Scorpions wil aan de slag Groots onthaal Herrera DE toont zijn klasse 'Ik weet niet of we het zo volhouden' Strijbos gepasseerd tfEI itlAANDAG 18 MEI 1987 PAGINA 19 Ampler heerst in Vredekoers Ju^BANCORCHAMPS (SID) In wmnfTcincorchamps was het lot Alain pel 40Prost gunstig gezind. De Franse autocoureur won niet alleen de 3 Grote Prijs van België, hij werd .50, j'ook de nieuwe leider in het klasse ment om de wereldtitel formule 1 de Leen bovendien evenaarde hij met 27 i.20.9,Grand Prix-zeges het record van rio I5^e Schot Jacky Stewart. Francorchamps werd een hoog- andartijdag voor de McLaren-stal, omdat 3;ftsfjde Zweed Stefan Johansson de Weede plaats innam en daarmee Dam)voor de eerste dubbele zege sinds 3. Ade Grote Prijs van Monaco 1986 2zorgde. De 30-jarige Zweed, die dit et'seizoen in alle drie races punten lodie pakte, nestelde zich in het tussen w;klassement met dertien punten op 2.(de tweede plaats achter Prost, die io96.(er achttien heeft. Francorchamps was geen hoog- 3.vtijdag voor de autosport. Op het circuit in Wallonië deden zich in het regenachtige weekeinde taltij- 1 ke ongevallen voor en was het aan- 10,2.1 tal uitvallers groot. Wereldkam pioen Alain Prost, rijk aan klasse terku en routine, manoeuvreerde overal tussendoor en behaalde zijn twee- l411 de zege dit seizoen. Achter Johans son pakte de Italiaan Andrea de enzo» Cesaris de derde plaats. Bij de onophoudelijke reeks top- 30. prestaties van Alain Prost kan ac (s moeilijk meer van geluk gespro- Zeni; ken worden. In Francorchamps 1-3- raakte hij reeds in de eerste ronde twee concurrenten kwijt. De Brit Be Nigel Mansell en de Braziliaan 3.0 Ayrton Senna kwamen met elkaar 63-0: in botsing. In een lange rechtse bocht wilde Mansell de leidende Senna passeren. De Braziliaan wei- Bgerde daaraan mee te werken. Bei de wagens belandden in de groen strook naast het circuit. Senna was direct uitgeschakeld, Mansell kon doorrijden, maar viel kort voor het •lant einde uit. „Waanzin om daar te pas seren", beschuldigde hij na zijn ge- dwongen opgave zijn tegenstan- Hc Th,. Ongeval De Vinuesa AUTOSPORT - Bij een race in de ^6 klasse formule-3000 heeft zich za terdag op het circuit van Francor- champs bij Spa een ongeluk voor gedaan. De Spanjaard Alfonso de Vinuesa raakte ernstig gewond na r' een botsing met zijn landgenoot Luis Perez-Sala. Beide wagens vlo- gen van de baan. De race werd on- middellijk onderbroken. De Vi nuesa werd uit het wrak was be vrijd. Hij werd per hefschroefvlieg- tuig naar het ziekenhuis van Luik getransporteerd. Daar werd zijn toestand zeer ernstig, maar niet le- ien vensgevaarlijk genoemd. UT) Dubbel verlies honkballers 1 Wassenaar LEIDEN- Voornamelijk door veld- fouten, niet minder dan 10 in 6 in- nings, gingen de Scorpions ten on der tegen Adegeest. De Voorscho tenaren behaalden hiermee hun tweede overwinning van het sei zoen. Ze staan nu gelijk met Scor pions in de regionale eerste klasse, met ieder twee winstpartijen en een verloren wedstrijd. Wassenaar speelde een dubbel tegen Quick uit Amersfoort en verloor beide partij en. Op zaterdag vielen de honksla- gen te verspreid om voor echt ge vaar te zorgen en in de return zorg den 5 Wassenaarse veldfouten voor I 6 'unearned runs' De routiniers bij Adegeest zorg den voor het verschil in klasse tus sen de Scorpions en het team uit Voorschoten. Dick de Goede be klom de heuvel voor Adegeest en liet 7-1-5-4 noteren. De werper aan Leiderdorpse kant was Rene Hen- sing, maar hij had last van zijn rug en kon daardoor niet in zijn norma le doen komen. Zijn werpcijfers waren 5-4-13-10 en daarmee is de nederlaag