Controle op aids weer afgezwakt Fenech-Adami wil Malta bij EG brengen De eenzame tocht van een schip met vuilnis Klaus Barbie verwijst naar'befehl ist befehl' Aan Westduitse grens McFarlane verdraaide feiten in Iran-affaire WOENSDAG 13 MEI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 BONN - De Westduitse CSU-minister voor binnenlandse zaken Zimmermann heeft na felle protesten zijn besluit om aan de grenzen van aids verdachte buitenlanders te weren, afgezwakt. Zimmermann en het commando van de Bundesgrenzschutz, dat met de grenscontrole is belast, maakten gistermiddag bekend dat niet de grensbewaker, maar de centrale in Koblenz bepaalt of een buitenlander wordt geweigerd of niet. WASHINGTON - Ruim 5000 kilo meter heeft de sleepboot „Break of Dawn" (Ochtendgloren) al afge legd, en niemand weet hoe lang de tocht nog moet duren. Want zes Amerikaanse staten en drie landen hebben het schip inmiddels al bars toegeroepen: „Doorvaren!". Toen het schip in de staat Noord Carolina wilde aanmeren, wachtte daar een politieman met een ge rechtelijk papier waarop zoiets stond als: „Wegwezen, en gauw". De gouverneur van Louisiana dreigde de nationale garde erbij te roepen. door Henk Dam Mexico wilde de boot niet eens in de territoriale wateren hebben, en maakte dat met ijlings uitgeva ren marineboten nog eens extra duidelijk. Het nietige Belize mobi liseerde zijn 15 vliegtuigen tellende luchtmacht. De reden waarom de ze 20e-eeuwse versie van de Vliegende Hollander nergens rust vindt: de sleep waarmee de boot vaart, een bak vol met 3000 ton stadsvuil, rottend, stinkend, onder de vliegen en vol maden. Niemand wil dat vuil, afkomstig uit de stad Islip in de staat New York, hebben, en daarom vaart ka pitein Duffy St. Pierre nu al vanaf 22 maart zijn eenzame tocht die uit eindelijk wel weer eens in Islip zou kunnen eindigen. Wat een even spectaculair als lachwekkend fiasco is geworden, begon aanvankelijk als een alles zins zakelijk verantwoord idee. De man achter het idee: Thomas Hroncizh van de firma in vuilver werking Waste Alternatives Incor porated. Islip is een van de vele steden aan de Amerikaanse noordoost kust die niet in staat is zelf al z'n vuil te verwerken. En daarom rij den vanuit Islip vrijwel dagelijks vrachtauto's vol afval naar plekken elders in de VS waar nog wel wat ruimte is. Het idee van Hroncizh stak als volgt in elkaar: als we nu eens niet per vrachtauto 20 ton vuil naar - dure - vuilstortplaatsen rijden, maar 3000 ton ineens per schip ver voeren naar een plaats waar ze er nog iets aan hebben ook? Want zo'n plaats zei Hroncizh te weten: er zijn boeren in de staat Noord Carolina, zo zei hij, die voor het vuil zelfs willen betalen, omdat ze er methaangas van kunnen ma ken. Dus dat was dat. De honderddui zenden kilo's vuil - merendeels be staand uit papier, maar ook wel zie- kenhuisafval, oude banden en an der afval van de consumptiemaat schappij - werd keurig in balen ge perst, en zo begon de kwestie. Hroncizh wreef zich vergenoegd in de handen, want hij had uitgere kend met deze ene lading gauw 120.000 gulden te kunnen verdie nen. Wat zou hij niet kunnen ver dienen als dit zaakje eenmaal goed liep. Maar het liep niet goed, want de plaatselijke media in Noord Caroli na kregen lucht van de naderende berg vuil uit Islip. Het publiek in deze zuidelijke staat stond direct op z'n achterste benen, en de staatsoverheid kwam eraan te pas. Nu zijn staten in de Verenigde Staten betrekkelijk zelfstandig, dus de gouverneur van Noord Ca rolina kan vuil uit New York bui ten zijn staatsgrenzen