Wie op zoek is naar recht heeft voordeel van computer DE TUDi VAN TOEN teeidse Rechtswinkel viert 15-jarig bestaan met symposium ru Ruzie over palen in Beschuitsteeg BOEKJE, 'Venetiaanse tweeling' is puur spelplezier MEIIJDAG 22 MEI 1987 >emeSIDEN - Bij de bibliotheek de 1 vanmputer raadplegen of je in aan- r de2rking komt voor huursubsidie, ;nwe de hoogte van je uitkering klopt. Ine'aït is nu nog een toekomstbeeld, en Waar wellicht over niet al te lange b°ud realiteit. De automatisering voeljdt er toe dat de burger gemakke- meriker op de hoogte komt van zijn uoot.chten, dat de drempel tot vaak o- gewikkelde informatie wordt ëevi!riaagd. De Leidse Rechtswinkel esteede vandaag ter gelegenheid &n het 15-jarig bestaan een sym- gebi and ioet «oor fcVillem Spierdijk Voc yejs osium - getiteld 'Enter de leemte' or s aan de mogelijkheden van de zepmputer voor de rechtshulpverle- hote*nS- laCTe In die periode van 15 jaar heeft verjjet instituut 'rechtswinkel' zich extjen vaste positie in de Nederlandse 3rneechtshulpverlening verworven. V Eigenlijk tegen wil en dank. Want voo-iet was de bedoeling van de we]echtswinkels, die in een aantal vailaatsen rond 1970 werden opge- tlde-icht, om de 'leemten' in de juridi sche dienstverlening te signaleren 5Ve^n op te vullen. Dat wilden zij doen Q,otdat de overheid zelf de hiaten in ste;le rechtshulp zou aanpakken. 2eg Die gaten in de rechtshulpverle- rei/iing waren ontstaan doordat de opadvocatuur niet of nauwelijks in- hiksPeelde op de veranderende vraag ak(°m rechtshulp. "De drempel naar en'de advocatuur is nog altijd hoog. h0Een advocaat wordt niet als een di€vakman, maar als een notabele be schouwd", meent Loet van 't Wes- tende, medewerker van de Leidse rechtswinkel. De vraag naar rechtshulp verleg de zich onder meer door de enorme produktie van regels en wetten door de overheid. Er ontstond een behoefte aan een instantie die niet direct behulpzaam zou zijn bij het voeren van een juridische procedu re, maar waar men terecht kon voor advies, informatie en het zoe ken naar oplossingen bij proble men over bijvoorbeeld wonen en werk. Hiaten Het constateren van de hiaten leidde aan het einde van de jaren zestig tot een discussie over het on derwerp rechtshulp. Die had tot re sultaat dat in Tilburg een juridi sche EHBO werd opgericht. In 1972 kwam in Leiden een rechts winkel van de grond, die nu in de Ketelboetersteeg is gehuisvest. De rechtswinkel kende aanvan kelijk drie afdelingen: wonen, werk en vreemdelingenrecht. La ter kwam daar nog het justitieel klachtenbureau bij - voor klachten over het optreden van politie, ad vocaten, notarissen en deurwaar ders - en de afdeling vrouw en recht, alsmede de afdeling belas tingen. De rechtswinkel richt zich op het verlenen van juridische bij stand voor mensen met een inko men onder de ziekenfondsgrens die geen verhuurder of werkgever zijn. De rechtswinkels toonden aan dat er op het gebied van de rechts hulp het een en ander moest ge beuren. In de tweede helft van de zeventiger jaren richtte de over heid dan ook de bureaus voor rechtshulp - met een professionele bezetting - op. Dit leidde tot de vraag of de rechtswinkels niet overbodig werden. Een aantal rechtswinkels in Nederland werd opgeheven. In Leiden werd in 1984 de discussie gevoerd op welke ge bieden er overlappingen beston den tussen het Bureau voor Rechtshulp, de Leidse Rechtswin kel en het Instituut Burgerraads lieden. Naar aanleiding van die discus sie besloot de Leidse Rechtswinkel in 1985 de spreekuren over wonen en werken op te heffen en de klan ten door te verwijzen naar het Bu reau voor Rechtshulp. Chris Bak ker, medewerker van de rechts winkel: "Uit cliëntenoverzichten blijkt dat de mensen die zich eerst tot ons wendden, naar de andere instanties