gemakkelijk verklaard. In de eerste twee innings ging de strijd gelijk op. (1-1 en 5-5) maar daarna liep Adegeest vrij gemak kelijk weg van Scorpions en toen de knuppels weer werden opge borgen stond er 11-5 op het score board. De beste slagman bij Scor pions was De Wind met 2 uit 3, ter wijl Ron Vis bij Adegeest een slag gemiddelde van 0.750 liet noteren. In de eerste wedstrijd van Wasse naar stond Ronald van Montfoort op de plaat en met 9-3-11-2 liet hij zien uit het goede hout gesneden te zijn. De tegenstander, die erg veel Antillianen in de line-up heeft, staat bekend om zijn slagkracht. Na zes innings was de strijd nog open (stand 2-5), maar in de zeven de inning bekroonde Humphrey Bomba met een homerun een rally van Quick en daarmee liep de ploeg weg van Wassenaar. Het werd uiteindelijk 3-9. Gisteren konden de mannen van Harold van Duinen het bijbenen tot de zesde inning. Het stond toen 4-1 voor Quick en werper Garelt Verhoeven draaide lekker. Maar plotseling kreeg hij vier honksla- gen om zijn oren, terwijl zijn vel- ders een paar keer mistastten. Zo werd de stand opgevoerd tot 8-1. Ed Nieuwenhof kwam Verhoeven aflossen op de heuvel en kon door middel van zijn gevarieerde wor pen (werpcijfers 3-0-1-0) kon hij de Amersfoorters van verder scoren afhouden. Wassenaar kon daarna nog een run scoren, zodat de eind stand 8-2 werd. Aanvallend waren de slagmensen van Wassenaar niet al te best op dreef want maar liefst 16 ballen werden een prooi voor de outfielders van Quick en dat is te veel. der. „Die Mansell leert bet nooit." Mansell had een heel andere le zing. Hij zocht Senna in de pits op, greep hem bij de keel een gaf de Braziliaan een draai om zijn oren, alvorens omstanders tussenbeide kwamen. Na deze botsing kwam Senna's landgenoot Nelson Piquet op kop. Zijn plezier duurde slechts tien ronden. Zijn motor begon te sput teren, hij moest naar de pits om kort daarna definitief op te geven. Zo kwam de weg vrij voor Alain Prost. De Belgische Grand Prix was in de zin van het woord chaotisch be gonnen. Twee ronden na de regu laire start werd de race afgebroken na een botsing tussen de Fransman Philippe Streiff en de Brit Jona than Palmer. De Belg Thierry Boutsen en de Oostenrijker Ger hard Berger raakten er ook bij be trokken. De onheilsplek lag be zaaid met wrakstukken, voor de coureurs werd in eerste instantie het ergste gevreesd, maar zij ble ven ongedeerd. Streiff, die twee maal door Palmer werd geramd, was bij de herstart opnieuw van de partij. Ijskoud verklaarde hij: „Een paar jaar geleden was ik waarschijnlijk dood geweest. Te genwoordig zijn de auto's perfect van constructie". che uit en eindigde in de tweede manche als vijfde. De tweede race voor de wereldti tel in de zijspanklasse is voor de kampioenen Egbert Streuer en Bernard Schnieders nog niet opti maal, maar wel veel beter dan de openingswedstrijd in Jerez verlo pen. In Spanje viel Schnieders door een ongelukkige manoeuvre uit de bak, op het circuit van Hoc- kenheim haalde het gelouterde duo de finish als tweede op geringe afstand van de Engelse winnaars Steve Webster en Tony Hewitt, die nu hun tweede achtereenvolgende zege boekten en in de tussenstand al achttien punten voorsprong heb ben op de Nederlanders, die de derde plaats delen. Ook Theo van Kempen en Geral de Haas hadden dit keer veel meer geluk. Na hun valpartij in Jerez werden zij nu vierde. Ook de Grote Prijs van Neder land heeft weinig verandering kun nen brengen in strijd om de we reldtitel motocross bij de kwartli ters. Pekka Vehkonen en Eric Ge- BOGOTA (AFP) - Colombia heeft Luis Herrera, de winnaar van de Ronde