De Korte vreest zwaardere lasten Olieprijs zit Necllloyd dwars Jumbo ondergaat verjongingskuur 'Financiële ruimte overheid beperkt' AbvaKabo en grote steden komen zelf met banenplan Ahold wil supermarkten in West-Duitsland kopen Braks ziet licht in landbouwoverleg EG Staat leent tegen 6 pet Vier weken in dok bij KLM en hij is zo goed als nieuw Bedrijf mag middel voor haargroei blijven maken 'Nieuwe stuiver kost geld' WOENSDAG 20 MEI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 BUSSUM (GPD/ANP) - Het kabinet zal zijn uiterste best moeten doen om te vermijden dat de lasten voor burgers en bedrijven volgend jaar stijgen. De financiële speelruimte van de overheid is echter uiterst gering. Dit zei vice-premier De Korte (WD) gisteren tijdens een congres van de werkgeversorganisatie VNO. DEN HAAG (GPD/ANP) - De amb- tenarenvakbond AbvaKabo en de vier grote steden willen dat ge meente-ambtenaren op 55-jarige leeftijd vrijwillig met wachtgeld kunnen gaan, waarna de vrijko mende arbeidsplaatsen met voor rang door langdurig werkloze jon geren moeten worden vervuld. Dat staat in een 'Instroomplan Jonge ren' dat de ambtenarenbond en de gemeenten Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht hebben opgesteld. Doel van het gisteren gepresen teerde plan is de komende vier jaar circa 10.000 langdurig werkloze jongeren met weinig kansen op de arbeidsmarkt een vaste baan tegen normale arbeidsvoorwaarden bij een gemeente te geven. Het 'In stroomplan' is een alternatief voor het omstreden Jeugd werkgaran- tièplan waarmee de regering lang durig werkloze jongeren aan tijde lijk werk bij de gemeenten wil hel pen. Geld voor het alternatief van de Abva en de vier grote steden heb ben de gemeenten overigens als gevolg van de bezuinigingen niet. Het Rijk zou daarvoor bij moeten springen. De tijdelijke verlaging van de vut-leeftijd naar 55 jaar is een van de maatregelen die over wogen zou moeten worden. Bij vrijwillige vervroegde uittreding moet het wachtgeld wel minstens gelijk zijn aan dat van de 61-jarigen vut. Daarnaast moeten er tijdelijke aanvullende arbeidsplaatsen ge schapen worden. Bij het aannemen van nieuw per soneel moeten de gemeenten de voorkeur uit laten gaan naar lang durig werkloze jongeren van onder de 25 jaar, aldus de opstellers van het plan. Uitgangspunt moet zijn dat de jongeren op een normale baan komen en tegen de gebruike lijke arbeidsvoorwaarden werken. Het plan moet per gemeente ver der uitgewerkt worden, aldus de opstellers. De AbvaKabo en de vier grote steden stellen dat hun alternatief wezenlijk afwijkt „van de plannen die op zolder liggen". Veel van die plannen om de grote groep werklo ze jongeren aan werk te helpen zijn tot nu toe vastgelopen. Het alterna tieve plan heeft volgens de opstel lers meer kans van slagen, biedt jongeren meer uitzicht op vast werk, geeft hen een normale rechtspositie, meer scholing, be trekt de marktsector erbij en is minder star. De WD-minister van sche zaken toonde zich daarmee somberder dan afgelopen weekein de op de ledenvergadering van zijn partij in Leeuwarden. Toen hield hij nog een pleidooi voor lastenver lichting. Aanleiding voor de uit spraken van De Korte gisteren wa ren de voorspellingen over de ont wikkeling van de Nederlandse eco nomie, zoals die maandag door het Centraal Planbureau werden ge presenteerd. Het CPB voorziet voor volgend jaar onder meer een stagnerende economische groei en vergroting van de werkloosheid. Volgens de bewindsman mogen de CPB-cijfers echter geen geen re den tot doemdenken zijn over de economische ontwikkeling. „De conjunctuur zit tegen, maar enkele trends geven mij aanleiding tot een voorzichtig vertrouwen, mits aan bepaalde voorwaarden wordt vol daan," zo zei hij. „Onze uitgangs positie