'Technisch zijn we minder' 'Verdedigend is het maar niks' d£)an de Lamlendig Den Haag stelt publiek teleur Doelman Muller absolute vedette van Leipzig Ook Panathinaikos wil Libregts Ex-vedetten geven hun mening over Ajax Muhren fit voor finale WOENSDAG 13 MEI 1987 SPORT PAGINA 17 ATHENE (GPD) - Pal na aan komst in het hotel kan René Müller ineens geen kant meer op. „Als ik het morgenavond ook zo druk krijg", grapt de doelman van Loko- motive Leipzig, „ziet het er slecht voor ons uit". De aanvoerder van het Oostduitse nationale elftal is de onbetwiste vedette van de knok ploeg uit Leipzig, vanavond de te genstander van Ajax in de Europa- Cupfinale voor bekerwinnaars. Bij hem vergeleken vallen de andere Oostduitse spelers volledid in het niet. Het zal wel om die reden zijn dat het bestuur van de spoorweg- club de doelman ongemoeid laat, waar de andere spelers naar hun kamer worden gestuurd. Ruiten ingegooid ATHENE (GPD) - Nederlandse voetbalsupporters hebben gisteren toch voor kleine problemen ge zorgd in de binnenstad van Athene waar vanavond de Europacups-fi nale wordt afgewerkt tussen Ajax en Lokomotive Leipzig. Volgens een woordvoerder van de Neder landse ambassade in Athene zijn er ruiten ingegooid in een hotel. Er is geen aangifte gedaan van het inci dent bij de politie. Gisteren arriveerden zo'n 2500 Nederlandse fans in de Griekse hoofdstad. Vandaag wordt de rest van de voetbalaanhang verwacht. In totaal zullen 10.000 Nederlan ders de eindstrijd bijwonen. Eerder in deze Europese beker competitie werd Müller door trai ner Otto Baric van Rapid Wien uit geroepen tot een van de béste, zo niet de beste goalie in Európa. De namens Cruijff spionerende Ton- nie Bruins Slot, die dc staatsama- teurs uit Leipzig inmiddels drie keer aan het werk zag, onder schrijft dat en noemt Müller (28 jaar, 32 interlands) een „keeper van topklasse". Hij is ook een markan te persoonlijkheid, en de eerste aanvoerder van de nationale ploeg die geen lid was van de socialisti sche partij (SED). Als keeper verstaat Müller niet alleen zijn vak, hij blijkt ook voor treffelijk op de hoogte met de kwa liteiten van Ajax. Die wijsheid dankt hij aan de vele buitenlandse trips met Lok Leipzig en de natio nale ploeg „waardoor ik veel naar Sky Channel heb kunnen kijken. Daardoor ben ik vrij goed op de hoogte van het Nederlandse voet bal. Het gevaar bij Ajax komt voor al van de flanken. Wij moeten er daarom voor zorgen dat de aanvoer naar de vleugels wordt gestokt, dat is onze belangrijkste taak. Daar redden we het echter niet alleen mee. Om de cup te pakken zullen we zelf moeten scoren, en dat lukt ons de laatste weken niet al te best". Voor Hans-Ulrich Thomale, de trainer van Ajax' tegenstander, schuilt daarin het grote probleem, vooral nu het twijfelachtig is of aanvaller Leitzke, die kampt met een voetblessure, vanavond kan aantreden. „Na onze nederlaag (1- 3) van vier weken geleden tegen Dynamo Berlijn hebben we geen goede competitiewedstrijd meer gespeeld en ook niet meer ge scoord. Door dat verlies verspeel den we de landstitel en was de mo tivatie ineens verdwenen. Alleen als we weer de vorm te pakken krijgen zoals in de Europacup- wedstrijden tegen Rapid Wien en uit bij Bordeaux, kunnen we Ajax goed partij bieden, anders ziet het er somber voor ons uit". De recen te bekerwinst (0-2) bij Dynamo Dresden, waardoor Lok Leipzig de laatste vier bereikte, heeft Thoma le echter weer wat hoop gegeven op een succesvolle afloop van de finale in Athene. „In Nederland", ergert René Müller zich, „zijn wij afgeschilderd als een tweederangs ploeg. Natuur lijk zijn wij voetbaltechnisch min der dan Ajax, maar