'Ziekenhuizen moeten marktgericht denken' PvdA is nog steeds grote twijfelaar op gebied defensie I< Leken mogen niet langer parochiebesturen leiden Reportage Medisch Centrum Leeuwarden wil sponsors en tevreden Idanten Al WOENSDAG 20 MEI JJ/OENS Moet de patient met nierstenen straks zijn medewerking verlenen aan een STER-spot als hij in aanmerking wil ko men voor de behandeling met een gratis ter beschikking gestelde vergruizer? Of kan hij, als hij tenminste kiest voor ziekenhuis X, tegen geringe bijbetaling ook zijn neus recht laten zetten? Dragen verpleegsters, wier toewijding te koop zal zijn, straks sponsornamen op het witte schort? Overdreven natuurlijk, maar toch Na de Nijmeegse uroloog Boerema, die met Vendex een reeks particuliere klinieken opzet, heeft nu ook een regu lier ziekenhuis het 'marktdenken' ontdekt. Het Medisch Centrum Leeuwarden (MCL) zoekt in reactie op de bezui nigingen zijn heil in een wat commerciëlere benadering. Sponsoring, en een hotelachtige service voor de patiënt: MCL-directeur Bonnema ziet er geen kwaad in. Zieken fondsman Smid is wantrouwig. door Aukje Mulder en Sytske van Aalsum LEEUWARDEN - "Ik erger me al heel lang aan de wijze waarop be zuinigd wordt. Het is toch logisch datje als ziekenhuisdirecteur na al die jaren van hectische toestanden gaat nadenken over het aanboren van andere bronnen. Ik vind dat we niet langer op één paard moe ten wedden. Als je de kwaliteit van het ziekenhuis kunt verbeteren met geld uit het bedrijfsleven, dan moet je het niet laten. Vooropge steld natuurlijk dat er aan het ge bruikelijke medische pakket voor iedereen niet getornd mag wor den." Pieter Bonnema, voorzitter van de directie van het Medisch Cen trum Leeuwarden laat opmerkelij ke geluiden horen over de koers die het MCL de komende jaren zal gaan varen: patiënt gericht, mens vriendelijker, gastvrijer en., met steun van het bedrijfsleven. Het MCL had de afgelopen jaren de handen vol aan een grote interne reorganisatie. Zaken als fusie-be sprekingen, financiële problemen en nieuwbouw, hebben er volgens directeur Bonnema toe geleid dat het Leeuwarder ziekenhuis te wei nig heeft ingespeeld op allerlei ont wikkelingen in de samenleving. En dat moet anders, vindt hij. "Door de bezuinigingen is de kwaliteit voor een deel aangetast. Ik denk dat er zelfs grenzen zijn overschreden. Wil je de kwaliteit toch stabiliseren, dan moet je marktgericht denken en proberen geld uit andere circuits te halen. Want commercie is geen vies woord". Gastvrouwen De eerste contacten met het be drijfsleven zijn inmiddels gelegd. Om welke bedrijven het gaat, wil Bonnema nog niet kwijt. Wel-dat "ze wel zaken willen doen", en dat gesproken is over veertig 'items'. In eerste instantie wordt gedacht aan het bieden van service als in een hotel: video, een drankje en een hapje op de ziekenhuiskamers, of het aantrekken van gastvrou wen voor de polikliniek. Wie van de voorzieningen gebruik wil ma ken, moet daar extra voor betalen. Ook voor de aanschaf van medi sche apparatuur schuwt het MCL de commercie niet. Bonnema: "Als wij verder geknepen worden, en we kunnen bepaalde apparatuur niet anders krijgen dan via het be drijfsleven, dan sluit ik sponsoring niet uit". En moet men daar dan ook extra voor betalen? Bonnema: "Niet als het gesponsord wordt, want dan staat de apparatuur er al. En als de ziekenfondsen die ver richtingen dan in hun pakket heb ben of halen, dan hebben ze geen afschrijving en dergelijke". Leidt