Tegen de draak moest je niehow zeggen MEI OENSDAG 20 MEI 1987 PAGINA 19 De leerlingen van de groepen zes en zeven van de Leidse Merenwijkschool hoef je sinds kort niets meer wijs te maken over China. In het kader van een leerprojekt over dat land bezochten ze onlangs de tentoonstelling 'Het uur van de draak' in het Amsterdamse Kindermuseum TM Junior. Ze moesten aanvankelijk enige angst over winnen („De ingang van het museum was een draken kop. Iedereen zat op zijn nagels te bijten en ik was ook bang"), maar daarna lieten de scholieren zich volledig inpalmen door de verhalen van opa Tcheng. Op deze pa gina vertellen ze spontaan en niet gehinderd door de cor rigerende pen van meester en juf over hun bezoek aan de 'Chinees'. Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 Onze reis door China Donderdag 7 mei onze eerste projectdag van China. We gingen het boek (het uur van de draak) lezen, toen het bijna uit was gin gen we een Chinees boek maken met stensels en daarna gingen we lezen over Marco polo's vader (nicolo polo) die met zijn broer (Mateo polo) al in 1250 een reis naar China gemaakt had, waar van hij in 1269 terugkeerde. De tweede dag van het Chinese project: deze dag was ook leuk want we moesten dingen van China meenemen van huis: o.a. een Chinees servies of beelden of dusters, hoeden, verpakkingen enz, enz. Daarna hebben we nog even in het uur van de draak ge lezen totdat de bel ging. Einde van de week. Maandag kwam iedereen (de 7 en de 6) bepakt op school. Schoolreis: in de bus hebben we gelachen, er werd snoep uitge deeld en andere lekkernijen. We zijn in amsterdam en bijna bij het kindermuseum T.M. Junior. We gaan naar binnen over de tong van de draak. Als je daar over heen loopt kom je via de bek van de draak bij de kop, mid den in het verhaal van meneer Tcheng. Hij vertelt in een diase rie hoe hij twee en vijftig jaar ge leden uit China naar Nederland kwam. Voorbij meneer Tcheng loopje door een nederlandse winkel straat met Chinese restaurants en een winkel, waarna je in Hongkong terecht komt. Na een kort verblijf daar ga je door naar China naar een stadspark met een theater. Na een wandeling ga je nog even naar het platteland, de eindhalte van een reis door de buik van de draak en dan ga je door een hal met vuurwerkglit ters en lichtgevende strepen, dan ben je weer bij de tong. We von den het een leuke dag maar wel kort. Groep 7 Sandy. Het Tropenmuseum Wij zijn maandag 11 mei naar het kindermuseum geweest. (Tropenmuseum) We reden met de bus door Amsterdam. Toen we er waren moesten we nog een stukje lopen. We gingen naar binnen. We moesten op een tong gaan staan van een draak, die ook nog en stukje naar buiten ging. Toen we op de tong gingen staan moesten we een stukje lopen. Daarna gingen we de drakenkop In zijn keel was een trap die naar boven ging. We liepen langs alle Chinese spulletjes, dat was erg leuk. Toen we weer boven waren gingen de mensen zich voorstellen. De kinderen werden in groepjes van tien gedeelt. We gingen ieder een kant uit, 2 groe pen gingen stoombroodjes ma ken en 1 groep een toneelstukje spelen. Toen de stoombroodjes aan het stomen waren gingen het huis schoon maken. Er kwam een man kijken of het huis mooi schoon was en of het water niet vuil was. Een vrouw kwam langs die kaartjes voor het toneelstuk je uitdeelde. We gingen naar het toneelstukje kijken, dat was erg leuk. Toen het toneelstukje af was gelopen gingen we dia's kij ken en daarna gingen we het huis nog even schoon maken en daarna gingen we naar huis. We gingen eten en drinken en intus sen gingen we praten of het leuk was geweest. Het was erg leuk. Maurice Ju (11 jaar) Het kindermuseum Wij zijn met de hele klas naar het kindermuseum geweest. Toen we op weg gingen zaten we in de bus. Het was heel gezellig. Toen we daar waren moesten we op de tong van de draak lopen, om naar binnen te gaan. Binnen moesten we naar de w.c. Daarna door de bek van de draak. Het was donker. We werden rondgeleid door een mevrouw en soms weer een meneer. Toen we bijna bij het hart van de draak waren, moesten we heel hard roepen Hong Kong. Toen