Als uw kind nü bij ons gaat sparen, DE PRIM AFOONGIDS S GRATIS IN DE BUS? 5 BEL06-0402. OOK DAT IS GRATIS. Nieuwe Warenwet biedt aanpak gevaarlijke goederen de ruimte Klachteninstituut verkoop verzekeringen Gratis spaarbeer bij opening van'n Sneltreinspaarrekening. I CONSUMENT NMBBANK DE GROENTEMAN Geen reclame in videofilms WOENSDAG 20 MEI 1987 PAGINA 11 Als 't om sparen gaat kunnen uw kinderen niet vroeg genoeg beginnen. De NMB weet dat en heeft daarom de Sneltreinspaarrekening. 'n Uitstekende spaarrekening die geknipt is voor kinderen tussen de 0 en 15 jaar. Zo ontvangt uw kind om te beginnen 'n aantrekkelijke rente van 5%*. Vbrhoogd met 'n extra premie van 5% na 5 jaar sparen of 10% na 10 jaar sparen. Allemaal nog aantrekkelijker als u bedenkt dat u nu 'n leuke Paddington spaarbeer krijgt, waarmee uw kind spelenderwijs leert sparen. Kortom, 't openen van een Sneltreinspaarrekening met een eerste inleg van ten minste f 25,- levert uw kind louter voor delen. Ga snel even naar uw NMB kantoor en open zo'n spaar rekening voor uw kind. Dit aanbod geldt t/m 30 juni 1987, zolang de voorraad strekt. De NMB denkt met u mee. Dat is een goed idee van Primafoon. Thuiswinkelen met de Primafoongids «wj; Boordevol telefoons en accessoires voor op en om de telefoon. En.... alle bestellingen 10 dagen op zicht. Zonder koopverplichting. Dus bel even 06-0402 (gratis) of stuur de bon op. Dan krijgt u de Primafoongids automatisch in de bus. Ook gratis. Op werkdagen van *3%»: 9 00-17.00 uur kunt u 06-0402 bovendien bellen voor aansluitingen, bestellingen e.d Buiten deze tijden kunt u uw boodschap op ons automatisch antwoordapparaat inspreken. 4kj> Gewoon even doen dus Onvoorstelbaar, wat een bloem kool, bintje of biet allemaalheeft moeten doorstaan voordat het veilig en wel in de pan is beland. Afhankelijk van de aard van het produkt wordt het 's ochtends in alle vroegte door tuinders ge plukt, gerooid of geoogst om ver volgens, schoongemaakt en ver pakt, in alle haast naar de vei linghallen te worden gebracht. Daar bekijkt een keurmeester of de kwaliteit wel naar behoren is. waarna gecodeerde etiketten op de diverse kistjes worden ge plakt, zodat kopers weten welke klasse groente wanneer en door wie werd aangevoerd. In Barendrecht zijn hallen van een van Nederlands' grootste vei lingen gevestigd, namelijk die van de coöperatieve Groente- en Fruitveiling Zuid-Holland-Zuid Jaarlijks wordt daar zo'n 200 miljoen aan verse, enkel op eigen grond verbouwde produkten ver handeld. Het doel van zo'n veiling is de afzonderlijk geleverde partijen in een gezamenlijk pakket samen te voegen waardoor per produk- tie grotere hoeveelheden kunnen worden aangeboden. Op deze manier worden vraag en aanbod op één plaats geconcentreerd. Daarbij speelt het bevorderen van een optimale, openbare en vooral eerlijke prijsvorming een belangrijke rol, waardoor het handhaven van de goede naam van Hollandse groenten en fruit vergemakkelijkt wordt. Deze vorm van verkoop werd 100 jaar geleden in het leven geroepen door een slimme tuinder uit Broek op Langendijk, die op een zonnige dag besloot z'n kostbare tijd niet langer met eindeloos on derhandelen te verspillen. Hij zette daarom zijn bloemkolen voor een hoge prijs in, en riep vervolgens in aflopende reeks een steeds lagere af. Degene die het eerst toesloeg, kreeg uiteindelijk de Broekse (of Langendijkse) bloemkooltjes. De sfeer in zo'n veilinghal is heel bijzonder. In plaats van fel gebakkelei over prijzen en partij en heerst er een soort van gespan nen kalmte, waarbij de afslager - beheerder van die klok - de as vormt waar het geheel om draait. Ondertussen staan pallets met groenten en fruit in gekoelde hal len opgesteld totdat de nieuwe ei genaren ze komen ophalen. Na de veiling wordt dus in alle haast ingeladen, om het bedrijfsleven zo snel mogelijk van groenten en fruit te voorzien. Marktbericht Het groente-assortiment is mo menteel zeer breed. Ronde toma ten en komkommers zijn vrijwel gelijk in prijs gebleven. De vlees tomaten zijn iets duurder gewor den. Kropsla en ijsbergsla zijn aanmerkelijk goedkoper gewor den. Bij de kropsla is er al weer aanbod van de vollegrond. Groenten die verder goed be taalbaar zijn, zijn bijvoorbeeld koolrabi, radijs, witlof, aubergi nes, courgettes, rabarber en spi nazie. Een echte lekkernij uit de kas, waarvoor voorlopig nog wel een behoorlijke prijs betaald moet worden, zijn snij- en sper ziebonen. ERIC TRUFFINO