'Iedereen in Montreux is enthousiast over Mini Maxi' Den Haag Mlnitlieater in Voortvarende Haydn-mis bij Ned. Madrigaalkoor Haags museum verkocht deel eigen collectie WOENSDAG 13 MEI 1987 KUNST PAGINA 2: MONTREUX (GPD) - In tegenstel ling tot vorige jaren lopen er in Montreux op het Gouden Roosfes tival maar weinig mensen van de Nederlandse omroepen rond. Er is niemand aanwezig voor VPRO, EO en de NOS („Montreux staat niet hoog op ons verlanglijstje"), de NCRV liet weten dat Jan Rietman wel een paar dagen zal komen kij ken („Maar die is er alleen maar om de formule van Los-Vast aan de in ternationale mediawereld te verko pen"), voor de AVRO, nota bene de inzendende omroep, is het hoofd van de lichte programma's. Joop de Roo. aanwezig als internatio naal jurylid, TROS-man Ralph In- bar is er ook („Hij blijft natuurlijk een freelance programmamaker dus is er meer voor hemzelf," aldus de TROS-persvoorlichtster), voor de KRO wordt nog steeds Ellen Meuwissen, de rechterhand van hoofd gevarieerde programma's Frank Jansen, verwacht en Lex Harding komt voor Veronica. Maar die omroep is alleen geïnteresseerd in het Rockgebeuren dat gister avond in de plaatselijke casino is losgebrand. De VARA heeft wel iemand ge stuurd. Anton Smil, hoofd amuse ment, vindt de afwezigheid van de anderen wat vreemd aandoen. „Vooral vopr de AVRO is het jammer dat hier niemand rond loopt. Er valt hier zaken te doen, want iedereen is enthousiast over 'Mini Maxi'. Ik vind het trou wens ook een hele sterke show. Verder denk ik dat Montreux wat minder belangrijk voor Nederland geworden is. Vroeger hepen er hier voor de VARA ook tien man rond. Dat het minder geworden is, zal ongetwijfeld aan het gebrek van fi nanciën liggen, maar of dat de eni ge reden is... Het Gouden Roosfes tival is natuurlijk geen tv-beurs, maar een festival. Dat maakt het voor mij echter niet minder inte ressant". Smit kijkt veel naar de verschil lende inzendingen, maar is er niet om iets aan te kopen: „Ik ben hier om ideeën op te doen. In de Nacht show bijvoorbeeld zitten elemen ten die ik vorig jaar hier heb op ge daan. Met name de inzendingen van de Scandinavische landen wa ren voor mij toen waardevol. Ik vind ook nu de Zweedse inzending 'The Prize' goed in elkaar zitten De vorm is niet verrassend, maar de grappen zijn aardig gevonden". „Bij de inzendingen van onaf hankelijke producers (een apart festivalletje binnen het Gouden Roos gebeuren - FvG) zitten veel aardiger dingen. 'Heartbeat', een videoclip van een uur met Don Johnson, zit prachtig in elkaar, maar ook een concert van Elton John is de moeite waard. Ik zal vandaag nog Ria van Essen, hoofd aankoop van de VARA. tippen. Dat zij een claim op die programma's kan leggen als ze daar iets voor voelt". Smit vindt het niet nodig dat de VARA op popgebied nog zelf aan de gang gaat, nu er zoveel moois te koop is in de wereld. „Waarom zou je zelf wat gaan aanrotzooien. Er is genoeg. De eerste juni zendt de VARA bijvoorbeeld 'Sergeant Pep per' uit, een Britse documentaire die gemaakt is naar aanleiding van het 20-jarig bestaan van de beken de Beatles-elpee met dezelfde naam. We zijn overigens niet de enige die deze documentaire op die dag uitzenden. Velen over de we reld doen dat. omdat het dan pre cies 20 jaar geleden is dat de elpee uitkwam". door Fred van Garderen De VARA heeft plannen voor de toekomst. Voorzitter Marcel van Dam vertelde onlangs aan een lan delijke dagblad dat over drie jaar de VARA een grote kwaliteitsom- roep zal zijn. Heeft dat voor Smit ook consequenties: „Jazeker. Er zijn twee ingrepen voor nodig. Ten eerste moeten we een eigen speel veld gaan creëren, een vorm kiezen waarin we het beste zijn en niet langer de concurrentie aangaan