'Wat ben ik opgelucht' Er had toch wat meer m Scheidende Nievaart redt Roodenburg UVS sluit af met winst Blauw Zwart blijft na deling in eerste Idas De Zweef onderzoekt poging tot omkoping PSV hoopt op snelle beslissing competitie MAANDAG 18 MEI 1987 SPORT PAGINA 13 DEN HOORN - Na elf jaar trou we dienst nam doelman Sjaak Nievaart gisteren in de uitwed strijd tegen Den Hoorn (0-0) af scheid van het eerste elftal van Roodenburg. Dankzij het gelijke spel en de nederlaag van concur rent LENS tegen Alphense Boys (3-0) bleef de Kooiclub op het nippertje behouden voor de tweede klasse. Zeker gezien zijn matige optreden in de eerste helft van dit seizoen en de onver mijdelijke kritiek van de suppor- tersschare die daar op volgde kon Nievaart zich nauwelijks een mooier afscheid voorstellen. „Wat ben ik opgelucht", ver zuchtte hij dan ook na afloop in de kleedkamer. „Die kritiek deed mij ontzet tend veel pijn. Ook op m'n werk hadden ze het steeds over mij. Op een bepaald moment was ik gewoon bang om fouten te ma ken". Maar omdat trainer Harry Talsma het vertrouwen in de sluitpost niet opzegde en de ver dediging van de Kooiclub steeds beter ging presteren - in de laat ste vijf wedstrijden hoefde men slechts twee tegentreffers te in casseren - herwon Nievaart lang zamerhand aan zelfvertrouwen: „Ik keepte weer gewoon vrijuit". Zoals ook in de sleutelwed strijd tegen Den Hoorn. In de be ginfase behoedde hij zijn ploeg tot twee maal toe voor een ach terstand. Eerst door zich voor de voeten te werpen van de doorge broken Leon de Wit en later door schitterend te reageren op een knal van Piet van Oosten. Reser vedoelman Marcel Vink daar over: „Bij die situatie bleek de routine van Sjaak. Hij bleef ge woon wachten tot die speler schoot. Zo'n bal had ik waar schijnlijk nooit gehad". En om dat Rob Pret de rebound van Leon de Wit met z'n knie van de doellijn haalde bleef Rooden burg een achterstand bespaard. Hierna hoefde Nievaart nauwe lijks meer in actie te komen. Den Hoorn, zelf al veilig, hoef de niet zo nodig en liet boven dien zien ontstellend weinig techniek in huis te hebben. Op de hobbelige zandvlakte (Nie vaart: „Ik wist niet dat de Sahara op drie kwartier rijden van Lei den lag") kwam Roodenburg nog het beste uit de voeten zonder overigens tot aanvaardbaar voet bal te komen. Korte combinaties waren bijna niet mogelijk omdat de bal alle kanten op sprong. Talsma: „Toch moet ik mijn ploeg een compliment maken. Vooral de jonge spelers stonden stijf van de zenuwen en haalden niet hun normale peil. Maar op hun karakter hebben ze toch stand gehouden". Toch kon Roodenburg bogen op een aantal uitgespeelde kan sen. Zo leverde Erwin Koree na een snelle ren een voorzet af, die Marcel van der Burg wilde in schieten. Op het beslissende mo ment stuiterde de bal echter over de instormende spits heen. De zelfde Van der Burg stoof even later na een pass van Rob Pret alleen op doelman Bertus Holier- hoek af, maar hij miste de koel bloedigheid om het karwei af te maken. Richard Gottmer illu streerde de onmacht van de aan val in de eerste helft nog het best. In een poging een voorzet te ge ven knalde hij de bal rechtuit, bijna de achter het doel liggende kassen in. De tweede helft gaf een zo mo gelijk nog armzaliger spelpeil te zien. De thuisploeg zakte gaan deweg het duel steeds verder weg en gaf veelvuldig blijk van een eigen opvatting van het 'one touch football'. Bijna elke bal bal werd blindelings weg geknald: van opbouw was geen sprake meer. Slechts bij toeval belandde de bal af en toe in de buurt van het Roodenburg-doel, zonder dat dat overigens gevaar opleverde. De Leidenaars zelf