houden als hij dat wil. En dat wilde de gouver neur, bang als hij was voor zijn re putatie bij de kiezers. Hij had nog een angst: dat deze ene lading de deur zou openzetten voor vuilschepen en dito vrachtau to's uit het hele land. Dat Noord Carolina meters dik onder de rom mel van naburige staten zou ko men te zitten. Dat nooit, en daarom werd het schip weggejaagd. Hroncizh sloeg aan het bellen, en meende in de staat Louisiana een alternatief ge vonden te hebben. Daarheen zette de „Break of Dawn" met z'n gisten de lading dus vervolgens koers. Maar de publiciteit die het schip inmiddels had getrokken, had z'n eigen werk gedaan. Staat na staat sloot ijlings de grenzen, en ook lan den als Belize, Mexico en de Baha ma's stuurden de vuilboot telkens weer een deurtje verder. Hroncizh, die voor de huur van de bak waarop het vuil ligt 12.000 gulden per dag betaalt en dus op 12 mei al meer dan 600.000 gulden kwijt was, is de juridische eigenaar van het vuil, en moet dus met een oplossing komen. De speculatie aan het begin van medio deze week was, dat hij het mogelijk op een akkoord met Islip heeft gegooid, en dat het vuil weer naar de plaats van oorsprong zal te rugkeren. Dat betekent dat buitenlanders niet aan de grens op aids-besmet- ting worden gecontroleerd. De grensbeambte kan pas handelen als iemand die de grens wil passe ren zelf kenbaar maakt aan aids te lijden. Over een maatregel wordt dan bij het commando van de Bun desgrenzschutz beslist. door Hans Hoogendijk Het ministerie van binnenlandse zaken mocht dan wel laten weten dat alles op een misverstand be rust, de politieke strijd om het al drie weken oude besluit van Zim mermann gaat door. De regerings partij FDP sprak van een grove minachting van het regeerak koord. CDU-minister voor gezond heid Rita Sussmuth, die het nieuws uit de krant had moeten vernemen, stelde dat de verbrei ding van aids niet door grens beambten kan worden verhinderd. Ook met het tonen van gezond heidscertificaten is dit probleem niet op te lossen, zei zij. Sussmuth, die is belast met de coördinatie van de aids-bestrij- Ook Roemenië voorstander hervormingen PRAAG (DPA) - Twee weken voor het voorgenomen bezoek van de Russische partijleider Michail Gor- batsjov aan Boekarest, heeft de Roemeense leider Nicolae Ceau- sescu zich positief uitgelaten over een politiek van maatschappelijke hervormingen en meer democra tie. In een tafelrede tijdens een be zoek aan Praag zei Ceausescu dat ook Roemenië de weg van zelfbe stuur en 'democratische hervor mingen wil volgen. Ceausescu bracht maandag een werkbezoek aan Tsjecho-Slowa- kije. Samen met de Tsjechoslo- waakse partijleider, Gustav Hoe- sék, sprak hij zijn steun uit voor het voorstel van Gorbatsjov om voor het jaar 2000 alle kernwapens af te schaffen. De Roemeense lei der wees erop dat Roemenië een concrete stap heeft gedaan om de militaire spanningen te verminde ren met het besluit de defensie-uit gaven jaarlijks met vijf procent te verminderen. Buitenland kort Bokassa In het vijf maanden oude proces in de Centraalafrikaanse Repu bliek tegen de vroegere keizer Bo kassa zijn gisteren twee van diens voormalige medewerkers gearres teerd terwijl zij in de rechtszaal een getuigenverklaring aflegden. De getuigen, oud-minister van finan ciën Koyamba en de gewezen di recteur van de sociale dienst Gom- bo, worden beschuldigd van het verduisteren van 600.000 gulden overheidsgeld. Naar verwachting zal de rechtbank in de loop van vol gende maand vonnis wijzen tegen ding, was woedend. Zij weet zich gesteund door de meeste deelsta ten. De