Bonn voelt zich in steek gelaten Staatsgreep op Fiji verrast buurlanden Aanmaning voor Mandela Bij NAVO-overleg in Noorwegen Nazivlag ontvouwd in parlement Oostenrijk Journalisten uitgewezen Verzoek om geld aan koning Fahd ontkend \bor een ander kunnen uw boeken nog waaide hebben. De Slegte Deze bank bijvoorbeeld, maar dan.. perida® VRIJDAG 15 MEI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 STAVANGER - De Westduitse minister van defensie Manfred Wörner heeft gisteren zijn Nederlandse en Belgische collega's gepolst over de bereidheid nucleaire korte afstands raketten in Nederland en België te plaatsen. Dat zou een aantal van de nu in de Bondsrepubliek opgestelde Pershings IA kunnen betreffen, maar ook eventuelè andere korte-afstandsraketten, indien het niet komt tot een akkoord met de Russen over de volledige verwijdering daarvan. WENEN (AP) - Het debat in het Oostenrijkse parlement over het oorlogsverleden van president Kurt Waldheim is gistermiddag ge schorst, nadat een van de afgevaar digden onder luide protesten een hakenkruisvlag had ontvouwd. De groene parlementariër And reas Wable haalde de een meter grote vlag tevoorschijn om te pro testeren tegen het nazi-verleden van Waldheim. Daarop ontstond een zodanig tumult dat voorzitter Leopold Gratz zich gedwongen voelde de zitting te schorsen. Wable riep in het parlement dat het een ramp was dat de president van het land onder de nazi-vlag had gediend. „Ik zal mij niet ver ontschuldigen," zei hij. „Ik schaam mij voor iedereen die niet met de volle waarheid van ons verleden wil leven en ik schaam mij ook voor onze president." Het parlement debatteerde over het Amerikaanse besluit de gren- Waldheim te sluiten. Mi- nister van buitenlandse zaken Alois Mock zei tijdens dat debat dat de Amerikanen zelf blijkbaar niet met het verleden hebben afge rekend. Een grote meerderheid van het parlement aanvaardde naderhand een motie waarin steun wordt uit gesproken voor de in opspraak ge raakte Waldheim. Van de 183 parle mentsleden stemden slechts de achtGroenen' tegen de motie. De aangenomen motie vraagt de regering „de president te steunen in zijn acties tegen ongerechtvaar- Maar zowel de Nederlandse minis ter Van Eekelen als zijn Belgische ambtgenoot De Donnea lieten gis teren blijken daar niets voor te voe len. „Wörner heeft daar inderdaad op gezinspeeld", zei Van Eekelen. Maar hij noemde de suggestie dat Nederland een aantal Pershing-ra- ketten van Duitsland zou overne men 'onzinnig'. door Hans de Bruijn Wömers opmerkelijke verzoek is het directe gevolg van de onbe haaglijke situatie waarin West- Duitsland terecht denkt te komen, wanneer Amerikanen en Russen het straks wellicht eens worden over de verwijdering van alle mid dellange- en korte-afstandsraket ten uit Europa, en mogelijk zelfs uit de hele wereld. Alle, behalve dan de in Duitse handen zijnde maar met Ameri kaanse atoomkoppen uitgeruste Pershings IA. De NAVO heeft uit gesproken dat die wapens buiten elk ontwapeningsakkoord met de Russen moeten blijven. Zij gelden als wapens van 'derde landen' en in Genève wordt alleen onderhan deld over Amerikaanse en Russi sche raketten. Twijfel Als dë Russen die redenering ac cepteren - en over de bereidheid daartoe bestaat enige twijfel - dan is wel het gevolg dat de Bondsre publiek straks wellicht als enige NAVO-land beschikt over raketten die met hun bereik van 720 km. een flink deel van het Warschaupakt kunnen bestrijken. Als de Amerikanen en Russen het in Genève