Komst poepgrijper aangezwengeld lil I Warmondse eerste burger herbenoemd Strandtrein mag overdag niet rijden Verzetsexpositie trekt duizenden bezoekers Voorstel D66 Oegstgeest valt goed bij politiek Voor 12.000 gulden gestolen uit loods op industrieterrein Promotie voor 'Con Bravura' Tien auto's opengebroken in Leiderdorp Sint Jorismarsen: bijna 4000 lopers Vier avonden lang lopen in Leiderdorp Bollenstreek-orkest musiceert enthousiast 2 •J MAANDAG 18 MEI 1987 „II I II H II I I WASSENAAR - Het strand- treintje tussen Scheveningen en Katwijk mag in de zomer maanden niet overdag rijden, ook niet op dagen met slecht weer. B en W van Wassenaar blijven bij de toezegging dat de organisator 's avonds van half acht tot tien uur mag pendelen, maar meer ook niet. De Scheveningse organisator had om een verruiming van de mogelijkheden gevraagd om dat op niet-stranddagen veel toeristen zich overdag zouden vervelen in de kustplaatsen. De dagelijks bestuurders van Was senaar plaatsen daar kantteke ningen bij. Sommige mensen gaan ook op minder mooie dagen graag naar het strand en willen daar dan rustig vertoeven. Ander probleem is dat sommige zo merdagen slecht beginnen, maar de lucht rond het midda guur opklaart. Dan is het in een mum van tijd te druk voor het treintje. Tussen september en mei, de wintermaanden, mag het treintje wel hele dagen rij den. LEIDERDORP - De verzetstentoonstelling 'Tekens aan de wand', die de afgelopen weken in het Leiderdorps gemeentehuis werd gehou den, heeft welgeteld duizenden bezoekers ge trokken. Onder dat relatief grote aantal welge teld 560 kinderen, die veelal in groepen wer den rondgeleid door voormalige verzetsstrij ders. Gezien de reacties die werden opgete kend in het daarvoor beschikbare boek heeft de tentoonstelling ook op de jeugdige Leider dorpers diepe indruk gemaakt. Die reacties va rieerden van 'zeer ontroerend' en 'alsjeblieft dit nooit meer' tot 'leerzaam, maar verschrik kelijk'. De organisatoren van de verzetstentoonstel ling, Chris Keijser en Hil Tolman, zijn tevre den over de respons. Zo tevreden dat ze over wegen om een dergelijke expositie volgend jaar weer te houden in Leiderdorp. Dan echter zouden weer andere facetten aan bod moeten komen. Het 'stramien' van dit jaar is de organisatie in elk geval zeer goed bevallen. Er waren tien tallen ex-verzetsmensen beschikbaar om de bezoekers rond te leiden, tekst en uitleg over de expositie te geven én te vertellen over hun eigen ervaringen. Hetgeen mede-organisator en ex-burgemeester van Leiderdorp, M.A. van der Have, bij de afsluiting van de tentoonstel ling deed opmerken dart "vrijheid iets heel bij zonders is. Vrijheid is luisteren naar de wetten die op democratische wijze tot stand zijn geko- Met Tolman en Keijser vormt Van der Have het 'driemanschap' dat zich middels een nieu we stichting, de Stichting Verzetsherdenking, inzet voor de komst van een verzetsmonument in Leiderdorp. Weliswaar bestaat die stichting volgens Van der Have uit "oude knarren, maar we zijn jong van geest en hopen er hard tegen aan te gaan". Chris Keijser: volgend ja Spoor van vernielingen door Warmonds Mariënweide WARMOND - Drie dode eenden, een acculoos autootje, een uit de grond gerukt hek en een geknakt boompje. Deze getuigen van een nachtje vernielzucht werden zon dag aangetroffen op het terrein van het Warmondse bejaardenoord Ma riënweide, het oude klooster. De