'Omroep Rijnland poogt subsidie van provincie te krijgen actief in vrije tijd Scheidende voorzitter Walenkamp: 'Mediawet biedt die mogelijkheid' icH Bevrijdingsbal Illegale man aangehouden Vierdaagse op 1 juni van start Ongeveer 600 vrouwen bezoeken informatiedag arbeidsbureau College over de doodstraf VOENSDAG 20 MEI 1987 Cursus Het Rijksmuseum voor Volken kunde herhaalt elke woensdag middag tot en met 10 juni de creatieve activiteiten waarbij de kinderen vanaf negen jaar deeg figuurtjes en Japanse vliegers kunnen maken. Ook is de ten toonstelling 'De jaargetijden van de mens' in het museum te bezich tigen. Plaatsen reserveren voor de cursussen kan telefonisch: (071)- 211824, toestel 221. Lezing De heer A.Brosens, die de secre taris van Godfried Bomans was, houdt donderdagavond een le zing over de schrijver als per soon. Deze avond wordt gehou den in de kapelzaal van het K&O- gebouw aan de Oude vest 45. Aanvang is om 20.15 uur. Open-huis Het dienstencentrum De Kooi houdt donderdag een open dag voor 55-plussers. Er wordt infor matie gegeven door en over het centrum. Ook worden er diverse activiteiten gepresenteerd. De Kooi, aan de Driftstraat 49, is vanaf 10.00 uur open voor be zoek. Slotavond, Wijkvereniging Aktief sluit donderdag het klaverjasseizoen af met een klaverjas-en sjoel avond. Iedereen is vanaf 19.30 welkom in de grote zaal van het clubgebouw aan de Berlage Forum Een forum over genetische ma nipulatie wordt donderdag van af 20.00 uur gehouden op de stu dentenvereniging SSR-Leiden, Hogewoerd 108. Professor van de Kamp, de heer Jochemsen, mees ter Schreuder en SSR-lid Sister mans zijn de forumleden. Schrijfavond Amnesty International houdt morgen in Ekklesia aan het Ra penburg 100 een schrijfavond te gen de doodstraf in een aantal Amerikaanse staten. De avond begint om 20.00 uur. Voorbeeld brieven zijn aanwezig, Dezelfde avond is aan de Clveringaplaats 1 (zaal 003) een lezing over dit onderwerp. De aanvang is 20.00 LEIDEN - De avondvierdaagse wordt dit jaar gehouden van 1 tot en met 4 juni. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden 5, 10 en 15 kilometer. De start is telkens bij de kantine van de voetbalvereniging LEIDEN - Gezeten in een kindertreintje opende wethouder Peters (ver- VTL aan de Voorschoterweg tus- keer) gistermiddag de Andries Schotbrug, een loop- en fietsverbinding sen 18.00 en 19.00 uur. langs de spoorbrug over de Trekvliet. De brug is aangelegd omdat vooral Belangstellenden kunnen zich veel kinderen uit de buurt de aan de spoorbrug verbonden loopbrug ge- inschrijven bij C. Verstraaten, Drie bruikten om de overzijde van het water te bereiken. Dat leverde vaak Octoberstraat 17, tel 071-146112, K. gevaarlijke situaties op. van Diest, Smaragdlaan 184, tel. De brug is gebouwd in het kader van de zogenaamde terugploegrege- 720807. De avondvierdaagse is ling. De vijf werklozen die het karwei klaarden, zijn inmiddels door de georganiseerd door de wandel- betreffende aannemer in vaste dienst genomen. (foto Henk Bouwman) sportvereniging 'Zuid-West'. 1 LEIDEN - Omroep Rijnland pro- ±>eert het provinciebestuur ertoe over te halen streekomroepen te subsidiëren. De provincie zou dat kunnen doen door zogenoemde opcenten te heffen op de Omroep bijdrage. In het verleden was het 'an eprovincies verboden deze omroe- ?ft vipen te subsidiëren. De nieuwe Me- prehdiawet, die onlangs door het parle- naaiment is aangenomen, laat die mo- is igelijkheid wel open. a 15 vecldoor Swim Wegman jevo .r^c Tenminste, dat meent Joop Wa- deli^en^amp' voorzitter van Omroep Rijnland. Walenkamp: "In de oude wet stond dat per provincie één re- gionale omroep mocht worden ge- pp. subsidieerd. In de nieuwe wet wor- den geen aantallen genoemd. En p strikt genomen zou Omroep Rijn- r tt lancb streekomroep, ook kun- nen worden beschouwd als regio- nale omroep". 