TAD LEIDEN Groeiende politieke weerstand tegen sloop 44 huizen Morsweg Auto's blokkeren brandweerwagen LEIDSCH Vier PvdA raadsleden zijn tegen plannen Gewonde op Plesmanlaan Raadslid vraagt om strenger optreden tegen foutparkeerders DAGBLAD Nog geen besluit over frauderende leerlingen Bewoners boos over uitblijven akkoord over stadsverwarming s LEIDEN - De politieke weerstand tegen de mogelijke aankoop en sloop van 44 huizen aan de Mors weg groeit. Naast de WD is ook de fractie van de PvdA verdeeld over het voorstel van het college van B en W aan de gemeenteraad om 6,5 miljoen gulden voor het voorstel uit te trekken. Vier PvdA'ers heb ben aangekondigd tegen het raads voorstel te stemmen. Ook het CDA heeft nog geen de- fintief standpunt ingenomen. De christen-democraten willen dat de gemeente alsnog probeert een ge deelte van de kosten op de Neder landse Spoorwegen te verhalen. D66, dat zich eerder achter het voorstel schaarde, maakte gister avond tijdens de raadscomissie fi nanciën een voorbehoud. Ondanks tegenstemmers en twijfelaars ziet het er toch naar uit dat het plan om de woningen te slopen maandag avond een meerderheid in de ge meenteraad haalt. Het college heeft het voorstel de 44 huizen tussen de Dr. Lelylaan en het Werninkterrein (de zoge naamde Morsweg 4) aan te kopen en te slopen, gedaan vanwege de slechte woonsituatie in de wijk. De woningen liggen ingesloten tussen de spoorlijn - die afgelopen jaar dement op het raadsvoorstel de gemeente wordt ge vraagd het bedrag van 6,5 ton op de NS te verhalen. Kranenburg zei dat het de onderhandelingspositie ook nog eens is verdubbeld drukke verkeersweg en een toe komstig industrieterrein. De ge meente wil op de plaats van de hui zen industrie onderbrengen. Met de aankoop, sloop en het bouwrijp maken van het terrein is een be drag van 6,5 miljoen gulden ge moeid. De vier PvdA'ers die tegen het plan zijn - C. de Boer, A. Boot, S. de Vreeze en J. van Meijgaarden - genstemmers binnen de WD - is hebben inhoudelijke en financiële het daar mee eens. "Het is toch gemeente mede de gesprekken met de NS voerden, zeiden dat de onderhandelingspositie van de ge meente toch al niet sterk is. Die i volgens Vellekoop aanmerke- gemeenteraad maandag al akkoord koord was gegaan met de wijziging het bestemmingsplan die voor de verbreding van de spoorlijn gaat met het volledige krediet. Verbazing bezwaren tegen het raadsvoorstel. van Leiden niet De vier socialisten^vinden dat er te begrijpen dat de gemeente 6,5 ij j i.* i mj]joen gulden moet uitgeven, wanneer de Nederlandse Spoorwe gen de spoorlijn verdubbelen om meer treinen te laten rijden". De ambtenaren W. van der Hoe ven en J. Vellekoop, die i LEIDEN - Een 36-jarige uit Oegstgeest is gistermiddag licht gewond naar het AZL ge bracht nadat hij in een poging de Plesmanlaan over te steken, op zijn fiets was aangereden door een au to. De auto had voorrang. Het on geluk gebeurde rond vier uur toen bruikt r de verkeerslichten buiten werking huizen mede mogelijk te maken. P. waren. Kranenburg kondigde onvoldoende gezocht ternatieve mogelijkheden om de leefsituatie in de wijk te verbete ren. Zij denken daarbij aan geluid sisolatie en een voetgangersbrug over de Dr. Lelylaan. Amendement Ook vinden de vier dat de moge lijkheid om de bewoners wel de kans te geven te verhuizen maar de woningen niet te slopen, onvol doende is bekeken. De PvdA'ers menen bovendien dat de leefom standigheden, hoewel weinig ide aal, sloop niet rechtvaardigen in vergelijking met andere benarde situaties in de stad. Het belangrijkste financiële be zwaar van De Vreeze, Boot, De Boer en Van Meijgaarden is de hoogte van het bedrag dat een en ander vergt in