minister van gezondheid van de deelstaat Noordrijn-Westfa- len zei dat hij de indruk had dat hier weer een Beierse poging is ge daan om te suggereren dat met der gelijke belachelijke, onuitvoerbare maatregelen werkelijk iets tegen aids kan worden gedaan. De woordvoerder van Zimmer mann ontkende dat de maatrege len het officiële beleid van Bonn doorkruisen. Hij beriep zich op nieuw op de wet die bepaalt dat buitenlanders kunnen worden ge weerd als zij 'de volksgezondheid of aanzienlijke belangen van de Bondsrepubliek in gevaar bren gen'. Op de vraag waarom het mi nisterie van gezondheid niet op de hoogte was gesteld, zei hij dat de wet al 22 jaar bestaat en al die tijd onder verantwoording van het mi nisterie van binnenlandse zaken is toegepast. Het enige nieuwe is vol gens de woordvoerder, dat nu ook aids-patiënten er onder vallen. Als voorbeeld noemde hij de mo gelijkheid dat de politie van een Afrikaans land de Westduitse grensbewakers op de hoogte stelt dat er besmette prostituées zullen proberen het land binnen te ko men. Komen deze dames aan de grens, dan moet deze beambte dat aan het commando van de Bundes grenzschutz melden, dat daarop een beslissing neemt. Aan de grenzen wist intussen niemand hoe er nu moest worden opgetreden. Ruim 800 miljoen rei zigers passeren jaarlijks de 700 grensovergangen naar de Bondsre publiek. Controle is praktisch on- LONDEN - Sinds maandag bekend is geworden dat premier Thatcher de Britse kiezers op 11 juni naar de uitvoerbaar. Een grensbewaker stembus stuurt voor het kiezen van een nieuw parlement, zijn de politieke leiders in de verkiezingsslag gegaan. stelde simpelweg vast dat hij niet Oppositieleider Neil Kinnock, wiens Labour Party er volgens de opiniepeilingen niet zo best voorstaat, verkeer- of het de gisteren desondanks in vrolijke en optimistische stemming ("De nieuwe premier heet Kinnock") tijdens een bijeenkomst met aanhangers in Londen. (r0to anp> iemands neus kan hier om een aids-patiënt gaat. WASHINGTON (GPD/UPI/Rtr.) - De voormalige nationale veilig heidsadviseur Robert McFarlane heeft gisteren toegegeven in no vember vorig jaar te hebben mee geholpen aan een reconstructie van de feiten in de Iran-affaire die zo gunstig mogelijk voor president Reagan was. Voor de tweede dag getuigend voor de speciale Congrescommis sie die de Iran-affaire onderzoekt, zei McFarlane dat hij, de toenmali ge nationaal veiligheidsadviseur John Poindexter en Oliver North aan die reconstructie hadden ge werkt. De opdracht daartoe had den ze gekregen van minister Mee- se (justitie), nadat in een Libanees tijdschrift had gestaan dat de VS wapens aan Iran hadden verkocht. In de reconstructie had onder meer gestaan dat de VS eind 1985 via Israël een lading „onderdelen voor olieboortorens" naar Iran hadden gestuurd, terwijl het om een lading wapens ging. Niet ver meld werd dat president Reagan toestemming had gegeven voor een eerdere Israëlische wapenzen ding. McFarlane gaf toe dat de re constructie accuraat noch volledig was geweest. Hij zei zich verant woordelijk voor de wapenzendin gen naar Iran te achten. Volgens McFarlane is president Reagan vanaf het begin op de hoogte ge weest van de contacten met Iran. Generaal-majoor b.d. Richard Secord verklaarde maandag tij dens een uitzending van de Ameri kaanse ABC-televisie dat vorig jaar LYON - De tweede dag van het proces tegen de Gestapo-beul Klaus Barbie ging voorbij terwijl Lyon onder een kletterregen ge bukt ging. Dit betekende dat de be langstelling van het publiek voor het gerechtsgebouw nog geringer was dan