Uitlekken BVD-stuk in Bluf onderzocht WD: eigen bijdrage consult 59.- Kwart tbc-gevaHen laat geconstateerd Mogelijk onderzoek naar vergoeding alternatieve geneeswijzen ziekenfonds Antillianen moeten opnieuw bezuinigen Haags besluit stelt Rem Koolhaas teleur Een dode en zes gewonden bij botsing WOENSDAG 13 MEI 1987 PAGINA 3 Bewindslieden wijzen kritiek op inval af DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat er een onderzoek gaande is naar de wijze waarop een vertrouwe lijk kwartaal-overzicht van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) is zoekgeraakt. Het overzicht - daterend uit 1981 - werd eind april gepubliceerd in het krakersblad Bluf!. Het onderzoek naar het 'lek' is nog niet afgerond, zo deelde de minis ter mee. De commissie voor de in lichtingen- en veiligheidsdiensten uit de Tweede Kamer, waarin de voorzitters van de grootste kamer fracties zitting hebben, wordt over de resultaten van het onderzoek in gelicht. In een gisteren in de Kamer ge houden spoeddebat noemde mi nister Korthals Altes (justitie) het "uitgesloten" dat het bewuste BVD-stuk met opzet naar het blad zou zijn uitgelekt. Het spoeddebat werd gehouden op initiatief van het PSP-kamerlid Van Es. Zij he kelde de inbeslagname van de op lage van het orgaan, adreswikkels, telefoonklappers en corresponden tie, en de arrestatie van enkele per sonen. Van Es noemde het BVD-stuk "licht beschimmeld". Volgens haar is het niet vol te houden dat het een staatsgeheim betreft. Zij noemde de inval bij Bluf! politieke intimi datie en een aanslag op de vrijheid van meningsuiting en drukpers. Van Es stelde de Kamer voor om uit te spreken dat Bluf! niet vanwe ge de publicatie van het BVD-do- cument strafrechterlijk wordt ver volgd. Ook vroeg ze om openbaar making van alle kwartaaloverzich ten van de veiligheidsdienst. Beide voorstellen werden door de betrok ken ministers Van Dijk en Kort hals Altes (justitie) ernstig ontra den. Korthals Altes weerlegde de op merkingen van PvdA en D66 dat het justitieel apparaat zich bela chelijk had gemaakt door op 29 april met een inval bij Bluf! de pu blicatie te voorkomen en een dag UTRECHT (ANP) - Bij 25 procent van de nieuwe gevallen van be smettelijke longtuberculose duurt het meer dan vier maanden voor dat de diagnose wordt gesteld. In deze periode kunnen de patiënten anderen besmetten. De oorzaak van de vertraging ligt zowel bij de patiënt - die bij voorbeeld aan neemt dat het hoesten wel over zal gaan en een bezoek aan de dokter uitstelt - als bij de arts, die vaak laat aan de mogelijkheid van tuber culose denkt omdat hij ten onrech te meent dat tbc in Nederland nau welijks meer voorkomt. De hoofdinspecteur van de volksgezondheid, W. van Gestel, laat deze waarschuwing horen in een voor alle artsen bestemde bro chure over longtuberculose. Groepen bij wie speciaal op een eventuele besmetting moet wor den gelet zijn bejaarden, jongeren en buitenlanders. Patiënten die vóór 1950 tuberculose doormaak ten konden toen niet goed met me dicijnen worden behandeld. Het gaat hier om een groep van onge veer 45.000 mensen boven de 60 jaar. Bij hen kan de ziekte terugko men. Verder is er volgens Van Ge steleen "reservoir" van 2,5 miljoen gezonde mensen - meest ouderen - die vroeger met tuberkelbacteriën zijn besmet zonder daardoor ziek te worden. Door reactivering van de bacterie komen in deze groep jaarlijks ongeveer 800 gevallen van actieve tuberculose voor. Voor jongeren geldt dat ze tegen woordig vaak naar gebieden reizen waar nog veel tuberculose voor komt. Waarschijnlijk speelt ook het leven in grote groepen en dicht op elkaar (discotheken, jongeren- café's, studentenflats), een rol. Eer ste infecties kunnen bij jongeren snel tot actieve longtuberculose leiden. APELDOORN (ANP) - De Natio nale Raad voor de Volksgezond heid en de Ziekenfondsraad bera den zich momenteel over een ge richt onderzoek naar de mogelijk heden om alternatieve geneeswij zen op te nemen in het zieken fondspakket. Het is de bedoeling dat daarover vóór augustus duide lijkheid komt. Als een goede on derzoeksopzet mogelijk blijkt zul len beide raden