techniek zegt niet alles. Ook wij kunnen als een stoomwals tekeergaan". De Oost duitsers danken het voornamelijk aan hun doelman dat er voor de derde keer een ploeg uit de DDR in een Europese finale staat. Drie we ken geleden in Leipzig hield de voormalige aanvaller, die tot z'n ze ventiende jaar doelpunten aan de lopende band produceerde maar door een zware knieblessure onder de lat terecht kwam, Bordeaux hoogstpersoonlijk buiten de eind strijd. Vanaf elf meter trok hij de hoofdprijs uit de loterij van veer ATHENE (GPD) - Panathinaikos dreigt onverwacht een spaak in het wiel te steken van de KNVB, dat Thijs Libregts wil aantrekken als opvolger van bondsmanager Rinus Michels. Vandaag onder handelt een vaderlandse delegatie (Van Marle, De Vries en Huy- bregts) met Libregts over een contract bij de voetbalbond tot en met het wereldkampioenschap van 1990 in Italië. De voormalige trainer van Excelsior, PSV en Feyenoord staat nog tot medio volgend jaar onder contract bij Paok Saloniki. De trainer van de Griekse nummer twee leeft echter in onmin met de president van Paok en zegt tussentijds weg te kunnen. Met de KNVB duelleert Panathinaikos nu om Libregts, die in Nederland nooit erg tot de verbeelding sprak, maar die in Griekenland ken nelijk een ijzersterke reputatie heeft opgebouwd. KNVB-voorzitter Van Marle gaat er vooralsnog blind van uit dat de belangstelling wederzijds is, „anders zou Libregts vanavond niet naar Athene komen om morgen met ons te praten". Het zou echter ook wel eens zo kunnen zijn dat de KNVB-interesse Li bregts niet slecht uitkomt nu Panathinaikos genegen is fors in de geldbuidel te tasten. Daarnaast is de KNVB sterk afhankelijk van de afkoopsom die Paok eventueel bedingt als Libregts terugkeert naar Nederland. Daarvan zal het ook voor een niet gering deel afhangen of de KNVB het licht op groen zet voor Michels, die zijn zinnen heeft gezet op PSV. tien strafschoppen en was Dropsy kansloos tegen de zuiver genomen penalty. Volgens het duo Thomale-Müller hoeven de tv-kijkers (in 65 landen) ook helemaal niet bevreesd te zijn voor een eenzijdige wedstrijd. Ver van huis blijkt Lok Leipzig zich bovendien heel wat prettiger te voelen dan op het knollenveld in het Leipziger Zentral-stadion. De trainer: „Wij hebben geen ploeg die zich puur op de verdediging kan richten. Er bestaat ook geen groot verschil in de speelwijze tus sen uit en thuis. Vanuit de verdedi ging proberen we aanvallend te spelen. De ene keer lukt dat alleen wat beter dan de andere keer". De doelman gaat wat dieper op de zaken in dan Thomale, die Ajax twee keer aan het werk heeft ge zien en de ploeg kent van de video beelden tegen Malmö FF en Real Zaragoza. Muller: „Ajax speelt puur offensief. Dat is een speltrant die wij in de DDR niet gewend zijn en zoals er trouwens bijna nergens ter wereld nog wordt gevoetbald. Daar zullen wij ons op in moeten stellen, maar het maakt het wel ex tra lastig. Het voetbal dat Ajax nu speelt lijkt heel sterk op dat van het Nederlands elftal in de jaren ze ventig. In twee jaar heeft Cruijff veel kunnen verwezenlijken. Ajax bezit een sterk en jong team, dat volgens mij nu al tot de topclubs in Europa behoort. Het is geen schan de om van zo'n ploeg te verliezen, al ga ik daar natuurlijk niet van uit". Ajax-Lok Leipzig wordt in elk geval een botsing tussen twee to taal verschillende speelstijlen, met aan de ene kant de techniek van Ajax en aan de andere kant het stugge en fysieke verweer van de Oostduitsers. „Toch hoop ik dat de vechtlust niet gaat overheersen", meent Thomale oprecht, „en dat het voetbal voorop staat". Philips sponsor Spelen in Seoel EINDHOVEN (ANP) - De Neder landse muliti-national Philips zal tijdens de Olympische Spelen van 1988 als hoofdsponsor optreden. Dat heeft de bedrijfsleiding in Eindhoven bekend gemaakt. In ruil voor diensten en goederen mag Philips reclame maken met de beeldmerken van de Winterspelen in Calgary en de Zomerspelen in Seoel. Over de geldelijke omvang van de sponsoring is niets meege deeld. Geesink Het was in veertig jaar tijd een traditie geworden: de voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité werd, als hij maar de tijd nam, op zeker moment wel lid van het Internationaal Olym pisch Comité. Charles Ferdinand Pahud de Mortanges (IOC-lid van 1946-1964), jhr. Herman van Karnebeek (IOC-lid van 1964- 1977) en Kees Kerdel (IOC-lid van 1977-1986) waren eerst NOC- voorzitter alvorens zij tot het ho ge ambt werden geroepen. Het NOC vond dat uiterst plezierig. Een IOC-lid behoort o.a. toezicht te houden op het reilen en zeilen van het Olympisch Comité in ei gen land en zo lang iemand uit hun kleine gezelschap, met hun levenssfeer, werd benoemd, kon de samenwerking als het ware naadloos worden voortgezet. )Het NOC rekende daar nu ook weer op. Daarom werden voorzit ter Henk Vonhoff en secretaris- penningmeester Ruud Frese naar voren geschoven. In Gee sink zag men niets. Hij stond te ver van hen af. Maar het IOC heeft die veertig jaar durende lijn niet doorgetrokken. Naar het hoe en waarom moet je het IOC bij dit soort dingen (en nog heel wat andere) niet vragen, want het lichaam vult zich aan bij coöptatie, d.w.z. de heren (sinds 1981 aangevuld met een handvol dames) bepalen zelf, diep in hun eigen spelonken, wie in hun gele deren wordt opgenomen. Sinds Pierre de Coubertin in 1894 het IOC in het leven riep, is er wat dat betreft niets veranderd. Te mager Vonhoff, NOC-voorzitter, leek de aangewezen man te zijn om de in de herfst van het vorig jaar na een slepende ziekte overleden Kees Kerdel op te volgen. (Kerdel had overigens van zijn recht om een opvolger bij het IOC aan te bevelen geen gebruik gemaakt). Maar Vonhoff zat met een niet ge ringe handicap. Hij kwam nog maar net kijken in de Olympi sche beweging. En in de periode die aan zijn NOC-voorzitter schap vooraf ging, had hij ook geen enkele rol van betekenis in de sportwereld gespeeld noch er meer dan oppervlakkige belang stelling voor getoond. Een te ma gere kandidaat, moet het IOC hebben gevonden. IBM-directeur Frese liep al heel wat langer mee bij het NOC. Hij had zich in de loop der jaren be slist een bestuurslid van enige al lure getoond. Geen gemakkelijke man overigens. Zijn probleem was weer dat hij eenvoudig te ANTON GEESINK weinig 'naam' had, te weinig naar buiten was getreden. In die omstandigheden moet het alter natief Geesink uitermate aanlok kelijk voor het IOC zijn geweest. Men zou weer eens kunnen pron ken met een vitale, populaire. oud-Olympisch kampioen in de gelederen en zo de stemmen tot zwijgen brengen die roepen dat er te weinig oud-topsporters in het IOC zitting hebben. Een mooi tegenwicht ook, die judoreus, voor bijvoorbeeld de Bulgaar Di- mitrov Stoytchev, een IOC-er die 94 lentes telt en kennelijk niet van zijn zetel te branden is. Zo moet het zijn gegaan, het kan bij na niet anders. Een heel andere vraag is oj Geesink zich nu ook zal ontwik kelen tot een goed, ja invloedrijk IOC-lid. Daarvoor komt meer kij ken dan het vakkundig aanleg gen van een armklem of een houdgreep. Hoewel dat misschien op zijn tijd nuttig kan zijn. Het is in dit verband goed om eens te kijken naar de opbouw van het IOC. Toen De Coubertin in 1894 eigenhandig de eerste veertien IOC-leden benoemde, had hij eerst het oog op