bezuinigen is oor minima liet mogelijk Het succes van McDonald's is geen geheim Enorme vleesfraude in West-Duitsland Extra steun scheepsbouw RIJDEND WISSELKANTOOR ioede vooruitzichten oor textielindustrie Macintosh wil fors uitbreiden Recordaantal banken in de VS over de kop B Directeur Sybesma 'salesmanager van het jaar' |or dalende koopkracht stijgende lasten IEN (ANP) - Huishoudens met een inkomen op het niveau het sociaal minimum bezuinigen steeds meer op de eerste nsbehoeften als voedsel, kleding en het verbruik van energie, ral alleenstaanden doen dat steeds vaker. DUSSELDORF (AP) - Een groep vleesimporteurs heeft in de West- duitse deelstaat Noordrijn-Westfa- len voor miljoenen marken aan subsidies opgestreken door ille gaal vlees in te voeren dat niet zel den afgekeurd en ook nog bedor ven was. Ook werd op grote schaal gesjoemeld met keuringsstempels. Minister van milieu van Noord- rijn-Westfalen Klaus Matthiesen zei gisteren in Dusseldorf naar aan leiding van een diepgaand onder zoek naar in totaal 80 vleesimport- firma's en 33 vleeskeuringsdien sten: „Wij hebben hier met een maffia te doen. Het betreft een schandaal, een waar moeras dat drooggelegd moet worden". De autoriteiten van de deelstaat hebben tweeëneenhalf jaar onder zoek verricht. Bij dit onderzoek waren zowel speciale commissies van het openbaar ministerie als po litie en douane betrokken. Tot nu toe is rond de 90 procent van de den her en der keuringsstempels totale vleesinvoer doorgelicht, i Nederlandse en Belgische r Matthiesen sloot niet uit dat toriteiten aangetroffen die werden nu nog elders in de Bondsrepu bliek fraude met wordt gepleegd. In de onderzochte bedrijven wer den door controleurs ernstige wantoestanden aangetroffen: be schimmelde, deels verrotte stuk ken vlees, vlees waaruit de keu gebruikt om het niet-gekeurde of vleesimport afgekeurde vlees van een keur te voorzien. Dierenartsen bleken bereid te zijn geweest vlees goed te keuren dat zij nog nooit gezien hadden; af- valvlees werd als eerste klas rund- mnonpreparaten. Voorts wer- daarentegen weer is een van de voorlopige con ies uit een onderzoek naar de iciële positie van huishoudens fan een sociaal minimum moe- rondkomen. Bijna tweedui- I mensen in 34 gemeenten wer- geïnterviewd. Het onderzoek m vervolg op het geruchtma- er iets beter af, aldus het voorlopi ge rapport. Het onderzoek onder Rotterdam se minima kreeg destijds veel aan dacht in de Tweede Kamer. Ka merbreed werd een motie aange nomen nader onderzoek te doen naar de schuldpositie van huishou- Tl ■*e, 'Minima zonder dens op minimumniveau. Dat i mt,19S van Gemeente- tot nu toe niet van gekomen. Sociale Dienst m Rotterdam. Divosa besloot in 1985 het onder- definitieve rapport verschijnt zoek te herhalen, niet alleen in Rot- ïptember. De voorlopige resul- terdam maar in een aantal gemeen heden gisteren^bekendge- ten van verschillende grootte. Re- denen daarvoor waren de voort gaande bezuinigingen op de socia le zekerheid, de hogere kosten van levensonderhoud vooral van de woonkosten, het opgelopen koop krachtverlies en een groeiend aan tal mensen met een problemati sche schuldenlast. Divosa-voorzitter drs. M.H.J. Naus ziet de situatie voor minima de komende jaren alleen maar ver slechteren. Uitkeringen worden al lang niet meer gekoppeld aan lo nen. Bovendien dreigen andere verslechteringen. Naus herinnerde aan het voorstèl van Ruding (finan ciën) het sociale woningbouwpro gramma te verlagen met 5000 wo ningen, aan de stijgende ziektekos ten als de commissie-Dekker zijn zin krijgt, aan de bezuinigingen op onderwijs en aan de dreigende in greep in de individuele huursubsi- -kt tijdens het congres j - de vereniging van directeu- van sociale diensten - in Assen. Dor een groot aantal mensen is grens bereikt. Ze zeggen niet t of te kunnen bezuinigen op uitgaven voor voedsel, klele- sonderhoud vooral van de •nkosten, het opgelopen koop- :htverlies en een groeiend aan- mensen