'Rijnland' wil deze 'maas' in de wet binnenkort onder de aandacht p brengen van het provinciebestuur. vas wat *n het voorstel ziet< i krijgt Omroep Rijnland, maar ook de andere streekomroepen in Zuid-Holland kans hun financiële positie te verbeteren. Die is bij de 1 meeste streekomroepen over het j, e algemeen slecht. Dat de lokale omroepen krap bij j kas zitten, is volgens Walenkamp het gevolg van het feit dat de wet ze weinig mogelijkheden laat om geld binnen te krijgen. Ze krijgen geen subsidie, mogen geen recla- me maken en zijn daardoor afhan- kelijk van contributiegelden en sponsors. "Lokale omroepen zijn met gebonden handen in het water gegooid", stelt Walenkamp. Keuzes Hoe het is om met gebonden handen in het water rond te dobbe ren, ondervindt Walenkamp al bij na zes jaar lang aan den lijve; sinds hij in 1981 voorzitter werd van de Werkgroep Omroep Leiden, een club waaruit later Omroep Rijn land voortkwam. Binnenkort is hij echter 'uitgedobberd'. Walenkamp legt tijdens de ledenvergadering op 17 juni - in de Burchtsociëteit, aanvang 20.00 uur - zijn voorzitter schap neer. Hij wordt waarschijn lijk opgevolgd door de Voorscho- tense oud-wethouder J.R. van Leeuwen. Walenkamp houdt het voor ge zien omdat hij het door een nieuwe baan drukker heeft gekregen en nu toch voldoende tijd wil vrijhouden voor zijn gezin. "Dan moet je keu Ondergetekenden hebben, met ve le anderen, kennis genomen van het verslag dat uw redacteur Mein- dert van der Kaaij plaatste in deze krant. We doelen hiermee op het gehouden Bevrijdingsbal in het complex van de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat. Er mogen dan wat minder bezoekers zijn geweest zes maken", zegt Walenkamp, die in zijn vrije tijd ook fractievoorzit ter is van het CDA in de Leidse ge meenteraad. "Ik had ook uit de ge meenteraad kunnen stappen. Maar de politiek verlaten, dat is voor mijn gevoel toch iets anders dan vertrekken als voorzitter van Om roep Rijnland. Ik ben door de kie zers gevraagd de kar te trekken voor een bepaalde periode. Dan vind ik dat ik ook verplicht ben die termijn vol te maken. Bovendien ben ik niet iemand die wegloopt wanneer iets onaf is. En in de Leid se politiek is de boel nog zeker niet af', zegt Walenkamp lachend. "Bij de omroep ligt dat anders", vervolgt hij. "Er staat een goede opvolger voor mij klaar, het be stuur draait prima en zal volgens mij prima blijven doordraaien, ook nadat ik ben opgestapt". Principieel Walenkamp maakte in 1980 ken nis met het verschijnsel lokale om roep toen hij medewerker was van het Tweede-Kamerlid Van der Zande, de mediaspecialist van het CDA. "Hij heeft me wegwijs ge maakt op dit gebied en me enthou siast gemaakt. Daarna ben ik gaan kijken of in mijn eigen omgeving en lokale omroep van de grond kon worden getild". Walenkamp diende bij de behan deling van de begroting voor 1981 een motie in waarin werd gevraagd initiatieven te nemen voor een der gelijke omroep. Dat resulteerde in 1981 in een openbare avond in het gemeentehuis, waarop ongeveer 40 belangstellenden af kwamen. Met vijf anderen vormde Walenkamp een clubje dat de zaak aan het rol len moest brengen: de Werkgroep Omroep Leiden en omstreken (WOL). "Dat 'Leiden en omstreken' is een principiële keuze geweest. Van die keuze hebben we ook geen mo ment spijt gehad. We vonden het toen al logisch dat, aangezien Lei den een