een tijd waarin de gemeente gebukt gaat onder een _zware bezuinigingsoperatie. Bo vendien vinden de PvdA'ers dat er geen afweging mogelijk is met an dere urgente projecten in de stads vernieuwingssfeer. Ook het CDA heeft er bezwaar tegen dat 6,5 ton, die bestemd is voor stadsvernieuwing, wordt ge- de aankoop van de 44 noodzakelijk was. De meeste commissieleden spra ken er hun verbazing over uit dat het met de sloop gemoeide bedrag in een keer bijeengebracht kon worden. R. van Lint (Links Lei den): "Als ik het vergelijk met de moeite die het soms kost om een bedrag van enkele duizenden gul dens in de welzijnssector bijeen te krijgen, gaat dit wel erg gemakke lijk". Rommel (1) "Ik kom er vier keer per dag langs en mijn waarneming is dat situatie wel meevalt. Er zijn stra ten in Leiden waar het veel erger is: vuilniszakken die door restau rants worden buiten gezet en vervolgens door honden openge beten worden". R.J.F. van Gulick van de ge meentelijke dienst stadsvernieu wing sjeest zeker altijd met ge sloten ogen over de 1ste Binnen vestgracht. Wie je er verder ook over aanspreekt, verhaalt van een deerniswekkend aangezicht, grotendeels veroorzaakt door de kraakhandel van de familie Sie- ra. Op hele erge dagen dient er tussen ijskasten, lompen, bak fietsen, vrachtwagens en andere hindernissen geslalomd te wor den wil je de toch al niet brede gracht kunnen doorkruisen. Au to's komen er vaak al helemaal niet door. R. Boogert, eigenaar van een pand aan de Binnenvestgracht, en directeur L. Kamphues van de nabijgelegen Koets-o-theek zijn drie jaar geleden de strijd te gen de overlast van de handel van Siera aangegaan. Een - nooit beantwoorde - brief is er geschre ven naar B en W van Leiden en zo ongeveer elke ambtenaar die iets met de zaak te maken heeft, heeft foto's op zijn bureau gevon den. Boogert laat er één zien waarop niet minder dan zes bak fietsen en een overdaad aan han del de doorgang op de gracht blokkeren. "Een keer gingen ze een motorblok uit een vrachtwa gen halen en repareren. Die wa gen heeft er twee, drie dagen ge staan". De situatie is volgens Kam phues behalve ergerniswekkend en ontsierend - "Het is heel ver velend als je bezoekers krijgt en ze moeten tussen bakfietsen en lompen door manoeuvreren" - ook onhygiënisch. "Want je weet tenslotte niet waar al die troep vandaan komt". Volgens de he ren heeft Siera's uitstalling voorts een negatieve uitwerking op de rest van de buurt. "Vuil zoekt vuil. Andere mensen gaan ook hun rotzooi op straat zetten. In de Narmstraat begon die berg op een gegeven moment echt te groeien". LEIDEN - Opnieuw is een uitruk kende brandweerwagen gestuit op foutief geparkeerde auto's in de. Nieuwstraat/Middelweg. Vorige week donderdag had de ladderwa gen van de Leidse brandweer tien minuten nodig om de afstand van de Middelweg naar de Hooglandse Kerkgracht te overbruggen. De doorgang van de ladderwagen was geblokkeerd door een buiten de parkeervakken geplaatste auto. Het raadslid Van Meijgaarden heeft het college gevraagd strenger op te treden tegen foutparkeerders in deze wijk, maar volgens de poli tie is het onmogelijk om op ieder moment van de dag te controleren. Het is niet de eerste keer dat een brandweerwagen op de Middelweg wordt gehinderd door een foutpa- keerder. Een jaar geleden drong Van Meijgaarden ook al aan op maatregelen in de wijk nadat de brandweer op vrijwel dezelfde plaats de doorgang zag versperd. Ook in de even verder gelegen Burgsteeg deden zich in het verle den soortgelijke problemen voor. De gevolgen van de vertraging vielen afgelopen donderdag geluk kig mee. Bij aankomst van de brandweer, bleek het slechts om een geval van 'de vlam in de pan' te