Bernlef onverwachts winnaar AKO-piijs Haags duo wint cabaretfestival Kroon op 20 jaar hard werken 'Masterclass' voor fluitisten op hoog niveau Finale zonder verrassingen Gouden Roos voor Zweden Zilveren Roos voor Mini Maxi PAGINA 20 KUNST MAANDAG 18 MEI 198? UTRECHT - Heeft u wel eens door de ogen van iemand anders proberen te kijken? U heeft bui tenlandse vrienden op bezoek en laat hen de omgeving van Leiden zien. Opeens vallen u de schellen van de ogen: inderdaad zijn onze polders wijd en vlak, inderdaad lijkt de bebossing tussen Leiden en Den Haag wel een parkland schap. In het hoger muziek-vakonder- wijs (het conservatorium) wor den met grote regelmaat 'buiten landse vrienden' uitgenodigd om de oogst van deze opleidingen eens met een andere bril te bekij ken. Vaak komt het er op neer dat deze beroemde kunstenaars en pedagogen van naam inder daad uit het buitenland komen. De thans in Florida wonende En gelsman Geoffrey Gilbert was in het afgelopen weekeinde uitge nodigd om zijn licht eens te laten schijnen op het Utrechts Conser vatorium. De naam zegt u wel licht niet alles, maar als ik u ver tel dat hij jarenlang onder leiding van Sir Thomas Beecham solo fluitist is geweest van het Lon don Philharmonic Orchestra, dat hij docent is o.a. aan het Trinity College of Music en aan de Stet son University in Florida en dat onder zijn hand fluitisten zijn op geleid als James Galway, Wil liam Bennett en Trevor Wye, dan mag u toch echt niet geringschat tend over deze fluitist denken. Op dit moment besteedt deze 73-jarige, bebrilde, grijsbesnorde en zeer beminnelijke fluitpeda- goog zijn tijd aan het geven van lessen, in de winter in het warme Florida, waar beroepsfluitisten uit de hele wereld hun spel bij hem komen perfectioneren; de andere helft van het jaar in Ame rika en Europa, waar hij meester- cursussen geeft. Als hij geen les geeft, dirigeert hij. Drie dagen was hij in Utrecht, waar in de grote zaal van het Conservatorium de studenten van dit instituut bij hem hun op wachting maakten. Deze lessen konden door iedere belangstel lende worden bijgewoond. De grote zaal ademt de sfeer van een bioscoop uit de jaren dertig. Ver spreid over de rijen groene klap- stoelen, die het gemak van de mens niet erg dienen, zitten de (merendeels vrouwelijke) stu denten, leraren en belangstellen den. De eerste kandidaat stelt zichzelf voor en kondigt aan welk stuk er gespeeld gaat wor den. Ondanks de onvermijdelij ke zenuwen wordt er een uitvoe ring gegeven die muzikaal over tuigt en die meestal tot in de puntjes is afgewerkt. Onderwijl luistert Gilbert oplettend toe, ge zeten op het podium achter een tafeltje met daarop een karaf wa ter en een drinkglas. Lang zit hij daar niet; nog tijdens de uitvoe ring loopt hij weg; hij kijkt in de muziek van de fluitist of de pia nist of hij gaat het podium af de zaal in. Een hoogst enkele keer onderbreekt hij het spel bijv. om het verhaal achter het concert van Carl Nielsen toe te lichten. Na het applaus is het woord aan de meester. De student hoopt dat hij nog maanden kan teren op die ene les. Van de meester wordt dus verwacht dat hij in die 3/4 uur lestijd per leer ling het spel van de kandidaat op enkele fundamentele punten zal bespreken. Zo vaak als een on derwerp zich er toe leent, richt hij zich tot de zaal om zijn gehoor bij de les te betrekken. In een ge moedelijk, maar toch beschaafde Engelse tongval geeft hij dan col lege over algemeen muzikale of specifiek op de fluit betrekking hebbende principes. Het op natuurlijke wijze tot le ven brengen van een melodie en het uitdrukken van emoties op