voetbalden niet veel beter, maar creeërden zich in elk geval nog wat kansen. Een voorzet van Marcel van der Burg werd echter jammerlijk ge mist door Erwin Koree en ook Duncan Alberga trof in riante po sitie geen doel. Arno Lancel maakte het helemaal bont door na een fraaie solo alleen voor doelman Holierhoek de bal bijna loodrecht omhoog te schieten. De beste kans was nog voor in valler Cees Verver, die nog niet geheel hersteld van een griepje buiten de basis was gelaten. Koud in het veld voor de moege streden Nico van As mikte hij het leer na een voorzet van Dun can Alberga, in de slotfase ver vangen door Robert Goodway, echter net naast. Maar na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Udo uit Hen drik Ido Ambacht konden de ar men de hoogte in. Toch heerste er na afloop in de kleedkamer aanvankelijk niet echt een uit bundige stemming. De zwaar vermoeide spelers leken na we ken van spanning nog niet goed te beseffen dat het uiteindelijk toch nog gelukt was. Maar na de bloemenhulde voor Sjaak Nie vaart en de nodige champagne barstte het feest pas goed los. „Toch had ik nooit verwacht dat we het dit seizoen zo moeilijk zouden krijgen", bekende Nie vaart. „Onze ploeg was eenvou dig te goed om te degraderen". In de resterende wedstrijden van dit seizoen, waaronder die voor de districtsbeker tegen Rijns- burgse Boys aanstaande dins dag, zal de jeugdige Marcel Vink het doel verdedigen. Nievaart houdt het voorlopig voor gezien- .„Toch weet je het maar nooit. Bij RCL hebben ze ook weer een beroep gedaan op Brandt. Als ze mij uit pure nood vragen weer een paar wedstrijden te keepen, dan doe ik dat. Want ik ben en blijf een Roodenburger", besloot Nievaart. HERMAN JOUSTRA AZ heeft tekort van half miljoen ALKMAAR (GPD) - AZ wordt be dreigd door een faillissement. De eredivisieclub heeft momenteel _o_ een schuld van meer dan een half vorige bestuur betekende ook dat miljoen gulden. Tot dusverre sprak de clubleiding van een tekort van maximaal twee ton. De gemeente Alkmaar, die als voornaamste schuldeiser een vordering op AZ heeft van 300.000 gulden aan sta- dionhuur, wil dat de club akkoord gaat met een herstructurerings commissie. Officieel wordt van een voorstel gesproken, maar duidelijk is dat het einde van de club nabij is als AZ de wens van de gemeente naast zich neerlegt. Het huidige bestuur weigert ech ter akkoord te gaan met deze door de gemeente te installeren com missie. AZ wil zelf de financiële huishouding onderzoeken en heeft daartoe secretaris Theo de Groot benoemd tot 'crisis-manager' met verstrekkende bevoegdheden. De geldzorgen hebben er al toe geleid, dat de KNVB heeft geweigerd voorlopig een licentie voor vol gend seizoen af te geven. Vóór 15 juni dient AZ een nieuwe, dekken de begroting, te hebben ingediend. Achter de schermen woedt mo menteel een ware machtsstrijd bij AZ. Het huidige bestuur, dat afge lopen vrijdag officieel werd geïn stalleerd om 'inmenging' door ge meente en de KNVB te voorko men, vindt dat burgemeester Roo- LEIDEN - Met een gedeelde vierde plaats, een voordelige score van 29 punten uit 26 wedstrijden en een afsluitende dikverdiende 3-1 overwinning op DHC kan UVS dit sei zoen terugkijken op een geslaagde rentree in de hoofdklasse van het amateurvoetbal. In acht genomen dat die afdeling vooral sterk is in de breedte - alleen DWV en De Spartaan sprongen er in positieve en negatieve zin uit - viel die klassering in de subtop hoger uit dan waarop de al evenzeer debuterende trainer Arie Lagendijk vantevoren durfde te hopen. "Ik was", zo stelde de oud-speler van het blauwwitte keurkorps in zijn nabeschouwing, "in eerste in stantie uitgegaan