eens worden over het afschaffen van alle raketten voor de middellange- en korte af stand (bereik van 500 tot 5000 kilo meter), dan vrezen de Duitsers voor de overmacht aan raketten met een bereik van minder dan 500 kilometer. De Russen hebben in die categorie 650 SCUD-B-raket- ten, de NAVO niets. De NAVO-strategie van het aan gepaste antwoord komt daar vol gens Wörner - en veel militairen - mee op de tocht te staan. Daarom vindt hij de verwijdering van alle korte-afstandsraketten niet zo'n goed idee. Naar zijn mening is het beter om de NAVO meer raketten voor de korte afstand te geven, zo dat het afschrikkingsevenwicht hersteld wordt. De Pershings IA zijn daarvoor niet zo geschikt. Chantage De Britse politie heeft vier men sen aangehouden in verband met een poging tot chantage van de re gering van Cyprus. Volgens zegs lieden bij de politie hadden de vier gedreigd het chemische vergif dio xine los te laten boven Cyprus ten zij de Cyprische regering 15 mil joen dollar zou betalen. Na een zes weken durend onderzoek op ver zoek van de regering van Cyprus arresteerde Scotland Yard in Lon den twee mannen en twee vrou wen. Cyprus heeft het verlangde bedrag niet betaald. Maar ook die zouden in West- Duitsland gestationeerd moeten worden, omdat hun bereik per de finitie te kort is om vanuit bijvoor beeld Nederland Oost-Polen te kunnen raken. Bovendien zal ge bruik van dergelijke raketten vrij wel altijd boven Duits (Oost- dan wel West-) grondgebied plaatsvin den. In alle gevallen zitten de Duit- -Minister Wörner - zwakke positie foto AP). sers dus met de zwarte piet, ten be hoeve van een onderhandelings succes van de Amerikanen, terwijl Nederland, België en Italië dankzij het afzien van de kruisraketten de nucleaire dans ontspringen. Daarom is het niet onbegrijpelijk dat Wörner probeert deze landen een deel van de last te laten dragen. Geheel conform de ook gisteren in Stavanger weer door alle NAVO-le- den uitgesproken overtuiging dat alle lidstaten een deel van de nu cleaire verdediging op zich moeten Maar Wörner is nu door de NA- VO-bondgenoten in de steek gela ten. Vroeger dan hij had verwacht en gehoopt hebben die zich giste ren in Stavanger uitgesproken voor de volledige dubbele nul-op tie. Nu de bondgenoten zich zo eens gezind hebben uitgesproken voor het maximaal haalbare resultaat aan de Geneefse onderhandelings tafels, kan de Bondsregering op 28 mei nauwelijks meer anders doen dan zich daarbij aansluiten. Want om de uitspraak van bondskanse lier Kohls defensie-adviseur Rue- he, dat West-Duitsland wel eens uit de NAVO zou kunnen stappen, is in Stavanger alleen maar smakelijk gelachen. -JOHANNESBURG (Rtr/UPI) - De Zuidafrikaanse regering heeft gis teren twee verslaggevers van de Britse televisie opdracht gegeven het land te verlaten. Zuidafrikaan se kranten, die regeringskringen aanhalen, voorspellen een nieuw offensief van de regering tegen buitenlandse correspondenten, de Zuidafrikaanse "alternatieve" kranten, zwarte vakbonden, libera le universiteiten en andere anti- apartheidsorganisaties. Sinds de ruk naar rechts in de blanke ver kiezingen van vorige week zijn de autoriteiten harder gaan optreden. President Pieter Botha heeft de verkiezingsuitslag aangegrepen als een mandaat om op te treden tegen "buitenparlementaire oppositie". Michael Buerk van de BBC en Peter Sharp van de omroep ITN kregen van het ministerie van bin nenlandse zaken te horen dat ze Zuid-Afrika moeten verlaten als eind deze maand hun werkvergun