gaan. "Maar dat weetje pas als je er bent", aldus woordvoerder Van Meyden van de brandweer. Het is overigens niet alleen de brandweer ten e bulance die op weg was naar ie mand met een hartinfarct liep nog niet zo lang geleden vast in de smalle straten van Pancras-West. Levens ge vaarlij k "Het probleem dat er te weinig ruimte is voor de brandweerwa gens komt wel meer voor, ook in andere delen van de stad", zegt Van Meyden: "Er is wel eens een lijst van knelpunten opgesteld. Maar vooral op vrijdag en zaterdag staat het in de Nieuwstraat stamp vol met auto's van cafébezoekers. We gaan dan maar met zwaailich- 2 achter zo'n auto staan in de hoop dat de eigenaar ergens de kroeg zit en naar buiten De brief, de foto's, het veelvul dig inschakelen van de wijk agent en de gemeentelijke reini gingsdienst en bezoeken aan het stadsbouwhuis; niets van dit al les heeft tot nog toe enig resul taat gehad. Maar het moet toch mogelijk zijn om de kraakhan del, want dat is hun opzet, op een daarvoor meer geschikte plaats te krijgen, menen ze. "Een loods je, een schuur of een erf, waar ze veel beter uit de voeten kunnen", zegt Boogert. "Maar de gemeente laat ons gewoon een beetje bar sten". Rommel (2) "Volgens mij heeft iedereen in de buurt er last van. Ik ook. Al die rotzooi". G. Siera van de overlast veroorzakende handel kan zich de bezwaren van Kam phues en Boogert best voorstel len. "We zijn nog steeds op zoek naar een stuk terrein, maar dat is tot nog toe niet gelukt". Hij wil best naar een plek waar meer ruimte voor zijn spullen, is. De huidige huisvesting kost hem soms een deel van zijn handel. De reinigingsdienst heeft zijn spullen namelijke meerdere ke ren weggehaald omdat de blok kade de spuigaten uitliep. Maar Siera zegt weinig anders te kun nen. Voor zijn handel is het elke dag kraakdag, wat betekent dat er negen van de tien dagen vrachtwagens hun lading op de Eerste Binnenstegracht afleve ren, die daarbij niet altijd even secuur te werk gaan. En Siera kan de spullen niet altijd direct naar de lompenhandelaren en rommelmarkten afvoeren. Boogert bestempelt de Siera's als "best aardige jongens die er verder ook niet zoveel aan kun nen doen". Maar dinsdag werd het hem toch even te veel. "Toen heb ik gezegd: als je geen grote ruzie wil moet je de boel nu op ruimen". Waarna hij de tocht po- litie-reinigingsdienst-stads- bouwhuis maar weer eens maak te. Dat haalde wederom niets uit. De gebroeders Siera ruimden de boel wel op. In het geval van de Binnenvestgracht dienen voor die term echter ruime grenzen te worden gehanteerd. Opgeruimd Rommel aan de lste Binnenvestgracht. Iedereen is het erover eens dat er iets aan gedaan moet worden, maar volgens een woordvoerder van de gemeente zou het weieens tot 'de charme van de wijk' kunnen behoren. betekent niet dat de straat han- delvrij is, maar dat de spullen binnen een aantal palen blijven. Rommel (3) Boogert en Kamphues willen dat de handel van Siera van de gracht verdwijnt. Siera wil zelf ook wel een andere stek. Aan Van Gulick de vraag waarom de gemeente de zaak daarom niet aanpakt. Alvorens mede te delen dat de familie Siera een verzoek om een plaatsje op een bedrijfs terrein of iets dergelijks nooit aan de gemeente heeft gedaan, verklaart hij dat er te weinig aan de hand is voor gemeentelijk in grijpen. "Het opmerkelijke is dat ons van de bewoners van de Bin nenvestgracht geen klachten be kend zijn. Het is in feite wat de buurt betreft geen probleem". Hij geeft toe dat het verkeer "in die hoek vaak vastzit" en dat het betreffende deel van de gracht niet al te best zou scoren in een rijtje 'mooie aangezichten van Leiden'. Maar echt overlast, nee. Boogert en Kamphues