Waldheim erkent gemaakte fouten geloof in Garcia Steeds meer Peruanen verliezen Vrijgelaten premier van Fiji wil macht terug 'Verzwijgen verleden was verkeerd' Kzaazmai WOENSDAG 20 MEI 1987 Buitenland kort Gewapende man wilde Barbie 'zien' LYON (DPA/AFP/UPI) - Een man met een geladen pistool heeft gistermorgen geprobeerd de gevangenis St-Joseph in Lyon binnen te komen. Hij trachtte de bewakers om de tuin te leiden door te zeggen dat hij uroloog was en de ex- Gestapochef Klaus Barbie nog eens wilde onderzoeken na de prostaat-operatie die hij begin februari onderging. Dit heeft de politie bekendgemaakt. Het wapen, een magnum .44, werd ontdekt toen de man, Christian Didier (43) - een taxi chauffeur uit St-Dié - door een metaaldetector werd geleid. Di dier werd zonder dat hij tegen stand bood, ingerekend. Hij wordt door de politie onder vraagd en zou volgens de eerste resultaten van het verhoor „licht gestoord" zijn. Het incident vond plaats en kele uren voordat de zitting van het proces tegen de ex-SSer werd hervat met het vervolg van het getuigeverhoor van Al fred Streim, een Westduitse na zi-jager. Streim, die woont in Ludwigsburg, is officier van justitie belast met de opsporing van oorlogsmisdadigers. Hij verklaarde maandag voor de rechters in het Paleis van Justi tie in Lyon er zeker van te zijn dat Barbie bevel heeft gegeven tot de arrestatie van de 44 jood se kinderen in het tehuis in Izieu, in 1944. Alle kinderen zijn in concentratiekampen omgekomen. Hij baseerde zijn overtuiging op een kopie van de telex die Barbie naar zijn su perieuren stuurde over de ar restatie. Exocets afvuurde. Bensen hield de mogelijkheid open dat de straaljager een ander type raket dan Exocets afvuurde, omdat die op de radar en de verde digingssystemen van het fregat te zien zouden moeten zijn geweest. De woorden van Bensen beteke nen een nieuwe bijdrage aan de discussie die momenteel in de VS woedt, en die gaat over de vraag waarom de bemanning van de Stark nooit heeft gereageerd op de Iraakse aanval. De Amerikaanse regering heeft alle marinevaartui gen in de Perzische Golf in ver hoogde staat van paraatheid ge bracht om een nieuwe aanval als die van zondag te voorkomen. Amerikaanse functionarissen in Washington verklaarden gisteren dat twee Saoedische F-15 vliegtui gen in de buurt waren op het mo ment van de aanval. De piloten van deze toestellen kregen een verzoek van de Amerikaanse bemanning van een AWACS-radarvliegtuig om het Iraakse toestel te onderschep pen. Ze kregen echter geen toe stemming van hun superieuren. Senaat keurt benoeming CIA-chef goed WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse Senaat heeft gisteren met een grote meerderheid ingestemd met de benoeming van William Webster tot de nieuwe directeur van de CIA. Webster, die tien jaar lang direc teur van de FBI is geweest en in die tijd een goede verstandhou ding met het Congres heeft opge bouwd, werd met 94 tegen 1 stem goedgekeurd als opvolger van Wil liam Casey. Casey, die op 29 janua ri na een hersenoperatie aftrad als directeur van de CIA, overleed op 7 Eisen Russen voor weghalen SS-20's in Azië MOSKOU (Rtr) - De Sowjet-Unie is bereid tot het opruimen van alle middellange-afstandsraketten in Europa en Azië als de Verenigde Staten hun kernwapens in Japan. Zuid-Korea en de Filippijnen weg halen. Dit heeft Sowjetpartijleide Michail Gorbatsjov gisteren zegd tijdens een diner ter gelegen heid van het bezoek van de Vietna mese partijleider Nguyen Van Linh aan Moskou. Volgens Gorbatsjov heeft de Sowjet-Unie al vaker blijkgegeven van de bereidheid tot het sluiten van een INF-akkoord op basis waarvan de supermogendheden al hun raketten voor de middellange afstand verwijderen. „Er staat niets in de weg van een dergelijk akkoord als de VS hun nucleair ar senaal uit Japan, Zuid-Korea en de Filippijnen terugtrekken en ook hun vliegdekschepen tot overeen te komen limieten beperken", al dus de Russische leider. „De Amerikaanse regering wil alle op de Sowjet-Unie gerichte kernwapens in Azië handhaven, en dit verplicht ons een antwoord te zoeken en het machtsevenwicht te bewaren". Naar zijn zeggen rtïoet Washington in ruil ook