is stukken beter dan enkele jaren geleden. Het bedrijfsleven heeft sinds het dieptepunt aan het begin van de jaren '80 belangrijk aan veerkracht gewonnen, genoeg om een tijdelijke tegenvaller zon der al te veel kleerscheuren te doorstaan," aldus De Korte. Hij be nadrukte nog eens de noodzaak om alles op alles te zetten om de loonkosten te matigen. Ook VNO-voorzitter Van Lede liet zich in dergelijke bewoordin gen uit. Hij zei de sombere voor spellingen van het CPB niet te on derschrijven. De Planbureau-cij- fers sporen niet met de geluiden die wij uit onze ledenkring krijgen. Hun gunstige omzet- en winstver wachtingen zijn moeilijk te rijmen met de teleurstellende groeiver wachtingen van het CPB, aldus Van Lede. Hij wees er bovendien op dat het Planbureau van onge wijzigd beleid uitgaat. Van Lede zei dat als Kamer en regering in het beleid bij voorrang kiezen voor werkgelegenheid, zij uit de CPB-voorspellingen de con clusie moeten trekken dat de loon kosten verder omlaag moeten. Daarbij herhaalde hij het pleidooi van de werkgevers om het wette lijk minimum loon te verlagen. Minister De Korte zei gisteren de investeringssubsidies voor bedrij ven (de zogenaamde wir) te willen handhaven. De Korte zei blij te zijn dat de eenheid op het onderne mersfront ten aanzien van de wir weer is hersteld. Begin mei lieten de christelijke werkgevers weten bereid te zijn wir-gelden voor een ander doel in te zetten het verklei nen van het verschil tussen bruto loonkosten en netto-loon. Hoger personeel verhuist niet snel voor andere baan UTRECHT (ANP) - De bereidheid onder het hoger personeel in Ne derland om te verhuizen voor een andere baan is aanzienlijk kleiner dan vaak wordt verondersteld. Dat blijkt uit een onderzoek van het In stituut voor Personeelswerk (IPW) in Bussum. Weliswaar zegt 55 pro cent van de ondervraagden te wil len verhuizen, maar 45 procent is min of meer gebonden door de hui dige secundaire arbeidsvoorwaar den (pensioen, auto van de zaak), een eigen huis of schoolgaande kinderen en 29 procent door de baan van de partner. IPW benaderde zo'n 700 hoger opgeleide werknemers met vragen over de bereidheid van baan te ver anderen. Uit de antwoorden blijkt dat het hoger en leidinggevend personeel geen uitzondering vormt op de gemiddelde werknemer. Van baan veranderen is voor deze groep geen bezwaar, maar dat wordt anders als verhuizing naar een andere woonplaats om de hoek komt kijken. Tot op zekere hoogte kan het woon-werkverkeer deze bezwaren ondervangen. Van de on dervraagden is 35 procent bereid voor een nieuwe baan dagelijks in totaal een uur te reizen; 45 procent legt de grens bij een half uur tot drie kwartier en 15 procent bij een half uur. Bij het veranderen van baan sco ren de 'werkinhoudelijke' aspecten (meer uitdaging) het hoogst. Ver betering van arbeidsvoorwaarden komt op de tweede of derde plaats. AMSTERDAM - Gisteren deed. de Postbank zijn intrede op de Amsterdamse effectenbeurs. Ter gelegenheid daarvan werd een heuse leeuw van stal gehaald. De activiteiten op de beurs kwamen daardoor enige tijd stil te liggen. (foto ANP) ZAANDAM (ANP) - Ahold is in West-Duitsland op zoek naar ge schikte levensmiddelenwinkels. „Wij willen daar iets groots kopen; we denken in de orde van grootte van twee tot 2,5 miljard mark", al dus drs. P.J. Everaert, bestuurslid van Ahold, gisteren. In Nederland heeft Ahold onge veer 500 Albert Heijn-supermark- ten. In de Verenigde Staten bezit het concern twee ketens, Bi-Lo en Giant Food. „Onze strategie", zei Everaert, „is een derde poot in een andere valuta dan de gulden of de dollar". Behalve West-Duitsland stond ook Engeland hoog op de no minatie, maar overnemingen daar blijken te duur. De blik is daarom nu gericht op West-Duitsland, al