je instrument, zijn fundamentele pricipes waar hij bij iedere leer ling wel iets op aan te merken heeft. Zo kan het gebeuren dat hij de sonate van B. Martinu - technisch perfect uigevoerd - op de muziekstandaard vervangt door de veel simpeler - Ave Ma ria - melodie van Ch. Gounod. Hij vraagt de zaal deze melodie te zingen en spoort de fluitiste aan om de natuurlijke stembuigin gen van het zingen op haar in strument mee te spelen. Zo maakt hij gebruik van de aanwe zigheid van het publiek om zijn bedoelingen te illustreren, ter wijl de kandidaat even afstand kan nemen, want reken maar dat het niet mee valt om eenzelfde passage voor de ogen van een kritisch publiek tien maal over nieuw te spelen, omdat de mees ter nog steeds niet tevreden is. Je gaat aan jezelf twijfelen, je voelt je een ledepop die niet in staat is het gevraagde te leveren en in de zaal denkt iedereen dat hij het beter kan dan de kandidaat. Een andere studente krijgt het advies om de bladmuziek weg te zetten, uit het hoofd te spelen en zich rechtstreeks tot het publiek te richten. Emoties moeten in de eerste plaats in de klank tot uit drukking komen en niet in de li chaamsbewegingen; met een geamuseerde grijnslach houdt Gilbert tussen duin en wijsvin ger het uiteinde van de fluit vast bij mensen die met hun instru ment in de lucht staan te roeren. Ook demonstreert hij een en ander op zijn eigen instrument, hij gebaart, hij maakt met de vin gers van zijn ene hand vibreren de gebaren op de rug van zijn an dere hand, hij zingt en articuleert pa da ta tadeladela ta tédam, al les op een rustige manier die voor iedereen in de zaal begrijpe lijk is. Tot slot van deze 'master class' werd zaterdagavond een concert gehouden met werken die eerder in de cursus waren op gefrist door het oog en het oor van de meester. Jammer genoeg kon ik hierbij niet aanwezig zijn. Toch ben ik blij dat ook ik deze drie dagen de bril van Master Gilbert heb mogen lenen. Het stof is weer eens uit mijn oren ge spoeld en dat heeft iemand nodig op zijn tijd. MONICA SCHIKS. Finale-avond van het Leids Cabaret festival. Met: 'Verreck Pleijsier', Truus gaat uit wandelen' en 'Domi en de Basbartoets'. Gezien op 16 mei in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - Gelukkig heeft de ju ry een uitspraak gedaan en een winnaar van het negende Leids Cabaretfestival aangewezen: het Haags duo 'Verreck Pleijsier'. Aangezien het festival nu een maal een competitie-element heeft, is het gebruikelijk om een winnaar te kiezen. Als echter, zo als dit jaar het geval is, het ni veau van de finalisten middelma tig is, kan het heel verleidelijk zijn om geen keuze te maken. Als jury houd je je dan lekker veilig op de vlakte onder het voor wendsel, dat je de kwaliteit van het festival wilt bewaken en te genover de kandidaten geen val se verwachtingen wilt wekken. Daartoe heeft de jury, bestaande uit Ank Groot-Peterson, René Benders en Karei Verdonschot, gelukkig niet besloten; per slot van rekening is er altijd wel één kandidaat relatief gezien de bes te. Het is ook een misvatting om te menen, dat het festivalaanbod jaar in jaar uit een stijgende lijn zou moeten vertonen. In een in terview, dat vorige week in deze kolommen werd gepubliceerd, verklaarden de organisatoren te recht, dat het festival de oogst van één jaar laat zien. Die oogst - uit 91 aanmeldingen werden ne gen kandidaten gekozen, van wie er maar drie naar de finale moch ten - is dit jaar gewoon mager ge weest. Mochten daarentegen de win naars menen, dat er nu voor hen automatisch een glansrijke car rière in het verschiet ligt, dan zou dat