Kamer wil snel een wapenakkoord 'Ze moesten hem levend verbranden' Slavenburg: wat is dat, zwart geld wit maken? Koop bij de Nutsspaarbank.de mooiste spaarbiljetten die er zijn. "'Akkoorden niet onderling afhankelijk maken' Veiligheid kerncentrales in gevaar door personeelstekort 'Stoken tegen overheid moet nu eens ophouden' Groningse politie schiet inbreker dood De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders. 1EI ijTOENSDAG 20 MEI 1987 BINNENLAND PAGINA 3 pDEN HAAG (GPD/ANP) - De Tweede Kamer wil zo snel mogelijk een akkoord over de jsiiddellange afstandswapens (LRINF). Hoewel Oost en West ook afspraken moeten ma- jfken over de vermindering van de raketten voor de kortere dracht (500 tot 1000 km), mag Izo'n akkoord een regeling over LRINF-wapens niet in de weg staan. PETTEN/DODEWAARD (ANP/ GPD) - De veiligheid van kerncen trales komt onder druk te staan door een toenemend tekort aan goed opgeleid en deskundig perso neel. Het aantal mensen dat zorg kan dragen voor een veilige bedie ning van de twee kerncentrales in Nederland, is de afgelopen tien jaar teruggelopen van duizend tot honderd man. Deze ontwikkeling zet zich nog steeds door. Verder wordt het onderzoek naar de kern- veiligheid praktisch alleen nog maar door ECN en KEMA verricht. Dit deelde ir. A. Versteegh, pro grammaleider Nucleaire Energie van het Energie Onderzoek Cen trum Nederland (ECN), gisteren in Petten mee bij de officiële inge bruikneming van een kerncentra- le-nabootser voor de opleiding en bijscholing van bedieningsperso neel van kerncentrales. Met de vol ledig computergestuurde simula tor kunnen alle in een kernreactor optredende processen en ongeluk ken worden nagebootst. Op die manier krijgen de bedieningsfunc tionarissen beter inzicht in de pro cessen en gevolgen van eventuele foutieve handelingen. Versteegh zei wel dat het onge val met de kernreactor in Tsjerno- byl het belang van een goede oplei ding nogmaals heeft benadrukt. Uitbreiding van het opleidingspak ket is dan ook voorzien. De terugloop van duizend naar honderd personen die zich bezig houden met de veiligheid van kerncentrales is veroorzaakt door de afgenomen belangstelling voor kernenergie in Nederland sinds het begin van de zeventiger jaren, aldus een woordvoerder van ECN. Tijdens de energiecrisis nam het kabinet-Den Uyl in 1974 in een no ta het plan in overweging om drie kerncentrales te bouwen. Omdat de bouw van nieuwe kerncentrales steeds is uitgesteld, werden de kernenergie-activiteiten in de on derzoekwereld (ECN, KEMA, TNO), het bedrijfsleven (construc tie- en ingenieursbureaus) en in de universitaire wereld op een laag pitje gezet. Geen toegang De vredesactiegroep De Steen- wijk uit de gelijknamige plaats zal niet worden toegelaten in de kern centrale Dode waard. De groep van ongeveer 30 mensen zou aanvanke lijk op zaterdag 23 mei een bezoek brengen aan de centrale. De cen trale wordt jaarlijks door ongeveer 8.000 mensen bezocht. De reden voor weigering is volgens woord voerder G. van Wijk van de Ge meenschappelijke Kernenergie centrale Nederland (GKN), dat op de lijst met namen en adressen van de bezoekers namen van enkele ac- tevoerders voorkomen die reeds eerder, bij bezoeken elders, de ge boden gastvrijheid voor eigen doeleinden hebben misbruikt en de orde hebben verstoord. "De kerncentrale ontvangt graag groepen, maar kan uiteraard niet het risico lopen dat de normale be drijfsvoering op enige wijze zou kunnen worden verstoord. Daar om kunnen wij de groep niet ont vangen", aldus van Wijk. Volgens de Kamer, die gisteren f over