ning afloopt. Sinds de afkondiging van de noodtoestand in juni 1986 heeft Zuid-Afrika in totaal negen buitenlandse correspondenten uit gewezen. Het ministerie van bin nenlandse zaken wilde geen rede nen opgeven voor de uitwijzing van Buerk en Sharp. De twee ver slaggevers kregen vorige maand een berisping van de autoriteiten omdat de BBC en ITN beelden hadden uitgezonden van studen tendemonstraties aan de Universi teit van Kaapstad, waar de politie met zwepen en hagel optrad tegen betogers. Volgens de autoriteiten beteken den de opnamen een schending van het verbod op berichtgeving over het optreden van leger en po litie. Maar kort tevoren had het ge rechtshof van Natal dit verbod on geldig verklaard. De regering heeft beroep aangetekend tegen de uit spraak van het gerechtshof. Han gende de behandeling in hoger be roep is het verbod volgens veel ju risten opgeschort, maar volgens de autoriteiten is het verbod op be richtgeving nog steeds rechtsgel dig. digde beschuldigingen". De reso lutie is het resultaat van een com promis tussen socialisten en con servatieven in het parlement. Laatstgenoemden wilden aanvan kelijk dat de regering zelf initiatie ven zou ontplooien om Waldheim te beschermen. Met de resolutie spreekt het parlement zich tevens uit tegen „elke vorm van antisemi tisme of andere vormen van reli gieuze, politieke of raciale discri minatie". Gisteravond werd in Wenen een communiqué uitgegeven door drie Oostenrijkse deskundigen op het gebied van de krijgsgeschiedenis die vorige week naspeuringen heb ben gedaan in Belgrado. "Er is geen enkel bewijs dat pre sident Waldheim betrokken is ge weest bij vergeldingsmaatregelen tegen verzetsstrijders of tegen jo den, krijgsgevangenen of deser teurs," zo luidde hun conclusie. De drie ondertekenaars van het communiqué- Felix Ermacora, af gevaardigde vah de Volkspartij en hoogleraar Internationaal Recht; Kurt Peball, directeur van het Rijksarchief en Manfred Rauchen- steiner, krijgsgeschiedkundige - zeggen dat zij in Belgrado de volle dige steun van de Joegoslavische autoriteiten genoten bij het raad plegen van archieven. Volgens de deskundigen, die een rapport aanboden aan kanselier Vranitzky, is er geen document ge vonden waaruit zou zijn gebleken dat Waldheim bevoegdheid tot het geven van bevelen had. WASHINGTON (AP) - De lige Amerikaanse adviseur voor nationale veiligheid, Robert McFarlane, heeft gisteren voor de Congrescommissie die de Iran-af- faire onderzoekt ontkend dat hij tijdens een geheime ontmoeting met de Saoedische koning Fahd heeft gevraagd om geld voor de Ni caraguaanse Contra's, zoals eerder door de Washington Post was ge meld. De krant schreef gisteren uit wel ingelichte diplomatieke bronnen te hebben vernomen dat deze ont moeting in 1985 zou hebben plaats gevonden in de woning van de Sa oedische ambassadeur in Virginia. McFarlane zou de koning hier ge vraagd hebben om een bedrag van 15 miljoen dollar voor de Contra's. Hij verklaarde gisteren zich niets van zo'n ontmoeting te kunnen herinneren. Hij ontkende eveneens dat hij tij dens zijn bezoek aan Teheran in 1986 Iran geheime inlichtingen had aangeboden in ruil voor de Iraanse toezegging dat zij zouden afzien van het doorspelen van Ameri kaanse geheimen naar de Sowjet- Unie. Deze geheime informatie hadden de Iraniërs door martelingen we ten te ontfutselen aan William Buckley, het voormalige hoofd van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA in Beiroet. Buckley werd indertijd in