'Argentijns leger moet van Pruisische cultuur verlost' Oranjemuseum wil meer bieden dan alleen franje Ter Schure eist loyale' houding van priesters Minister Antonio Trocoli over moeizame weg naar verzoening MAANDAG 18 MEI 198' M fonsin ertoe gebracht heeft de ver zoenende hand te reiken aan de mi litairen tot de rang van luitenant kolonel, die zich in de 'vuile oorlog' ernstig hebben misdragen. Puinhopen „Ons probleem is, dat wij een ontluikende democratie moeten vestigen op de puinhopen van meer dan 50 jaar autoritaire politie ke cultuur. De versmelting van het oude, dat niet wil afsterven, en het nieuwe dat geboren wordt, is een zeer moeilijk te besturen proces. Het nieuwe Argentinië heeft veel verdriet geërfd, veel haat en nijd. Dat vond zijn oorsprong in de links-intellectuele rebellie en het daaruit ontstane, terrorisme van het begin van de jaren '70. Dat heeft een antwoord opgeroepen van de toenmalige regering en spe ciaal van de strijdkrachten, die pre cies dezelfde methoden gingen ge bruiken als de guerrilla van de monteneros. Daardoor is een sfeer van onderlinge haat ontstaan, die tot dan vreemd was voor Argenti nië. „Toen wij in 1983 de verkiezings campagne voerden, hebben wij aan de Argentijnen beloofd de ver antwoordelijken van die politiek van onderdrukking te straffen. Wij zeiden toen reeds dat wij daarbij onderscheid zouden maken tussen degenen die de macht hadden om beslissingen te nemen over de ma nier waarop het terrorisme moest worden bestreden en degenen die in hun taak beperkt waren tot het uitvoeren van die bevelen. Daar naast beloofden wij ook een derde Argentinië zal overeenkomstig het jongste wetsontwerp van Alfonsin nog slechts die militaire leiders voor het gerecht brengen, die de ontwerpers waren van de metho den die in de 'vuile oorlog' werden aangewend om de links-intellectuele rebellie van de Montenoros uit te roeien. Deze Argentijnse erkening van het befehl is be- fehl, dat ook de procesgang na de Tweede Wereldoorlog in Duitsland heeft bepaald, moet de eerste stap zijn op de lange weg naar verzoening tussen leger en bevolking. Jan van Beek en Max Snijders spraken met de Argentijn se minister van binnenlandse zaken, dr. Antonio Trocoli, over de toekomstige rol van het leger in Latijns-Ameri kaanse landen in het algemeen en Argentinië in het bij zonder. door Jan van Beek en Max Snijders „De hele militaire traditie en cul tuur van de Latijnsamerikaanse strijdkrachten moet veranderd worden. De militairen moeten de gedachte uit hun hoofd zetten dat zij een politieke rol te vervullen hebben. Zij moeten leren dat hun wapens in dienst staan van het volk en hen niet gegeven zijn om er macht mee uit te oefenen en het volk te knechten. Tot nu toe heeft er een Pruisische tucht in de strijd krachten van Argentinië geheerst, die een blinde gehoorzaamheid op legde aan lagere rangen ten opzich te van de staven. Er zal nu een par lementaire commissie worden in gesteld die de modernisering van de strijdkrachten gaat begeleiden". Dr. Antonio Trocoli, minister van binnenlandse zaken in de rege ring van president Raoul Alfonsin, ontvouwt de filosofie van presi dent Alfonsin voor een verzoening tussen volk en leger. Een leger dat, met de rebellie in de twee kampe menten in Cordoba en Buenos Ai res tijdens de week voor Pasen, op nieuw heeft aangetoond dat het nog steeds een bedreiging vormt voor de democratisch gekozen re gering. Misdaden „Het leger heeft het vertrouwen van de grote lagen van de bevol king verloren", aldus Trocoli. „Dat blijkt niet alleen uit onderzoeken, maar ook uit het feit dat steeds minder jongeren kiezen voor een militaire loopbaan. Dat is geheel tegengesteld aan de Argentijnse traditie, volgens welke het leger, de marine en de luchtmacht zeer aantrekkelijk waren voor de Ar gentijnse 'machos'. Het bekend- worden van de duizenden misda den tegen de mensheid die tijdens de 'vuile oorlog' zijn begaan, heeft de van oudsher onaantastbare po sitie van de strijdkrachten dras tisch ondergraven. „De