regionale functie heeft, ook de lokale omroep een regio naal karakter moest hebben. Men sen uit omliggende gemeenten hebben belangstelling voor het- geën zich in deze stad afspeelt. Bo vendien was dat regionale karakter bijna onontkoombaar wanneer we via de kabel zouden gaan uitzen den. Dat kabelnet strekt zich nu eenmaal uit door de hele regio". Een tweede principiële keuze was dat de omroep politiek onaf hankelijk moest zijn. "Dat lukte meteen al goed doordat de leden van de werkgroep verschillende politieke stromingen vertegen woordigden. En die politieke onaf hankelijkheid is er nog steeds", al dan vorig jaar, maar u kunt van ons aannemen dat de ruim 1100 die er wel waren een zeer fijne en sfeer volle avond hebben beleefd. Ieder een was erg enthousiast. Het was evenals in 1986 een feest dat de moeite waard is om positief te wor den benaderd. In het verslag geen woord over bijvoorbeeld de prestatie van Frits Landesbergen-band, geen woord over de Amerikaanse band, geen woord over de fijne sfeer die overal hing, kortom de berichtgeving is bij ons overgekomen als negatief. Dat laatste schijnt tegenwoordig mode te zijn bij de pers. dus Walenkamp, die er overigens aan toevoegt dat de medewerkers wat hem betreft toch wat vaker dan nu het geval is hun maatschap pijvisie achter hun kiezen mogen houden. Hobbels Na de eerste initiatieven in 1981, heeft het toch nog geruime tijd ge duurd voordat Omroep Rijnland in 1984 begon met experimentele uit zendingen en in 1985 zijn definitie ve zendmachtiging kreeg. Toch was Walenkamp gedurende die ja ren geen moment bang dat de zaak niet zou slagen. "We wisten zeker dat de vergunning naar ons toe zou komen. We wisten alleen niet wan neer. Uiteindelijk is alles zelfs nog eerder rondgekomen dan we had den verwacht. Veel was ook te dan ken aan het feit dat in de WOL en later in Omroep Rijnland veel men sen zaten met de nodige bestuurlij ke ervaring. We wisten welke be stuurlijke hobbels we konden ver wachten en hoe we die hobbels konden nemen". Een groot deel van de voorberei dingstijd is opgegaan aan het ver krijgen van de zogenoemde repre- sentativiteitsverklaringen van de verschillende gemeenten in het ge bied van 'Rijnland'. Die verklarin gen had de omroep nodig om een zendmachtiging te kunnen krijgen. Uiteindelijk verklaarden alle ge meenten, behalve Katwijk, de streekomroep representatief. Kat wijk steunde zijn 'eigen' lokale om roep: de VLOK. Een omroep overi gens die, hoewel hij zelfstandig uit zendt, op een aantal punten nauw samenwerkt met 'Rijnland'. Regionale NOS Walenkamp voorziet dat in de toekomst nog meer min of meer zelfstandige lokale omroepen ont staan. "Dat is ook altijd onze be doeling geweest. We proberen mensen in de verschillende ge meenten te stimuleren een eigen lokale redactie te vormen. Wij zien onszelf meer als een regionale NOS, die omroepen steunt, de be schikbare zendtijd verdeelt en, als er uit een gemeente nog geen ini tiatieven zijn voortgekomen, het 'gat' in de informatie zelf vullen". De beheerder van de ontvangst- mast in Oegstgeest - de gemeen schappelijke regeling antenne energievoorziening Leiden en om streken - wil alle aangesloten ge meenten de beschikking geven over een 'eigen' radiofrequentie. In principe krijgen de lokale omroe pen daardoor de mogelijkheid zelf standig programma's uit te zenden in hun eigen gemeente. Walenkamp ziet dat niet als een We maken tévens van de gele genheid gebruik om de organisa tie, in dit geval de stichting Jazz on Sunday, heel hartelijk te bedanken voor het geweldige bevrijdings feest dat we met veel plezier voor een