TAD LEIDEN 'Erica bv probeerde bezwaren tegen parkeerdek af te kopen' Provincie onthoudt goedkeuring aan begroting gemeente Leiden LEIDSCH LÜ DAGBLAD Volgens omwonende bouwplan Stille Rijn: Watersportdag gehandicapten Lucht in woningen verontreinigd Actie Jongerenbeweging voor schoolverlaters Jubileumfeest IVN goed bezocht Politie sluit illegaal café mannen Twee aangehouden na diefstal Vrouw gewond bij aanrijding Rommelige uitvoering balletschool s MAANDAG 18 MEI 1987 LEIDEN - De Haagse projectont wikkelaar Erica beheer bv heeft vorig jaar geprobeerd enkele be zwaarschriften af te kopen tegen de bouw van een parkeerdek bij twaalf driekamerwoningen en een winkel aan de Stille Rijn. Dat ver telt M. Schenkels, een van de om wonenden van de toekomstige wo ningen. Erica ontkent elke poging tot afkoping. door Eveline van Vlijmen De winkel, de woningen en het parkeerdek moeten komen op het terrein van een voormalig winkel complex aan de Stille Rijn. Het bouwplan hiervoor werd vorig jaar ingediend. Buurtbewoners dien den er echter bezwaren tegen in. Zij vrezen stank- en geluidsover last van auto's die van en naar het parkeerdek rijden. Bovendien ver wachten ze hinder van koplampen, die hun woningen zouden kunnen inschijnen. Direct na het in dienen van de eerste bezwaren, herfst 1986, kreeg Schenkels het aanbod van het bouwbedrijf. De gemeente wil over het alge meen dat op binnenplaatsjes in de stad groen en tuintjes worden aan gelegd. Maar in dit geval had zij geen bezwaar tegen een parkeer dek. Dit dek is overigens een 'uniek geval', want in deze vorm zijn ze in Leiden nog niet eerder gebouwd. Het dagelijks bestuur van de pro vincie gaf de bewoners echter ge lijk. Ze keurde de bouw van de winkel en de woningen goed, maar wees het plan voor het parkeerdek af. Erica wil dit dek toch aanleg gen. De woningen, die nu worden gebouwd en volgend jaar april worden opgeleverd, zijn veel meer waard als daarbij een parkeer plaats wordt aangeboden. Vooral in de drukke binnenstad waar het kwijtraken van de auto moeilijkhe den oplevert. Natura Volgens buurtbewoner Schen kels heeft het bouwbedrijf nu ge probeerd de bezwaren af te kopen. Erica is daarbij niet zelf op de be zwaarmakers afgestapt. Via een 'bekende' heeft zij te kennen gege ven er wel iets voor over te hebben als de bezwaarschriften worden in getrokken. De bewoners mochten zelf bepalen hoe ze de 'afkoopsom' wilden hebben; in 'natura' of in geld. "We konden bijvoorbeeld he le huis te laten voorzien van dub bele beglazing of een centrale ver warming krijgen. Er was zelfs spra ke van een extra aanbouwtje aan het huis", vertelt Schenkels. Hoe veel geld het bouwbedrijf precies heeft geboden wil hij niet vertel len. Naar zijn mening, heeft Erica al leen diegenen benaderd die een be zwaarschrift hadden ingediend. Na enig beraad besloten de bewoners niet op het aanbod in te gaan. "Dat was overigens een moeilijke beslis sing", verklaart Schenkels. "Als je hier niet lang blijft wonen en zoals ik een 'arm student' bent, kun je dat geld best gebruiken". Het aan bod werd afgeslagen omdat Erica, gezien de grote overlast waarmee -de buurt zou worden geconfron teerd, te weinig bood. Volgens Schenkels zag de projectontwikke laar na enige tijd in dat ze beter op nieuw een vergunning kon aanvra gen en daarbij de nodige maatrege len tegen de overlast kon treffen. Het bedrijf heeft een onderzoek gedaan naar de geluidoverlast van de auto's op het dek. Hierbij is re kening gehouden met het feit dat de parkeergelegenheid op een plek komt waar vroeger een binnen plaats was. "De oplossing die we hebben gevonden, is het aanbren gen van geluidwerende gevels langs de open ruimte. Bovendien worden de woningen zo gesitueerd dat er