zijn gegaan. Zij zijn dus niet tussen het wal en het schip te recht gekomen". Filosofie Volgens Bakker beantwoordt het beëindigen van de spreekuren aan de filosofie die aan de oprich ting van de rechtswinkel ten grondslag lag. "Als in een leemte in de rechtshulp is voorzien, dan hef fen we onze dienstverlening op". Dat de individuele hulpverle ning over wonen en werken is op geheven, betekent nog niet dat ook die afdelingen hun activiteiten hebben gestaakt. Loet van 't Wes- tende: "Naast de hulp aan onze klanten houdt iedere afdeling ook het overheidsbeleid op haar werk terrein in de gaten. Zo nodig trek ken we aan de bel bij de kamerfrac ties of bij lokale overheden. Ook geven de afdelingen voorlichting over de uitvoering van wetten en maatregelen. De folders die depar tementen zelf uitgeven zijn soms niet erg begrijpelijk". 'The Mousetrap' door het Stedelijk Gymnasium, tekst: Agatha Christie, regie: Gaby Witteveen, gezien op 21 mei in het St. Antonius Clubhuis Leiden. LEIDEN - "Ze heeft het stuk ze ventien keer gezien en ze weet nog steeds niet wie het gedaan heeft", zegt een theater verlaten de heer in een cartoon in 'Punch'. Het cartoon staat afge drukt in het programma van 'The Mousetrap', een toneelstuk van Agatha Christie dat sinds 1947 onafgebroken in Londen te be zichtigen is en nu anno 1987 in Leiden door het Stedelijk Gym nasium pakkend voor het voet licht werd gebracht. Het is een tijdloze 'who-dun-it', geheel in de stijl van Agatha Christie, alles wordt al pratend opgelost. De toneelavond was gestart met het weinig geïnspireerd, 'The Mousetrap' pakkend voor het voetlicht staand gezongen bondslied van iie leerlingenvereniging U.S.A. (uno summus animo: één van geest). Noch de zaal, noch de spe lers hadden in het begin de geest, het stuk kwam aarzelend uit de startblokken. Als eindelijk alle personages geïntroduceerd zijn begint het te lopen en wordt er trefzeker op een prachtige ont knoping aangekoerst. Er werd uitstekend geacteerd, zonder uit zondering zette iedereen een hel der personage neer. Aparte ver melding verdient het spel van Jan Hein Furnee die zich met veel souplesse als rasacteur pre senteerde. 'The Mousetrap' kent een nau welijks na te vertellen ontkno ping. In korte tijd krijgen alle personen een verleden, blijken ze in relatie met elkaar te staan en blijken ze niet degenen te zijn voor wie ze zich houden. De poli- tiebrigadier ontpopt zich als de moordenaar. Gijsbert-Jan Por- theine, die rol- en tekstvast de hele avond als politiebrigadier over het toneel gebeend heeft, ondergaat dan een transformatie en kijkt de zaal in of Franken stein himself in hem gevaren is. De rillingen lopen over je rug. Gelukkig wordt hij snel afge voerd om plaats te maken voor een klassiek 'happy ending'. RADBOUD ENGBERSEN De Leidse rechtswinkel ver wacht niet dat in de toekomst nog andere spreekuren worden opge heven. "De leemte-theorie is in feite achterhaald. Bij de overheid ont breekt ook om financiële redenen de wil om de nog bestaande hiaten in de rechtshulpverlening op te vullen. Het gevaar bestaat echter dat rechtswinkels hieraan toege ven. De vraag is echter wat je als pressiemiddel moet gebruiken om de overheid wel actie te laten on dernemen. Stoppen met de spreek uren en de mensen op straat zetten is wel een erg rigoureuze maatre gel", menen de medewerkers van de rechtswinkel. Patiëntenrecht Bakker en Van 't Westende voor zien wel een uitbreiding van het aantal spreekuren. "We denken aan een afdeling patiëntenrecht. Er zijn in Nederland vele patiënten- groeperingen actief. De rechtswin kel zou de weg kunnen wijzen in patiëntenrecht-land. Mogelijk is dat wij in de toekomst ook afdelin gen jongerenrecht en het consu mentenrecht oprichten". Andere wijzigingen bij de