met anderen. Ten tweede moeten we meer geld stoppen in de ont wikkeling van tv-programma's en een serie nooit meer beginnen zon der pilot (een eerste extra lange af levering - FvG)". „Met deze ontwikkelingen zijn we al een tijdje bezig. In het nieu we seizoen komt een nieuw amuse mentsprogramma op tv waarvan de ontwikkeling op dit moment al 14 maanden loopt. Deze methodiek moet op een gegeven moment kwaliteit opleveren. Misschien worden de kosten daardoor hoger, maar het is maar waar je de priori teiten legt. Levert een ontwikke ling van een nieuw programma niets op. dan moet het afgeschre ven kunnen worden". „Nieuwe Buren bijvoorbeeld is een programma dat nog in ontwik keling is. Als we er volgend seizoen mee doorgaan, en die kans is zeer groot, dan breiden we het aantal scriptschrijvers uit tot vier. Nu zit Hans Melissen er alleen voor. Dat is te kwetsbaar. Ik ben over de se rie niet ontevreden, maar het kan beter. We gaan het perfectione- Hetzelfde geldt voor 'Zeg 't maar'. Dat programma is zo slecht niet als er over geschreven wordt, maar het kan wel beter. Als je de uitspraken van de bekende Neder landers die erin gebruikt worden nu eens interessanter maakt en ac tueler - dat het nieuws is wat er door de verschillende sprekers wordt beweerd - dan is het pro gramma al een stuk aantrekkelij ker. Ook De Nachtshow kan beter. We willen er toch mee op locatie. We zijn bezig met een oude bio scoop op het Leidseplein, die om gebouwd is tot discotheek en wil len dan niet meer live op tv, maar op woensdag opnemen. Op de vrij dag of de zaterdag is het daar on mogelijk om iets af te huren en er is dan ook een mogelijkheid tot monteren. Het actuele aspect valt weliswaar dan weg, maar dat werk te toch al niet zo". „De hoofdrolspelers van De Nachtshow houden allen op met optreden, dus kunnen zich vol gend jaar meer gaan bezighouden met het tv-werk. En we zitten er aan te denken om Karin Bloemen ook een gastrol in De Nachtshow te geven". Naast het talent dat de VARA al met cabaretgroep Purper (De Nachtshow) in huis haalde, «heeft de omroep ook contacten met meer jong talent. Smit: „We heb ben verregaande contacten met Brigitte Kaandorp, Herman Fin kers en deelnemers aan het Leids Cabaretfestival, we brainstormen met ze over nieuwe programma's en nieuwe vormen. Ook over hoe je bijvoorbeeld een nieuwe praat show zou kunnen opzetten. De VA RA heeft dan ook een binding met de jonge cabaretgeneratie. Het plan bestaat om in het nieuwe sei zoen op de donderdagavond een vast cabaretprogramma te gaan uitzenden. Ook in die sector lopen mensen rond die een tv-program- ma zouden kunnen maken. En je komt daar alleen maar achter door het met ze te proberen. Er bestaat in Nederland nu eenmaal geen op leiding voor tv-maker. Je kunt overal in geschoold worden en als omroep uit kiezen. Maar tv-makers krijg je aangewaaid". Grote plannen bij de VARA. maar dat kan ook volgens Smit, „want er wordt hard gewerkt. Er is de laatste tijd tweemaal zoveel tv gemaakt door de helft van de men sen in dezelfde periode. Daarbij is de ontwikkeling voor de toekomst in volle gang en de herstructure ring van de afdeling tv nog maar net achter de rug. En het verloopt allemaal in een goede sfeer". Brandbrief Amsterdamse theaters aan gemeente AMSTERDAM (ANP) - Het gaat niet goed met de culturele ontwik kelingen in Amsterdam. Dat is de kern van een gezamenlijke brief van vrijwel alle grote en kleine door de gemeente structureel ge steunde theaterinstellingen in de hoofdstad aan de Amsterdamse ge meenteraad. Nieuwe intiatieven en inspan ningen uit de kunstwereld die met een beetje goede wil van de ge meente van de grond zouden kun nen komen worden meer en meer geconfronteerd met de reactie