weinig geluidoverlast is", legt de woordvoerder Waayer van Erica uit. Indianenverhaal Waayer vertelt dat hij niet op de hoogte is van de poging tot afko ping. "Dat soort indianenverhalen doen altijd de ronde. Maar wij zou den wel gek zijn wanneer we be zwaarschriften afkopen. Als we in ons recht staan, gaan we niemand betalen". Schenkels vindt de po ging tot afkopen niet bijzonder. "Veel bouwondernemingen gaan op deze manier te werk", meent hij. "Als je geld aanneemt en de overlast op de koop toeneemt, kan dat een doodgewone zaak zijn. Het is alleen sneu voor diegenen die verzet bieden en zich uiteindelijk moeten aanpassen. Toch ben ik blij dat we niet met Erica in zee zijn gegaan, want de hinder van het parkeerdek zal enorm zijn". Dat de woningen gehorig zijn, blijkt wel uit het feit dat het lawaai van het bouwterrein in de huizen goed is te horen. De gemeente Leiden heeft vrij dag in de gemeente-advertentie aangekondigd het gewijzigde bouwplan van Erica opnieuw in overweging te nemen. Naar aanlei ding daarvan kunnen later nieuwe bezwaarschriften worden inge diend. "Dat zal ik ook zeker doen. LEIDEN - Drie Leidse studenten verenigingen hebben afgelopen za terdag een watersportdag voor ge handicapten georganiseerd bij het Universitair Watersportcentrum in Leiderdorp. Ondanks het niet al te mooie weer, waren er meer belang stellenden dan in vorige jaren. De Leidse kanovereniging Levi- tas, de roeivereniging Asopos de Vliet en zeilvereniging De Blauwe schuit hielden deze buitendag voor gehandicapten voor de derde achtereenvolgende keer. De onge veer zeventig gehandicapten heb ben zich de hele dag vermaakt in een roeiboot, kano of zeilboot, die de verenigingen beschikbaar had den gesteld. De voorzitter van de Blauwe Schuit, E. Boets, vertelt dat deze 'buitendag' voor minder validen steeds meer bekendheid DEN HAAG/LEIDEN - De lucht in gechloreerde koolwaterstoffen, de kruipruimten van een aantal Tijdens een onderzoek naar de woningen aan de Uiterstegracht, verontreiniging van de grond en nummer 45 tot en met 55, is zeer het grondwater in het gebied dat waarschijnlijk verontreinigd met wordt omsloten door de Uiterste LEIDEN - De Jongerenbeweging houdt vanaf vandaag tot en met vrijdag een actie om scholieren en schoolverlaters op hun rechten te wijzen wat betreft (vakantie)werk. Medewerkers van de Jongerenbe weging delen dinsdag-, woensdag en donderdagochtend informatie kranten uit op de streekschool voor beroepsbegeleidend onder wijs, de VJV, de lagere agrarische school in Oegstgeest, Het Groene Hart, de Noorderwiek en de Mon- driaan-scholengemeenschap. Gedurende de actieweek staat de Jongerenbeweging 's middags van 14.00 tot 17.00 uur met een stand voor 'Stats' in de Haarlemmer straat. Daar kunnen scholieren en schoolverlaters inlichtingen krij gen over onder meer lonen, teruga ve van loonbelasting en uitzendbu- In Stats zelf wordt gedurende de middagen een diaserie vertoond over schoolverlaters, werkprojec ten, werkloze en werkende jonge ren. Bovendien kunnen bezoekers er bij de medewerkers van de Jon gerenbeweging nadere inlichtin gen inwinnen en brochures ver krijgen. Ik zal me met alle macht verzet ten", zegt omwonende mevrouw J. Labruyère. Erica heeft haar geen geld aangeboden in ruil voor de be zwaarschriften! "Maar dat is zo gek ook niet", vertelt de 81-jarige vrouw, "want ik roep het hier van de daken dat ik fel tegen het dek ben". De buurtvereniging Maredorp heeft haar bezwaren al ingediend. De vereniging wijst erop dat de dertien meter lange muur van de ruimte waar Perry Sport zich ves tigt, aan de kant van de Stille Rijn, niet in het bestemmingsplan staat. Erica laat de beslissing waar een ingang van de winkel en waar het magazijn moet