'De ellende komt zo op tafel' R 'Gemeenten moeten niet zeuren om nieuwe wegen' p] Provincie zet rem op spoed bij afgifte van paspoorten Botulisme vorig jaar toegenomen Initiatiefnemers Alphense Bij stam!s winkel lopen tegen wantoestanden aan PAARDENMARKT RIJNSBVRG PAGINA 16 W III REGIO WOENSDAG 20 MEI l'JoEN! zijn, komt men nog in aanmerking voor een spoedbehandeling voor de afgifte van een paspoort. Al in december van vorig jaar heeft de provincie Zuid-Holland de gemeenten laten weten dat de ge wone afhandeling van paspoorten in het gedrang dreigt te komen door het grote aantal mensen dat zelf naar de loketten in het Haagse provinciehuis gaat. De procedure behoort te zijn dat mensen, die een nieuw paspoort nodig hebben, dat in hun eigen gemeente aanvragen die de zaak ook afhandelt. De aan vragen - in Zuid-Holland zo'n 13.000 per maand - worden opge stuurd naar de provincie, waar een afdeling met slechts negen mensen de paspoorten verleent. Binnen een paar dagen is het paspoort dan terug bij de gemeente. Tenminste, die termijn werd tot nu toe nog steeds gehaald, maar dat wordt steeds moeilijker. "Het vervelende is dat mensen wel acht maanden van tevoren hun vakan tie regelen, maar er slechts één dag voor vertrek achter komen dat hun paspoort niet in orde is. Als ze dan bij de gemeente aankloppen, stuurt deze ze door naar het pro vinciehuis", aldus S. Patijn, com missaris van de koningin in Zuid- Holland en verantwoordelijk voor het verstrekken van de paspoor ten. Patijn benadrukt dat de paspoor-' tafgifte in de toekomst aan de ge meenten wordt overgedragen. Daarom is de provinciale afdeling die zich ermee bezighoudt klein. Patijn wil geen extra personeel in vaste dienst aantrekken, omdat zij dan uiteindelijk ontslagen moeten worden. Daarom wil de commissaris der koningin de werkdruk verminde ren door het aantal spoedzaken te rug te dringen. Hij heeft daartoe een brief geschreven aan alle ge meenten, waarin hij waarschuwt BOETE - Bij een routine-controle van de verkeerspolitie van de Haarlemmermeer zijn gisteren twee mannen aangehouden die nog een geldboete moesten beta len. Een inwoner van Heerhugo- waard betaalde zijn schuld van 145 gulden, een 28-jarige Amsterdam mer voldeed de boete van 50 gul den die nog open stond. dat doorsturen alleen nog mag m spoedeisende gevallen. Alleen als met behulp van een werkgevers- verklaring kan worden aangetoond dat er zakelijke belangen in het ge ding zijn, of er dringende persoon lijke omstandigheden zijn, zal de provincie een paspoort afgeven. Voorlopig geldt deze beperking tot 1 september, omdat de hoeveel heid aanvragen voor nieuwe pas poorten en dus ook de drukte op de betreffende afdeling in de zo mermaanden het grootst is. DEN HAAG/REGIO - Door de hoge temperaturen in de zomer van 1986 zijn veel meer water vogels en vissen slachtoffer ge worden van botulisme, een be smettelijke vorm van voedsel vergiftiging waaraan de dieren sterven. De provincie Zuid- Holland heeft vorig jaar ruim 4200 meldingen gekregen van mogelijke botuüsmeslachtof- fers. In 1984 waren dat er nog maar duizend en in '85 zo'n 2500. Na onderzoek van 142 ka davers bleken er 102 werkelijk besmet met botulisme. Botulisme komt het meest voor bij hoge temperaturen en op plaatsen waar veel watervo gels bijeen zijn. De provincie adviseert het publiek in de zo mermaanden de eenden niet te voeren om concentraties van dieren te voorkomen. Er is een brochure uitgebracht met tips aan het publiek. In een brief aan gemeenten, recreatieschap pen en waterschappen heeft de provincie gevraagd gevonden kadavers onmiddellijk te mel den en op te ruimen. Er zijn nieuwe richtlijnen verspreid voor een doeltreffende bestrij ding van het botulisme. ALPHEN AAN DEN RIJN - De eerste