plaatselijke politie heeft het sterke vermoeden dat enkele jeug dige cafégangers rond drie uur een ruw plezierritje hebben gemaakt met het Spijkstaal-karretje, drie eenden de nek om hebben ge draaid en hek en boom in de vijver hebben gegooid. Getuigen hebben zich echter nog niet gemeld. Van daar de hartekreet: 'Mensen, geef eens wat door'. OEGSTGEEST - D66-Oegstgeest wil eigenaren van hon- den aan de poepgrijper hebben. Tijdens de raadsvergade ring van april, lieten de democraten al een ballonnetje op over dit onderwerp. Het democratische duo Vissers/Poel mans leidde uit de reacties van de andere raadsleden af dat invoering van een poepgrijper op een breed draagvlak kan rekenen en hebben daarom hun ideetje wat nader uitge werkt in een notitie aan die raadsleden. ZOETERWOUDE - Uit een loods van Pinguinsports, op het Zoeterwoud- se Industrieterrein, is zaterdagavond voor 10 tot 12.000 gulden aan schoe nen en 'pleasure'-kleding gestolen. De inbrekers hebben met een steen een ruit in een toegangsdeur inge gooid en graaiden in drie minuten ruim 250 stuks kleding en 30 paar schoenen bij elkaar. Op het moment dat gealarmeerde agenten en werk nemers langskwamen, was van de dieven geen spoor meer te bekennen. WARMOND - Burgemeester mevrouw Hendrickx-Vlaar van Warmond is herbenoemd tot eerste burger van haar dorp. Hendrickx-Vlaar werd in mei 1980 benoemd. De herbenoe ming is dus het startschot voor haar tweede ambtstermijn. De gemeenteraad had de herbe noeming geadviseerd waaruit de conclusie kan worden ge trokken dat de dorpspolitici nog altijd tevreden zijn over hun burgemeester. Warmonds burgemeester Hen drickx-Vlaar: voor zes jaar herbe noemd. (foto Witn Dijkman) "Ik ben verknocht aan War mond, ik vind het leuk om er te werken maar ik zal er niet altijd blijven", reageert de burgemees ter, die vorige week is beëdigd en vandaag bericht heeft gekregen dat ze er nog eens zes jaar in War mond tegenaan mag. Herbenoemingen volgen meestal automatisch na een ambtstermijn. Burgemeesters hoeven er niet op nieuw voor te solliciteren. Vandaar ook dat bij het afkomen van zo'n herbenoeming meestal geen al te grote feesten worden aangericht. Gevraagd naar haar verdere am bities, antwoordt Hendrickx- Vlaar: "Ik wil burgemeester zijn van een gemeente met een mense lijke maat. Er moet een redelijke kans zijn op contacten met de be volking. In gemeenten waar je daar niet aan toekomt, voel ik me min der thuis. Als de contacten beperkt blijven tot vergaderingen, vind ik het niet leuk. Ik ben niet zo'n ver gaderfreak. Maar: dat zeg ik nu - en vooral vanuit mijn karakter. Er zijn omstandigheden denkbaar dat ik deze opvattingen moet wijzigen", aldus Hendrickx-Vlaar die zegt veel zin te hebben in nog eens zes jaar Warmond. "Als ik dat niet had, dan had ik mijn herbenoeming moeten weigeren". De benoeming van Hendrickx- Vlaar tot burgemeester van War mond leidde destijds vooral in CDA-kringen tot de nodige beroe ring. Begrijpelijk want tot die tijd had het dorp altijd KVP- en CDA- burgemeesters gehad. Hendrickx- Vlaar is een PvdA'er. Warmond heeft het een tijd zon der burgemeester moeten stellen. Hendrickx-Vlaar hing op 1 septem ber 1985 haar ambtsketting weer om na anderhalf jaar ziek te zijn ge weest. Om dit gemis te ondervan gen was raadslid Slingerland (PW) tot tijdelijk wethouder benoemd. LEIDERDORP - De Leiderdorpse muziek- en showgroep 'Con Bravu ra' is afgelopen weekeinde gepro moveerd naar de tweede divisie. Con Bravura behaalde de eerste prijs van het H.T.H.