Smit-Kroes blijft voorstander hoge snelheidstrein EHHI 'Als je echt wilt winnen lukt 't ook' Hobby zwaar uit de hand gelopen Boer geen boswachter PAGINA 16 Will WOENSDAG 13 MEI 1987 Nieuwe Nederlandse kampioenen la tin-dansen het hoor, kan ik niet stil blijven zit ten. Wat latin zo bijzonder maakt, is dat elke dans een verhaal in zich heeft. Bijvoorbeeld de pasodoble. Dat is een Spaanse dans gebaseerd op het stieregevecht. De matador misleidt de stier met zijn rode lap. Samen beelden wij dat uit. De man is dé matador en de vrouw de rode lap. Het is een erg trotse, arrogante dans. De rumba", zo vervolgt van der Veek, "is een verleidingsdans, terwijl de cha-cha-cha een meer ondeugend karakter heeft. Dat moet je allemaal in de dans laten zien. Je moet entertainen, het pu bliek moet het mooi vinden. Wij hebben daarin een zekere vrijheid, hoewel de meeste danspassen en bewegingen vastliggen. Dat is in ternationaal vastgesteld, gelukkig maar, anders had ik met Rachell veel langer moeten oefenen om te kunnen Talent Rachell Janssen is een natuurta lent. Op haar veertiende nam een vriendje haar mee naar dansles en nog geen zes maanden later danste ze al haar eerste competities. Een vegetarisch dieet, goed slapen, ge zond eten en vooral veel trainen zijn volgens haar de geheimen van het succes. "Het is gelukkig niet zó zwaar en streng als ballet. Je moet gewoon gp7onH leven en aan con ditietraining doen. Iemand die twee minuten danst, spant zich even erg in als iemand die acht ki lometer heeft hardgelopen". zegt ze. "Talent is natuurlijk ook be langrijk, je hebt dan net dat beetje meer om te kunnen winnen", vindt Van der Veek. Hij is terughoudend over wat een danscarrière vandaag de dag kost. "De kosten zijn zo onvoorstelbaar hoog dat iemand die niet danst dat niet kan begrijpen. Als ik zeg dat een uur dansles, gegeven door een goede leraar, ruim 50 gulden kost, word ik voor gek verklaard. Maar als je zelf in die wereld zit, heb je dat geld er gewoon voor over". De kosten lopen echter zo hoog op dat Peter en Rachell op zoek zijn gegaan naar een sponsor en die hebben ze gevonden in de persoon van een machinefabrikant "We zijn de eersten in Nederland die daar mee zijn begonnen. De naam van de firma staat tijdens de wedstrij den op onze kostuums. Dat klinkt misschien raar, maar je moet het wedstrijddansen meer zien als sport, net zoals het wedstrijd- schaatsen. En daar moeten we ook naar toe, vind ik. Bovendien zou den we dan kunnen meedoen aan de Olympische spelen, zolang we nog amateurs zijn. In het Olym pisch comité praten ze daar al over", weet Van der Veek. Ingrijpende gevolgen voor groene hart (foto Nanno Bloupot) Thijs Rijlaarsdam in zijn 'schilderijenboerderij' in Nieuwkoop die vrijdag wordt geopend. Nieuwkoper verbouwt boerderij tot expositieruimte LISSE - "Als je echt goed bent, dans je schijnbaar moeiteloos. En als je echt wilt winnen, dan lukt dat ook". Aan het woord is Lisse- naar Peter van der Veek (26), sinds zaterdag samen met zijn Nieuwzee- landse partner Rachell Jansen (21) Nederlands kampioen in het latin- dansen. door Kees Haakman Kort achter elkaar dansten ze in Den Haag de rumba, samba, jive en de pasodoble, daarbij luidruchtig aangemoedigd door familieleden en vrienden. Van de 24 geselecteer de koppels waren zij bij publiek en jury favoriet. Peter en Rachell ken nen elkaar pas zeven maanden. Keihard trainen en het prettige on derlinge contact hebben volgens het winnende danspaar tot het uit eindelijke succes geleid. "Het moet klikken, je moet qua persoonlijkheid op elkaar zijn afge stemd en dan gaat het goed", zegt Van der Veek. Volgens zijn partner hoeft een danspaar niet per se een intieme relatie te hebben. "Als de karakters maar met elkaar overeen komen", zegt ze in nog gebrekkig Nederlands. Beiden dansten voorheen met ie mand anders. Peter werd vorig jaar