de nieuwste ontwikkelingen debatteerde, mag het ontwape- I ningsproces niet leiden tot een mi- i litaire verwijdering tussen de Ver- enigde Staten en de Europese NA- I VO-bondgenoten. De koppeling met de kernmacht van de VS mag volgens de Kamer niet verbroken worden. Ook willen alle partijen re kening houden met de Bondsrepu bliek. Er bestaat begrip voor het Duitse verzet tegen een situatie waarin alleen in dat land kernra ketten staan opgesteld. Dat kan ge beuren wanneer in Europa alleen kernraketten met een reikwijdte tot 500 km overblijven. Tijdens het debat bleek dat de coalitie en de oppositie het erover eens zijn dat de NAVO in Europa in elk geval een nucleaire afschrik kingsmacht moet behouden. Daar bij wordt gewezen op de taktische kernwapens, de raketten die door onderzeeboten worden afgescho ten en vanaf vliegtuigen en de Brit se en Franse kernmachten. De meningen zijn echter ver deeld over de vraag of Europa nu al zou moeten besluiten tot een ver sterking van de conventionele be wapening om het Russische over wicht op dit terrein te niet te doen. Volgens Bolkestein (WD) moet er zelfs gestreefd worden naar een 'nul-optie' voor de tanks. "Het symbool voor de Russische onder drukking van Oost-Europa", aldus de liberaal. Volgens PvdA-woord- voerder Ter Beek moet alles op al les gezet worden om te komen tot een wederzijdse conventionele ver mindering. Bolkestein vindt daar entegen dat er aan westerse kant wel extra inspanningen nodig zijn. De CDA'er De Boer liet doorsche meren dat ook zijn fractie wat wil doen aan het Russische conventio nele overwicht, eventueel door uit breiding aan de westerse kant. Uitgangspunt voor het debat was een brief van de ministers Van den Broek (buitenlandse zaken) en Van Eekelen (defensie). Het kabinet kondigde daarin aan te zullen stre ven naar verwijdering van de ra ketten voor de middellange af stand. Los van een akkoord daar over vindt het kabinet dat ook de aantallen kortere drachtswapens fors omlaag moeten. Sinds de Rus sische leider Gorbatsjov aankon digde dat hij bereid is ook de korte drachtswapens terug te trekken, is de verwarring in het westerse kamp alleen maar gegroeid. Daar bij speelt een rol dat de Russen hun voorstel nog niet formeel schriftelijk hebben ingediend, zo dat niemand weet wat zij precies bedoelen. AMSTERDAM (ANP) - Het ongericht bestoken van de overheid moet ophouden. Anders is de schade van een vernederde en onbetekenende overheid niet te overzien. De prijs die dan betaald zal moeten worden zal hoog zijn. Aldus luidde het betoog dat secretaris-generaal van Binnen landse Zaken Van Aartsen vanmorgen hield in Amsterdam op het con gres 'Overheid in beweging'. De hoogste ambtenaar van het departement verzette zich fel tegen de aanvallen op de overheid en de verheerlijking van de markt, die volgens hem kennelijk bedoeld zijn om oude rekeningen te vereffenen. Van Aart sen benadrukte sterk dat de overheid echter een rol van wezenlijke bete kenis heeft te vervullen in het moeizame proces van maatschappelijke vernieuwing. Hij betoogde dat ons maatschappelijk systeem niet in stand kan wor den gehouden als we niet heel voorzichtig en subtiel omgaan met het verfijnde netwerk, waarin dat systeem zijn verankering vindt. Geen enke le sector is uiteindelijk gebaat bij het ongenuanceerd afbreken van dat netwerk. In tegenstelling tot wat velen denken kan de markt niet functio neren zonder een voortdurend creatief ingrijpen van dé overheid, aldus Van Aartsen. Hij noemde de overheid een onontbeerlijk medespeler, wier taak het is >m voorwaarden