zo'n onderzoek voorstellen. Het hoofd van de afde ling somatische gezondheidszorg van de Ziekenfondsraad, drs. E. van der Veen, heeft dit gisteren in Apeldoorn meegedeeld op een congres over alternatieve genees kunde. Hij waarschuwde evenwel dat een dergelijk onderzoek niet een voudig zal zijn. Ziekenfondsen moeten hulp die ze in het pakket opnemen kunnen garanderen. Dat betekent dat ze overeenkomsten moeten kunnen sluiten met organi saties van beroepsbeoefenaren en, dat de hulp overal in het land voor handen moet zijn. Overigens wordt een deel van de alternatieve hulp nu al door het zie kenfonds vergoed: alternatieve ge neesmiddelen die door de huisarts worden voorgeschreven en bij voorbeeld vormen van manuele therapie door fysiotherapeuten. Ongeveer 20 van de ruim 40 zieken fondsen vergoeden bepaalde alter natieve geneeswijzen in het kader van de aanvullingsfondsen. Van de ruim 4.000 beroepsbeoe fenaren die alternatieve hulp verle nen is 60 procent opgeleid als huis arts of fysiotherapeut en zij nemen 500 van de 700 miljoen gulden al ternatieve "omzet" voor hun reke ning. Dat maakt het volgens Van der Veen des te waarschijnlijker dat de kosten al voor een deel uit de ziekenfondsverzekering wor den vergoed. Als de plannen van de commis sie-Dekker doorgaan acht hij de kans groter dat de alternatieve ge neeswijzen in het voorgestelde aanvullende pakket worden opge nomen dan in het basispakket. A. de Wit, inspecteur van de volksgezondheid voor de parame dische beroepen, meldde op het congres overigens een hoger aantal alternatieve genezers: 6.000 geor- ganiseerden en nog eens 6.000 on georganiseerden. Het aantal con tacten van patiënten met alterna tieve genezers, een paar jaar gele den nog geschat op zeven miljoen, zou nu zijn opgelopen tot tien tot twaalf miljoen. Naast en binnen de zes grote groepen alternatieve geneeswijzen (paranormale geneeswijzen, acu punctuur, natuurgeneeskunde, manuele geneeskunde, homeopa thie en anthroposofische genees kunde) neemt het enorme aantal behandelvormen volgens De Wit nog zienderogen toe. Het lijkt hem weinig zinvol het nut of onnut van iedere behandelingsvorm aan te to nen. Hij noemde het beter de aan dacht op de kwaliteit van de hulp verlener zelf te richten dan op de middelen die hij toepast. De Wit bepleitte ook samenwerking tus sen reguliere en alternatieve be handelaars. DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Korte-Van Hemel (justitie) blijft op het standpunt dat de vrouw en drie kinderen van een 27-jarige Ma rokkaan het land uit moeten omdat de vader het aan zichzelf heeft te danken dat hij werkloos is. De Ma rokkaan is momenteel niet in staat zijn gezin te onderhouden. De staatssecretaris is niet te vermur wen tot het verlenen van een ver blijfsvergunning uit humanitaire overwegingen, zo maakte ze giste ren duidelijk tijdens een door de PvdA aangespannen spoeddebatje in de Kamer. Het gaat in het geval van de Ma rokkaan, die zelf een verblijfsver gunning heeft en niet uit het land kan worden gezet, om "verwijtbare werkloosheid". Deze heeft geresul- Gezin gestrafte Marokkaan moet land uit teerd in een tijdeljke strafkorting op zijn wwv-uitkering. Die straf korting voert justitie aan als argu ment voor het weigeren van een verblijfsvergunning voor het gezin van de man. De man, in 1978 in Nederland ge komen, pleegde in 1983 een straf baar feit, kreeg vier maanden ge vangenis, werd daardoor ontslagen (verwijtbaarheid), kreeg vervol gens voor een half jaar een straf korting op zijn uitkering en is tot nog toe vruchteloos bezig weer aan de slag te komen. De PvdA-kamerleden Ter Veld en Haas-Berger vinden dat de man ten onrechte "tot in een eeuwig heid" zijn misstap wordt nagedra gen. Voor het departement van So ciale Zaken is, verklaarde staatsse cretaris De Graaf, de "verwijtbare werkloosheid" na afloop van de strafkorting van de baan. Voor jus titie is het echter wel degelijk een argument om gezinshereniging te weigeren. De Tweede Kamer stemt volgen de week dinsdag over moties van de PvdA om Korte-Van Hemel als nog op andere gedachten te bren gen. later niets te doen toen