NIEUWKOOP - Het is geen toeval dat de 'schilderijenboerderij' van Thijs Rijlaarsdam aan de Nieuw- veenseweg in Nieuwkoop vrijdag avond wordt geopend door de oud voorzitter van het Europees parle ment, Cornelis Berkhouwer. "Ei genlijk is Berkhouwer net als ik een agrariër, die veel van kunst houdt. We hebben wel eens samen gesproken en we bleken dezelfde opvattingen te hebben over kunst", aldus de 34-jarige verzame laar. door Jeannette van Haatten Rijlaarsdam is een perfectionist, zowel in het verbouwen van zijn boerderij tot expositieruimte als in de keuze van zjjn collectie. Werken Heineken koopt grond Rijndijk 7 HAZERSWOUDE - Heineken heeft het terrein gekocht aan de Rijndijk nummer zeven. Met de ge bouwen die erop staan. Het is nog niet bekend wat er met de grond gaat gebeuren. Heineken weigert uitspraken te doen over de prijs die is betaald voor het terrein dat 11 hectare groot is. Volgens voorlichter W.C.A. In- genhoven is het niet de bedoeling dat Heineken de brouwerij in Zoe- terwoude gaat uitbreiden in de richting van Hazerswoude. "We zit ten nog ruim genoeg in onze huidi ge gebouwen. Ook hebben we nog genoeg grond in Zoeterwoude. We hebben het terrein puur gekocht met het oog op de toekomst. Con crete plannen zijn er nog niet". De voormalige eigenaar van de grond, C.N.M. de Groot, wil geen commentaar geven. Volgens In- genhoven hoeft de man niet te ver huizen. "we hebben de grond ge kocht", aldus de woordvoerder. "Dat is vporlopig alles". reeds Nederlands kampioen met Yvonne Gijbeis die inmiddels met het dansen is gestopt. Rachell kon niet goed opschieten met haar Nieuwzeelandse partner. Een danslerares in Londen bracht Van der Veek en Jansen met elkaar in contact en het klikte meteen. Ze wonen nu in Lisse en besteden het grootste deel van hun tijd aan het dansen. Top Intussen volgt het Lissese paar nog steeds danscursussen, want hoewel ze nog amateurs zijn, stre ven ze naar de professionele top. Rachell verdient nu nog wat bij als fotomodel. Peter staat achter de bar van een discotheek in Lisse. Daar trainen ze ook iedere dag twee tot drie uur. Rek- en strekoe- fenigen, hardlopen en het hele dansrepertoire worden afgewerkt. De laatste dagen oefenen ze vooral een aantal ballroom-dansen. Komend weekeinde staat namelijk het Nederlands kampioenschap ballroom-dansen op het program ma, een wedstrijd die ze waar schijnlijk niet zullen winnen om dat ze daarin niet zijn gespeciali seerd. Van der Veek: "Dansen is mijn lust en mijn leven, maar de latin- dansen blijven favoriet. Ten eerste swingt die muziek enorm. Als ik waar hij niet achter staat komen zijn galerie niet binnen. Het heeft ruim zes jaar geduurd voor hij zijn boerderij en zijn collectie zover gevorderd achtte, dat hij aan een officiële opening dacht. Vrijdag avond komen de genodigden, de week daarna is er de hele dag open huis voor belangstellenden. Koeien De kunstgalerie heeft het karak ter van de gezellige boerderij, die zij eens was, behouden. "Dit hier beneden is de deel, de stal waar vroeger de koeien stonden", wijst Rijlaarsdam aan. "Deze stal is na tuurlijk helemaal opengebroken en opgeknapt, want de afscheidin gen en voerbakken moesten eruit. Er moest een plavuizen vloer wor den gelegd, waaronder een comfor tabele vloerverwarming is aange bracht. Als je naar boven gaat, kom je op wat vroeger de hooizolder was. Die is ook verbouwd en wordt eveneens als expositieruimte ge bruikt. Voor de opening komt bo ven een zitje van wilgentenen meu bels". Gevraagd hoe iemand er toe komt zijn veestapel weg te doen en in plaats daarvan schilderijen te gaan verzamelen, zonder hiervoor een opleiding te hebben gevolgd, antwoordt Rijlaarsdam dat hij zijn hele leven belangstelling voor kunst heeft gehad: "Met dit mooie plassengebied, waar ik middenin woon en zo van houd, is het eigen lijk begonnen. Veel kunstenaars zijn