van Spanje, groots ont haald. Bij het vliegveld van Bogota stond zaterdag een uitzinnige me nigte van tienduizenden. Herrera werd op een brandweerwagen door een haag van miljoenen men sen naar presidentiële paleis van Narino vervoerd. Daar werd hij ontvangen door president Virgilio Barco en verscheidene ministers. Herrera is de eerste Zuidameri kaan, die een van de drie grote wie lerronden in Europa heeft gewon- De aankomst van 'Lucho' en de overige Colombiaanse renners, die hem hielpen winnen, op het vlieg veld Eldorado werd rechtstreeks boers, de rijders die de tot nu toe verreden wedstrijden beheersten, waren gisteren in Best machtig. Nog niet duidelijk is, wie van de twee de titel van de Fransman Jac ky Vimond zal overnemen. Ge- boers greep door zijn overwinning in de tweede manche de dagzege, maar zijn achterstand op leider Vehkonen bleef veertien punten. „Dat is een teleurstelling", rea geerde de kleine Belg. „Ik heb vo rige week in de Grote Prijs van En geland dure punten laten liggen door machinepech. In Best ging ik ervan uit, dat ik de achterstand op Vehkonen zou kunnen verklei nen." Dat de 24-jarige Honda-cou- reur daar niet in slaagde, kwam door de slechte start in de eerste manche. op de televisie uitgezonden. In een interview voor de televisie verze kerde Herrera zijn miljoenen land genoten, dat hij ook in de nabije toekomst voor een Colombiaanse wielerploeg zal blijven rijden. „Ik heb in Europa verschillende aan biedingen van andere ploegleiders gehad. Ik heb hen bedankt voor het vertrouwen, maar ik word al betaald in Colombia. Ik heb geen zin in een overstap naar een andere ploeg. Ik ben gelukkig in een shirt van mijn land en bovendien heb ik uitstekende ploeggenoten, die mij altijd zullen helpen." Luis Herrera gaat de Ronde van Frankrijk op een speciale manier voorbereiden en laat de Ronde van Colombia schieten. „De Tour de France is een veel moeilijker wed strijd dan de Vuelta d'Espagna. Om die reden zal ik niet deelnemen aan de Clasico RCN". Vredeskoers De Oostduitse wielrenner Uwe Ampler heeft bij de Vredeskoers het afgelopen weekeinde gebruikt om voor zichzelf alvast de loper uit te rollen naar het ereplatform, dat aan het einde van de amateur-etap pekoers klaar staat. De wereld kampioen van Colorado Springs won zowel de achtste als negende etappe. Zaterdag was hij de sterk ste sprinter van een kopgroepje, met onder anderen de Nederlander Corné van Rijen, dat in de Tsjecho- slowaakse stad Harrachov de dag prijs betwistte. Belangrijker dan zijn zege, was de achterstand die Ampler zijn landgenoot en groot ste concurrent Olaf Ludwig be zorgde. Gisteren, in de individuele berg- tijdrit over 22 kilometer, schudde hij het gros van de andere tegen strevers af. Ampler was opnieuw verreweg de beste. Alleen de Pool Zenon Jaskula en de Rus Vladimir Poelnikov hielden de schade be perkt tot minder dan dertig secon den. Ludwig bijvoorbeeld verloor opnieuw bijna anderhalve minuut. In de algemene rangschikking heeft Ampler een voorsprong van bijna anderhalve minuut op de Bulgaar Petar Petrov, die hij een dag eerder mee had gesleept naar de vierde plaats. Wielrenner overleden WIELRENNEN - De 25-jarige ama teur-wielrenner Chris Evers uit Riel is gisteren overleden tijdens de Omloop van de Kempen. Twaalf kilometer na de start van deze klas sieker voor amateurs kwam Evers te vallen. Hij bleek te zijn getroffen door een hartaanval. Op weg naar het ziekenhuis overleed hij. Zesde zege Van Vliet WIELRENNEN - Teun van Vliet heeft zijn zesde zege in het profes sionele wielerseizoen geboekt. De renner uit de ploeg-Post, eerste in onder