rechts winkel doen zich in de toekomst wellicht voor in de wijze van werken. Niet alleen de cliënt, maar ook de rechtshulpverlener kan heil verwachten van de introductie van de computer, omdat alle relevante juridische informatie overzichte lijk wordt opgeslagen De meeste voordelen van de au tomatisering zal toch diegene heb ben die op zoek is naar recht. Hij kan bij bibliotheek of rechtswinkel wellicht zelf met de computer zijn probleem oplossen. Een rechts hulp-computerprogramma werkt als volgt: de gebruiker gaat een ge sprek aan met de computer. Het programma zorgt ervoor dat dat de computer steeds een vraag op het beeldscherm laat verschijnen. Be halve ja of nee is het ook mogelijk om antwoorden als misschien en ik weet niet te geven. Uiteindelijk krijgt de gebruiker een advies voorgeschoteld. Het is ook moge lijk dat de gebruiker een kant-en- klare brief, bijvoorbeeld een pro test tegen vermeend onterecht ont slag, door de computer laat uitprin ten. Volgens Bakker zullen de pro gramma's wel door rechtshulpin stanties moeten worden ontwik keld. "Programma's die door de overheid zijn opgesteld, geven soms andere uitkomsten dan die van rechtshulpverleners. Gebruik van het programma van het minis terie van onderwijs over studiefi nanciering levert lagere bedragen op dan het programma van de Leidse studentenbond". LEIDEN - De firma De Vrind gan de Beschuitsteeg dreigt een scha declaim bij de gemeente in te die nen, omdat op zaterdag de steeg door palen wordt afgesloten ten behoeve van de markt. Volgens De Vrind gebeurt dat in strijd met een uitspraak van de Raad van State uit 1977, die bepaalt dat bedrijven in dit gebied toegankelijk moeten blijven. De gemeente zou, aldus De Vrind, afgelopen zaterdag "zonder kennisgeving vooraf en zonder de mogelijkheid van inspraak" palen bij de Beschuitsteeg hebben neer gezet. Ook tussen Hooglandse Kerkgracht en Nieuwstraat wor den op die dag palen in de grond gezet om het autoverkeer tegen te houden. Een aanbod van de gemeente om De Vrind een sleutel van de palen te geven, zodat hij met zijn be drijfswagens toch de Beschuit steeg in kan, wijst hij af. "We ko men nu in de oude situatie van ze ven jaar geleden terecht, toen de gemeente palen ter hoogte van Blonk neerzette. Nu zouden we toch met sleutels moeten gaan werken. Dat is een verkeerde zienswijze. Nu ontstaat er een fuik vanaf de Middelweg tot aan de Be schuitsteeg. Wanneer die palen 25 meter verderop zouden worden neergezet, zou de situatie verbete ren. Al is het meubelbedrijf in de Burgsteeg dan ook niet meer be reikbaar". Dinsdag zal De Vrind de kwestie met wethouder Peters (verkeer) bespreken. Verloopt dat gesprek niet naar tevredenheid, dan denkt hij erover om een kort geding te gen de gemeente aan te spannen en een schadeclaim in te dienen. "Vo rige week zaterdag heb ik een spoedopdracht moeten laten gaan, omdat die palen er ineens stonden. Toen ik Peters hierover afgelopen gisteren in de raad van advies voor verkeers- en vervoersaangelegen- heden aan de tand voelde, zei hij niets van die palen af te weten. Eer der al had ik de gemeentelijke di rectie verkeer en vervoer hierover aangesproken. Ik zou over de kwestie deze week een brief krij gen, maar die heb ik nog steeds niet ontvangen". Volgens gemeenteambtenaar M. Kuzee zijn er in deze buurt op de zaterdagse marktdag doodlopende stukken weg, waar wantoestanden met het parkeren ontstaan. "Op de Nieuwstraat is ook een stuk van de markt. Maar er zijn altijd mensen die er zo nodig doorheen moeten. Vandaar dat een poosje geleden is besloten voor afsluiting van dit marktgebied. De oplossing is dat De Vrind een sleutel krijgt om in noodgevallen die paal te kunnen bedienen. We willen voorkomen dat auto's in een fuik bij de biblio theek