van een positie in de middenmoot. Een punt per wedstrijd, misschien iets minder, maar in elk geval voldoende om ons te kunnen handhaven. Dat leek me reeël met ons spelersmate riaal en wat dat betreft mag ik te- Wanprestatie van Lugdunum NAALDWIJK - Lugdunum sloot gisteren de competitie in de twee de klasse met een zevenklapper. In de uitwedstrijd tegen Westlandia werd maar liefst met 7-0 verloren. „En dat is na zo'n goed seizoen voor de ploeg toch wel een koude douche. Het is bovendien de hoog ste uitslag van dit vöetbaljaargang in onze klasse", aldus een gedesil lusioneerde trainer Sjaak Rijster- borgh. Als gedeeltelijk excuus kon gel den dat de Leidenaars een fors aan tal vaste krachten miste. Zo ont brak de disciplinair geschorste Daan Kooimans: hij had in de laat ste wedstrijden te weinig inzet ge toond. Bovendien waren Albert Siera en Harm de Vos afwezig en zat de zieke Wim Eradus op de re servebank. In de eerste helft kon Lugdunum de schade nog beperkt houden. Slechts Gerard Holstein trof doel voor de thuisploeg. Na de rust was er geen houde meer aan voor de Leidenaars en voerden Jacco van der Zalm, Charly Vijverberg, Jan Schelvis, Wim van Dijk, Richard van Schie en nogmaals Gerard Holstein de score op tot 7-0. mogelijkheden die de toch van na ture zeer aanvallend ingestelde bri gade zich vanaf de vleugels (Van Maar achteraf, zo vervolgde hij tien gevallen wist te scheppen, "Ons zwakke punt", erkende ook één adem, "ben ik toch een tik keltje teleurgesteld. Na zeven uit vier stel je onwillekeurig je doel bij en als je dan nog lang in de top mee Lagendijk grif. kunt blijven doen valt dit eindre sultaat me toch wat tegen. Er had meer ingezeten dit seizoen, dat is gewoon een feit. We hebben het die de getalenteerde centrum-a, paar maal laten afweten daarnaast kenden lukkige momenten. Inderdaad, valler Hans de Kruijs dit jaar ach- soms onge- tervolgden. "Hij heeft niet zo kun- functioneren als we wel had als bijvoorbeeld met die strafschop den gehoopt. Daarnaast hebben v tegen DWV in de laatste minuut. Anderzijds waren we met laatste weken niet scherp meer Genadeloos toch ook teveel kansen laten lig gen. Nog een pluspunt dat het ver- de dedigend dit seizoen prima inel- en kaar stak waardoor we ook weinig de- (23 AvK) treffers tegen kregen. Nee, voor mij geen enkel probleem dat we na de winter weer een be roep hebben gedaan op Bert Jan- Leeftijd zegt me niets. Die jon- Dat ondervond UVS bijvoor beeld aan den lijve met tegenstan- Sen doet het nog altijd uitstekend, ders als RCH en Elinkwijk die, na- dat de Leidenaars koploper en late re kampioen DWV definitief moes ten laten gaan, het daaruit voort vloeiende concentratiegebrek bij de Leidenaar genadeloos afstraf ten. "Als je er ook maar even niet voor honderd procent bij bent op dit niveau dan ga je bij iedereen over de knie", wist ook Lagendijk. "Je moet elke week gewoon opti maal gemotiveerd aan de bak". Kon UVS, met zijn vier ex-profs Filippo, Meijs, Van Seggelen en Jansen in de gelederen, die verant woordelijkheid doorgaans dragen, waar de ploeg gedurende het sei zoen vooral moeite mee had was het benutten van de kansen. Een gemiddelde van één doelpunt per wedstrijd is niet om over naar huis te schrijven, zeker niet wanneer je dat afzet tegen het veelvoud aan SCHIEDAM - In de laatste wed strijd van het seizoen stelde Blauw Zwart zijn eersteklasser schap veilig. Na de gehele com petitie in de onderste regionen te hebben gebivakkeerd bleek een 0-0 gelijkspel bij Hermes DVS bleek uiteindelijk voldoende voor behoud. Ondanks de belangen die er op het spel stonden was het een bij zonder sportieve wedstrijd. De