van de gemeente om het zelf maar te regelen. Dit staat in de brief aan de raad getekend door de directeuren van Concertgebouw, Stads schouwburg, Carré, Muziekthea ter, Amsterdams Uit Buro, Nieuwe de la Mar, Vondelpark Openlucht theater, Bellevue, Engelenbak. Frascati, Shaffy Theater. Brakke Grond, Balie, Kleine Komedie, Melkweg, Krakeling en Paradiso. Het is nog nooit eerder voorgeko men dat zoveel grote en kleinere theaterinstellingen gezamenlijk optreden. Van enige toename van het kunstbudget is in 1987 geen spra ke. terwijl de verwachting voor óe komende jaren somber is. Veel kunstinstellingen hebben net te weinig armslag om zich te ont plooien. „Blijft Amsterdam eigen lijk wel culturele hoofdstad van het Koninkrijk der Nederlanden?", vragen de ondertekenaars zich af Wil de kunststerkte van Amster dam „uitgebuit worden, dan is het noodzakelijk dat blijvend geïnves teerd wordt, het kunstprodukt ver nieuwd wordt en „de vermagerde, nog net gezonde kunstwereld geen patiënt wordt". De brief mondt uit in een drin gend beroep op de raad om te blij ven investeren in de kunstsector 14 (14) Temptation - Richenel 15 9) Se la - Lionel Richie 16 (13) Everything 1 own - Boy George 17 (16) Day in day out - David Bowie 18 (28) Why can't I be you - The Cure 19 (29) Right on track - Break fast Club 20 (23) Kings call - Phil Lynott 21 (26) Heat of the night - Bryan Adams 22 (17) Weak in the presence of beauty - Alison Moyet 23 (33) Wild horses - Gino Van- nelli 24 (22) Keep your eye on me - Herb Alpert 25 (34) Monica - Circus Custers 26 (18) Still loving you - Scor- 27 (40) Don't dream it's over - Crowded House 28 (20) Respectable - Mel en Kim 29 (36) Let's hang on - N Boyd en Capello's 30 If you let me stay - Teren ce Trent d'Arby 31 (24) Big Time - Peter Gabriel 32 (32) Midnight to midnight - Gerard Joling 33 (21) Sign of the times- Prince 34 What's going on - Cyndi Lauper 35 Wanted dead or alive - Bon Jovi 36 (27) The throwdown mix - Kool en the gang 37 Ship of fools-World Par ty 38 (30) I miss you - Klymaxx 39 (25) Let's wait awhile - Janet Jackson 40 Midnight blue - Lou Gramm Het theatertje wordt 11 juni ge opend met een klein concert. Een keuze wordt gemaakt uit de meer dan 300 zangers en zangeressen die zich een paar jaar geleden bij Hol land Opera vervoegden en auditie deden. Velen van hen hebben een opleiding achter de rug maar kun nen geen emplooi vinden in de mu ziek- en theaterwereld. AMSTERDAM (GPD) - „Na tuurlijk streef ik naar interna tionaal succes. Het lukt al aar dig. In Italië, Duitsland, Noor wegen slaat mijn plaat Dance around the World goed aan. In Engeland wordt binnenkort een aangepaste versie uitge bracht. Ik denk dat het me wel gaat lukken". Richenel praat over zijn stormachtige carrière in popiand. Dance around the World stond vorig jaar weken lang in de top tien en op dit moment lijkt Temptation weer een kassucces te worden. Kortgeleden kwam zijn eerste el pee A year has many Days uit. Een langspeler waar de Amsterdamse zanger trots op is. „Het is een elpee met verschillende stijlen. Ik wil ook erg veelzijdig zijn. Van mij hadden de nummers iets extremer mogen zijn, maar ik ben er echt trots op en verwacht er veel van". „Het mooie is dat ik alle num mers in een keer heb ingezongen. Dat betekent dat ik de nummers li ve net zo kan brengen. Nadeel is dat veel mensen dan denken dat ik sta te playbacken". Richenel is net dertig jaar gewor den. Hij zingt sinds 1979 maar werd pas in 1985 door de platen maatschappij CBS ontdekt. „Ik kreeg ongevraagd een platencon tract thuis gestuurd. Ik ben nuch ter genoeg om niet direct toe te happen, maar ben er mee naar een advocaat gegaan om het te laten bekijken. Toen dat goed bleek te zijn