wel eens heel hard kunnen tegenvallen. Marcel Verreck en enig contact met de zaal. Zowel Domi als-de beide andere finalis ten hadden last van de herhaalde geluidsstoringen, die bij zo'n professioneel-georganiseerd fes tival ontoelaatbaar zijn. Een ex tra handicap voor Domi en haar groep vormde het feit, dat zij als laatste kandidaten moesten op treden. De andere twee kandidaten en vooral de festivalpresentatoren hadden toen al de nodige aan dacht van het publiek opgeëist. De manier, waarop Martin van Waardenberg en Wilfried de Jong de finale-avond presenteer den, was geestig en buitenge woon succesvol. Tegenover de kandidaten was het daarentegen niet helemaal fair, dat zij zo na drukkelijk op de voorgrond tra den. Met name Domi en de Bas bartoets als laatste kandidaten zijn daarvan enigszins het slacht offer geworden, hoewel dit overi gens geen afdoende verklaring biedt voor het falende optreden van deze groep, die desondanks over goede mogelijkheden lijkt te beschikken. De organisatoren mogen trou wens volgend jaar gerust een neutralere presentator kiezen. Als publiek krijgen we traditie getrouw toch al een extraatje in de vorm van een gastoptreden. Dit jaar was deze eer toebedeeld aan de winnaars van het Leids Cabaretfestival 1985: Cabaret Zak en As. Erik van Muiswinkel, Justus van Oei en Eric Eijgen- raam bewezen met enkele num mers (niet alle) een cabaretgroep van professionele allure gewor den te zijn. Opnamen van de fi nale zijn te horen op zaterdag 23 mei van 14.00 - 15.00 uur op radio 2, in het VARA programma 'Wie in het Nederlands wil zingen'. WIJNAND ZEILSTRA. Paul Pleijsier zijn de winnaars geworden, omdat ze relatief ge zien de beste deelnemers waren. Aan hun optreden valt echter nog heel wat te verbeteren. Het is zelfs de vraag (maar dat is per de finitie pure speculatie), of deze groep over de capaciteiten be schikt om zich kwalitatief aan merkelijk te verbeteren. Verreck en Pleijsier vormen bijvoorbeeld nauwelijks een echt duo; het is meer het gelijktijdig optreden van twee solisten: een gitarist en een zanger. De voorkeur van het publiek ging veelzeggend genoeg niet naar dit tweetal heren uit. Door het invullen van een stembiljet sprak het merendeel van de toe schouwers zich voor het dame strio 'Truus gaat uit wandelen' uit. In vergelijking met het voor ronde-optreden was hun pro gramma er aanzienlijk op vooruit gegaan. De aankleding zag er verzorgder uit, de volgorde van de liedjes zat logischer in elkaar en een enkel zwak nummer was door beter materiaal vervangen. De publieksprijs is dan ook een verdiende beloning voor hun aardige en charmante festivalbij- drage - schoolcabaret van hoog niveau, maar beslist niet meer. Het programma van de groot ste kanshebbers: 'Domi en de Basbartoets' sloeg daarentegen noch bij de jury, noch bij het pu bliek erg aan. "De lekkere kwek uit de voorronde was niet op dreef', zoals de jury stelde. In derdaad was er in tegenstelling tot het succesvolle voorronde- optreden nauwelijks sprake van De ene sigaret na de andere rokend wachten de schrijvers J. Bernlef (rechts) en H.C. ten Berge (links) op de bekendmaking van de winnaar van de AKO-literatuurprijs. De prijs ging naar Bernlef. (foto anp> op zijn reserves aan kennis en lite raire ervaring. Ten Berge, Bernlef en Kellendonk waren voor de jup' de drie auteurs die daar het best in slaagden. De uiteindelijke keuze voor 'Publiek geheim' wordt onder meer beargumenteerd met: 'De aangerichte onzekerheid bracht de jury tot haar voorlopig laatste ze kerheid: een bijzondere waarde ring voor het in meer opzichten dubbelzinnige karakter