OR Ajax: de pijp is echt leeg Van der Gijp is het beu Foutenfestival in het NEP-stadion Dag van zijn leven MAANDAG 18 ME11987 Spits wil weg bij PSV PAGINA 11 Hongarije klopt Polen: 5-3 De stand Rijkaard hoeft niet zo nodig Sprong van tribune Troostprijs voor gemotiveerd Feijenoord EINDHOVEN (GPD) - Dat een wedstrijd volledig onder geschikt kan worden aan de randverschijnselen heeft PSV dit seizoen herhaaldelijk ervaren. Het duel tegen Roda JC (3-0) was er een om snel te vergeten; wat er voor en na dat treffen echter speelde, heeft het sinds de affaire Gullit- Kraay toch al geschonden gelaat van de komende lands kampioen zeker geen goed gedaan. René van der Gijp haalde trainer Guus Hiddink genadeloos onderuit en on derstreepte aldus zijn lang gekoesterde wens om naar Pisa te vertrekken. Van een soortgelijke taktiek bediende Van der Gijps gabber Ruud Gullit zich indertijd toen diens overgang naar AC Milan op een arbitragezaak dreigde uit te lopen. „Hiddink heeft geen kijk op voet bal", vond de grillige rechtsbuiten, nadat hij was gepasseerd voor een plaats in de basis. „Hij beweert dat ik niet scherp speel. Waarschijnlijk heeft hij dan vaker tegenover het stadion in de friture gezeten dan op het veld, anders had hij met zijn ei gen ogen kunnen zien dat ik een goed seizoen draai". De reserve bank en een tegenvallende nieuwe contractaanbieding hebben Van der Gijps tongwerk in beweging gezet en de verlammende uitwer king op zijn benen niet gemist. „Hiddink hoeft me niet te laten invallen, want dat heeft weinig zin", had Van der Gijp nog laten weten. De warming-up, voordat hij mocht invallen voor de geblesseer de Vanenburg, leek dan ook ver dacht veel op opa's wandeling door het stadspark. „Ik hoefde me niet meer op te warmen. PSV had, waarschijnlijk speciaal voor mij, de verwarming in de dug-out aan gemaakt, dus ik was voldoende op temperatuur". Guus Hiddink ging niet in op de kritiek. „Ik reageer er niet op tot dat ik de tekst letterlijk heb verno men. Van der Gijp is iemand die graag een microfoon voor de mond heeft". Ook ruim na de ontmoeting lichtte Van der Gijp, met het nodi ge cynisme in zijn stem, de gang van zaken rond zijn persoon nog eens toe. „Sinds het vertrek van Kraay heb ik niet een keer meer op de rechtsbuitenpositie gespeeld. Hiddink speelt slechts met twee spitsen, een taktiek die ik afkeur. Zeker in thuiswedstrijden". Een opmerking waarmee de op standige vleugelspits geen ongelijk had. Ook tegen het zwak opereren de Roda JC weigerde PSV voor het nodige spektakel te zorgen. De Zuidlimburgers opereerden slechts met een echte aanvaller en PSV offerde daar drie spelers aan op. Weliswaar was die spits, Hen- nie Meijer, de gevaarlijkste van alle acteurs; een dergelijke aandacht is, zeker voor een aanstaand lands kampioen, overdreven. „Ik zie wel hoe het verder gaat", reageerde Van der Gijp op de gang van zaken. „Eind deze maand vertrek ik naar Pisa en daar schijnt het contract reeds klaar te liggen. Ik ben er be nieuwd naar". Het beste bewijs hoe de krachts verhouding in Eindhoven tussen PSV cn Roda JC lag, leverde overi gens diezelfde René van der Gijp. De gedemotiveerde international BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD BOEDAPEST (ANP) - De vriendschappelijke voetbalrelaties tussen Hongarije en Neder land zijn gisteren in het Nep-stadion van Boedapest weer verder verstevigd. Het Hon gaarse nationale elftal bewees Oranje in groep 5 van de strijd om de kwalificatie voor de eindronde van het Europees kampioenschap van 1988 in West-Duitsland een uitstekende dienst door Polen met 5-3 te verslaan. scoorde, nadat eerder Gerets en Gullit voor 2-0 hadden gezorgd, het derde doelpunt. Roda JC had wel, via de uitblinkende Meijer wat kansjes, maar was nimmer tegen de thuisploeg opgewassen. Buiten het veld tonen de Kerkradenaren aanmerkelijk meer vastberaden heid. PSV, dat de onderhandelin gen met Hans Gillhaus (FC Den Bosch) bijna rond heeft, ziet in Ro da JC wat dat betreft alsnog een