te scheppen, verbindingen te leggen, en leemten en tekorten op te vullen. Het werk van de overheid is niet in een paar dogma tische formules onder te brengen. Nog minder is het mogelijk haar plaats in het maatschappelijk geheel in te denken in termen van 'meer of min der' (de werkgevers: meer markt, minder overheid). Dit soort polariseren de uitspraken doet geen goed aan de veelvoudige en verschillende rollen die de overheid te vervullen heeft, aldus de topambtenaar. Arrestatie 'kapo' doet oorlogsverleden herleven Duracell boos op Zevenbergen voor 'batterij folder' ZEVENBERGEN (GPD) - Bat- terijenfabrikant Duracell is boos op de gemeente Zeven bergen. In een informatie-fol der waarschuwt het Westbra bantse gemeentebestuur voor het gebruik van alkaline-batte rijen 'van de televisie-reclame met de trommelende speel goedbeesten'. Het gemeentebe stuur van Zevenbergen ver spreidt de informatie in het ka der van een inzamelingsactie voor batterijen. De consument wordt in het stencil aangeraden zo min oge- lijk batterijen te kopen die kwik bevatten. Men waar schuwt met name voor de alka linebatterij, die het meeste kwik heeft. Marketing-mana ger Rubbrecht van Duracell vindt het onbehoorlijk dat Ze venbergen zijn merk opvoert 'terwijl fabrikanten als Philips, Varta, Wonder en Witte Kat ook alkaline-batterijen produceren. Men doet ons schade aan. Ik begrijp niet waaraan we dit te danken hebben'. De Zevenbergse gemeente- voorlichter Van Tilburg, ver antwoordelijk voor de tekst: "Het was niet de bedoeling de consument alleen te waarschu wen voor Duracell-batterijen. Het gaat ons om de alkaline- batterij, maar dat zegt het door snee-publiek niets. Als meest sprekende voorbeeld geven we dan die trommelende konij nen". Van Tilburg erkent dat het 'wellicht beter is' als de consument leest dat ook ande re fabrikanten batterijen ma ken die veel kwik bevatten. ROTTERDAM (ANP) - De 63-jari- ge Ruud Slavenburg, ex-lid van de raad van bestuur van de voormali ge Slavenburg's Bank, werd pas door publikaties in de pers attent op gemaakt op het 'wit' maken van 'zwart' geld. "Ik heb toen een keer aan iemand gevraagd - aan wie weet ik niet meer - wat is dat: zwart geld wit maken? Wat is dat Dit verklaarde Slavenburg giste ren voor de rechtbank in Rotter dam op de eerste dag van het straf proces tegen drie voormalige top functionarissen van het bankcon cern. Zij worden verdacht van het feitelijk leiding geven aan zwart- geldpraktijken die in de periode 1977-1982 volgens een rijksaccoun tant een omvang hadden van onge veer 187 miljoen gulden. OMMEN - Het is rustig op de cam ping Besthemerberg in de bossen van Junne, het vakantieseizoen is nog maar net begonnen. De voor jaarszon schijnt bleek tussen de hoge naaldbomen en het is fris. De toeristen die hier over enkele we ken komen genieten van de schit terende natuur, zullen het niet meer weten: op deze plaats hebben honderden Nederlanders de mees te afschuwelijke periode van hun leven doorgebracht. door Jan Haverkate Hier was in de Tweede Wereld oorlog het strafkamp Erica, hier oefende de boerenzoon R. uit Mon ster tussen juli 1942 en mei 1943 zijn schrikbewind uit. "Ze moesten hem levend verbranden, dan wil ik de lucifer wel vasthouden", zegt Arie Hurink (63) uit Ommen met ingehouden woede. De aanhou ding van R. afgelopen maandag bij de grensovergang Denekamp deed het verleden bij hem opnieuw her leven. Hoe vaak zou hij het kamp be zocht hebben? Honderd keer, tweehonderd keer? Hij weet het niet meer. Zijn vader verzorgde in die jaren het ziekenvervoer in Om men. "Mijn