luttel bedrag hebben mogen bijwonen. En we denken dat we hiermee namens alle bezoekers mogen spreken. Volgend jaar zijn we er weer bij. Kees van Iterson, Jan de Romijn, Pat Verver, Inge van Schenau, Edith van Wijk, Ruud de Roman, Elske Verver, Thea van Kooperen, Paul Verver, Melchior Treublaan 23, Leiden. LEIDEN - In een koffiehuis aan de Hogewoerd zijn vannacht vier ver moedelijk illegaal in Nederland verblijvende personen door de po litie aangehouden. Een van de mannen (24), afkom stig uit Barneveld, verblijft al een jaar in Nederland zonder een geldi ge verblijfsvergunning. De drie an deren, 17,25 en 36 jaar oud, hadden geen geldige papieren bij zich. Om dat het koffiehuis nog te laat open was, voerde de politie een controle uit. LEIDEN - Een 85-jarige bewoner van uit de Korevaartstraat was gis termiddag begonnen met het geel schilderen van de trottoirrand voor zijn huis. De door omwonenden gewaarschuwde politie onderbrak de man in zijn schilderwerk. Hij was van mening dat dit de enige oplossing is om de parkee roverlast tegen te gaan. LEIDEN - De informatiedag Vrouw en Werk is gisteren door 600 vrouwen bezocht. Op deze dag is volgens de organisatoren ruim gebruik gemaakt van de mogelijk heid om zich in te schrijven op cur sussen. Bijna naar alle vacatures, die speciaal voor deze dag waren verzameld, is door vrouwen gesol liciteerd. De informatiedag is door het Ge meentelijk Arbeidsbureau Leiden (GAB) georganiseerd om de kan sen van vrouwen op de arbeids markt te verbeteren. Wethouder Fase van economische zaken open de de dag. Ze zei in haar toespraak dat de gemeente Leiden de initia tieven van het GAB om vrouwen te stimuleren weer aan het werk te gaan, van harte ondersteunt. Het doel van de informatiedag was het aan werk helpen van vrou wen in het algemeen, maar in het bijzonder van vrouwen die door hun gezin een tijd uit het ar beidsproces zijn geweest. Dat zijn de zogenaamde herintredende vrouwen. Met name deze vrouwen hebben volgens de organisatoren moeite om weer aan de slag te ko men. Om dat te vergemakkelijken worden door het GAB vijf cursus sen gegeven om vrouwen bij- of te herscholen. Op de foto wethouder Fase (rechts) tijdens de informatiedag in het arbeidsbureau met naast haar hoofd algemene arbeidsvoorzie ning C.J.M. Pluymaekers. (foto Jan LEIDEN - Studium Generale van de Leidse universiteit organiseert samen met de Leidse afdeling van Amnesty International een actuali teitencollege over de doodstraf. Het college wordt op donderdag 21 mei in het Centrale Voorzieningen- gebouw aan de Cleveringaplaats 1 te Leiden gehouden. Tijdens het college spreekt mr. A.W. Heringa over afschaffing van de doodstraf in Nederland. Ook worden de internationale normen betreffende de doodstraf en het uitleveringsbeleid toegelicht. Mr. T. Zwart heeft het die avond over de doodstraf in de Verenigde Sta ten. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN - Overleden: H.G. de Lange, geb 6-1-1921 man, J.T. Voorn, geb 21-6- 1915 man, P. van der Zwet, geb 14-5- 1895 man, A.A. Slootjes, geb 4-1-1912 vrl. geh. gew. met J.C. Ooijendyk, G.C. Bleijs, geb 29-10-1901 man, A.M. van Ei gen, geb 21-9-1919 vrl. geh. gew. met J.J.M. Bonnet, H.J.M. Baarn, geb 2-7- 1910 vrl. echtg. van H.R. Kortram, C.J.T. Smits, geb 14-8-1892 man, J.J. van der Weijden, geb 28-3-1899 vrl. geh. gew. met C.S. Rozier, J. Boekkooi, geb 10-9- 1930 vrl. echtg. van W. Slingerland, J. Zirkzee, geb 16-9-1919 vrl., J.W. van Za- lmgen, geb 6-9-1946 man, O. Hess Bus selaar, geb 24-6-1935 vrl. echtg. van D. Rozet, A. Anneeze, geb 27-8-1893 man, W. van Es, geb 19-9-1922 