militaire staven en de poli tieke leiders moeten zich gaan be zinnen op een volledige omvor ming van de gehele militaire struc tuur. Dat wordt het werk van een parlementaire commissie, die in de komende weken door Alfonsin zal worden ingesteld", aldis Trocoli. Volgens hem „mag niet worden vergeten dat alle staatsgrepen zo wel een burgerlijk als een militair karakter hadden. De uitvoering was van de militairen, maar de planning en de ideologie erachter was van de burgers. Alle Argentij nen dragen medeverantwoorde lijkheid voor hun eigen geschiede- Antonio Trocoli spreekt doce rend over de traumatische ervarin gen van zijn land in de laatste tien jaar. Hij schetst met brede gebaren de filosofie die de regering van Al- categorie te vervolgen, die zich schuldig had gemaakt aan misda dige excessen" Militaire tucht „Na drie jaar van openbare pro cessen zijn de leiders van de mili taire dictatuur veroordeeld. De hoogsten in rang tot levenslang. Dat hoofdstuk is voor ons afgeslo ten en daar zullen wij niet meer op terugkomen. Veel andere proces sen zijn nog aan de gang. Maar wij moeten het tot onze schande er kennen, dat het ons in die drie jaar niet is gelukt om een juiste defini tie te geven van de grenzen van de militaire tucht en gehoorzaam heid". „Dat heeft de krijgsraad niet wil len doen en dat hebben de recht banken ook niet kunnen doen. Kort na Pasen heeft de procureur- generaal van de Hoge Raad voor de eerste maal de moed gehad een doctrine op te stellen over het op volgen van de bevelen door militai ren in de 'staat van oorlog' waarin het land gewikkeld was. Het was geen openlijke oorlog, het leger was in 'actie', meestal in operaties die zich in het geheim voltrokken". „De Hoge Raad stelde vast dat zij die geen beslissingsbevoegdheid hadden, die niet de macht hadden om de legitimiteit van de ontvan gen bevelen te onderzoeken, deze moesten uitvoeren. Daarvan zijn vanzelfsprekend uitgezonderd al len die zich schuldig hebben ge maakt aan verkrachting, ontvoe ring van mindeijarigen, diefstal, roof en andere zaken die geen deel uitmaakten van de militaire opera ties". „We hebben van deze uitspraak van het hoogste rechtscollege in ons land een wetsontwerp ge maakt omdat volgens de Argen tijnse rechtspraak anders alle pro cessen die nog aan de gang zijn zouden moeten worden doorgezet tot in de Hoge Raad om aan die uit spraak getoetst te worden. Dat zou veel te veel tijd kosten, minstens vele jaren. De wet is onmiddellijk uitvoerbaar. - Hebben de opstanden van de militairen in Cordoba en Buenos Aires van de Goede V/eek dit proces versneld? „Zeer zeker. Die rebellie mag niet onderschat worden. Het land heeft voor Pasen op de rand van een totale burgeroorlog gebalan ceerd. Maar dat neemt niet weg dat de inhoud van de wet overeen stemt met onze beloften tijdens de verkiezingen van 1983. Als de mili taire en civiele rechtbanken zich eerder zouden hebben uitgespro ken, dan had de rebellie waar schijnlijk zelfs niet plaatsgevon den en zou de regering niet ge noodzaakt zijn geweest deze wet thans uit te vaardigen. Het justitië le apparaat heeft gefaald tot de Ho ge Raad zelf ingreep". - Iemand van een lagere rang, die gemarteld heeft tijdens de ver horen, mag zich toch niet kunnen beroepen op het feit dat hij daar bevel toe heeft gekregen? Martelen dient toch niet te behoren tot de da gelijkse praktijk van militairen en politie? „Wij zullen onze krijgswetten zo danig herzien dat dit onmogelijk moet worden. Wij zijn ons ervan bewust dat door middel van deze wet degenen die zich schuldig heb ben gemaakt aan zeer ernstige za ken, in vrijheid kunnen worden ge steld. En dat stemt ons niet geluk kig. Maar men mag niet vergeten dat de strafrechtelijke verantwoor delijkheid voor de schendingen van de mensenrechten op de eerste plaats liggen bij degenen die de plannen en de methoden daartoe hebben ontworpen en die de op drachten hebben gegeven tot de uitvoering daarvan. Zij hebben een grote morele en psychologische druk uitgeoefend