heb ik de single Esclave en dormi opgenomen. Het hitparade succes bleef uit". door Frederike Contant Een jaar later schreven Jochem Fluitsma en Eric van Tijn Dance around the World voor Richenel. „Het succes van de plaat begrijp ik eigenlijk nog niet zo goed. Ik was er in het begin helemaal niet zo ka pot van". Het succes heeft Riche nel niet veranderd. „Ik woon nog steeds in een benedenhuis in Am sterdam, rij nog steeds op een oude fiets en koop niets bijzonders. Het enige dat ik van succes merk is dat je veel minder tijd voor jezelf hebt". „Ik zie mijn vrienden veel te wei- DEN HAAG (ANP) - De stichting Holland Opera in Den Haag heeft in een voormalig bankgebouw aan de Anna Paulownastraat in Den Haag „Het Minitheater" gevestigd. Het is met zijn honderd zitplaatsen de basis waarop zonder subsidie kan worden begonnen met het pre senteren van bekend en onbekend Nederlands zangtalent. Het Nederlands Madrigaalkoor en het kamerorkest 'Madrigalesco' o.I.v. Henk Briër voerden werken uit van Joh. M. Haydn, C.PH.E. Bach en W.A. Mozart. Solisten waren: Mach- teld van Woerden - sopraan, Corrie Pronk - alt, Harry van Berne - tenor, Kees-Jan de Koning - bas en Harro Ruysenaars - cello. Gehoord op 12 mei in de Lokhorstkerk. LEIDEN - Joh. Michael Haydn, jongere broer van Joseph, moet wel een zeer vrolijke vrede voor ogen hebben gehad .vol van 'Wein und Gesang'. toen hij het 'Agnus dei., dona nobis pacem' componeerde van zijn 'Missa in Honorem Sanctae Ursulae' Dat was tenminste de indruk die ik bij het beluisteren daarvan onderging. De Mis was over het algemeen nogal voortvarend en juichend van toon. Een redelijk goed bezette Lokhorstkerk be leefde gisteren de première van deze ongetwijfeld door Henk Briër ergens opgespoorde mis in overwegend klassieke stijl. Door de wat droge akoestiek kostte het mij moeite om helder te blij ven luisteren naar wat er gelijk tijdig gebeurde in het koor, het orkest en bij de solisten. Joh. Haydn moet wat schrik hebben gehad voor de stilte, want de strijkers uit het orkest hebben zich flink moeten inspannen. En kele delen slechts waren gedra gen van tempo en karakter en wat minder overheersend van klank en dat waren dan meteen bijzonder mooie en lyrische pas sages zoals het 'Et incarnatus est' in het Gloria, met schitterende soli, wringende akkoorden op 'passus est' en met een slot, de Mattheus-passie waardig. Na de pauze volgden twee werken van C.P. Bach: een sinfo- nia in Bes-gr. en het concert voor cello en orkest in A-gr. De tijd waarin deze zoon van Bach leef de, hield van zeer onverwachte overgangen in stemming en ka rakter en grote afwisseling in dy namiek. Ook de tere klanken van glasharmonica en clavichord wa ren in zwang. De sinfonia werd gekenmerkt door hevige Sturm und Drang. Het strakke hoge tempo dat Brier aanhield was wel zeer overtuigend maar lever de bij maat- en ritmewisselingen soms wat slordigheden op. Ove rigens was dit werk een plezier om naar te luisteren. Harro Ruy senaars gaf een zingende uitvoe ring van het virtuose cello-con cert. Vooral het middendeel was prachtig, waar de cello begint met een zeer dramatische 'uit roep'. Tot slot kwam het kameror kest in de wat harmonieuzere wateren terecht van een Diverti mento van Mozart. Na de werken van Bach - innerlijk verscheurd door emoties - was het Andante een verademing door de mooi af geronde melodieën en de lang zaam voorbereide modulaties. Jammer genoeg waren de strij kers wat afgemat na de vooraf gaande emoties, zodat er hier en daar wat slippertjes te beluiste ren waren. Conclusie: een zeer geslaagd concert. MONICA SCHIKS DEN HAAG (GPD/ANP) - Het Haags Ge meentemuseum heeft in de periode 1956-74 een deel van de eigen collectie verkocht aan