een kleine kern bekwame, gemotiveerde lieden met wie hij goed zou kunnen sa menwerken, vervolgens op een aantal mensen dat geïnteres seerd was in de Olympische be weging en er ook wel wat voor wilde doen en tenslotte koos hij een rijtje mooie namen, franje, goed voor het prestige, op zijn tijd misschien best bruikbaar. Die 'cirkels' bestaan eigenlijk nog steeds. De voorzitter beschikt nog altijd over grote persoonlijke macht, de kleine kern heet 'uit voerend comité (een man of tien, de beleidsmakersde ring daar omheen bestaat uit lOC-leden zonder wier steun plannen en voorstellen niet Qoor te drukken zijn, dan de meelopers en vervol gens de franje (prins Albert van Monaco, prins Jan van Luxem burg e.a.). Voor de oorlog was het IOC een samenklontering van bloed- en militaire adel, na 1945 heeft de zaken- en geldadel (mét een be hoorlijke sportachtergrond) dui delijk de overhand gekregen. De oud-directeur van het IOC, Moni que Berlioux, heeft eens gezegd dat het IOC wel elitair móet zijn. "Het is wel leuk een gymnastiek- onderwijzer met grote verdien sten te benoemen, maar als er za ken op hoog niveau spelen, als er grote spanningen zijn (zoals in 1980 en 1984) dan moet zo'n man ingang hebben in de hoogste kringen en daar op voet van ge lijkheid zijn woord kunnen doen. Dat kun je van een gymnastiek- onderwijzer, hoe goed ook, niet verwachten". Wil een IOC-lid gezag hebben dan dient hij dus meer dan al leen naam in de sportwereld te hebben. Hij moet ook daarbuiten over belangrijke connecties en in gangen beschikken. De vraag is of Geesink dat lukt. Iedereen, van hoog tot laag, wil de Olympisch kampioen natuurlijk best ont moeten en een hand geven, graag zelfs, maar wil men ook, als het er op aankomt, naar hem luisteren? En verder: heeft Geesink tact, ge duld en handigheid genoeg om de plannen die hij heeft door de cir kels van het IOC te loodsen? Kort om, kan hij 'het spel' ook buiten de judomat spelen? Niet verblindend Wat tact betreft waren Gee- sinks eerste uitlatingen na zijn benoeming tot IOC-lid niet be paald verblindend. Hij schopte de NOC-bestuurderen direct krachtig tegen de schenen door te roepen dat zij bij het IOC kandi daten (Vonhoff en Frese dus) hadDEN voorgedragen "die niet voldoende affiniteit met de sport hebben". Hij had beter wat rusti ger kunnen beginnen. Verbete ren, niet verbitteren moet de boodschap zijn. Geesink kan tot zijn 75ste jaar in het IOC zitting houden. In 1966, na jaren van discussies, werd bepaald dat lOC-leden die vóór dat jaar waren benoemd zo lang lang lid konden blijven als ze zelf wilden. Leden die na dat jaar lid werden, moesten met hun 72ste opstappen. Maar inmiddels heeft men de leeftijdsgrens weer opgetrokken naar 75. Geesink kan dus nog heel lang naar bui ten het Olympische gezicht van Nederland blijven. RUUD PAAUW ATHENE (GPD) - Dat Ajax na veertien jaar weer in de finale van een Europa-Cuptoer nooi staat, heeft bij het merendeel van de spelers, dat de 'gouden tijden' van de Amster damse club ('71, '72 en 73) meemaakte, niet alleen oüde herinneringen, maar ook emotio nele gevoelens opgeroepen. Of zoals Dick van Dijk, de man, die Ajax in '71 op de heilige voetbalgrond van Wembley in Londen tegen Panathinaikos via de openingstreffer naar de eerste Europese beker leidde (2-0), het verwoordt: Een vertrouwd beeld in het begin van de jaren zeventig. Een winnend Ajax. Vlnr Gerrie Muhren, Ruud Krol, Sjaak Swart, Johan Neeskens en Heinz Stuy. (archieffoto) „Ik beleef het zelf ook allemaal weer opnieuw. Een Europa-Cup fi nale is zo'n fantastische ervaring. Zoiets vergeet je nooit meer. Ik kan me heel goed verplaatsen in wat de spelers