vrl. geh. gew. met A. Zaalberg, A.J. Oostdam, geb 28- 6-1912 man, J. Hansen, geb 22-2-1928 man, J.M. van der Bas. geb 12-12-1917 man, A.E.M. Schley, geb 7-5-1896 vrl. geh. gew. met P.A.W. van der Wolf, H A. van der Horst, geb 22-10-1911 vrl. echtg. van H. Koopman, K. Kauwen, geb 21-6- 1926 vrl. echtg. van F. Plato, H.W Jou- stra, geb 8-6-1922 man. bedreiging voor Omroep Rijnland, verwacht ook niet dat lokale deel redacties zullen uittreden. "Maar wat precies wel kunnen verwach ten, weet ik ook niet. Dit is een van die ontwikkelingen waarbij je moet afwachten hoe een en ander vorm krijgt en waarbij het ook wei nig zin heeft om van tevoren te gaan 'sturen'. We zien wel hoe het uitpakt". Beroepskracht Zwakke punt Een van de grootste problemen waarmee de streekomroep de afge lopen jaren heeft geworsteld is het gebrek aan geld. Langzaam lijkt de grootste armoede van de omroep te zijn geweken. Vooral ook omdat bedrijven, instellingen en gemeen ten de omroep steeds vaker op dracht geven programma's te ver vaardigen en ook bereid zijn daar voor te betalen. Toch heeft de betrekkelijke ar moede van de omroep volgens Wa lenkamp ook voordelen gehad. "Het was een uitdaging voor de medewerkers om ondanks het ge brek aan geld de zaak toch voor el kaar te krijgen, zich toch nog iets meer in te zetten. Wat dat betreft moet ik de minister toch stiekem een klein beetje gelijk geven. Wan neer in een plaats behoefte is aan lokale omroep, zal die zich toch moeten kunnen waarmaken zon der subsidies". Het feit dat de omroep geen be roepskrachten kan inhuren, bete kende wel dat al het werk moet worden gedaan door vrijwilligers. "Daar maakte ik me aaanvankelijk wel een beetje zorgen om. Het is normaal dat er onder vrijwilligers een groot verloop is. Dat kan de continuïteit in gevaar brengen. Dat is uiteindelijk wel meegevallen. Er blijkt toch een flinke groep te zijn van vaste, goed ingewerkte mede werkers die de continuïteit waar borgen. Het zwakke punt van Om roep Rijnland blijkt nu juist de or ganisatie te zijn". Walenkamp bedoelt hiermee dat zaken als administratie en het se cretariaatswerk niet altijd even goed verzorgd zijn. "De vrijwilli gers willen radio- en televisiepro gramma's maken. Niemand staat echt te trappelen om de admini stratie bij te houden of om als se cretariaatsmedewerker afspraken te noteren. Terwijl dat toch een we zenlijk onderdeel is van het werk. Misschien is het beter om dit soort zaken, wanneer we geld genoeg hebben, toch te laten doen door een beroepskracht. Maar aan de andere kant, de vrijwilligers zien denk ik liever dat de omroep nieu De vertrekkende voorzitter van Omroep Rijnland Joop Walenkamp: "Wat mij betreft mogen de medewerkers hun maatschappijvisie toch iets vaker achter hun kiezen houden". (foto Jan Holvast) we apparatuur koopt dan het geld besteedt aan een zo weinig fanta sievol onderwerp als een secreta riaatsmedewerker. Walenkamp vindt dat Omroep Rijnland zich in de loop der jaren een vaste plaats heeft verworven in de lokale gemeenschap en ook ze ker een maatschappelijke functie heeft. "Maar die functie moet je niet vergeüjken met die van een landelijke omroep. 'Rijnland' is veel meer een omroep van en voor1 de mensen". Over de kwaliteit van de pro gramma's is Walenkamp redelijk tevreden. "Mensen moeten die na tuurlijk niet gaan vergelijken met de programma's van de BBC. Daaraan kun je met een ploeg vrij willigers niet tippen. Of we het ha len bij de programma's van de lan delijke omroepen? Ach, van die uitzendingen word ik ook niet al tijd even vrolijk".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15