uitstekend leidende Van Rooijen uit Bodegraven had geen kind aan beide ploegen. In de beginfase was Harald Haastrecht voor Blauw Zwart dicht bij een doelpunt. Vrij voor doelman Raymond Biesheuvel schoot hij echter langs de ver keerde kant van de paal. Ook Wijnand Bakker liet een goede kans onbenut. Na een fraaie rush schoof hij de bal voorlangs het Schiedamse doel. Bovendien haalde Eddy Bijl inzetten van Peter van der Ploeg en Ruud Luijken van de lijn nadat zijn doelman reeds geslagen was. De Wassenaarders hadden daar naast de pech dat Wijnand Bak ker de lat trof. Hermes DVS wist daar slechts één kans tegenover te stellen. Uit een voorzet van Rob de Roo kopte spits Wim Horbach het leer evenwel net naast. In de tweede helft beperkte de ploeg van Chiel Jansen zich voornamelijk tot verdedigen. D.e beste kansen waren voor de thuisploeg. Doelman Dave Kraaijenbrink redde echter schitterend op een kopstoot van Frank van der Woude. En omdat ook Jan Viergever de Wassenaar- se doelman niet wist te passeren, werd het duel uiteindelijk zon der doelpunten afgesloten. Professioneel Bij afwezigheid van opnieuw De Kruijs leidde de ex-Spartaan in voorbeeldige samenwerking met Fred Fillipo tegen DHC inderdaad op professionele wijze de defensie, terwijl Leon Meijs de spitspositie bezette. In dat 'daggie uit' had de lange voorstopper blijkbaar nogal veel zin, want met zijn werklust, zijn fysieke inbreng en zijn twee doelpunten kroonde hij zich giste ren meteen maar tot man van de wedstrijd. Een rol die hij nog meer cachet had kunnen geven als hij in het eerste kwartier iets meer geluk (kopbal over, schot naast) en een beetje meer medewerking (Van Leeuwen zag hem over het hoofd) had gehad. Met een stevige armklem leidt DHC-verdediger Jeroen Berends zijn tegenstrever Ron van der Weijden weg i de bal. De jeugdige invaller gaf overigens behoorlijk partij (foto Piel ritant gedragende, spits Peter Mijnheere de bal doorkopte naar Erik Wolf die doelman Schouten simpel kansloos liet. Dat Mario Fa- ber met een doffe knal nog net voor het rustsignaal de marge weer herstelde (2-1) was gezien de veld- verhouding volkomen terecht. Nadat UVS op zijn beurt in het eerste kwartier van de tweede helft een offensief van DHC min of meer schadevrij doorstond besliste Meijs na een kwartier de partij de finitief in het voordeel van de thuisploeg. Aad Neuteboom ver lengde met het hoofd een verre vrije trap van Rob Vermeer en met een sierlijk half omhaaltje gaf de Rijnsburger aan dat Arie Lagen dijk voor het volgend jaar voor wat betreft de spitspositie in elk geval een alternatief achter de hand heeft. Verwachting Gevraagd naar zijn verwachting omtrent dat komende seizoen stel de de oefenmeester zich voorzich tig op. "We gaan in de komende weken nu eerst de zaken op een rij tje zetten. Tot nu toe bereikten mij geen berichten dat er mensen zou den weggegaan. Nee, ook Bert Jan sen niet al krijgt die het druk met een trainers-cursus. Aangevuld met enkele jeugdspelers hoop ik met deze groep verder te kunnen werken. Zoals ik al zei, er zit meer AD VAN KAAM Het opgeluchte DHC kwam zo doende met een 1-0 achterstand (voorzetje Gerrie Jansen, schuiver Meijs waarna Jansen geblesseerd het veld moest ruimen ten faveure van jeugdspeler Ron van der Wey- den) bijzonder goed weg uit de openingsfase en putte daar moed uit. Vlak voor de pauze kwamen de Delftenaren op gelijke hoogte met UVS toen de sterke, zich uiterst ir- Data WK-voetbal ROME (SID) - De aan Italië toege wezen eindronde van het voetbal toernooi om het wereldkampioen schap heeft van 9 juni tot 8 juli plaats. De finale wordt 8 juli ge speeld in het Olympisch Stadion