ging het licht weer aan. We moesten op het gras zitten. Toen kwam onze meester eraan met een an dere jas aan en speelde voor een meneer die het park moest ve gen. Wij allemaal lachen. Toen werden we in groepjes verdeelt. De ene groep ging in het dorp werken en zij gingen echte stoombroodjes maken en op eten en katoen plukken. En de andere groep ging in de stad werken. De laatste groep gingen een toneel stukje oefenen, we gingen naar het toneelstukje kijken. En het hete „afscheid van de waterput". Op het laatst gingen we dia' s kijken naar meneer Yeng hoe hij afscheid van de waterput had ge nomen. Wendy Het kindermuseum (2) De helft vaji onze klas ging naar het kindermuseum. De ten toonstelling heette het uur van de draak. Als je daar binnen gaat dan moetje een draken kop bin nengaan, maar dan moet je eerst over de tand aaien en zeggen: ni- hao dat betekent goeiedag. Wij moesten naar opa Tcheng, dat is een oude man. Zijn vrouw ligt in het ziekenhuis en dan moet hij alles alleen doen. Maar wij kwamen hem een dagje hel pen met eten maken, vegen, af wassen en katoen splitsen. Ook wij gingen broodjes maken dan moest je deeg kneden, met dat deeg moesten we bolletjes ma ken, dan moesten we met de dee groller al het deeg plat rollen en dan moesten we vulling in doen dan moest je het maken en toen gingen we katoen splitsen. Daar na gingen we toneel kijken. We gingen later de broodjes eten en daarna gingen we naar de bus. Shanti Doelam, groep 6. Het reis in de kindermuseum We waren er he hè! Toen we binnen waren moesten we alle maal naar de wc en dan moesten we allemaal in de draak. Ieder een zat op zijn nagels te bijten, ik was ook bang. We waren in Hong Kong in een park. Toen zijn we in drie groepen gedeeld. In ie dere groep tien kinderen. Onze groep ging met een mevrouw de stad in. er waren veel auto's. Ze bracht ons naar haar huis en we mochten van haar ouders naar boven. We mochten overal kijken in de laatjes enz. We mochten ook naar de katoen fa briek gaan. Op die dag moest ze chaffeur zijn omdat een paar Ne derlanders zouden komen dus hebben we iets lekkers gemaakt. Toen veranderden wij in Neder landers en dan kwam de direc teur, hij ging met ons mee eten. We hadden bijna alles opgege ten. Hij bracht ons naar een to neelstuk.' Het toneelstuk was klaar. We gingen een soort film kijken hoe meneer Tjeng hier was gekomen. Toen dat klaar was mochten we vijf minuten rond kijken. Simone bracht mij rond waar zij was geweest, ik wou haar rond brengen maar dat mocht niet meer. We waren op de terug-weg sommige kinderen met Chinese stokjes tegen geko men en sommige niet, die kon je kopen voor 1 gulden. We zaten te snoepen en dat was leuk. We zijn terug bij school. De andere zaten tangram te doen. Paula Davison, groep 6. Koken, ja leuk! Toen we daar waren moesten we door een drakenbek. We gin gen naar katoenfabriek 28. Daar was een keuken en daar hebben we stoombroodjes gemaakt. De ingrediënten zijn prei, kool, uien, winterpeen, gember, se samzaad, maggi, sesamsaus en Ooo ja, dat is waar ook, een beetje mie. Nou en daarna mochten we naar de opera. De opera heette: Afscheid van de waterput. En daarna mocht je aan een ander vertellen waar je geweest was, want we waren met dertig kinde ren en we werden verdeeld in drie groepen. Daarna ginge we dia's kijken van een kwartier. Wat ik dus probeer te zeggen GA NAAR DE CHINESE TENTOONSTELLING in het tropenmuseum. Doen hoor!!. En als U een volwassene bent, dan moet u een kind meenemen. Kipi Laterveer, groep 6. Beetje bang In het Tropenmuseum was het leuk, maar ik was wel een beetje bang. Want we moesten door een kdp van een draak. Het licht ging uit. het was heel donker. In de kop van de draak was een trap, je moest er op. Toen kwam je bij het Hart van de draak. We moesten zitten op een grasveldje. We werden in 3 groepen van 10 verdeeld. Ik moest eten koken, ik ging telkens stikem proeven, het was wel lekker. We gingen stoombroodjes ma ken. Ik ging ook op het erf werken, katoen plukken en ik ging stoffen. Sjonnie moest een jasje gaan wassen van opa Tcheng. Op het laatste moesten we opruimen. Ik had geen zin om op te r Ik ging naar boven in opa Tcheng zijn kamer. Toen het af gelopen was mochten we overal kijken. Toen de dia's afgelopen waren gingen we weer terug naar school met de bus. Geachte lezers, Wij zijn met schoolreisje naar tropenmuseum geweest. Toen we daar kwamen werden we in groepen van 10 verdeeld. Ik zat bij een groep die opa Jeng gin gen helpen. Toen we bij zijn huis aangekomen waren ging hij eerst vertellen over zijn vrouw die in het ziekenhuis lag. En hij liet foto's zien, toen dat gedaan was gingen we stoom broodjes maken. 