commercie in de gezond heidszorg inderdaad tot een alge mene kwaliteitsverbetering? Of vaart alleen de patiënt met de dik ste portemonnee er wel bij? Vooral de plannen om patiënten te laten betalen voor extra voorzieningen, hebben nogal wat weerstand opge roepen. Directeur Hilbrand Smid van ziekenfonds Leeuwarden- Sneek: "Onze zorg is dat het ver schil in maatschappelijke achter- Ook de ziekenhuiskeuken biedt mogelijkheden voor een 'klantge richte aanpak(archieffoto) grond geen gevolgen mag hebben voor de behandeling en verpleging in het ziekenhuis. En dat gevaar zit er volgens hem hier en daar toch Flexibeler Smid kan zich in beginsel wel vinden in het streven van het MCL naar een meer patiëntgerichte ver- pleegwijze. Vooral wanneer Bon nema zegt daarbij te denken aan het inzetten van een vaste ver pleegkundige op zes a zeven pa tiënten, en het invoeren van flexi beler bezoektijden (van tien uur 's morgens tot acht uur 's avonds). Maar hij plaatst wel kritische kant tekeningen bij het bieden van voorzieningen tegen extra beta ling. Bonnema: Als iemand nou een plastic heup wil met een mooi gou den randje en hij kan het betalen, moet ik dan nee zeggen?" (foto gpd> "Neem als voorbeeld de trein. Je kunt weliswaar eerste of tweede klas reizen, iedereen stapt op het zelfde perron in en uit en komt op dezelfde tijd aan. Onderscheid is niet erg en het houdt hier niet in dat de wijze van herstel in gedrang komt bij degene die tweede klas reist. In de medische gezondheids zorg kan je een goede medische be handeling krijgen, maar een slech te verpleging kan het herstel be lemmeren. Als onderscheid in ver pleging wordt gemaakt, de ëen krijgt roomservice, de ander niet, dan bevind je je daarmee toch gauw op een hellend vlak. Want het moet apart bijbetaald worden en dat is niet voor iedereen wegge legd". "Ik denk dat, als het gaat om ge zondheid en ziekte, hoog in ere moet worden gehouden dat men sen recht hebben op gelijke kan sen, dus onafhankelijk van porte monnee en maatschappelijke ach tergrond. En ik ben bang datje op deze manier toch weer een beetje een klassenmaatschappij krijgt. Ik ben blij dat dat duidelijke verschil dat er vroeger in het ziekenhuis was tussen eerste en tweede klas inmiddels vervlakt is. Zeker in de nieuwe ziekenhuizen, zoals het MCL-Zuid, merk je toch dat dat verschil is verdwenen". Niet sociaal Smid zegt zich zorgen te maken over het eventueel bijverzekeren voor zaken die niet in het zieken fondspakket zitten. "Als mensen zich op een gegeven moment kun nen bijverzekeren voor bijvoor beeld een niersteenvergruizer, dan is het gevaar van een niet-sociaal systeem groot. Je ziet het nu al in het particuliere ziektekostenverze keringsstelsel. Premies zijn afge stemd op het risico. Er zijn jonge- renpolissen, die veel goedkoper zijn dan de premies voor ouderen. Het principe van het ziekenfonds stelsel is nog steeds dat gezonden en zieken gelijk betalen voor dege nen die er gebruik van maken. Maar als ziekenhuizen extra din gen gaan leveren, dan zou dat kun nen betekenen dat ouderen en chronisch zieken daar geen ge bruik van kunnen maken. Een beetje elitaire gezondheidszorg dus". Bonnema geeft toe, dat er bezwa ren zijn verbonden aan het toelaten van commercie in het ziekenhuis. Bonnema: "Ik zie die gevaren best, maar we moeten eens van dat tra ditionele pad af. Moeten wij nog langer wachten tot de overheid en de ziekenfondsen een ander sys teem hebben uitgevonden? Als die geldstroom