afzien van de plaatsing van INF-wapens op ei gen grondgebied. Een hoge Sowjet-functionaris schreef gisteren in het partijblad Pravda dat een nieuwe top tussen Michail Gorbatsjov en president Ronald Reagan niet alleen afhan kelijk is van de vooruitgang die wordt geboekt bij de euroraketten maar ook die bij de strategische be wapening, de ruimtewapens en de kernproeven. Positieve reactie Suriname PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - De Surinaamse minister van buitenlandse zaken, Henk Heidweiller, heeft gisteren gema tigd positief gereageerd op het standpunt van zijn Nederlandse collega Van den Broek dat de be trekkingen tussen Den Haag en Paramaribo kunnen worden ge normaliseerd na eerlijke en vrije verkiezingen in Suriname. Heidweiller liet weten blij te zijn dat de Nederlandse voorwaarden voor volledig herstel van de be trekkingen nu duidelijk zijn gefor muleerd. Tegelijkertijd zei hij ech ter dat Nederland daarmee andere maatstaven aanlegt dan tot nu toe. „Nederland stelde zich op het standpunt dat er concrete stappen genomen mpesten worden in de richting van democratie. Nu blijkt dat Nederland het einde van het democratiseringsproces bedoelde en niet stappen in de richting van democratie", aldus Heidweiller. „Wij hebben ons daarop jaren ver laten en nu blijkt dat wij dat ten onrechte hebben gedaan". De oproep die Van den Broek deed aan het bewind in Paramari bo om een dialoog aan te gaan met het Jungle Commando viel bij Heidweiller niet in goede aarde. De vrijgelaten premier Bavadra van de Fiji-eilanden wordt enthousiast begroet door zijn echtgenote, (foto ap> Raket verloren Een Sowjet-gevechtsvliegtuig heeft maandag boven Polen een ra ket verloren. Het geladen apparaat kwam neer in het gehucht Wilko- cin in het zuidwesten van het land in de buurt van Przemkov waar het explodeerde. Bij de ontploffing kwam één persoon om het leven. Twee mensen liepen verwondin gen op. De raket kwam terecht op de binnenplaats van een boerderij, die daarbij zwaar beschadigd werd. Gênant Russische raketten zullen moge lijk binnen afzienbare tijd Ameri kaanse kunstmanen in de ruimte gaan brengen omdat sinds de ramp met de Challenger en enkele ande re mislukkingen op ruimtevaartge- bied de Verenigde Staten dit nau welijks zelfs kunnen. Arthur Dula, directeur van Space Commerce Corp., die optreedt als bemiddelaar tussen de Russen en de Ameri kaanse satellietondernemingen, zei hierover: 'Het is gênant een Amerikaanse kunstmaan door een Russische draagraket te laten lan ceren, maar in het belang van de Amerikaanse commerciële kunst- manenindustrie moeten wij naar de voordelen en de nadelen kijken en doen wat het beste is voor de Amerikaanse industrie. En als dat lanceren met een Sowjetraket be tekent dan moet dat maar', aldus Dula. Onlusten In de Indiase stad Meeroet en in delen van de hoofdstad New Dehli zijn gisteren opnieuw gevechten tussen moslims en hindoe's uitge broken, waardoor zeker 17 mensen de dood hebben gevonden en 200 anderen gewond zijn geraakt. In de hoofdstad kregen de inwoners van de oude delen van de stad de op dracht om binnen te blijven, nadat moslims en hindoes elkaar op straat met zwaarden, bommen en stenen te lijf waren gegaan. Naar Meeroet, 70 kilometer ten noorden van New Dehli, zijn meer dan 7.000 man paramilitaire troepen en op roerpolitie vertrokken om verder geweld te voorkomen. Er zijn al ruim 200 mensen gearresteerd. Overvallen De Westduitse politie heeft giste ren vanuit Wuppertal, Hamburg, Hannover, Düsseldorf en Munster melding gemaakt van overvallen op volkstellers. Verder werd door tegenstanders van de volkstelling actie gevoerd met valse brieven en vlugschriften. De overkoepelende verzekeringsraad liet in een verkla ring weten dat deelnemers aan de boycot van de volkstelling geen be roep kunnen doen op gratis juridi sche bijstand. De sociaaldemocra tische voorzitter van de Bondsdag commissie van binnenlandse za ken Hans-Gottfried Bernrath zei in een interview met Bild dat de volkstellers politiebescherming zouden moeten krijgen bij het be treden van „gevaarlijke wijken als Kreuzberg in Berlijn". Al ruim een halfjaar is Garcia op zoek naar