koffie-ochtend van de Alphense Bijstandswinkel heeft gisteren een flinke toe loop opgeleverd naar het Al phense buurtcentrum Elc- kerlyc. Nog merkbaar onder de indruk van de daar tegen gekomen wantoestanden on der uitkeringsgerechtigden zijn de vier initiatiefneem sters gesterkt in hun strijd- vaarige belangenbehartiging voor de cliënten van de ge meentelijke sociale dienst. door Mark van Dijk "Dit moet en zal ook doorgaan. Dit keer hadden we een volle bak en volgende week krijgen we een nog grotere volle bak", weet Nammie Brinksma (55) nu al ze ker. Ze is bijstandsvrouw, net als de drie andere steunpilaren: Sjan van Halteren (54), Marina van den Braak (38) en Cobie Veltman (35). Het is nog maar het prille begin voor de Alphense Bij standswinkel, een stichting in oprichting. De eerste contactochtend is emotioneel verlopen. "Er komt zoveel informatie naar je toe. De mensen hebben haast hun ver haal aan je kwijt te kunnen. De ellende komt zo op tafel. Ze we ten gewoon niet hoe ze met hun problemen moeten omgaan", vertelt Van den Braak. Bij de koffie-ochtend van gisteren wa ren ongeveer veertig belangstel lenden, allen cliënten van de so ciale dienst. De initiatiefgroep had te weinig tijd om met alle be zoekers te spreken. Volgende week komt het vervolg. Onderkomen De Bijstandswinkel heeft een verzoek ingediend bij de ge meente voor een eigen onderko men. De aanvraag is aanvanke lijk geweigerd omdat slechts aan t Veel steun heeft de initiatief groep ook ondervonden van het Bureau voor Rechtshulp in Al phen. Deze organisatie adviseer de de oprichting van een stich-| ting, voor de rechtspersoonlijk-l heid en het binnenslepen subsidies. Minder hulp kwam van de vakbonden, aangezien deLEID meeste bijstandsvrouwen geens no; officieel arbeidsverleden heb-Hoew ben. De hulp aan de Bijstands-2r vai winkel is op puur statutaire aver gronden geweigerd. RKA Via de sociale dienst zijn de af-een gelopen week alle 1800 uitke-sings ringsgerechtigden in Alphen op veld de hoogte gesteld van de oprich-(aan\ ting van de Bijstandswinkel. La- In ter volgt ook een enquête van de RCL Bijstandswinkel onder de cliën- wie ten van het adressenbestand van land de GSD. Het voorlopige resultaat duel is de volle bak gisteren in buurt- van centrum Elckerlyc met uitke- gens ringstrekkers van alle leeftijden den en gezindten. Am: Nammie Brinksma: "Het is spet verdomme alleen dat geld, waar- voo: door je hele leven wordt be- se heerst. Je mag alleen eten en een tien dak boven je hoofd hebben. Aan van dat laatste wordt trouwens ook al dat geknabbeld, gezien de mogelijke red verlaging van de huursubsidie", nui Sjan van Halteren: "De sfeer is kla steeds verder aan het verkillen", afv En Brinksma praat er overheen: nat "Het normbesef gaat door de bij- Ee: stand verschuiven. Je wordt er uit bijna toe gedwongen om proleta- vei risch te gaan winkelen. Dat zijn de geen vormen van kleine crimina- kk liteit meer, dat zijn noodkreten". Marina van den Braak haalt de ervaringen van de eerste koffie- ochtend erbij: "De mensen sto- ken niet eens meer in de winter, om van de mogelijkheden voor studie maar te zwijgen. Zo blijkt I- ook de informatie over ziekte- kosten en kwijtschelding van on- - roerend-goedbelasting totaal te L ontbreken". Van Halteren: "We willen iets overkoepelends wor den voor alle groepen uitkerings- E gerechtigden. Laat de mensen h maar komen". s Statenlid Van der Zalm wel voor beter openbaar vervoer in bollenstreek DEN HAAG/REGIO - De provincie Zuid-Holland zal tot 1 september minder soepel zijn bij het verstrek ken van paspoorten aan de loket ten in het Haagse provinciehuis. Alleen als er aantoonbare zakelijke belangen of dringende persoonlij ke omstandigheden in het geding een beperkt aantal