met een problemati- 3 schuldenlast. pkracht twaalf procent sinds i. Vooral de woonlasten stegen, ankelijk van het huishouden dat dertig tot veertig procent, mlasten slokken dus een ds groter deel van het maande- budget. Vooral de positie van enstaanden en een-oudergezin- is ernstig verslechterd. Andere an huishoudens betalen ook ?r aan woonlasten, maar komen die. tNHEM (GPD) - De Nederland- die by elkaar aan ongeveer 11.400 textielindustrie is redelijk opti- mensen werk bieden, stisch gestemd over 1987. Hoe- In het jaarverslag constateren ;1 in het eerste kwartaal van 1987 FENEWOL en KRL dat de be- afzet aarzelend is verlopen, ver- drijfstak een alleszins goed jaar icht de bedrijfstak dat de positie- achter de rug heeft en in 1986 haar ontwikkelingen in de textiehn- positie verder heeft weten te ver- "istrie in 1986 zich ook dit jaar sterken. Voor het derde achtereen- 'orzetten, ondanks de stagneren- volgende jaar hebben de bedrijven export door de goedkope dollar goede resultaten geboekt. De pro- duktie steeg, het investeringsni- mindere kwaliteit ingevoerd om de importkosten te drukken. Dat deze fraude op zon grote schaal heeft kunnen plaatsvinden is volgens Matthiesen voorname lijk te wijten aan het 'weinig door zichtige subsidiesysteem van de Europese Gemeenschap', dat het voor kwaadwillende lieden moge lijk maakt 'snelle winsten ten koste van de consument' te maken. In augustus 1985 is het onder zoek begonnen naar aanleiding van klachten over illegale praktij ken bij de vleesimport. De gege vens van de keuringsdiensten van af 1984 tot nu zijn inmiddels gecon troleerd. De deelstaat-regering heeft een pakket maatregelen ge troffen om de consument in de toe komst beter te kunnen bescher men. Zo wordt nu scherper toege zien op de vervaardiging van vlees waren en zijn ook striktere bepa lingen voor de invoer van vlees van kracht geworden. Consumptie neemt weer verder toe DEN HAAG (ANP) - De Neder landse gezinnen blijven meer uit geven. De consumptieve bestedin gen zijn in het eerste kwartaal met ruim twee procent toegenomen in vergelijking met de eerste drie maanden van 1986. In het vierde kwartaal van vorig jaar deed zich eenzelfde stijging voor. In de drie daaraan voorafgaande kwartalen was de stijging echter sterker. Dat blijkt uit cijfers van het CBS. De bestedingen aan voedings- en genotmiddelen namen met bijna twee procent toe. De uitgaven aan duurzame goederen stegen met drie procent. De verkoopstijging van duurzame huishoudelijke arti kelen, auto's, woninginrichting- en optische artikelen lag boven dit ge middelde. Er werd minder uitgege ven aan kleding en even veel aan schoeisel. De bestedingen aan overige goe deren en diensten stegen met twee procent. Voor cosmetica, drogiste rij- en doe-het-zelf produkten wer den meer dan gemiddelde stijgin gen gemeten, terwijl aan boeken en motorbrandstoffen minder werd uitgegeven. SLUITING - Het uienverwerkings- bedrijf Mol Produkts BV in 's Gra venpolder (Zeeland) wil sluiten en heeft voor 55 personeelsleden col lectief ontslag aangevraagd bij het arbeidsbureau in Goes. Het gaat om 39 vaste en zestien seizoen- krachten van de uiendrogerij. Het personeel en de vakbonden zijn van dit voornemen op de hoogte gesteld. het Engelse pond, zo blijkt uit t vanmorgen verschenen irverslag over 1986 van de Tex- .•lvereniging KRL en de Federa- Nederlandse Wolindustrie en olhandel (FENEWOL). In het jaarverslag melden beide oepen, dat de Nederlandse tex- ïlindustrie zich de laatste jaren nzienlijk heeft weten te verster- ;n. In de sectoren woningtextiel i kledingstoffen, waar kwaliteit modetrends een belangrijke rol leien, zijn sterke posities opge- )uwd. Ook op het terrein van chnisch textiel bevindt Neder- nd zich in de voorhoede. Bij de RL en de FENEWOL zijn ruim ïstig ondernemingen aangesloten AMSTERDAM - Een wissel kantoor beginnen op het Dam rak, een van de drukste straten i de hoofdstad als het om toe risten gaatis