Vissers weer goede maatjes met haring 'Gemeentebestuurders dagje mee in rolstoel' Ec vc WANDA TOSCAN1N1-HOROWITZ VRIJDAG 22 MEI r Leiden Herenstraat 45 - Hervormde wijkge- meente en de gereformeerde wijk orga niseert rommelmarkt, van 19-22 uur. Laktheater - 'De Cid' door Brandthea- ter, 20.30 uur. Imperium - Oude Vest, 'The Family', van Lodewijk de Boer, 20.30 uur. De Vlietschans - 'De Venetiaanse Twee ling', door de Jonkies, 20.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Gree tings', 21.15 uur. Leiderdorp Velocitas - Sportpark De Bloemerd, Avondwandelvierdaagse, start tussen 17.45 en 19 uur. Dorpskerk - Jaarlijks concert C.O.V. Exelsior. 20.15 uur. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts Van Mierlo tele fonisch bereikbaar onder nummer 071- 155375; tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur. W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, Leiden, tel. 125215 doet dienst in eigen praktijk. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder. F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel. 125057. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: H Vestjens, Rijn en Schiekade 23, Lei den, tel. 144323. Oegstgeest Gemeentecentrum - Lijtweg, postzegel- ruilavond Postzegelver. Oegstgeest, 19- 22 uur. Wassenaar Voormalige Europaschool - v. Zujjlen van Nijeveltstraat, boekenmarkt Am nesty International, 18-21 uur. Adelbert College - Deijlerweg, toneel voorstelling 'De heer van Pourceaug- Zoeterwoude Terrein Meerburg - Hoge Rijndijk, spon sorloop, jeugd vanaf 17 uur, ouderen 19 ZATERDAG Leiden Clubhuis Swifttoer - start fietstocht IJs- seltocht, 8.30-9.30 uur. Hartebrugkerk - Haarlemmerstraat, marktkraam van het Rode Kruis. Hartebrugkerk - wandelorgelconcert, 15 Hooglandse kerk - pauze-orgelconcert. 12.30 uur. Groenoordhallen - vlooienmarkt, 10- 16.30 uur. Pieterskerk - rommelmarkt, 10-16.30 Stadsgehoorzaal - Breestraat, slotmani festatie streekmuziekschool Leiden, 9- 17 uur. Herenstraat 45 - rommelmarkt door de hervormde wijkgemeente en de gerefor meerde wijk, 10-17 uur. Clubhuis Matilo - Zaanstraat, wijkfeest. rommelmarkt, 9.45-17.30 uur. Zoeterwoude Swetterhage-terrein - volleybaltoernooi en straatfeest, hele dag. Buurthuis De Weipoort - tentoonstel ling van produkten die tijdens het win terseizoen zijn vervaardigd, 13.30-18.30 uur en 19.30-20.30 uur. Actie invaliden Alkemade tegen ontoegankelijkheid gebouwen ALKEMADE - Twee rolstoelge- bruiksters uit Roelofarendsveen hebben de gemeentebestuurders uitgenodigd een dagje gebruik te maken van hun invalidenwagen. M. Verdel-Hogenboom en J.M. van der Meer-Van der Slot willen hen aan den lijve laten ondervinden hoe ontoegankelijk en moeilijk be reikbaar vele gebouwen en win kels in de gemeente zijn. "Mijn boodschappen doe ik te genwoordig in Sassenheim omdat alles daar wel goed bereikbaar is en je daar de meeste winkels wel goed binnen kan komen", aldus mevrouw Van der Veer. "Je kunt hier niet eens zelf medicijnen ha len bij de apotheek, wantje kunt er gewoon niet naar binnen. Het stemlokaal waar ik altijd moet stemmen, kom ik ook niet in". Het ontbreken van op- en afrit ten bij zebrapaden en stoepranden vormt evenzeer een obstakel. In Roelofarendsveen is alleen het postkantoor afgestemd op invalide inwoners. Dit gebouw kunnen zij zelfstandig in- en uitkomen. De nieuwe openbare bibliotheek aan de Wilgenstraat is voor gehandi capten alleen toegankelijk als de stoep niet is versperd door fietsen en iemand zo vriendelijk wil zijn de deur open of dicht te doen. Het gemeentehuis kan men zonder hulp van een bode niet binnenko men en om naar de eerste verdie ping te gaan zijn zelfs vele ambte- narenhanden nodig, want een lift ontbreekt. Winkeldeuren zijn vaak niet op de maat van een rolstoel af gestemd of niet door gehandicap ten zelf te openen. In hun brief aan de gemeente raad geven beide dames een aantal