een akkoord met de bui tenlandse schuldeisers. Maar de zen stellen, getergd door alle agres siviteit van weleer, hoge eisen. Om de economie toch enigszins draai ende te kunnen houden, moet de regering dagelijks dikke stapels nieuwe bankbiljetten drukken, hetgeen een in sneltreinvaart stij gende inflatie heeft opgeleverd. Voedsel, sigaretten, gas, cement, bakstenen, import-artikelen, alles is de afgelopen maanden aanzien lijk in prijs verhoogd. Tal van eer ste levensbehoeften zijn uiterst schaars: eieren, melk, suiker, me dicijnen. En dit keer zijn het de lo nen die bevroren blijven. De dialogen die „Alan" vanaf het balkon van het Pizarro-paleis in hartje Lima met het volk voerde behoren tot het verleden. De sta kingen volgen elkaar op. Dagelijks is het grote plein voor het presi dentiële paleis het toneel van protesten. En de speciale oproer politie die normaal gesproken de stakende onderwijzers, verplegers, ambtenaren, bankklerken of arbei ders op hardhandige wijze uitel- kaar slaat, heeft nu ook zelf voor het paleis om loonsverhogingen lo pen schreeuwen. Alan Garcia, de enige man die Peru nog had kunnen redden, heeft de controle verloren. Hij is in een permanente machtsstrijd ge wikkeld met generaals en kolonels die de in de praktijk al op gang ge komen „vuile oorlog" naar Argen tijns voorbeeld zouden willen lega liseren en uitbreiden. Maar als gevolg van alle repres sie en de economische rampspoed groeien de gelederen van Sendero Luminoso en Tupac Amaru snel, terwijl de president zelf elke dag het nodige aan populariteit moet inleveren. „Van hoop kunnen we niet eeuwig leven". VS en Irak onderzoeken samen aanval op fregat wel voor het deels verwoeste schip als voor de nabestaanden van de slachtoffers. Het vuur op de Stark was giste ren nog steeds niet helemaal ge doofd. Sinds het schip zondag door één of twee Exocet-raketten werd geraakt, zijn bergingspogingen maar voor een deel succesvol ge weest. Inmiddels heeft de Amerikaanse admiraal Harold J. Bensen giste ren verklaard, dat de bemanning van de Stark zondag weliswaar wist dat het schip op de radar van de Iraakse straaljager te zien was, maar niet wist dat de piloot zijn SUVA (AP) - De premier van Fiji, Timoci Bavadra, die verleden week bij een staatsgreep werd af gezet en onder arrest geplaatst, is gisteren vrijgelaten en wil zo spoe dig mogelijk weer aan de macht komen. Ook de 27 ministers uit zijn rege ring zijn vrijgelaten. De maatregel vloeit kennelijk voort uit een over eenkomst van de gouverneur-ge neraal met de leider van de coup. De regering-Bavadra werd afge lopen donderdag bij een geweldlo ze coup van legerkolonel Sitiveni Rabuka afgezet. Premier Bavadra en rijn ministers werden onmid dellijk onder arrest geplaatst. De links georiënteerde regering-Bava dra was pas een maand in functie toen Rabuka met een groep gemas kerde militairen een inval deed in het parlement en de voltallige rege ring afvoerde en interneerde. Bavadra verklaarde na zijn vrijla ting dat hij zichzelf nog steeds als de wettige premier van Fiji be schouwt en dat hij zich niet in zijn lot zal schikken. Hij kondigde ini tiatieven aan kolonel Rabuka en diens medestanders voor de rech ter te brengen op aanklacht van landverraad. „Deze lieden moeten voor de rechter worden gebracht. Het recht moet zijn loop hebben," betoogde de afgezette premier. De Britse gouverneur-generaal van het eiland, Ratu Sir Penaia Ga- nilau, maakte eerder op de dag via de door het leger gecontroleerde radio bekend dat hij tot nader or der de regeringstaken op zich zal nemen. Daarnaast kondigde hij ontbinding aan van het parlement en vervroegde verkiezingen die een nieuwe, democratische rege ring moeten opleveren. De regering-Bavadra was de eer ste waarin etnische Indiërs de bo ventoon voerden over de autochto ne Melanesiërs. Het aantal Indiërs op Fiji is net iets groter dan de groep Melanesiërs. Als een van de redenen voor zijn staatsgreep voer de Rabuka aan dan hij grote onlus ten verwachtte van de kant van Melanesiërs, die met lede ogen aanzien dat de Indiërs, die het veel al materieel beter hebben dan de autochtonen, nu ook politiek de dienst gaan uitmaken. LEVENSLANG - Mario Firme- nich, voormalig leider van de linkse guerrillabeweging Montone- ros, is gisteren door een rechtbank in Argentinië tot levenslang ver oordeeld voor de dood van twee mannen tijdens de ontvoering van enkele zakenlieden in 1974. Levenslang betekent in het geval van Firmenich ten hoogste 30 jaar. WASHINGTON - De Verenigde Staten zullen samen met Irak een onderzoek instellen naar de Iraak se raketaanval op het Amerikaanse fregat 'Stark', die zondag aan 37 manschappen het leven kostte. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken maakte gisteren bekend dat de regering positief heeft gereageerd op een Iraaks ver zoek om zo'n gemeenschappelijk onderzoek. Het besluit onderstreept de Amerikaanse zienswijze, dat de aanval als een tragisch ongeval moet worden beschouwd. Het on derstreept ook, dat de Verenigde Staten hun geleidelijk verbeteren de betrekkingen met Irak niet op het spel willen zetten. WENEN (AP) - President Kurt Waldheim van Oostenrijk, die als privé-persoon niet tot de Verenigde Staten wordt toegelaten vanwege zijn duistere oorlogsverleden, heeft gisteren in een rede voor radio en televisie antisemitisme veroordeeld en toegegeven dat hij een fout heeft begaan door niet openlijk over dit verleden te spreken. In zijn toespraak zei Waldheim dat Waldheim zei over zijn hardnek- het Oostenrijkse volk belast is met kige weigering openlijk over zijn zwaar verleden vanwege de verleden te praten dat hij nu inziet door Henk Dam nauwe banden tussen Oostenrijk en nari-Duitsland in de Tweede Wereldoorlog. Waldheim bena drukte opnieuw dat hij persoonlijk traag geweest dat hij op dit punt fouten heeft ge maakt. Hij verdedigde zich tegen de kritiek hierover dat hij bewust van justitie op deze voor Oosten rijk zo pijnlijke beslissing terug zal komen. Phyllis Oakley, woordvoerster van het ministerie van buitenland se zaken, zei gisteren dat de VS bij de regering van Irak zullen aan dringen op schadevergoeding, zo geen oorlogsmisdaden heeft be gaan, maar zei tevens „diep te be treuren" dat deze misdaden des tijds hebben plaatsgehad. Ten aanzien van de wreedheden die de bevolking in het Balkange- bied tijdens de Tweede Wereldoor log heeft moeten ondergaan - Waldheim was destijds als eerste luitenant bij een Duitse eenheid in dit gebied ingedeeld - wenste de president, net als in eerdere verkla ringen, geen onderscheid te maken tussen Duitse misdaden en ge welddadige acties van de partiza nen. Hij veroordeelde „alle wreed heden die in de Balkan-oorlog zijn het veroorde- Hij benadrukte daarbij nogmaals dat hij bij dergelijke wreedheden niet persoonlijk betrokken is ge weest, maar alleen zijn „plicht" heeft gedaan. Wat hij met „plicht" bedoelde legde hij vervolgens uit: „Er was geen sprake van ideologi sche overtuiging, militair fanatis me of menselijke onverschillig heid. Je plicht doen betekende de machteloosheid van de dwang", al dus de president. De president wierp geen nieuw licht op zijn verleden. Hij citeerde een passage uit zijn toespraak, die hij als pas beëdigd president verle den jaar juni hield. Hij zei toen dat de Oostenrijkers na de Tweede We reldoorlog niet alleen „de ver schrikkingen van de holocaust maar ook het antisemitisme dat de holocaust mogelijk heeft gemaakt" verworpen hebben. len van oorlogsmisdaden, omdat hij bang was dat een snelle veroor deling uitgelegd had kunnen wor den als 'taktiek'. Over de rol van Oostenrijk in de Tweede Wereldoorlog, en met na me ten aanzien van de Anschluss met nazi-Duitsland op 15 maart 1938, zei Waldheim: „Er bestaat geen collectieve schuld van een volk, wel weet ik heel goed dat er een gemeenschappelijk erfgoed bestaat waaraan niemand zich kan onttrekken". Enkele uren voordat Waldheim zijn toespraak hield vertrok kanse lier Franz Vranitzky voor een be zoek naar de Verenigde Staten, waar hij zal proberen het povere imago van zijn land op te vijzelen. Voorts zal hij proberen de bilatera le betrekkingen te verbeteren die een aanzienlijke verkoeling heb ben ondergaan naar aanleiding van de Amerikaanse beslissing Wald heim niet toe te laten vanwege diens oorlogsverleden. Vranitzky zei voor zijn vertrek tegen de pers