het gehei me stuk in een noodeditie van Bluf! toch op straat kwam te lig gen. Volgens Korthals Altes was het belangrijkste doel van de inval het aantonen van strafbare feiten en daarvoor het bewijsmateriaal in beslag te nemen. Het optreden was in eerste instantie niet gericht op het voorkomen van de publicatie, al was dat wel mooi meegenomen geweest, aldus de minister. Hij zei dat justitie tot de inval be sloot nadat de BVD bij de hoofdof ficier van justitie in Amsterdam aangifte had gedaan van de op han den zijnde publicatie. De volgende dag werd van verder optreden af gezien omdat dit een slag in de lucht zou zijn geweest. CDA, WD en SGP stelden zich zonder meer op achter het door justitie gevoerde beleid. De CDA'er Krajenbrink vroeg zich af hoever kan worden gegaan met de vrijheid van drukpers. "Mag je op roepen tot inbraak en het ingooien van ramen. Is het toegestaan om adressen van politieagenten te pu bliceren en op te roepen deze huur lingen van het kapitalisme met e bezoek te vereren. Is dit vrijheid van drukpers of is dit strafbaar?" Korthals Altes zei dat na het pu bliceren van de adressen van po litieagenten opsporingsonderzoek is gedaan, maar dat dit niet tot be wijsbare daden heeft geleid. Publi catie van methoden om brandbom men te produceren is weliswaar af keurenswaardig, maar volgens het Wetboek van Strafrecht niet straf baar als er niet bijstaat dat het wa pen tegen het openbaar gezag moet worden gebruikt, aldus de minis- ter. DIENSTONGEVAL (ANP) - Door een ongeval met een wapen is van ochtend in het Westduitse Seedorf de Nederlands dienstplichtig mili tair J.H.M. Wannet (19) uit Millin- gen aan de Rijn om het leven geko men. Het slachtoffer deed samen met een andere soldaat wacht dienst. Door onbekende oorzaak ging daarbij een schot af uit een pi- stool-mitrailleur Uzi. Wannet werd geraakt in het hoofd en overleed op weg naar het kazernehospitaal. BILLUND (ANP) - In Legoland in Denemarken is de 13-jarige Rotterdammer Yao van den Heerik gisteren kampioen 'Lego-bouwer 1987' geworden. Yao's werkstuk bestond uit een prima lopende naaimachine. De trotse kampioen poseerde met zijn werkstuk en zijn overwinningsbeker midden in Legoland voor een met legostenen nagebouwd, stukje Amsterdam. (foto ANP) Bij bezoek huisarts, specialist en apotheker DEN HAAG (GPD) - Het kabinet moet zo spoedig mogelijk een ei gen bijdrage invoeren voor de be taling aan huisarts, medisch spe cialist en apotheker. Dat moet dit jaar nog gebeuren, vooruitlopend op de definitieve voorstellen over een hervorming van de gezond heidszorg. Deze voorstellen lan ceerde gisteravond het liberale Tweede Kamerlid Nijhuis. De WD vindt ook dat er nu al een zogeheten eigen risico van 25 gulden moet worden ingevoerd, el ke keer dat een patiënt wordt ver wezen van de huisarts naar de spe cialist. Nijhuis zei dat deze maatre gelen niet kunnen wachten, gezien de bezuinigingen die nu eenmaal zijn afgesproken. Het gaat om een bedrag van f 1,2 miljard in deze kabinetsperiode, waarvan de helft nog moet worden ingevuld. Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) zou aanvanke lijk de bezuinigingen bekend ma ken tegelijk met het kabinets standpunt over het plan-Dekker. Maar daarmee kan niet worden ge wacht, omdat het kabinet meer tijd neemt om de voorstellen van de commissie-Dekker te bestuderen dan was verwacht. Het centraal bestuur van de Lan delijke Specialisten Vereniging heeft gisteravond besloten met on middellijke ingang ieder overleg met de overheid op te schorten. Het beschouwt de overheid vol gens LSV-directeur mr. H.J. Over- beek als een onbetrouwbare ge sprekspartner, nu het kabinet in strijd met allerlei afspraken en ad viezen van gezamenlijk ingescha kelde externe instanties heeft be- Volgens Nijhuis staan deze maat regelen de invoering van het plan- Dekker, of grote lijnen daarvan, niet in de weg. Hij dergelijke eigen risico's ook werken in de ziektekostenverzeke ringen voor ambtenaren van pro vincies en gemeenten. De WD wil hiermee ook aangeven dat het ba sisverzekeringspakket niet te groot mag zijn. Zeker geen 85 procent, WILLEMSTAD (GPD) - De Antil lianen moeten de komende jaren de buikriem strakker aanhalen. Gouverneur dr. René Romer van de Nederlandse Antillen verklaar de gisteren tijdens de opening van het parlementaire jaar, dat de rege ring opnieuw drastisch moet be zuinigen. Zo zullen enkele over heidsdiensten worden gesloten en erop dat andere worden geprivatiseerd. Per 1 januari 1988 worden alle subsidies aan overheidsbedrijven ingetrokken, verklaarde gouver neur Römer. Dit betekent een voortzetting van het huidige bezui nigingsbeleid waarbij de Antil liaanse regering al eerder aankon- Een maquette van het ontwerp van de Amerikaan Richard Meier voor een nieuw gemeenteraad heeft uiteindelijk aan hem de voorkeur gegeven boven Rem Koolhaas. DEN HAAG/ROTTERDAM (GPD) - Rem Koolhaas, de gedoodverfde winnaar van de race om de bouwopdracht voor een nieuw stadhuis in Den Haag, is duidelijk teleurgesteld. Afgelopen maandagnacht koos de Haagse gemeenteraad na een maandenlang touwtrekken voor het ont werp dat zijn voornaamste concurrent, de Amerikaanse architect Richard Meier, had ingediend. Koolhaas is realist genoeg om te beseffen dat niet-architectonische overwegingen uiteindelijk de doorslag hebben gegegen. "Je bent archi tect en dan weet je dat je sowieso afhankelijk bent van de politiek. Hoe groter het project, hoe groter de kans dat politieke motieven meespelen". In januari jubelde Koolhaas nog hoog van de toren. Een speciale beoor delingscommissie die de Haagse gemeenteraad moest adviseren, zag méér in het futuristisch aandoend hoogbouwproject van Koolhaas dan de meer degelijke plannen van Meier die de al bestaande bebouwing waren aangepast. Achteraf zegt Koolhaas: "Ik denk dafhet heel duidelijk ligt. Ik denk dat Duivesteijn (de Haagse wethouder, initiator van de stadhuisplannen - red.) altijd Meier heeft gewild en er gewoon in geslaagd is een meerder heid van de raad zover te krijgen". "Gedeeltelijk is er een spelletje gespeeld, 't Is bijna een onontwarbare kluwen van belangen en gebeurtenissen. Het was enerzijds een serieuze architectonische onderneming, en die heeft tot bepaalde conclusies ge leid. Maar er zat ook een politieke dimensie aan, en die heeft tot bepaalde conclusies geleid. En die conclusies zijn niet samengevallen, denk ik". Toch voelt Koolhaas, die veel internationale erkenning geniet, zich no deloos benadeeld in eigen land. De afgelopen maanden zijn de Haage plannen voortdurend het mikpunt geweest van kritiek uit de lokale be volking en werd er gebekvecht over de haalbaarheid van het beschikbare budget van 320 miljoen. Rem Koolhaas: "Ik vind dat er in Nederland amper wordt gediscussieerd over architectuur. Ik denk dat dit project dan anders veel beter en zorgvuldiger in de media gestalte had kunnen krijgen. Dan hadden de achtergronden van mijn ontwerp, ...of dat van Meier - dat is heel belangrijk, natuurlijk - beter kunnen worden belicht". De wenselijkheid van beide ontwerpen is niet afgewogen, vindt Kool haas. Denkt hij dat Den Haag een kans laat liggen om er 'uit' te springen? "Ik Haags stadhuis. De Haagse vinc* van wel, hé? Maar ik denk dat de tijd het moet leren. Ze krijgen (foto GPD) natuurlijk een Meier - en dat is ook niet niks". ARNHEM (ANP) - Bij een botsing tussen een Deense bus met bejaar de toeristen en een zandauto in Arnhem, is gisteren een 58-jarige man uit Driel, de bestuurder van de zandauto, om het leven geko men. Tevens raakten acht toeristen gewond. Het kruispunt wordt normaal be waakt door verkeerslichten, maar wegens werkzaamheden aan de verkeerslichtinstallatie knippert sinds gisteren alleen het oranje licht. De botsing vond plaats toen de bestuurder van de Deense bus met bejaarde toeristen geen voor rang verleende aan de zandauto, die op een voorrangsweg reed. Door de botsing reden de beide voertuigen een winkelpui binnen, waarbij ook een bestelbusje dat voor de winkel geparkeerd stond werd geraakt. De bestuurder van het bestelbusje en de bestuurder van de Deense bus kwamen met de schrik vrij. De acht gewonde toe risten zijn overgebracht naar het Malberg E.G. ziekenhuis, de overi gen zijn ondergebracht in