Rederijen willen snel maatregelen Oplossing voor het overschot aan mest Personeel bezet brouwerij Vooral illegale gastarbeiders worden uitgebuit Nieuw poging stukgoed personeel weg te werken Problemen over gebruik Kanaaltunnel opgelost Japan voert Honda's in uit Italië WOENSDAG 13 MEI 1987 PAGINA 7 AMSTERDAM (GPD) - Het teveel aan mest hoeft niet langer een pro bleem te zijn. Het in Utrecht geves tigde bedrijf Waste Treatment Sys tems (WTS) introduceerde gisteren in Amsterdam een methode om op een economisch aantrekkelijke manier van het gigantische over schot van twaalf miljoen kubieke meter drijfmest per jaar af te ko- 'Voortbestaan deel zeescheepvaart op het spel' DEN HAAG (GPD/ANP) - Volgens de Nederlandse rederijen staat het voortbestaan van de Nederlandse zeescheepvaart op het spel. Ze boden daarom gisteren regering en parle ment een nota aan, waarin wordt bepleit snel een aantal maatregelen te nemen om de Verenigde staten hêrifhët zógëhê" zeescheepvaart te kunnen behouden. De rederijen willen ondermeer e groot deel van de 7500 scheepsge- 7500 gezellen zouden via natuurlijk verloop kunnen worden vervan- zellen vervangen door goedkope gen. Gedwongen ontslagen Aziatische matrozen. Volgens de den niet uitgesloten, maar de rede- reders is dat de enige mogelijkheid rijen zeggen dat het beter is een i Nederlandse handelsvloot paar mensen te ontslaan dan dat er landen door bijvoorbeeld een geza menlijke oplossing te vinden voor de overcapaciteit. WTS is een gezamenlijke onder neming van de Van Wijnen Groep, een bouwonderneming uit Dor drecht, en van het Canadeese olie concern Bow-Valley. Deze laatste is uitvinder van het zogeheten Ver- Tech System. WTS heeft voor West-Europa de licentierechten van de vinding. Het systeem in in wezen erg een voudig en milieuvriendelijk. In de ten Vertech-systeem al achttien maanden onder toezicht van de overheid tot tevredenheid proefge draaid. Bij deze installatie is een onder leiding van het mi nisterie van landbouw op bezoek geweest. Over de techniek was de ze delegatie enthousiast. In Neder land ('Ergens in het midden') gaat volgens K.Heerema van WTS vrij wel zeker nog dit jaar de eerste spa de de grond in voor de bouw van een proeffabriek met een verwer kingscapaciteit van 300.000 kubie ke meter mest per jaar. .Verwer king volgens onze methode kost maximaal twintig gulden per ku bieke meter. Volgens sommige be rekeningen kan het zelfs voor niks omdat de verkoop van de reststof fen de kosten in sommige gevallen kan dekken", aldus K. de Leeuw, directeur van de Van Wijnen Groep. in stand te houden. Door besparin- voor niemand r gen op de bemanningskosten kan de concurrentiepositie van de re derijen worden verbeterd. De Koninklijke Nederlandse Re dersvereniging (KNRV) en de Ver eniging van Nederlandse Reders in de Kleine Handelsvaart (VNRK) hebben gisteren in een brief aan de Tweede Kamer gevraagd om de wettelijke regeling dat gezellen al leen volgens de Nederlandse cao salaris mogen worden uitbetaald, ongedaan te maken. Volgende week debatteert de Tweede Kamer over de toekomst van de zee scheepvaart. De redersverenigingen stellen r werk i Het voortbestaan van de Neder landse zeescheepvaart staat op het spel, zeggen de rederijen. Het afge lopen jaar zijn al twintig grote han delsschepen, veertig kleine han delsvaartuigen en twintig moderne off-shoreschepen uitgevlagd of verkocht. Als deze tendens zich voortzet, komt de positie van Ne derland als zeevarende natie, als