Provincie: 'Warmond heeft broedseizoen zelf verstoord' 'Jongens, denken jullie aan m'n melk en m'n yoghurt?' DAAR MOET U KENNIS MEE MAKEN PAGINA 14 V0E1 WOENSDAG 20 MEI lf DEN HAAG/WARMOND De provincie Zuid-Holland is woedend op de gemeente Warmond die willens en we tens het broedseizoen van de weidevogels in de Zwan- burgerpolder heeft laten verstoren. Pijlpunt in prehistoriscl^ graf gevonden meente niets anders kon dan in het broedseizoen beginnen, wijst Van Heemst verontwaardigd van de hand. Ook het argument dat het verbod om in het broedseizoen niet te beginnen, ontbreekt in het offi ciële besluit waarmee de provincie de subsidie toekent, noemt Van Heemst onterecht. "Juridisch zou de provincie niet sterk staan omdat het verbod niet in de subsidiebeschikking zou staan, maar er zijn ook nog andere juridische wegen. Zo had War mond voor de werkzaamheden een ontgrondingsvergunning moeten vragen en daarin had het verbod ook kunnen worden opgenomen. Laat er bovendien geen enkel mis verstand over bestaan: de gemeen te was op de hoogte van ons uit drukkelijk verbod om te werken in het broedseizoen. Dat stond in het voorstel aan provinciale staten en dat is ook meerdere keren gezegd tijdens bestuurlijk overleg met de gemeente. Het was zonneklaar. He laas is dit zo'n geval waarbij de ge meente tijdens het bestuurlijk overleg de indruk wekt wel te zul len voldoen aan de wens van de provincie, maar die in de praktijk negeert. Wij zijn te goeder trouw geweest". Hij tekent er overigens bij aan dat als het verbod in de sub sidiebeschikking had gestaan. Warmond was wel degelijk op de hoogte van het provinciale verbod om in het broedseizoen werkzaam heden te verrichten in de polders. n\eent recreatie-gedeputeerde E.P. van Heemst (PvdA). Toch heeft Warmond opdracht gegeven aan een aannemer om het werk boezemkade polder uit te voeren, broedvogel was, zou ik nooit Warmond neerstrijken", luchtte de WARMOND - Gemeentesecretaris C. Zoetemelk meldt dat naar de inzich- gedeputeerde zijn woede. ten van burgemeester en wethouders van Warmond lang niet zo veel Van Heemst, die gisteren de zaak blaam treft als gedeputeerde Van Heemst wil doen geloven. "Onze ter sprake bracht tijdens de ,zTisbrien Gemeente: 'Den Haag treuzelde' delijkse persconferentie provinciebestuur, is inmiddels we zen kijken in de polder en kon al leen nog maar constateren dat de aangebrachte schade gigantisch is. "Er was niets meer te redden", al dus Van Heemst, die de Zwanbur- gerpolder de mooiste noemt van het gehele, om zijn weidevogels be kend staande Adegebied. Toen Van Heemst de eerste be- clusie blijft dat bij de uitvoering van het werk de nodige zorgvuldigheid in acht is genomen, zij het dat doordat het werk is begonnen in het broed seizoen enige verstoring - en niet zoals in de krant stond: totale - versto ring in de natuur is aangebracht". En die ongelukkige planning, zo houdt Warmond vol, heeft alles te maken met het getreuzel in Den Haag met het toezenden van de stukken die het licht op groen moesten zetten. Als het aan Warmond had gelegen was het werk op de Boezemkade van de Zwanburgerpolder reeds vorig jaar begonnen. Zoetemelk vervolgt: "De werkwijze hoeft niet te worden aangepast, noch hoeft het werk te worden onderbroken of stilgelegd". "Er blijft maar één kardinaal punt over en dat is dat er nu een beetje richten kreeg over de werkzaamhe- gespeculeerd wordt over de vraag of Warmond niet over een afzonderlij- den aan de boezemkade, creatieve voorzieningen komen, nam hij onmiddellijk contact op met de gemeente Warmond. "Ik heb afgelopen vrijdag geprobeerd de burgemeester te bereiken, maar die was er niet. Via de gemeentese cretaris