Hopman Van Houten is er weer bij Noordzee barstensvol haring Handelaar 'werkt' zich uit nesten Stadsbus Alphen boekt miljoenste passagier W III REGIO VRIJDAG 15 MEI 1987 VRIJDAG Leiden Schouwburg - De Timdelerclub speelt speelt 'The Family'. 20.30 u Kapelzaal K&O - concert Nederlands Gitaarduo, 20.15 uur. Pieterskerk - concert Toonkunstorkest en Amsterdams Begeleidingsorkest, 20.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Blow Up'. 21.15 uur. Leiderdorp Muzenhof- Gordijnsingel, volksdansin- stuif-slotfeest, 20.15 uur ZATERDAG Leiden Groenoordhallen - vlooienmarkt, tot 16.30 uur. Hartebrugkerk - wandelconcert, 15 uur. Microtheater Imperium - Imperium speelt 'The Family'. 20.30 uur. Schowuburg - finale Leids Cabaretfesti val, 20.15 uur. Stadsgehoorzaal - concert Residentieor kest, 20.15 uur. Waaggebouw - Hot House Workshopor kest, Heavy Metal Bebop en Huub en zijn Maatjes. 21 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66. film 'Blow Up', 21.15 uur. Warmond t streetparade, po diumoptredens, tot 17 uur. Dorpscentrum - concert Jazz O Matic Four, 21-1 uur, Leiderdorp Plein bij Winkelhof - geraniummarkt, tot 17 uur. Oraryegalerij - Fred. Hendrikplantsoen, plantjesmarkt Chr. Oratoriumver Ex celsior, tot 16 uur. Winkelgalerij Santhorst - hoek Laan van Ouderzorg, plantjesmarkt Chr. Orato riumver. Excelsior, tot 16 uur. Zwembad De Does - Hoogmadeseweg. feestelijke opening zwembadseizoen met pannekoeken, poppenkast, straat tekenen e.d., tot 17 uur. De Menswording - Heelblaadjespad, pa- rochiefeest voor jong en oud, tot 1 uur. Sjelter - Heemraadlaan 67, viering twaalf en half jarig bestaan Sjelter, 20 St. Joris-marsen worden morgen in Oegstgeest voor 41ste keer gehouden LISSE/OEGSTGEEST Hopman G. van Houten heeft lang geaarzeld. Zou hij wel of niet meelopen met de 41ste St. Joris-marsen, het grote wandelevenement van drie scoutingverenigingen uit Oegstgeest. Maar uiteindelijk zei hij toch ja. "Er lopen ook kleinkinderen van ons mee en die vinden het zo leuk als opa ook van de partij is". door Kees van Kuilenburg De 64-jarige Van Houten is in middels een veteraan bij het Oegstgeestse scoutingevene- ment. Hij krijgt - als hij de tocht tenminste volbrengt - zijn 39ste cijfertje. Bijna had hij zich ver gist in het aantal keren dat hij van de partij is geweest. Zelf ver keerde Van Houten in de veron derstelling dat hij een keer meer had meegelopen, maar na enig speurwerk in zijn woning kwa men er maar 38 herinneringen aan het wandelevenement te voorschijn. Daarmee is de inwoner van Lisse niet de absolute record houder. Mevrouw Bos uit Bode graven heeft inmiddels al aan 39 tochten meegelopen en behoort morgen waarschijnlijk ook weer tot de deelnemers. Aan het wandelevenement dat morgenmiddag rond twee uur bij het kasteel Oud Poelgeest begint nemen naar schatting 4000 scouts uit binnen- en buitenland deel. Er staan drie afstanden op het programma: vijf, tien en vijf tien kilometer. Voor de hopman van de Lisser Kaninefaten is de wandeling door Oegstgeest en omgeving bijna een routineklus, maar toch zegt hij altijd weer met veel ple zier aan de tocht deel te nemen. "Je ontmoet in Oegstgeest altijd weer mensen uit de padvinders- wereld, die je jaren niet hebt ge zien. Vroeger bestond het dis trict Rijnland uit 28 groepen en dat is later opgesplitst. Vandaar dat er contacten verloren gingen en die pak je in Oegstgeest weer op. Soms zijn ze nog actief in scouting, vaak ook komen ze met hun kinderen of kleinkinderen Indianenshow Van al die St. Jorismarsen zijn Van Houten enkele leuke erva ringen bijgebleven. Zo verzorgde de Lissese groep in 1971 - ter ge legenheid van het 25-jarig jubi leum van het Oegstgeester scou- tingevenement - een indianen- show op het terrein van Oud Poelgeest. "Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven, die in dat jaar bij de St. Jorismarsen te gast waren, hadden veel belang stelling voor de show", vertelt Van Houten. Overigens konden de Lisser padvinders, zoals de scouts toen nog werden genoemd, met hun indianenshow teruggrijpen op een gebeuren uit 1964. Toen voerden de Kaninefaten op het terrein van de zweefviegclub in Noord wij kerhout een zelfde in dianenshow op. Die show was