers in en rond het nieuwe winkelcentrum in Amster dam-zuidoost was Kersten onver wachts vijf seconden sneller dan de 22-jarige coureur uit Bakke veen. Onverwachts, omdat Kersten onlangs nog had af te rekenen met een lichte longontsteking, die hem tien dagen buitenspel zette. ,,Dit valt mij alleszins mee", grijnsde Kersten na afloop. „Eén week hard trainen en het eerste resultaat is daar". Een hoofdrol voor Eddy Schurer dus in een Olympia's Ronde. In de etappe van gisteren maakte de 22- jarige Fries duidelijk dat hij zijn leiderspositie niet zo maar prijs geeft. Een ontsnapping met Frank Kersten in de hoofdrol maakte hij, met medewerking van zijn ploeg maats, snel goed. Dat was het enige hoogtepunt van een wedstrijd, waarin de volgerskaravaan slechts Edmonton op weg naar de Stanley Cup wakker werd geschud door pre miesprints en een sprint meetel lend voor het bergklassement In het supervlakke traject naar Groningen had de organisatie de brug over het Ketelmeer hoog ge noeg bevonden om mee te kunnen tellen voor het bergklassement. Juist in die premiesprints roer den de renners van Egbert Koersen zich danig. Met name Ar no Ottevanger wenste zich daar uitdrukkelijk mee te bemoeien. Enerzijds om te voorkomen dat Schurer te veel seconden winst zou pakken ten opzichte van zijn naas te concurrent Frank Kersten, an derzijds om zelf wat tijdwinst te boeken ten opzichte van de gele trui-drager. Dat de 24-jarige renner uit Vught aan de meet toch nog voldoende macht over had om Schurer van een nieuwe etappeze ge af te houden, verbaasde hem zelf in hoge mate. „Ik had mij met die premie sprints al behoorlijk uitgesloofd, maar aan de andere kant is het na tuurlijk ook zo, dat ik het hele jaar al goed rijd. Geluk heb ik tot nu toe niet gehad, zodat deze overwin ning voor mij als geroepen kwam". GOES (ANP/AFP/Rtr) - Jean Paul van Poppel heeft zater dagmiddag de profronde van Midden-Zeeland gewonnen. Hij versloeg in de eindsprint van de rit over 221 kilometer, met start en Finish in Goes, de Belgen Eric Vanderaerden (tweede) en Wim Arras (derde). Van Poppel had een tijd nodig van 5 uur, 4 minuten en 1 se conde. Over het geheel genomen was het een saaie wedstrijd. Er waren wel wat schermutselin gen, maar grote ontsnappingen bleven uit. Uiteindelijk draaide het uit op een massasprint, waarin Van Poppel zijn kwali teiten als spurter nog eens liet Hoewel hij er niet in slaag de ook maar enkele bonusse conden te veroveren, heeft de Britse prof Malcolm Elliott de leiding behouden in de Ronde van Groot-Brittannië. Zaterdag won de Tsjechoslowaak Vladi- LEIDEN - „Zeg, wil je nog een partijtje snelschaken?" Amper bekomen van de ochtendzitting vraagt Caroline Slingerland een Van Poppel in Zeeland naar derde zege mir Kinst de zevende etappe, gisteren bleef de Rus Igor Soemnikov op het laatste heu veltje van de achtste rit de Belg William Tackaert een half wiel voor. Het tweetal had een voor sprong van 28 seconden op het peloton. Elliott had zijn zinnen gezet op de derde plaats, die hem vijf seconden bonus zou hebben opgeleverd. Hij werd echter in de eindsprint versla gen door de Pool Slawomir Krawczyk. Daardoor bleef de marge met de nummer twee in de rangschikking: de Rus Ale xander Zinoniev dertien secon den. Sean Kelly verschijnt van daag in Grenoble niet aan de start van de Dauphiné Libéré. Hij ondervindt nog te veel last van zijn gekwetste zitvlak. Dit heeft de Ierse wielrenner in Spaanse dienst zijn ploegleider Faustino Ruperez zaterdag la ten weten. Kelly staakte op 12 mei zijn deelneming aan de Ronde van Spanje, hoewel hij het alge meen klassement aanvoerde. Hij werd gedwongen tot afstap pen wegens pijnlijke wonden aan zijn achterwerk. De Ierse kampioen had zaterdag nog vijf hechtingen. Doktoren ver wachten dat de training niet voor woensdag zal kunnen her vatten. Francesco Moser is met zijn gedachte een beetje bij de Tour de France. Dat vertelde de Ita liaanse wielrenner gisteren in Lido di Camaiore. Moser, vlak voor de Giro tij dens een training over de kop geslagen, zei zich goed