heb ik toen opdracht gege- ke ontgrondingsvergunning voor de aanleg van de haventjes, ook wel haffen, genoemd, dient te beschikken. Die ontgravingen vielen eerst on der de 'grote' ontgrondingsvergunning. Stel dat de provincie had gezegd: Warmond heeft een afzonderlijke vergunning voor de havens nodig, dan hadden wij ongetwijfeld gezegd: het werk mag niet in de broedperiode worden gedaan. Wel zouden we die vergunning met de meest bekwame spoed aanvragen". De eerste ambtenaar belt zelf terug voor een aanvullende verklaring op het werk stil te leggen. Maan- ziJn eerste woorden. "Het broedseizoen is inmiddels dag werd ik teruggebeld door de burgemeester. Of we er niet konden praten. Ik ben daarom i daag voorafgaand aan de vergade ring van gedeputeerde staten naar Warmond gegaan om de zaak zelf te bekijken en voor dat gesprek", vertelde de gedeputeerde gisteren. Op het moment dat hij afreisde, had Van Heemst toestemming van het college van gedeputeerde sta ten om desnoods met inzet van alle mogelijke juridische middelen de verdere voortgang van de werk zaamheden tegen te houden. Maar die toestemming bleek overbodig. "Het werk is zo lomp aangepakt. Stilleggen had geen enkele zin meer. Nesten waren in één keer twintig meter verplaatst, terwijl dat hooguit per keer met een meter mag omdat de vogels ze anders niet meer kunnen terugvinden. Dat wist de gemeente Warmond. Ook wordt er verteld dat er een stuk of twintig nesten helemaal zijn platgewalst en er zand over is gestort. Bewijzen kan ik dat niet, maar die verhalen gaan. Het is op de meest lompe manier uitge voerd, zelfs buiten het broedsei zoen had het voorzichtiger ge kund", meent Van Heemst. Volgens de gedeputeerde is er geen twijfel over de vraag wie ver antwoordelijk is voor de schade die nu aan het weidevogelbestand is aangericht: de gemeente War mond. De beschuldiging dat de provincie te lang heeft getreuzeld met het versturen van de schrifte lijke toestemming, waardoor de ge- onderbreken van het werk geen zin heeft". r gevorderd dat Warmond nu wat hem betreft zou kunnen fluiten naar de provinciale bijdrage. Tijdens zijn bezoek aan de War- mondse polder waarbij Van Heemst werd begeleid door burge meester Hendrickx-Vlaar. wethou der Dalhuisen (Progressief War mond/openbare werken) en direc teur gemeentewerken Kip, heeft de gemeente hem niet kunnen ver klaren waarom nu zo nodig moest worden begonnen met het werk. Het voordeel van driehonderddui zend gulden dat Warmond zou hebben als de aannemer direct kon aanvangen, is niet als argument ge bruikt, aldus Van Heemst. "Ik denk dat ze de recreatieve voorzie ningen klaar wilden hebben voor de vakantie", gist hij Van Heemst is erg teleurgesteld in de houding van Warmond. En na zijn bezoek is hij alleen nog maar negatiever. "Er zijn afmeermoge- lijkheden aangelegd op de Boe zemkade. Mensen kunnen nu zo de Zwanburgerpolder inlopen, de mooiste polder van het hele Adege bied. Ik heb de gemeente voorge steld om enkele voorzieningen te treffen, waardoor dat onmogelijk wordt en gezegd dat de provincie daarvoor desnoods wel een bijdra ge wil geven. Maar Warmond wei gert daaraan geld uit te geven. Ik vind dat heel onthutsend. De ge meente heeft het zo lomp aange pakt dat ik het niet meer dan na tuurlijk vind dat de gemeente een kleine, bescheiden bijdrage geeft. Maar de burgemeester weigerde dat botweg", aldus Van Heemst, die nog slechts één hoop heeft. "Ik heb begrepen dat er vragen zijn ge steld aan B en W. Ik hoop dat de raad het college op verstandige ge dachten kan brengen". Avondvierdaagse: 2200 lopers' LEIDERDORP - De zestiende editie van de Leiderdorpse avondvier daagse heeft gisteren ruim 2200 