terechtkomen. Daarom zet ten we die palen neer op een punt waar de auto's nog een andere rou te kunnen kiezen". LEIDSE KRONIEK OVER Het oudste beroep is in Leiden eeuwenlang een bloeiende be drijfstak geweest. Of moet men van dienstverlenende sector spreken? De overheid zag de prostitutie in ieder geval met le de ogen aan, trad er zo nu en dan hard tegen op, maar wist dat het verschijnsel nooit uitgeroeid kon worden. Daarom werden slechts de uitwassen en de kwalijke ge volgen zoals geslachtsziekten be streden. In 1853 trad de gemeenteraad weer eens streng reglemente rend op. In het Caecilia-gasthuis werden verband- en syphilitische zalen ingericht, waar lijders aan schurft en andere, niet eens zo ernstige, huidziekten naast de door syfilis aangetaste mannen en vrouwen - onder wie ook pu blieke vrouwen - kwamen te lig gen. Soms lagen er wegens groot gebrek aan ruimte in het gast huis nog wel eens andere zieken bij. Op deze zalen zwaaide dr. Ju nius de scepter. Tot zijn taak be hoorde ook het twee keer per week controleren van alle prosti- tuées. Dankzij zijn uitvoerige ad ministratie weten we nu nog heel wat van de gezondheidstoestand van de Leidse publieke vrouwen. De gemeenteraad bedacht ook de politie met een nieuwe taak. De commissaris moest een regis ter aanleggen van alle vrouwen die zich bij hem gemeld hadden en hen een klein boekje - ter grootte van een paspoort - geven dat zij altijd bij zich moesten dra gen en waarin alle adreswijzigin gen, medische controles en der gelijke werden genoteerd. Ook die administratie is bewaard ge bleven en van 1853 tot 1904 we ten we dan ook vrij nauwkeurig welke dames officieel geregi streerd waren. Een gering aantal liet zich evenwel niet registreren of glipte op een andere manier door de mazen van het net. Onder de 182 tussen 1853 en 1875 geregistreerde prostituées valt de naam Prillevitz op. Er ko men op de lijst drie vrouwen met die naam voor en zij waren zus ters van elkaar. Dat is niet zo heel vreemd, want het vak van prosti- tuée was vaak een soort familie- beroep en dochters leerden het beroep meestal van de moeder. De drie dames waren kinderen van Dirk Prillevitz en Christina Servaas. Dirk Prillevitz was in 1815 in Zaltbommel geboren. In 1837 trouwde hij in Leiden als brood bakker met de twee jaar jongere /MENSEN EN GEDANE ZAKEN Leidse Christina Servaas. Dat het eerste kind al vijf maanden later kwam, baarde in die tijd geen opzien. Door de slechte tijd somstandigheden stelde men het huwelijk vaak zo lang mogelijk uit. Christina schonk het leven aan elf kinderen, maar de ge boorte van zoon Christiaan op 3 maart 1858 verliep mogelijk niet voorspoedig: Christina overleed op 5 maart. De baby maakte het overigens ook niet lang. Die overleed een maand later. Dirk probeerde het alleen te redden, maar vanzelfsprekend moest de oudste dochter Adriana Elisabeth, toen bijna 21 jaar, aan de slag als dienstbode. Wellicht al aan het eind van het jaar had ze daar tabak van, want op 26 ok tober 1858 liet zij zich inschrijven als publieke vrouw en nam haar intrek bij Carolina van der Ende. Zij verbleef daar van 26 januari tot 12 februari 1859, van 30 maart tot 6 april 1859 en 15 december 1861 tot 5 januari 1862. In dat jaar werd zij in het gasthuis opgeno men. Per 1 april 1864 vond zij een nieuwe werkgeefster in Elisa beth van Bemmel. In 1868 ver trok zij naar Leiderdorp, waar zij met Joannes Baptista Julianus Colassin trouwde. Zij overleed nog erg jong, op 18 mei 1873 in Leiden. Door haar kozen ook twee jon gere zussen dit beroep. De jong ste van die twee, Johanna Adria- AFGEGETEN AAN: ALS PUBLIEKE VROUW liVGESCnREVEN AAN HET BUREAU VAN POLICIE L E Y 0 E N. Poornamen Geboren den Gehoor t eplaa t s lPoning of verblijf (Kijk Signalement Lengte 1 el