meer de Omloop Het Volk en Gent-Wevelgem, versloeg zon dag in de Ronde van Bavel de Ierse etapperenner Stephen Roche, vo rig week winnaar in Romandië. Wim Arras, de Vlaamse sprinter uit de formatie van Gisbers, werd op drie seconden derde. Rally zege Van Dedem AUTOSPORT - Arthur van Dedem en Gerrit van Kouwen hebben in een BMW M3 de drie-uursrace op de Djurlandring in Grona, Dene marken, gewonnen. Het betrof een wedstrijd voor de 'Scandinavian Long Distance Cup'. De rijders zul len later dit seizoen deelnemen aan de wedstrijden voor het Europees kampioenschap. Firestone hardleers AUTOSPORT - De Australische autorenner Dennis Firestone is hardleers. Tijdens de trainingen voor de 500 mijl van Indianapolis raakte hij voor de tweede keer ge wond. Nadat de 42-jarige Firestone in een bocht de controle over zijn Lola had verloren, doorbrak hij de tot twee keer toe de afrastering. Medici constateerden een hals breuk. Tien dagen geleden had Fi restone bij trainingen op hetzelfde circuit al een voet gebroken. De klassieke 500-mijlswedstrijd wordt op 24 mei gehouden. Het ongeval van vrijdag was het twintigste sinds op 2 mei een begin met de oefenraces werd gemaakt. Ook de Amerikanen Johnny Parsons en Danny Onglais en de Brit Jim Crawford raakten gewond. MOTORSPORT - De Westduitse motorcoureur Martin Wimmer, eerste in het klassement voor het wereldkampioenschap op de weg in de kwart-literklasse, neemt niet deel aan de Grote Prijs op Hoeken- heim. Wimmer raakte zaterdag bij een val tijdens de training voor de Grote Prijs van West-Duitsland ernstig gewond. Hij brak rechte- renkel, -scheenbeen en -kuitbeen en verwondde zijn rechterhand. Reinhold Roth, snelste bij de trai ning, ging even later onderuit. Roth brak een sleutelbeen. Argentinië geplaatst VOLLEYBAL - Het Argentijnse mannen volleybalteam heeft zich geplaatst voor de Olympische Spe len van Seoel 1988. In de finale van het pré-Olympische toernooi te Brasilia won Argentinië zondag met 3-1 (14-16, 15-11,'15-13, 15-7) van Cuba. Zorg van Boko winnaar van Gouden Zweep WASSENAAR (ANP) - De 5-jarige hengst Zorg van Boko met pikeur Carel Roodenrijs in de sulky won op de drafbaan van Duindigt de 33ste na-oorlogse editie van de Gouden Zweep. Veloce, gereden door Hugo Langeweg, werd op af stand tweede, dichtbij gevolgd door de winnaar van vorig jaar Ulaan met Luut Dooper. De win naar toonde over de 2600 meter met bandenstart een uitstekende kilometertijd van 1.18,1. Zorg van Boko vertrok als favo net in het twaalf paarden tellende veld waarin het kanspaard Yzeren Hein ontbrak. Zeres Boszorg nam echter met een vliegende start de leiding en bouwde een grote voor sprong op. Hennie Grift bleek de krachten van zijn pupil verkeerd te hebben verdeeld. In de laatste bocht overmeesterde Zorg van Bo ko de koploper om naar een zekere zege te dragen. De winnende pikeur Carel Roo denrijs ontving de Gouden Zweep uit handen van Prins Bernhard, die er echter niet in slaagde de krans aan het winnende paard te slijten De hengst die vorig jaar al de beste van zijn generatie was, heeft op nieuw zijn grote klasse bewezen Zijn fokker zal nog vaak worderi herinnerd aan de dag waarop hij het pasgeboren, meelijwekkend ogende, hengstje wegschonk aan een bevriende relatie. LEIDERDORP - Een veld. een hek en een halve dug-out. Meer staat de honkballers van de Lei derdorpse Scorpions nog niet ter beschikking. Wel speelt het enige mannenteam in de rayoncompe titie op deze halfklare accommo datie. met resultaten die de jonge vereniging niet eens aan zijn stand verplicht is. ..Waar blijft de scheidsrechter nou?" Dat is de brandende