PORT stapt op PSV: titel met een bijsmaak Ilists TsSlP zwaait af na blunder IAANDAG 25 MEI 1987 PAGINA 13 Mislukte sollicitatie in De Kuip In finalepartij in Diisseldorf Conflicten bederven de feestvreugde Ajax bijna rond met Stapleton V.9.9 00 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD iRNHEM (GPD) - Scheidsrechter achtste minuut van de tweede helft 'frkkerveer uit Slikkerveer zegt het etaald voethal met onmiddellijke en i£l9an9 vaarwel. De 37-jarige arbi- Sje_ 2r, bezig aan zijn derde seizoen, waait vrijwillig af na de blunder O'.ie hij gisteren tijdens het duel Vi- I zsse-H eerenveen (uitslag 2-0) be ding. Slikkerveer verzuimde Rick ''alan uit het veld te sturen nadat B""Z \e Vitesse-spits in de 76ste minuut oor de tweede maal een gele kaart ad gekregen. Talan kreeg zijn eerste gele kaart n de tiende minuut van de tweede nada-t hij Enrico Small had —Aeergehaald. Ruim twintig minu- Sen later liep Talan de Heerenvener lljWaarten de Jong tegen de grond. i iy®pnieuw trok Slikkerveer het geel. 1 ipe rode kaart echter, hield hij tot fiill cders hoorbare verbazing op zak. .JMHaijlijkbaar nattigheid voelend, ging Slikkerveer vervolgens zijn beide grensrechters langs om even later net spel doodleuk te laten hervatten een vrije trap. De ietwat geëmotioneerde Slik- cerveer verklaarde naderhand de jk '.erste gele kaart op het conto van jfl ie nummer acht. Chris van den 'SËDungen, te hebben bijgeschreven. wMi .Waarschijnlijk omdat het in de ROTTERDAM (GPD) - By 3-0 zak- |p|te hij door z'n knieën, bij 4-0 rolde ^'^hij languit over de grasmat. Na de llec-zesde goal raakte hij z'n kop kwijt. 1- Zeven en acht maakten de treur mars van AZ-doelman Hans de Ko ning compleet. Feyenoord-AZ 8-0. ^^De grootste nederlaag die AZ ooit moest slikken, de grootste score van dit seizoen. „Ik stond bijna te janken in het doel", bekende De Koning na afloop. gebeurde. Maar toen ik Talan de tweede maal geel gaf en merkte dat zijn nummer elf niet in m'n boekje stond, begon ik te twijfelen. Ik dacht: johjou heb ik net ook al gehad. Maar m'n grensrechters konden me niet helpen". Een geheel andere lezing van wat zich heeft afgespeeld, komt van Vi- tessenaar Roger Schouwenaar. „De scheidsrechter had de nummer tien, Dick Schoenaker, in z'n boekje staan. Dat heb ik met eigen ogen gezien. Hij had de tiende minuut en het nummer elf van Rick door elkaar gehaald. Toen Dick ontken de dat hij een kaart had gekregen en vervolgens bleek dat een van de grensrech ters wèl nummer elf had opgeschreven, besloot Slikkerveer uiteindelijk er maar nummer acht van te maken", aldus Schouwe- Van den Dungen, die zich op het moment van de eerste gele kaart aan de andere kant van het veld bevond, hoeft zich geen zorgen te maken dat hij in Zeist een streepje extra achter zijn naam krijgt. Slik kerveer liet weten door te zullen ge ven dat de Bosschenaar onschuldig is. Talan daarentegen lijkt een schorsing te wachten. De gele kaar ten die hij gisteren kreeg, brachten zijn jaartotaal op drie. Heerenveen overigens zal niet proberen de wed strijd overgespeeld te krijgen. Voor de Friezen stonden gisteren geen belangen meer op het spel. Slikkerveer raakte vorig jaar al eens in opspraak na een wedstrijd in Arnhem. Onder zijn leiding liep het vroeg dit seizoen gespeelde duel Vitesse-Cambuur behoorlijk uit de hand. DÜSSELDORF (SID) - Tsjechoslowakye heeft het landentoernooi van Dusseldorf ge wonnen, maar aller ogen zijn in het afgelopen weekeinde gericht geweest op John McEn roe. De 28-jarige Amerikaan had zijn inmiddels beruchte temperament minder dan ooit onder controle en stapte voor het eerst in zijn carriere middenin een partij van de baan. Voor scheidsrechter Kaufmann zat er niets anders op dan Mecir tot winnaar uit te roepen, waardoor Tsjechoslowakije in de finale op een goedkope manier aan