Nog geen herstel banden Suriname Hiilsta slaapkamers... ...het nieuwe slapen. Hulshoff Hermes moet Brokx uit Kamer houden Huursubsidie niet langer buiten schot bij bezuinigen Fiat voor aanpassen Lynx ondanks verzet 'Links-rij den-actie' succes DINSDAG 19 MEI 1987 PAGINA 3 'Hervatting hulp pas na eerlijke verkiezingen' door Gerard Smink Recent is hij opnieuw aangehou den door de politie wegens rijden onder invloed. Ongeveer een maand geleden lichtte Hermes CDA-fractievoorzitter De Vries hierover in. In '78 werd Hermes in Amster dam al eens veroordeeld wegens rijden onder invloed. Hij was toen nog staatssecretaris van onderwijs in het eerste kabinet-Van Agt. Hij kreeg toen 5000 gulden boete en een jaar voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid opge- tlegd. Na dit vonnis mocht Hermes staatssecretaris blijven. Hij beloof de beterschap. Ook dit keer hoeft Hermes niet af te treden. Van CDA-fractievoorzit ter De Vries mag hij gewoon ka merlid blijven. Sterker: Hermes móet kamerlid blijven. Hermes zelf schermde enige tijd geleden met een bestuursfunctie in het katho lieke onderwijs. De CDA-top tor pedeerde die plannen echter. Waarom? Als Hermes vertrekt, komt oud- staatssecretaris Brokx terug in de Tweede Kamer. Brokx heeft tot op heden slechts een tweetal advi seurschappen kunnen binnensle- DEN HAAG (ANP) - Pas als in Su riname werkelijk eerlijke en vrije verkiezingen zijn gehouden, wil de Nederlandse regering praten over hervatting van de ontwikkelings hulp. Minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) heeft dat gisteren gezegd in een overleg met de ka mercommissies voor buitenlandse zaken en ontwikkelingssamenwer king. "Als op grond van eerlijke ver kiezingen in vrijheid een assem blee wordt samengesteld, een pre sident wordt gekozen en een rege ring wordt benoemd, dan is het tijdstip aangebroken om met Suri name over normalisatie (van de be trekkingen) te spreken", aldus de bewindsman. Op dit moment acht hij een der gelijk gesprek met Paramaribo nog niet op zijn plaats. In het opstellen van een concept-grondwet ziet de DEN HAAG - In februari 1986 vroeg het PvdA-Tweede-Kamerlid De Pree aan de toenmalige staats secretaris van volkshuisvesting Brokx om een regeling die ontvan gers van huursubsidie een aantal jaren zekerheid zou bieden over de hoogte van het bedrag dat ze zou den ontvangen. Brokx vond dat niet nodig: de huursubsidie zou toch in een wet worden onderge bracht en een wet wijzig je niet zo maar. Daar zijn de Eerste en Twee de Kamer voor nodig. Dat bood volgens hem voldoende garantie op zekerheid. door Runa Hellinga Een half jaar later struikelde Brokx pijnlijk over de bouwsubsi- diefraude. Zijn opvolger Heerma verzekerde de Kamer dat hij op het terrein van de individuele huur subsidie het beleid van zijn voor ganger zou volgen. Hij zei niet in de eerste en ook niet in de tweede plaats aan bezuinigingen op de huursubsidie te denken. Voor de Tweede Kamer was dat voldoende, ondanks zijn voorzichtige toevoe ging dat hij in de politiek had ge leerd nooit 'nooit' te zeggen. Achteraf gezien blijkt die toevoe ging vanuit zijn standpunt heel verstandig te zijn geweest. Zelfs de meest pessimistische geest had niet verwacht dat de staatssecreta ris vijf maanden later een bezuini ging van ongeveer 15 procent op het totale budget van de huursub sidie zou aankondigen. Na afloop van een debat in de Tweede Kamer vorige week maan dag, waar Heerma deze bezuini ging tussen neus en lippen door meldde, zei hij dat de bezuiniging niet moet worden gezien als een verbreking van zijn eerdere belof te. Aan het totale bedrag - 1,4 mil jard gulden - die voor huursubsidie is uitgetrokken, wordt immers niet getornd. De huursubsidie-ontvan ger moet echter voor de overschrij ding van het budget met 200 mil joen opdraaien: hij krijgt minder. De 850.000 huurders die nu huur subsidie ontvangen, zullen dus op een of andere manier moeten in schikken en financiële ruimte moeten maken voor nieuwe aan vragers. En dat terwijl