particulieren. Dit gebeurde met toestemming van de Haagse gemeenteraad. Het Parool pu bliceerde dit nieuws gisteren na een tip van een student kunstgeschiedenis. De student ging na de affaire met de 'Hilver- sumse Mondriaan' op zoek naar vergelijkbare oneigenlijke kunstverkopen. Door de inventa rislijsten van het Gemeentemuseum te bestu deren, kwamen de manco's aan het licht. De toenmalige directeur van het Haags Museum, de heer L. F. J. Wijsenbeek. verkocht in de ja ren 1956 tot 1974 belangrijke kunstwerken - eigendom van het museum - om daarmee de financiering rond te krijgen voor aankopen van modern werk, zoals de Duitse expressio nisten, Mondriaan en de Groninger Werkman. Het verkochte werk bestaat o.a. uit schilderij en van Jacob Maris, Nicolaas Maas, Jan Steen, H. W. Mesdag, Josef Israëls en andere mees ters. In totaal is er indertijd voor 600.000 gul den verkocht aan kunsthandels en particulie ren. een bedrag dat in deze tijd het twintigvou dige zou zijn. De gemeente Den Haag zegt nu de gang van zaken in het Haags Gemeentemuseum ten zeerste te betreuren. Volgens de huidige direc teur Henk Overduin is het verkopen van een belangrijk deel van de eigen collectie indertijd niet in het geniep gebeurd. De gemeenteraad zou ervan geweten hebben. „Ik ben een vier kant tegenstander van dit soort verkwanselin gen", aldus Overduin. „Dat kan eenvoudigweg niet. Dat is belachelijk" Overigens legt Overduin er de nadruk op dat de 'geheime' verkoop in het verleden plaats vond en niets te maken heeft met de gang van zaken in het museum vandaag de dag. De grote verkopen uit 1957 en 1960 werden in 1961 door het weekblad Panorama aan de kaak gesteld. De zaak was toen evenwel niet spraakmakend, wellicht omdat de opbreng sten ten goede kwamen aan de museale collec ties van Den Haag. Er was toen een opgaande conjunctuur, waarin de budgetten voor de mu sea toenamen en men niet op de gedachte kwam kunst te verkopen om een gebouw op te kunnen knappen, aldus waarnemend direc teur Overduin, daarmee verwijzend naar de kwestie van verkoop van een Mondriaan door de gemeente Hilversum. Hij tekent aan dat de waardering van kunst verschilt en in de loop der tijd verandert, maar dat een museum er voor langer dan een men senleven is. AMSTERDAM - Prinses Christi na (links) heeft gistermiddag sa men met haar echtgenoot Jorge Guillermo (rechts.) de eerste plaat van Riccardo Chailly (midden) en hel Concertgebouworkest aan de toekomstige chef-dirigent van dit befaamde orkest overhandigd. VEILINGRECORD - Op een vei ling van moderne en impressionis tische kunst in het Newyorkse vei linghuis van Sotheby is voor een recordbedrag verkocht. In totaal brachten de geveilde kunstwerken 63,5 miljoen dollar (ruim 128 mil joen gulden) op. "La Maternité' van Picasso, uit 1921, is door een onbekende ge kocht voor 3,5 miljoen dollar. Cha- galls'Parijs landschap' bracht 1,4 miljoen dollar op en Monets' Brug in Monets tuin' ging weg voor 2,8 miljoen dollar. mg, maar dat compenseer ik door ze mee te nemen als ik moet optre den in het land. Waarom zou ik nou anders moeten leven. Ik ben tevre den met wat ik heb en bovendien heb ik een gat in mijn hand. Niet voor mezelf, maar ik geef veel weg aan mensen die het beter kunnen gebruiken. Dat doet mij veel meer plezier. Natuurlijk is daar ook flink misbruik van gemaakt, maar zo ben ik nu eenmaal. Wat zou ik met een mooie auto moeten in Amster dam. Je kunt nergens parkeren, je loopt de kans dat-ie wordt gestolen of opengebroken". Uiterlijk Uiterlijk speelt een belangrijke rol in het artiestenleven van Riche nel. Als hij zingt of voor de came ra's verschijnt is hij prachtig sub tiel opgemaakt en draagt hij onor thodoxe maar smaakvolle kleding. Thuis loopt