maar steeds blijft da len en ik ben daar pessimistisch óver, en de kwaliteit verder wordt aangetast, dan wil ik ten behoeve van die patiënt wel om de tafel met het bedrijfsleven. En ik ben ervan overtuigd dat er met bedrijven goed zaken valt te doen". Gouden randje "Stel, er komt een man bij mij die zijn kniebanden heeft ver stuikt. Daar kun je gips om heen doen, maar inmiddels is er een ding op de markt dat comfortabe ler zit en sneller geneest. Als het ziekenfonds dat niet vergoedt en die man zegt: 'Ik wil dat hebben voor f 700', waarom zou ik dat als ziekenhuis niet bieden, als die man dat nou wil betalen? Een ander voorbeeld. Er zijn op dit moment volgens mijn informatie cytostati- ca. Kanker-remmende middelen, die wel duurder en mogelijk beter zijn. Als iemand daar tienduizen den guldens voor over heeft, moet ik dat dan weigeren? Of stel, er ko men plastic heupen op de markt met een mooi gouden randje. Als iemand dat nou wil hebben en hij kan het betalen, moet ik dan nee zeggen? Dat zijn de vragen waar ik als ziekenhuisdirecteur op dit mo ment mee zit." Hetzelfde geldt volgens hem voor het in hufs halen van alterna tieve geneeswijzen, zoals acupunc tuur: "Waarom zouden we dat niet gaan aanbieden? De mensen beta len het nu ook al zelf. Het zieken fonds zou het op een gegeven mo ment kunnen opnemen in het pak ket. Zoiets kan toch ook?" Smid: "Als dat marktgericht denken is, dan ga ik er mee akkoord. Want de ziekenfondsen pleiten al jaren voor een ruimere keuze in vergoedingen voor bepaalde behandelingen. Uit gangspunt moet echter zijn dat de middelen om gezond te worden toegankelijk blijven voor ieder- Advertenties Er zit natuurlijk nog een pro bleempje vast aan sponsoring, dat nog niet ter sprake is gekomen: er zal voor de bedrijven of een of an dere manier iets tegenover moeten staan. "Want" zo zegt ziekenfonds- directeur Smid, "ze doen het niet zomaar. Vroeg of laat moet er wat voor terugkomen". Bonnema ziet de gevaren echter niet zo. "Indirect zullen ze er wel iets voor terug wil len zien, ja. Maar dat kan gebeuren in de vorm van advertenties of op de informatiefolders voor de pa tiënten....". Vier jaar geleden beging de PvdA een vergissing door zich op één lijn te stellen met een pressiegroep. Het absolute 'nee' van de sociaal-democraten tegen de 48 kruisraketten op Woens- drecht was het grote succes van IKV-generaal Mient-Jan Faber, die daarmee landelijke erken ning verwierf als strateeg van de zogenoemde vredesbeweging. door Wim Fortuyn Hij zou later de smaak zo te pakken krijgen dat hij zijn eigen partij rechts passeerde met zijn idee om de raketten 'tijdelijk' te plaatsen. Faber, die in wezen geen andere taak had dan na mens de interkerkelijke achter ban de aversie tegen kernwapens over te brengen, getuigde plotse ling van wel erg veel realiteitszin. Teveel, naar het oordeel van de PvdA, die zich toen al had ver kocht aan het atoompacifistische electoraat en daardoor de pppd*- sitiebanken nog niet zou mogen verlaten. Inmiddels zijn we twee jaar Verder, is de bouw in Woens- drecht in volle gang en heeft de Sowjet-Unie vriend en vijand verrast met het voorstel om al die raketten maar naar de schroot hoop te verwijzen. Een even sim pele als uitgekookte zet van de toch niet zo star denkende Mi- chail Gorbatsjov, die het Oost blok een periode van verlichting heeft beloofd en daarbij het geld dat nu opgaat aan (ontwikkeling van) wapentuig hard nodig heeft. Verwarring alom. Want hoewel