hinderlijke mede-gegadigde. Hin derlijk omdat Rob Baan de clausu le die Gillhaus in zijn nieuwe con tract wil (maximum transferprijs 800.000 gulden) accepteert, terwijl PSV daar problemen mee heeft. Door Roda's bereidwilligheid staat Kees Ploegsma duidelijk onder druk. „Deze week volgt er nog een gesprek", liet de PSV-manager we ten. En praten moet Ploegsma deze week om meerdere fronten. Zoals bijvoorbeeld in Mön- chengladbach, waar de komst van Uwe Rahn naar Eindhoven onder werp van gesprek zal zijn. „De r kovit toch te laat (foto ANP) vraagprijs van Mönchengladbach is pure bluf', vindt Ploegsma van de elf miljoen gulden die collega Grasshoff in gedachte heeft. „Wij hebben een bepaald beeld van een speler, van zijn kwaliteit en zijn waarde voor PSV. Aan de hand daarvan en van de latere verkoop waarde hanteren wij een transfer- bedrag. Een bedrag dat losstaat van de som waarvoor wij Gullit hebben verkocht". Polen is daardoor vrijwel uitge schakeld voor de eindronde, het zelfde gold al voor de Hongaren het verlies in Rotterdam. Het due in het Nep-stadion, waar het groot ste deel van de toeschouwers be stond uit in Hongarije werkende Polen, bewees weer eens dat voet bal soms geen logica kent. He Poolse elftal liet zich in Boeda] zien als het beste, eigenlijk het ge, team. Het grote gebrek bij de gasten was het benutten van de mogelijkheden. Coach Verebes had na het verlies in Rotterdam zijn Hongaarse team voor het treffen tegen Polen ingrij pend veranderd. Slechts vijf van de spelers die in Rotterdam van start gingen, Detari, Kiprich, Gara- ba, Peter en Hires, mochten in Boedapest beginnen. Het elftal maakte gedurende het hele treffen geen moment indruk een eenheid te zijn. De man die er voor had moeten zorgen dat er eni ge lijn in het Hongaarse spel kwam, Detari, gaf voor het grootste deel van de tijd niet thuis. Hij scheen meer bezig te zijn met zijn mogelijke overgang naar een Fran se topclub, en liet vooral veel loop werk zien. Zijn uitzonderlijke klas se bewees hij desondanks door bij alle vijf de Hongaarse treffers be trokken te zijn. buropese kam Griekenland Nederland Hongarije Polen j 5 van de strijd om hel 4 1 1 9 12- 7 0 1 4 3-10 AMSTERDAM (ANP) - Frank Rij kaard is nauwelijks geinteresseerd in een snelle transfer naar Italië. De international, die voor kort een tweejarig contract bij Ajax teken de, heeft in zijn overeenkomst met de Europa-Cupwinnaar een clau sule voor een gelimiteerde trans fersom laten opnemen. Rijkaard, r-> die vorig jaar ook een later geannu- KOI 1ERDAM (GPD) - Als Rinus Israel woord houdt, zit hij vanmorgen om half vijf op leerd contract met PSV sloot, heeft de stoep van 'Leen Ajax', een koffiehuis in Amsterdam. ,,Daar word ik elke maandagmor in zijn nieuwe contract laten opne- gen gepest om de prestaties van Feyenoord". De geboren Amsterdammer en trainer van eenbedragvan^veronde^hefmil- Feyenoord kon zijn geluk gistermiddag nauwelijks op na de dikverdiende triomf (1-3) op joen" naar het buitenland kan. Gis- het moegestreden Ajax. „Vermoeidheid, ik mag het niet horen", eiste Israel de lof op voor teren gaf Rijkaard voor het eerst de onherkenbare ploeg uit Rotterdam-zuid. „Wij hebben met Feyenoord ook eens een bijzonderheden ovef zijn tweejari- Europa Cup behaald en wonnen drie dagen later met 8-2. Ik weet niet waarom Ajax «tïCdanmer daarom bewusteloos moet zijn". Dé vergelijking tussen het heden recht wees Cruijff daarom nog GELSENKIRCHEN (SID) - Een 35-jarige aanhanger van Schalke '04 is zaterdag vlak voor rust van de Bundeslijga-wedstrijd tegen Kaiserslautern van een vijftien meter hoge tribune gesprongen. Hij werd levensgevaarlijk gewond naar het ziekenhuis van Gel- senkirchen gebracht en onmiddellijk geopereerd. De politie stelde een onderzoek in. De motieven voor deze daad waren onduidelijk. Op het moment van de sprong bevond zich verder niemand op de tribune. Verebes' collega Lazarek had zich na het verlies in Athene tegen Griekenland genoodzaakt gezien het elftal