de meeste huursubsidie-ontvangers moeten zien rond te komen van een mini muminkomen of aow en vrijwel geen enkel vooruitzicht hebben op verbetering van hun financiële si tuatie. Regeerakkoord Dat Heerma omhoog zit met de overschrijding van het huursubsi die-budget, is wel te begrijpen. Buiten deze extra kostenpost moet het ministerie immers nog honder bewindsman onvoldoende aanlei ding de ontwikkelingshulp te her vatten. "Papier kan een belangrij ke aanzet zijn (voor democratise ring), maar geeft nooit zekerheid". Van den Broek wil geen 'veto uit spreken' over de rol van de militai ren in een nieuw Surinaams staat- bestel en al evenmin over de be rechting van degenen die zich in het verleden hebben schuldig ge maakt aan schendingen van de mensenrechten. "Als de democra tie en rechtsstaat op geloofwaardi ge wijze kunnen worden hersteld dan moet de Surinaamse samenle ving zelf uitmaken in wie zij haar vertrouwen stelt en moet zij zelf beslissen hoe zij moet omgaan met misdaden uit het verleden". De mi nister wil geen sterke koppeling tussen herstel van de ontwikke lingsbanden en berechting van de degenen, die zich schuldig hebben Staatssecretaris Heerma. (foto ANP) den miljoenen bezuinigen omdat daarvoer afspraken zijn gemaakt in het regeerakkoord en vanwege overschrijdingen op andere begro tingsposten. Daardoor schiet er ei genlijk geen geld over om de huur- subsidiepot extra te spekken. En dankzij afspraken die staatssecre taris Brokx ooit met minister Ru- ding heeft gemaakt, moet het mi nisterie zelf opdraaien voor deze extra uitgaven. Alleen is maar de vraag hoe eer lijk die gemaakte afspraken zijn. Over de oorzaken van de huidige overschrijdingen is nog niet zoveel bekend, maar het is zeer onwaar schijnlijk dat het ministerie van volkshuisvesting daar zelf de schuldige van is. Huursubsidie is een inkomensafhankelijke rege ling. Als ten gevolge van stijgende werkloosheid of van veranderin gen in het sociale zekerheidsstelsel meer mensen op een minimumin komen terechtkomen, doen er ook meer mensen een beroep op de huursubsidie. Daardoor stijgen de lasten voor Volkshuisvesting, zon der dat men daar zelf ook maar iets aan kan doen. En alles wijst erop dat het zo gegaan is met de huidige overschrijdingen. In de loop der jaren is trouwens al fors aan de regeling getornd om de groeiende uitgaven in te perken. Alleenstaanden krijgen veel min der subsidie dan vroeger. Jongeren zijn voor een groot deel uit de rege ling gegooid. De grens van de ma ximale huur waarbij nog subsidie gegeven werd, is verlaagd en de ta bel is in de loop der jaren ver scherpt, zodat voor een dure wo ning nu veel minder subsidie wordt gegeven dan een aantal ja ren geleden. Bovendien betalen subsidieontvangers nu, in tegen stelling tot vroeger, zelf mee aan de gemaakt aan de decembermoor den van 1982. De standpunten van Van den Broek worden in grote lijnen ge steund, zo bleek tijdens het over leg. Sommigen toonden echter wat meer argwaan dan de minister. Zo stelde het PvdA-kamerlid Knol dat de ontwikkelingshulp pas kan worden hervat als de Surinaamse militairen zijn teruggekeerd naar de kazerne. Hij vertrouwt er echter niet op dat legerleider Bouterse van plan is zijn machtspositie vrij willig op te geven. Ook vindt de PvdA'er dat gevluchte Surinamers zich in hun land verkiesbaar moe ten kunnen stellen. In de concept grondwet staat dat kandidaten voor de assemblee twee jaar moe ten hebben gewoond in het district dat zij vertegenwoordigen. Door deze bepaling kunnen Surinaamse verzetsleiders in Nederland niet in de Surinaamse assemblee worden gekozen. Weisglas (WD) achtte samen werking tussen Den Haag en Para maribo 'moeilijk of onmogelijk' als het waar is dat Bouterse persoon lijk betrokken was bij de decem bermoorden. Weisglas zei dit naar aanleiding van berichten dat de le gerleider tegenover een Braziliaan se krant heeft toegegeven zelf be trokken te zijn geweest bij de moord op vijftien vooraanstaande tegenstanders van het bewind in Paramaribo. Het