Beiroet ontvoerd en is waarschijnlijk overleden aan de gevolgen van martelingen. Het was de vierde en laatste dag van McFarlane's verhoor door de commissie. Hij zei dat president Ronald Reagan dikwijls had ge zegd dat de VS een lange traditie hebben van het verlenen van steun aan „vrijheidstrijders" en dat dit een goede zaak is. Maar dit wil nog niet zeggen dat de president hem of wie dan ook aanzette of toestem ming gaf voor het ondernemen van activiteiten die in strijd zijn met de wet, aldus McFarlane. De Miami Herald meldde giste ren dat naaste medewerkers van de gepensioneerde luchtmachtgene- raal Richard Secord hebben gepro beerd een grote lading Oost-Euro- pese wapens ter waarde van 1,5 miljoen dollar te kopen, die in Pa nama in beslag was genomen. De wapens zouden naar de Contra's moeten worden gezonden. De krant schreef deze informatie te hebben verkregen van David Dun can, een wapenhandelaar uit Mia- ADVERTENTIE SEOUL (AP) - In Zuid-Korea zijn gisteren voor de vierde achtereenvol gende dag studentenbetogingen gehouden tegen de regering van presi dent Chun Doo-hwan. Bij zeker vier universiteiten in de hoofdstad Seoul kwam het tot botsingen tussen studenten en politie, waarbij de studenten stenen en brandbommen gooiden (foto ANP), terwijl de politie pantserwa gens en wapenstokken gebruikte om hen te verspreiden. Ongeveer 2.000 stenen en brandbommen gooiende studenten die pro beerden het terrein van de Korea-universiteit te verlaten om de stad in te trekken werden herhaaldelijk door de politie met traangas teruggedre ven. Een pantserwagen waarmee de politie de campus op wilde komen werd door de studenten met fakkels in brand gestoken. „We moeten opstaan tegen de dictatuur en zijn buitenlandse helpers om een democratische volksregering te krijgen," verklaarde een studentenlei der onder grote bijval van zijn gehoor. Het studentenverzet richt zich ook tegen de Verenigde Staten, die ervan worden beschuldigd Chun in het zadel te houden. Ook vanuit verschillende provinciesteden werden botsingen gemeld tus sen studenten en politie. In de meeste gevallen neemt De Slegte ze dan ook gtaag van u over. Kijk maar eens wat wij op die manier allemaal in huis kregen! I Daar wordt een lezer beter van. Breestraac 73. Leiden.Tel. 071-122007 ADVERTENTTF. D Wat hoger D Ietsje zachter D Een beetje lager D Wat harder D Ietsje smaller D Een stukje breder Als u met van massaprodukien houdt bent u bij Perida aan het juiste adres. Omdat Perida de vormgevers èn de rnakers van zitmeubelen zijn kunt u uw bank of stoel laten aanpassen naar eigen idee. Dat is geen kostbare zaak, omdat u rechtstreeks van de makers koopt betaalt u toch al zo'n 30?ó minder dan in. de winkel. Bel voor documentatie: 02508 -10 44. Showroom open: ma t/m za 10.00-17.00 uur KROMME SPIERINGWEG S65, BIJ DE MAKERS ZELF IS MAATWERK NIET DUUR JOHANNESBURG (GPD) - Een groot aantal zwarte anti-apart- heidsactivisten in Soweto, onder wie Winnie Mandela, is gisteren te verstaan gegeven dat zij binnen een week de huur moeten voldoen. Blijven zij in gebreke, dan zullen zij hun huizen in de zwarte miljoe nenstad bij Johannesburg moeten verlaten. Sinds 1984 weigeren duizenden zwarte gezinnen hun huur te beta len. Eerst uit protest tegen huur verhogingen, maar sinds de invoe ring van de noodtoestand vorig jaar ook uit politieke overwegin gen. Alleen al in Soweto zou de huurachterstand meer dan 70 mil joen gulden bedragen. Herhaalde lijk zijn er de afgelopen twee jaar acties