havenstaat en als Europees distri butiecentrum in gevaar. Verder stellen de redersvereni gingen voor om de omvang van de bemanning met vijf tot tien pro cent te verminderen door een vol ledige benutting van de mogelijk- dat de Nederlandse zeescheep- heden die de nieuwe zeevaartdi- vaart een moeilijke tijd doormaakt plomawet biedt. Dat kan als gevolg van de concurrentie uit landen met lage lonen en een 'goedkope vlag'. ïVankrijk, Enge land en West-Duitsland hebben al maatregelen getroffen om de ex ploitatiekosten van schepen te ver minderen. De rederijen zeggen weer winst het vervangen drag tot 300.000 gulden per jaar op brengen. Verdergaande automati sering levert op langere termijn een besparing van twintig procent op de bemanningskosten op. De Federatie van Werknemersor ganisaties in de Zeevaart is tegen te kunnen maken als op Neder landse schepen met buitenlandse scheepsgezellen mag worden geva ren, die betaald worden volgens de levensstandaard in hun eigen land. Dat zou een besparing van dertig- procent van de bemanningskosten kunnen opleveren. De huidige de huidige scheepsgezellen. Adjunct-secrtaris Sarton meent dat de rederijen ten onrechte teveel nadruk leggen op de bemanningskosten. Sarton zegt dat de rederijen zich beter interna tionaal in Europees verband te weer kunnen stellen tegen de con currentie van de goedkope vlag- ROTTERDAM (ANP) - Drie Rot terdamse stukgoedbedrijven zijn gisteren opnieuw voor advies naar hun ondernemingsraden gegaan met een besluit om overtollig per soneel te ontslaan. Op een eerdere poging daartoe werd wegens pro cedurefouten een verbod gelegd door de Ondernemingskamer. Dit heeft de organisatie van ha venwerkgevers SVZ gisteren mee gedeeld. Bij de stukgoedbedrijven Müller-Thomsen, Multi-Terminals en Quick Dispatch en bij de geza- melijke arbeidspool SHB moeten volgens de nieuwe voorstellen in aanvraag op zich zelf verbaast hem stelde procedure komt erop neer dat een werknemer zal worden ont slagen nadat hij tweemaal een an dere baan heeft geweigerd. Voor werknemers die na zes maanden niet 'wegbemiddeld' zijn, wordt een ontslagvergunning aange- direct na het bekend worden van de bezetting w< vraagd. mers, familieleden en mensen van de FNV alles ir Bestuurder Paul Rosenmöller mogelijk te maken. Er werden onder meer dekens e van de Vervoersbond FNV, die de ondernemingsraden heeft bijge staan gedurende de procedure voor de Ondernemingskamer, rea geert verbaasd op de inhoud van de nieuwe adviesaanvragen. De totaal 315 havenwerkers verdwij nen. Bij de eerder ingediende ad viesaanvragen werd nog uitgegaan overcompleet van 350 niet, maar wel is het volgens hem vreemd dat de werkgevers op nieuw de door de Ondernemings kamer voorgeschreven berekenin- Dit verschil wordt volgens de gen voor het bepalen van de perso- werkgevers veroorzaakt door na tuurlijk verloop en door het feit dat een aantal werknemers uit eigen beweging is vertrokken. De door de werkgevers voorge- Kort Zakelijk Hes Beheer HES Beheer (Graan Elevator Maatschappij, het havenbedrijf dÏÏrè^'geschreven","ze^Ros^ neelsbehoefte niet hebben gehan teerd. „De aanvragen rammelen be hoorlijk. Als je ook de aanvragen per bedrijf bekijkt, komt je niet op een totaal van 315 waarmee de SVZ nu schermt. Dat betekent dat de ondernemingsraden, die ons hebben gevraagd de advisering te coördineren, vragen gaan stellen, waarop de directies weer moeten antwoorden. Dat zal weer een tijd duren. Het spel begint opnieuw. Het