opnieuw uitwisselen van ambassadeurs, waar Nederland en Suriname naar streven, wil Van den Broek langs de kanalen van de stille diplomatie regelen. Neder land geeft de voorkeur aan terug keer van ambassadeur Van Hou ten, die enige maanden geleden Paramaribo moest verlaten omdat hij zich schuldig zou hebben ge maakt aan 'ongeoorloofde inmen ging in Surinaamse aangelegenhe den'. Het bewind in Suriname heeft nog niet officieel gereageerd op de Nederlandse wens Van Hou ten terug te sturen. jaarlijkse huurverhoging. Dit alles heeft er echter niet toe geleid dat de uitgaven zijn vermin derd, integendeel. Toen de rege ling in 1975 werd ingevoerd, maak ten tussen de 20.000 tot 30.000 men sen er gebruik van. Maar sinds het begin van de economische crisis is dat aantal duizelingwekkend om- hooggeschoten. In 1982 kregen 628.000 aanvragers subsidie toege wezen, en afgelopen jaar waren dat er 850.000. Doeltreffend Toch is iedereen het erover eens dat dit een subsidie is die echt al leen terechtkomt bij de mensen die het geld nodig hebben. Heerma zelf zei daarover vorige week in de Tweede Kamer: "Het is een erg op maat gesneden regeling, een zeer doeltreffend middel". Juist omdat de huursubsidie zo duidelijk bij de laagste inkomens terecht komt, zullen nieuwe bezui nigingen waarschijnlijk niet alleen gevolgen voor de huurders zelf hebben. Ook de rest van het volks huisvestingsbeleid komt erdoor in de knoei. Bewoners van stadsver nieuwingsgebieden zullen er wel twee keer over nadenken om aan renovatie of nieuwbouw mee te doen, wanneer dat betekent dat ze een nog hogere huur moeten gaan betalen. De verhuurbaarheid van duurdere woningwetwoningen wordt minder, terwijl er eigenlijk te weinig goedkope woningen zijn. En voor jongeren betekent minder subsidie dat ze nog langer bij hun ouders moeten blijven wonen. Daarmee wordt het recht op wo nen, dat jongeren volgens de wet vanaf 18-jarige leeftijd hebben, een zeer dode letter. De grote vraag is nu natuurlijk hoe de Tweede Kamer op de aan gekondigde bezuinigingen gaat reageren. Huursubsidie leek altijd een punt waar alle grote partijen zich wel hard voor maakten. Ook de WD was tegen bezuinigingen op dit terrein als daar niet een in komensverbetering tegenover stond. Maar tot nu toe heeft alleen de PvdA nog maar heel duidelijk 'nee' tegen de aangekondigde plannen gezegd. WD-woordvoerder De Beer en CDA-woordvoerder Wol- ters zijn beiden wat voorzichtig in hun reactie. Ze zijn allebei ver baasd over het feit dat Heerma zo kort na het begrotingsdebat toch bezuinigingen aankondigt, maar ze willen vooral het hoe en waarom van de zaak weten. De Beer: "Wij zeggen beslist geen nee, maar willen toch eerst meer uitleg van de kant van de re gering eer we ja zeggen". En Wol- ters vat zijn mening samen in soortgelijke bewoordingen: "Ik zeg niet op voorhand nee, maar wil wel meer duidelijkheid over hoe dit heeft kunnen gebeuren". DEN HAAG - Het CDA-kamerlid Hermes (57) heeft tot de zomer vakantie het voorzitterschap van de fractiecommissie onderwijs en wetenschappen neergelegd we gens 'privé-redenen'. Het is niet zo moeilijk te raden naar de achter grond van deze stap om het woord voerderschap ten aanzien van on derwijszaken uit handen te geven. SLUIS (GPD) - Nederland is weer een Van Dale-woordenboek rijker. Minister Deetman (onder wijs) en de Belgische onderwijs- ambtenaar De Grave kregen giste ren de eerste exemplaren van de 'basis Van Dale', een woordenboek voor basisscholieren. De presenta tie vond plaats in de openbare ba sisschool in Sluis, die vernoemd is naar de vermaarde 19e-eeuwse le xicograaf J. H. van Dale. Deetman, die op de xylofoon een voor de gelegenheid gecomponeerd deuntje speelde, noemde het woor denboek een welkome aanvulling op het hedendaagse pakket aan leermiddelen. Hij prees de makers van het werk, omdat zij het goede tijdstip hadden weten te vinden om met een dergelijk werk op de markt te komen. "Dit werk kan leerlingen leren te leren. Het omgaan met een woordenboek is