te voe len. De Ier dankte zijn riante positie in het klassement voor de tweede keer dit seizoen rechtstreeks aan zijn ploeggenoten. In een perfecte samenwerking raasden de renners van Davide Boifava over de vlakke brede kustweg, waarboven een donker wolkendek lag. De spora disch verschijnende zon zorgde desondanks voor een drukkende temperatuur, waarvan de Carrera- trein in tegenstelling tot de concur rentie geen last had. De negen ren ners van Boifava kwamen in geslo ten formatie aan na 47 minuten en 22 seconden, ofwel een gemiddel de snelheid van ruim 54 kilometer. Roche en zijn collega's zetten de andere kopmannen op grote ach terstand. De werkelijke tijden wer den immers doorberekend naar het individuele, algemene klasse ment, waarin Breukink na de zater dag door wereldkampioen Argen tin gewonnen rit veertien secon den voordeel had op Roche. Saron- ni, tweede in de ploegentijdrit, hield de schade beperkt. Maar de vierde plaats voor de Post-brigade deed Breukink zakken naar dezelf de klassering op de algehele rang lijst. Erger voor Post was, dat de klassementsrijder Anderson een dreun kreeg. De Australiër, zelf in topconditie, zag alleskunner Ro che een voorsprong van bijna an derhalve minuut nemen. „Ach, we hebben pas tien procent van de Gi ro gehad", trachtte Anderson zich zelf moed in te spreken. „Er waren een paar jongens van ons niet goed vandaag. We konden niet beter." Dat zei Post met een weemoedige blik in de ogen ook. In het verleden was zijn ploeg de schrik van het pe loton in de race tegen de klok. Nu moest hij toekijken, hoe de samen werking niet vlotte: „Ze begonnen zelfs met verschillende versnellin gen te rijden. Dat was een slecht teken. Maar als iedereen zich goed voelt, doe je er verder weinig te gen." Niemand van de Nederlandse formatie wilde later namen noe men van degenen met slechte be nen. De negende renner, De Rooy, was al na de derde kilometer afge haakt. Hij kon geen kopwerk meer verrichten. De Rooy was in de eer ste etappe op zijn stuitje gevallen en ondervond daarvan nog veel hinder. Lubberding, Planckaert en Talen kwamen iets later over de streep dan hun vijf ploeggenoten, die ruim een minuut op Roche toe gaven. De Rooy arriveerde pas tien minuten later. Post zocht niet naar excuses voor de slechte prestatie Dat zijn ploeg in tegenstelling tot die van Roche met open voorwie len reed, deed er volgens hem niets toe. In de Giro 1986 werd de ploeg Post tiende, waardoor de toenmali ge kopman Van der Velde minuten inleverde. wat dat betreft een buitenbeen tje: zij reist op eigen gelegenheid toernooien af. „Bij mij' in de buurt zijn er weinig mogelijkhe den, dus ik pak de trein nogal eens", beschrijft de Brabantse haar favoriete tijdsbesteding. Eens per jaar komt de Neder landse vrouwensnelschaaktop naar Leiden. Vanaf 1984 heeft Philidor de regelmaat te pakken. „Zonder ons zou er geen Neder lands kampioenschap worden georganiseerd", vermoedt Mi- chiel Vergeer, de voorzitter van de Leidse schaakvereniging. Het enige probleem is altijd de finan ciering. „Dankzij de schaakbond en schaakclubs kunnen we ook nu weer geldprijzen uitloven". Om die te bemachtigen doen 19 vrouwen/meisjes een volle dag waanzinnig hun best. 'Voor de lol' heet dat, maar elke nieuwe ronde wordt gekenmerkt door ge tik van de klokken, geschuifel met schoenen, strakke grimassen, een enkel zenuwachtig lachje, ge zwollen adertjes bij de slapen en bijna hoorbaar werkende herse nen. Niets op het bord ontgaat de deelneemsters, maar wat om hen heen gebeurt gaat langs hen heen. Tempo Pas na een aantal nullen be kent Agnes Levink dat de verdere uitslagen haar gestolen kunnen worden. „Per ongeluk heb ik één partij gewonnen, maar verder ben ik zelfs niet door mijn vlag gegaan. Nog voordat mijn zeven minuten bedenktijd om zijn, ben ik al van het bord gespeeld. Wat wil je ook, het gaat zo ontzettend snel". Dat is de charme van het snel schaken. Deze variant op het ede le schaakspel, waarbij het tempo nog vaak belangrijker is dan de kwaliteit van de zetten, spreekt vooral de jeugd