scenario is bij de vorige proce- Frans Swarttouw en de container- rederij Bell Lines) denkt dat de winst dit jaar die van 1986 kan overtreffen. De winst nam vorig jaar met 2,2 miljoen toe tot 14,4 mil- w xv_tv ouyica- J,°e"™ZmiySen aanvragenm inhoudehjk niet veel möller. Hij wil niet vooruitlopen op de uiteindelijke adviezen die de on dernemingsraden moeten uitbren gen. Gezien het feit dat de advies- Graanoogst De graanoogst in de Sowjet-Unie staat er slecht voor en zal dit jaar waarschijnlijk niet meer dan 195 miljoen ton opbrengen, 15 miljoen ton minder dan de oogst van vorig jaar. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van landbouw meege deeld in zijn eerste analyse van de graansituatie in de Sowjet-Unie van dit jaar. Volgens het ministerie heeft de strenge winter ernstiger schade aan het wintergraan aange bracht dan normaal is. verschillen met de vorige keer het feit dat de raden toen negatief adviseerden, ligt het voor de hand dat zulks opnieuw gebeurt. ROTTERDAM (ANP) - Het perso neel van de brouwerij Oranjeboom in Rotterdam heeft gisteren het be drijf bezet. Dit gebeurde uit protest tegen het besluit van de directie om nog niet bekend te maken op welke wijze zij een reorganisatie van het bedrijf wil doorvoeren. Directie en staffunctionarissen van de Rotterdamse brouwerij hebben het pand op verzoek van de bond verlaten. De produktie wordt gewoon voortgezet, maar er gaat gedurende de actie „geen druppel bier de poort uit", aldus bestuurder J. Duynhoven van de Industriebond FNV, op de drukbe zochte personeelsvergadering waar gisteren het besluit werd ge nomen om het bedrijf te bezetten. De directie van de Verenigde Brouwerij Breda-Rotterdam (VBBR), met vestigingen in Breda en Rotterdam, wil gaan reorganise ren om de winstgevend van het be drijf te vergroten. Daarvoor heeft de directie drie plannen. Volgens het meest vergaande wordt de ves tiging in Rotterdam gesloten, wat meer dan driehonderd arbeids plaatsen kost, aldus de Industrie bond FNV. De bond had hierover gistermiddag een gesprek met de directie. De directie wilde echter niet aangeven welk plan zij wil gaan uitvoeren. „Dat is voor ons niet acceptabel. Het geeft ons geen enkel vertrou wen dat er voor jullie werkgelegen heid wordt geknokt in Engeland, waar de directie deze week met Al- lied Breweries (de eigenaar van VBBR) gaat praten over wat er moet gebeuren", zei Duynhoven tegen het personeel. Allied Breweries Nederland, de dochter van het Britse Allied Bre weries en de eigenaar van de VBBR, spant een kort geding aan tegen de Industriebond FNV waar in onmiddelüjke beëindiging be zetting wordt gëeist. „De directie van Allied Breweries Nederland houdt vast aan de gekozen proce dure en planning en is niet voorne mens onder druk van acties daar van af te wijken", zo liet de directie tevens weten. Ze zal pas medio ju ni aan de centrale ondernemings raad en de vakbonden voorleggen wat ze wil gaan doen. Volgens de directie zullen er zeker geen hon derden mensen worden ontslagen. „Bij de reorganisatie zullen maxi maal 50 gedwongen ontslagen over een periode van vijf jaar plaats hebben". Bij de twee brouwerijen van de VBBR wordt jaarlijks bijna twee miljoen hectoliter bier geprodu ceerd, waarmee het bedrijf volgens directeur Eissens een marktaan deel heeft van ongeveer zeventien procent. Allied Breweries Neder land heeft in Dongen ook nog een frisdrankenfabriek, waar onder an dere Coca Cola, Schweppes en Vic toria bronwater