voorbereid in samenwerking met het Rijksmuseum voor Vol kenkunde in Leiden. "Daar hebben we als groep on geveer een jaar aangewerkt. Dat moest ook wel want de NCRV- Hopman Van Houten: "Er lopen ook kleinkinderen van me mee en die vinden het zo leuk als opa ook van de partij is". (foto Wim Dijkman) televisie heeft er opnamen van ringen zijn uitgezonden in het ma", aldus een trotse Van Hou- gemaakt die later in zeven afleve- kader van een kinderprogram- ten. Maar ook het wandelevene ment van vorig jaar - toen het 40- jarig jubileum werd gevierd - was voor Van Houten een bijzon dere gebeurtenis. Toen was prins Claus, de beschermheer van Scouting Nederland, bij de St. Jorismarsen aanwezig. "En die belangstelling van het koninklijk huis zegt toch wel iets. Althans voor mij". Prijzen Wat Van Houten niet is gelukt is wel voorbehouden aan zijn Ka ninefaten. Die groep uit het bloembollendorp loopt - en waarschijnlijk niet als enige - voor de 41ste keer mee. Dat de Lisser scouts dat met veel en thousiasme hebben gedaan, be wijst de prijzenkast in het club gebouw. "Bijna elk jaar vielen wij wel in de prijzen. Was het niet bij de welpen of verkenners, dan lukte het wel bij de rowans en sherpa's". Volgens de Lissese hopman is het karakter van de St. Jorismar sen in al die jaren bijna niet ver anderd. "Alleen in het eerste jaar na de oorlog liepen we er wat ar moedig bij. Toen moesten we van oude versleten lakens hals doeken maken en daarna zelf in de gewenste kleur verven om nog een beetje fatsoenlijk voor de dag te komen. Maar met dat probleem werden alle groepen zo kort na de oorlog geconfron teerd". Overigens heeft zijn echtgeno te - die al ruim 25 jaar actief is als akela bij de Kaninefaten - ook te rugkijken op 27 marsen. "Als je eenmaal met scouting hebt ken nis gemaakt, blijf je er mee be zig", vindt ook mevrouw W.H. van Houten. Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen. Zwijnenburg. Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 218661; Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: H. Meyer, Stokroos 1, tel. 215510. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum. v Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: E. de Lange, tel. 212025; spreekuur Bronkhorststraat 43- 45. zo 8 uur tot 24 uur: A. van Luyk, Was- straat 2a, tel. 122522. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Bruyne, Kern- straat 11, tel. 141225. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. za 8 uur tot zo 8 uur. E.Nieuwenhuis- Smalbraak, tel 768918; spreekuur Me loenstraat 39. zo 8 uur tot 24 uur: A. van Rijn, Pagani- nistraat 1, tel. 314349; spreekuur Kenne- dylaan 24. Groep 5 - Schaefer. Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong. Prince, Reinders, D. Hammerstein en A Hammerstein: /a 8 uur tot zo 8 uur C. Keyer, tel. 140124. zo 8 uur tot 24 uur: H. Prince, Vondel- laan 58. tel. 761754. Leiderdorp za, R. van Velzen, Heelblaadjespad 9, tel. 891100; zo. O. Du Ry van Beest Hol le, Vlaskamp 16, te). 891100; spreekuur van 12.30-13 uur od Vlaskamp 16, tel. 891100. Oegstgeest vah za 10 uur tot ma 7.30 uur: J.W. de Haan, Oranjelaan 26, tel. 170605. Voorschoten za, C. Meyer, zo, A. Meiman, J.W. Friso- laan 13, tel. 2493. Warmond A. de Gijzel, Dorpsstraat 35, tel. 01711- 10834. Wassenaar za, J.N. Vonk, tel. 79676; spreekuura dres Wittenburgerweg 106; zo, G. Schaepman, tel. 14561; spreekuuradres Van Z. v. Nijeveltstraat 42. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: C.M. Mokveld, Oude Singel 210, Leiden, tel. 146540; spreekuur za en zo om 13 Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts de Minjer telefo nisch bereikbaar onder nummer 071 - 155375; tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, Leiden, tel-125215, doet dienst in eigen praktijk SCHEVENINGEN/KAT- WIJK - De vooruitzichten voor de Nederlandse ha ringvloot zijn ook op lange re termijn uitstekend. Vol gendjaar zal de hoeveelheid volwassen haring in de Noordzee toenemen tot naar schatting een miljoen ton, twee keer zoveel als de gemiddelde toename in de afgelopen jaren. Volgens bioloog drs. A. Corten moet deze enorme aanwas in de komen jaren worden ge bruikt als een 'buffer' om ook bij een mindere groei