namelijk een van de fundamentele vaardigheden die kinderen moeten aanleren". De Belg De Grave was blij, om dat de samenstellers Monique Huij- gen en Marja Verburg in het werk voldoende aandacht hadden be steed aan Vlaamse spreektaal zoals droogzwierder (centrifuge) en bol- wassing uitbrander). (foto anpi DEN HAAG (ANP) - Ondanks ver zet van PvdA en D66 is de Tweede Kamer gisteren akkoord gegaan met het plan van staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) om de 22 Lynx-helikopters van de Ko ninklijke Marine te standaardise ren en te moderniseren. De rege ringspartijen CDA en WD gaven de bewindsman in een uitgebreide commissievergadering voor de rijksuitgaven en defensie wel het groene licht. De kamercommissie sprak over het vernietigende rapport van de Algemene Rekenkamer over de in zetbaarheid en aanschaf van de Lynx-helikopter en de plannen van de staatssecretaris om de pro blemen met de helikopter op te los sen. In haar rapport noemde de Re kenkamer de mogelijkheid om de helikopters voor hun operationele taken in te zetten verontrustend klein omdat ze veel onderhoud en reparaties vergen. Bovendien is er te weinig personeel om ze te be mannen en is er teveel geld voor betaald in verhouding tot de pres- pen. Op grond van bepalingen in de kieswet is hij de eerstaangeweze om Hermes te vervangen. De CDA- top, De Vries voorop, doet er alles aan om Brokx uit de kamerfractie te houden. Brokx moest destijds aftreden na berichten over fraude in de woningbouw. Directe aanlei ding tot zijn aftreden was de brief die De Vries aan Lubbers schreef waarin hij het vertrouwen in Brokx opzegde. Een parlementair onderzoek naar mogelijke fouten die Brokx heeft begaan, loopt nog. Onrust Als Brokx terugkomt in de Tweede Kamer zal hij het De Vries taties, aldus de Rekenkamer. In maart dit jaar kondigde de staatssecretaris een aantal maatre gelen aan om de drie typen heli kopters te standaardiseren en het onderhoud en de organisatie daar van te verbeteren. Daarnaast zal de helikopter worden gemoderni seerd. Voor de uitvoering daarvan heeft hij 153 miljoen gulden gere serveerd. De oppositie toonde weinig ver trouwen in de plannen. Volgens D66-woordvoerder Engwirda moet er eerst een totaal-overzicht komen over de problematiek rond de Lynx. Het rapport van de Reken kamer wijst daar volgens hem ook op. De WD stemde pas na 'grote aarzeling' in. Van Heemskerck (WD) zette grote vraagtekens bij het personeelstekort, volgens haar één van de oorzaken van de slechte inzetbaarheid van de Lynx. "Niet alleen een tekort aan vliegers, maar ook het onderhoudspersoneel en instructeurs is krap bemeten. Ik heb daar een heel zwaar hoofd in". erg moeilijk gaan maken, zeggen mensen binnen het CDA. Hij zal binnen de fractie het verzet tegen De Vries mobiliseren. Aansluiting zoeken bij mensen die het CDA meer profiel willen geven (Lan- sink, Beinema, Hennekam, Mate- man) en de „teleurgestelde' groep (oud-staatssecretarissen die bij de laatste kabinetsvorming uit de boot vielen zoals Van Leijenhorst, Van Amelsvoort en Kraayeveld- Wouters). Dat nu kan De Vries, die eenheid binnen de fractie wil, net niet gebruiken. Al wordt dat niet door alle CDA'ers toegegeven, de doorstro ming in de fractie wordt tegenge werkt. Weggaan uit de Tweede Ka mer is er niet bij zolang Brokx in de wachtkamer zit. Mogelijk wordt Brokx, die om zijn bestuurlijke ca paciteiten wordt geprezen, burge meester van Eindhoven. Voor die functie, die vacant is na het vertrek van de socialist Borrie, wordt hij al enige tijd genoemd. De CDA-top zou wél bereid zijn aan deze benoe ming mee te werken. Als het maar ver genoeg van Den Haag is. Verdachte van misdrijven in strafkamp aangehouden DEN HAAG (ANP) - De mare chaussee heeft gisteren bij de Westduitse grens een 68-jarige man aangehouden. Hij wordt ervan ver dacht zich in het strafkamp Erica in Ommen in de periode juli 1942 tot mei 1943 schuldig te hebben ge maakt aan één of meer oorlogsmis drijven, of misdrijven tegen de menselijkheid. Dit