jdangezigt Poor hoofd Oogen Neus Mond Kin Haar IPenkbraauiven Merkbare teekenen Dag van aangifte Pots Een aantal fragmenten van pagina's uit het boekje dat Leidse prostituées volgens richtlijnen van de gemeenteraad altijd bij zich moesten dragen. DE GEZUSTERS PRILLEVITZ EN DE LEIDSE PROSTITUTIE na, was op 30 december 1844 in Leiden geboren. Zij liet zich op 27 september 1866 eveneens bij Elisabeth van Bemmel inschrij ven. Kort daarop verhuisde zij naar Rotterdam, maar keerde in januari 1867 weer terug. Op 11 december 1872 vertrok zij naar Oegstgeest en ging daar tien da gen later in ondertrouw met de vier jaar jongere Cornelis van Epen, wiens moeder in Amster dam woonde. Of zij daarna haar beroep voortgezet heeft, is niet bekend. De middelste zus was Elisa beth Christina, geboren 22 no vember 1840. Zij liet zich op 3 ju ni 1863 vanuit Benthuizen in het bevolkingsregister van Leiden inschrijven op een berucht adres aan het Klooster (in de Camp). De dag tevoren was zij al naar het politiebureau geweest om te melden dat zij bij Carolina van der Ende was gaan werken. Daarmee was zij niet snel, want ze werkte toen al enige tijd als prostituée. Van 6 tot 17 mei na melijk was ze in het gasthuis op genomen, lijdende aan Excoria- tio ostii uteri hygroma, wat dat ook precies moge inhouden. Van 6 tot 27 juni werd ze weer opge nomen, nu voor Phlegmorrhoea uteri. Driemaal is scheepsrecht en van 12 tot 19 december was zij weer aan bed gekluisterd wegens Elythritis. Het is dan ook de vraag of zij dat jaar wel zo goed verdiend zal hebben. Maar met haar lengte van 1.54 meter ovaal aangezigt, rond voorhoofd, blaauwe oogen, kleine neus, klei ne mond, ronde kin, bruin haar, bruine wenkbraauwen en zonder merkbare teekenen kreeg zij klaarblijkelijk toch wel klanten." Het beroep van prostituée ken de ook in die jaren beroepsonge lukken. Het eerste kind zag op 19 maart 1866 in Oegstgeest het daglicht: Gustina Adriana. Als nummer 2 werd op 24 oktober 1869 in Leiden Johanna Adriana Christina geboren, op 15 juni 1870 gevolgd door Hendrica Christina en op 5 oktober 1871 door Arnoldus Johannes Daniel. De drie oudsten verdwenen spoorloos. Mogelijk heeft zij ze voor adoptie afgestaan. Bij de politie had zij zich op 7 juli 1871, toen toch al hoogzwan ger, als publieke vrouw laten uit schrijven. Op 14 februari 1873 meldde zij zich evenwel toch' weer aan. Dit keer echter niet als prostituée, maar als bordeel houdster. Dat had als voordeel dat de controle door dr. Junius maar één keer per week hoefde plaats te hebben. Op het adres Lange Agnietensteeg 7 bood zij Ley den, den De Commissaris van po/icic heel wat vrouwen werkgelegen heid. Toch duurde het niet lang: op 18 december 1875 werd zij op eigen verzoek wederom uitge schreven, zijnde het bordeel door haar overgedaan aan de wed. Winkler. Met haar jongste kind vertrok zij op 10 januari 1876 naar Val burg, maar dit was alleen een dwaalspoor want toen zij op 29 januari in ondertrouw ging met de tien jaar jongere Simon Jo hannes Kreps woonde zij te Rot terdam. De bruidegom woonde overigens ook nog maar net in de Maastad; zijn moeder was als we duwe koffiehuishoudster in Am sterdam. Het nieuwe echtpaar ging mo gelijk bij de oude Dirk Prillevit2 wonen, die na omzwervingen via De Bilt, Nieuwerbrug en Bode graven als bakker in Rotterdam terecht gekomen was. Hopelijk hebben ze er nog lang en geluk kig gewoond. P.J.M. DE BAAR Concert ln de Hooglandse kerk wordt zondag om 19.30 een optreden ge geven door de reli-band Soli deo Gloria. De musici zijn de aange vers en het publiek moet zingen. Fietstocht De Zeeverkenners Jan van Ga- Rommelmarkt len houden zaterdag een fiets tocht waarvan de opbrengst is bestemd voor een nieuw clubhuis. De tocht van 25 kilometer voert onder meer