iedereen - en de PvdA voorop - op zo'n doorbraak leek te wach ten, herinnerden bijvoorbeeld de Westduitse christen-democraten (CDU/CSU) zich ineens dat het Sowjet-Unie ook nog over een conventionele overmacht be schikt. Weliswaar onderhande len Russen en Amerikanen for meel slechts over vermindering van de nucleaire bewapening, maar dat is dus schijn. Het ene wapen is nog niet weg onderhan deld, of het volgende staat een akkoord alweer in de weg. De Fransen zijn wat dat betreft altijd duidelijk geweest: zij wil len eigen atoomwapens, omdat ze op het gebied van conventio nele bewapening toch niet tegen de Sowjet-Unie zijn opgewassen. Premier Chirac benadrukte dat dit weekeinde nog eens tijdens zijn bezoek aan Gorbatsjov. De Westduitse regering lijkt nu zo'n beetje dezelfde stelling te betrek ken. Tweede brigade Dat was de reden waarom PvdA-buitenlandspecialist Re- lus ter Beek een oud plannetje opdook uit de NAVO-archieven. Laten we, zo opperde Ter Beek, wat meer manschappen (een tweede brigade) bij onze ooster buren te installeren. Want, voeg de hij er wat valsjes aan toe, „Eu ropa is tenslotte net zo veilig als West-Duitsland zich voelt". raketten te voorkomen en daar mee de kans regeren te vergro ten? Ver, -zo leek het even. Ter Beek, direct teruggefloten door partijgenoot en defensiespecia list Stemerdink, zag echter even over het hoofd dat uitbreiding van de conventionele bewape ning geld kost. En dat mag niet volgens het PvdA-verkiezingsprogramma, dat zelfs een vermindering van de defensie-uitgaven dicteert met vijf procent tot 1990. Juist in tijden van massawerkloosheid is Volg over deba ning litaii enig VO-1 met volg wor ken: blie Dui het asociaal om meer geld uit te waa geven aan leger en wapentuig, zo ketl redeneert de opposititiepartij, .beu waar inmiddels de 'indealisten' ker Max van den Berg en Joop den tot Uyl plaats hebben gemaakt voor l de 'realisten' Maijanne Sint (voorzitter) en Wim Kok (partij- coe en oppositieleider). Ook zij hebben inmiddels hun duit in het zakje gedaan. Duide lijkheid over de positie van de PvdA in de ontwapeningsdiscus sie heeft het niet gebracht. Kok zei op 1 mei nog dat zijn partij de oren niet mocht sluiten voor dis sidente geluiden op wapenge- bied, maar krabbelde later terug. Voor de tv-camera's van Den Haag Vandaag goochelde Kok vorige week heel wat af, maar hij slaagde er niet in de kijker een herkenbaar konijn te presente- De politiek leider van de PvdA niet met een duidelijk antwoord op de theoretische vraag of zijn partij 'eventueel' kan instemmen met hogere defensie-uitgaven als dat het 'hogere doel' (geen atoomraketten) bereikbaar zou maken. Kok vroeg zich wel af „waar zijn we in hemelsnaam mee bezig zijn", als er meer geld in bewapening moet worden ge stoken, maar zei geen nee. Hij verklaarde „niet weg te lopen voor keuzes", maar wilde dan wel „alle keuzes" en sprak van „nieuwe afwegingen" in een „veranderende wereld". Maar wie uit deze woorden de indruk, zou hebben gekregen dat de PvdA hogere uitgaven niet uitsluit, kwam ook al bedrogen uit. Partijvoorzitter Sint noemde het een „misverstand" dat de PvdA in het zicht van een kern wapenakkoord de conventionele bewapening zou willen opvoe ren. Dat zou niet alleen in strijd zijn met het verkiezingsprogram ma, maar ook met een eerder ge nomen congresbesluit. Achterban Het spreekt vanzelf, dat de PvdA ook wil praten over ver mindering (evenwicht op lager niveau, aldus Kok) van de con ventionele