een kostbare zaak. Een stukje grond is daar nauwelijks te betalen. Een slim- ondernemer heeft daarom geen winkelpand gezocht, maar is simpelweg een wisselkantoor op wielen begonnen. Geen huur, geen erfpacht, en je kunt nog eens naar de andere hoek van de straat verhuizen, (foto gpd) Smit-Kroes ligt dwars 'Minimumloon veau bleef hoog, de werkgelegen heid vertoonde een lichte stijging en de netto-rendementen - met uit zondering van de sterk achterblij- bevïd'gcndhandbreigarensz,jn snel afschaffen RIJSWIJK (ANP)-Door het wette- De daling van de omzet in gul- lijk minimumloon af te schaffen dens in 1986 met vijf procent tot kan de regering een bijdrage leve- circa 2,3 miljard gulden is geheel ren aan de noodzakelijke matiging toe te schrijven aan de lage koers van de lonen, van dollar en pond en de lagere Deze wens uit de econoom grondstofprijzen, waardoor de ver- van het Koninklijk Nederlands On- koopprijzen en de export onder dernemersverbond (KNOV), drs. druk kwamen te staan. Dat werd L.B.E. Vonk, in het gisteren echter goeddeels gecompenseerd door het temperend effect van de dollar op de kostenkant, een effect dat nog werd versterkt door de aanmerkelijk lagere energieprijzen en een lichte omzetstijging op bin nenlandse markt, die met 10 mil- schenen KNOV-orgaan 'Onderne- mersvisie'. Volgens de plaatsvervangend al gemeen secretaris van het onder- nemersverbond is 1987 een moei lijk jaar voor het bedrijfsleven. Door ongunstige economische joen gulden steeg tot boven de 1,1 vooruitzichten dreigt 1988 nog miljard gulden. moeilijker te worden. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Tweede Kamer is unaniem van me ning dat de Nederlandse scheeps werven meer overheidssubsidie moeten krijgen voor het verwerven van orders uit het buitenland. Dat bleek gisteren tijdens het debat in de Kamer over de scheepsbouw. De Kamer komt hiermee tegemoet aan de wensen van de scheepswer ven, die de eerste maanden van dit jaar vrijwel geen buitenlandse or der hebben binnengehaald, als ge volg van een ingezakte markt, en de hogere overheidssteun in ande re Europese landen. Met het verhogen van de steun is (voorlopig) geen extra geld ge moeid. Door de 150 miljoen gulden die er de komende drie jaar voor ordersteun versneld beschikbaar te stellen is er voorlopig voldoende geld. Ook al omdat er nog 47 mil joen over is uit voorgaande jaren. Mocht blijken dat dat de nieuwe regeling goed werkt en de scheeps bouwers al snel de bodem van de subsidiepot hebben bereikt, dan moet er met het kabinet alsnog ge praat worden over de inzet van ex tra geld. Kamer en scheepswerven be schouwen het voorstel als de laat ste kans voor de scheepsbouw. Ko men er geen buitenlandse orders los, dan heeft het ook geen zin meer om de werven nog langer te helpen, en hoeven zij niet meer op overheidssteun te rekenen. De Kamer besloot in een motie om de maximale steun aan Neder landse scheepswerven voor ex portorders tijdelijk te verhogen van 14 naar 19 procent. Minister De Korte (economische zaken) gaat zich beraden op de consequenties, waarbij met name wordt gekeken naar de kans op instemming van de Europese Commissie, die zal na gaan of Nederland de afspraken over maximale steun aan de scheepsbouw niet overschrijdt. Minister Smit-Kroes is fel tegen de motie. Zij vreest dat buitenland se reders in feite meer steun zullen krijgen als zij in Nederland een schip bestellen dan hun Neder landse collega's. Zij vreest dat Ne derlandse rederijen bij verhoging van exportsteun onder vreemde vlag vanuit het buitenland orders zullen plaatsen. De Korte, die toezegde dat hij de wens van de Kamer in het kabinet zal brengen, vroeg zich tevens af of minister Ruding, die financiën be heert, dit allemaal wel goed zal vin den. Haast is geboden, vinden de scheepswerven en de Kamer, om dat verschillende werven aan het eind van hun Latijn zijn. STEIN (GPD/ANP) - Macintosh wil de komende jaren flink gaan uitbreiden. De Superconfex-keten