5 Kinderen moesten meel maken en 5 ande ren o.a.: uien snijden, selderijbla deren in rieten manden leggen. Toen het meel gemaakt was moesten we van het meel panne koeken maken en toen dat klaar was moesten we de vulling ko ken en dat deed Shirley maar loen deed opa Jeng olie erin maar we hoorden geen gesis. Maar wat is het. De stekker zat er niet in. Shirley die wou het proeven en vond het lekker en toen bleef ze maar eten maar ge lukkig zag opa Tjeng het en op eens kwam de dorps dokter bin nen (onze juf)- Die kwam het wa ter uit de put controleren. Toen we de meel en vulling aan het stomen waren, moest El- lis afwassen en zijn jasje afwas sen maar dat wou ze niet, Sjon nie deed dat voor haar. En toen kregen we vrijkaartjes voor de voorstelling van een theatergroep. En toen die af was gelopen gingen we de broodjes halen. Maar ik wist dat niet dus de mijne ligt daar nog en die jas ligt nog in het water. Jammer hè. Afzender: Natasja. Kindermuseum Ik heb een hele mooije vijfer gezien en ook een zwaan. Die waren heel mooi, over de brug was het heel leuk en toen •moesten we allemaal gaan zitten. toen zij de meneer dat we in groeppen moesten staan, en gin gen allemaal wat doen. ik ging naar de fotograaf geen echte maar op de foto. toen kwam ik langs een keuken, en toen naar een shieneese school daar kre gen we een rood doekje om. en toen gingen we een stukje terug en gingen naar boven, en zagen shmink toen gingen we aan de slag en hadden het heel leuk. Siema Rammnun, groep 3. Stoombroodjes We gaan op 11 mei naar de kin dermuseum. We zijn met de hele klas en nog een deel van groep 6. Toen we in Amsterdam waren gingen we een eindje lopen om het kindermuseum. Toen we in het kindermuseum waren, gin gen we de bek van het draak bin nen. Het was nacht in Nederland. Toen zei een vrouw die met ons mee ging: Roep heel hard HONGKONG een, twee, drie. HONGKONG. Het was weer licht in China. Toen kwamen we bij een bruggetje met grasveld. Die vrouw zei: „Ga maar op het grasveld zitten". Toen kwam een parkwachter met een bezem en een blik. Toen gingen we groepen maken. We gingen met een vrouw mee. En toen hebben we een Chineze ty pemachine gezien. Toen gingen we in de keuken stoombroodjes maken. Ik en drie kinderen moesten water en meel gaan goed kneden. De andere kinde ren moesten uien, wortelen enz. snijden. Toen die kinderen klaar waren moesten we deegrondjes maken. Toen we klaar waren gin gen we dat gesneden dinges in de wok doen en goed maken Projekt Toen we klaar waren gingen we vullen. En toen ging die vrouw ze in het mandje doen. Toen ze goed waren. Moet Hoessein in de keuken blijven werken, omdat ze koks wordt genoemd. En wij mo gen buiten kaarten verdelen. Ik en nog 6 kinderen zijn Nederlan der. Toen kwam chef met ons stoombroodjes eten. En toen gin gen we 't toneelstuk kijken, die de andere groep gemaakt had. Kindermuseum Het uur van de draak Ik ging in de draak Maar je moest wel tegen de draak niehow zegen. En in groepjes gedeelt En ik heb ook stoombroodje ge maakt En toen ging ik naar boofen En er na cienasu vuurwerk kij ken. Maar de vuurwerk was niet ergt. Parminder Singh, groep 4. We hebben een projekt over China. We zijn met schoolreisje naar een Chinees museum ge weest dat was heel leuk. We heb ben stoombroodjes gemaakt. We hebben een boek dat heet: 'Het uur van de draak'. We zijn in het huis van Miao geweest. We zijn in katoenfa briek nummer 28 geweest. Ze spelen veel Majong in China. En moeten de keuken delen met an dere families. Als je ongehuwd bent heb je meer kans op een kaartje