zijn dan wel geen bewoners, maar ze heb ben als belanghebbenden toch ook wel enig recht van klagen? Ja, dat hebben ze, beaamt Van Gulick, die het ook als "niet netjes" bestempelt dat het twee tal nooit een antwoord op de brief heeft gekregen. Maar de zaak heeft volgens hem meer ur gentie als bijvoorbeeld de men sen die in het pand van Boogert gaan wonen bij de gemeente aan de bel trekken. Van Gulick denkt dat de Bin- nenvestgrachtbewoners vinden dat de onderneming van Siera behoort tot de charme van die buurt. "De Siera's zitten er ook al zo lang, misschien al zolang als die gracht er is. Het zijn bijna monumenten, om het maar even te chargeren. En het is een wijkje waar wonen en werken nooit zo sterk gescheiden zijn geweest". Ook de ogen maar dicht doen, lijkt voor Boogert en Kamphues voorlopig de enige oplossing. komt. Tot nog toe is het steeds re delijk goed afgelopen. Als we den ken dat we onderweg problemen krijgen, rijden we meestal vanuit de twee kazernes via verschillende wegen naar de bewuste plaats toe. Maar in feite is het een onverant- woordde situatie". In dergelijke bewoordingen drukt ook Van Meijgaarden zich uit in zijn schriftelijke vragen aan het college. Het raadslid spreekt van een 'levensgvaarlijke' situatie. Hij wil van het college weten waar om er - ondanks eerdere toezeggin gen strenger te zullen optreden - geen enkele verbetering is te be speuren in Pancras-West. "Dit ver sterkt het gevoel van onveiligheid bij de bewoners", aldus Van Meij gaarden. Volgens politiewoordvoerder Graveland wordt er wel degelijk strenger gecontroleerd op de Mid delweg en de Nieuwstraat. Sinds de invoering van het nieuwe par keersysteem in deze wijk zijn er zo wel overdag als 's avonds parkeer- controleurs op straat te vinden. "Er worden met grote regelmaat auto's weggehaald", aldus Graveland: "Maar het is nu eenmaal onmoge lijk om op elke straat en in elke steeg een controleur neer te zet ten". VRIJDAG 22 MEI 1987 (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - Staatssecretaris Ginjaar (onderwijs) heeft in een brief aan de advocaat van de ouders van één van de van fraude verdachte leer lingen van het Louise de Coligny ontkend over "enig individueel ge val reeds een beslissing te hebben genomen". Kalkman had eerder deze week de staatssecretaris met een kort geding gedreigd, omdat zij "op eigen houtje" zou hebben besloten de vier leerlingen die heb ben gefraudeerd van herexamen uit te sluiten. Volgens mevrouw Ginjaar heeft rector De Zoete van de Louise de Coligny besloten de leerlingen ver dere deelname aan het examen te ontzeggen. Van die beslissing is aan de inspecteur herziening ge vraagd en die zal daar op korte ter mijn een besluit over nemen, aldus mevrouw Ginjaar. Volgens rector De Zoete van de Louise de Coligny Scholenge meenschap valt die beslissing ko mende maandag. "Wat mij het meest interesseert is wat er gaat ge beuren met dit examen. De meeste kinderen verkeren in grote onwe tendheid. Uit de Cito-toets kan nog meer fraude aan het licht komen". De Zoete leidt uit gesprekken met leerlingen af dat er meer gevallen van fraude kunnen zijn gepleegd. "Niet op mijn school, maar ver moedelijk ook op andere scholen in Leiden. En in Alphen". Om hoe veel leerlingen het zou gaan, kan De Zoete niet zeggen. "Het is heel moeilijk om daar achter te ko men". De eindexamenopgaven zijn aan meer dan de vier 'betrapte' leerlingen aangeboden. "Dat heb ik van de leerlingen vernomen. Eén jongen, aan wie de opgaven waren aangeboden, heeft die ge weigerd, zo vertelde hij mij. Verder is het bekend dat bij een leerling in de flat de opgaven werden verhan deld. Ook op verjaardagsfeestjes werd er over de gestolen