komen, geheel over aan de toekomstige eigenaar. De buurtvereniging Maredorp is ook tegen de aanleg van het parkeer dek. De vereniging blijft van me ning dat op deze plaats een tuin moet worden aangelegd. Een van de toekomstige bewo ners van het appartementen com plex, J. Gemmeke, vindt het idee van een tuin absurd. "Aan onze flats zit al een balkon op het zuiden. Dan ga je niet in een tuin zitten die op het noorden ligt en is omringd door huizen. Een parkeer gelegenheid is veel nuttiger. Het is toch onzin als ik 's avonds eerst door half Leiden moet lopen om bij mijn woning te komen?", vraagt Gemmeke zich af. i van de stands die zondag op de speelweide in de Leidse Hout LEIDEN - Naar schatting 1000 mensen hebben giste ren de activiteiten bezocht die het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie (IVN) in de Leidse Hout heeft gehouden ter gelegenheid van zijn tienjarig be staan. De organisatoren toonden zich tevreden met de belangstelling, zeker gezien het wisselvallige weer gis teren. De manifestatie van het IVN werd geopend door wethouder Kuijers van cultuur, volksgezondheid en groen. De wethouder knipte, gezeten in een bootje, een lint door dat over de grote vijver in de Leidse Hout was gespannen. Hij reikte later een zogenoemde uilen- kast uit aan de Vereniging van vrienden van de Leidse Hout. Deze uilenkast, een nestkastje voor bosuilen, was ter beschikking gesteld door het IVN. De jubileumdag stond in het teken van 'Natuur en muziek en mensenwerk'. Gedurende de loop van de dag was er een aantal optredens van muziekverenigin gen en was er een voorstelling van een milieucabaret. Daarnaast konden bezoekers de nodige inlichtingen verkrijgen over de natuur in het algemeen en de Leid se Hout in het bijzonder bij een aantal stands die op de speelweide van de Leidse Hout waren neergezet. Zo werd er bijvoorbeeld aandacht geschonken aan enke le 'zeldzame' planten die in de Leidse Hout voorko men, over diersporen, galappels, zure regen en de kringloop in de natuur. Verder was er een mini-vogel cursus, waren er verschillende wandelroutes in het bos uitgezet en konden bezoekers meedoen met een 'natuur-ganzenbord'. i de begroting van dit jaar onthou- tekort in is opge- i 5 miljoen gulden, Leiden eerst nadere de komende bezui nigingsoperatie Voordat de begro ting goed gekeurd kan worden. Wethouder Bordewijk verklaarde gisteren niet onder de indruk te zijn van de maatregel van GS. Hij hoopt na het vaststellen van de be zuinigingen alsnog instemming van GS te krijgen. Formeel betekent het niet goed keuren van de begroting door GS onder meer dat de gemeente geen uitgaven voor nieuw beleid mag doen. Bordewijk pleit er dan ook voor voorlopig enige voorzichtig heid te betrachten in het gemeen telijk financieel beleid. Voor het overige kan Leiden weinig gebeu ren, denkt Bordewijk. "De lijn van de bezuinigingen is uitgezet, we gaan daar gewoon mee verder. Een aantal maatregelen kunnen zelfs dit jaar al in gaan". Bordewijk ver wacht dat de door GS gesignaleer de tekorten ook gedeeltelijk ge compenseerd kunnen worden door enkele meevallers. Zo is onder meer het aantal inwoners van Lei den hoger dan was geraamd waar door de gemeente extra inkomsten uit het gemeentefonds te wchten staan. Risico GS beschuldigen het gemeente bestuur ervan te weinig rekening te hebben gehouden met door het rijk in de loop van het vorige jaar afgekondigde bezuinigingen. Voorts had de gemeente rekening moeten houden met de nadelige gevolgen van de grenswijziging met Warmond. Volgens Bordewijk echter is met de toenmalig gedepu teerde juist afgesproken dat deze gevolgen nog niet in de begroting voor dit jaar verwerkt zouden wor den. Voor het overige was het Leidse gemeentebestuur