op hun onderge schikten, waardoor een aantal in de waan heeft geleefd dat zij met het uitvoeren van bevelen een dienst aan het vaderland verleen den". „Dat zijn ook elementen geweest die hebben meegespeeld bij de be rechting van oorlogsmisdadigers in Duitsland na de Tweede Wereld oorlog. Daar zijn ook alleen de ver antwoordelijke leiders veroordeeld en niet de ondergeschikten, die tenslotte toch de hele machinerie van de exterminatie van de joden hebben bediend en de uitvoerders waren van de onderdrukking van het verzet". ijnse volk is de misdaden t BAARN (GPD) - "Het is ontroe rend om te zien wat de mensen allemaal voor het museum over hebben. Zonder al die positieve reacties zou het Oranjemuseum waarschijnlijk niet eens be staan". Initiatiefnemer W. Veld- huysen loopt trots door de lange, lichte ruimte. In wat eeps een donkere verwaarloosde machi- neloods van de Nederlandse Spoorwegen was, opent prins Bernhard morgen in Baarn het Oranjemuseum. Munten, schil derijen, boeken, maquette's, al les wat ook maar iets met het ko ninklijk huis te maken heeft, is er te zien. Veldhuysen over het onstaan van het museum: „De geschied- schrijfster Thera Coppens, die veel over het koninldijk huis heeft geschreven, organiseerde bustochten naar de koninklijke wachtkamer van het station in Baarn en naar paleis Soetsdijk. Zij vond het eigenlijk jammer dat er in Baarn niets meer te doen was rond het koninklijk huis. Dat heeft, samen met het naderende vijftigjarig huwelijk van het prinselijk paar en het feit dat die loods al een paar jaar leeg stond, de doorslag gegeven". Veldhuysen mocht zijn plan nen uiteen zetten voor de televi sie (bij Veronica's Tineke) en het gevolg was een 'hausse' aan reac ties. „Voornamelijk van Oranje- minnende mensen. De meesten wilden iets schenken of iets in bruikleen aan het museum ge ven", aldus Veldhuysen. Toen duidelijk werd dat er genoeg spullen zouden zijn om een per manente expositie in te richten, is de verbouwing van de loods begonnen. Er kwamen nieuwe, statige deuren in de voorgevel, een bordes voor de ingang en de zestig meter lange ruimte werd voorzien van een blauwe vloer en helder witte wanden. De collectie, die in glazen vitri nes is opgesteld, komt in dit rus tige interieur uitstekend tot zijn recht. Veldhuysen: "In het begin heb ik toch nog wel slapeloze nachten gehad. Ik had het idee dat de collectie geen body had, er ontbraken nog veel essentiële dingen. Het enige belangrijke stuk dat we hadden, was een ma quette van paleis Soestdijk. Die is gemaakt als onderdeel van een werklozenproject in Baarn en ziet er prachtig uit. Maar naast het paleis hadden we verder niets. Pas toen de collectie werd uitgebreid met een kopie van de gouden koets, kon ik weer rustig slapen. Toen had ik echt het idee dat de tentoonstelling iets om het lijf zou krijgen". Enkele opvallende stukken zijn onder andere twee stoelen die oorspronkelijk in het paleis op de Lange Voorhout in Den Haag stonden. Die stoelen waren in het bezit van een adellijke fa milie en zijn door het museum aangekocht. Verder is er een schitterende kopie van de kro ningsmantel te zien, een uniek tinnen herdenkingsbord uit on geveer 1700, twee bijzondere scheepsvlaggen en natuurlijk een heleboel 'oranje franje'. Ook het slot Dillenburg, waar de ge schiedenis van de Oranje's is be gonnen, is inmiddels in minia tuur in het museum te bewonde- Veldhuysen is van plan om speciale thematentoonstellingen in het museum te organiseren. Morgen gaat daarvan de eerste al van start. In het laatste gedeelte van het Oranjemuseum is dan door de stichting Onderzoek Pre dikaat Hofleverancier en Wapen schilden een expositie ingericht over de schilden die hofleveran ciers door de eeuwen heen heb ben gedragen. Het Oranjemu seum toont enkele schilden (waaronder een uit ongeveer 1860 van konihgin Sophie) en de verklaringen die bij het predi kaat hofleverancier hoorden. Veldhuysen hoopt dat in de toekomst voor de speciale expo sities ook spullen uit het archief