zal groeien, de begin vorig jaar overgenomen Kwatum-organisatie wordt groter en er zullen nieuwe bedrijven worden overgenomen. Macintosh-topman drs. G. Beijer zei gisteren, tijdens de presentatie van het jaarverslag over 1986, te verwachten dat het concern hier mee in de jaren negentig een omzet zal bereiken van twee miljard gul den. Dat zou een omzetverdubbeling betekenen ten opzichte van vorig jaar, toen het Macintosh-concern (kledingproduktie en -detailhan del, Superconfex, Kwantum) een omzet behaalde van ruim 4900 mil joen gulden. Dat was al een stijging van bijna 30 procent ten opzichte van 1985, voornamelijk dank zij de overname van Kwantum. De winst steeg vorig jaar met tien procent naar ruim 440 miljoen gulden. De Macintosh-directie verwacht dat de omzetverdubbeling in de ja ren '90 voor de helft te bereiken is door de groei bij de huidige werk maatschappijen. De rest moet ko men uit overnemingen en/of sa menwerkingsverbanden. Het aantal werknemers bij Ma cintosh steeg vorig jaar met ruim duizend mensen en kwam daar mee op ruim 5700 te liggen. Deze toename werd grotendeels veroor zaakt door de overname van Kwan tum. RDM in de markt voor onderzeëers Canadese marine ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse marinewerf RDM stelt po gingen in het werk om samen met enkele Canadese bedrijven een or der binnen te slepen voor de bouw van zes tot tien onderzeeërs in op dracht van de Canadese marine. RDM heeft hiervoor al een aan gepast ontwerp gemaakt van de Walrus, de duikboot die de werf nu voor de Nederlandse marine bouwt. Dat ontwerp is toegesne den op specifieke Canadese eisen. Zo moet de aangepaste Walrus, Canwal genaamd, langdurig onder ijs kunnen varen, aldus woord voerder C.M. de Geus van de RDM gisteren. Volgens De Geus is RDM in be spreking met een aantal Canadese bedrijven (op het gebied van elek tronica, scheepsbouw en wapen- produktie) om een consortium te vormen dat de order zou kunnen uitvoeren. Het is daarbij de bedoe ling dat de duikboten in Canada worden gebouwd naar een ont werp van en met behulp van spe cialisten van de Rotterdamse werf. De Canadese bedrijven kunnen de order volgens De Geus niet zelf standig aan, aangezien zij nog nooit onderzeeërs hebben ge bouwd en evenmin de beschikking hebben over modellen en/of ont werpen. De Canadese bedrijven die in de markt zijn voor de order zijn daarom in West-Europa op zoek naar bestaande duikbootleve ranciers, die met hen in zee willen gaan. WASHINGTON (VWD/ANP/AP) - Het aantal bankfaillissementen in' de Verenigde Staten zal dit jaar een gallast Nedam H Mee Het aannemingsconcern Ballast fedam heeft vorig jaar een verlies leden van 221 miljoen gulden. Er winst van 7,8 miljoen op kernactiviteiten, maar de bag- ersector leverde 72,8 miljoen gul- .en verlies op. De baggeractivitei- en zullen geleidelijk worden afge floten. Getracht wordt een beper- iJWjjang van deze activiteiten verder te AMSTERDAM - Omdat het predi- >rda/ere^en door samenwerkingsver- kaat no nonsense al sinds jaar en >anden aan te gaan, zo blijkt uit dag vergeven f d !ers#et jaarverslag. 9 Vacatures Het aantal vacatures was in ja- iteMuari 1987 even groot als in januari de BV Nederland, zal die titel nooit terechtkomen bij de man die er als geen ander voor in aanmer king komt. Een betreurenswaardig feit, want de geloofsbrieven lesmanager van McDonald's Ne- één:986. Het gaat om het aantal ^".ures per 31 januari waarvoor per- be|-;oneel werd gezocht dat men on- dJniddellijk of zo spoedig mogelijk plaatsen. Op beide data be- GOOr het aantal vacatures 66.000. pPtPr won Nii\/<5Pnhiirn ingDit blijkt uit een donderdag gepu- ^eter Van INUysenDUrg ch-bliceerd steekproefonderzoek van CBS by bedrijven en instellin- ®n gen. daarbij waren niet betrokken de overheid, het onderwijs, de so ciale werkvoorziening en de uit zendbureaus. jKrupp Het Westduitse IKrupp Stahl heeft 1986, het jaar waarin de situatie in de