zijn andere Europese landen niet uitgesloten. Albert Heijn, de president van Ahold, zei er niets in te zien om zelf winkels in het buitenland op te zet ten. Indertijd is dat wel gebeurd met de inmiddels verkochte Cada Dia in Spanje, maar de eetgewoon ten zijn volgens de Ahold-baas per land zo verschillend, dat een win kel niet valt op te zetten zonder mensen uit het desbetreffende land. „Zet een Albert Heijn-super- markt in Frankrijk of Engeland. Die loopt niet", verzekert hij. Volgens Heijn komen er in de toekomst grotere supermarkten. De winkels van Albert Heijn varië ren nu in vloeroppervlakte van on geveer 200 tot 2000 vierkante me ter. De grote supermarkten die ko men gaan zullen ongeveer 2500 tot Transportconcern moet pas op plaats maken ROTTERDAM (ANP) - Het scheep- joen gulden. Het verlies komt voor BRUSSEL (GPD/ANP) - De EG- ministers van landbouw hebben gisteren nog geen belangrijke doorbraak bereikt bij het overleg over de landbouwprijzen. Toch toonde de Nederlandse minister Gerrit Braks zich voorzichtig opti mistisch over de kans dat zij het eens worden. Het overleg gaat van daag verder, en zal naar verwach ting ook nog in het komende week einde voortduren. Braks had vooral in de positie van de Duitse minister Kiechle eni ge beweging geconstateerd. Die verzet zich vooral tegen het voor stel van de Europese Commissie om het stelsel van positieve mone taire compenserende bedragen (MCB's) af te schaffen. Dat zijn subsidies die het nadeel moeten opvangen dat een sterke munt - zo als de D-mark en de gulden - heeft voor de landbouwexport van een land. Het compromisvoorstel dat nu ter discussie staat laat de reeds be staande MCB's intact. In de toe komst zullen zij ook niet meer he lemaal worden afgeschaft, maar slechts ten dele. Volgens Braks heeft Kiechle min of meer dat prin cipe aanvaard. „Er zit beweging in. Ik voel me daar wel happy mee", aldus Braks. Dat is meer dan van de Fransen ge zegd kan worden, die concessies aan de Duitsers blijven afwijzen. De Duitsers zouden verder wel in genomen zijn met het voorstel om de graanprijs dit jaar niet met 4,7 procent, maar slechts met 2,7 pro cent te verlagen. vaartconcern Nedlloyd zal het dit jaar noodgedwongen wat kalmer aandoen, nadat vorig jaar onder meer Van Gend Loos en de luchtvaartmaatschappij Netherli- nes werden overgenomen e aantal personeelsleden met 6.000 toenam tot bijna 22.000. Een forse winstdaling staat verdere uit breiding in de weg. Nedlloyd, met meer dan 100 schepen de grootste reder in Ne derland, is bezig uit te groeien tot een transport-concern dat thuis is rekening van de energie-poot, die te kampen had met de dalende koers van de dollar en de lage prijs van ruwe olie. Die factoren zullen ook dit jaar verliezen opleveren bij het de booractiviteiten op de Noord zee. Daarom zullen de investerin gen dit jaar op een lager pitje wor den gezet, hoewel er nog plannen zijn op het gebied van automatise ring. De investeringen lagen vorig jaar op hoog niveau met een totaal be drag van 852 miljoen gulden. Wel- lijk zullen enkele „witte plekken" in het distributienet in Europa worden ingevuld, waarbij gedacht wordt aan overnaming van trans portbedrijven in West-Duitsland of mogelijk in Spanje, aldus voorzit ter J. Groenendijk van de Nedl- loyd-directie. in alle takken van vervoer. Het ac- iswaar namen de investeringen i cent ligt voorlopig op Europa, waarbij Nedlloyd in de komende jaren rekent op verdere vrijheden op transportgebied in de EG. de zeescheepvaart vorig jaar af van 228 tot 119 miljoen gulden, maar in het overig transport werden ze dan verdubbeld tot 572 mil- Steeds meer grote bedrijven beste- joen gulden. Voor de aanschaf van den transport en opslag van hun twee nieuwe Boeing 737-vliegtui- goederen