bewapening. En na tuurlijk moet de partijtop reke ning- houden met de achterban. Maar het kan niet betekenen dat vragen zelfs niet meer met 'ja mits' of 'nee tenzij' beantwoord kunnen worden, als die antwoor den afwijken van het partijpro gramma. De werkelijkheid kan tenslotte net zo afwijken van de wenselijkheid, zo is gebleken. Het geschutter rond de nieuw ste ontwikkelingen op wapenge- bied geeft er blijk van dat de PvdA onder de nieuwe leiding nog niets aan zelfvertrouwen heeft gewonnen. Het is toch wat onthutsend om te constateren, dat een partij die een derde van het aantal kiezers vertegenwoor digt na al die jaren van oppositie nog altijd niet weet waar ze staat op defensiegebied. kir UTRECHT (ANP) - De pastorale dienstencentra van het aartsbis dom Utrecht willen dat het ver bod op door leken geleide paro chiebesturen „pastoraal" wordt begeleid. Het nieuwe kerkelijke wetboek dat in 1983 van kracht werd, schrijft voor dat alleen de pastor voorzitter kan zijn van het bestuur van een parochie. Vol gens de dienstencentra zal het „loslaten" van een dergelijke maatregel tot „verwarring, wre vel en vragen" bij de gelovigen leiden. „Is het niet noodzakelijk dat over deze verordening nade re uitleg wordt gegeven, waarin de motieven ertoe worden toege licht?", zo vragen de diensten centra zich af. Vorige maand schreef de vica ris-generaal van het aartsbisdom, dr. A.J. Vermeulen, onder meer de dienstencentra en de dekens van het aartsbisdom dat het „ge zien de stand van zaken niet zin vol is een bepaalde parochie toe stemming te verlenen voor de overgang naar parochiebestuur met parochievergadering". Ver meulen kondigt in de brief te vens de reglementswijziging aan. De laatste jaren was in diverse bisdommen de ontwikkeling gaande dat leken parochiebestu ren en parochieraden voorzaten. „Nu wordt deze democratise ringstendens weer terugge draaid", vreest teamleider C.Th. Verweij van het Diocesaan Pas toraal Centrum in Huis ter Hei de. „Bij zo'n pastorale begeleiding van de nieuwe maatregel zijn verschillende dingen denkbaar", licht Verweij de reactie toe van de dienstencentra op de brief van de vicaris-generaal. „De pas tor als voorzitter van het paro chiebestuur kan bijvoorbeeld al leen een formele werkelijkheid zijn. Hij kan ervoor kiezen een groot deel van zijn taken op dat gebied te delegeren. Voorts kan een pastor een werkvoorzitter benoemen". De dienstencentra geven in hun brief te kennen dat ze graag hun medewerking wil len verlenen aan het in overleg ontwikkelen van dergelijke mo dellen. De priesterraad van het bis dom Rotterdam adviseerde bis schop Bar begin deze maand eerst de „basis" te raadplegen al vorens de nieuwe regeling in te voeren. Hervormde Kerk schenkt twee ton voor bestrijding aids in Afrika. De raad voor de zen ding van de Nederlandse Her vormde Kerk heeft twee ton be schikbaar gesteld voor de pre ventie en bestrijding van aids in Afrika. Van het geld wordt onder meer informatiemateriaal van de Christian Medical Commission van de Wereldraad van Kerken gedrukt en verspreid. Een groot deel van het bedrag wordt in overleg met het Interkerkelijk Medisch Coördinatie Secreta riaat in Oegstgeest besteed aan het sturen van steriele injecties puiten en handschoenen. Bedevaart uit dank dat Bhagwan niet komt. De rooms- katholieke parochie van Zwiefal- ten in de Duitse deelstaat Baden Württemberg heeft met een be devaart uiting gegeven aan haar dankbaarheid dat Bhagwan Shree Rajneesh zich