worden geprodu ceerd. Dat bedrijf is volgens Eis sens in omzet de grootste frisdran kenproducent in ons land. Volgens Eissens heeft Allied Breweries Nederland in 1986 nog een lichte winst van enkele miljoe nen geboekt, echter veel te weinig om een redelijk lendement van tien procent te behalen. Exacte cij fers wil hij echter niet geven. De opdrachtgever voor de bouw van de mestverwerkingsfabriek is de Stichting MeMon (Mestverwer king Midden -en Oost Nederland). In deze stichting werken tal van boerenorganisaties en overheidsin stellingen samen. Financier van de Nederlandse proeffabriek, die een investering van veertig miljoen vergt, is de Rabobank. „Memon heeft op dit moment vier systemen in onderzoek, waaronder dat van ons. In september valt de definitie ve beslissing op welke manier de mestverwerking fabrieksmatig zal worden gaan aangepakt. Het is zo goed als zeker dat ons systeem ge kozen gaat worden", aldus De Leeuw. Na de bouw van de proeffabriek wil WTS ieder volgend jaar op ver schillende plaatsen in de gebieden met mestoverschotten fabrieken bouwen met een capaciteit van een tot twee miljoen kubieke meter. „De grootste moeilijkheid bij deze instalaties is de logistiek. Bij een installatie met een capaciteit van een miljoen kubieke meter arrive ren dagelijks zo'n driehonderd wa gens mest. Dat stelt hoge eisen aan de omliggende wegen", aldus Hee- rema. Op dit moment voert WTS ook al besprekingen met enkele buiten landse belangstellenden. Onder andere met het havenschap van Hamburg zijn de besprekingen in vergevorderd stadium omdat de Vertech-methode ook goed bruik baar is voor de verwerking van ha- venslib. Alleen al in Nederland ziet WTS een markt van anderhalf mil jard gulden aan mogelijke bouw opdrachten voor Vertech-syste- .n de Oranjeboombrouwerij in Rotterdam werd door werkne- het werk gesteld om het verblijf in de fabriek zo aangenaam veldbedden aangesleept. (foto anp» LONDEN/PARIJS (Rtr/AFP) - De financiële problemen over het ge bruik van de toekomstige tunnel onder Het Kanaal door de Franse en de Britse spoorwegen zijn opge lost. Na vijf weken van harde on derhandelingen is het met de aan leg van de tunnel belaste consor tium Eurotunnel het eens gewor den met British Rail en de Franse spoorwegmaatschappij SNCF, zo is gisteren bekendgemaakt. Hier mee is een belangrijke hinderpaal voor verwezenlijking van het pro ject weggenomen. De onderhandelingen verliepen zo stroef dat er rekening mee werd gehouden dat het hele project van vijf miljard pond sterling (bijna ze ventien miljard gulden) al in een vroeg stadium zou stuklopen. Belastingaftrek voor aanschaf vee verdwijnt DEN HAAG (GPD) - Het kabinet staat op het punt een beslissing te nemen over het afschaffen van een belasting-voordeel voor de aan schaf van vee en van visserijsche pen. Evenals voor andere zogenaam de 'bedrijfsmiddelen' kunnen vee houders nu 12,5 procent van de aanschafwaarde van een melkkoe aftrekken van de belasting, de zo genaamde WIR-premie (Wet Inves- terings Rekening). Hetzelfde geldt voor de aanschaf van visserssche pen. Met het (met onmiddellijke in gang) afschaffen van de WIR-pre- mie voor vee en vissersschepen denkt het kabinet de geplande be sparing van vijftig tot honderd mil joen gulden per jaar te bereiken op de WIR, zoals die enkele weken ge leden werd overeengekomen. AMBTENAREN - De ambtenaren bonden moeten voorlopig de kos ten van de commissie-Albeda, die adviseert in conflicten tussen bon den en