langs een zelfkazende boer. Er kan worden gestart tus sen 13.00 en 14.00 uur vanaf het clubhuis aan het Marowijnepad nabij de willem de Zwijgerbrug. Vrijdag en zaterdag wordt aan de Herenstraat 45 door de hervormde wijkgemeente en de gereformeerde wijk een rommel markt gehouden. Die is vrijdag van 19.00 tot 22.00 uur en zater dag van 10.00 tot 17.00 uur. Wijkfeest Rode Kruis Bij de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat staat zater dag een marktkraam van het Ro de Kruis. Daar worden artikelen verkocht die gemaakt zijn door vrijwilligers: poppen en beesten, schortjes en tafellakens, ba bykleertjes en speelgoed. De op brengst is voor het Rode Kruis. Het clubhuis Matilo aan de Zaanstraat houdt zaterdag haar jaarlijkse wijkfeest. Op het gras veld voor het clubhuis staan ver schillende kraampjes en naast het clubhuis is een rommelmarkt. Verder zijn er voorstellingen van kindertheaters. Het wijkfeest be gint om 09.45 uur met een rond gang van drumband Matilo. Het duurt tot 17.30 uur. 'De Venetiaanse tweeling' van Carlo Goldoni 'door de Jonkies. Met: Bart Mulder, Carolien Verrips, Hans Grundeken, Peter van den Hul, Al- bert Duijzers, Marjolein de GraafT, Erik Filemon, Heieen Boermans, Pe tra van der Geest, Dennis Blansjaar en Nick van Leeuwen. Regie: Bert Jonk. Gezien op 21 mei in de aula van De Vlietschans, Apollolaan. Al daar nog 22 en 23 mei te zien. LEIDEN - Ook Jonkies worden groot en verlaten dan de school. Daar valt niet om te treuren: zo is het leven. Op scholengemeen schap De Vlietschans zitten ze dan ook niet bij de pakken neer. Regisseur Bert Jonk is naarstig op zoek gegaan naar nieuw ta lent. Dat bleek wederom ruim schoots aanwezig, zodat een vrij wel geheel nieuwe groep Jonkies gisteravond haar opwachting kon maken. De keu£e viel op een stuk van Goldoni in commedia deU'arte-stijl, die in de loop der jaren tot één van de specialitei ten van het huis geworden is. 'De Venetiaanse tweeling' be vat alle ingrediënten voor een dolle komedie, waarmee ook de nieuwe Jonkie-generatie prima uit de voeten blijkt te kunnen. Peter van den Hul als de twee lingbroers buit de mogelijkhe den van zijn dubbelrol prachtig uit. Voor hem en de rest van de groep geldt dat er tekstvast ge speeld wordt. Nog veel belangrij ker is echter dat de spelers ook met de timing van hun rol iets doen, waardoor de grappen pas goed tot hun recht komen. Rond alle verwarring door de persoonsverwisseling van de tweeling treedt een bonte stoet van merkwaardige types voor het voetlicht. Een ieder grijpt zijn rol met beide handen aan: de een goo chelt met een onhandige moto riek, de ander acteert met een kostelijke mimiek, de een speelt het toppunt van bekakte schijn heiligheid, de ander is een prach tige ingebeelde kwast of juist het toonbeeld van oprechte trouw. Met betrekking tot de theater- fictie heeft de regie nog een aan tal grappen in petto. Eerst wordt er geruzied over de vraag welk stuk men zal gaan spelen. Uitein delijk gaat men dan 'De Vene tiaanse tweeling' spelen na over leg met de regisseur en onder voortdurend toezicht van een merkwaardige souffleur. Het pu bliek wordt met enkele onver wachte terzijdes bij de handeling betrokken. Daarnaast gaat er af en toe per ongeluk-expres iets mis, waarvoor de theatertechni cus ter verantwoording wordt geroepen, enzovoorts, enzo voorts. Er zijn ook voor de theaterlief hebbers kleine subtiele grapjes bedacht, als Rosaura en Zanetto een balkonscène spelen, staan ze gewoon naast elkaar, terwijl Ro saura omlaag en Zanetto om hoog kijkt. Het is dus puur spel plezier, dat de nieuwe Jonkies voorschotelen. De gerommeerde theatertraditie van De Vliet schans kan gelukkig worden voortgezet. WIJNAND ZEILSTRA

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15