aan. Daarvan is dit kampioenschap een onweer legbaar bewijs. Daarnaast is routine een voordeel, gepaard aan een gedegen kennis van ope ningen. Routinier Cathy van der Mije weet zich zodoende tegen en thousiaste tieners eenvoudig te handhaven. Haar eindscore be draagt zelfs 100%, waarmee zij vijf concurrentes liefst vijf pun ten voorblijft. Om het belang van vluggertjes te benadrukken verwijst de kam pioene naar de Amerikaanse oud-wereldkampioen Bobby Fis her. „Zijn snelschaakpartijen waren soms kwalitatief zo goed, dat ze met meer bedenktijd niet zouden kunnen worden verbe terd. Die juweeltjes zijn dan ook gewoon gepubliceerd, net als ge wone schaakpartijen" Van der Mije kan het weten, de jongste deelneemsters kennen de legendarische schaker hooguit van horen zeggen. Zij zijn op hun eigen manier met schaken bezig. Niet eens elke dag, maar gewoon als ze er zin in hebben. Dan heb ben ze verder niets in de gaten. „Is hier vandaag een fotograaf geweest? Oh, dan was dat zeker voor de schoolkrant" PHILADELPHIA (RTR) - Edmon ton Oilers nam gisteren met 3-1 de leiding de strijd om de hoog ge waardeerde Stanley Cup voor ijs- hockeyteams. In Philadelphia won Edmonton de vierde wedstrijd voor de serie met 4-1 van de Phila delphia Flyers. Wayne Gretzky scoorde drie maal. De vijfde wedstrijd is mor gen in Edmonton. Bij winst zijn de Oilers zeker van het bezit van de Stanley Cup. Zéér sombere vooruitzichten Van der Wiel BUDEL (ANP) - Het begint er steeds somberder uit te zien voor de Nederlandse schakers in het zo- netoernooi in Budel. Na vier ron den is het verschil tussen de Belgi sche lijstaanvoerder Luc Winants en het nationale trio Scheeren-Lig- terink-Van der Wiel al opgelopen tot anderhalf punt. Wil Van der Wiel, de enige grootmeester in dit toernooi, nog een kans maken op kwalificatie voor een van de inter zonale toernooien (waarvoor hij zich in de vorige cyclus wel plaat ste), dan is een overwinning in de vijfde ronde op Winants toch wel vereist. Winants rekende zaterdag af met Peter Scheeren. De leraar uit Hel mond kwam al snel met z.wart in een Koningsindische partij positio neel in het nadeel. Toen hij ook achterstand in materiaal opliep was het voor Winants niet zo moei lijk meer te winnen. Van der Wiel bereikte niets met wit tegen Gert Ligterink, zijn se condant van het vorig jaar. Inte gendeel, als er iemand enige aan spraak mocht maken op voordeel, dan was het Ligterink. Het even wicht werd echter niet echt door broken. Voor het begin van de ron de had Van der Wiel zijn hopeloos staande hangpartij uit de eerste ronde tegen Rini Kuijf opgegeven. Paul van der Sterren won zijn eerste partij ten koste van Kuijf. Hij is echter met tweepunten ach terstand op Winants al vrijwel uit geschakeld. concurrente in de lunchpauze om alweer een vluggertje. Tot tevre denheid van de 12-jarige Leidse schaakster hapt haar tegenstan der toe. Geen tijd voor een kren tenbol, maar wel voor een potje schaak. Er is wat aan de hand, die za terdag in een lokaaltje van Leid se MEAO aan het Lammen- schansplein. De lokatie is door de organiserende schaakvereniging Philidor uitstekend gekozen. Im mers, aan het Nederlands kam pioenschap snelschaken voor vrouwen nemen voornamelijk meisjes deel die de schoolbanken nog nauwelijks zijn ontgroeid. Natuurlijk zijn de meesten wel wat ouder dan Caroline Slinger land, die nog op de basisschool zit. Maar vele anderen zijn er nog niet achter gekomen of aan leg voor schaken en wiskunde wat met elkaar te maken hebben. „Wiskunde ging mij wel ge makkelijk af', geeft Henriëtte de Greef toe. De tweedejaars studen te uit Utrecht heeft echter een an dere combinatie gevonden, die ook niet meevalt. „Door mijn stu die theologie schiet het schaken er wel eens bij in. Als je het goed wilt doenis schaken een studie op zich. Ik zie dat aan mijn zus Heieen, die meer talent heeft, dan ik, maar daarnaast ook heel wat tijd aan schaken besteedt. Zij doet nu ook mee aan het zone- toernnoi in Budel". Zo goed als zuslief hoeft zij met te worden. Net als de andere deel neemsters