staalindus- derland, laten geen ruimte voor twijfel: hij is 'no nonsense'. Sybesma zetelt niet in een riant gestoffeerde directiekamer. Zijn bureau is slechts door een wand van archiefkasten gescheiden van de kantoortuin waar zijn medewer- staalconcern kers zitten. Zakelijk, elk overbodig woord schuwend, verklaart hij de filosofie achter het beleid van 'zijn' niet op de borst, want we laten na tuurlijk wel eens een steekje val len. Een zaak is soms niet schoon, de bediening niet altijd even voor beeldig en het eten wel eens niet warm genoeg. We verkopen een ge voelig produkt, dus moeten we al tijd op onze qui vive zijn". Klacht Sybesma zelf waakt over de kwa liteit van de quarter pounders, de frietjes, het ijs en de milkshakes. Elke klacht belandt op zijn bureau, elk woord van kritiek wordt se rieus genomen. De uitbater die het toilet in zijn restaurant al om 10 uur sluit, kan op een pittig briefje rekenen. „Want", zo zegt de topon dernemer, „die man spot met het tweede gebod van onze formule, namelijk de service". zijn restaurants gebodene hem be hoorlijk steken. „Je hebt natuur lijk terechte en onrechtvaardige kritiek. Er is vroeger wel geschre ven dat onze zaken te koel zijn, te veel lijken op bedrijfskantines. Die kritiek nemen we te harte. En dus hebben we de inrichting veran derd. Maar aanvallen op de kwali teit van onze produkten, kan ik moeilijk hebben". Plannen Dat neemt niet weg dat McDo nald's Nederland onder het be- wind-Sybesma een hoge vlucht heeft genomen. Eind dit jaar zullen er 42 restaurants zijn met een ver wachte omzet van 135 miljoen. Er werken 2700 mensen, waarvan het overgrote deel werkzaam is bij de zelfstandige licensiehouders. En Sybesma heeft grote plannen: over jaar moet het aantal restau- bruik van alle procedures die je maar kunt bedenken. Dat is de prijs van de democratie, zullen we maar zeggen". In Nijmegen noet de bevolking ook nog steeds de geneugten van de quarterpounder ontberen. Sy besma: „Daar was een horecastop afgekondigd. Daar vallen wij dus ook onder. Zo'n besluit is heel las tig terug te draaien. Daar gaan ja ren overheen". Bedroevend De stap naar het onderne mingsklimaat in Nederland is nu nog klein. Sybesma, puttend uit zijn jarenlange expertise: „Het overheidsbeleid is in de afgelopen jaren niet wezenlijk veranderd. Veel woorden, ongetwijfeld, maar weinig concrete maatregelen. Maar de ondernemers moeten zelf ook de hand in eigen boezem steken. waarin de situatie m de staalindus- "Cl UC,^1U,vt"' AJJ" verstaan moeten eeven dathiiziin trie opnieuw verslechterde, relatief bednjf. Een succesvol beleid, want verstoan moeten geven, dat hy zyn - deze week werd hem de prys 'sa- iaiem Deier eAQers ien nuue Kan Jesmanager van het jaar' toege kend. 0; goed doorstaan. Het concern heeft 0; vorig jaar een nettowinst gemaakt van 71 miljoen mark tegen 60 mil joen mark in het jaar ervoor. Ook nel succes Van mei ;i dit jaar keert de onderneming ech- je"geen geheim meer 0 ter geen dividend uit. Eerst moeten - de verliezen uit voorgaande jaren l- worden weggewerkt, aldus de voorzitter van de raad van bestuur, Gerhard Cromme. Voor dit jaar re- kent Cromme op een verslechte- ring van het resultaat aangezien de omstandigheden moeilijker zijn geworden. dosis zelfkritiek. We „Het succes van McDonald's kurr De "formule is heel simpel en kun je in vier letters samenvatten: K.S.K.W. Kwaliteit, Service, Kraakhelder heid en Waar-voor-je-geldIeder een werkt daar aan mee. Er wordt nooit aan getornd en er worden nooit consessies aan gedaan. Bo vendien hebben we een gezonde talent beter elders ten nutte kan maken. „In het eerste geval hield de licensiehouder zich niet aan de K.S.K.W. In het tweede geval was er sprake van financieel wanbe heer. In beyie gevallen hebben we de zaak teruggekocht en zijn we in een goede verstandhouding uit el kaar gegaan". Dat zijn restaurants nooit ver meld zullen worden in de bijbel van de smulpapen, de Michelin- gids, accepteert