te wijzigen. Van het team waren zes basisspelers overgeble ven. Maar in tegenstelling tot de gastheren had de Poolse verant woordelijk man kans gezien sa menhang in het elftal te brengen. Zonder Boniek, die het voor dit seizoen bij Lazarek heeft verbruid, hadden de Polen gedurende zo'n tachtig minuten het beste van het spel. Bloedstollend Na een bloedstollend begin, overtredingen op achillespezen volgden elkaar in hoog tempo op zonder dat de Oostduitse scheids rechter Prokop ingreep, was het wachten op de Poolse treffer. Na kansen voor de sterk debuterende vooral rust gebracht voor de nabije toekomst. „Ik heb geen haast. Over twee jaar kan ik net als Van Basten een uitstekende zaak doen. Ik ben heel blij met de huidige situatie bij Ajax. Ik hoef absoluut niet weg. Ik heb zin in die twee jaar", verklaar de Rijkaard na Ajax - Feyenoord in Amsterdam. het verleden ging enigszins mank. Dat vond ook Johan Cruijff: „Je kunt deze ploeg niet vergelij ken met het Ajax of Feyenoord uit de jaren zeventig. Die spelers had den veel meer ervaring, bovendien was de basis toen een stuk breder". Toch zat het Cruijff niet echt lek- Volgens Rijkaard heeft hij nog ker dat de winnaar van de Europa geen enkele concrete aanbieding Cup II in het toch nog aardig volge- uit Italië. De verdediger 2 1 de lopen Olympisch Stadion zo wreed belangstelling staan van Fiorenti- uit de feestroes werd ontwaakt. De na en Hellas Verona. „Ik heb twee show die had moeten volgen op de maanden geleden met mijn zaak waarnemer Cor Coster afgespro ken, dat hij de aanbiedingen uit het de vormen buitenland opneemt doorgeeft. Tot niets gehoord" Volgens voorzitter Harmsen, die donderdag al toegaf dat Van Bas ten ook voor een gelimiteerd be drag naar Milaan is vertrokken, zullen in de toekomst dergelijke stebrij clausules, zoals nu ook Rijkaard ploeg ,coup van Athene" liep uit op sportieve mislukking en had zelfs debacle kun- ïeer de Feye- toe heb ik nog noorders iets beter bij de les waren geweest. Het vermoeden dat vorige week in Utrecht (2-1 verlies) al rees werd in de hoofdstad bevestigd: Ajax is het einde van zijn latijn. De rij- wedstrijden die de opbouw dit seizoen heeft heeft bedongen, niet meer worden moeten afwerken is de spelers niet geaccepteerd door de Ajax-leiding. in de kouwe kleren gaan zitten. Te- AMSTERDAM (GPD) - Ricardo nog de Jong beleefde gistermiddag de dag van zijn leven. De pas 19- jarige doelman kreeg tijdens de leen vak S bij Feyenoord-Ajax sta je ineens onder de lat bij Feyenoord. Daar kun je al- warming-up voor Ajax-Feye- noord van Rinus Israel te horen dat hij Joop Hiele moest Ricardo de Jong maakt zich vooralsnog ook geen enkele illu sie dat hij wel eens snel de op vangen. De Oranje-vervanger volger zou kunnen worden van Hans van Breukelen had te Hiele, die er voorzichtig reke- de wedstrijd tegen Fortuna zig is. Hiele speculeert op het opliep. vertrek van Hans 1 De geboren Rotterdamtner len bij PSV, die in de belangstel-. ling staat van Tottenham Hot spur, dat op zoek is naar een op volger van Ray CJemence. Als zijn opvolger worden echter reageerde na afloop even stoi cijns op de loftuitingen van Is rael als tijdens de wedstrijd op de schoten van de Ajacieden. „Volgende week speel ik weer ook de namen gefluisterd van vrolijk in het tweede", merkte Edward Metgod (Haarlemen hij na afloop laconiek op. „Dit Theo Snelders, die nog tot me- kunnen ze mij echter niet meer dio volgend jaar onder contract afnemen. Vorig seizoen stond ik staat bij FC Twente. eens op de blessures van Dick, Spelbos, Blind en Mühren en de schorsing van Bosman, „waardoor sommigen meer wedstrijden heb ben moeten spelen dan de bedoe ling was". Die waslijst aan blessu res werd gistermiddag aangevuld met Rijkaard, die halverwege de tweede helft met een rugblessure van het toneel verdween. „Zoals ik me nu voel", meende de verdedi ger, „kan ik dinsdag onmogelijk spelen". Nu Ajax definitief is uitgescha keld voor de landstitel krijgt het morgenavond in het