activiteiten is gedacht. De initiatiefgroep streeft echter naar een perma nente ruimte voor een informa tiewinkel, vergaderingen, spreekuren en de koffie-ochten- den. Intussen is enige financiële ondersteuning toegezegd door drie politieke partijen, alsmede de gemeentelijke sociale dient, al kan laatstgenoemde als de na tuurlijke tegenstander worden gezien voor de Bijstandswinkel. "We hebben wel overleg met de sociale dienst, maar we gaan geen tijd verspillen aan luisteren en ja-knikken", aldus Sjan van Halteren. Ze vertelt dat de Bij standswinkel best wel wil mee werken aan de nota voor de zoge heten cliëntenparticipatie bij de dienst, maar dat alles afhangt van welke functie de winkel daarbij krijgt toebedeeld: "We willen een echte actiegroep blij ven". In de doelstellingen van de Bij standswinkel staat het actievoe ren overigens op de laatste plaats. Hulpverlening aan en on dersteuning van alle cliënten van de sociale dienst prijkt boven aan. Tevens is het streven de krachten te bundelen, want de groep uitkeringsgerechtigden staat tot nog toe wettelijk bij de sociale dienst alleen als indivi duele cliënten bekend en heeft dus niet georganiseerd naar bui ten kunnen treden. Voorts wil de winkel meebeslissen in het be leid van de sociale dienst. Herkenbaar De initiatiefgroep zegt 'nog niet rijp' te zijn voor een geza menlijke foto. Marina van den Buit bij overval op benzinepompstation 5 slechts enkele honderden guldens LISSE - Betere busverbin dingen, de opening van een of meer NS-stations en de aanleg van veilige fietspa den. Die maatregelen moe ten volgens het Zuidhol landse statenlid C. van der Zalm (PvdA) op korte ter mijn worden genomen om de verkeersdrukte op de wegen in de bollenstreek te rug te dringen. Van der Zalm neemt met die stel- Ungname alvast een voorschot op WV-Katwijk: ondanks 'nul teveel' toch goed begin seizoen KATWIJK - In de toespraak die VVV-voorzitter H. van Mierlo maandagavond hield tijdens de voorjaarsledenvergadering van zijn vereniging, zijn twee pijnlijke fouten geslopen. Van Mierlo zei in een terugblik op het bollenseizoen dat de WV-Katwijk 150.000 over nachtingen heeft geregistreerd. Dat moet zijn 15.000 overnachtin gen. Van Mierlo zei verder dat Kat wijk in het bollenseizoen werd be zocht door 6.000 Engelse gasten. Dit cijfer heeft echter betrekking op het aantal overnachtingen door Engelse gasten. De verkeerde cij fers die Van Mierlo noemde ston den ook in de samenvatting van zijn toespraak, die schriftelijk werd verspreid. De fouten werden pas gisteravond door VW-direc- teur K. Verplancke opgemerkt. Volgens Verplancke kan de WV-Katwijk ook met deze aange paste cijfers terugkijken op een uitstekend voorseizoen. De resul taten zijn beter dan in de afgelopen jaren. de discussie die donderdagavond over dit onderwerp wordt ver wacht in Lisse. Op initiatief van de federatie bollenstreek van de PvdA zal dan het totale verkeers- en vervoersbeleid in de streek on der de loep worden genomen tij dens een speciale thema-avond. Wat de verbindingen met het openbaar betreft is de bollenstreek volgens Van der Zalm stiefmoeder lijk bedeeld. "De busverbindingen tussen Haarlem en Leiden zijn nog redelijk. Maar als je van Noordwij- kerhout naar Buitenkaag of van Lisse naar Oud-Ade wilt ben je uren onderweg", geeft het in War mond woonachtige statenlid als voorbeeld. Van der Zalm beseft dat voor het openstellen van nieuwe buslijnen medewerking van vervoersmaat schappijen noodzakelijk is. "En het steeds verhogen van de prijzen levert natuurlijk ook geen bijdrage aan het stimuleren van het gebruik van het openbaar vervoer", aldus Van der Zalm. Gesprekken Met zijn uitspraak dat er in de bollenstreek een of meer NS-sta tions moeten komen, bevindt Van der