voor de opera. Geachte lezers Hallo, ik heet Hanneke Ik ben met de school naar een museum geweest en het heette Tropenmuseum. En het is voor kinderen. Als je over de rode tong loopt van de draak kom je binnen. En daar staat de draak. Hij heeft zijn bek open, daar moetje doorheen en dan kom je in China. En dan kom je in het leven van meneer Tcheng. En op de dia's vertelt meneer Tcheng hoe hij naar Ne derland is gekomen. En je kunt er koken, toneel spelen, en Katoen plukken. Zo, dat is het. Vind je het leuk, kom dan naar Amsterdam. Het uur van de draak (1) Het was half 9 en de bus stond al voor de school en de kinderen van groep 7 en een gedeelte van groep 6 stapte in. We vertrokken naar het museum Het uur van de draak. Toen we er waren gingen we door een kop van een draak heen naar binnen. Het was heel don ker en toen gingen we op een stuk land staan en vlogen we over naar Hong Kong en daar was alles heel mooi en we wer den in groepjes verdeeld. In het groepje waar ik zat moesten we eerst een paar rond jes lopen en toen gingen we door deurtjes. We kwamen bij een buurthuis in het dorp en daar gingen we naar binnen en er werd gezegd dat we opa Yeng moesten helpen op het platte land en dat deden wij en we gin gen ook stoombroodjes maken en op eten. Daarna gingen we naar een toneelstuk kijken en dat heette "Afscheid van de water put". Daarna gingen we dia's kij ken van opa Tseng. Daarna eet stokjes kopen. Daarna naar de bus. Het was een Leuke dag in Hong Kong. Wilbert Prins Het uur van de draak Als de kinderen in China naar school gaan moeten ze speciale kleding aan. Als ze met de les beginen dan moeten ze eerst ooggymnastiek doen. Als ze daar mee klaar zijn be ginnen ze met de les. Ook heb je het restaurant dub- belgeluk, aan elk tafeltje kunnen ongeveer 2 mensen zitten. Je hebt veel vershilende soorten straten zoals de Hoofdstraat. Dorpstraat en nog veel meer. Je hebteen meer met een zwaan waar ijs op licht. Toen we weg gingen moesten we door een zwarte tunnel waar vuurwerk We zijn rond geleid en ik heb veel over China geleerd en ge- Heidi Prickarts, groep 6. Chinese tentoonstelling Wij zijn naar het museum van China geweest. Eerst moesten we door de bek van een grote draak. Daarin was een trap. Toen we de trap af waren kwamen we in een park. Daar waren drie ln die broodtrommel zaten zelfgemaakte pindaplokjes. mensen. Een was een vrouw en t\yee waren jongens. De vrouw was mevrouw chang en de man heete Frank en de andere was Leo. Zij gingen ons in groepjes verdelen. Ons groepje kreeg me vrouw chang. Daarmee gingen we naar de Chinese school. Daar waren wel achthonderd kinde ren. Ze moeten heel lang naar school. We hebben ook Chinese cijfers gehad. Toen we alles ge zien hadden kwamen we bij de staart van de draak er uit. Daarna gingen we weer naar school. Özcan Öncü, groep 5. De pindakist Het gebeurde omstreeks 1930. Dat de Chinezen op de hoek met een broodtrommel om hun hals liepen. En in die broodtrommel zaten zelfgemaakte Pindablok jes. En die Pindablokjes kon je kopen voor o cent. De Chinezen vonden het niet leuk om langs de straat te staan. Sommige mensen noemden chinezen 'Pinda-chine zen'. En daar schaamden de chi nezen zich natuurlijk voor. Toen werden de chinezen het zat en probeerden een ander eten van china op de markt te bren gen en dat was Mie (bamie). En dat was rond 1949 en toen kwa men de chinezenwinkels in r derland.De chinezen hadden wel moeite mee. Maar het g beurde en de Nederlanders u ren er dol op. En nu is het bijna het dagelijkste eten van de ne- derlanders. PS. Wilt u nog meer informatie dan moet u eens naar het kinder museum het uur van de draak, het staat in amsterdam. Geschreven door Sjon Siera. TTöëJüifttbj de examenuifóia& fomh hoe zwiüwacHrlfiei' ik word Zfwm*hto7ik?wel«eel voor de torn voor je Zevenentwinfefe kkjtóën vk iMiwfe dtó ...zen(jwa()itl&' «je uibiao maarzwoivjcbh'cr? Welnee., ik slaap roeien wat Gee# snaice vansledit en frefcw eten heb ik ook «iet zo maar omnutt.. zewttdatikawwaditiV He'!... over een week Al kRijben wedeoifcW- (wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19