Barendrecht, een van de grootste groenteveilin gen van Nederland. de ptttelewinkel De nieuwe Warenwet, die de ou de uit 1935 vervangt, biedt ruimere toepassingen op het gebied van de volksgezondheid, het veiligheids belang, eerlijke mededinging, goe de voorlichting en toezicht op nale ving. De oude keuringsdiensten van waren worden, zoals eerder is besloten, omgezet in een Rijkskeu ringsdienst van Waren. Dees ver wacht dat een goed functioneren van die dienst jaarlijks 88 miljoen gulden vergt. In incidentele geval len kan het rijk de betrokken be drijven kosten in rekening bren gen. De laatste van de 16 oude keu ringsdiensten (13 gemeentelijke en 3 provinciale) gaat 1 januari vol gend jaar over naar WVC. Taxatie onroerend goed niet geheim Nu de aanslag voor onroerend- goedbelasting al op de deurmat is geploft of elk moment kan komen, is het wellicht nuttig om te weten dat belastingplichtigen recht heb ben op een taxatierapport van hun woning. Op grond van de Wet Openbaarheid van Bestuur (WOB) en een uitspraak van de Raad van State kan worden geconcludeerd dat de bewoner er recht op heeft in te zien hoe de waarde van zijn wo ning is vastgesteld Het geval waarover de Raad van State uitspraak deed, behelst een gemeente die slechts een register met de waarde van onroerende goederen bijhield. De klagende be lastingplichtige wilde desondanks zwart op wit, in een taxatierapport zien, hoe de schatting van de waar de van zijn woning tot stand was gekomen. De gemeente wilde niet aan dit verzoek voldoen met een beroep op de fiscale geheimhoudings plicht. Die verbiedt iedereen die bij uitvoering van de Belastingwet kennis neemt van gegevens over personen en zaken, die gegevens 'verder bekend te maken dan voor de uitvoering van de Belastingwet noodzakelijk is". Dit beroep op geheimhouding van de gemeente, daarin kon de Raad van State zich vinden. Deze uitspraak heeft echter alleen be trekking op de gegevens van der den. De bijzondere geheimhou- dingsregeling geldt, volgens de Raad, echter niet voor het taxatie- rapport van het onroerend goed van de belastingplichtige zelf. Veel mensen zal het niet bekend zijn dat in Den Haag het Klachte ninstituut Verkoopmethoden Ver zekeringsmaatschappijen zetelt. Zoals de naam van dit instituut al aangeeft kunnen consumenten hier terecht met klachten, als zij vinden niet fatsoenlijk te zijn be handeld bij het sluiten van een ver zekeringsovereenkomst. Dit instituut gaat te werk vol gens een reglement, waarin onder meer de volgende voorschriften zijn opgenomen: "dat het attende ren van kandidaat-verzekerden op bij hen bestaande verzekeringsbe hoeften er niet tot mag leiden dat deze kandidaat-verzekerden op on geoorloofde of verwerpelijke wijze tot het sluiten van een verzekering worden gebracht" en "dat er naar moet worden gestreefd, dat geen verzekeringsovereenkomsten wor den gesloten in strijd met hetgeen in het maatschappelijk verkeer te dien aanzien betaamt". Uit het jaarverslag van het klach teninstituut over 1986 blijkt dat vo rig jaar het merendeel (43) van de 58 ingediende klachten betrekking had op de verkoop van spaarkas overeenkomsten. Van deze klach ten zijn er 14 toegewezen. 5 in on derling overleg geschikt en 24 on gegrond verklaard. De klachten hadden vooral betrekking op on toereikende voorlichting door de verkoper bij de verkoop. In de gewraakte gevallen ging het om maatschappijen die aan de voortijdige beëindiging van de overeenkomst aan bijzondere be perkingen verbonden, die boven dien voor de klant financieel zeer nadelig waren. De aangevoerde be zwaren hadden vooral betrekking op onjuiste of verregaand onvolle dige voorlichting over de spaarkas overeenkomst. In zijn jaarverslag meldt het klachteninstituut verder dat de klachten over verkoop van levens- en schadeverzekeringin aantal ge ring en in aard niet ernstig waren. Het adres van het klachteninsti tuut, dat is ingesteld door het Ver bond van Verzekeraars in Neder land, is Groothertoginnelaan 8, 2517 EG Den Haag, telefoon 070- 614731. I I Postcode: Plaats: verzoekt toezending van de I Primafoongids. De bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan: Primafoon 's-Gravenhage, Antwoordnummer 77777, 2500 XZ 's-Gravenhage. Videobanden mogen worden verhuurd, maar zonder reclame erop, zo vindt de vereniging van producenten en importeurs. (arehleffotoi Videoverhuurders mogen niet zelf standig reclameboodschappen toe voegen aan videofilms. Daar