'Dichten even natuurlijk als ademhalen' Honderdste geboortedag Alphense dichter J.C. Bloem herdacht Nieuwe topman voor Baronie Katwijk zet bewust rem op verkoop van industrieterrein Alphense (15) winnaar van Steinway-eoneours Cactussen verzamelen: een prikkelende hobby Dahlia Kamerplanten MAANDAG 18 MEI 1987 ALPHEN AAN DEN RIJN - De herdenking van de hon derdste geboortedag van de Alphense dichter J.C. Bloem is een geslaagd feest geworden, zeker voor de liefhebbers van Bloems dichtkunst. In de raadszaal van het Alphense stadskantoor zijn zaterdag ongeveer honderd geïnteres seerden bijeen geweest om te luisteren naar de niet mak kelijke, maar boeiende lezing van prof.dr. A.L. Sötemann, de officiële biograaf van Bloem. Alphenaar Bert de Bruijn droeg hierna enkele gedichten voor. De literaire bijeen komst werd afgesloten met het bekijken van de film van Hans Verhagen: 'J.C. Bloem, een man van weinig woor den'. door Sjaak Blaazer Bij de herdenking was ook Clara Eggink aanwezig. Zij was geduren de een aantal jaren de levenspart ner van Bloem. Voor het begin van de herdenking bood burgemeester M. Paats haar een boeket bloemen aan. Clara Eggink zei na afloop dat zij het zeer had gewaardeerd dat in Alphen zoveel aandacht aan Bloem was besteed. Jacobus Cornelis Bloem werd op 10 mei 1887 geboren. Zijn vader, J.W.C. Bloem, zoon van de toenma lige minister van financiën, was in 1886 benoemd tot burgemeester van Oudshoorn, dat later met Aar- landerveen en Alphen de nieuwe gemeente Alphen aan den Rijn vormt. De jonge Bloem groeide op in een warme, overbezorgde atmo sfeer, beschut tegen de kille bui tenwereld. Discipline en dwang waren in het gezin ver te zoeken. Het ouderlijk huis is voor Bloem minstens tot zijn 34ste jaar het cen trum van zijn bestaan gebleven. Hij voelde zich diep verbonden met zijn ouders, in het bijzonder met zijn vader. De HBS-carrière van Bloem verliep niet zonder struikelen. Het staatsexamen werd een lijdensweg en zijn rechtenstu die kostte vele jaren. Pas op 29-jari- ge leeftijd slaagde hij voor zijn doc toraal examen. Dit kwam niet omdat hij niet in telligent genoeg was, maar hij wei gerde moeite te doen voor iets waarin hij geen zin had. Het is dan ook weinig verbazingwekkend dat zijn maatschappelijke loopbaan niet succesvol werd. In wezen was alleen zijn poëzie belangrijk voor hem. De brieven die hij aan vrien den schreef, staan vol jam merklachten over zijn toch niet zo slopende baantjes en over eeuwige geldzorgen die hij zich toch voor een groot deel zelf op de hals haal de. Clara Eggink zegt dat hij zich na een jeugd,gevangen in een net van liefde, nooit meer gelukkig heeft gevoeld. Bloems huwelijk met de veel jongere Eggink liep na zes jaar uit op een scheiding. In de jaren daarna bleven ze ondanks alle pro blemen met elkaar verbonden. Plaats Burgemeester Paats ging tijdens zijn welkomstwoord in op de vraag of Bloem nu zoveel heeft betekend voor Alphen. Namen van verschei dene schrijvers en dichters zijn vaak onlosmakelijk verbonden met steden of dorpen: Bordewijk en Couperus met Den Haag, Vest dijk met Harlingen, Wolkers met Oegstgeest en uit vroeger tijden Vondel met Amsterdam. Bij Bloem en Alphen is die ver binding er niet. Paats, in wie over duidelijk de leraar Nederlands te herkennen viel, had speurwerk ge daan naar de relatie tussen Bloem en Alphen. Dit echter zonder het gewenste resultaat. Zelfs in het re gister van Querido's letterkundige reisgids van Nederland komt de naam van Alphen aan den Rijn niet Over het waarom dan toch een herdenking van Bloem in Alphen wordt gehouden, zei Paats: "Het is goed als de gelegenheid er is, de betekenis van poëzie eens onder de aandacht te brengen en een keer een gedicht aan de gevel van het. stadskantoor te hebben. Die bete kenis kan zijn dat een dichter on der woorden heeft gebracht wat jij voelt, wat het volk voelt". In het welkomstwoord zwaaide Paats veel lof toe aan Jan den Hengst - 'zonder hem geen Bloem- herdenking'- en aan de mensen van het literair café. De burge meester besloot zijn rede met het voorlezen van een van Bloems ge dichten. "Omdat een dichter alleen leeft door zijn gedichten en niet door alle verhalen die over hem te vertellen zijn. Of door bij voor beeld te wijzen waar zijn ouderlijk huis - ja, in Alphen - heeft gestaan". Gemis 'Is dit genoeg, een stuk of wat ge dichten - Voor de rechtvaardiging van een bestaan?'