vraag die de weinige aanwezigen aan vankelijk het meeste bezig houdt Precies een kwartier te laat geeft scheidsrechter Zonneveld uit Den Haag het startsein tussen Scor pions en Adegeest uit Voorscho ten. De vertraging wordt de man in het zwart door niemand aan gerekend, want zelfs met een goe de routebeschrijving is het afge legen veld van de Leiderdorpse honkbalclub nauwelijks te vin den. Trouwenswal te denken van de staat waarin het tot honkbal- veld omgetoverde voetbalveld verkeert. De hobbels zijn tot daar aan toe. maar de voetbaldoelen staan zo in de weg dat ze eerst moeten worden verplaatst. De zo noodzakelijke sectorlijnen ont breken zelfs. Mevrouw Verkuy- len, de wedstrijdsecretaris van de ongeveer 65 leden tellende ver eniging legt uit hoe dat komt: de lijnentrekker is wegens een ver huizing een tijdje niet in actie ge komen. Dan maar zonder lijnen. De scheidsrechter is net als iedereen allang blij dat er kan worden ge speeld. Minimaal twee uur moe ten de twee negentallen beurte lings als slag- en veldpartij op treden. Dat is in de frisse wind bepaald geen lolletje. Honkbal is een zomersport en wordt in Lei derdorp vooral beoefend door spelers van Antilliaanse af komst. Die komen onder deze om standigheden niet goed uit de verf. Zondebok ..Toch gaan we naar de tweede klasse. Daar doet deze nederlaag niets aan af Coach Kiki Poulv na blijft optimistisch na de dreun die Adegeest aan zijn Scorpions uitdeelt. Op eigen veld in Leiderdorp moet de tot giste ren ongeslagen rayon eersteklas ser een 11-5 nederlaag incasse ren, waardoor de Leiderdorpers hun leidende positie kwijtraken, „Het verschil met Adegeest is ervaring. Routiniers als Jaap Bijl, Cor Pot en Dik de Goede hebben we nu eenmaal niet. Eventueel kan ik met mijn 48 jaar zelf het veld nog ingaan, maar ik ga liever met de jeugd verderanalyseert de al 31 jaar in het honkbal actieve coach nci afloop. ..Jongens van 15 en 16 jaar krijgen nu al mijn vertrou wen. Ik verwacht in de toekomst veel vooruitgang van dit team" Nederlands over het veld schreeuwt, is tot daaraan toe. maar in vloeiend Papiamento de Antilliaanse landstaal, bezigt hij taal die alleen voor de aange sprokene is bedoeld. Veel goeds kan dat niet zijn, want met name het Leiderdorpse veldspel gaat gepaard met vele missers. Op een honkslag volgen soms wel drie veldfouten, waardoor Adegeest bijna gratis aan punten komt. Zoals een goede honkbalcoach betaamt gaat Poulina regelma tig verhaal halen bij de scheids rechter. Al in de eerste innings beschuldigt de luidruchtige coach werper De Goede van Ade geest van het bevochtigen van de bal, een professioneel foefje waarmee ongeoorloofd voordeel kan worden behaald. De grijzen de veertiger laat daarna zien dal hij ook zonder vermeende) trucs constant zuiver kan werpen. Aan hem is het te danken dat Scor pions volledig van slag raakt. In zo'n geval is een zondebok gauw gevonden Scheidsrechter Zonneveld neemt inderdaad niet altijd de juiste beslissing, maar dat valt menselijkerwijs ook niet te verwachten van iemand die in zijn eentje hel hele veld moet overzien. De leidsman krijgt het met beide coaches aan de slok, maar weigert consequent op eer der genomen beslissingen terug te komen, Consumptiebonnen Zonneveld na afloop: ..Natuur lijk had ik het niet gemakkelijk. Dat tweede honk is vanaf mijn positie bijna niet te zien. Maar bij twijfel trek ik altijd één lijn. door Tim Brouwer de Koning Ik ga geen beslissingen nemen die ik niet heb waargenomen. En dat protesteren, ja. dat hoort nu eenmaal bij het honkbal. Coaches proberen de scheidsrechter vaak uit. Zelf heb ik jarenlang