van de ro man, die fundamentele vragen ach terlaat, ook over de literatuur zelf en juist het laatste lijkt een verze kering van de continuïteit'. Antwoordapparaat Nadat de winnaar eenmaal be kend was, ging het feestje in het Amstel Hotel als een nachtkaars uit. Een luisterrijk potverteren was misschien alleen weggelegd voor die weinige gokkers die hun geld op de goede kandidaat hadden ge zet. De eerste AKO Literatuur Prijs had inmiddels aan alle verwachtin gen voldaan: gekrakeel vooraf over de keuze van de kandidaten (Harry Mulisch sprak van een Derde-We- reld-lijstje), schimpscheuten over de naam van de sponsor (Belgische boekhandelaren dachten aan een chemie-concern) en een onver wachte winnaar, die met zijn vori ge roman 'Hersenschimmen' bo vendien al heeft laten blijken een groot publiek te kunnen aanspre ken. De eerste reactie van Bernlef was: "Morgen zet ik mijn ant woordapparaat aan en ga eens op m'n gemak nadenken over wat ik met dat geld ga doen". Om hoeveel geld het nu echt gaat, dat is één van de vragen die gisteren nog niet kon worden beantwoord. De winnaar zag het als een door mededinging verkregen bedrag en rekende op een belastingaanslag over de prijs. De AKO verklaarde met tachtig procent zekerheid te hebben gere geld dat Bernlef het volle pond mag houden. MONTREUX (AP) - De Zweedse televisiekomedie 'De Prijs' is op het televisiefestival van Montreux bekroond met de Gouden Roos. De Zilve ren Roos was voor Nederlandse inzending 'Mini en Maxi in Concert' - een produktie van de AVRO-televisie, die door de jury werd omschreven als een „meesterlijke parodie op de orthodoxe concertpraktijk". De Zweedse inzending over 'Hoe Alfred Nobel het dynamiet uitvond en Archimedes de telefoon', kreeg ook de speciale prijs van de stad Mon treux voor de leukste inzending. De derde prijs was voor een Brits filmportret over het kunstschaat- spaar Torvill en Dean. Het duo Verreck Pleijsier, dat dit jaar het Leids Cabaretfestival WOn. ffotopr.). AMSTERDAM - "In een land van kooplieden en handelaren behoort men fatsoenlijke prijzen uit te keren. Een prijs moet je in staat stellen je een jaar aan literair werk te wijden, zon der met allerlei schnabbels in je onderhoud te hoeven voorzien. De 50.000 gulden van de AKO Prijs maken het mij mogelijk om dat te doen; de 15.000 gulden van de P.C.Hooftprijs niet. Daarom geeft ik de voor keur aan de AKO-prijs, ook al is de Hoofprijs misschien eerbiedwaardiger' Dat zei schrijver J. Bernlef nadat bekend was gemaakt dat hij met zijn roman 'Publiek geheim' de AKO Literatuur Prijs had gewon nen. Maar ook voordat hij wist dat hij de prijs zou krijgen, toonde hij zich er al enthousiast over. Op de vraag van presentator Adriaan van Dis of hij blij zou zijn met een prijs van een 'kiosken-onderneming', antwoordde Bernlef in het geheel geen moeite te hebben met de 'Akéu', zoals hij het uitsprak. Heeft de AKO als bedrijf wel de juiste allure om zijn naam aan een literaire prijs te verbinden? Maakt de literatuur zich met zo'n prijs niet een tikje belachelijk? Dat was een beetje het dilemma dat de eer ste toekenning van de in financieel opzicht grootste letterkundige prijs in ons land beheerste. door Ariejan Korteweg De AKO had er tevoren alles aan gedaan om als sponsor serieus ge nomen te worden; niet alleen door de hoogte van het bedrag, maar ook door de samenstelling van de jury en de entourage van de be kendmaking. Tachtig genodigden - schrijvers, uitgevers, juryleden, journalisten, critici - mochten aan zitten aan een diner in het deftige Amstel Hotel. Na afloop daarvan zou jury-voorzitter Van