heeft de officier van justitie bij het Openbaar Minis terie in Den Haag mr. J.T. De Wit bekendgemaakt. De man was in het kamp Kapo of Oberkapo, een functie van een ge detineerde die was belast met het toezicht hotiden op een groep me degevangenen. De man zou mede gevangenen met voorbedachte ra de hebben gedood. Bovendien zou hij anderen dusdanig hebben mis handeld dat zij later aan de gevol gen ervan zijn bezweken. De verdachte, afkomstig uit het plaatsje Monster in het Westland, verdween na de oorlog. In 1946 en 1947 stelde de toenmalige politieke opsporingsdienst voor Den Haag en omstreken een onderzoek naar de gedragingen van de man in Om men in. Tevens werd toen getracht zijn verblijfplaats te achterhalen, maar dat leidde niet tot concreet resultaat, aldus mr. De Wit. Wel werd om zijn opsporing en aanhou ding gevraagd. De man kwam weer onder de aandacht van justitie toen hij in 1983 vanuit West-Duitsland om een visum voor Nederland vroeg. Daar door werd zijn verblijfplaats be kend. Het onderzoek werd weer ter hand genomen, nu door de rijksre cherche in Den Haag. Opnieuw werden getuigen gehoord. De Nederlandse justitie heeft volgens mr. De Wit destijds niet overwogen om uitlevering te vra gen aan West-Duitsland, omdat de strafbare feiten volgens Duits recht al waren verjaard. Naar Ne derlands recht zijn die feiten ech ter nog niet verjaard. In 1971 is de verjaringstermijn van sommige oorlogsmisdrijven of misdrijven tegen de menselijkheid opgehe ven. De verdachte zal waarschijn lijk eind deze week worden voor geleid aan de rechter-commissaris in Den Haag. ADVERTENTIE Als u denkt alles over slapen te weten, zal Hulshoff Wonen u snel de ogen openen. De kwaliteits-slaapkamer- programma's 'SILHOUETTE', 'TRENDSTYLE 2000' en 'LA FLEUR' staan vanaf vandaag in het middelpunt van de belang stelling. èn terecht! Zó uitgebreid, zo veel moge lijkheden... u zult uw ogen ver baasd uitwrijven. En na uw vrijblij vende bezoek gaat u zeker niet met lege handen naar huis, want een rijk gevuld dokumentatiepak- ket ligt ook voor u klaar. N.B. Het spreekt vanzelf dat wij u tevens graag adviseren op het gebied van matrassen en latten- bodems in diverse prijsklassen. Nieuwe Rijn, tel. 071-133100 anders denken over wonen Leldschendarr DRIEBERGEN (ANP) - De actie van de Algemene Verkeersdienst (AVD) van de rijkspolitie tegen het onnodig links rijden op de snelweg is zeer succesvol geweest. De aandacht van de media voor de start van de actie, enkele maanden geleden, zorgde er direct voor dat het aantal rijders die op de midden- en linkerwegstrook te langzaam reden drastisch af nam, zo heeft de AVD gisteren bekendgemaakt. Desondanks hebben de agenten in de surveillance-auto's vele duizen den folders van Veilig Verkeer Nederland uitgedeeld aan automobilisten die het verkeer op de een of andere manier stagneerden. Volgens de woordvoerder was de actie niet bedoeld om de weg vrij te maken voor snelheidsfanaten. "Het gaat erom dat er een gelijkmatige verkeersstroom ontstaat, zonder onnodige inhaalmanoeqvres. Wij proberen de mensen die te snel rijden net zo goed aan te pakken als de te langzame rijder. Iedereen die geregeld op de snelweg rijdt weet dat wij bij een snelheid tot 120 nog geen bekeuring uitschrijven. Maar daarboven wel". De Verkeersdienst voert nu actie voor de veiligheid van wegwerkers. Het komt volgens de woordvoerder bij voorbeeld geregeld voor dat auto mobilisten een gevaarlijk 'spelletje' spelen door bewust de oranje kegels van een afgezette rijbaan om te rijden, "Ze denken er niet aan dat die wegspringende kegel levensgevaarlijke situaties kan veroorzaken. Die kan een wegwerker treffen of onder een andere auto terecht komen". Ook wordt volgens de woordvoerder langs werk aan de weg dikwijls veel te hard gereden, waardoor het voor wegwerkers moeilijk is om over te ste ken. Zelfs wordt over een afgezette rijbaan doorgereden als er - op het eerste gezicht - geen werk aan de gang is.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3