Zalm zich niet alleen in het ge zelschap van partijgenoten. Alle gemeentebestuurders in de streek zijn het er inmiddels over eens dat er een of meer goed bereikbare sta tions moeten worden geopend. Sassenheim (aan de Schiphollijn) en Voorhout (aan de lijn Leiden/ Haarlem) zijn daarbij als de meste geschikte locaties uit de bus geko men. Met diverse instanties (rijk, provincie, NS) worden daarover gesprekken gevoerd. Overigens tot nu toe zonder enig resultaat. Van der Zalm: "Als provinciebe stuur hebben wij ook voor de bouw van NS-stations in de streek gekozen. De NS blijven echter te rughoudend. Zij zijn bang dat een Vara-tele visie WOENSDAG Leiden Leidse Schouwburg - 'Passé le gue pas- se', Leidsch Studenten Toneel, 20.30 Borstvoedingbegeleidingsgroep Leiden - Ixiadal 4, bijeenkomst voor alle be langstellenden, 20 uur. Leiderdorp Velocitas-terrein - sportpark De Bloe- merd, start avondvierdaagse, tussen 17.45 en 19 uur. Voorschoten Rossiniflat - concert Voorschotens Ka merkoor, 20 uur. Adelbertcollege - Deylerweg, toneel voorstelling 'De heer van Pourceaug- DONDERDAG Leiden Rijksmuseum Volkenkunde - bekroon de cultureel-antropologische film 'To- belo Marriage", 20 uur. Leiderdorp Markt, Hoofdstraat - Amnesty Interna tionaal. 'Vergeet my niet-aktie'. 8.30 - 13.30 uur. NIEUW-VENNEP - De buit bij de overval die gisternacht werd ge pleegd op een benzinestation langs de snelweg Den Haag-Amsterdam bedroeg volgens de politie slechts enkele honderden guldens. Bij de overval werd een 51-jarige pomp bediende uit Buitenkaag gedood. De toestand van de andere pomp bediende, die zwaar gewond is op genomen in het Academisch Zie kenhuis in Leiden, is inmiddels stabiel. In verband met het onder zoek, de vermoedelijk vier daders zijn nog spoorloos, wil de politie geen nadere mededelingen doen. Alleen bij zeer dringende omstandigheden voorrang voordat ik dat nu durf te zeg gen". Nammie Brinksma: "Ik mag er van mijn zoon niet eens over praten als er vrienden van hem over de vloer zijn". Volgens Van Halteren is het bepaald niet toevallig dat alle ini tiatiefneemsters in de bijstand zitten: "Het is een afspiegeling van de werkelijkheid. Tachtig procent van de uitkeringstrek kers bestaat uit vrouwen met kinderen. En vrouwen nemen nu eenmaal vaker het voortouw bij het organiseren. We rennen nu naar adem happend van het ene naar het andere". De eigenlijke aanzet voor de oprichting van de Bijstandswin kel is de invoering van de zoge heten dataverschuiving decem ber vorig jaar. In twee jaar tijd wordt de uitbetaling van uitke ringen verschoven van de eerste naar de laatste week van de maand, telkens met een of twee dagen tegelijk in de maand. Van Halteren belde Brinksma en via via kwamen ze ook in contact met Veltman en Van den Braak, die elkaar ook al kenden. "Die één of twee dagen in de maand komen hard aan", vertelt Van Halteren. "Ik vond dat we daartegen georganiseerd gptie .moesten voeren". Na enkele ge sprekken met de stichting in op richting werkt directeur H.A.C. Bloemen van de sociale dienst aan een verantwoording van zijn besluit. Tevens heeft Bloemen de oprichting van een belangen groep voor uitkeringstrekkers verwelkomd en ook daadwerke lijk ondersteund. De bijstands vrouwen hebben het lacherig bepaald reizigersaantal niet wordt gehaald. Maar je ziet het aan de Schiphollijn, aan de belangstelling daarvoor werd door NS ook altijd getwijfeld. Toch zijn de treinen te genwoordig goed gevuld". Verbetering Ten aanzien van de aanleg van nieuwe wegen stelt Van der Zalm zich terughoudender op. "Je moet dat toch in een veel groter perspec tief zien. De gemeenten roepen wel dat er nieuwe wegen nodig zijn, maar een kind moet je ook niet di rect een lolly geven als het een keer zeurt". Volgens