op de hoogte met het risico dat werd gelopen. Al eerder maakten B en W duidelijk geen rekening te willen houden met maatregelen van de regering omdat deze te laat waren afgekon digd. Het college stelde zich op het standpunt dat het de gemeente hierdoor onmogelijk werd ge maakt een gezond financieel beleid te voeren en negeerde de aanwij zingen van het rijk. In de bezuini gingsoperatie zijn deze overigens wel meegenomen. Tijdens de behandeling van de begroting voor '87 besteedde de ge meenteraad uitgebreid aandacht aan de mogelijkheid dat deze door GS niet goedgekeurd zou worden. Vanuit het CDA werd felle kritiek op het college geuit omdat de fi nanciële stand van zaken te posi tief voorgespiegeld werd. Het was voor het CDA reden om uiteinde lijk tegen de begroting te stem- KNOV Het Koninklijk Nederlands Ondememersverbond (KNOV) houdt vandaag een algemene le denvergadering in grand café 'In den Leidschen Salon' aan de Steenstraat. Tijdens deze verga dering spreekt A.H.F. Swaak, di recteur van de projectontwikke lingsmaatschappij Erica bv. Hij houdt onder meer een uiteenzet- krijgt en ook steeds meer mensen trekt. "Het was een fantastische dag. De gehandicapten waren er echt helemaal uit. Het meevaren op de motorboot over de Kaag von den de meeste geweldig. Zoveel enthousiasten mensen bij elkaar zijn al reden genoeg om deze dag elk jaar te blijven organiseren", vertelt Boets. ting over de verschillende projec ten die de maatschappij in Lei den onder handen heeft. De aan vang van de vergadering is 20.30 Bingo De speeltuinvereniging 'Rond om de Maredijk' houdt vandaag een bingo in haar clubgebouw aan de Maredijk. De avond be gint om 20.00 uur. Duivensport Uitslag van de wedvlucht van pv Het Oosten vanuit Pont St. Maxence1 R. v.d. Nieuwendijk; 2 T. van As Zn; 3,4 comb. Putten/ Van Weer en; 5 R. v.d. Nieuwen dijk; 6 L. Gijsman; 7 T. van As Zn; 8 R. v.d. Nieuwendijk; 9 C. v.d. Berg; 10 R. v.d. Nieuwendijk. De Reisduif vloog eveneens vanuit Pont St. Maxence. Uit slag: 1,2,5,6 W. Kop; 3 F. Penseel; 4,8 A. v.d. Dop en Zn; 7 T. Tol boom; 9 P. Kooijman; 10 S. v.d. Hoven. Ook pv De Vriendenclub liet haar duiven in Pont St. Maxence los. Uitslag van de wedvlucht: 1. A. Siera; 2,5,7 comb. Kooy/Werk- hoven; 3,9 R. v.d. Dop; 6,10 F.J. Compier. Uitslag van eenzelfde wed vlucht van de pv De Snelvlieger 1,5,6,7 J. Groenendijk; 2,4,8 F. Jansen; 3 comb. J en N; 9 Pen en Zn; 10 B. Vlekké. LEIDEN - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een illegaal café aan de Hartesteeg ge sloten. Daarbij werden acht man nen aangehouden, één van hen wist later uit de politieauto te ont snappen. De inval in het café had een vechtpartij tussen politie en Gracht, de Nieuwe Rijn, de Veste- straat en de Groenesteeg, is bij de genoemde woningen ook de stof trichlooretheen aangetroffen. De projectgroep waarin provincie Zuid-Holland en de gemeente zit ting hebben, heeft besloten deze week luchtmetingen te verrichten om zo de mate van verontreiniging vast te stellen. Of de verontreini ging met trichlooretheen, een rei nigingsmiddel dat bijvoorbeeld in wasserijen maar ook gewoon in huis wordt gebruikt, schadelijk is voor milieu of gezondheid, kan nu nog niet worden gezegd. De con centratie van de vervuiling is daar voor bepalend, aldus een provin ciale woordvoerder. Omdat het gaat om een vluchtige stof die snel verdampt, is besloten tot het meten van de kwaliteit van de lucht. Zowel de buitenlucht als de lucht in de kruipruimten van de woningen in de buurt van de verontreinigde plek wordt onder zocht. LEIDEN - Twee mannen (24 en 38 jaar) zijn in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden omdat zij de ruit van een kledingzaak aan de Haarlemmerstraat hadden inge