deelnemers op de been gebracht. Organi sator J.F. Dubbeldam is met dat aantal zeer tevreden. De avondvierdaag se trekt dit jaar ongeveer net zoveel belangstelling als in 1986. Traditiege trouw lopen er veel leerlingen van scholen mee: ruim driekwart loopt in groepsverband. Dubbeldam weet dat de oudste deelnemer de respectabele leeftijd van 87 jaar heeft. Op de foto: een lange rij lopers op het pad nabij 'De Bloemerd'. (foto Ellen Martens) WASSENAAR - De vondst v pijlpunt in een borstkas heeft vipen raadselen opgelost rond het prehdiav torische graf in de Wassenaaimer Weteringpolder. Duidelijk is igeli, dat het graf tussen 2000 en 15 voor Christus is gegraven en er i- derdaad sprake was van een vecldoi partij. Deze laatste stelling wor. nog onderstreept door de toestaiWl van vier tot vijf van de elf gevo" den schedels. Volgens onderzc kers zijn zij ingeslagen met et, scherp voorwerp, vermoedeliR::. een bronzen bijl. Het beeld van de bronstijd, v vredige boerengemeenschappe f j. wacht dus waarschijnlijk een b je, stelling. Hoe die bijstelling er pr cies gaat uitzien, hangt af van n der onderzoek. De laatste skelette e, zijn gistermiddag, met onderlij gende grond, overgebracht naar c Leidse universteit. Daar wordt met chemische e microscopische hulp de leeftijd e de samenstelling van het bot vas gesteld. Uit de grootte en de vori van de botten, is inmiddels afgt <yx leid dat de meeste skeletten mai nelijke skeletten zijn en het gr« drie kinderen herbergt. Vrouwe zijn nog niet 'gedetermineerd' e dat zou er wel eens op kunnen wi, zen dai zij zijn 'toegeëigend' doo de overwinnaars. z( Waterdichte verklaringen voo g, de vechtpartij zijn er (nog) niel g Maar volgens de Leidse hoogleraa L P. Kooijmans is het heel goet mogelijk dat buurtschappen, be woond door vijf tot tien boerenge r zinnen, slaags zijn geraakt om dt weinige vruchtbare grond. Wassenaarse politie houdt grootscheepse verkeerscontrole op Rijksstraatweg Expositie Len Lijbers (olieverf'schilder ijenO en Ingelise Bijsterveld-Reimer (naiëve schilderijen, textiel colla ges) exposeren van 21 mei tot 25 ju ni in het Leiderdorps Muzenhof, ge vestigd aan de Gordijnsingel 4. De tentoonstelling wordt georgani seerd in samenwerking met de Kunstkring Leiderdorp en wordt komende zondag, 24 mei, officieel geopend. Amnesty Amnesty International houdt ko mende donderdag, 21 mei, een 'ver geet mij niet'-actie op de Leider- dorpse markt aan de Hoofdstraat. Tussen half negen en half twee zul len blauwe vergeet-mij-nietjes zul len de weg wijzen naar de stand van Amnesty. Daar aangekomen kan men informatie krijgen over de Vietnamese gewetensgevangene Doan Quoc Sy. Deze hoogleraar schrijver wordt al sinds mei 1984 vastgehouden. Rectificatie LEIDERDORP - In het verhaal over de Leiderdorpse Hoofdstraat- kerk, gisteren in deze krant, is een fout geslopen. Woordvoerder H. Marck is geen voorzitter van de kerkeraad, maar tweede voorzitter van het college van beheer. Ook wil Marck graag nog even kwijt dat er nog geen sprake is van een kan didaat die de kerk wil overnemen. Met de armen over elkaar ziet de chauffeur toe hoe de r later flink wat sleutelen, (fotós i de grootscheepse verkeerscontrole. Veel krikkende, noterende en. controlerende agenten e WASSENAAR - De anders zo uitgestor ven parkeerplaats van het Wassenaarse dierenpark kreeg gisteren 600 tot 700 au to's te verwerken in alle soorten en maten. De politiekorpsen van Wassenaar, Rijs wijk, Voorburg, Leidschendam hielden vier uur lang een grote verkeerscontrole, waarbij ze 30 tot 40 processen verbaal uit deelden. Veel wetsovertreders hadden de papie ren vergeten, anderen zaten (een half uur) te lang achter