oudste broer en ik moesten die ritten met de ambu lance vaak doen. We reden bijna wekelijks naar het kamp in op dracht van de Ortkommandantur, ik meestal overdag, mijn broer 's avonds. Er heersten verschrikkelij ke toestanden, vele gevangenen le den aan tyfus en dysenterie. Die mensen moesten wij dan naar zie kenhuizen in de omgeving bren gen. Zwolle, Deventer, Almelo, Hardenberg en Coevorden. Er gaat geen dag voorbij of ik denk aan die rotoorlog terug". De arrestatie van R. was het ge volg van een routinecontrole. De man, naar wie sinds 1946 werd ge zocht en wiens aanhoudingsbevel in 1983 werd vernieuwd, was de af gelopen jaren wel vaker de grens gepasseerd om zijn f3milie in het Westland te bezoeken. Deze keer was hij op weg naar een ontmoe ting met zijn oudste zus die na een jarenlang verblijf in Brazilile terug was gekeerd naar Nederland. In i de gebouwen van het voormalig strafkamp Denekamp liep hij tegen de lamp. R. kwam in juli 1942 als clandes tien slachter en stroper in Ommen terecht, waar hij zich al snel op werkte tot Oberkapo. Arie Hurink wist meteen wie het was, toen hij gisteren de initialen van de voor malige kampbewaker in de dagbla den las. "Het was een beest, hij heeft als een verschrikkelijke huis gehouden. Het kamp Erica stond onder leiding van een Duitser. Herr Doktor Zwiers, noemde hij zich, maar het was gewoon een paardeslager. Zwiers had een Ne derlandse ondercommandant, Diepgrond genaamd, die op zijn beurt de orders doorgaf aan een ze kere De Jong. Onder dat drieman schap kwamen de kapo's en daar De kapo's waren Nederlanders die als gevangenen waren binnen gekomen maar overliepen naar de tegenpartij en de rol van verklik ker en bewaker op zich namen. "Het was tuig van het allerlaagste allooi. Als we zieken weg moesten brengen, ging er altijd een van die kerels mee en als je dan hoorde hoe ze tegen die gevangenen tekeer gingen, het was meer dan ver schrikkelijk. R. is in het kamp ook begonnen als verklikker om een wit voetje te halen bij de kamplei ding en daarna heeft hij zich ont popt als de meest wrede bewaker die ik daar heb meegemaakt". Hoewel Hurink nooit zelf getuige is geweest van de martelingen in Erica, heeft hij er in die tijd vol doende van gehoord om voor zijn leven een hartgrondige haat te koesteren tegen het schorriemorrie dat daar de lakens uitdeelde. "Te eten kregen de gevangenen nauwe lijks. Ze werkten bij boeren in de buurt en daar namen ze dan vaak knollen van het land mee om niet van honger om te komen. Als R. dat dan merkte, werd hij razend. Het slachtoffer moest in het kamp op de appelplaats gaan staan. In zijn mond werd een knol gedrukt en ook in zijn handen, de zwaarste die ze konden vinden. Zo moest hij dan urenlang in de vrieskou stok stijf blijven stilstaan. Liet hij zijn armen zakken of viel er een knol op de grond, dan werd hij genade loos afgeranseld". Een onder kampbewakers favo riete martelpraktijk was ook het zogenaamde grammofoonplaatje draaien, herinnert Hurink zich. "Dan werd er een gaatje in het zand gemaakt waar de gevangene zijn vinger in moest stoppen. Uren lang moest hij als een grammo foonplaats om zijn eigen vinger ronddraaien tot hij erbij neerviel waarna de bewakers het slachtof fer met knuppels afranselden of gewoon in de rug schopten". Van zijn vader herinnert hij zich nog het verhaal dat R. en zijn mak kers de gestraften 's avonds met een stallantaarn langs de afraste ring lieten lopen. "Dan moesten ze urenlang achter elkaar roepen: ik heb zes jassen en zeven fietsen ge stolen, ik heb zes jassen en zeven fietsen