. Met die twee re gels van het eerste gedicht uit de bundel Sintels begon prof.dr. A.L. Sötemann zijn lezing over het le ven en werk van Bloem. Het ant woord op de vraag van Bloem naar de rechtvaardiging van het leven werd beantwoord door Sötemann: "Klaarblijkelijk wel, want we zijn hier bijeen om geen andere reden dan dat Bloem een aantal verzen heeft geschreven. Verzen die ons honderd jaaT na zijn geboorte en ruim twintig jaar na zijn dood, nog steeds treffen, ontroeren en bezie len". Bloem was in vele opzichten niet opgewassen tegen het leven en lang niet alleen door het 'slechts vervullen van onnoozle plichten om den karigen brode'. In zijn ge dichten komt de onafwendbaar heid van de dood steeds naar vo ren. Andere terugkomende zaken in zijn werk zijn: tekort, gemis, de smart der daaglijksheid, eenzaam heid, gelatenheid en het onaan vaardbare te aanvaarden. Het ging Bloem om de essentiële dingen van het leven. Zo kwam hij erbij deze grote bestaansvragen aan te roeren. Bloem zei zelf eens over zijn poëzie dat het ging om zuiverheid. "Om enkele essentiële dingen van het leven zo uit te spre ken, dat dit alleen van mij en van niemand anders zou kunnen heb ben zijn. Dat is wat ik heb nage streefd en wat mij, naar ik hoop, een enkele maal is gelukt". Söteman, die zijn rede doorspek te met citaten van Bloem, legde grote nadruk op de wijze waarop Bloem zijn levensinzicht en zijn er varingen van de fundamentele tra giek van het bestaan in woorden wist om te zetten. "Er zijn mensen die ongeveer hetzelfde hebben er varen als Bloem, maar hij heeft bij uitstek gedichten geschreven waarin die ervaringen op onverge telijke wijze zijn verwoord". Herdenking Bloem in Vara-programma De Vara-radio heeft zaterdag tijdens de herdenking van de AJphense dichter J.C. Bloem in de raadszaal van de gemeente Alphen opnamen gemaakt. In het programma 'Het zout in de pap', dat vanavond tussen tien en elf uur op radio 4 wordt uit gezonden, zal onder meer aan de lezing van professor Söte mann aandacht worden ge schonken. "Bloem heeft als de taak van de dichter gezien een kunst te zoeken, natuurlijk als ademhalen, waarin woorden niets meer lijken dan zij zijn. Een vers doet hierbij aan alsof men het in alledaagse woorden niet anders zou kunnen zeggen". Met name voordrachtskunste naar Bert de Bruijn had bij de voorbereiding van zijn voordracht aan dit gegeven natuurlijk als ademhalen gedacht en daardoor droeg De Bruijn schitterende ge dichten voor op een onverwacht natuurlijke en vlotte manier. En niet zoals zo vaak gebeurt, op een gedragen, dominee-achtige wijze. Söteman gaf met voorbeelden aan dat Bloem na zijn dertigste jaar kortere gedichten gaat schrijven en dat het hem daarna gaat lukken de taal naar zijn hand te zetten. "Met enkele uitzonderingen zoekt Bloem nadien zijn poëtische kracht in korte gedichten, zonder spectaculaire effecten, gespannen maar ingehouden", aldus Söte mann. Zonder andere bundels te kort te willen doen, noemde hij de twepde bundel de meest geslaagde. Volgens de spreker is een gedicht als 'Na de bevrijding 1' het mooiste vers dat uit de oorlog is voortgeko men. Toevallig is het ook nog een van Bloems weinige geluksgedich- ten. Sötemann besloot zijn lezing met de woorden op Bloems grafsteen: 'Voorbij, voorbij, o en voorgoed voorbij'. Hij voegde er aan toe: "Ik ben echter overtuigd dat dit voor bij allerminst geldt voor zijn ge dichten die getuigen van een groot vakmanschap. Ze voldoen aan de eis die hij zichzelf stelde: gedich ten maken waarin "een zoo eeuwig mogelijk mensch zich openbaart". Leiden