een voorsprong van 1-0 kwam. Op het moment van afbreken leidde Mecir met 7-5,2-6,2-1. Brad Gilbert trok in de volgende partij de stand gelijk door een overwinning met 6-4,5- 7,6-4 op Milan Srejber. In het af sluitende dubbelspel beslisten Mi- loslav Mecir en Tomas Smid met een overwinning van 6-3,6-1 op Brad Gilbert en Robert Seguso over de pnjzenverdeling: 300.000 dollar voor de Tsjechoslowaken, de helft voor de Amerikanen. Neurotisch McEnroes optreden in Dussel- dorp balanceerde voortdurend tus sen geniaal en neurotisch. Donder dagavond liet hij het publiek twee uur wachten, omdat hij in de hal Inpakken en wegwezen. John McEnroe houdt het in Düsseldorf na korte woordenwisseling met scheidsrechter Kaufmann voor gezien (fot In contracten Van Basten en Gullit hoge boete-clausules GRONINGEN (GPD) - Wanneer AC Milan weigert zijn 1 werknemers Ruud Gullit en Marco van Basten af te staan aan het Nederlands elftal, komt dat de Italiaanse club op een boete van één miljoen gulden te staan. De KNVB heeft leergeld betaald met de ervaringen van Ander- lecht dat international Adrie van Tiggelen onlangs verbood met Oranje tegen Griekenland aan te treden. Anderlecht had daar best 50.000 gulden voor over. Volgens Renze de Vries, in het sectiebestuur belast met de na tionale elftallen, is in de contracten die Gullit en Van Basten met AC Milan hebben gesloten, de boete-clausule drastisch opge schroefd. Deze is overigens niet van toepassing op vriendschappe lijke interlands. De Vries: „Ik verwacht voor kwalificatie-wedstrijden voor het EK en WK geen problemen. AC Milaan moet voor de beide Neder landers 500.000 gulden per speler aan de KNVB betalen als ze niet worden vrijgegeven. HAARLEM (GPD) - Het bleef minutenlang muisstil in de kleedkamer van PSV. De winst op Haarlem (0-3), die offi- worden voor de AZ-doelman. Drie cieus toch goed was voor de tweede achtereenvolgende legatie1 afgevaaMi^^rfa^r^deIRot- landstitel< bracht geen spoor van blijdschap op de gezich- terdamse Kuip om de goalie op zijn ten van de spelers evenmin op dat van trainer Guus Hid- kwaliteiten te beoordelen. De dink. Het leek er zelfs verdacht veel op dat de PSV-ers blij naam van De Koning zal nu waar- waren met de winst van Ajax in Den Bosch, waardoor de debiekenkomen:'ïïsmeesfgepjs" SfS huldiging in Eindhoven ontliep. Maar of ze nu seerde doelman van het seizoen w"len of niet, met viei punten vooispiong op Ajax en een '86-'87. Het 'u hoort nog van ons' voordelig doelsaldo van plus 13 zullen ze er donderdag op was bijna hoorbaar. Maar liefst Woudenstein en later op de avond in de Brabantse hoofd- acht doelpunten werkten als door- stad toch aan moet geloven. De wedstrijd Feyenoord-AZ had een sportieve sollicitatie moeten Na de zesde Rotterdamse treffer raakte De Koning buiten zinnen. „Ik was", zei hij, „zo verschrikke lijk gefrustreerd dat ik de verzor ger, die mijn knieblessure kwam behandelen, zijn waterzak uit zijn handen had willen rukken en over m'n hoofd willen uitstorten". De 8-0 van gistermiddag bete kende de grootste nederlaag die AZ ooit heeft geleden. Feyenoord verbeterde het bestaande record van Ajax. De Amsterdammers ver sloegen AZ in het seizoen '70-'71 tot 8-1. De grootste overwinning aller tij den blijft echter op naam van Ajax. In het seizoen '71-'72 werd Vitesse met 12-1 opgerold. Wel betekende de 8-0 van Feyenoord de beste sco re van dit seizoen. Feyenoord kwam tegen NAC C63-'64) tot 10-0. Illustratief voor de al maandenlang verkilde verhoudingen waren gis termiddag de kwajongensstreken van Ruud Gullit en René van der Gijp, die al dan niet bewust als laatsten uit de kleedkamer tevoor schijn kwamen. De twee hoofdrol spelers in het voetbaldrama dat PSV dit seizoen opvoerde, pro beerden in een jolige bui Hans van Breukelen op de korrel te nemen. De roep om Menzo ging