tijdens de openingsdag. Ook in de zaal zelf was de interesse van de pers al verflauwd. De Fran se radio en tv beperkten zich giste ren tot een minimumberichtge ving. Toch steeg de spanning, om dat de president van het Hof begon met de ondervraging van Barbie over zijn leven. door Rudolp Bakker De voorlezing van de aanklacht vol gruwelverhalen vermoeide de hoofdpersoon van al dat sadisme kennelijk zo, dat hij in de loop van De verdediger van Klaus Bar- de middag om een half uur pauze bie, Jacques Verges, maakte giste- vroeg Een poging van zijn verde ren bij het betreden van de rechts- diger Verges om aan het proces die zaal in Lyon het V-teken. tweede dag al meteen een eind te maken liep op niets uit. Verges (foto anp) stelde in een geëmotioneerd be toog met veel stemverheffingen en gewapper van zijn toga, dat alles wat Barbie nu ten laste werd ge legd in feite al aan de orde was ge weest in het proces van '52, waar Barbie in afwezigheid door een mi litaire rechtbank ter dood was ver oordeeld. Het zou in Verges' ogen dan ook niet meer aan de orde kun nen komen. De verdedigers van de slachtof fers van Barbie dienden Verges echter doeltreffend van repliek. Ze stelden dat in het militaire proces van 1952 Barbie veroordeeld was om zijn moordpartijen, maar niet om de door hem bevolen deporta ties, die in de meeste gevallen voor de slachtoffers ook uitliepen op de dood in de gaskamers van de con centratiekampen. In feite ging het in het militaire proces om 'oorlogsmisdaden', ter wijl na een aanpassing van het Franse rechtssysteem voortaan ook 'misdrijven tegen de mens heid! kunnen worden berecht en wel zonder dat die door1 termijnen worden aangetast, duidelijke en afgebakende geval len waar Barbie nu voor terecht-1 staat, kwamen in de aanklacht van '52 niet voor. Ze betreffen de ver volging van joden, zuiver om hun jood-zijn, zoals in het 'Abtransport' van veertig joodse kinderen uit een tehuis in Izieu. onder scheid tussen oorlogsmisdaden en misdaden tegen de mensheid heeft zich een nieuw slachtoffer gemeld die ook een aanklacht tegen Barbie heeft ingediend. Het is een van de deelnemers aan een conferentie van verzetsstrijders in een dokters woning in Lyon. Barbie zag, door verraad in verzetskring, bij die ge legenheid kans het gehele gezel schap te arresteren. Deze operatie verwierf trieste roem omdat zich in dit gezelschap de door generaal De Gaulle uit Engeland overgezonden leider van het Franse verzet, Jean Moulin bevond. Ook Moulin werd toen gearresteerd en naar alge meen wordt aangenomen door Barbie eigenhandig dusdanig in el kaar geslagen dat hij aan de gevol gen van dit 'verhoor' op zijn trans port naar Duitslahd overleed. Deze aanklacht op basis van een 'misdaad tegen de mensheid' zal echter een tweede proces vergen. Dat zou zich ook in Lyon kunnen Verslaafden Het aantal drugsverslaafden in de Sowjet-Unie in in drie jaar tijd gestegen van 75.000 tot 123.000 nu. Volgens het hoofd van de afdeling criminaliteitsonderzoek van de po litie, Pankin, zijn 14.000* verslaaf den minderjarigen van onder de 18. Pankin zei dat het probleem geografisch groeit. Het ergst ge troffen zijn de gebieden rond de Zwarte en Kaspische Zee en het verre oosten van de Sowjet-Unie. Zuidpool Zuid-Afrika heeft meegedeeld dat het afziet van de aanleg van een vliegveld op een eiland in de Zuid pool. Volgens eerdere geruchten zou Zuid-Afrika daar kernproeven willen nemen. De minister voor het milieu, Kotze, zei dat hij een spe cialistische studie had geaccep teerd waarin werd geadviseerd geen vliegveld op Marion Island