van Rome. De eindronde in Italië kent het zelfde systeem als die van Mexico '86. De 24 landen zijn ver deeld in zes groepen. Zestien teams, de nummers één en twee van elke groep en de vier met „gunstige" derde plaatsen, berei ken de achtste finales. Vanaf dat moment geldt het „knock-outsys- teem". De loting voor de kwalifica- tiegroepen wordt 12 december ver richt in Zürich. NIJVERDAL (ANP) - Het be stuur van de hoofdklasser De Zweef zal morgenavond in een ingelaste vergadering beslissen welke stappen genomen zullen worden tegen een lid, dat vori ge week heeft geprobeerd de spelers van GRC uit Groningen om te kopen. Nadat de om koop-poging vrijdag was uitge lekt, heeft de voetbalclub uit Nijverdal de man voorlopig ge schorst. Slechts bij een overwinning op GRC uit Groningen zou De Zweef kans hebben in de hoofdklasse C te blijven. De man, tevens sub-sponsor van De Zweef, bood in een onder houd met GRC-voorzitter Hek man een bedrag van 1250 gul den als de Groningse club de winst aan de tegenstander zou laten. Hekman ging echter niet in op het voorstel van het lid van De Zweef en openbaarde de omkoop-poging. Beslissingsduel De Zweef won de ontmoeting met GRC met 3-0. Mede-degra datiekandidaat RKHW, dat voor zondag evenals De Zweef zeventien punten had, won echter ook. Om te beslissen welke club degradeert, ont moeten de teams elkaar volgen de week zondag in Raalte. Voorzitter Rikmansspoel van De Zweef heeft de KNVB ver zocht een onderzoek in te stel len naar de omkoop-poging. zemond van Alkmaar mede-ver antwoordelijkheid moet dragen voor de crisis bij de club. Door be middeling van Roozemond werden vorig jaar twee, en later drie leden in het nieuwe bestuur geplaatst. Door een botsing met voorzitter Arie Ligthart over een vermeende 'zwarte kas' trad dit trio enkele we ken geleden terug. Het nieuwe be stuur vindt dat de problemen in de 'regeerperiode' van het vorige col zijn ontstaan. De breuk i Roozemond zijn invloed in het AZ- beleid kwijt was. Het bestuur van de club denkt echter dat de ge meente het niet, zoals gistermid dag in de bestuurskamer van AZ werd aangekondigd, op een faillis sement laat aankomen. Bij het ver dwijnen van de club blijft Alkmaar met een leeg en dus duur stadion zitten. Hogewoning In de herstructureringscommis sie zou één van de opgestapte be stuursleden, ex-vice-voorzitter Floor Mouthaan, plaatsnemen. Voorts is ook Jacques Hogewo ning, vice-voorzitter van de KNVB-sectie betaald voetbal, aan gezocht. Voorzitter Arie Ligthart en een tweetal Alkmaarse zakenlie den moeten de commissie comple teren. AZ zegt problemen te ondervin den bij het onderzoek naar de fi nanciële huishouding. De club be weert dat haar administratie, on-' dergebracht bij het Nederlandse Accountants Maatschap - werkge ver van de voormalige bestuursle den Mouthaan en Visser - moeilijk is los te krijgen. Uit die cijfers zou blijken dat de schuld van AZ geen twee ton, maar meer dan een half miljoen bedraagt. In het overleg van vorige week tussen AZ (voor zitter Ligthart en bestuurslid Ver meulen) met wethouder Douma van sportzaken, heeft de club dit ook toegegeven. In een tweede overlegronde, af gelopen donderdag, heeft AZ voor gesteld het stadion, voor een deel eigendom van de gemeente Alk maar, over te nemen voor één gul den. De Alkmaarse club zou in dat geval ook alle kapitaallasten over nemen. De gemeente gaat daar niet mee akkoord, omdat deze transac tie een te kostbare aangelegenheid is. AZ heeft nu opnieuw een ge sprek met de gemeente aange vraagd, maar het college van bur gemeester en wethouders heeft al laten weten daar onder de huidige omstandigheden weinig voor te