opgaven gesproken". Burgerlijke Stand A.G. Kiewiet, A.H. van Berkel en J.P. de Roode, L.T. van der Vliet en E. Bran denburg, P.H.M. Huigsloot en W.I.M. Barning, F. Heppener en C.J. Massaar, A.R. Zandbergen en M. Hannaart, E. Bokma en I.W.J.M. de Ridder, J.A. Ver- ra en R.M. van Krimpen, F. Strik en T. Rensen, J.M. Koers en A.J. de Vries. W H. Kanbier en B.J. Dijkstra. M.A.A. Kooter en P.E.W. van Noort, F.J. van de Klundert en M. Aben, R.L.P. van Wee- ren en S. van Daalen. M.D.E.G H. Blon- deau en N. van der Hoeven. LEIDEN - Bewoners van de Ste venshof zijn zeer verontwaardigd over het feit dat de federatie van Leidse woningbouwverenigingen en het Energiebedrijf Rijnland nog steeds geen overeenstemming heb ben bereikt in het conflict over de kosten voor stadsverwarming. De bewoners zijn het volgens A. Ie Fe- bre, voorzitter van de bewoners commissie Stevenshof, zat om nog langer aan het lijntje te worden ge houden. Ze overwegen zich nu har der op te stellen in het conflict. Aan welke stappen wordt gedacht, kan Le Febre echter nog niet zeg gen. De bewoners zullen zich daar over binnenkort beraden. De Stevenshof-bewoners vinden het uitblijven van een akkoord des te zuurder, aangezien de federatie en het Energiebedrijf Rijnland (EBR) hierover voortdurend gun stige berichten loslieten. "Maar tij dens de onderhandelingen hebben ze uiteindelijk toch weer naar hun eigen belangen gekeken en niet ge dacht aan die van de bewoners", zegt Le Febre. "De federatie vTaagt aan ons om bij de gemeenteraad aan te klop pen of om consumentenorganisa ties in te schakelen. Maar de beide partijen hebben hun eigen juridi sche adviseurs. Laten zij maar stappen ondernemen. Waarom zouden de bewoners, die part noch deel hebben aan het conflict, die moeten doen". In gebreke EBR-bestuurder Van Lint - raadslid voor Links Leiden - liet begin dit jaar weten dat een com promis over het conflict over de onderhoudskosten voor stadsver warming in het verschiet lag. Het was de bedoeling dat beide partij en voor 1 april een overeenkomst zouden sluiten. Die 'streefdatum' werd een paar keer verlengd. Het uiteindelijke voorstel dat het EBR aan de federatie heeft gedaan, was voor de laatste partij echter onaan vaardbaar. Daarmee zijn de onder handelingen over het verschil weer terug bij af. Le Febre wijst met zijn beschuldigende vinger niet naar één partij. "Wat ons betreft zijn bei de partijen in gebreke gebleven". Het conflict handelt over de zo genoemde vastrechtkosten voor stadsverwarming. Afgesproken is dat deze kosten niet hoger - of la ger - zijn dan wanneer de bewo ners hun huizen zouden verwar men met gas. Het EBR en de fede ratie houden er echter allebei een andere berekeningsmethode op na. Punt is in elk geval - daar zijn alle partijen het wel over eens - dat de bewoners bijna 200 gulden per jaar teveel betalen. Inmiddels is dit bedrag opgelopen tot 225 gulden. Het EBR stelde enkele dagen ge leden voor om onderhoudscontrac ten af te sluiten met de verschillen de woningbouwverenigingen. De corporaties zouden het energiebe drijf dan 100 gulden per jaar per woning betalen, een bedrag dat het EBR weer in mindering zou bren gen op de vastrechtosten van de bewoners. De federatie vindt dit onaan vaardbaar, onder meer omdat de bewoners dan nog altijd ruim 125 gulden per jaar teveel zouden beta len. De federatie blijft overigens volhouden dat het energiebedrijf ten onrechte een aantal kosten in rekening blijft brengen. De federa tie stelde voor om speciale service contracten af te sluiten. Het EBR reageerde daar aanvankelijk niet negatief op maar heeft dit aanbod in die vorm toch afgewezen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13