van Ajax op dit mo ment meemaken. Voor mij waren het in elk geval de beste jaren van m'n leven. Heel Nederland stond in die tijd op z'n kop. Nu gebeurt weer precies hetzelfde. Ik vind het heerlijk, dat Ajax weer leeft. Dat heeft de club nodig, maar het Ne derlandse voetbal ook". De 41-jarige Van Dijk, die vijf tien jaar geleden van Ajax naar Ni ce verhuisde en vervolgens nog een seizoen in Spanje voetbalde al vorens hij zich met zijn gezin als makelaar definitief in Frankrijk vestigde, volgt de verrichtingen van de club nog altijd op de voet. „Ik probeer alles zoveel mogelijk bij te houden. Als ik in Nederland ben, dan ga ik bij Ajax kijken, maar in hoofdzaak blijf ik op de hoogte via de kranten en door de goede persoonlijke contacten, die ik nog steeds met Johan Cruijff en Piet Keizer onderhoud". De in Saint Paul de Vence (10 ki lometer van Nice) woonachtige oud-Ajacied, die in de EC-finale van '72 in Rotterdam tegen Inter Milan op de reservebank zat, maakte tijdens een door hem gere geld verblijf van de Amsterdam mers in Zuid-Frankrijk nadrukke lijk kennis met de nieuwe speelwij ze van de Amsterdammers. „Er wordt onder alle omstandigheden ATHENE (GPD) - De kans dat Arnold Muhren vanavond in het Olympisch Stadion van Athene met Ajax zal kunnen aantreden in de finale van het Europacups- toernooi tegen Lok Leipzig wordt vrij groot geacht. In de loop vandaag zal worden beke ken of het medisch verantwoord is de 35-jarige Volendammer die last heeft van een achilespees- blessure in te zetten. Muhren aanvallend gespeeld, er zijn geen ingewikkelde taktische concepten en bovendien is het aantrekkelijk om naar te kijken. Het elftal is er nog lang niet, maar Cruijff is op de goede weg. Natuurlijk mist de hui dige lichting nog ervaring, maar dat komt vanzelf. Om die reden is het onjuist vergelijkingen te trek ken met het team uit mijn tijd. Dat was een gelouterd gezelschap met veel internationale ervaring". Dat vindt ook de bekendste Aja- cied aller tijden, Sjaak Swart. De bijna 49-jarige Amsterdammer, die zeventien jaar in het keurkorps van de club speelde en daarmee een nog niet geëvenaard record vestig de, maakte alle vier Europa-Cup fi nales mee. De laatste overigens in de dug-out, omdat hij zijn basis plaats aan John Rep was kwijtge raakt. De rechterspits van weleer, die zich nu als scout verdienstelijk maakt en nog altijd geen afscheid heeft genomen als actief speler (za terdag 1 van Ajax), voelt zich zo sterk betrokken bij de club uit de Meer, dat hij de ploeg bij alle Euro pese uitstapjes achterna reist. Per auto overigens, want angst weer houdt hem ervan in een vliegtuig te stappen. Ook woensdag is Swart op uitnodiging van het bestuur net als een aantal van zijn oud-ploeg genoten in Athene aanwezig om de alom verwachte triomf tegen Lo- komotiv Leipzig bij te wonen. „Dit Ajax", meent hij, „is nog niet zover als wij destijds. De ploeg werkte gisteravond onder lei ding van fysiotherapeut Pim van Dord een lichte training af. „Dé reactie moeten we nog afwach ten", aldus Van Dord, „maar de manier waarop het vanavond ging viel mij honderd procent mee. Opvallend was dat Ronald Spelbos tijdens de laatste oefen sessie voor de eindstrijd voluit meetrainde. zit in een opbouwfase en moet nog groeien. Maar dat is logisch. Mi chels heeft er ook vijfjaar over ge daan ons op dat niveau te krijgen. Dit team heeft echter zoveel kwali teit, dat er straks een elftal staat, dat zich met de top van Europa kan meten. Daar ben ik van overtuigd". Net als bij Sjaak Swart is bij Ger rie Mühren de betrokkenheid met het voetbal en Ajax in het bijzon der erg groot, zij het dat zijn fana tisme