het stuur of reden met een overbeladen wagen. Een truck had een derde te veel gewicht, bij een ander stak de lading een meter uit - met alle gevolgen voor de bochten. De remmen van een per sonenauto waren behoorlijk verrot en de remmen van een vrachtwagen waren dus danig slecht dat de wagen, met een laad vermogen van 20 ton, bij nat weer onher roepelijk zou dwarstrekken. De banden van een andere truck waren tot op de staalgordels versleten, terwyl ook tussenkoppelingen en veerbladen niet immer waren wat ze zijn moesten. Ook werd de wet vervoer gevaarlijke stof fen overtreden: een tankwagen voerde verkeerde etiketten, een andere veelwie- ler vervoerde stoffen die samen tot kwalij ke reacties kunnen leiden. Omdat het niet de bedoeling van agen ten was de eigen parkeerplaats vol wrak ken te krijgen, was het een druk gesleutel. Ondertussen haalden motoragenten steeds maar nieuwe vrachtwagens, bus sen, tractors, personenauto's en nog veel meer rijtuigen van de Rijksstraatweg. Ze hadden het vooral begrepen op overbela den en oude auto's en vervoerders van vee, vlees en gevaarlijke stoffen. Eenmaal op de parkeerplaats vielen die ten prooi aan 23 'gewone' agenten, vier 'technische' agenten, twee mensen van de Algemene Inspectiedienst, twee inspecteurs van de controledienst gevaarlijke stoffen en vijf ambtenaren van Verkeer en Waterstaat. Uitstulping Omdat de politie de pers had uitgeno digd, hier een overzicht van wat treffende tafereeltjes. door Paul van der Kooij Bedachtzaam krabben agenten zich achter de oren. De aangehouden tractor heeft aan de rechterkant twee heel rare uitstulpingen. Grote, roestkleurige scho tels, lijken het. Kunnen ze niet omklap pen?, is de klemmende vraag. Volgens de bestuurder, een robuuste Hollander, is al les safe en kunnen de grote uitstulpingen niet anders worden vervoerd: "Dan gaan ze namelijk stuiteren". "Met mijn lekenverstand zeg ik dat het een rare constructie is", zegt de Wasse naarse hoofdinspecteur J.W. Koekkoek, met rijbroek en hoge laarzen. Brigadier H. Swart vindt dat markeringsborden en zwaailichten nooit kwaad kunnen, gelet op de vele fietsers in Nederland. "Ik kom anders nooit fietsers tegen op de Rijks straatweg", werpt de chauffeur tegen. Niet minder nuchter is zijn opmerking dat "deze dingen nu eenmaal niet anders ge maakt worden". De agenten geloven het wel: "Ga maar lekker weg", zeggen ze jo viaal. "Maar zet wel je zwaailicht aan. En nu maar hopen dat de zon blijft schijnen hè" Een Franse Peugeot, model 1969, rijdt aarzelend de parkeerplaats op. De begroe ting is wat zenuwachtig met een benepen 'Parlez vous francais'. Al snel maken de Fransen van de nood een deugd. De vrouw spreidt een plattegrondje uit op de ouderwets gevleugelde kofferbak en de man wil graag weten waar Noordwijker- hout nu eigenlijk ligt. Voor het echt gezel lig wordt, krijgt hij de opdracht het rem pedaal in te drukken en de verschillende lampen uit te testen. Alles blijkt nog steeds te werken. Het 'au revoir' is harte lijk. In de cabine, tussen de wielen en op de laadbak van een grauw-blauwe truck met aanlegger neuzen agenten. "Het is alle maal maar kiele, kiele. Een grensgeval", roepen ze elkaar toe. De koppeling van de aanhanger heeft te veel speling en kan zichzelf kapothameren. Nog gevaarlijker is het ontbreken van bladen naast de ver ing. In zwaarbeladen toestand is de kans groot dat veerbladen bij een korte bocht over elkaar gaan schuiven. De gevolgen zijn dan niet te overzien. De chauffeur krijgt een toonbrief mee: binnen 20 dagen moet hij aantonen dat de gebreken verhol pen zijn. De tachograaf brengt nog een ander ge brek aan het licht: de truckdriver heeft een half uur