niet in het dorp vestigt. De bhagwan-bewe- ging kocht vorig jaar een hotel in het dorp, maar protesten van de inwoners brachten het gemeen tebestuur ertoe het gebouw van de beweging terug te kopen. Het doel van de bedevaart was het Zwitserse dorp Flüeli, waar de heilige Nicolaas von Flue, de pa troon van Zwitserland, wordt vereerd. Kritiek op beleid Wereld raad van Kerken. Het beleid dat de Wereldraad van Kerken (WvK) voert in relatie tot de men senrechten, heeft geen enkele betekenis. De Wereldraad zet zich soms in voor individuele ge vallen, maar doet in het alge meen heeft weinig op dit gebied. Het van 1983 daterende docu ment 'mensenrechten op de oe cumenische agenda' van de We reldraad heeft niet tot enige ver betering van de mensenrechten waar dan ook geleid. Deze kritiek spuide dr. Mi chael Bourdeaux, directeur van het Engelse Instituut 'Keston College' voor Bestudering van de Godsdienst in Oost-Europa, gis teren in Utrecht na afloop van een beraad met vertegenwoordi gers van de Nederlandse kerken en vredesbewegingen over Oost- Europa. Hij acht het in principe een goede zaak dat de Wereld raad inzake mensenrechten kwesties contact opneemt met de lidkerken in het betrokken land. „In Zuid-Afrika werkt dat, in Oost-Europa helaas niet", al dus Bourdeaux. Naar zijn mening zou de ge loofwaardigheid van de Wereld raad in het geding komen als het Centrale Comité als hoogste be stuurslichaam in 1989 zou verga deren in Moskou, terwijl de Rus sisch orthodoxe diaken Vladimir Roesak nog gevangen zit. Roe sak werd vorig najaar veroor deeld tot zeven jaar werkkamp en vijf jaar interne verbanning wegens anti-Sowjet-propaganda. Dr. Philip Walters, stafmede werker van 'Keston College', acht de kans klein dat de zes Russische lidkerken door de Sowjetregering gedwongen zul len worden uit de Wereldraad te treden, als de oecumenische be weging zich meer met de men senrechten zou bezighouden. Afscheidsbijeenkomst. De generale synode van de Neder landse Hervormde Kerk belegt op zaterdag 20 juni een bijeen komst in de Utrechtse Domkerk ter gelegenheid van het afscheid van haar scriba dr. R.J. Mooi, in die hoedanigheid secretaris-ge neraal van de Nederlandse Her vormde Kerk. Aan de afscheids receptie gaat een kerkdienst (van 10.30 tot 11.30 uur) vooraf. De dienst wordt door dr. Mooi zelf geleid. De scheidende secretaris-gene raal bereikt in juli de pensioen gerechtigde leeftijd. Mooi heeft twintig jaar gewerkt voor de sy node; in 1967 werd hij benoemd tot secretaris voor algemene za ken van de Nederlandse Her vormde Kerk. Eerder was hij ge meentepredikant in het Drentse Vries, het Groningse Zuidwolde en in Amsterdam-Buitenveldert. Zeven jaar geleden volgde Mooi de toenmalige secretaris-gene raal dr. A.H. van den Heuvel op. Nederlandse Hervormde Kerk. Beroepen te Valkenburg/ Meerssen: J. Lugtigheid te Zeist; beroepen te Wijk bij Duurstede (hervormd-gereformeerd): J. Roëll te Beek en Urmond/Ge- leen-West, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar streekgemeente Marne Ambt: T. Buurma te Rheden. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt. Beroepen te Axel: T. O. G. M. Bosma te Haarlem. Gereformeerde Kerken. Be roepen te Emmeloord: W. J. van der Linde te Ede. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te Den Haag-Zuid en te Kapelle/Biezelinge: C. G. Vreugenhil, laatstelijk missio nair predikant in Indonesië, wo nende te Vlissingen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2