aan te leggen. De opstellers van de studie schreven dat het vliegveld de ongerepte levenswijze van plan ten en dieren zou bedreigen. VALETTA - Eddie Fenech-Adami noemt zichzelf een introvert man die liever een biografie leest dan een cocktailparty bezoekt. Op het eerste gezicht lijkt hij dan ook een onwaarschijnlijke kandidaat voor het hoogste ambt in de door hart stochtelijke emoties beheerste po litiek van Malta. door Jennefer Parmelee, AP Maar de 53-jarige oppositieleider is er met zijn sobere charmes in ge slaagd het tij te keren voor zijn conservatieve Nationalistische Partij. Hij is erin geslaagd de macht te breken van de socialisten die 16 jaar onafgebroken hebben geregeerd. Fenech-Adami is geen meesle pend spreker en ook niet het type «BRSS9B I-Ssxss.-Ü een mop te horen dan er een te ver- aanhang verworven die de ooit bij tellen. Niettemin heeft hij zich een na onaantastbare klassebarrieres heeft doorbroken. In 1977 nam Fenech-Adami de leiding op zich van de verscheurde en gedemoraliseerde Nationalisti sche Partij. Binnen 10 jaar veran derde de partij in een goed functio nerende machine die een serieuze uitdager werd voor de socialisten in de strijd om de gunst van de 340.000 inwoners van het minis taatje. Vanuit de oppositiebankjes vuurde Fenech-Adami een onafge broken stroom van kritiek af op de socialistische regering. Hij be schuldigde de socialisten van auto ritair gedrag. Hij nam het de rege ring kwalijk dat zij er niet in slaag de een eind te maken aan het poli tieke geweld dat het eiland de afge lopen jaren in zijn greep hield. En wat dat betrof sprak hy uit erva ring. In oktober 1979 werd het huis van de nieuwe premier in Birkirka- ra overvallen door een bende ge welddadige socialisten. Zijn vrouw werd mishandeld en zijn bejaarde moeder en vijf kinderen moesten over de daken vluchten. Er werden nooit arrestaties in de zaak ver richt. Een ander incident maakte ook een blijvende indruk op Fenech- Adami en zijn aanhangers. In sep tember 1984 sloeg een menigte op hol die net was toegesproken door minister van onderwijs Karmenu Mifsud Bonnici. De regering en de katholieke kerk waren verwikkeld in een ernstig conflict over het ka tholieke onderwijs. De menigte plunderde een kantoor van het bis dom Valetta. Ook dit keer werden geen arrestaties verricht, maar de actie zette veel kwaad bloed bij de over het algemeen zeer katholieke bevolking. Ook de door jezuïeten opgeleide Fenech-Adami, die da gelijks naar de mis gaat, reageerde geschokt. De party van Fenech-Adami is aangesloten bij de internationale christendemocratische beweging september drie Iraniërs te gast zyn geweest in het Witte Huis. Zy wa ren naar de Verenigde Staten geko men om te onderhandelen over wa pens in ruil voor de vrijlating van enkele in Libanon gegijzelde Ame rikanen en voerden besprekingen met luitenant-kolonel Oliver North, CIA-man George Cave en Secord. President Reagan was op dat moment niet aanwezig, maar hij was volgens Secord wel op de hoogte van het bezoek en werd achteraf ingelicht over de resulta ten van de besprekingen. Het be zoek werd gearrangeerd door Se cord zelf om twijfels bij de Iraniërs weg te nemen. Inmiddels hebben onderzoekers die voor de speciale Congrescom missie werken, ontdekt wat er is gebeurd met de 10 miljoen dollar die de sultan van Brunei ten be hoeve van de Nicaraguaanse Con tra's heeft gestuurd. De sultan stuurde dat geld naar een Zwitser se bankrekening, nadat hem daar kennelijk om was gevraagd door functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken. Maar de tien