uit aan beroepsvervoer ders, die ook opslag- en distributie- mogelijkheden aanbieden en inter nationaal werkzaam zijn. Nedlloyd wordt echter dit jaar gedwarsboomd in verdere uitbrei dingsplannen. De nettowinst hal veerde in 1986 van 143 tot 72 mil- gen voor Transavia en een nieuwe veerboot voor de Noordzee Veer diensten werd 292 miljoen uitge trokken. Dit jaar wordt geïnvesteerd in datatransmissie en communicatie. Op het gebied van overnames blij ven de activiteiten beperkt. Moge- De luchtvaartactiviteiten van NetherLines werden eind 1986 door Nedl loyd overgenomen. (foto gpd> 3500 vierkante meter groot zijn. Volgens Heijn wordt hiermee inge speeld op de wensen van de klant. Die wil meer keus, meer verschei denheid en dat kost winkelruimte. Vooral voor kant-en-klaarmaaltij- den ziet de top van Ahold een grote toekomst weggelegd. Het aantal één- en tweepersoons huishoudens neemt toe en vooral in die kring signaleert de kruide nier een toenemende behoefte aan lekkere maaltijden zonder dat men daar na een werkdag lang voor in de keuken hoeft te staan. „Wij wil len het gat vullen dat zit tussen eten in het restaurant en vier uur in de keuken staan. Albert Heijn als afhaalchinees, zo mag u het wel stellen". DEN HAAG (ANP) - Voor het eerst sinds vele jaren gaat de staat lenen tegen de lage rente van zes pro cent. Minister Ruding van finan ciën heeft dit vandaag aangekon digd. De lening die een looptijd heeft van zeven jaar zal in haar ge heel worden afgelost op 1 juli 1994. Inschrijving kan op 26 mei vol gens het tendersysteem. Dit bete kent dat bedrag en uitgiftekoers na sluiting van de inschrijving wor den vastgesteld. De stortingsda tum is 1 juli. Het is voor het eerst sinds 20 jaar dat de staat tegen 6 procent geld leent. Voor het laatst gebeurde dit in 1967 met een 25-jarige lening die f 300 miljoen opbracht. Tot nu toe leende de staat dit jaar steeds tegen 6,25 procent. Hiermee werd f 12 miljard opgehaald. De laatste 6,25 procent lening dateert van 28 april. Deze lening bracht f 1,5 miljard op. De uitgiftekoers was 100,4 procent, waardoor het ef fectieve rendement uitkwam op 6,19 procent. ZUIVEL - De totale consumptie van zuivelprodukten in Nederland is in 1986 gestegen. Er werd vijftien miljoen kilo meer kaas verbruikt en drie miljoen kilo meer boter dan in voorgaande jaren. Dit blijkt uit het gisteren gepubliceerde jaarver slag van het Nederlands Zuivelbu- reau. De bakboter 'Braderije' is het afgelopen jaar succesvol gebleken. Na de moeizame start in '85 werd het afgelopen jaar in totaal circa zes miljoen kilo 'Braderije' ver kocht. UITSTEL - Zaire heeft van de Club van Parijs vijftien jaar uitstel van betaling gekregen voor een deel van zijn buitenlandse schuld, zo is uit diplomatieke en financiële kringen in Parijs vernomen. Het gaat hier om een geheel nieuw soort overeenkomst, aangezien de Club van Parijs, een informele or ganisatie van westerse landen met vorderingen op ontwikkelingslan den, nooit verder ging dan uitstel van betaling voor een termijn van tien jaar. Kort Zakelijk Industrie De industriële produktie is in maart met ruim twee procent ge daald ten opzichte van februari. Die daling volgde op een stijging van de produktie in januari en fe bruari, waarmee het produktievo- lume in het eerste kwartaal op na genoeg hetzelfde niveau uitkwam als in het laatste kwartaal van 1986. Ten opzichte van het dezelfde pe riode vorig jaar daalde de produk tie in het eerste kwartaal 1987 met 1 procent, aldus gegevens van het" Centraal Bureau voor de Statistiek. Airbus De Franse regering heeft beslo ten zestig procent van de Franse bijdrage aan de nieuwe projecten van het Europese vliegtuigbou wersconsortium Airbus te finan cieren, zo heeft de minister van transport, Jacques