gooid en enkele kledingstukken hadden meegenomen. De twee wa ren oude bekenden van de Leidse politie. De kleding hadden zij reeds weggegooid. Eén van hen was zo dronken dat hij volstrekt onaanspreekbaar was. Het tweetal zal diefstal en vernieling ten laste worden gelegd. Uit een woning aan de Milanen- horst is vrijdagavond een video recorder, een stereo-toren en een bedrag van 3000 gulden gestolen. De inbrekers kwamen de woning binnen door een ruit te forceren. De bewoners waren op dat mo ment niet thuis. bezoexers tot gevolg. Over en weer werden klappen uitgedeeld. Er moest zelfs een politiehond aan te pas komen die enkele bezoekers heeft gebeten. Twee mannen werden aangehou den wegens verzet tegen de politie. Zes anderen, in leeftijd variërend van 18 tot 27 jaar, moesten mee naar het bureau om uit te zoeken wie de eigenaar van de illegale kroeg was. Dat bleek uieindelijk een 22-jarige man uit Leiden te zijn. De aanwezige drank, 20 krat ten bier en een tiental flessen ster ke drank, werden in beslag geno- LEIDEN - Een 77-jarige vrouw uit Leiden is zaterdagmiddag op de ventweg langs de Haagweg van haar fiets gereden door een auto mobilist. De man, die vermoedelijk in een BMW reed, is na het ongeluk in de richting van Voorschoten doorgereden. De vrouw, die licht gewond raakte, werd door enkele omstanders verzorgd en naar huis gebracht. De aanrijding vond plaats rond 14.00 uur. De politie is op zoek naar getuigen van het on geluk. Met name de mensen die de vrouw verzorgden worden ver zocht contact met de politie op te (tel 258888). Leerlingenuitvoering van ballet school Inge van den Broek. Gezien op 16 mei in het Rijnlands Lyceum, Oegstgeest. OEGSTGEEST - Inge van den Broek heeft een balletschool die geregeld van zich laat horen. Maar tot een grote leerlingenuit voering was het nog nooit geko men. Vandaar dat de presentatie van afgelopen zaterdag in het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest nieuwsgierig maakte. Als de uitvoering representa tief is voor wat de school te bie den heeft, dan ligt het accent er sterk op jazz- en showballet, ge combineerd met elementen uit de klassieke techniek. De vele jazzdans maakte het programma soms wat eenvormig, vooral om dat de choreografieën onderling nogal op elkaar leken. Maar de stukken waren degelijk ingestu deerd, de timing was steeds zo zorgvuldig als je mag verwach ten en een enkeling kwam aan expressie toe. Het programma bevatte op merkelijk veel solo's. Voor een uitvoering door leerlingen is dat niet zo'n gelukkige keuze. Per slot van rekening is dansles groepswerk. Bovendien stellen solo's andere eisen aan de kwali teit van de uitvoering en van de choreografie. De presentatie had aan afwisseling gewonnen als de solo's tot onderdeel van de groepsdansen waren gemaakt. De presentatrice benadrukte in haar aankondiging nog eens dat het om amateurdansers ging. Dat spreekt vanzelf. Toch had een aantal fouten gemakkelijk voorkomen kunnen worden: kauwgum kauwend op het to neel staan is geen gezicht, mu ziek kan ook worden wegge draaid in plaats van abrupt afge kapt, de belichting was romme lig. En waarom mochten de dan sers geen buiging maken als dank voor het vele applaus? Het samenstellen van een leer lingenuitvoering is wat anders dan lesgeven. Zo'n eerste grote presentatie is een prima gelegen heid om ervaring op te doen. Een aantal individuele onderdelen zag er nu al goed doortimmerd uit, zoals de gedanste medley van Wall Street Crash, de solo op muziek uit Flashdance, de eenza me breakdancer, de massaal uit gevoerde isolaties op muziek van Janet Jackson en het gastoptre den van de flamencogroep Cua- dro Guillermo. ARIEJAN KORTEWEG STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7