Centrale Voorzieningengebouw Univer siteit - Cleveringaplaats, lezing door Dr. J.J. van Duijn over 'De Amerikaanse economie: een economie van extremen', 20 uur. Antonius Clubhuis - jaarlijkse ledenver gadering van Carnavalver. De Hutspot ten, 20.30 uur. Kleine collegezaal Biologie - Sterre- wachtlaan, discussie-avond over het on derwerp 'Permanente taakverdeling, rol van de politiek en de universiteit in de komende jaren', 20 uur. Centrale Voorzieningengebouw Univer siteit - Cleveringaplaats, prof. dr. A. van Deursen spreekt over 'Volkscultuur' i.k.v. Erasmus-colleges, 18.45 uur. Grand Café In den Leidschen Salon - Steenstraat, algemene ledenvergade ring KNOV afd. Leiden. Zoeterwoude Gemeentehuis - Noordbuurtseweg, in formatie-avond over reconstructie Wei- poortseweg, 20 uur. DINSDAG Leiden Centrum Ex'85 - Koppenhinksteeg, Kundalini-meditatie, 17.30 uur. Leiderdorp Velocitas-terrein - Sportpark De Bloemerd, start avondvierdaagse, tus sen 17.45-19 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN - De nieuwe president-commissaris van chocoladefabriek De Baronie in Alphen aan den Rijn wordt J.H. Verleur. Deze benoeming gaat ge spaard met de installatie van een nieuwe raad van commissarissen. Verleur was tot eind vorig jaar lid van de raad van bestuur van Else- Vlak voor het weekeinde werd de finitief overeenstemming bereikt over financiële steun aan de Baro nie. Een groep investeerders steekt tien miljoen gulden in de fabriek om deze te redden. Wel moeten bij een reorganisatie dertien werkne mers verdwijnen van de Alphense vestiging en 22 bij de Amsterdam se. De Baronie biedt werk aan on geveer 350 mensen. Radiopiraat uit de lucht gehaald ALPHEN AAN DEN RIJN - De il- ligale radiozender Moonlight in Ridderveld II is zaterdagavond uit de lucht gehaald. De politie nam voedingsapparatuur en versterkers in beslag. De politie kwam de pi raat op het spoor nadat buurtbewo ners regelmatig hadden geklaagd over storingen op radio en televi sie. Vorig jaar 2,5 hectare verkocht KATWIJK - Op het Katwijkse in dustrieterrein 't Heen is vorig jaar in totaal ruim 2,5 hectare grond verkocht. Dat blijkt uit het jaarver slag over 1986 van de dienst open bare werken van de kustplaats. De ruim 25.000 vierkante meter grond werd verkocht aan 15 bedrij ven. De opbrengst bedroeg ruim 3 miljoen gulden. In 1985 verkocht de kustplaats op het industrieter rein 't Heen nog ruim 100.000 vier kante meter grond. Er werden in dat jaar grote transacties gesloten met de Nobels Machinefabriek (29.000 vierkante meter), C A (22.000 vierkante meter) en Oos- tingh/Ruigrok (21.000 vierkante meter). Bij de uitgifte van grond op 't I Heen voert de kustplaats sinds eni- ge tijd een voorzichtig beleid. De prijs van de industriegrond werd flink opgetrokken, van 121 naar 130 gulden en er wordt ook geen reclame meer gemaakt voor 't Heen. Katwijk wil voorkomen dat het industrieterrein te snel vol raakt en de kans bestaat dat bedrij ven met uitbreidingsplannen in de toekomst noodgedwongen moeten uitwijken naar andere gemeenten. Op diverse andere plaatsen in de gmeente Katwijk werd in 1986 in totaal 11.650 vierkante meter grond verkocht, zo blijkt uit het jaarver slag van de dienst openbare werken. De grootste transacties werden gesloten met de Katwijkse Bouw Maatschappij (KBM), die grond aankocht in het gebied Ha- venstraat/Loggerstraat, en de Kat- wijksche Bouwvereeniging (KBV), die momenteel een bouwplan uit voert in Molenwijk-noord. Met de verkoop van deze 11.650 vierkante meter grond was een bedrag van ruim 2,6 miljoen gulden gemoeid. In de nieuwbouwwijk Rijnsoe ver werd vorig jaar ruim 21.000 vierkante meter grond verkocht aan 136 huiseigenaren in fase 6D. De verkoopprijs bedroeg in totaal ruim 2,8 miljoen gulden. In Rijns- oever, de grootste nieuwbouwwijk van de kustplaats, zijn tot nog toe 1722 woningen gebouwd. Er zijn nog 136 woningen in aanbouw en in de plannen wordt rekening ge houden met de bouw van nog eens 800 huizen. Het definitieve aantal woningen in Rijnsoever moest vo rig jaar opnieuw worden bijgesteld in verband met de bouwplannen op het terrein naast de Pniëlkerk. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense Edith Woudstra heeft gisteren de finale gewonnen van het nationale Steinway-concours. Met twaalf anderen streed de vijf tienjarige pianiste in Eindhoven om de miniatuur zilveren vleugel. Daarnaast heeft zij zich ook ge plaatst voor het internationale Steinway-concours dat volgend jaar eveneens in Eindhoven wordt gehouden. De Alphense zou aanvankelijk niet meedoen aan het concours voor amateurs en professionals omdat ze het daarvoor te druk had op school. Ze zit in de derde klas van het gymnasium. Op het laatste moment vroeg de jury, die bestaat uit bèroepsmusici, haar om mee te doen. Edith Woudstra won dit jaar tweede prijzen bij zowel het Avro- concours als de voorronden van het Steinway-concours. Drie van de vier autoportieren weg NOORDWIJK - Een 67-jarige Noordwijker keek zondagmor gen zijn ogen uit toen hij zijn auto uit de parkeergarage aan De Grent in Noordwijk wilde halen. Drie van de vier portie ren bleken ontvreemd te zijn. Uit de auto werd niets wegge haald. Volgens de politie is er een 'echte knutselaar' aan het werk geweest. Het woord verzamelen doet al vrij snel denken aan postzegels, luciferdoosjes, treinen of sigarenbandjes. Maar er zijn ook mensen die cactussen in alle soorten en maten sparen. Voor hen staat het bezoeken van ruil beurzen, het onderling ruilen en het in bloei trekken en vermeerderen van de planten garant voor vele uren ple zier. Een van de vele duizenden Ne derlandse cactusliefhebbers is S. Kooij uit Noordwijk. Kooij is se cretaris van de 10-jarige Cactus- senvereniging Leiden en omstre ken. De vereniging telt 54 actieve leden en heeft tot doel de onder linge 'handel' in stekken en zaad en de kennisoverdracht tussen de leden te bevorderen. Voor Kooij is plezier hebben in het verzamelen van cactussen de gewoonste zaak van de wereld. "Het is heel spannend om door goede verzorging een plant in bloei te trekken. Ook het bij el kaar halen van zo veel mogelijk soorten, bijvoorbeeld allemaal uit een bepaald herkomstgebied, is erg leuk. Er bestaan meer dan 3000 verschillende soorten cac tussen dus is alleen de hoeveel heid ruimte die je hebt, bepalend voor het aantal soorten dat kan worden verzameld". De vereniging waar Kooij se cretaris van is, organiseert elke maand lezingen. Bovendien wor den geregeld kwekerijen die ge specialiseerd zijn in cactussen bezocht. Kooij: "Hoewel we in verenigingsverband allerlei din gen doen, is het verzamelen van cactussen toch een individuele activiteit. Iedereen heeft zo zijn eigen specialiteit en interesse". Cactussen worden vermeer derd door zaaien of stekken. Hoewel alle cactussen bloemen en dus zaden vormen, is ver meerdering door zaad niet altijd mogelijk. Kooij: "Er bestaan cac tussoorten waarvan de zaden een vorstperiode nodig hebben om te kunnen ontkiemen. Andere soor ten ontkiemen juist alleen bij temperaturen van 30 graden en meer. Voor een amateur zijn die omstandigheden natuurlijk niet na te bootsen. Die soorten ver meerderen wij dan ook door middel van stekken". Net als voor de meeste plante- soorten, is ook voor de cactus het voorjaar de meest geschikte tijd om te zaaien. Zaad wordt in pot grond gelegd en afgedekt met een glasplaat. Het opkomen van de plantjes levert volgens de se cretaris vrijwel nooit een proble men op. Kooij: "Vlak nadat de zaden zijn ontkiemd, sterven er nogal wat plantjes af. Door de hoge luchtvochtigheid onder de glasplaat treden vrij makkelijk schimmelinfecties op. Van een handjevol zaad houd je daardoor toch maar een paar plantjes Stekken is veel eenvoudiger, zo blijkt uit de woorden van de cactuskenner. In het voorjaar worden van de volwassen cac tussen spruiten afgesneden. De ze stekken moeten twee tot drie weken op een gaasbak worden gedroogd. Aan de onderzijde van de stekken vormen zich wortel puntjes