Oosterpark, in de bekerreplay tegen FC Gronin gen, de laatste kans op een tweede hoofdprijs. De meeste spelers heb ben nu al een hard hoofd in de goe de afloop, niet echter Cruijff. „Ze zijn prof en verdienen er geld mee. Ik verwacht daarom dat ze zich nog één keer kunnen oppeppen. Of ik dit had verwacht? Natuurlijk weet je dat zoiets na een Europa Cup-finale kan gebeuren, maar je hoopt dat de spelers een stap ver der zijn en dat ze die wedstrijd van woensdag uit hun hoofd hebben gezet". Dat was volgens Rijkaard niet het geval: „Die finale en alles wat daar omheen kwam, heeft toch z'n weerslag gehad op deze wed strijd". Dat bleek al in de eerste twintig minuten van deze wervelend be gonnen klassieker. Toen al werd duidelijk dat Ajax de concentratie en de scherpte miste om het „dub bel gemotiveerde Feyenoord" (ci taat Rijkaard) op achterstand te zetten. „Toen Feyenoord scoorde", overdreef Cruijff enigszins, „had den wij al drie cadeautjes achter de rug. Daardoor liepen wij constant achter de feiten aan". Die ope ningstreffer was er een uit het boekje en maakte meteen duidelijk welke opdracht Feyenoord had meegekregen om Ajax het leven zuur te maken. Vanuit een gesloten verdediging brak Feyenoord via Monkou en Tahamata razendsnel uit en zorgde Hofman voor de schitterende bekroning: 0-1. Ajax wist toen meteen waar het aan toe was, maar verzuimde te genmaatregelen te nemen. Achter in stond de ploeg met Silooy, Boe- ve en de wel erg trage Verlaat voortdurend op een lijn te verdedi gen, aanvallend ging Ajax veel te omslachtig te werk. Die eer eiste Israel voor zich op: „Als je Van Basten en Rijkaard uitschakelt", merkte hij laconiek op, „en je zorgt dat Verlaat veel in balbezit komt, ben je al een heel eind op de goede weg. Als je dan ook nog snel de diepte zoekt", instrueerde hij FC Groningen, „heb je een kans tegen Ajax". Strijdlust De dit seizoen veel geplaagde trainer vergat er echter bij te ver tellen, dat Feyenoord in het naar geestige bolwerk van Otto Roffel boven zichzelf uitgroeide. De Rot terdammers speelden dit seizoen amper een fatsoenlijke wedstrijd, maar bleken tegen Ajax ineens over een aandoenlijke strijdlust en discipline te beschikken. „Dan zie je", gniffelde Israel, „dat ze af en toe nog goed kunnen voetballen ook". „Dat is logisch", vond Mario Been, een van de absolute uitblin kers bij Feyenoord, „als je tegen Ajax speelt. Maar ook technisch- tactisch zat het vandaag goed in el kaar. Het is alleen jammer dat we niet tot vijf of zes-nul zijn uitgelo pen, want de kansen daarvoor heb ben we royaal gehad". In een doldrieste poging de ach terstand weg te werken verwaar loosde Ajax de verdediging steeds meer. Twaalf minuten na de rust kreeg de ploeg de rekening gepre senteerd, maar was het ronduit sneu voor Winter dat hij de voorzet van Hofman in het eigen doel werkte: 0-2. Vanaf dat moment zet te Ajax de poort wagenwijd open en ontstond de ene dolkomische si tuatie na de andere. In het giganti sche foutenfestival kreeg Feye noord de ene opgelegde kans na de andere, maar benutte de ploeg er niet een van. In die parodie op top voetbal paste ook voorbeeldig de domme overtreding van Molenaar op Van Basten, die meer oog had voor solistische acties dan dat hij in dienst van de ploeg speelde. De 'versierde strafschop' benutte hij echter koelbloedig: 1-2. De mooiste treffer van de mid dag kwam echter op naam van Ma rio Been. Van even buiten het strafschopgebied zwiepte hij de bal uit een vrije trap over de 'muur' en via de ene paal en de andere stuiterde het speeltuig in het net. „Voor een rechtsbenige speler kan dat eigenlijk helemaal niet", Been al even verbaasd als Menzo „Daar heb ik de laatste weken op getraind". Dat doelpunt bracht Ajax defini tief op de knieën en Israel bijna to extase. „Als ze elke week deze stelling op zouden brengen is Marciniak en de ervaren Smolarek was het in de 28ste minuut raak. Een schot van Wdowczyk werd door Hires slecht weggewerkt. De 20-jarige Marciniak nam de bal