-concours in Den Haag en dat geeft recht op promotie naar een hogere divisie. Hetgeen bij de leden van de Lei derdorpse muziekvereniging tot gepaste vreugde leidde, temeer daar Con Bravura nog maar vier jaar bestaat. Overigens meldt woordvoerder De Vogel dat juist nu de groep pro motie heeft gemaakt, nieuwe leden meer dan welkom zijn. LEIDERDORP/ZOETERWOUDE - In het nieuwe centrum van Lei derdorp, rond de Winkelhof, zijn dit weekeinde tien auto's ontdaan van hun geluidsapparatuur. De in brekers forceerden portierruitjes van verschillende merken auto's. Ze hadden het niet alleen op de duurste apparatuur voorzien. In Zoeterwoude lag dat in de nacht van zaterdag op zondag an ders. Uit een Mercedes aan de Keerweer werd een radio-cassette- recorder gestolen van 1200 gulden en een auto aan de J.A. Gravenlaan was na een onverwacht bezoekje niet langer toegerust met een cas settespeler van 800 gulden. De aanpak van het hondepoeppro- bleem in Oegstgeest is niet serieus genoeg, meent D66. Dat wekt ver bazing, want uitwerpselen op straat vormen een ergernis voor ve len. Gewenning aan dit "natuur verschijnsel", zal er nooit zijn. De hondentoiletten (in het Irispark) zijn te gering in aantal "en hebben als bezwaar dat het kwaad veelal is geschied voordat het speciale ter rein wordt betreden". De roep 'hond in de goot' is allang verwor den tot die van een roepende in de woestijn. Sterker nog: in nieuw bouwwijken in Oegstgeest zijn alle troittoirs op gelijke hoogte met de rijweg aangelegd en zijn goten nooit in het straatbeeld opgeno- Een onaanvaardbare situatie is ontstaan, meent D66. Hondepoep zou door velen als minstens net zo hinderlijk als parkeeroverlast en vandalisme worden beschouwd. En om die te bestrijden, wordt wél serieus naar oplossing gezocht. Bo vendien vormt poep in het gras een onhygiënische bedreiging voor spelende kinderen en hun gezond heid. De poepgrijper die D66 op het oog heeft is een plastic handcontai ner waarmee de eigenaar van de hond de bevuiling op de openbare weg kan verwijderen. Hij kan de poep in een afvalbak deponeren of in de goot. Zo'n poepgrijper kost 17,95 gul den. De eigenaren moeten dat zelf maar betalen. D66 gaat namelijk uit van het principe "de vervuiler betaalt". Om verkoop van de grijper te sti muleren zou de gemeente een gro te partij kunnen inkopen om deze vervolgens tegen kostprijs van de hand te doen. Er kan zelfs worden gedacht aan een gemeentelijke bij drage, net als dat gebeurt bij com- postvaten. De naleving van de ii verplichting de poepgrijper te ge bruiken moet van D66 streng wor den gecontroleerd. Wie zich er niet aan houdt, moet een boete betalen. Controle zou kunnen worden uit geoefend door de milieu-ambte- OEGSTGEEST - Bijna 4000 be vers, welpen, verkenners, rowans en sjerpa's hebben zaterdag in Oegstgeest deelgenomen aan de St. Jorismarsen. De organisatie van het wandelevenement was in handen van drie scoutingvereni- gingen uit Oegstgeest. Dit jaar wer den de St. Jorismarsen voor de 41s- te keer gehouden. De wandelaars vertrokken zater dagmiddag rond twee uur voo hun tocht door Oegstgeest en geving vanaf het kasteel Oud Poel geest. Op het terrein van het kas teel stond een aantal kramen van scoutingorganisaties en was een expositie ingericht van de Leider- dorpse verzamelaar