die, als de stek eenmaal is opgepot, snel uitgroeien tot wortels. Kooij vertelt dat er nogal wat misverstanden bestaan over de hoeveelheid water die de cactus sen nodig hebben. De cactus man: "De planten die we in Ne derland hebben, zijn niet te ver gelijken met de exemplaren die in de wilde natuur voorkomen. De huid van de in ons land opge kweekte cactussen is veel zach ter omdat de omstandigheden hier veel gunstiger zijn. Snijden de wind, extreem hoge tempera turen en barre kou komt hier niet voor. De cactus is daardoor veel weker en dat stelt eisen aan de verzorging". Volgens Kooij moeten cactus sen in ons land dan ook elke twee weken 'zwemles' hebben. "In de vrije natuur kunnen de planten maanden zonder water maar hier zijn ze na een paar we ken droogte helemaal ver schrompeld". De barre omstandigheden waaronder de cactussen in de landen van herkomst zich staan de moeten houden, is volgens de secretaris ook af te lezen aan de 'habitus' van de plant. De stekels S. Kooij: "Er bestaan meer dan 3000 verschillende soorten cactus. Dat maakt het interessant". zijn er niet voor niets. Kooij :"Omdat het in die verre landen vrijwel nooit regent, moeten de planten de ochtenddauw zien te benutten. De dauw blijft in de stekels hangen. Bovendien leve ren de stekels een heel klein beetje schaduw op waardoor de cactus zelf niet al te heet wordt". Ook de wolpluizen die sommi ge cactussen om zich heen vor men, hebben een functie. De pluizen zijn bedoeld om te sterke afkoeling 's nachts tegen te gaan. Warme lucht blijft tussen de pluizen hangen en vormt daar een isolatielaag. Voor Kooij is het, net als voor vele anderen, een uitgemaakte zaak: cactussen verzamelen is een prima vrijetijds-besteding. "Elke dag zie je weer nieuwe din gen. Er gaat'geen week voorbij of je leert weer wat bij. Met cactus sen kunnen je uren en uren bezig zijn". MONICA WESSELING schikt als perkplant of voor ge bruik op het balkon of in de bor der. Nog iets kleiner is de Top- mixdahlia die slechts 25 tot 30 centimeter hoog wordt. Nu de bolbloemen langzaamaan uitgebloeid raken, is de tijd aan gebroken om de dahlia's in de grond te zetten. De verscheiden heid aan vorm en kleur bij deze plantesoort is enorm. Diegenen die dahlia's planten om er later bloemen van te kun nen snijden, kunnen het best ras sen uit de groepen cactus, semi- cactus, decoratief of pompon kiezen. Deze planten bloeien ge durende vier maanden en heb ben lange stengels met grote bloemen. Dahlia's planten kan iedereen. De knollen moeten zo diep in de grond worden gestopt dat alleen een klein stukje van de oude stengel boven de grond uit steekt. De grondsoort doet wei nig ter zake. Om verrotting van de knollen te voorkomen is het wel raadzaam niet al te natte grond te kiezen. Op een plaats in de zon groeien de planten beter en worden de bloemen groter. (foto Wim Dijkman) Een goede groei en een rijke bloei kan bij kamerplanten al leen worden bereikt als de plan ten op de juiste plaats staan. Vensterbanken of plaatsen waar geen zon komt meestal zijn deze vensterbanken gelegen op het noorden, noordwesten of noordoosten zijn bijzonder ge schikt voor bloeiende planten. Zorg er wel voor dat de plant vol doende licht krijgt. Een plaatsje boven de radiator is niet bevor- delijk voor de groei omdat de plant dan veel te snel uitdroogt. Voor het noordvenster zijn onder meer geschikt begonia, was- bloem, vlijtig liesje, en het kaaps viooltje. Ook varens, ficussen en kamerdennen doen het goed in niet-zonnige vensterbanken. Pal op de zon kunnen cactus sen, de Chinese roos, de oleander en verschillende Campanula- soorten het prima doen. Overi gens kunnen geen van deze plan ten het brandend effect van felle zon achter glas verdragen. Enige bescherming door middel van vi trage is dus wel geboden. Burgemeester M. Paats geeft bloemen denking in het stadskantoor Clara Eggink, ooit echtgenote van J.C. Bloem, tijdens de Bloemher- (Nanno Bloupot)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8