voelen. Gary Mabutt meldt zich af LONDEN (Reuter) - Gary Mab- butt, die zaterdag in de finale om de FA-Cup zowel in het „goede" als in eigen doel scoor de, is door zijn club Tottenham Hotspur afgemeld voor de se lectie van het nationale elftal van Engeland. De technische leiding vindt de deelneming van Mabbutt aan de wedstrij den tegen Brazilië (dinsdag) en Schotland (zaterdag) onverant woord gezien de blessure, die hij heeft. Mabbutt hinkte zaterdag na de nederlaag van 2-3 tegen Co ventry City van het veld met een blessure aan de linkervoet. Volgens Tottenham moet Mab butt binnenkort een kleine ope ratie ondergaan. Augenthaler onder het mes MÜNCHEN (SID) - Hoewel Bayern München rechtstreeks op de zoveelste landstitel afstevent - uit de resterende vijf wedstrijden zijn vijf punten al voldoende - zijn de personeelsproblemen voor coach Udo Lattek opnieuw groter geworden. In de rust van het duel tegen Leverkusen (0-0) meldde de vroegere libero Klaus Augenthaler, nu als middenvelder ingezet, zich af met rugklachten. Lattek vreesde na samenspraak met de clubarts voor een verschoven tussenwervel schijf. Zijn bange vermoedens wer den zondag in het Münchener zie kenhuis Grosshadern bevestigd. Augenthaler zal zo snel mogelijk moeten worden geopereerd. Tweede titel van Holyfield LAS VEGAS (Reuter/ANP) - De Amerikaan Evander Holyfield is de nieuwe wereldkampioen bok sen in het half-zwaargewicht vol gens de IBF-versie. De 24-jarige Holyfield versloeg in Las Vegas zijn landgenoot Rickey Parkey door interventie van de scheids rechter in de derde ronde. Holyfield was al wereldkam pioen van de World Boxing Asso ciation (WBA). Op het programma van Holyfield, die nu in zijn vijftien wedstrijden ongeslagen is, staat een partij voor de titel van World Boxing Council (WBC) tegen Car los de Leon. Daarna wil hij als zwaargewicht de ring in. De IBF (International Boxing Federation) is de kleinste van de drie organisa ties, die elkaar het ware geloof be strijden. De Amerikaan Keivin Sea- brooks veroverde de wereldtitel boksen in het bantamgewicht (IBF-stijl). Seabrooks versloeg in Cartagena de Colombiaan Miguel Maturana door knock-out in de vfifde ronde. EINDHOVEN (ANP) - PSV hoopt dat niet alleen het eigen kampioen schap, maar vooral de degradatie van Excelsior ruim voor de laatste com petitieronde een feit is. Niet om de Rotterdamse club in het nieuwe sei zoen als tegenstander kwijt te zijn, maar om aan buitenlandse verplich tingen te voldoen. Sinds maanden namelijk staat een tournee door Azië op het program ma, die op 1 juni moet beginnen. „Wij hebben van de KNVB de garantie gekregen dat de competitie voor juni zou zijn afgelopen", vertelde Ploegsma. „Toen hebben wij onze afspraken gemaakt. Veel later werd het seizoen opgerekt tot 8 juni met voor ons de wedstrijd tegen Excelsior op 8 juni op het programma. Het kan voor twee ploegen een belangrijk duel zijn en dan is er geen verschuiven mogelijk. Dat zou verschrikkelijk zijn. Wij spelen op 3 juni in Bangkok tegen Thailand, vier dagen later in Nanjing tegen China. Die wedstrijden wor den daar als toppers door de nationale televisie uitgezonden, daar is maanden voorbereiding aan vooraf gegaan. Dan kun je toch niet op het laatste moment zeggen: jammer jongens, maar wij komen een weekje later." PSV hoopt dat de uitwedstrijd tegen Excelsior in het midden van de laatste competitieweek vooruit gespeeld kan worden, maar juist in die periode zijn de mogelijkheden beperkt omdat dan het Olympisch elftal, dat nauwelijks zonder PSV-spelers kan, in die week een uitwedstrijd op IJsland moet spelen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13