gestolen. Totdat ze erbij neervielen en dan werden ze afge ranseld". De boeren in de omgeving werd wijsgemaakt dat het kamp zware criminelen herbergde. "Daar had den ze ook allerlei smerige trucs voor bedacht. Ze riepen een gevan- (foto GPD) gene bij zich en vroegen hem waar de boer bij stond: "wat heb je uit gevreten?" „Ik heb mijn vrouw en zeven kinderen vermoord", zei de gevangene dan. "Laat je toch niets wijsmaken", zei ik als ik later zo'n verhaal van de boeren hoorde. Ze werden gedwongen om dat te zeg gen. Als ze iets anders hadden ver teld, kregen ze een pak op hun donder". Erica was een strafkamp voor Nederlanders die zich in de oorlog schuldig hadden gemaakt aan lich te wetsovertredingen. Of wat daar voor door moest gaan, want som migen kwamen er ook terecht zon der dat hun schuld bewezen was. Meestal ging het om zwarthandela ren, clandestiene slachters, stro pers en dergelijke. Ook onschuldi- gen met wie de Duitsers om andere reden nog een appeltje te schillen hadden, werden er opgeborgen. Voor sommige gevangenen was Erica een doorgangskamp op weg naar een Duits concentratiekamp. Hoeveel mensen als gevolg van de ontberingen in Erica de dood hebben gevonden is niet bekend. Zeker is dat tallozen, die door Arie Hurink en zijn broer met de ambu lance zijn opgehaald, in ziekenhui zen in de omgeving aan de gevol gen van tyfus en ondervoeding overleden zijn. De eerste procesdag werd in zijn geheel besteed aan het verhoren van Slavenburg, waarbij de vragen voornamelijk werd gesteld door rechtbankpresident mr. T. Fran sen. Centraal in het verhoor stond de gang van zaken op de Amster damse vestiging van Slavenburg's Bank aan de Herengracht met be trekking tot F S Properties BV, onroerend-goedhandelaren. Deze later failliet gegane BV kreeg jarenlang een bijzondere kredietservice van het Amster damse bijkantoor, die eruit be stond dat F S kredieten werden verleend waar in eerste instantie "rechtens" geen dekking was (overdispositie). Begin 1978 was er sprake van een overdispositie van ruim vier miljoen gulden, terwijl er bij Slavenburg's Bank een plafond gold van ruim twee miljoen. Uit onderzoek kwam later naar voren dat tenminste een deel van het ver leende krediet werd gedekt door "zwarte waarden" die zich bevon den in de directiekluis. Hier schoof Slavenburg de 'zwar te Piet' vooral door naar de ex-di recteur van het Amsterdamse bij kantoor, die op eigen houtje de overeenkomsten met F S was aangegaan en Slavenburg - als lid van de raad van bestuur de hoogst verantwoordelijke voor de binnen landse kredietverlening - aan het lijntje zou hebben gehouden met mededelingen als „maak je geen zorgen, er is veel geld onderweg". Verwarring De ex-directeur kon zich, zo bleek op de zitting, veel veroorlo ven zonder dat dat gevolgen voor hem had. In een later stadium ont zegde hij zelfs de interne accoun tantsdienst van het bankconcern, die de inhoud van de kluis wilde inspecteren, de toegang. Slaven burg gaf min of meer toe dat hij in 1977 al op de hoogte was van de forse overdispositie bij de Amster damse vestiging, al wist hij ook dit niet met zekerheid, zoals hij op veel cruciale vragen een concreet antwoord schuldig moest blijven. "Ik kan het mij niet meer precies herinneren" en "ik ben slecht in data", liet hij zich meerdere malen ontvallen. Vervolgens kwam de voor dit proces belangrijke vraag aan de or de wanneer Slavenburg ervan op de hoogte was geraakt dat een deel van die kredieten werden gedekt door "zwarte waarden". Voor de rechter-commissaris had hij ver klaard dat hij midden 1978 op de