voorbeelden uit het dagelijks leven van zaken die het hen onmogelijk maken dingen te doen waar een va lide inwoner wel toe in staat is. Soms is dat volgens hen met gerin ge aanpassingen te verhelpen. "Ik hoop dat u begrijpt dat ik absoluut niet zielig ben, maar dat ik gewoon zoveel mogelijk normaal wil kun nen functioneren binnen de ge meente waar ik inwoner van ben", schrijft Van der Veer. Alhoewel beiden nog officieel antwoord van de gemeente moeten ontvangen, heeft men daar niet stilgezeten. Mevrouw Verdel: "We hebben bezoek gekregen van di recteur Peters van openbare werken en met hem een prettig ge sprek gehad. Hij vroeg ons een aantal knelpunten waar we direct mee te maken hebben op papier te zetten. Het doel van ons schrijven was om in de toekomst bij de aan leg van nieuwe voorzieningen re kening met gehandicapten te hou den. Bij nieuwbouw of verbou wing van winkels bij voorbeeld. Ook bij het herstraten van trottoirs kunnen de stoepranden gelijktij dig worden verlaagd waar dat no dig is". Toch vindt Verdel dat de ge meente zich nog actiever kan op stellen. Bij het verlenen van bouw vergunningen bij voorbeeld. "Ik weet wel dat een gemeente niets kan afdwingen op dit gebied, maar er kan wel op voorzieningen voor gehandicapten worden gewezen. Het is vaak een kwestie van men sen bewust maken. Winkeliers blij ken dan vaak bereid daar rekening mee te houden. De gemeente heeft ons wel beloofd een brief te sturen naar de plaatselijke architecten, zo dat al van het eerste begin af die bewustwording in gang kan wor den gezet". Die bewustwording moet vooral bij de middenstand nog op gang komen. "Er zijn ook winkels waar wel wél in kunnen, hoor, maar die kun je op één hand tellen en dan houd je nog vingers over ook". Bij de vier politieke partijen in Alkemade vinden de twee vrou wen in elk geval gehoor. De partij programma's staan bol van de voorstellen op dit terrein die het de gehandicapten mogelijk moet ma ken als volwaardige burgers te functioneren. Alleen liggen partij programma's en de werkelijkheid nogal eens ver uit elkaar. Kantelen aanhang^**1' kost koeien leven j SASSENHEIM - Op de spo wegovergang bij de Rij straatweg in Sassenheim is teren een aanhangwagen twee koeien gekanteld. De c ren raakten daarbij zodanig i wond dat ze op advies van e. Hioron!ir,c ™'^rgebracsch get ,n Rob De aanhanger, die werd trokken door een jeep, raal£dgen( waarschijnlijk van de weg j^lia; doordat de koppeling niet got' ioog functioneerde. Op het momem dat de wagen de spoorrails Pcndwjn seerde, schoot de koppeling l.Qeg zij en kwam de aanhanger via tj0rhet berm in de sloot terecht. I,rse p^( koeien waren eigendom vi t uir een 51-jarige man uit Oeg^vard> geest. e vjer igen. i emel Gasexplosie airszo NOORDWIJK - Bij een gasexf°nder sie in een woonhuis aan de Vcmrinê straat in Noordwijk-Binnen is v Als i morgen omstreeks half zeven tat zij] voor naar schatting 35.000 gulc schade aangericht. De explosie volgens de politie van NoordwT/"~ vermoedelijk veroorzaakt door lek in de gasleiding. Er raakte n mand gewond. tllf Door de klap viel een licP-***- wand tussen de keuken en de at grenzende garage om en ontstoPOEJ een scheur in de muur van de ga£Ün 1 ge. Hoewel de explosie volgens profp politie een flinke kracht had, oiïen- stond er geen brand. Ronc week ~7nn de I heefl nog vlak hij c Dau Grei bedrijven verdeeld en op over schrijdingen van de toegestane vangsthoeveelheden staan boetes. Voor elke kilo makreel die een re derij meer vangt dan is toegestaan, moet een boete van 50 cent per kilo worden betaald. Het geld gaat ver volgens naar collega-rederijen die door deze handelwijze hun eigen quotum niet volledig kunnen be nutten. Voor elke kilo haring die teveel wordt aangevoerd, moet een boete van 25 cent worden betaald. Naast de vangst van haring en makreel ontplooien de reders ook andere activiteiten die het moge lijk moeten maken dat