ambtenarenwerkgever de minister van binnenlandse zaken, betalen uit het geld dat beschik baar is voor hun arbeidsvoorwaar den. Een conflict tussen bonden en minister, omdat de eersten vinden dat ze te weinig krijgen, ligt uitge rekend nu op het bord van de com missie. De ambtenarenbonden vin den het een belachelijke zaak dat ze in elk geval tijdelijk voor de kos ten (vijf ton) moeten opdraaien. Het geldgebrek van de commissie is een gevolg van een begrotings technisch manco. De computer van Binnenlandse Zaken betaalt hierdoor de rekeningen van zaal- huur, presentiegelden en dergelij ke niet langer, aldus secretaris Dragt van de commissie. Uiteinde lijk moet de ministerraad de knoop doorhakken over een definitieve vorm van betaling. Dank zij concessies van beide par tijen is er een regeling gekomen die volgens de Britse mede-voor zitter van het Brits-Franse consor tium, Alastair Morton, „commer cieel is en op eerlijke wijze kan worden uitgevoerd". Eurotunnel heeft nu een veel zekerder basis voor het project, aldus Morton. British Rail en SNCF krijgen het recht gedurende een periode van twaalf jaar gebruik de maken van tenminste vijftig procent van de capaciteit van de spoorwegtunnel. De rest is bestemd voor speciale transporten van auto's en hun in zittenden. De nationale spoorweg maatschappijen zullen maande lijks een vast bedrag betalen. Eurotunnel kan nu voortgaan met het aantrekken van financie ring. Morton verklaarde gisteren te verwachten dat er eind juli een ak koord over leningen met het inter nationale bankwezen zal zijn. Dan zullen volgens hem ook de vereiste parlementaire goedkeuringsproce dures zijn afgerond. Voorbereidende werkzaamhe den zijn al begonnen aan de Franse kant van Het Kanaal bij Calais. Met het echte boorwerk moet eind dit jaar een begin worden gemaakt. Volgens Morton zal de dertig kilo meter lange tunnel volgens sche ma in 1993 worden geopend. TOKIO (AP) - De Japanse mo tor- en autofabriek Honda gaat motoren bestemd voor Japanse markt importeren van de Ita liaanse vestiging van Honda. Honda doet daarmee zijn voor deel vanwege de hoge koers van Japanse yen. Het is de eerste keer dat een Japanse auto- en motorfabri kant kant-enklare voertuigen importeert van een dochter om op de Japanse markt te gooien. Honda is 's werelds grootste fa brikant van motorfietsen. In to taal gaat het om de import van 5000 motoren van de Honda Italia Industriale Spa. Dit jaar besloot Honda ook al om tussen de 1.000 en 2.000 au to's van het model Accord te verschepen van de Verenigde Staten naar Taiwan. Mogelijk zullen Amerikaanse Accords later dit jaar ook naar Japan worden geëxporteerd. In de afgelopen twintig maandenis de yen zeventig procent in waarde gestegen ten opzichte van de dollar. Boek over arbeidsomstandigheden buitenlanders in Nederland AMSTERDAM (GPD) - Een puur Nederlands vervolg op 'Ik Ali' van de Duitse schrijver Gunther Wall- raff. Zo noemt uitgeverij Van Gen- Het verzekeringsconcern Aegon nep het boek 'Berichten uit Hol- Aegon onderhandelt met de Spaanse lands Gastenboek' dat deze week zekeringsmaatschappij Union Pre- verschijnt. Het gaat over de werk- visora te Madrid over mogelijke omstandigheden van buitenlandse overname, zo heeft Aegon gisteren arbeiders in ons land. Schrijver meegedeeld. Bij de presentatie van van het boek is de journalist Rudi het jaarverslag liet de raad van be- Kagie. stuur onlangs al weten dat de groei vooral in het buitenland moet wor den gezocht. De