van het koninklijk huis beschik baar zuilen zijn. „We hebben nu nog niets uit dat archief in onze collectie. De archivarissen heb ben echter wel hun medewer king toegezegd. Die mensen zijn ook al hier geweest. Als je echter iets uit het koninklijk archief wilt lenen, moet er toestemming van een van de leden van het ko ninklijk huis zijn. We willen ei genlijk eerst de leden van de ko ninklijke familie met het mu seum in contact brengen en pro beren of er iets voor het museum kan worden geleend". Volgens Veldhuysen is het mu seum nog lang niet compleet: "Ik denk dat we er nog meer historie in moeten brengen. Nu zijn het vooral de artikelen die de aan dacht trekken. Het complete ver haal van de Oranje's komt nog te weinig aan bod. We hebben bij voorbeeld heel weinig materiaal over koningin Beatrix en ook de vroegste Oranje-vorsten komen niet veel bod. Als je die hele ge schiedenis zou kunnen verbeel den, kun je bijvoorbeeld ook scholen interesseren. Nu komen er toch vooral mensen op af die van de oranjefranje houden. Dat willen we in de toekomst veran deren", aldus Veldhuysen. Bij de officiële opening, mor gen, onthult prins Bernhard een steen waarin de datum staat ge graveerd. Deze steen zal in de voorgevel van de voormalige loods worden gemetseld. Het Oranjemuseum is te vinden aan de Generaal van Heutzlaan nr. 7 in Baarn. Het is dagelijks ge opend van 10 tot 17.00 uur, op zondag van 12.00 tot 17.00 uur en op maandag gesloten. Ook de gouden koets is te bewonderen in het Oranje-museum. (foto GPD) „Een priester is oog en oor en mond en hand van de bisschop. Wat de bisschop zegt, zegt de priester ook; wat de bisschop doet, doet een priester ook." Bisschop J.G. ter Schure van Den Bosch heeft dit deken H.C.A.M. Tops voorgehouden tij dens de gesprekken die ertoe leidden dat Tops per 1 april niet werd herbenoemd tot deken van Asten. Dit blijkt uit de preek van Tops van 4 april, die is opgeno men in „De Roerom", het (alter natieve) nieuws-, service- en communicatieblad ten dienste van de parochies in het Bossche bisdom. Tops had twee jaar geleden als woordvoerder van de 31 dekens van het Bossche bisdom bij de benoeming van Ter Schure in Den Bosch gezegd dat deze be noeming buiten de mensen van het bisdom was om gegaan en dat de nieuwe bisschop iets heel anders wilde dan waaraan de de kens in het bisdom werkten. In de gesprekken met Tops had Ter Schure hem gevraagd te rug te trekken wat hij had gezegd en uit te spreken dat hij zich toen had vergist. „Ik zei dat ik dat moeilijk kon: a. gesproken na mens 31, dan ook teruggetrok ken namens 31; b. wat wij toen bedoelden, daar geloven wij nog in." Tops zegt verder te erkennen dat een bisschop leiding geelt, maar niet zo dat een priester en kel zou herhalen, enkel een repe- teermachine zou zijn. „Wij willen telkens uitgaan van een grondig vertrouwen in de waarde van ie ders eigen geloven, levenserva ring, levensweg en van de moge lijkheden om deze ervaringen met elkaar te delen. Bisschop Ter Schure was het hier niet mee eens en heeft mij daarom niet herbenoemd," aldus Tops. Hervormd werelddiaconaat kritisch over beleid Israël. Wie zich actief inzet voor de rechten van de Palestijnen op de weste lijke oever van de Jordaan en in de Gazastrook behoeft zich niet te laten aanpraten dat hij daar mee de joodse staat ter discussie stelt. Daar is geen sprake van, die joodse staat is juist het adres van zijn protest. Erkenning en eer biediging van de joodse staat binnen de grenzen van 1967 bete kent geenszins erkenning van de overheersing door deze staat van aangrenzende gebieden. Dat schrijft de commissie we relddiaconaat van de Generale Diaconale Raad (GDR) van de Nederlandse Hervormde Kerk in haar beleidsnota over het Mid den-Oosten. „Als het werelddia conaat ergens te hulp moet springen om rechteloos gewor den mensen steun en moed te ge ven, dan is het wel op de westelij ke Jordaanoever en in de Gaza strook", aldus de commissie. Zij stelt dat de betrokkenheid van de kerk bij Israël „onopgeef- baar" is, maar ook kritisch mag en moet zijn. „De kerk moet zich hoeden voor een ideologische so lidariteit met Israël, waarin Is raël en zijn politiek bij voorbaat boven iedere vorm van kritiek verheven zijn". Vier maanden geëist tegen Goerees. De procureur-generaal bij het gerechtshof in Arnhem, mr. F. Boerwinkel, heeft in hoger beroep tegen het evangeliste nechtpaar Jenny en Lucas Goe- ree vier maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf geëist. Het is volgens mr. Boerwinkel zon neklaar dat de opvattingen in de nummers 10 en 12 van het blad Evan kwetsend en grievend zijn voor de joodse gemeenschap en daarmee het voortbestaan en de integriteit van het joodse volk op het spel hebben gezet. Verder heeft het echtpaar redelijkerwijs kunnen vermoeden dat er van belediging sprake was. Omdat hij geen andere mogelijkheid zag, heeft mr. Boerwinkel de zwaarste straf opgelegd, name lijk een onvoorwaardelijke vrij heidsstraf voor zowel Jenny als Lucas Goeree. Vorig jaar eiste de officier van justitie bij de rechtbank in Zwol le, mr. S. van Gend, eveneens vier maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf tegen beide ech telieden. De rechtbank achtte het echtpaar weliswaar schuldig aan belediging van de joodse be volkingsgroep, maar legde geen straf op. Tegen dit vonnis is mr. Van Gend in beroep gegaan. Anglicaanse bisschoppen: stemadvies tegen Thatcher. Een groep anglicaanse bisschoppen heeft een aantal richtlijnen voor de komende verkiezingen voor het Lagerhuis gepubliceerd, waarin het sociaal-economisch beleid van de regering-Thatcher wordt afgewezen. De „de stede lijke bisschoppengroep", zoals ze zich noemt, roept alle christe nen op zich bij het uitbrengen van hun stem te laten leiden door christelijke opvattingen. De bisschoppen noemen de conservatieve partij niet bij naam, maar uit de manier waar op de richtlijnen zijn geformu leerd, wordt duidelijk dat de groep onder leiding van bis schop David Sheppard van Li verpool het beleid van de conser vatieve regering van de hand wijst. Nederlandse Hervormde Kerk. Beroepen te De Bilt: J. H. Hoeket te Enkhuizen. Aangeno men naar Waddinxveen, deelge meente Emanuelkerk: A. A. van Houwelingen te Grijpskerk. Aangenomen naar Putten: A. Visser te Wierden, die bedankte voor Moerkapelle. Aangenomen naar Bloemendaal, toezegging: drs. R. van den Beid te Maas tricht. Gereformeerde Kerken. Be roepen te Winschoten: drs. I. J. den Boer te Schermerhorn. Aan genomen naar Hilversum, bei den parttime: mevrouw drs. H. A. Weimar, kandidate te Amster- dam en mevrouw drs. J. W. van der Zaag, kandidate te Amster dam. Beroepbaar: mevrouw drs. 1. van Weijen, R. Feithstraat 37 II, 1054 TW Amsterdam. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt. Bedankt voor Ureterp, tweede predikantsplaats: C. van Breemén te Avereest-Dedems- vaart. Christelijke Gereformeerde Kerken. Beroepen te 's-Graven- zande: H. J. T. Velema te Dok- kum. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te Enkhuizen en te Vlissingen: C. G. Vreugdenhil, laatstelijk missionair predikant in Indonesië, wonende te Vlis singen. Beroepen te Oud-Beijer- land: B. van der Heiden te Woer den. Bedankt voor Krimpen aan den IJssel: A. Bac te Bodegra ven. Tweetal te Apeldoorn: J. Mijn- ders te Veenendaal en C. G. Vreugdenhil, laatstelijk missio nair predikant in Indonesië, wo nende te Vlissingen. Tweetal te Kapelle/Biezelinge: B. van der Heiden te Woerden en C. G. Vreugdenhil, laatstelijk missionair predikant in Indone sië, wonende te Vlissingen. Tweetal te Middelburg-Cen trum: Chr. van der Poel te Yerse- ke en C. G. Vreugdenhil, laatste missionair predikant in Indon- sië, wonende te Vlissingen. Oud Gereformeerde Gemeen ten in Nederland. Bedankt voor Scheveningen: A. D. Muilwijk te Dordrecht. Doopsgezinde Broederschap. Beroepen te Ouddorp: J. Smink, laatstelijk predikant van de Kerk van de Nazarenen te Rotterdam, wonende te Barendrecht, die dit beroep heeft aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2