de schepen het hele jaar door kunnen vissen. Vanaf januari van dit jaar zijn een aantal trawlers naar de visgronden voor de Amerikaanse kust gegaan. - Tot die schepen behoorde onder meer de KW 32, Geertruid Margre- ta, van de Katwijkse rederij Kenne- merland. Directeur M. Noordenbos van deze rederij toont zich bijzon der tevreden over de vangsten in de Amerikaanse wateren. Met deze vorm van zogenaamde 'verre visserij' zijn de reders in 1985 begonnen. In 1986 zijn er geen schepen naar Amerika geweest. In dat jaar waren de prijzen van ma kreel betrekkelijk laag en moesten er aan de Amerikaanse autoriteiten hoge visrechten worden betaald. Toen dit jaar de prijs van makreel weer omhoog ging werd het voor de reders pas weer de moeite waard om deze visreizen van vele weken te maken. Andere mogelijkheden om de schepen het hele jaar door in de vaart te houden zijn het vissen op niet gequoteerde vissoorten als horsmakreel en blauwe wijting en het zogenaamde klondyken. Dat is het opkopen van vis van buiten landse schepen. In baaien langs de Engelse en Ierse kust wachten Ne derlandse trawlers de plaatselijke sn nemen hun vangsten Vooral in* de eerste helft van dit jaar bestonden de visserij-acti viteiten van de reders voor 50 pro cent uit klondyken en de visserij buiten de EG-wateren. Nieuwbouw Aan de verbetering van de posi tie van de trawlervloot ging de af gelopen jaren overigens ook een ingrijpende sanering vooraf. Het aantal schepen werd drastisch te ruggebracht. Nog dit jaar werd de vloot met 30 procent verkleind door de verkoop van zeven traw lers aan Peru. De vijf grootste re- dèrs hadden in 1984 nog 25 sche pen in de vaart en in 1987 is dit aan tal tot 12 teruggebracht. Deze sanering had ook grote ge volgen voor de werkgelegenheid. In 1984 waren er nog bijna 600 per soneelsleden werkzaam bij de vijf grootste rederijen Jaczon en W. van der Zwan uit Scheveningen, Vrolijk uit IJmuiden en Kenne- merland en de Samenwerking uit Katwijk. Dit aantal is nu terugge bracht tot ongeveer 330 man. De situatie is inmiddels zover verbeterd dat er door de reders weer volop nieuwbouwplannen worden gemaakt. De diepvries- vloot lijkt aan de vooravond te staan van een nieuwe generatie trawlers van meer dan honderd meter lengte, die voornamelijk bui ten de EG-wateren gaan vissen. LISSE - Wanda Horowitz-Toscanini heeft gistermid dag in Keukenhof in Lisse een nieuwe tulp gedoopt. Mevrouw Horowitz deed dit door de oranjerode tulp die haar naam kreeg te besprenkelen met champagne. De 71-jarige mevrouw Horowitz is de dochter van de beroemde Italiaanse dirigent Arturo Toscanini en ge trouwd met de beroemde Russische pianist Wladimir Horowitz. Na de doopplechtigheid maakte zij een rondgang door de Keukenhof en nam een kijkje bij de Lelieparade. Mevrouw Horowitz zei onder de indruk te zijn van de bloemenpracht. De nieuwe tulp - 'Wanda Toscanini-Horowitz' - is opgekweekt door het Noordwijkse bloembollenbedrijf Konijnenburg en Mark. (foto Holvast) Programma op Vlaggetjesdag SCHEVENINGEN - Het uitva ren van de haringvloot wordt morgen in Scheveningen weer met een ouderwetse Vlaggetjes dag gevierd. Het evenement, dat om 11.00 uur officieel wordt geopend door het kamerlid H. Eversdijk, speelt zich af in en rond de eerste en tweede haven van de vissersplaats. De belangrijkste activiteiten zijn de Vlaggetjedagmarkt met meer dan honderd kramende reddingsdemonstraties, het ad- miraalzeilen en de bedrijven- show waarop een beeld wordt gegeven van de nieuwste visse rijtechnieken. Langs de tweede vissershaven worden verder oud-Hollandse spelen gehouden en worden demonstraties van oude ambachten gegeven. In de Visserijloods aan de eerste haven wordt onder meer een videopresentatie verzorgd over de visafslag en de visserij en zijn er demonstraties netten boeten. door leerlingen van de Katwijkse visserij school, en vis- bereiding. Ook de nieuwe traw ler