Verenigde Staten, maar ook Spanje met zijn groeien de verzekeringsmarkt, werden toen als interessante gebieden ge noemd. Aegon heeft al twee doch terondernemingen in Spanje, Ae gon S.A. (vroeger Galicia geheten) en de vorig jaar gekochte Union Levantina. door Huub Klompenhouwer Faillissementen Het aantal faillissementen is in Kagie's journalistieke verken ningstocht naar de lotgevallen van de buitenlandse arbeiders in ons land werd bepaald geen vrolijke. Van regelrechte uitbuiting van vooral de illegaal in ons land ver blijvende arbeiders, tot het weg pesten en ontslaan van soms al ja- april gedaald met zestien procent renlang trouw werkende buiten- in vergelijking met dezelfde landers, die daarbij dikwijls nog maand vorig jaar (336 tegen 398). ronduit discriminerend bejegend Dit blijkt uit voorlopige tellingen worden. Zonder een enkele poging die het Centraal Bureau voor de te hebben willen doen om een to- Statistiek (CBS) gisteren bekend taalbeeld te geven van Nederland, heeft gemaakt. 'In de eerste vier - maanden van dit jaar daalde het aantal faillissementen met negen bedrijfsleven schrijnende verhalen procent van 1.481 opdiept. Een korte bloemlezing: Onbe taald (op proef heet het dan) schoonmaken in Amsterdamse ho tels. En krijgt iemand dan een baantje, zoals dat met de 50-jarige Fatima gebeurde, een Marokkaan se vrouw, dan blijkt ze dagen van acht uur 's morgens tot zes uur 's avonds te moeten maken. Aan een stuk door. Na een half uurtje pau ze, werkt ze vervolgens door tot half een 's nachts. De volgende ochtend moet ze weer bij het hotel langs om te horen of er opnieuw werk is. Kamermeisje heet de func tie-omschrijving, maar ze moet al les doen, tot sneeuwruimen in de winter. Net een tientje per uur. Voor dat bedrag is geen nederlan- der meer te krijgen. Hongerloon Legio zijn de verhalen van de buitenlanders die geronseld wor den voor het werken op zee. Uit sluitend voor werk van het aller laagste nivo. Schoonmaakwerk in tankers bijvoorbeeld, of het werken op de booreilanden. In Be verwijk kan het stuwadoorsbedrijf Molenaar nog altijd ongestoord opereren. Zwart werk voor 12,50 per uur. Je kunt ze bijna dag en nacht bellen. Naar papieren wordt niet gevraagd, dus menig verblijvende buitenlander kan er terecht om in IJmuiden dozen be vroren vis en vlees te stapelen in een ruimte van 15 tot 20 graden on der nul. Er wordt in het handje af gerekend. In Den Helder worden Zuidame rikanen, Portugezen en wat het al niet zijn, voor toch respectabele bedrijven als de NAM door koppel bazen geronseld. Een hongerloon en bizarre werkuren, waarbij de buitenlanders op de booreilanden bijna voortdurend de voetveeg zijn. Het verhaal van de slavenarbeid door illegale buitenlanders in de kassen van het Westland zijn be kend. Die van het vleesverwerken de bedrijf Van der Bent in Zoeter- meer misschien niet. Duran Guve- nir, een 17-jarige Turkse jongen werkte daar. Vijf uur 's morgens al in een busje vanuit Den Haag op weg. Nooit voor achten 's avonds thuis. Nog geen tweehonderd gul den per week. Uitbenen van var kens. Gevaarlijk werk toch ook. De gebroeders Van der Ben zorgden met hun dreigende voorkomen en soms ook dito optreden er wel voor dat er niet brutaal tegen hen gepro testeerd werd. Toen er dag na dag iedere dag verplicht overgewerkt moest worden (patat en een stukie kip als tussendoortje), brak er een staking uit, gesteund door de Voe dingsbond FNV. Die staking had succes. Er veranderde veel ten goe