miljoen dol lar kwamen nooit op hun bestem ming aan. Naar nu gebleken is, heeft de sultan het geld naar een verkeerde rekening gestuurd. Het kwam terecht op de rekening van een Zwitserse zakenman, die het nimmer uit eigen beweging heeft teruggestuurd. ontrollen, als het nu lopende pro ces ten einde is. Deze ontwikkeling vormt voor advocaat Verges een complicatie. Hangende deze zaak zal hij waarschijnlijk niet meer mo gen herinneren aan de dood van Jean Moulin, zoals hy van plan was te doen. Hij wilde de dood van de chef van het verzet - hoewel hij geen deel van de huidige aanklacht uitmaakt - aangrijpen om het Franse verzet in het algemeen in diskrediet te brengen in de hoop daarmee de persoonlijke verant woordelijkheid van de nazi-beul, die zyn cliënt is, te verminderen. Barbie interrumpeerde de dis cussie tussen de advocaten door op te merken dat hij uit de aanklacht de indruk gekregen had alsof hij 'hoogstpersoonlijk amok gemaakt zou hebben in Lyon en omgeving". En hij herinnerde eraan dat hij „deel uitmaakte van een groep van 120 politiemensen" en dat hij „niet hun chef was maar de tweede man". Deze al op de tweede dag door Barbie ontwikkelde tactiek heeft ten doel de beklaagde terug te brengen tot die van de onnozele hals die uitging van het simpele •Befehl ist Befehl'. en op veel punten sluit zijn beleid aan bij dat van zusterpartijen op het Europese vasteland. Sinds 1979 is Fenech-Adami vice-voorzitter van de Europese Unie van Chris ten-Democraten en hij wil zijn landje graag lid maken van de Eu ropese Gemeenschap. In vergelijking met zijn voorgan gers neemt de nieuwe premier een duidelijk pro-westerse houding aan, maar ook hij is niet bereid het eiland weer te laten verworden tot een basis van de NAVO. Fenech-Adami gelooft vol over tuiging in de vrije markteconomie, maar hij geeft toe dat het onmoge lijk zal zyn de nu sterk gesociali seerde economie tot een puur kapi talistische om te bouwen. Fenech Adami werd op 7 februa ri 1934 geboren. Hij studeerde eco nomie, filosofie en klassieke talen aan de Universiteit van Valetta. Vervolgens studeerde hij rechten, als jaargenoot van Mifsud Bonnici, zijn voorganger als premier. Gevangenen in Iran gruwelijk behandeld DEN HAAG (ANP) - In Iran wor den politieke gevangenen op „gru welijke wijze" behandeld. Dat schrijft de internationale organisa tie voor de mensenrechten Amnes ty International in een vandaag verschenen rapport. De organisatie doet een beroep op de Iraanse au toriteiten een einde te maken aan het „patroon van wreedheden en onmenselijkheid"in het land. Volgens Amnesty worden in Iran mensen gefolterd en krijgen ge vangenen straffen die hevige pijn veroorzaken of verminking tot ge volg hebben. De organisatie wijst er in dit verband op dat de Iraanse regering haar wetgeving niet in overeenstemming heeft gebracht met internationaal geldende nor men; Iraanse strafbepalingen die steniging, kruisiging, amputatie en zweepslagen voorschrijven, zou den moeten worden vervangen door menselijker voorschriften, al dus Amnesty. In haar rapport schrijft de orga nisatie dat alleen al in de hoofdstad Teheran het afgelopen jaar ruim 6.400 lijfstraffen zijn opgelegd. Ook komen in het hele land gevallen voor van willekeurige arrestatie en oneerlijke processen tegen duizen den politieke gevangenen. De meeste processen zijn geheim en duren slechts enkele minuten. Ook zijn in Iran sinds 1979 duizenden mensen geëxecuteerd, onder wie velen vanwege een vermeend lid maatschap van oppositiebewegin gen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5