hoogte was van "vertrouwelijke dekking" met betrekking tot de aan F S verleende kredieten of te wel "kredieten waar een luchtje aan zat". Slavenburg kwam giste ren op deze verklaring terug. "Er kan bij mij een zekere verwarring zijn geweest", zei hij over het ge sprek met de rechter- Het bleef onduidelijk Slavenburg precies op de hoogte was van geknoei bij een aantal ves tigingen met zwart geld. De recht bankpresident bracht verklaringen ter sprake van medewerkers van de zogenaamde Kredietcentrale bij Slavenburg's Bank waaruit bleek dat zij "sinds jaar en dag op de hoogte waren van zwarte waarden die ter dekking werden geaccep teerd". "Die wetenschap heeft mij nooit bereikt, maar zij wisten wel wat wij niet wilden", zei Slavenburg hier over. Een aantal medewerkers zul len overigens nog als getuige wor den gehoord in dit strafproces. Het Slavenburg-proces is van daag voortgezet met het verhoor van de 65-jarige voormalig direc teur binnenlandse kredieten. GRONINGEN (ANP) - Een 22-jari- ge inbreker is gisteravond bij een inbraak door een Groninger re chercheur doodgeschoten. De poli tieman loste het dodelijk schot toen de verdachte wilde weglopen nadat hij eerder een andere recher cheur met een wapen had be dreigd. De inbreker werd in de borst geschoten en was op slag dood. De schietpartij vond plaats bij woning aan de Petrus Dries- senstraat. Twee rechercheurs gin gen na een melding op de inbraak af. De een postte bij de voordeur van de woning, de andere ging via de achterdeur naar binnen en kwam oog in oog te staan met de inbreker, die het gasdrukpistool op haar richtte. De agente trok even eens haar wapen, maar wilde niet op de naar de voordeur lopende in breker schieten omdat ze bang was haar collega te raken. De inbreker wist haar vast te grijpen en nam haar als gijzelaar mee naar buiten. Daar werd de wegrennende man door een derde rechercheur, die te hulp gesneld kwam, neergescho- Volgens de Groningse commis saris Doornbusch was het slachtof fer een bekende van de politie en had hij de laatste jaren zeer veel in braken op zijn geweten. Of hij daarbij eerder een wapen had ge bruikt, kon hij niet zeggen. Het wa pen waarmee hij de rechercheur bedreigde was een gasdrukpistool, waarvan de schoten volgens de Groninger commissaris dodelijk kunnen zijn. Apothekers naar rechter voor plannen Dees UTRECHT (ANP) - De apothekers- organisatie KNMP zal 4 juni in een kort geding tegen de staat voor de president van de rechtbank in Den Haag eisen dat een besluit van staatssecretaris Dees (volksge zondheid) ongedaan wordt ge maakt. Dees wil per 1 juli de ver goedingen voor apothekers dras tisch veranderen en volgens de KNMP kost dat per apotheek jaar lijks gemiddeld 150.000 gulden aan opbrengst. Volgens de KNMP is de maatre gel extra nadelig voor middelgrote en kleinere apotheken. Daardoor zullen honderden apothekers in fi nanciële problemen komen en tientallen failliet gaan, aldus de KNMP. Ze voorspelt verder dat personeel zal moeten worden ont slagen en dat door dit alles de ge neesmiddelenvoorziening in ge vaar kan komen. De apothekers verwijten Dees dat hij verouderde en onjuiste cij fers over ziekenfondsverzekerden heeft gebruikt en die behalve op ziekenfondspatiënten ook toepast op particuliere patiënten. ADVERTENTIE elk jaar ho gere rente vrij op neembaar certificaat op eigen •j naam of op die van kin deren of kleinkinderen wijziging naamstelling mogelijk maximale looptijd 5 jaar in coupures «s» van f 1.000- f 5.000r en f 10.000- nutsspaarbank

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3