Jacques Ruts kennelijk te ver. Voor de neus van de wachtende verslaggevers gooide de voorzitter van PSV de deur in het slot en onderhield hij zich met Gullit. Quasi-ernstig kijkend en met van AC Milan, waardoor de toe komstige werkgever van het duo Gullit-Van Basten op de valreep Europees bekervoetbal voor vol gend seizoen veilig stelde. Daar komt Van der Gijp met Pisa, zijn vermoedelijk nieuwe (Italiaanse) broodheer, niet aan toe. Ironie De twee spelers kunnen nauwe lijks de dag afwachten dat zij bij PSV kunnen vertrekken. De ironie wilde echter dat dit tweetal gister middag tekende voor de totale PSV-produktie. Gullit opende de kwartier voor de rust. JiilIHSSSiS -,*) - r Chris Verkaik (links) en doelman Edward Metgod i van Ruud Gullit die PSV op 0-1 brengt ruiker in zijn hand kwam de vedet- toen hij zijn klasse nog eens onder- PSV volstond met een berisping voor Gullit en raakte meteen Kraay kwijt. „Een vrolijke boel was het in de langs Metgod tikte. Pas in het slot- het ging niet". Veel uitbundiger valler mocht opdraven voor Arne- Treurig 5 zijn reactie op de overwinning AMSTERDAM (GPD) - Ajax hoopt nog deze week Frank Staple ton van Manchester United te kun nen contracteren. De Ierse interna tional moet bij Ajax de opvolger worden van Marco van Basten. Ajax is al nagenoeg rond met de 30-jarige Stapleton, die 52 keer voor het Ierse elftal uitkwam. Al leen manager Alex Ferguson van Manchester United kan nog roet in het eten gooien door een hoge transfersom te bedingen. Staple ton verwacht dit echter niet gezien zijn enorme verdiensten voor het Britse voetbal. Stapleton maakte zijn debuut bij Manchester United in de zomer van 1982, stond vijf keer op Wembley in de Engelse Cupfinal en kwam voor zijn over gang naar Manchester United uit voor Arsenal. Stapleton, die bekend staat als een kopspecialist, stond als tweede Brit genoteerd op het verlanglijstje Frank Stapleton van Johan Cruijff. Bovenaan dat lijstje stond Cyril Regis, maar hij liet Ajax afgelopen week weten bij de kersverse Cupfinal-winnaar Co ventry City te willen blijven. Met twee treffers bracht de topscorer van PSV zijn seizoento taal op 20. Menige club zou zielsge lukkig zijn met een aanvaller van zijn formaat, maar PSV ziet hem liever gaan dan komen. Het conflict met Van der Gijp was het laatste in een trieste reeks. De „netste club van Nederland" ging er jarenlang prat op dat in Eindhoven geen „westerse toe standen" bestonden en dat binnen brandjes waren geblust voor de buitenwacht er weet van kreeg. Hoe anders lag dat dit seizoen. De titel van vorig jaar - de eerste na acht jaar westerse overheersing - had het vertrekpunt moeten zijn voor een opmars naar de Europese top. Maar in plaats daarvan meldde PSV de ene uitslaande brand na de andere, maar het vuurtje bleef smeulen. Het begon allemaal aan de voor avond van PSV-Bayern Munchen met de donderpreek van Hans Kraay, weldra gevolgd door ferme kritiek van de spelers op Kraay. De (toen nog) technisch directeur werd verweten dat hij steeds weer schoof met spelers en dat hij er hal verwege de competitie nog steeds niet in was geslaagd een vaste speelstijl te ontwikkelen. De vast houdendheid van AC Milan om Gullit bij PSV los te weken, bereik te zijn climax met het interview in Nieuwe Revue, waarin de libero, middenvelder en aanvaller tegelijk Kraay bruusk onderuit schoffelde Vanaf dat moment was in Eind hoven het hek van de dam. In de wetenschap, dat er een precedent was geschapen en dat maatregelen zouden uitblijven, traden de spe lers de afspraken met voeten. „Na het geval-Gullit", erkent Hiddink, „is er een moeilijke werksituatie ontstaan. Ik heb geprobeerd met de groep afspraken te maken om kritiek binnenskamers te houden, maar niet iedereen heeft zich daar aan gehouden" Frank Arnesen dreigde op te stappen toen hij buiten de