met een schildersezel deze pol ders ingetrokken om er te werken. Denk maar aan de Haagse School, die een grote binding met Nieuw koop had. En nog steeds trekt deze streek schilders van grote klasse aan". Streekkunstenaars, zoals Henricus Rol en Toon Koster, zijn dan ook in zijn verzameling goed vertegenwoordigd. Het wereldbe roemde meisjeskopje van Vermeer is op de Nieuwveenseweg ook te bezichtigen, maar dan als bedrieg lijk echte kopie van Rol. Een speciaal plaatsje in de col lectie van de vroegere landbouwer hebben de gouaches van Jan Wee- nink, die vooral vogels schildert. Men moet ze bijna aanraken om zich te overtuigen van het feit dat het geen foto's zijn, maar schilde rijen die zo fijn zijn gemaakt dat men de veren van een vogel kan tellen. Lijsten 'Het is een hobby, die zwaar uit de hand liep", omschrijft Rijlaars dam zelf zijn werk, waartoe ook het maken van lijsten behoort. Dat doet hij in een tweede monumenta le stal, die naast de 'schilderijen boerderij' ligt. Rijlaarsdam: "Het is de bedoeling dat deze stal in de verre toekomst ook als expositie ruimte wordt gebruikt. Maar daar ben ik voorlopig nog niet aan toe, ik wil eerst even de kat uit de boom kijken". Als Rijlaarsdam wordt wegge- roepen omdat een bezoeker aan de vroege kant blijkt te zijn, vertelt as sistente Loeki van Veen verder over zijn werk: "Het is niet alleen dat iemand de kans heeft een le venslange ambitie waar te maken, maar men moet die kans ook we ten te grijpen. De boerderij, die ui termate geschikt bleek als exposi tieruimte, was al jarenlang in het bezit van de familie. Om een collec tie van zo'n vijfhonderd schilderij en bij elkaar te krijgen, moetje ge woon de boer op". "Je moet voortdurend beurzen en tentoonstellingen aflopen. En om er dan mee te gaan handelen, bij bedrijven aan te bellen en te vertellen wie je bent en watje doet, daarvoor is lef vereist. Het komt zo vaak voor dat bedrijven veel geld uitgeven voor mooie vloerbedek king en meubels en dan maar een poster aan de muur hangen. Ik ge loof niet dat zoiets uit geldgebrek gebeurt. Ze vergeten het gewoon. En voor dit werk moet je een oog voor kunst hebben. Dat kun je wel een beetje ontwikkelen, maar ei genlijk moet je met dat speciale oog voor wat goed is en wat niet worden geboren. Met Rijlaarsdam is dat het geval". Rijlaarsdam begint inmiddels niet alleen in de directe omgeving, maar ook daarbuiten bekendheid te krijgen. Bedrijven op het nieuwe industrieterrein van Nieuwkoop, maar ook particulieren van veraf weten de Nieuwveenseweg te vin den. Er is volop keuze uit iedere periode van de Nederlandse schil derkunst, of het nu gaat om het klassieke, of om het modernere genre. Ieder schilderij wordt gele verd met een certificaat van echt heid en levensbelang van de ma ker. Rijlaarsdam schildert ook zelf, maar laat geen eigen werk zien. Het resultaat van zijn arbeid als huisschilder bij het ombouwen van zijn boerderij rechtvaardigt echter alleen al een bezoek aan de permanente expositie. DEN HAAG/REGIO - Mi nister Smit-Kroes van ver keer en waterstaat blijft vooralsnog vasthouden aan een nieuwe spoorlijn voor de train a grande vitesse (TGV), ook wel hoge snel heidstrein genoemd: Hoe wel de minister gistermid dag tijdens een mondeling overleg met de Tweede Ka mercommissie voor verkeer duidelijk maakte nog geen definitief oordeel te heb ben, is volgens haar de TGV in Nederland alleen zinvol als "de karakteristieke ken merken van het fenomeen" worden gehandhaafd. Een van die kenmerken is de snel heid die tot driehonderd kilometer per uur kan oplopen. Voorwaarde is dan wel een kaarsrechte spoor lijn. Als tot aanleg van een nieuwe lijn wordt besloten, betekent dat een doorsnijding van open gebie den in Brabant en Zuid-Holland. Het Groene Hart van Holland zou door de TG V-lijn tussen Rotter dam en Amsterdam in tweeën wor den gedeeld. De