is om te beginnen toestemming voor no dig van de distributeurs en die zul len die in de praktijk niet geven. De Vereniging van Producenten en Importeurs van Beeld- en Ge luiddragers (NVPI) heeft dit offi ciële standpunt ingenomen. Het komt volgens de NVPI steeds vaker voor dat de detailhan del wordt benaderd met het aan bod videofilms te voorzien van re clame. Deze commercials worden in de praktijk voor of na de film gemonteerd. In veel gevallen wor den de detaillist financiële 'voor deeltjes' in het vooruitzicht ge steld, zo meldt de NVPI in een nieuwsbrief. De vereniging wil het toevoegen aan videofilms van reclame niet hebben om twee redenen. Het is in de eerste plaats in strijd met de le veringsvoorwaarden. Het video- produkt mag volgens deze voor waarden alleen in ongewijzigde vorm aan de consument worden aangeboden. Een tweede argument is dat de filmproducent (de oorspronkelijke rechthebbende) in een aantal ge vallen al een overeenkomst heeft gesloten met een sponsor. Het later toevoegen van (lokale) reclame vormt daarop een inbreuk, aldus de NVPI. De vereniging vindt dat reclame-exploitanten er te weinig op toe zien dat videofilms vrij blij ven van commercials. Voor de huurder van de video film lijkt dit geen onaantrekkelijke zaak. Men huurt immers een film puur voor het kijkgenot en met om te worden doodgegooid met aller lei commerciële boodschappen. Dat het voorprogramma van som mige bioscoopfilms soms louter uit reclameboodschappen bestaat, is al vervelend genoeg. Momenteel is de herziening van de Warenwet uit 1935 in volle gang. Deze wet bevat hoofdzakelijk voorschriften voor eet- en drinkwaren en andere roerende goederen die op de markt zijn. Ook voor de bescherming van de rechten van de consument kan de her ziening van deze wet interes sant zijn. Staatssecretaris Dees van volksge zondheid gaat namelijk bekijken of in de nieuwe Warenwet een be paling kan worden opgenomen, die handelaren verplicht de consu ment te waarschuwen als produk ten ondeugdelijk zijn en een ge vaar opleveren voor gezondheid of veiligheid. De bewindsman beloof de dit vorige week in de Tweede Kamer aan de PvdA'er De Pree, tij dens de behandeling van de wijzi ging van de Warenwet. Dees is er op tegen om in de wa renwet een mogelijkheid op te ne men om de handel in die gewraak te produkten te verbieden. Hij vindt een dergelijke bepaling een 'wezensvreemd element' in een wet die hoofdzakelijk nieuwe voor schriften bevat voor eet- en drin kwaren en andere roerende zaken De staatssecretaris denkt dat de Wet op de Economische Delicten (WED) ruimschoots mogelijkhe den biedt om handelaren die in de fout gaan aan te pakken. Dees had in eerste instantie niet veel trek in een verplichte consu- mentgerichte waarschuwing voor gevaarlijk artikelen. Hij toonde zich evenwel zo goed als overtuigd door de argumenten van De Pree dat een wettelijke bepaling een goede 'stok achter de deur' is om kwaadwillende producenten snel aan te kunnen pakken. Samenstelling Raymond Peil De socialist op zijn beurt hecht niet zo veel waarde aan Dees' standpunt dat in de praktijk met de meeste producenten best valt te werken, als er zich problemen voordoen. Ook het argument dat het ministerie van WVC altijd nog persberichten kan doen uitgaan of in kranten adverteren wanneer er ondeugdelijke waar op de markt opduikt, is voor De Pree onvol doende. Dees gebruikte in het laat ste geval het voorbeeld van het speelgoedsnoepje van enkele jaren geleden, dat in water opgelost acht keer zo groot werd. Het departe ment heeft toen ijlings actie onder nomen door in advertenties te wij zen op het gevaar van verstikking bij kinderen. Export De staatssecretaris gaat verder akkoord met de wens van CDA, PvdA en PPR om ook voor de ex port bestemde waren in beginsel aan dezelfde controle op gezond heid en veiligheid te onderwerpen als de produkten die alleen voor de Nederlandse markt zijn bedoeld Hij maakt een uitzondering voor gevallen die niets met veilig- of ge zondheid hebben te maken (zoals de etikettering) en bestemd zijn voor landen die zelf andere eisen aan produkten stellen. Dees wil ook nagaan of de data bank voor informatie over regels voor voeding, die het bedrijfsleven (met aanloopsubsidie van het rijk) gaat opzetten, ook toegankelijk kan worden voor consumentenor ganisaties. Hij zal die wens van D66 inbrengen bij het overleg over de databank. Naam:

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11