Jan van der Steen. Ook konden de bezoekers infor matie krijgen bij stands van de Ne derlandse Jeugdbond voor Na tuurstudie en andere organisaties op het gebied van het milieu. Voor dat de wandelaars vertrokken speelden gaven scoutingbands een uitvoering op het terrein. Na binnenkomst van de laatste scoutinggroepen werd een groot aantal prijzen uitgereikt. Zo kre gen de welpen en kabouters van De Dauwtrappers uit Leiden de prijs voor de bestgeklede groep. De prijs voor de grootste groep ging naar John McCormick uit Zoetermeer met 62 deelnemers, terwijl de Waldz Walker-groep uit het Friese Drachten werd gehul digd omdat zij de langste reis naar Oegstgeest achter de rug hadden. De Bostreno-groep uit Noordwij- kerhout werd winnaar bij de groe pen die vijf kilometer liepen. APV uit Gorinchem en de Kaninefaten uit Lisse werden respectievelijk tweede en derde. Bij de 7,5 kilome ter was de zege voor De Dauwtrap pers uit Leiden, vóór Klimop uit Waddinxveen die zowel de tweede als derde plaats voor zich opeiste. Ook bij de tien kilometer ging de eerste prijs naar de Klimop-groep, terwijl de Noord wijkerhoutse groepen de Bostreno's en Brons geest de tweede en derde prijs be haalden. De eerste en de tweede prijs bij de langste afstand - vijf tien kilometer - was voor de Bo streno's. De Buffalo-groep uit Zandvoort kreeg de derde prijs. LEIDERDORP - Voor de zestiende maal organiseert sportvereniging Velocitas de avondvierdaagse in Leiderdorp. De jaarlijkse tochten langs bekende en minder bekende plekjes in en om Leiderdorp wordt vanaf morgen tot en met vrijdag gelopen. De traditionele afstanden zijn drie, vijf en tien kilometer. Vorig jaar is daar, vanwege het derde lus trum, de afstand van vijftien kilo meter bijgekomen. Omdat er veel belangstelling voor die vijftien ki lometer bestaat, is ze ook dit jaar weer in het pakket opgenomen. De drie kilometer-route is speciaal uit gezet voor de groep oudere Leider dorpers, die elk jaar meeloopt. De vijf en tien kilometer zijn bedoeld voor kinderen en volwassenen. De start, behalve die van de drie kilometer, is elke avond op het Ve- locitas-terrein in sportpark De Bloemerd. Men kan tussen kwart voor zes en zeven uur 's avonds be ginnen te lopen. Iedere deelnemer ontvangt een medaille. Traditiegetrouw zal in het club huis van Velocitas een centrale me dische post worden ingericht van waaruit, door middel van radiocon tact, de situatie langs de routes continue in de gaten wordt gehou den. Bovendien assisteert de poli tie bij het oversteken van drukke wegen en kruispunten. Op de laatste avond worden de deelnemers - het zijn er elk jaar duizenden - binnengehaald op de route Muzenlaan/Grotiuslaan. Om die reden wordt de Grotiuslaan vrijdagavond afgesloten voor alle verkeer. De muziekverenigingen Concordia uit Leiden en Tamarco uit Leiderdorp luisteren die laatste avond muzikaal op. LEIDERDORP - Het koperen jubileum van Leiderdorps sociaal-cultureel centrum 'De Sjelter' is afgelopen zater dag uitgebreid gevierd. Nadat de jeugd 's middags aan bod was gekomen, kreeg het centrum aan de Heemraad laan zaterdagavond naar schatting 150 volwassenen op bezoek. Daaronder burgemeester Bruggeman en wel zijnswethouder Huigen, die toastten op de toekomst van de Sjelter. Op de foto (midden): raadslid Van der Zande in gesprek met een voormalige stafkracht van de Sjelter. (foto Ellen Martens) Concert door het