provincie Zuid- Holland heeft zich daar al tegen uitgesproken. Ook minister Nij- pels, partijgenoot van Smit-Kroes, heeft eerder al verklaard dat het openhouden van het groene hart van Holland voor hem een van de belangrijkste doelstellingen is van zijn ruimtelijke ordeningsbeleid. De hoge snelheidstrein zal als de plannen worden uitgevoerd een aantal grote steden in Europa met elkaar verbinden. Er zijn plannen voor een lijn tussen Parijs e*i Lon den via de nieuw aan te leggen Ka naaltunnel eri een lijn Parijs-Brus sel-Amsterdam, waarbij ook Keu len als eindstation wordt genoemd. De TGV zou een concurrent moe ten worden van het auto- en vlieg verkeer. Berekeningen hebben uit gewezen dat een groot deel van de mensen zijn auto zal laten staan als de snelle trein er is. Ook het vlieg verkeer binnen Europa zal een deel van de passagiers verliezen, is uit gerekend. In Nederland zou de trein bij Roosendaal het land in komen en via Rotterdam naar. Amsterdam Centraal of Schiphol gaan. Er zijn voor het stuk tussen Rotterdam en Amsterdam verschillende tracé's in studie. Een van de mogelijkhe den is via de bestaande spoorlijn Rotterdam-Den Haag-Amsterdam. Een tweede en tot op dit moment de favoriet van de minister is een nieuwe lijn dwars door de provin cie, waarbij de TGV vlak langs Al phen aan den Rijn en dwars door de Haarlemmermeer rijdt. Sinds kort is er ook een derde variant waarbij de TGV langs bestaande lijnen via Amsterdam-Amstel on Breukelen naar Harmeien spoort en vandaar via een nieuwe lijn vlak voor Rotterdam-Alexander aan sluiting krijgt op de bestaande ver binding Utrecht- Rotterdam. Geen van de grote fracties sprak een voorkeur uit voor een van de drie tracé's in tegenstelling tot de PPR en SGP. Zij willen dat de TGV via de bestaande lijn Rotter dam-Den Haag-Schiphol gaat. De lijn zou dan wel moetenworden verbeterd. Ook het D66-Kamerlid Wolffensberger liet blijken weinig te voelen voor een nieuwe lijn dwars door het Groene Hart van Zuid-Holland. PvdA-woordvoerder Castricum vroeg zich af of de TGV op een be staand traject niet veel rendabeler zou zijn. De aanleg van een nieuwe lijn vergt forse investeringen en bovendien is er voor de TGV, die ook wel flitstrein wordt genoemd, in Nederland weinig eer te beha len. De afstanden zijn veel korter en verder zijn er grote stedelijke gebieden waarin niet te hard kan worden gereden, aldus Castricum. Minister Smit-Kroes, die giste ren van de commissie toestem ming kreeg om 'voorzichtig' op de ingeslagen weg door te gaan, noemde het nog te vroeg om een definitieve keus te maken, maar wees op een in haar ogen levens groot nadeel van het gebruik van bestaande lijnen. Op die routes kan als ze zijn aangepast voor de TGV toch maar 160 a 170 kilometer per uur worden gereden. En dat is in de ogen van de bewindsvrouw te langzaam. Zij zei te kiezen voor een "optimale vorm" van de flitstrein. En dat betekent een nieuwe lyn waar snelheden van 300 kilometer per uur mogelijk zijn. De routes Rotterdam-Den Haag-Amsterdam en Rotterdam-Harmelen-Amster- dam vindt de minister minder aan trekkelijk, maar werden door haar niet uitgesloten. Bij de route via Harmeien speelt overigens mee dat Schiphol niet wordt aangedaan. Ook dat noemde Smit-Kroes een nadeel. Of de flitstrein-ooit in Amster dam zal aankomen, hangt overi gens in hoge mate af van België. Vooral in Vlaanderen is er op grote schaal verzet tegen de supersnelle trein, maar Smit-Kroes had goede hoop dat haar Belgische collega voldoende steun zou krijgen voor het project. Hij had haar afgelopen maandag tijdens een bezoek van Smit-Kroes aan België verklaard dat de regering in Brussel achter het plan staat. De minister kondigde verder aan dat in juni wordt begonnen met de nodige procedures op het gebied van milieu en ruimtelijke orde ning. In september zal het kabinet dan een standpunt innemen, waar na de Europese ministers in het na jaar bijeen komen om de zaak te bespreken. "Als het huidige tijds- schema wordt gehandhaafd, kun nen begin 1990 de definitieve be sluiten vallen", aldus Smit-Kroes. WOENSDAG Leiden Laktheater - F Act 'Toen', 20.30 uur Schouwburg - Introdans 'Kwartetten'. 