Mierlo de winnaar bekendmaken. De VPRO zou de bekendmaking rechtstreeks uitzenden. Cultuureiland De meeste genodigden kwamen AKO een heel eind tegemoet in de poging de prijs cachet te geven: de heren verschenen veelal in stem mig zwart met strikje, de dames in lang en glitter. Men werd verdeeld over acht ronde tafels. Nog voor de Hure de Saumon en Gelée de Cres- son zette C. de Ruig, voorzitter van de Stichting AKO Literatuur prijs, zich af tegen de kritiek die de AKO als sponsor van de prijs te verdu ren had gehad. "Bij wie willen wij die literatuur, die leescultuur, nu juist bevorderen?", zo vroeg hij zich hardop af. "Toch niet bij de bewoners van dat cultuurei land? Toch veeleer bij de nog niet tot het lezen van literatuur bekeer den, bij de tallozen die deze genade nog niet deelachtig zijn? Juist een keten van lectuurkiosken moest de sponsor en naamgever van de prijs zijn". Daarna brak het wachten aan. Asperges en kwartels bekortten de tijd, aan sommige tafels werden weddenschappen afgesloten op wie zou winnen. Veruit het meeste geld werd gezet op Frans Kellen donk, schrijver van 'Mystiek Li chaam'. Kellendonk is momenteel gastdocent in Kiel in West-Duits- land en vond de prijsuitreiking niet belangrijk genoeg om voor over te komen. Kunst kopen De wel aanwezige kandidaten hielden zich inmiddels groot. H. C. ten Berge, schrijver van 'Het ge heim van een opgewekt humeur': Wat ik met de prijs zou doen? Daar heb ik nog absoluut niet over nage dacht. Een reis maken, een feest geven voor vrienden en bekenden, kunst kopen? Ik denk dat het een combinatie van die drie zou wor den. En misschien moet je als schrijver bij zo'n gelegenheid ook wel aan een voorziening voor je ou de dag denken". Tijdens de Crêpe Farcie aux Fruits gingen vanwege de uitzen ding met Adriaan vai) Dis de tv- lampen aan en werd het echt warm. De kandidaten werden vriendelijk uitgenodigd zich te la ten schminken en kregen daarna een eigen tafel toegewezen. Om even over half elf beklom ju ry-voorzitter Van Mierlo het spreekgestoelte. Deskundigen hadden tevoren uitgemaakt dat het tussen Kellendonk en Ten Berge zou gaan, met Hermine de Graaf ('Aanklacht tegen onbekend') als outsider. De wegens een verblijf in China door haar dochter vertegen woordigde Inez van Dullemen ('Het gevorkte beest') en J. Ritzer- feld ('Zee van Marmer') zouden geen kans maken, en de nog on langs met de Constantijn Huygens- prijs bekroonde Bernlef amper. Van Mierlo hield de spanning er zo lang mogelijk in, maar moest uiteindelijk toch bekennen dat de keuze was gevallen op 'Publiek ge heim' van Bernlef. In haar rapport spreekt de jury (naast Van Mierlo bestaande uit Hella Haasse, Paul de Wispelaere, Kees Fens en Pierre Dubois) een voorkeur uit voor boe ken die delezer dwingen tot grote •activiteit en die een beroep doen ders kom je nergens, want van WVC hoeven wij niets te verwach ten. Entertainment is nu eenmaal niet belangijk genoeg. Ze vergeten wèl dat wij als een soort ambassa deur in het buitenland optreden". De Rooij en De Jong maakten geen bliksemcarrière. Heel lang zaam werd hun naam gevestigd. De Rooij: „We hebben het lang zaam opgebouwd. Voorzichtig, misschien wel iets te voorzichtig. Maar we zijn nooit in een 'diep gat gevallen. We wisten wat we kon den en met dat gegeven gingen we verder. De Zilveren Roos is een kroon op twintig jaar hard werken". Twee jaar geleden wonnen Mini en Maxi in Cannes de prijs Du Cafe Theatre ('Een Holland Festival met prijzen'). De Rooij: „Het is natuur lijk prachtig, maar we blijven er heel nuchter onder. En eerlijk ge zegd zijn we een beetje