van de haringstand een con stante aanvoer te kunnen garanderen. De haringdeskundige van het Rijksinstituut voor Visserij-onder zoek (RIVO) zei dit gistermiddag tijdens een perconferentie aan de vooravond van het nieuwe harings eizoen. Op zaterdag 23 mei vertrekt een vloot van twintig trawlers en tien kotters vanuit de havens van Scheveningen en IJmuiden naar de visgronden, waar de maandag daarop voor het eerst de netten mogen worden uitgezet. De win naar van de traditionele haringrace wordt op dinsdag 26 mei in een van de grote vissershavens verwacht. De Nederlandse vloot mag dit jaar ruim 100.000 ton haring aan voeren. Dat is bijna twintig pro cent van het totale quotum dat is vastgesteld voor de Noordzee. Bioloog Corten maakte gisteren bekend dat het haringquotum wat te optimistisch is vastgesteld. "De biologen hebben de haringstand in 1986 behoorlijk overschat",, aldus Corten. "We dachten dat er na het vangstseizoen nog rond de 1 mil joen ton volwassen haring in zee zou achterblijven, maar bij de laat ste onderzoeken kwamen we niet verder dan 700.000 ton". De advie zen voor volgend jaar hoeven vol gens de bioloog echter niet te wor den bijgesteld vanwege de enorme toename van de hoeveelheid jonge haring. "Die toename is de op één na grootste uit de période na de Tweede Wereldoorlog", aldus Cor ten. Misstand De enorme toename van de ha ringstand heeft volgens bioloog Corten overigens ook negatieve kanten. Hij wees er gistermiddag op dat de Deense vissersvloot zich opnieuw gaat richten op de vangst van grote hoeveelheden onder maatse haring, bestemd voor de vismeelindustrie. "Met het Neder landse visserij-onderzoekingsvaar- tuig Tridens hebben we aan het be gin van dit jaar een Deense vloot van twintig schepen ontdekt die in de Nederlandse sector op jonge ha ring aan het vissen was. Wij heb ben dit gerapporteerd aan het mi nisterie, maar met dit gegeven is verder niets gedaan". Corten pleitte voor strenge maat regelen tegen de Denen. "Als daar te lang mee wordt gewacht, duurt het jaren voordat ze weer in het ga reel lopen". De Denen vissen overi gens al jarenlang legaal op onder maatse haring in het Skagerak en Vlaggetjesdag 23 mei begint weer échte haringrace het Kattegat, maar tegen het advies van de biologen in zijn de quota voor deze gebieden de laatste jaren uitgebreid in plaats van langzaam afgebouwd. Corten noemde het gisteren ook zinvol om als EG-landen met Noor wegen afspraken te maken over een wederzijdse controle op de ha ringvangsten. De Noren mogen per jaar 40 procent van het totale quo tum voor de Noordzee vangen, maar volgens de bioloog is er geen enkele zekerheid dat dit land zich ook aan deze hoeveelheid houdt. Export Door de toename van de vang sten in de afgelopen jaren krijgt Nederland een steeds grotere greep op de internationale haring- markt. Op de lijst van haring ex porterende landen steeg ons land van een zesde positie in 1983 nraar een derde plaats na Denemarken en Canada. Dat maakte voorzitter D.J. Langstraat van het Produkt- schap voor Vis- en Visprodukten gistermiddag bekend. Langstraat noemde deze stijging opmerkelijk omdat andere EG-lan den door de toegenomen vangsten juist moeite hebben met de afzet van hun haringprodukten. De be langrijkste redenen voor de verbe terde positie van ons land zijn vol gens Langstraat een actief beleid van de haringexporteurs, een con currerende kostprijs doordat ge bruik wordt gemaakt van een zeer moderne vloot en een goede be handeling van het produkt aan boord en aan de wal. Belangrijke exportgebieden bin nen de EG zijn voor ons land Duitsland en, in toenemende mate, België. Buiten de EG wordt steeds meer geëxporteerd naar Japan en de Westafrikaanse landen. Vlaggetjesdag Het vertrek van de schepen die deelnemen aan de haringrace valt dit jaar op zaterdag 23 mei samen met 'Vlaggetjesdag' in Schevenin gen. Gewoonlijk vaart de vloot pas uit op de maandag na dit evene ment. Er is nu gekozen voor een vertrek op zaterdag omdat de eer ste grote hoeveelheden Hollandse Nieuwe dan niet meer voor Hemel vaartsdag op de markt kunnen worden gebracht. Op Hemelvaarts dag ligt de handel vrijwel stil. Volgens H. van Wijk van de Stichting Vlaggetjesdag Scheve ningen