basis bleef, Jurrie Koolhof deed hetzelf de en René van der Gijp maakte van zijn hart al evenmin een moordkuil, toen hy op de bank be landde. Volgens Hiddink is de on vrede vooral terug te voeren op het grote potentieel aan internationals. „Je kunt op je klompen aanvoelen, dat het moeilijk is om een interna tional te passeren. Dit seizoen heeft bewezen dat een selectie van 16 toppers niet werkt. Er zal dus een 'frisser' team moeten komen". De hoop van PSV is daarbij voor al gevestigd op Rinus Michels, van wie wordt verwacht dat hij de teu gels gaat aanhalen en de discipline terugbrengt. Want vooral daaraan heeft het dit seizoen bij PSV volle dig ontbroken, zodat er op het laatst nog louter bv-tjes in het veld liepen. Puur cijfermatig bezien mag PSV dan niet eens zo'n slecht seizoen achter de rug hebben, van de bedoeling om aantrekkelijker voetbal te gaan spelen kwam, be houdens de thuiswedstrijden te gen FC Groningen en FC Den Bosch, niets terecht De treurigste landskampioen sinds jaren dankt het ook louter aan de Europa Cup besognes van Ajax, dat de landsti tel opnieuw naar Eindhoven gaat Het blijft echter een titel met bij smaak. „Ik kan niet ontkennen' beaamt Hiddink, „dat deze titel minder glans heeft dan vorig jaar. Ondanks alle kwaliteit was het al lemaal te vlak en te wisselvallig". Karikatuur Een van de spelers die er in posi tieve zin bovenuit stak was Van der Gijp. De aanvaller speelde mis schien wel zijn beste s loopbaan, maar twee mindere wed strijden kostten hem de kop. „En dat begrijp ik nou niet. Als je ieder een op een rijtje zet, spring ik er misschien wel als beste uit. Mag ik het Hiddink dan kwalijk nemen dat hij mij ernaast zet omdat ik te gen Groningen en AZ slecht heb gespeeld? Natuurlijk baal je dan. Maar mag dat misschien? Vanuit het bestuur wordt nu gezegd: hoe kan Van der Gijp nou balen, hij lacht altijd. Dan snap je er toch echt niks van. Drie maanden gele den had ik nog volop zin om bij PSV te blijven, nu heb ik echter het gevoel dat ze het mij onmoge lijk maken om het hier naar m'n zin te hebben. Dan is er maar één weg: opkrassen". Ook Mönchengladbach meldt zich voor krik Willaarts VENLO (GPD) - De interesse voor Erik Willaarts blijft groeien. De topscorer van FC Utrecht tekende gisteren in Venlo voor zijn 22-ste seizoentreffer, gadegeslagen door een delegatie van Borussia Mön chengladbach, die speciaal voor de nummer twee van de nationale schutterslijst naar stadion 'De Koel' was gekomen. De Duitsers leken niet teleurge steld in het optreden van Willaarts. Manager Grasshoff en de Duitse makelaar Willy Hoppe hebben voor deze week een gesprek aange vraagd met het bestuur van FC Utrecht. Het is niet de eerste keer dat Willaarts benaderd wordt door een club uit West-Duitsland. „Ik ben al eerder gebeld door een ma kelaar die niet aan een bepaalde club verbonden was, maar toch met mij wilde praten. Daar ben ik verder niet op ingegaan". FC Utrecht-voorzitter Theo Aal- bers wacht de ontwikkelingen rus tig af. „Borussia heeft ons na af loop van de wedstrijd laten weten dat we begin van de week gebeld zullen worden voor een afspraak en dan zullen we ons standpunt be kend maken. Willaarts heeft nog een contract van een jaar bij FC Utrecht en volgens de UEFA-nor- men kunnen we erg ver gaan. Bo vendien heb ik die Duitsers in eer ste instantie naar Erik zelf verwe zen, ik weet niet of Willaarts mo menteel zo belust is op een buiten lands avontuur" niet wilde meewerken aan de voortzetting van een partij, die bui ten was begonnen. Vrijdag smeet hij tegen Leconte met zijn racket, hetgeen hem kwam te staan op een boete van 500 dollar. De verontrus te organisatie herademde, toen vrijdagavond McEnroes echtgeno te Tatum vanuit Rome naar Düs seldorf reisde om de zorgen voor zoon Kevin over te nemen van het ingehuurde kindermeisje. Zater