te lang achter het stuur geze ten. Agenten bieden hem een kopje leut aan in de luxueuze kantine van het dieren park, waar tijdens de luchpauze stapels broodjes worden binnengebracht. Hij kan hier ook even bellen. De man staat al snel weer buiten: even buurten met andere chauffeurs. Zo staat daar al tijden de bestuurder van een oranje puinwagen. Hij mag 18 ton ver voeren, maar zijn baas heeft hem 24 ton meegegeven. Dan is de klus in twee ritjes - geklaard. Koekkoek en de zijnen steken daar resoluut een stokje voor. Het bedrijf moet de vervaarlijke heuvel puin er met een andere wagen afhalen en de eigenaar wacht een boete van ruim 500 gulden. Even wachten De chauffeurs zelf hebben weinig te vre zen en de meesten van hen kijken wat loom* om zich heen. Anders ligt dat bij twee Menken-rijders. Twintig minuten nadat ze bij Den Deyl zijn opgepikt, staan ze ongeduldig bij hun veelwieler - luid keels toegetoeterd door voorbijsnellende Menken-collega's. Waarom wordt hun wa gen niet gecontroleerd en die van een later opgepikte collega wel?, vragen ze zich verongelijkt af. "Nog effe en dan gaan we weg", grapt de bestuurder wat zuur. "We moeten nog twee vrachten doen van daag". Zijn bijrijder verklaart dat de wa gen onlangs nog is goedgekeurd en stapt onvervaard op een brigadier af: "Wanneer wordt onze wagen nou eens gecontro leerd?" De verontschuldigingen zijn niet van de lucht. Hier was nu echt sprake van een misverstand. De politie was druk bezig met andere auto's en de ambtenaren van de rijksdienst voor het wegverkeer had den niet op hun geüniformeerde collega's moeten wachten. Na vijf minuten kunnen de heren hun grote witte motor starten. Een medewerker van een jachtwerf, met alleen rijbewijs B, is minder fortuinlijk. Zijn 1200 kilo wegende trailer moet de reis vervolgen achter de auto van een opge trommelde collega. Een gezette meet-agent in een zwart rubberpak maakt instapbewegingen, tot grote schrik van de bestuurder. "Jongens, denken jullie aan mijn melk en mijn yog hurt", roept hij. En in een reflex pakt hij een dekentje van de voorbank met daarin de kwetsbare bekertjes zuivel. Als de test rit vervolgens goed uitpakt, mag de be stuurder gaan. Hy krijgt nog wel toege voegd dat hij op "eigen verantwoordelijk heid rijdt. Doe maar rustig aan". "Het is leuk om te doen", zegt de Wasse naars e Koekkoek. "Het doorbreekt het dagelijkse patroon. Er is een leuke sfeer, je hebt aardig contact - ook met de be stuurders". Sommigen van hen zijn oude bekenden. Zo wordt een ronde, schorre taxichauffeur aangesproken met 'Ha die Willem' en een joviale man met een cara van doet uitgebreid uit de doeken hoe handig zijn haak voor fietsen is. De lokatie is goedgekozen, merken de controleurs op in een stafvergadering: ze kunnen er "goed uit de voeten". De werk wijze is er "goed uitgekomen", luidt een andere conclusie. Het blijkt een voorlopi ge. Over twee maanden nodigt het organi serende Wassenaarse korps de drie andere Haagse schil-gemeenten (Leidschendam. Voorburg en Rijswijk) uit voor een eva luatie. Dan wordt bekeken of er in de toe komst meer van dergelijke acties gehou den moeten worden, of dat de korpsen zich beter tot kleine surveillances kunnen beperken. ^DTi^ANTVOOR WEiGEifSTDK VAN NEDERLAND Ja, zend mij het Leidsch Dagblad naam gedurende 7 weken voor 25.-. 1 Ja, ik wil een: maand ab. s,raaty I (automatische betaling) a 23,25. postcode:plaats.1 I Q kwartaal ab. a 68,95 telefoon: ivmbezorg kontrole Qt[ halfjaar ab. a 137,20. bank ot girorekening: jaar ab. a 262,40. Ik wil automatisch betalen en heb u kun| de2e pon opsturen naar het Leidsch Dagblad SST. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14