de. Toch werkt Guvenir niet meer bij Van der Ben. Net zo min als de andere 17 Turkse jongens. Opko men voor een beetje recht wordt tenslotte toch niet gepikt door dat Zoetermeerse bedrijf. Straling Het verhaal van de Marokkaanse schoonmaker die bij werk voor een Arnhems schoonmaakbedrijf in Dodewaard ingeschakeld werd bij werk in de centrale, heeft inmid dels geleid tot schriftelijke vragen in de tweede kamer over de veilig heidseisen in de kerncentrales. Want de schoonmaker heeft sinds dien chronisch hoofdpijn, buikpijn en pijn in de benen en gewrichten en op de meest onverwachte mo menten begint hij te zweten. De schoonmaker heeft bij het werk in de centrale waarschijnlijk een onevenredig grote dosis stra ling opgelopen. Is het werk in die centrale dan niet veilig? Jawel, voor de in geschakelde deskundi gen. maar het zijn de schoonma kers die de apparatuur voor die deskundigen moeten klaarzetten en wegbrengen. Zo kwamen die schoonmakers wel vlakbij de bui zen die bijvoorbeeld gelast moes ten worden en waar veel radioakti- viteit aanwezig was. Machteloos De genoemde voorvallen in het boek doen de indruk ontstaan dat er sinds de eeuwwisseling nog niet veel veranderd is op het gebied van de sociale werkomstandigheden. Er is dan wel een eind aan de kin derarbeid gemaakt, maar wat ge bleven is, is het werk dat onder de smerigste omstandigheden gedaan moet worden en waarbij totaal geen oog is voor de belangen van de betrokken werknemer. Sterker, die wordt juist gezocht in een cate gorie die machteloos is. Kagie: „Dat is ook zo. Het enige dat er veranderd is is het slachtof fer. Toen de arbeider mondiger werd, zag je dat het werk werd overgenomen door de Italianen en Spanjaarden, waarvoor men zelfs naar die landen reisde om Ze te ron selen. Toen die categorie wat bij ging leren, werd er een stukje ver der gereisd en kwam men in Ma rokko en Turkije. Vooral door de nog grotere culturele afstand kon den die mensen zich nog minder snel aanpassen en dus uitgebuit worden. Nu zie je al dat er een categorie aankomt. De Kaapverdianen, mensen uit Ghana en andere Afrikaanse landen." Het beeld is dat vooral de illegaal in ons land verblijvende buitenlan ders onbeperkt uitgebuit en ge schoffeerd kunnen worden. Zij hebben geen rechten. Wat kun je doen aan de illegaliteit van de bui tenlanders? Kagie: „Dat is precies wat me het meeste raakt. Je kunt niet zeggen legaliseer alle illegale buitenlanders, dan staan er zo weer nieuwe voor de deur. Het zijn ook niet die illegale buitenlanders die aangepakt moeten worden. Wel de personeelchefs en koppelbazen en directeuren die willens en wetens alle voorschriften en wetten voor die mensen aan de laars lappen en er geld aan verdienen." Wantoestanden Aan Wallraff werd steeds ge vraagd of die Duitse wantoestan den die hij beschreef ook in Neder land konden voorkomen. Is het in Nederland net zo erg als in Duits land? Rudie Kagie: „Nederland heeft niet van die enorme bedrij ven zoals Duitsland die wel heeft. In Nederland is het allemaal klein schaliger. Maar om heel eerlijk ant woord te kunnen geven op die vraag, zou je bij die buitenlandse arbeiders zelf moeten zijn. En dan ben ik, ondanks alles, toch wel blij met wat een Turkse man in het boek zegt. Hij citeert: Ik moet eerlijk zeggen dat ik toch erg tevre den ben over het Nederlandse volk. Er wordt hier veel minder ge discrimineerd dan in Duitsland of Zwitserland. Echt waar".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7