dag was er zelfs een feestje: McEn roe jr. vierde zijn eerste verjaardag en werd door de president van de Rochusclub verrast met een Tiro- ler-pakje. Niets deed vermoeden, dat het in de finale zo uit de hand zou lopen. Het gebeurde bij 1-1 in de beslis sende derde set, nadat Mecir de eerste (7-5) en McEnroe de tweede (6-2) had gewonnen. McEnroe ser veerde. Vol effect schoot de bal diep in het vak van de tegenstan der. Het meisje, dat haar hand op het koord hield, reclameerde „net- bal". McEnroe reageerde geschokt, verknoeide de volgende opslag, waarna Kaufmann ook nog eens een voetfout aankondigde. Ten on rechte, zoals de tv-cameras in de vertraagde herhaling lieten zien. Een doorbraak. Mecir leidde met 2- 1. Wisseling van speelhelft. McEn roe en Mecir gingen zitten. Als een bliksemstraal bij heldere hemel slingerde Kaufmann McEnroe een waarschuwing tegemoet. De met- begrijpende McEnroe brulde als gewonde leeuw. Maar hij speelde verder. De volgende game kreeg Mecir van Kaufmann ca deau. De scheidsrechter annon ceerde een strafpunt wegens tijd- rekken. De stand was 3-1. McEnroe pakte zijn rackets bijeen en verliet onder boe-geroep het stadion. Labiel De Amerikaan werd aansluitend voor het dubbelspel gediskwalifi ceerd. Hij kreeg een boete van 500 dollar wegens onsportiviteit, 3000 dollar voor het verlaten van de baan en nog eens duizend dollar voor de situatie, die tot de automa tische diskwalificatie had geleid. Normaal gesproken is dat slechts de inleiding tot een definitieve schorsing. Connors bijvoorbeeld kreeg tien weken aan de broek, toen hij in Boca Raton tegen Lendl weigerde verder te spelen. Maar velen vinden McEnroe zo'n smaak maker, dat het zonde zou zijn hem uit te sluiten van bijvoorbeeld Pa rijs of Wimbledon. Diverse groot heden sprongen voor hem in de bres. Er werd een officiële verkla ring van de toernooi-arts Prof. Hertmut Krahl uitgegeven, waarin stond, dat McEnroes gezond heidstoestand op het moment van het incident erg labiel was ge weest. Hij zou last hebben gehad van pijn in de rug en in de linkerk nieholte. De inmiddels gekalmeer de McEnroe liet weten, dat die blessure de reden van zijn plotse linge vertrek was geweest. „Ik ben alleen vergeten dat aan de scheids rechter mee te delen", verontschul digde hij zich. Of die uitleg ook de Mens Profes sional Council zal overtuigen, is nog maar de vraag. De hoogste au toriteit op tennisgebied vergadert de komende week tijdens de open Franse kampioenschappen in Pa rijs. De 'kwestie McEnroe'zal daar ongetwijfeld op de agenda worden geplaatst. Excelsior in onderhandeling met Klaas Vink NOORDWIJK - De kersverse eer ste divisie-club Excelsior wil zich versterken met de Noordwijkse aanvaller Klaas Vink. De 23-jarige spits heeft vrijdag een gesprek ge had met het bestuur van de Rotter damse voetbalclub die gisteren door een 5-2 nederlaag bij FC Den Haag afscheid moest nemen van de eredivisie. Voor Vink, die in augustus 23 wordt, hebben ook AZ en Roda JC belangstelling getoond. "Maar", zo meldt de topscorer van zaterda geersteklasser Noordwijk, "van AZ heb ik al zo lang niets meer ge hoord, dat ik die belangstelling niet meer serieus neem. Het ge sprek met Excelsior heeft nog niets concreets opgeleverd, maar ik sluit zeker niet uit dat ik volgend jaar in Rotterdam voetbal". Enkele jaren geleden, weigerde Vink, die na de zomer zijn studie aan de Haagse academie voor li chamelijke oefening hoopt af te ronden in te gaan op een aanbie ding van FC Den Haag. Vink: "Toen zat ik nog middenin mijn studie, dat ligt nu anders. Ik moet nog één herexamen doen en dat mag niet al te veel problemen ople veren. Een overweging die bij mijn beslissing en rol zal spelen, is dat de banen in het onderwijs niet voor het opscheppen liggen"

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13