snelschaakt zij voor haar lol, „al zou ik hier niet voor een veertiende plaats naar toe komen". Leiden is haar overigens niet onbekend, omdat zij in de competitie al enige jaren voor Philidor uitkomt. Wat meisjes als Caroline Slingerland nu meema ken, heeft De Greef ook zelf erva ren: op jonge leeftijd tegen de na tionale vrouwentop schaken. Blunder Want ook die is vertegenwoor digd in Leiden. Grootmeester Ca thy van der Mije wint het snel schaakkampioenschap al jaren achtereen en is dit jaar zelfs niet te beroerd om het 'echte' zonetoer- noot in Budel te laten schieten. „Voor mij is het alleen moeilijk om achttien patijen op scherp te blijven staan, dat gaat de jeugd gemakkelijker af', fluistert de grootmeester bescheiden na haar zoveelste klinkende overwinning, in de slechts met zeven minuten bedenktijd bedeelde partijen blundert ook Van der Mije erop los. Tegen Ada van der Giessen hanteert de Haarlemse zetten lang een (gepromoveerde) pion als dame. „Volgens de regels had me vrouw Van der Mije daarop kun nen verliezen", legt wedstrijdlei- door Tim Brouwer de Koning der mevrouw Van der Wal uit. „Je staat er versteld van dat schakers de reglementen zo slecht kennen. Dit maak ik op alle toer nooien die ik organiseer regelma tig mee, ook bij de mannen. Ik hanteer de regels altijd strikt, maar een goede wedstrijdleider is de problemen altijd vóór". In dit geval is er niet eens sprake van een probleem, want geen van beide deelneemsters maakt be- Algemeen wordt de sportiviteit van de vrouwen geroemd. „Bij mannen gaat dat heel anders toe", vertelt Ine Wuts uit Pannin- gen. „Die moeten per se van vrou wen winnen en als dat eens niet lukt, lopen ze kwaad van het bord weg. Pas als ze zijn afge koeld, valt er weer met hen te praten". Dochter Helene vindt het, net als de andere meisjes, op haar beurt leuk om van jongens te winnen. Dat kan bijvoorbeeld op schoolwedstrijden, waar vaak voor het eerst serieus met het schaakspel wordt kennisge maakt. In andere gevallen is het schaken er thuis al met de paple pel ingegoten. Niet alleen moeder en dochter doen samen aan het kampioen schap mee. Ook de zusjes Came ron ontmoeten elkaar achter het bord. Van de andere schaaksters bedrijft altijd wel minimaal één familielid het spel met de witte en zwarte stukken. Peggy Jansen (16 jaar oud) uit Etten-Leur is Els van Leeuwen succesvol ASSEN - Dat de vrouwenwielerploeg van Joop Riethoven mo menteel in collectief opzicht uitstekend draait, bleek zaterdag eens te meer tijdens de klassieke Omloop van 't land van Bartje. Els van Leeuwen plukte ditmaal de vruchten van dat sterke col lectief. De 24-jarige Lissese boekte, door in Assen als winnares over de meet te komen, het eerste grote succes in haar relatief al vrij lange carrière De vrouwen uit de Casba-De Wit formatie waren in het Drentse land met zijn drieën sterk vertegenwoordigd in een kopgroep van 15, die zich halverwege de 80 kilometer lange koers had gefor meerd. Toen de opvallend acterende Van Leeuwen tijdens de laat ste 10 kilometer het avontuur had gezocht, verrichtten Monique de Bruin en Cybtha Lutke Schipholt verdienstelijk afstopwerk. Els van leeuwen maalde sterk door en Finishte uiteindelijk met een voorsprong van 20 seconden op de achtervolgende groep. Mie- ke Havik won daarvan de spurt voor Monique Knol. Lutke Schip- holt en De Bruin kwamen als de nummers vijf en zes over de meet. De Nieuwkoopse Petra de Bruin schreef zaterdag bij de zoge naamde Superbowl baan wielerwedstrijden te Apeldoorn het ach tervolgingsonderdeel op haar naam. Zij wist in de finalerit haar rivale Linda van de Berg overtuigend klop te geven. De Bruin's plaatsgenote Gonnie van Koert behoorde gisteren tijdens de vrou wenronde van Gouda tot een vluchtersgroepje van drie. De Nieuwkoopse diende echter in de spurt Monique Knol voor te laten en moest daarmee met de tweede plaats genoegen nemen. de achttien schaakpartijtjes, die zij zaterdag moest Sylvia de Vries zet de klok op afwerken. speeltijd minuten

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19