voetbal wedstrijden geleid, maar daar bij gaat het veel onvriendelijker toe". Als om te bewijzen hoe ge moedelijk het rayonhonkbal kan zijn, wordt de leidsman verzocht het wedstrijdformulier te teke nen, terwijl hij al met één been onder de douche staat. De indrukwekkende uitrusting die de Hagenaar toen had afge legd beslaat behalve uit zijn zwarte pak uit schoenen met sta len neuzen, een masker, een pet. schoudervulling en een lichaams- beschermer. Om tijdens de wed strijd de stand bij te houden draagt hij een tellertje bij zich. waarmee hel aantal keren slag in het nadeel van de slagman), wijd m het voordeel van de slag manen uit (nadeel voor slag partij) eenvoudig kan worden bijgehouden. Spelers en publiek worden met vingertekens door de scheidsrechter op de hoogte ge houden, Consumptiebonnen zijn voor Zonneveld niet weggelegd, want over een kantine beschikken de Leiderdorpers niet. Bij het nog later opgerichte Adegeest schijnt één en ander beter te zijn gere geld. maar Scorpions moet zich nog altijd behelpen. De voor het derde jaar in de competitie uit komende vereniging kan zichzelf nauwelijks bedruipen. Welis waar staat er nu een hek om het veld en staan de palen voor dug outs recht overeind, maar veel verder zijn de Leiderdorpers nog niet gekomen. Hoopvol Het reilen en zeilen van de Lei derdorpse („voor 809c Leidse") honkbalclub is een voortdurende bron van zorgen voor mevrouw Verkuylen. De oud-voorzitter be cijfert de kosten die deze in Ame rika zo populaire zomersport voor een kleine Hollandse vereni ging met zich meebrengt: „Vijf wedstrijdballen a twaalf gulden per thuiswedstrijd per teamen dan heb ik het nog niet eens over de andere materialen. Wij heb ben nu vijf teams, maar als de gemeente al te lang wacht met geldelijke steun, weet ik niet of wij het op deze manier kunnen volhouden". De smalle basis van de vereni ging blijkt ook uit het aantal be langstellenden, dal voor een 'streekderby' gering is. Met be hulp van familieleden van trai ner en spelers kunnen de onmis bare functies (zoals hel invullen van de scorekaart) nog net wo den vervuld, maar daarmee houdt het dan ook op. Langs de denkbeeldige) lijn wordt gedag droomd over 'hout voor de dug out'. maar waar dat vandaan moet komen weet niemand. Voorlopig zullen de Scorpions het helemaal moeten hebben vc het enthousiasme van spelers t coach. De mannen trainen twee keer per week en trekken zich niets aan van allerlei onvolko menheden aan de accommodatie. Onder de bezielende leiding van Kiki Poulina, die zelf op lande lijk niveau heeft gehonkbald, wordt hoopvol vooruit gekeken. Scorpions in de landelijke twee de klasse, wat Poulina betreft al volgend jaar. Maar wat n schicn nog belangrijker voor de Leiderdorpse honkbalclub is: warme, droge zomer. Dan is het ook in een onoverdekte dug-out aoed toeven. ereIdkampi°en slaat slag in België titel HOLICE (RTR/CeTeKa) - John van den Berk is zijn grote concurrent en titelverdediger Dave Strijbos gepasseerd in de stand om het we reldkampioenschap cross in de 125 cc-klasse. Van den Berk pleegde zijn 'coup' in Holice, waar de twee manches om de Grand Prix van Tsjechoslowakije werden gehou den. Hij werd in de eerste serie tweede achter Strijbos en zegevier de in de tweede manche. In die ra ce ondervond Strijbos zoveel te genslag, dat hij niet verder kwam dan de zestiende positie en zodoen de net geen punten voor de we reldtitel veroverde. Van den Berk heeft nu na vier wedstrijden (acht manches) een voorsprong van zes punten genomen (133 om 127). Pe dro Tragter viel in de eerste man-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19