20.15 uur. Kijkhuis - films: 'De wisselwachter', 20 en 22.15 uur, 'Vroeger is dood', 19.30 uur, 'The French Lieutenant's Woman', 21.45 uur. DONDERDAG Leiden Pand Pieterskerkhof 6 - lezing onder het thema 'rechtsstaat en sturing', 16 uur. Oegstgeest Dienstencentrum - Lijtweg 9, thema avond vrouwentrefpunt 'Aletta' over vrouwen in de overgang, 20.30 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, klaverjassen en sjoelen bij buurtvereniging 'De Bui tengewonen', 20 uur. Muzenhof - Gordijnsingel, film Film kring 'Abel', 20.30 uur. Voorschoten Kasteel Duivenvoorde - Veurseweg, concert Amsterdams Gitaartrio, 20.30 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 8 tot vr 15 mei door: Alphenaren op inbraakpad ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft vannacht vier inwoners uit die plaats aange houden bij pogingen tot inbraak. De eerste werd in de kraag gevat in het magazijn van een stereo- en witgoedhandel in winkelcentrum De Ridderhof en drie anderen bij een inbraakpoging in Avifauna. NIEUWKOOP - De boeren in Nieuwkoop zitten niet te wachten op be moeienis door het rijk als het gaat om hun cultuurlandschap. De gemeen te past zelf goed genoeg op haar natuurgebieden, men is immers bezig met een instandhoudingsplan voor het plassengebied. In deze trant heeft een meerderheid van de commissie ruimtelijke ordening gereageerd op een nota die door het rijk was gestuurd. De notitie gaat over een gebied van Nieuwkoop dat wordt begrensd door de moerassige delen van de plassen en het riviertje De Meije. De Ziende begrenst het aan de westkant en het natuurgebied De Haeck aan de oostzijde. Het rijk heeft het gebied verdeeld in een reservaatsgebied (370 hectare) en een beheersgebied (180 hectare). Het reservaatsgebied zou eigendom van de overheid moeten worden zodat het weer tot natuur grond kan worden bestemd. In het beheersgebied moeten de natuur waarden worden behouden in samenwerking met de boeren. De meeste commissieleden zijn niet enthousiast over het bericht van het rijk. Alleen PvdA'er A.H.M. de Brouwer vindt dat de nota een denken op hele lange termijn is, waarbij instandhouding van de natuurwaarden het hoofddoel is. Hij merkt op dat bij unieke botanische waarden het verklaren van een terrein tot reservaatsgebied zeker gerechtvaardigt. A.P.M. Noordergraaf (CDA) vindt de notitie niet overtuigend. "Voor de agrariërs staat er niets tegenover", aldus de CDA'er. Hij is bang voor verpaupering van reservaatsgebieden. "En een zelfstandige boer moet trouwens geen boswachter worden". WD'er R. Niezen vindt alles een inbreuk op het privé-ondernemer- schap. Volgens hem springen de boeren zorgvuldig genoeg om met de grond. Inmenging van het rijk is overbodig. De Vereniging tot Behoud en Beheer van het Veenweidegebied der gemeente Nieuwkoop is ter plekke gaan kijken in de veenweidegebie- den. Vergeer wijst als lid van deze vereniging op het feit dat menig bedrijf de veestapel al heeft verminderd door allerlei voorschriften. i der Veek, sinds zaterdag de Nederlandse kampioenen in het latin-dansen voor voor de kampioenschappen ballroom- dansen, korfiend weekend. Volgend jaar hoopt het Lissese pels zijn al erg sterk, we zullen er tuigd. Rachell Jansen vult aan: danspaar de wereldkampioen- hard voor moeten trainen, maar als "En als een ander paar ook dat ge- schappen te winnen. Van der je het gevoel hebt de beste te zijn voel heeft, moeten wij gewoon be- Veek: "De Nederlandse danskop- dan lukt het, daarvan ben ik over- ter zijn".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16