niet zo ver gaat als dat van zijn ex-ploeggenoot. „Nee, ik ga niet naar Athene. Voor de televisie zie je het veel beter dan in zo'n sta dion", predikt hij stellig. De 41-jari- ge Volendammer speelt nog bij de amateurvereniging Aalsmeer, maar aan het einde van deze com petitie heeft de technisch begaafde middenvelder het eindstation van zijn even succesrijke als indruk wekkende carrière bereikt. Negen jaar was Mühren in dienst van Ajax, voordat hij in '76 naar Betis Sevilla vertrok. Driejaar later keer de hij terug naar Volendam, waar na nog een dienstverband volgde bij MVV (1 jaar), Seiko Hong Kong (1 jaar) en DS'79 (2 jaar) om vervol gens het laatste profseizoen op de vertrouwde voetbalgrond van zijn geboorteplaats af te sluiten. Volgend seizoen treedt Mühren toe tot de technische staf van eer ste divisionist Volendam, bij welke vereniging hij momenteel reeds een deel van de jeugd traint. Johan Cruijff benaderde hem enkele maanden geleden voor dezelfde job bij Ajax. „Ik heb nee gezegd", aldus Mühren, „omdat ik al eerder afspraken had gemaakt met trainer Jan Brouwer van Volendam". Dat Ajax dit seizoen een einde heeft gemaakt aan de anonieme tocht door Europa heeft de Volen dammer goed gedaan, „maar", zo bekrachtigt hij de visie van Sjaak Swart, „Ajax is er nog lang niet. Ik bedoel het zeker niet denigrerend, maar echte topclubs heeft Ajax niet gehad. Het waren vrijwel uit sluitend tweede- en derde rangs- ploegen. Gelukkig trouwens, want dat komt het opbouwproces alleen maar ten goede. Het Europa-Cup toernooi voor landskampioenen is veel sterker en dan had ik het nog wel eens willen zien. Dat neemt niet weg, dat ik geniet van dit Ajax. Het spel is gebaseerd op het maken van doelpunten en niet op het voorkomen daarvan. Rekening houden met elkaar, maar niet met de tegenstander. Daar gingen wij ook altijd van uit. Vergelijken is moeilijk, omdat er in het interna tionale voetbal zoveel is veranderd, maar ik vind het spel van deze ploeg net zo mooi als dat van ons destijds. Het is een georganiseerde puinhoop in het veld en dat is een typisch kenmerk van het totaal voetbal". Meedogenlozer „Ons elftal was iets uitgebalan- ceerder en wij waren meedogenlo zer. We hadden bovendien echte winners in het team, zoals Nees kens, Keizer en Cruijff. Van Basten is zo'n speler, maar moet interna tionaal nog rijpen. In die zin is het niet zo slecht, dat hij naar AC Mi lan gaat. Dan komt het vanzelf wel. Bovendien wordt hij dan ook wat slimmer. Voor Ajax is zijn vertrek evenwel een enorm verlies. Zo'n man vind je niet zo snel. Zeker niet een spits, die zo goed in het sys teem past". Een transfer, die Ajax en het Ne derlandse voetbal volgens Arie Haan, de trainer van Anderlecht, toch weer zal terugwerpen. „Wan neer Van Basten en Gullit weg zijn, krijg je hetzelfde effect als in '73, toen Cruijff en Neeskens bij Ajax vertrokken", benadrukt de man, die als invaller zijn eerste Europese finale in '71 bekroonde met het be vrijdende tweede doelpunt. „Op zo'n moment begin je weer op nieuw. Dat Ajax nu zover is geko men, is een eerste lichtpuntje. Meer niet. Het betekent allerminst dat het Nederlandse voetbal uit het dal is geklommen. Kijk maar naar de nationale ploeg. Het zal erg moeilijk worden het EK te halen". Eigen waarde Niet in de laatste plaats om er be roepshalve zelf voordeel uit te ha len, volgt spelersmakelaar Piet Keizer de prestaties van de Am sterdammers met meer dan gewo ne belangstelling. Zijn oordeel: „Cruijff heeft een eigen speelwijze ontwikkeld, die gebaseerd is op de persoonlijke kwaliteiten van de jongens. Hij laat de spelers zoveel mogelijk in hun eigen waarde, za delt ze