Douffiagues dinsdag laten weten. Het gaat om een bedrag van 5,8 miljard frank (1,9 miljard gulden) voor twee Franse bedrijven die zijn betrok ken bij de ontwikkeling en bouw van twee nieuwe vliegtuigen voor de middellange en lange afstand, de A-330 en de A-340. Aegon Ondanks de verdergaande daling van de dollarkoers is de nettowinst van het verzekeringsconcern AE- GON in het eerste kwartaal met 5,5 procent gestegen van 76,9 miljoen vorig jaar tot 81,1 miljoen gulden dit jaar. Per aandeel steeg de winst van 2,15 gulden tot 2,25 gulden. SCHIPHOL - Hangar 11 op Schip- hol-Oost ziet er van dichtbij nog in drukwekkender uit dan van een af stand. Het beroemde Feyenoord- stadion 'De Kuip' past met gemak in deze kolossale schoenendoos. De hangar doet bij de KLM dienst als onderhoudswerkplaats voor vliegtuigen. Baai 1 is speciaal inge richt voor het groot onderhoud aan de Boeing 747 Jumbo. In deze gi gantische 'schoonheidssalon' on dergaan de 747's van de KLM en andere luchtvaartmaatschappijen eens in de vijfjaar een verjongings kuur. door Bill Meyer Wanneer wij een bezoekje bren gen aan de hangar, is, tot onze gro te verbazing, in geen velden of we gen een vliegtuig te bekennen. Be halve een rijtje kantoren en een vreemd bouwwerk van steigers, loopbruggen en trappen is de han gar leeg. Onze begeleider stelt ons gerust. „Kijk nu eens goed", zegt hij ge duldig. Met een blik richting stei gers tekent hij in de lucht de con touren van een vliegtuig na. En in derdaad, tussen alle steigerpij pen en trappen kan de oplettende toe schouwer stukken van een romp en staartvlak onderscheiden. „Dat is het dok", klinkt het droog. In dit enorme dok staat een 747 van de Indonesische luchtvaart maatschappij Garuda. Het toestel is - om een vakterm te gebruiken - volledig 'gestript'. Er is voor zo'n twintig ton onderdelen afgehaald. Op de romp en de vleugels na is er op het eerste gezicht weinig meer over van het vliegtuig. De vier gi gantische motoren zijn gedemon teerd, evenals het landingsgestel. De kleppen van de vleugels liggen op de vloer van de hangar. Er zit geen spatje verf meer op de romp. Het interieur van de luchtreus is verwijderd. Het lijkt wel of er een wervelwind heeft gewoed. Stoelen, vloerplaten, wandbekleding, toilet huisjes, keukens, raampjes en deu ren zijn afgevoerd naar andere werkplaatsen. De meters en wij zers van het instrumentenpaneel in dc cockpit lijken gesprongen. Overal zie je elektrische bedrading lopen. Toch is er beslist geen sprake van chaos. De 747 wordt door drie gigantische krikken precies op zijn plaats gehouden. Op en rondom het toestel zijn tientallen specialis ten van de technische dienst van de KLM geconcentreerd aan het werk. Er wordt in twee ploegen van 150 man aan de luchtreus ge sleuteld. „De Jumbo blijft vier we ken in dok en dan is hij weer zo goed als nieuw", zegt bedrijfsleider Marcel Versteeg trots. „Zo'n grote onderhoudsbeurt heeft eens in de vijfjaar plaats wanneer het toestel er 26.000 vlieguren op heeft zitten. Wij steken er vervolgens 57.000 manuren onderhoud in". Een grote onderhoudsbeurt kost al snel enkele miljoenen guldens. De grootste vijanden van vliegtui gen zijn corrosie van het alumi nium en slijtage van bewegende en onder wisselende spanning staan de onderdelen. De technische dienst van de KLM is met 4500 werknemers het grootste bedrijfsonderdeel van on ze nationale luchtvaartmaatschap pij. Alleen al het technisch onder houd voor andere luchtvaartmaat schappijen brengt jaarlijks enkele honderden miljoenen guldens in het laatje. De KLM heeft onder- houdsvoorzieningen voor de be kendste vliegtuigtypes. Voor het groot onderhoud is een samenwerkingsverband opgericht met Swissair, SAS en de Franse luchtvaartmaatschappij UTA. De KLM is