het Arn hemse politiebureau. Eerder op de dag hebben zich door de onvolledige beveiliging op het kruispunt ook al twee ongeluk ken voorgedaan. Daar bij raakte één persoon licht gewond. Over twee dagen worden de verkeers lichten weer in werking gesteld. Bende met overvallers ingerekend sloten tot een verlaging van het norminkomen van specialisten 181.500 tot 144.500 gulden. Het bestuur heeft een aantal ac- tievormen besproken, zoals zon dagdiensten door de week, waar over de komende dagen de mening van de leden wordt gepeild. Op 21 mei beslist de algemene ledenver gadering over concrete actievoor- stellen. Om de patiënten er niet mee te overvallen zijn de acties vol gens mr. Overbeek niet eerder dan een week na deze vergadering te verwachten. digde dat 4000 ambtenaren, een kwart van het totaal, ontslagen zul len worden. De Antilliaanse rege ring wil zijn uitgaven drastisch be perken, hoewel dit bezuinigingsbe leid op weerstanden in de samenle ving stuit. De Antilliaanse regering heeft het project 'Adelanto' (vooruit) aange kondigd dat 10.000 arbeidsplaatsen moet scheppen in zes jaar. Politie ke waarnemers achten dit laatste echter een nogal ambitieuze doel stelling en vragen zich af of het wel realiseerbaar is. Dit jaar zal een concreet actieplan worden opge steld waarbij ,,de economische structuur moet worden aange past". Het door veel ondernemers fel bekritiseerde marktbescher- mingsbeleid wordt voortgezet. Dit houdt in dat diverse lokale produk- ten zoals meubels, verf, wasmidde len en limonade beschermd blijven tegen de goedkopere Venezolaanse produkten door middel van een importverbod. BREDA (ANP) - De rijkspolitie heeft twaalf overvallen en twee grote woninginbraken in West- Brabant met een totale buit van 1,1 miljoen gulden opgelost. In totaal twaalf verdachten uit Breda zijn aangehouden. Alle twaalf zitten nog in voorarrest. Er zijn zes helers gehoord. De hoofdverdachte, een 29-jarige man uit Breda, heeft toegegeven dat hij bij elf overvallen op banken en supermarkten betrokken is ge weest. Banken werden overvallen in Breda, Zundert, Prinsenbeek en Chaam. Verder overviel de groep onder meer Albert Heyn-vestigin- gen in Dordrecht en Tilburg, een verzorgingstehuis en een verzeke ringskantoor in Breda. Bij de mis lukte overval op het verzorgingste huis Haga in Breda hebben twee personeelsleden urenlang vastge ketend gezeten in de kelder. Bij alle overvallen zijn wapens gebruikt. Drie keer is door de over vallers daadwerkelijk geschoten. Daarbij raakte niemand gewond. De daders vermomden zich met bi vakmutsen en pruiken. Een aantal keren schminkten zij zich bruin, zodat getuigen doorgaven dat het om kleurlingen ging. In een kluis in Antwerpen is 100.000 gulden teruggevonden. De rest van de buit is opgemaakt aan drugs, auto's, vakantiereisjes en gokken. Ook de rijkspolitie in het district Alkmaar heeft een hele serie inbra ken en overvallen opgelost. Zij kwam op het spoor van een bende tijdens het onderzoek naar de over val vorig jaar oktober op een al leenwonende 90-jarige vrouw in Schoorl. In verband met deze zaak zijn ze ven verdachten aangehouden. Zij hebben allen een volledige beken tenis afgelegd. Wapenhandel SEATTLE (AP) - Een federale jury in de Amerikaanse stad Seattle heeft een 46-jarige Nederlander na een proces van drie dagen schuldig bevonden aan samenzwering tot verkoop van Amerikaanse marine- torpedo's aan China en radarbui- zen voor Hawk-raketten aan Iran. Ook werd hij veroordeeld wegens poging tot uitvoer van een geheim marine-handboek over de torpe do's. De rechter zal op 19 juni von nis wijzen. De man kan tot 15 jaar gevangenis en 1 miljoen dollar boe te worden veroordeeld. Hij werd 20 februari gearresteerd nadat hij aan een undercover-agent van de Ame rikaanse douane 10.000 dollar had betaald voor het torpedo-hand boek. ADVERTENTIE Vlot de lente in Sportief damesjack met dubbele col- sluiting. Elastiek in boord en man chetten. In diver se kleuren. Ma ten 36 t/m 44. M- VROOM 10 0 JA Zolang de voorraad strekt DREESMANN altijd iets nieuws onder de zon

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3