SCH 104 is voor het publiek te bezichtigen. Het schip'gaat bij wijze van experiment de vleetvisserij die vroeger door de loggers werd beoefend, weer toepassen. Het schip ligt aan de noordzijde van de eerste haven. De haringvloot vaart om 14.00 uur uit. Vanaf de kop van de haven zal het startschot voor de traditionele haringrace wor den gelost. Hollandse Nieuwe neemt plaats in van makreel KATWIJK/IJMUIDEN - Voor de Nederlandse trawler- vloot wordt de aanvoer van haring steeds belangrijker. Volgens secretaris D.J. Langstraat van het Produktschap voor Vis en Visprodukten neemt de Hollandse Nieuwe door het toenemende vangstquotum en de goede export mogelijkheden steeds meer de plaats in van de makreel. Langstraat zei dit aan de vooravond van de haringrace, die morgenmiddag om 14.00 uur in Scheveningen officieel van start gaat. 'Vlaggetjesdag' wordt morgen wêer ouder wets gevierd. Begin volgende week worden de eerste sche pen terugverwacht en zal de Hollandse Nieuwe te koop zijn. Voor de Nederlandse diepvries- vloot, die voornamelijk bestaat uit schepen uit Katwijk, Schevenin gen en IJmuiden, was de makreel vangst de afgelopen periode een van de belangrijkste activiteiten. Toen enkele jaren geleden echter de vangst van haring weer werd toegestaan en deze vissoort zich sinds die tijd sterk heeft uitge breid, lijkt dit produkt het in de ja ren zeventig verloren gegane ter rein weer terug te winnen. De sterke opmars van het pro dukt is vooral af te meten aan de toename in de export van bevroren haring. Het marktaandeel van ons land is de afgelopen jaren vele ke ren verdubbeld, aldus Langstraat. Het merendeel van de schepen dat dit jaar meedoet aan de haringrace bestaat uit diepvriestrawlers. De goede vangsten en afzetmo gelijkheden van haring dragen er voor de Nederlandse trawlervloot eveneens toe bij dat het hele jaar 'rond' kan worden gevist. De Re dersvereniging voor de Nederland se Zeevisserij heeft een uitgekiend visplan gemaakt om de EG-vangst- quota zo eerlijk mogelijk te verde len. De reders denken daardoor ge spaard te blijven van de problemen die zich momenteel voordoen in de kottervloot. Door het ontbreken van harde af spraken tussen de vissers onder ling lijkt het individuele quotum van de kottervisser steeds minder waard te worden. De rijksoverheid staat op het standpunt dat de vangst op een bepaalde vissoort moet worden gesloten als de totale vangsthoeveelheid die aan ons land is toegewezen, is opgevist. In de praktijk komt het dus veelvul dig voor dat vissers die zuinig met hun quotum zijn omgesprongen de dupe worden van hun collega's die meer hebben aangevoerd dan was toegestaan. Een goed voorbeeld is in dit verband de kabeljauwvissé- rij. Deze week is een verbod op de vangst van deze rondvissoort afge kondigd, terwijl de groep van Kat wijkse kabeljauw-documenthou ders nog zo'n 1000 ton van het ei gen quotum overhad. Boetes In het visplan van de grote rede rijen lijkt geen plaats voor deze uit wassen. De quota voor makreel en haring zijn over de verschillende ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage. Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Janssen, tel. 155010; spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: R. van Leeuwen, Fa- gelstraat 31, tel. 218661; spreekuur Ros molen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: H.J. Klaassen, Zwa- nenzijde 27, tel. 213546. zo 8 uur tot 24 uur: M.Th. Bergmeijer, tel. 121701; spreekuur Oude Singel 76. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur. C. Keyer, tel. 140124. zo 8 uur tot 24 uur: W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 134345. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bënit. Nieuwenhuis. Roos. Boer. v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: J.&R. Zaaijer, tel. 316008; spreekuur B. v. Nifterikweg 5. zo 8 uur tot 24 uur: M. v.d. Waart, tel. 311414; spreekuur Petr. Moensweg 52. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J.L. Schaefer, Rijnsburgerweg 11, tel. 173964. zo 8 uur tot 24 uur: S. Kooyman. Noord- eindsplein 2a, tel. 122268. Leiderdorp za, L. Middendorp, Peppelschans K14, tel. 895525; spreekuur van 12.30-13 uur op hetzelfde adres; zo, P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 410070; spreekuur van 12.30-13 uur op hetzelfde adres. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: D.L.P. van Overvest, Terweeweg 152, tel. 173994. Voorschoten za, W. Dam, Palestinalaan 29, tel. 3960; zo, E. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 766462. selaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 22 tot vr 29 mei door: Apotheek Kok, Topaaslaan 15, Leiden, tel. 763439. Apotheek Kooi, Surinamestraat 7, Lei den, tel. 214060. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door. Klappertanden bij opnemen televisieshow in Avifauna ALPHEN AAN DEN RIJN - Een stoet bruiloftsgangers en een bus bejaarden waren gistermiddag zo'n beetje de enige, toevallige belangstellenden voor de opna men die de Vara-televisie in Al phens vogelpark Avifauna maak te voor de 'Spoor spel show'. Maandag is de eerste, in de pro vincie Limburg opgenomen afle vering te zien van dit nieuwe vraag- en behendigheidsspel voor koppels. Een week later (1 juni) zijn de beelden te zien die gisteren in Alphen en Den Haag, en eerder deze week al in Rotter dam en Scheveningen werden gefilmd. Tijdens de opnamen lijkt de show helemaal niet op een show. Deelnemers staan te klappertan den, er zijn geen enthousiaste horden supporters en géén grote prijzen. "Dat zegt de mensen niets meer", weet regie-assisten te Ingrid Postema (inderdaad, van dé Postema) uit ervaring. "In 'Zeg het maar' gaven we auto's weg, maar de mensen zijn er niet meer tevreden mee. Zo is het ook met reizen. En wat kun je méér doen? Een superdeluxe zeiljacht of een half werelddeel wegge ven? Nee hoor, we zijn een beetje anti. We hebben gewoon leuke, kleine prijsjes". In het spoor van Joseph Ous ters en Herman Erbee beginnen vijf koppels aan een treinreis door een bepaald gedeelte van Nederland, zonder dat de kandi daten weten waar ze naar toe gaan. In de treinstellen wordt wat heen en weer gekeuveld en gezongen met de kandidaten, waarna op diverse lokaties met de kandidaten een kwis en be hendigheidsspelen worden ge houden. In elke plaats die het ge zelschap aan doet, valt één ploeg af. Avifauna heeft de finale. Hier zijn nog maar twee koppels over, één uit Amersfoort en één uit Al- mere. Al blijft de show uit, volgens de programma-makers doen de spelleider Ousters en Erbee het 'gewéldig'. Waarschijnlijk hele maal omdat niemand vantevoren kon weten, of zelfs maar durfde hopen, dat dit duo als Circus Ousters juist in deze weken voor de uitzending een onvervalste Hollandse hit zou scoren met 'Monica'. Op een afstandje slaat Avifau na-directeur Martin van der Valk het gesjouw met apparatuur en vele meters kabel gade. Dit kost hem niet veel, het levert hem ook niks op. Zelfs geen publiciteit. Vergeefs wordt hem gevraagd twee bedrijfsvlaggen te strijken. "Ik vind ze net zo gezellig. Filmen jullie die dan maar niet", VARA-televisie maakt opnamen regisseert hij. De mededeling dat twee als reclamezuilen rondwan delende, mensgrote toekans niet te nadrukkelijk in beeld mogen verschijnen, neemt Van der Vlak met een schouderophalen voor A vifauna met medewerking van Cii kennisgeving aan. Verder mag de naam van het park, zo is hem verteld, niet in het tv-verslag worden genoemd en daar houden ze zich bij de Va- ra dan ook aan. Voor Van der Custers. <foto Nanno Bloupot) Valk is het wachten op de Tros of Veronica. "Maar ik ga daar zelf niet achteraan, want dan loop je het risico datje voor kosten moet opdraaien. En dit moet trouwens ook een vogelpark blijven".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16