niet op met ingewikkelde taktische concepten en geeft ze bo vendien in het veld een grote mate van vrijheid. Dat geeft zoveel zelf vertrouwen, dat ze - los van welke tegenstander dan ook - in staat en bereid zijn de aanval te zoeken. DEN HAAG (ANP) - Het is voor FC Den Haag maar goed dat de com petitie bijna is afgelopen. De eredi- Daarin ligt de grote kracht van dit elftal. En vergeet de trainer natuur lijk zelf niet. Dat is een slimme vos". Jan Mulder denkt heel anders over de kwaliteiten van de Amster dammers. De ex-speler van Ander lecht kwam drie jaar voor Ajax uit, maar miste door een blessure de Europese eindstrijd van '73 en moest uiteindelijk om die reden ook zijn carrière beëindigen. „Ajax voetbalt best leuk, maar verdedi gend is het niks", merkt de Volks krant-columnist met een badine rende ondertoontje op. „Ik vind het maar middelmatige spelers. In mijn tijd zat het defensief heel wat beter in elkaar. Ajax heeft op dit moment best een aardig elftal, maar een topteam is het beslist niet, laat staan dat de ploeg te ver gelijken is met Dynamo Kiev of Bayern München. Internationaal stelt het heel weinig voor. Zeker niet als je kijkt naar de clubs, die Ajax in dit toernooi heeft getrof fen. Dat zijn uitsluitend tweede en derde rangselftallen geweest. Ik vind die roem voor Cruijff dan ook schromelijk overdreven. Ik ben een fan van de voetballer Cruijff, maar niet van de trainer. Vooral dat ingewikkelde gebabbel. Hij praat nog virtuozer dan hij vroeger speelde". visionist is aardig bezig het pu bliek van zich te vervreemden. De laatste, zo op het eerste gezicht ge slaagde poging daartoe, deed de vereniging gisteren in het thuis duel tegen VW. Waarschijnlijk was het veroveren van een punt (1- 1) het enige dat telde in de strijd tegen de degradatie, anders is de lamlendigheid in het Zuiderpark nauwelijks voor te stellen. De gastheren mochten daarnaast blij zijn dat de Venloërs eigenlijk het liefst het duel met een telex hadden afgedaan, dat punt leek hun ook wel leuk. Lastig is alleen dat er nog meer mensen op een duel afkomen dan alleen de 22, in dit geval zelfs 25, spelers en drie mannen die het spel moeten lei den. De 4700 toeschouwers, zeker zij die van een goede partij voetbal houden, waren de dupe. Na een begin dat niets interes sants opleverde, leefde het duel op door de vervanging van Pablo Plak. Niet dat de middenvelder het zo slecht deed, alleen zijn vervan ger Groenendijk zorgde eindelijk voor wat lijn in het spel van de gastheren. Bijkomend voordeel was dat Lankhaar zich niet langer bezighield met de opbouw, of wat daar voor door moest gaan. Hij kon weer gewoon achter een tegenstan der gaan aanlopen. Eén van die aardige momenten van Groenendijk leidde tot het Haagse doelpunt. Na een lange bal van Groenendijk, speelde Morley Ringels simpel uit. Roox was kans loos op de inzet in de verre hoek. In de 62ste minuut viel de gelijkma ker. Een corner werd door Goenen- dijk slecht weggewerkt. Invaller Burhenne schoot door een melee van spelers raak. Met 1-1 kreeg VW waar het rechts op kreeg. AZ-Utrecht Bijna een uur hield AZ het eigen doel knap afgeschermd. Toen de monstreerde Willaarts zijn talent door de AZ-verdedigers met een knappe solo te misleiden, waarna Verrips zijn pass verzilverde (0-1). Utrecht verzuimde daarna door te drukken en toen Eykenbroek Bal- tus verving door Baars en Loggie zijn oude positie mocht opzoeken, sloop de onzekerheid de Utrechtse formatie binnen. Dat werd door Visser tien minuten later werd al uitgebuit. Hy hielp AZ met een schitterend afstandsschot aan de gelijkmaker (1-1).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17