ondernomen om huurweige- raars uit hun huizen te zetten. Bij de onlusten die hieruit voorvloei den zijn tientallen personen om het leven gekomen. Boodschap De ontvoerders van de vier pro fessoren van de Amerikaanse uni versiteit in Beiroet hqbben giste ren een videoband vrijgegeven met opnamen van één van hun gegijzel den, Alan Steen, van wie begin april werd gemeld dat hij zwaar ziek was en nog maar kort te leven had. Steen verklaarde dat zijn ont voerders, de Islamitische Jihad voor de Bevrijding van Palestina, zijn leven hadden gered. Hij her haalde tevens de eisen van zijn ont voerders dat Israël 400 Arabische gevangenen moet laten gaan in ruil voor de vrijlating van de vier gegij zelden. Bomaanslag Een bomexplosie in een bussta tion in de Pakistaanse stad Pesha war heeft gisteren een passagiers- bus aan stukken gereten en vier doden en 32 gewonden veroor zaakt onder de inzittenden. Een dag eerder ontploften op verschil lende plaatsen in Peshawar drie kleine bommen, waarvan één bij een ziekenhuis voor Afghaanse vluchtelingen. Pesh'awar biedt on derdak aan meer dan een miljoen Afghaanse vluchtelingen. De ver antwoordelijkheid voor de aanslag van gisteren is nog niet opgeeist. SYDNEY - In de 17 jaar dat de ei landenstaat Fiji onafhankelijk is van Groot-Brittannië heeft het land zich bewezen als een stand vastig, invloedrijk land met een jonge maar stevige democratische traditie. Het is daarom des te op merkelijker dat er een militaire coup heeft plaatsgevonden, waar bij overigens geen bloed vloeide. Fiji stond bekend als een model staat met een goed werkend parle mentair systeem. Hoewel lange tijd één man de politieke wereld in de 715.000 inwoners tellende archipel domineerde, oud-premier Ratu Sir Kamisese Mara, was er wel sprake van een democratisch systeem. door Richard Bill Verkiezingen zijn er altijd zonder onregelmatigheden,verlopen. Ook die van 11 april jongstleden toen Mara een nederlaag leed en Timoci Bavadra aan de macht kwam. Mara leidde Fiji sinds 1970 en de VS en andere Westerse landen verloren met hem een trouwe aanhanger. Er is nu een voorlopige regering gevormd, waarin ook Mara zitting heeft genomen op uitnodiging van coupleider kolonel-luitenant Siti- veni Rabuka. Mara zei dat hij zit- Coupleider Rabuka. ting heeft genomen in het 16 leden tellende kabinet omdat zoals hij zei mijn land lijkt te...eh. heeft hulp nodig." Hij zei een uur van te voren op de hoogte te zijn gebracht van de staatsgreep. Niet-gebonden Bavadra voerde een geheel ande re politiek dan Mara. Hij wilde aan sluiting bij de organisatie van niet- gebonden landen en was een trouw volgeling van het Nieuwzeelandse beleid om oorlogsbodems die ge schikt zijn voor nucleaire bewape ning of door kernenergie worden aangedreven in de Stille Oceaan te verbieden. Zoals bekend is deze houding met name voor de Ver enigde Staten een gruwel. Maar Bavadra zag in dit buiten landse beleid niet de belangrijkste taak omdat hij de portefeuille van buitenlandse zaken aan een oner varen Indiër gaf, Krishna Datt. Ba vadra besteedde meer aandacht aan het bestrijden van de 10 pro cent werkloosheid, aan onderwijs en huisvesting. Als arts en gezins planning-deskundige (met 11 kin deren), kwam hij op voor de armen en onderdrukten in Fiji. Bavadra leidde een coalitie van de net tot wasdom gekomen Arbei derspartij en de door Indiërs gedo mineerde Nationale Federatie Par tij. Critici beweerden dat hij de In diërs voortrok. Nadat hij zeven In diërs had benoemd