hij er heel gewoontjes bij. „Het hoort bij mijn image. Ik doe eigenlijk niet veel voor mijn ui terlijk. Ik heb van nature een gave huid, nooit last van pukkeltjes. Ik slaap wel erg veel. Rust is belang rijk om er goed uit te zien. Maar aan de fitness-cultuur doe ik niet mee. Ik verzorg mezelf goed met lotions en creme's. maar daar houdt het ook mee op. Ik rook wel maar drink zeer matig". De succesvolle zanger maakt zich boos als hij vertelt over de vele zaaltjes in het land waar hij dage lijks zijn brood verdient met een optreden. „Ik heb vaak het gevoel dat ik geprostitueerd word. Je wordt al lokkertje gebruikt om de disco op donderdagavond vol te krijgen. Dat geeft verder niks, maar als de zaaleigenaren er eens rekening mee zouden houden dat een artiest toch op z'n minst recht heeft op een normale kleedruimte. Je wordt nu vaak weggestopt in tochtige opslaghokken. Er is ge woon geen respect voor artiesten in Nederland". „Ik wil echt geen overdreven be handeling, maar mensen moeten er over nadenken datje vaak 300 kilo meter onderweg bent om een uur tje te zingen. En dan mag je toch verwachten dat je in een kleed ruimte even de benen kan strek ken of een broodje kan eten. Dan heb ik het nog niet eens over het publiek dat al vaak halfbezopen is als je opkomt". Richenel streeft er dan ook naar om uit het circuit van discotheek optredens te komen. „Ik zou graag een theatertournee maken maar daar begin ik pas aan als ik zeker weet dat ik die zalen ook vol krijg. Bovendien probeer ik nu eens Eu ropees succes te maken. Gelukkig spreek ik zes talen en dat helpt ook een handje mee. In Frankrijk en Italië zijn radio- en televisiemen sen dolblij als je hun taal spreekt. Je krijgt veel meer van ze gedaan". Veel talent De manier waarop Richenel door CBS is ontdekt is bijzonder in Ne derland. „Eigenlijk is het schanda lig dat er in ons land zoveel talent rondloopt dat door niemand wordt ontdekt. Iedereen denkt dat je te genwoordig alleen via de Sound mix-show beroemd kan worden. Ik ben heel blij dat ik niet via zo'n ta lentenjacht aan een contract ben gekomen. Het is heel slecht voor je eigenwaarde als je je talent moet etaleren door een ander na te doen. Wat blijft er dan nog over van je persoonlijkheid. Vaak hebben die mensen veel meer in hun mars maar het komt er nooit uit". Richenel: "Nederlandse artiesten verdienen meer respect" (foto gpd» Richenel vervolgt: „De platen maatschappijen hebben alle talen tenscouts in dienst. Het wordt tijd dat die mensen eens achter hun bureaustoel vandaan komen en in de kleine zalen in het land gaan kij ken. Het barst van het talent. Ik ken de meest begaafde mensen. Die scouts zitten allemaal op hun kantoortje te wachten totdat men sen hun bandjes opsturen. Dat is niet de methode om nieuwe ont dekkingen te doen". - Is het leven van een gevierd ar tiest eenzaam? „Dat ligt aan jezelf. Ik ben wel alleen, heb geen vriend of vriendin maar wel hele lieve mensen om me heen die goed op me passen. Men sen die je kan vertrouwen. Dat is heel belangrijk voor mij. Hoe ho ger je ster stijgt, hoe meer mensen zich je vriend willen noemen. Daar heb je niks aan. Ik leef alleen om dat ik te veeleisend ben om een partner te hebben". 1(1) Crockett's theme - Jan Hammer 2 5) La Isla Bonita - Madon- 3(2) Sailin home - Piet Veer- 4 3) Lel it be - Ferry Aid 5 4) With or without you - U2 6 6) Nothing's gonna stop us now - Starship 7(7) Lean on me Club Nou- 8(8) Kleine jodeljongen Manke Nelis 9 (11) Big love - Fleetwood Mac 10 (15) You want love - Mixed Emotions 11 (19) To be with you again - Level 42 12 (10) Moments in love - Art of Noise 13 (12) Loving yuu is sweeter than - Nick Kamen

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 25