niet te verwachten dat het Amerikaanse ministerie Het 100ste Van Haren filiaal is open. En dat wordt voor u voordelig lopen. Kijk maar naar deze feestelijke aanbiedingen. Da's geen geld. Maar Q wel een kwestie van snel zija Want op is op. Leer of suède: slechts ZLiZJj Yërder dan Vin Haren hoeft u voor schoenen niet te lopen. MEXICO STAD - De illusie is voorbij. „Van hoop kunnen we niet eeuwig leven", aldus een veelge hoord argument in het met uitge teerde straatventers bezaaide cen trum van de Peruaanse hoofdstad Lima. Na 22 maanden Alan Garcia is de chaos kompleet en behoort zijn veelbelovende begin tot het verleden. door Rob Sprenkels Stakende politieagenten hebben de afgelopen dagen voor het laatste tumult gezorgd. Politiebureaus werden bezet. Van de daken en voor het presidentiële paleis schreeuwden de agenten hun eisen omtrent een forse loonsverhoging. In plaats van 90 dollar willen de or de-bewakers 350 dollar per maand. Sommige agenten gingen op de vuist met voorbijgangers en zelfs met journalisten, die, toen de' sta king vorige week vrijdag begon van hogerhand opdracht hadden gekregen om de zaak dood te zwij gen. Maar dat werd onmogelijk toen het leger met veel machtsver toon dit weekeinde de strategische punten in het centrum van de Pe ruaanse hoofdstad bezette, bang dat de gevreesde maoistische guer rilla-groep Sendero Luminoso (het Maar ook de staatsterreur heeft nieuwe hoogtepunten bereikt. De belofte van Garcia om „de bar baarsheid niet met barbaarsheid te zullen bestrijden" wordt door zijn veiligheidstroepen aan hun laars gelapt. Peruaanse intellectuelen kunnen urenlang discussiëren over de vraag wie er nu eigenlijk schuldig is aan de nieuwe golf van geweld. Met grote regelmaat vinden er in de sloppenwijken van Lima ge welddadige razzia's plaats. Vorig jaar juni maakten leger en marine korte metten met meer dan 300 in opstand gekomen gevangenen die achter de tralies zaten op verden king van terroristische activiteiten of sympathieën. En dit jaar februa ri werden de belangrijkste univer siteiten van Lima uitgekamd op zoek naar mogelijke „guerrilleros". Ondanks het ontbreken van duide lijke aanklachten zitten nog altijd 200 van de op dat moment 800 ge vangen genomen studenten vast. Ook het kunstmatig gekweekte herstel van de gemiddelde koop kracht kon niet lang duren. Inmid dels heeft Alan's economische po litiek op alle fronten gefaald. Bijna alle deviezen zijn uit de schatkist gevloeid. Door het gebrek aan kre dieten liggen tal van fabrieken stil en kan er geen kunstmest worden gekocht om het land te bebouwen. Lichtend Pad) voor het nodige vuurwerk zou zorgen om de 7-de verjaardag van zijn gewapende strijd te vieren. „Alan Garcia is de enige die Peru nog kan redden", zo meenden de Peruanen bijna eenstemmig toen zij de op progressieve leest ge schoeide jongeman 2 jaar geleden tot president kozen. Maar nu hij op het punt staat om aan zijn 38ste le vensjaar te beginnen is het duide lijk dat ook „Alan", zo als hij in de volksmond wordt genoemd, daar niet toe in staat is. Het begon allemaal veelbelo vend. Oorlogsverklaringen aan het adres van het Internationale Mone taire Fonds, dat Peru sinds 1976 had proberen uit te persen. Belof tes om de afbetaling van de buiten landse schuld van meer dan 14 mil jard dollar niet door de maag van het volk te laten gaan. De prijzen gingen omlaag, de lo nen omhoog. Er waren zelfs guer rilleros die hoop kregen. De uit on metelijke krottenwijken in de troosteloze zandwoestijn boven Li ma opgestane Beweging Tupac Amaru, besloot om een eenzijdig bestand van 6 maanden af te kon digen. Maar lang duurde het niet. Vorig jaar februari zag Garcia zich ge dwongen om ook in Lima de Alan Garcia - heeft de controle verloren - (foto AP) noodtoestand af te kondigen, in clusief een avond-klok van 1 tot 5 uur 's nachts. Langzaam maar ze ker kwam het in het hoge Andes- gebergte begonnen politieke ge weld overwaaien naar de hoofd stad. Op het ogenblik plegen guer rilleros meer dan 3 aanslagen per dag in Lima: bommen tegen ban ken, fabrieken en partij-lokalen, executies van militairen en zaken mensen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5