in zijn elf leden tellende kernkabinet volgden anti- regeringsdemonstraties die door Fiji'ers werden aangevoerd. Daarna bleef het onrustig. Vori ge week werd een voormalige mi nister aangeklaagd wegens oprui ing en aanstichting van rassenge- weld en aan de vooravond van de coup werd een senator gearres teerd in verband met een brand stichting op het ministerie van jus titie. Buurlanden Toch heeft de staatsgreep vele leiders in de buurlanden volkomen verrast. Het is de eerste keer dat er in het Stille-Oceaangebied een coup plaatsvindt. Nieuw-Zeeland en Australië hebben laten weten dat zij niets met de nieuwe mach thebbers te maken willen hebben. Ook de secretaris-generaal van het Gemenebest, Shridath Ram phal, heeft laten weten de coup te betreuren. De Britse minister van buitenlandse zaken sir Geoffrey Howe verklaarde dat de Britse re gering hoopt op een „spoedig her stel van de parlementaire democra tie en van de constitutionele rege ring op de Fiji-eilanden". De gouverneur-generaal in Fiji, de vertegenwoordiger van de Brit se vorstin in het Gemenebestland, heeft de uitvoerende macht in han den genomen en de noodtoestand uitgeroepen. De voorlopige rege ring die gevormd is onder leiding van luitenant-kolonel Rabuka zal een nieuwe grondwet voorberei den en nieuwe verkiezingen uit schrijven. De afgezette Bavadra heeft laten weten dat hij en zijn ministers niets is overkomen. Bavadra heeft ontkend dat hij van plan was om het leger in te zetten om de onlus ten die na de verkiezingen ontston den te smoren, zoals Rabuka had beweerd. Dat Winnie Mandela, de vrouw van de tot levenslang veroordeelde ANC-leider Nelson Mandela, een aanmaning heeft ontvangen komt enigszins als een verrassing. De zwarte gemeenteraad van Soweto verweet haar onlangs ondanks de oproep tot een boycot de huur ge woon door te hebben betaald. Uit de aanmaning die zij gisterochtend ontving, blijkt nu dat zij een ach terstand van bijna 700 rand heeft. Mandela staat overigens nog steeds ter discussie. Er is grote op schudding ontstaan over haar nieuwe woning in het hartje van Soweto. Met name de Zuidafri kaanse regeringsgetrouwe pers heeft ruim aandacht besteed aan deze immense en zeer luxueus uit gevoerde woning, die naar verluid 700.000 rand heeft gekost. Het huis heeft een zwembad, een zevental slaapkamers, twee studeerkamers, een televisiekamer en een ruime vergaderzaal. "Winnie Mandela heeft de bouw van het huis echter verdedigd met het argument, dat het gedeeltelijk is betaald uit de opbrengsten van haar autobiografie 'Part of my Soul'. Dit boek is in Zuid-Afrika verboden, maar is met groot succes in vele landen verschenen. „Het huis moet een symbool zijn voor ie dereen in Soweto, dat zwarte men sen dezelfde rechten en mogelijk heden moeten hebben", zo heeft zij verklaard. Behalve Mandela kregen ook Al- bertina Sisulu, de hoogbejaarde schrijfster Ellen Kuzwayo en de voorzitter van het burgerrechten- comité in Soweto, Nthato Motlana, een aanmaning van de Zuidafri kaanse overheid in de bus. Sisulu, presidente van de multi-raciale an ti-apartheidsorganisatie UDF, moet binnen een week haar huu rachterstand betalen. Haar woning is al enige maanden afgesneden van elektriciteit. Beroerte Karmenu Mifsud Bonnici, die vorige week aftrad als premier van Malta na een verkiezingsnederlaag, is in de afgelopen nacht getroffen door een beroerte. Dat hebben woordvoerders van zijn socialisti sche partij bekend gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5