de Warmonder bestaat het gevaar dat de aanleg van wegen alleen maar tot een grotere ver- HARDLEERS - Een 25-jarige in woner van Bennebroek is gister nacht in Hillegom aangehouden wegens het rijden onder invloed van alcohol. De politie had de man eerder op de avond slapend aange troffen in zijn auto en hem gewaar schuwd in deze toestand niet te gaan rijden. Enkele uren later werd hij toch gesignaleerd. De Benne- broeker was bovendien de rijbe voegdheid ontzegd, zo bleek op het politiebureau. keersdrukte leidt in de streek. Van der Zalm spreekt nu reeds de vrees uit dat wanneer de S20 (tussen de rijksweg Amsterdam/Rotterdam en Hillegom) eenmaal is aange legd, de drukte in de bollenstreek en dan met name in Hillegom al leen maar groter wordt. "Als er randwegen worden aangelegd om de dorpskernen te ontlasten, vind ik dat prima. Maar we moeten er voor oppassen zomaar wegen aan te leggen en alle andere aspecten van de ruimtelijke ordening over het hoofd te zien". De Warmonder meent in dit ver band dat gemeenten in de bollen streek een toename van de ver keersdrukte in de toekomst zelf kunnen voorkomen door de uit breidingsplannen op een lager pitje te zetten. "Maar de gemeen ten willen nog altijd niet voor el kaar onderdoen. Ze willen allemaal groeien en gebruik maken van de uitstraling van Schiphol. En dus komen er meer inwoners, zijn er meer huizen nodig en wordt het op de weg ook steeds drukker", aldus Van der Zalm. De discussie-avond in Mariën- burcht aan de Nassaustraat in Lis se begint morgenaVond om 20.30 ALPHEN AAN DEN RIJN - Een televisieploeg van de Vara maakt morgenmiddag opnamen in het vo gelpark Avifauna in Alphen aan den Rijn. Het betreft een spelpro- gramma dat later dit seizoen wordt uitgezonden. De toegang tot het vogelpark is vanwege de opnamen vanaf drie uur gratis. De opnamen nemen ongeveer drie uur in beslag en worden ge maakt bij de grote vijver, nabij het parkrestaurant. De deelnemers ko men uit het hele land. Ze moeten individueel opdrachten op en rond de vijver uitvoeren. De titel van het programma luidt 'Het Spoorweg- sper. Het lijkt op een zeskamp, waarbij de kandidaten ook vragen moeten beantwoorden. Circus Custeis (bekend van de hit 'Monica') verleent muzikale me dewerking aan het spektakel. RIJNSBURG - Op de Vliet in Rijnsburg is vanmor- ven, werden pas de eerste paarden uitgeladen, gen om zeven uur de traditionele paardenmarkt be- Volgens bestuurder Maarten de Kluiver echter niet gonnen. In tegenstelling tot andere jaren was de be- tets om zorgen over te maken. 'Om tien uur staat de langstelling van de handelaren in viervoeters op het Vliet vol", was zijn hoopvolle verwachting. De Kluiver vroege ochtenduur maar matig. Een half uur nadat kreeg gelijk, geleidelijk aan arriveerden er meer vee- dorpsomroeper Willem van Egmond op de Koestraat- wagens in het centrum van het bloemendorpjm werd brug het sein voor het jaarlijkse evenement had gege- ~J" '"1 het wat voller op het marktgedeelte aan de Vliet. Een trein raast met grote snelheid langs Voorhout. Ook de PvdA vindt dat in dit bollendorp een NS-station moet worden geopend. (Archieffoto) Braak: "We hebben er voorlopig geen enkel belang bij persoonlijk herkenbaar te zijn. Wel voor onze doelgroep, maar niet voor het pu bliek. Wanneer je als bijstands vrouw een vrolijk leven leidt, dan worden de mensen in je om geving argwanend". En Cobie Veltman: "Je voelt dat je in de gaten wordt gehou den. Dat ligt echt niet aan mezelf. Ik heb er lang over nagedacht. neemt programma 'Spoorwegspel' op in Avifauna Sociale diensten in ons land krijgen steeds vaker te maken met belangenorganisaties van uitkeringsgerechtig den. (archieffoto Ger Dijkstra)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16