Symfonieorkest Bloembollenstreek o.l.v. Wim van Duyn. Gespeeld werden werken van Chr. W. von Gluck, J. Haydn, G. Holst, C. Orff en H. Andriessen. Ge hoord op 16 mei in de Hervormde Kerk in Warmond. WARMOND - Een niet overdre ven groot aantal bezoekers kon zaterdag het eerste optreden in Warmond beleven van het Sym fonieorkest Bloembollenstreek. In een voorwoordje tot het pu bliek verzekerde de eerste ho boïst, dat ook het programma een primeur was voor Warmond. Nadat dirigent Wim van Duyn zich er persoonlijk van had over tuigd dat alle orkestleden dege lijk gestemd waren, zette het or kest in met de ouverture 'Iphige- nia in Aulis' in 1787 door Chr. W. von Gluck gecomponeerd. De duidelijk barokke stijlelementen in dit klassieke werk werden door het orkest met gepaste dra matiek uitgevoerd. De inzet, het enthousiasme en de vaardigheid van de leden maakten de 'Militaire' symfonie van Haydn tot een levendige voorstelling, maar de sturende en bundelende kracht van de di rigent brachten het geheel tot een goed einde. Wim van Duyn bewaakte met argus-'oren' het tempo; dreigde dit te verslappen dan zweepte hij de boel weer op. Zeer nauwgezet gaf hij alle inzet ten. Wisselingen in geluidssterk te leidde hij in goede banen. Waar de spanning opgevoerd moest worden gebeurde dit. Al- ieen de ondoorzichtigheid in de finale van Haydn - door de snel heid van de repeterende noten in het thema - en af en toe wat ont stemming in de fluitsectie waren vanaf de dirigentenplaats niet la minute te verhelpen. Na de pauze volgden werken van gematigd hedendaags idioom. De St. Paul's Suite van de Engelsman Gustav Holst was voor de strijkers een kans om zich als groep te laten horen. Dat er hard gewerkt was kon men goed horen. De klank was bij tij-, den werkelijk glanzend en ho mogeen. De ritmische eigenaar digheden wist men echter nau welijks het hoofd te bieden. Toch lijkt mij deze eerste stap op het 'strijkerspad' goed geslaagd en voor herhaling vatbaar. De blazers hadden duidelijk vaker met dit groepsbijltje ge hakt; de studentendrinkliederen (Carmina Burana) van Carl Orff in een bewerking voor blazers rolden er bijna geroutineerd uit. Alleen uit de gebaren van de diri gent kon men afleiden, dat dit niet zo was. Een spectaculairder slotstuk dan het meeslepende Ricercare van Hendrik Andriessen kan men zich nauwelijks voorstellen. De analyse met klinkende voor beelden die Wim van Duyn aan de uitvoering vooraf liet gaan was zeer verhelderend. Het zeer dankbare en enthousiaste ap plaus was dan ook dubbel en dwars verdiend. MONICA SCHIKS Sleuteltjes voor de rubrieken Woonruimte gevraagd t Diverse Clubs dienen kontant betaald te worden BETALINGSWIJZE Ik betaal kontant Ik stuur u een giro-, bank- ol Eurocheque, (J stuurt mi) per accept-girokaart een rekening Ik wil deze advertentie onder nummer plaatsen Om dit door u aan te laten geven in de tekst en voor het opsturen van de reacties betaal ik 6.40 extra per plaatsing vak|es naar keuze a e tekst v NAAM ADRES WNPL POSTC handtekening Per post? Dan deze bon in een enveloppe zónder postzegel opsturen noar Leldsch/Alphens Dagblad afdeling Sleuteltjes Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden PLAATSINGSDATUM accept kontante betaling AANTAL REGELS in de rubriek breedte Q 1 kolom 4cm) Q 2 kolom 8cm) 1 6,- 9,- 9.- 3 9.- 9,- 4 12»' 12,- 5 15.- 15,- 19,-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9