verrast, want de Gouden Roos is een tv-fes- tival. Technisch gezien had de show veel beter gekund. Het moest in anderhalve dag worden opgeno men met een minimum aan facili teiten. Met een beetje meer aan dacht had er misschien veel meer in gezeten". Niet alleen productioneel werd op de centen gelet, ook publicitair. Nadat de show in Montreux was vertoond, was niemand van de AVRO of van de medewerkers aan wezig om er een toelichting op te geven. De Jong: „We hebben de AVRO voorgesteld naar Montreux te reizen, maar dat was niet nodig, vonden ze. Uit kranten begrepen we dat de show redelijk was aange slagen, dus werden we nieuwsgie rig. We zijn hierheen gevlogen en hebben de reis zelf betaald. Dat is ook prima zo, want we willen nie mand een slaaf zijn". 'Het concert' wordt morgen avond opnieuw op het scherm ge bracht. Het programma komt in de plaats van AVRO's Music Hall dat naar een nader te bepalen datum wordt verschoven. „Het concert" begint om 22.47 uur (Nederland 1). In deze be kroonde registratie van hun thea- terproduktie steken Mini en Maxi de draak met gangbare concert- praktijken. Zij worden begeleid door het Nederlands Studentenor kest, onder leiding van Louis Sto- tijn. MONTREUX (GPD) - „Het toeval wil dat wij nog maar net bij Tom Manders werkten toen hij hal soverkop af moest' reizen naar Montreux om de Zilveren Roos in ontvangst te nemen. Dat was in 1967 voor het VARA-programma 'Dorus'. Een leuke coincidentie, niet?" door Fred van Garderen Peter de Jong (Maxi) en Karei de Rooij (Mini) kennen elkaar nu pre cies twintig jaar. Ze begonnen als jonge musici bij de Tom Manders- show. De Rooij: „Dat was in de tijd dat Tom Manders met zijn show van Amsterdam naar Rotterdam verhuisde. Hij koos toen uit vele audities tien man. Allemaal Rotter dammers behalve Peter en ik. Pe ter komt oorspronkelijk uit Delft en ik uit Den Haag. Het was in die tijd hard werken. Het was dan ook net het verhaal van de tien kleine nikkertjes; steeds meer mensen vielen af. Uiteindelijk bleven we met vier over. Een van die andere twee is nu technicus bij de NOS." Twee jaar later verlieten De Jong en De Rooij Tom Manders. De Jong: „We zijn begonnen als on derdeel van de Gert en Hermien- show. Ik kan mij nog herinneren dat we ergens in de kop van Noord- Holland moesten optreden toen het geluid uitviel. Gert en Hermien vielen weg, maar ik zat achter de piano en Karei speelde viool. We besloten gewoon door te gaan. De mensen in de zaal vonden het prachtig, maar Gert was woedend. Het was een mooie aanleiding om met zijn tweeën verder te gaan. Dus hadden we een naam nodig. Die was snel verzonnen. Karei klein en ik lang. Simpel dus. De naam doet wat simpel aan, maar als je eenmaal een naam hebt, moet je ermee leven. En wat is nu een naam? In het buitenland proberen we nu wel steeds meer de naam Mi- nimax te vestigen. Die hebben we overigens weer van dat bedrijf in brandslangen". Mini en Maxi treden steeds meer op in het buitenland waar hun act over het algemeen goed aanslaat. De Rooij: „Het valt alleen soms niet mee om er te komen. Laatst konden we optreden in Taiwan, maar voor de organisator werden wij te duur als hij ook de reis moest betalen. Toen hebben we iets voor de KLM gemaakt met die voor waarde dat zij de reis betaalden. Zo konden wij naar de organisator in Taiwan met het voorstel: jij zorgt voor een aantal concerten dan be talen wij de reis. Dat is dus gelukt". „Ik vind het overigens helemaal niet erg om zo te werken, hoor. An- Mini Maxi met de Zilveren Roos van Montreux. (toto anp>

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 20