snel aan en haalde onhoudbaar voor Gaspar uit. Binnen vijf minu ten kregen de Polen drie mogelijk heden het treffen te beslissen. Smolarek, nadat Marciniak bij een snelle uitval plotseling op de grond lag, Urban en Tarasiewicz lieten die kansen echter voorbij gaan. Tegen de verhouding in kwamen de Hongaren in de 38ste minuut op gelijke hoogte. Detari's eerste goe de daad was een pass op debutant Vincze. Deze draaide zich knap vrij van Pavlak en schoot hard in. Tot aan het rustsignaal en ook in het begin van de tweede helft bleven de Polen sterker. De beste kans op 1-2 kreeg Urban. Zijn kopbal, uit vrije positie, miste echter zowel kracht als richting. Na de pauze, waarin Lazarek met Lesniak de Poolse topscorer in het veld bracht, zette Smolarek zijn ploeg alsnog op voorsprong. Na een pass van Wdowczyk schoot Lesniak te gen de binnenkant van de paal. Smolarek liep de terugspringende bal eigenlijk per ongeluk in het le ge doel. Wekker Deze treffer werkte als een wek ker bij Detari. Eindelijk besefte hij dat zijn medespelers hem hard no dig hebben om iets te bereiken. Na een pass van de Hongaarse regis seur greep de doelman Wandzcik de man, Peter, in plaats van de bal. Detari had van elf meter geen moeite de partijen op gelijke hoog te te brengen. Vijf minuten later kregen de Hongaren andermaal hulp van Prokop. Hij schatte een overtreding van Krol op Kekesi als enige in als een vrije trap. Detari zorgde met een hakballetje voor dat Peter vrije baan kreeg. Wandz cik was kansloos. De achterstand kwam hard aan bij de Polen. Zij verloren de greep op het duel. Garaba miste eerst nog voor open doel na een snelle uitval van de Hongaren, waarna Detari liet zien hoe het wel moest. Een vrije trap van de zijkant van het strafschopgebied draaide over de slecht reagerende Wandzcik in de verre hoek. Wojcicki bracht in de 81ste minuut de spanning weer te rug door Gaspar met een kopbal kansloos te passeren. Maar terwijl de Polen dachten nog een kans te hebben op een punt, besliste Deta ri anders. Dit keer was Hives feller en kon hij de pass van de Hongaar se ster afmaken. De verdediger slaagde pas in tweede instantie. VOETBAL - Als beloning voor de in Athene veroverde Europa Cup heeft de shirtsponsor de Ajacieden een dagje Milaan aangeboden. De selectie zal een thuiswedstrijd van AC Milan, de nieuwe werkgever van Marco van Basten en Ruud Gullit, bijwonen. VOETBAL - Het door blessures toch al in spelersnood geraakte Ajax mist zondag in de uitwed strijd tegen FC Den Bosch Sonny Silooy. De verdediger kreeg bij Ajax-Feyenoord zijn derde gele kaart na een overtreding op Taha mata. De Feyenoorders Troost en Tahamata werden door scheids rechter Van Swieten eveneens op de bon geslingerd. met Feyenoord niks aan de hand. Tegen mindere ploegen ontbreekt het daaraan voor de wedstrijd nooit, maar als ze eenmaal in het veld staan, is het net of ze met ie mand op hun rug lopen". Het stoorde Israel amper dat Cruijff met zijn opmerkingen af breuk probeerde te doen aan de winst van Feyenoord. „De kansen die Feyenoord kreeg", schamperde de voormalige nummer 14, „heeft de ploeg zich niet zelf geschapen, maar zijn door ons gecreëerd. Het was toch een paradijs voor Feye noord. Ajax heeft vanmiddag ook niet slecht gevoetbald, maar ge woon te veel fouten gemaakt. Dat neem ik de spelers kwalijk Knie-onderzoek Danny Blind AMSTERDAM - Danny Blind, de in Griekenland geblesseerd geraakte vleugelverdediger van Ajax, ondergaat morgen in Am sterdam een speciaal knie-on derzoek. Vrijdag werden foto's gemaakt van het gekwetste rechterkniegewricht van de Zeeuw, die de Europese beker finale tegen Leipzig moest mis- „Daar was niets op te ontdek ken", aldus Blind, die zich van daag in het Prinsengracht- of Lucas-ziekenhuis moet mel den. Hij zal morgen worden on derzocht door dr. Marti, de chi rurg die in december Van Bas ten aan de linkerenkel opereer de. Marti zal een scopie in de knie van Blind maken.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11