verantwoordelijk voor het groot onderhoud aan de 747 - en straks ook de Fokker 100 - en voor het onderhoud van de General Electric motoren. Swissair neemt de DC-10 en de Airbus A 310 voor zijn rekening, SAS andere types vliegtuigmotoren en UTA het lan dingsgestel. Voorraad Het unieke van het groot onder houd aan vliegtuigen is wel het uit wisselbare karakter van vele be langrijke onderdelen. Zo kan het gebeuren dat de Jumbo van Garu da naar huis vliegt met motoren die ooit onder een KLM-toestel hingen. Het landingsgestel kan op zijn beurt afkomstig zijn van weer een andere 747. En zo heeft de KLM vele duizenden van deze zo genoemde 'ruilartikelen' in voor raad. En dat deze voorraad een heel kapitaal vertegenwoordigt, wordt duidelijk als je nagaat dat al leen al de voorruit van de cockpit zo'n twintigduizend gulden kost. De Jumbo van Garuda verkeert nog in redelijke staat. Hier en daar worden gecorrodeerde delen van het frame vervangen. Daarnaast wordt er veel preventief onder houd uitgevoerd zoals het vervan gen van talloze kabels. Bovendien krijgt het toestel een nieuwe deco ratie, zowel binnen als op de romp. Als de Garuda-Jumbo de hangar weer verlaat, is het toch een geheel ander vliegtuig dan dat er enkele weken geleden binnen werd gere den. DEN BOSCH (ANP) - Het Helmondse bedrijf Farzoo BV mag doorgaan met de produktie van het haargroeimiddel Minoxidil. De president van de rechtbank in Den Bosch, mr. A. van Delden, heeft dat gisteren bepaald in een door de Amerikaanse geneesmid delenfabrikant Upjohn aangespannen kort geding. Upjohn ontdekte een aantal jaren geleden bij toeval dat het bloeddrukverlagende Minoxidil haargroei kan bevorderen. De procedure die het bedrijf volgde om het haargroeimiddel als ge neesmiddel te registreren werd doorkruist door Farzoo, dat de Minoxidiloplossing als kosmetisch produkt op de markt bracht. De president van de rechtbank heeft nu bepaald dat daar wette lijk niets tegen in te brengen is. De stelling van Upjohn dat Mino xidil binnen de wettelijke definitie van een geneesmiddel valt, wordt door de rechtbank niet onderschreven, omdat natuurlijke kaalheid geen ziekte is. Door de uitspraak van de Bossche recht bank heeft Farzoo in elk geval tot eind 1990 vrij spel met het op de markt brengen van Minoxidil. AMSTERDAM (ANP) - De auto- matenbranche maakt zich ernstige zorgen over de mogelijke wijziging van de grootte en het gewicht van de huidige stuiver. Zij vreest dat dit miljoenen schade voor de be drijven in de voedsel- en dranken- automatenbranche betekent. De Vereniging inzake distributie en diensten door automaten (VIDA) heeft dit gisteren meegedeeld. Het ministerie van financiën wil de munt verkleinen omdat de ma teriaalkosten van de huidige munt - zoals ook al bij de cent het geval was - te hoog worden. Daardoor moeten echter alle automaten wor den omgebouwd. Ook verwacht de VIDA dat een kleinere en lichtere stuiver voor veel technische pro blemen zal zorgen „omdat een der gelijke munt zeer storingsgevoelig is". Bovendien vreest ze dat een zeer langdurige omschakeling van de grote naar de kleine stuiver no dig is waardoor de consument in 'opperste verwarring' zal raken over het soort stuiver dat hij moet gebruiken. Gevolgen volgens de VIDA; de consument wordt bij de automaat 'weggejaagd', de opbrengst van au tomaten loopt terug en de aankoop of huur van de machines vermin dert. Ze schat dat dit al met al een schadepost van minimaal dertig miljoen gulden betekent voor de branche. De VIDA vindt bovendien de vervanging van de stuiver niet erg zinvol: het huidige muntstuk le vert volgens haar geen problemen op en zal straks toch als eerste munt ook weer uit het betalings verkeer verdwijnen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7