zal er sprake zijn van een eerlijke haringrace. De schepen uit IJmuiden, de plaats die wat dich ter bij de visgronden ligt dan Sche veningen, zullen op 23 mei om 13.00 uur in de richting van Sche veningen stomen. Om 14.00 uur zal hier dan vanaf het havenhoofd het startschot worden gelost en ver trekt de vloot gelijktijdig naar de visgronden. Nederland derde haringexporterende land van de wereld SLUIPROUTE POPULAIR - De sluiproute langs de Heimanswete ring tussen Alphen en Leiden kan bijzonder populair worden ge noemd onder de forenzende auto mobilisten. De rijkspolitie van Woubrugge heeft vorige week in vier dagen tijd 172 automobilisten bekeurd, die de tijdens de ochtend en avondspits verboden route na- De weg langs de wetering staat bekend als een onveilige verbin ding voor de talrijke scholieren uit Woubrugge. die naar Alphen fiet sen. De start van de haringrace valt dit jaar in Scheveningen samen met Vlaggetjesdag. Het evenementtraditio neel de opening van het haringseizoen, trok vorig jaar vele tienduizenden bezoekers en werd geopend door de toenmalige staatssecretaris A. Ploeg. Dit jaar valt die eer te beurt aan H. Eversdijk, de voorzitter van de vaste kamercommissie voor de visserij. (foto pr) Geen straf voor verkrachtingspoging DEN HAAG/RIJNSBURG - Een 38-jarige Rijnsburger, die een vrouw had gepoogd te verkrachten en een ander onzedelijk had betast, is gisteren door het Haagse ge rechtshof tot een geheel voorwaar delijke gevangenisstraf van zes maanden veroordeeld. Hij kwam er met deze straf vanaf, omdat hij eerder al werk had verricht aan ae Nieuwkoopse plassen in het kader van een dienstverlening. De Rijnsburger had in mei 1985 in Wassenaar geprobeerd een vrouw te verkrachten. Dat misluk te omdat de vrouw zich hevig ver zette. Op dezelfde dag betastte hij in een auto een andere vrouw onze delijk. De Rijnsburger bekende beide zaken, maar ging toch in be roep tegen de hem opgelegde ge vangenisstraf. Zijn beroep - bloe menhandel met Duitsland - zou in gevaar komen door de straf. Daar om wilde hij ergens dienstverle ning verrichten. In november vorig jaar stemde het gerechtshof daarmee in. Hij heeft de afgelopen maanden elke maandag en vrijdag werkzaamhe den uitgevoerd rond de Nieuw koopse plassen. Het gerechtshof achtte die straf voldoende, al werd dienstverlening voor deze misdrij ven wel "wat ongebruikelijk" ge noemd. Toch stemde het hof in met de eis van de procureur-gene raal, die een geheel voorwaardelij ke straf van zes maanden met een proeftijd van een jaar vroeg. Ook de verdachte was daarmee tevre den. ALPHEN AAN DEN RIJN - De stadsbussen in Alphen hebben dit jaar al een miljoen passagiers vervoerd. Gisteren werd deze mijlpaal bereikt. De Goudse A.C.C. Blom werd in de blom metjes gezet, want volgens N. van der Linden, controleur van de busmaatschappij West-Neder land, was zij de miljoenste. Wethouder W.G.C. de Jong van Alphen overhandigde de verras te Goudse en haar zoontje Jacco de bloemen en deed er nog een abonnement op de kunstuitleen, een taart, een fles champagne en een jaarkaart voor de bus bij. De stadsdienst, de lijnen 75, 76, 77 en 78, is in de afgelopen negen jaar gegroeid van niets tot een busnet met een totale lengte van 46 kilometer. Op ruim honderd plaatsen kunnen de mensen in- en uitstappen. In 1979 vervoer den de bussen van de stads dienst dagelijks 1500 mensen. Vorig jaar waren dit er 2500 per dag. LISSE - J. Veldhuyzen van Zan ten heeft gisteren in de Keuken hof in Lisse de lelieparade ge opend. Veldhuyzen van Zanten wordt met ingang van 1 juli de nieuwe voorzitter van de Ko ninklijke Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur. Vooruitlopend op zijn nieuwe functie verrichtte hij gisteren al vast zijn eerste officièle daad. De parade is de grootste over dekte lelietentoonstelling ter we reld. Er zijn 20 inzendingen, die bij elkaar zorgen voor een paar honderd verschilende cultivars (soorten) lelies. De expositie duurt tot en met 24 mei. De toegang tot de bin- nententoonstelling is gratis. Op de foto van Wim Dijkman J. Veldhuyzen van Zanten ge flankeerd door een als Jacoba van Beieren verklede Keuken hofmede werkster.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16