hij als een gege- Maar hij bekent dat laatdun- rants verdubbeld zijn. In het De serviceverlening in sommige het land winkels is vaak bedroevend. En vergeefs dat ligt dan niet alleen aan het per ons kende opmerkingen over het door op zoek gaat naar het logo McDonald's. Het moet Sybesma van het hart, dat de lokale overheden niet altijd het belang inzien van een McDo- nald's-vestiging. „Neem het terras van het restaurant aan het Haagse Buitenhof. We zijn vijf jaar bezig geweest om de benodigde vergun ningen te verkrijgen. Maar geluk kig duurt het niet overal zo lang. In Apeldoorn lag de gemeente niet dwars, maar hield een inwoner de vestiging tegen. Hij maakte ge- soneel. Dat weet vaak niet beter, omdat het niet goed opgeleid is". Scholing is een van de sleutels tot het succes van McDonald's. Al het personeel krijgt praktijk ge richte opleidingen in de restau rants. Het kader kan cursussen vol gen aan het Hamburger College in Rotterdam en college lopen aan de Hamburger Universiteit in de Ver enigde Staten. Geen misselijk in stituut, aldus Sybesma. Want be halve een graad in de Hamburgero- logie, kan de student ook vrijstel lingen verwerven voor andere Amerikaanse universiteiten. Zelf is hij twee keer in Oak Brook, Illi nois, geweest. Wat hem ook tegenvalt in het Ne derlandse bedrijfsleven is de drang tot exporteren. „Zelfs bij onze ei gen leveranciers is de interesse heel matig. Onbegrijpelijk. Bin nenkort hebben we in Europa 1000 vestigingen. Dus daar kunnen ze een flink graantje van meepikken. Door het systeem waarmee we werken, betekent dat een gegaran deerd inkomen. Maar ik kan niet zeggen, dat ze er warm voor lopen. Sterker nog, de kaas voor onze hamburgers moeten we uit Duits land invoeren. En dat, terwijl Ne derland een kaasland bij uitstek Wonderen Sybesma staat zelf nog regelma tig aan de grill. Van de produkten uit eigen keuken prefereert hij de quarterpounder met kaas en frietjes, 's zomers een milkshake en 's winters koffie of warme cho cola. De gelauwerde ondernemer, 'ik ben geen workaholic en reis graag tijdens mijn vakanties', heeft tenslotte nog een tip voor burge meester Van Thijn van Amster dam. „Onze formule, K.S.K.W. zou ook wonderen doen in Amster dam. Reken maar, dat het toerisme een geweldig opsteker zou krij gen". nieuw hoogtepunt zal bereiken. Tot half mei gingen er 78 banken over de kop tegen een recordaantal van 138 in geheel 1986 en 120 in 1985. Als het huidige tempo zich voortzet zal het aantal voor dit jaar uitkomen op tenminste 200. Dit heeft de voorzitter van de Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC), William Seidman, gisteren verklaard tegenover de bankcom- missie van de Amerikaanse Se naat. De FDIC is een overheidsinstel ling die banktegoeden verzekert. Van de ongeveer 15.000 bij dit in stituut aangesloten banken waren er eind maart 1.530 in moeilijkhe den, een recordaantal. Het groei tempo is inmiddels wel duidelijk afgenomen en als de economische ontwikkeling niet verslechtert be reikt het aantal probleemgevallen in de komende twaalf maanden zijn hoogtepunt, aldus Seidman. De winsten van de 26 grootste Amerikaanse banken zijn in het eerste kwartaal van dit jaar verder gedaald, voornamelijk als gevolg van de schuldproblemen van Bra zilië, dat zijn rentebetalingen eind februari tot nader order opschort te. De FDIC beschikt over vol doende middelen om de voorzien bare problemen van het bankwe zen de baas te worden, maar er wordt door het bijzonder hoge aan tal faillissementen wel erg veel van de instelling gevraagd, aldus Seid man. Als oorzaken van de problemen wordt verder gewezen op de dalen de winsten en beleidsfouten inzake spaartegoeden en leningen. Verder is de concurrentie van andere markten, zoals de effectenbeursen, een ernstig te nemen dreiging. Tra ditionele geldleners stappen nu veel sneller naar bijvoorbeeld de aandelenmarkt om daar geld te vergaren.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7