'Onderwijssysteem niet berekend op anderstaligen' Iiischrijving bejaarden voor woning makkelijker Dr. L. van den Berg-Eldering buitengewoon hoogleraar interculturele pedagogiek: Patiënten Bastiaans mogen in villa blijven Funtronics mag geen cds verkopen Texaco moet schuld van garage Janson hard maken Gemeente versoepelt regeling WOENSDAG 13 MEI 1987 LEIDEN LEIDEN - "In het noordwesten van Europa heeft men indertijd be slist onvoldoende doordacht wat de gevolgen zouden zijn van het werven van arbeidskrachten uit het mediterrane gebied. De komst van zo'n grote groep migranten geeft altijd problemen". Prof.dr. L. van den Berg-Eldering, sinds kort buitengewoon hoogleraar in de in terculturele pedagogiek aan de Leidse Universiteit, is overigens niet van plan haar leerstoel te ge bruiken om het accent op die pro blemen te leggen. Haar leerop dracht is pedagogiek, in het bijzon der de opvoeding en het onderwijs aan kinderen uit etnische minder heden. door Annemiek Ruygrok In 1978 promoveerde mevrouw Van den Berg op een proefschrift over Marokkaanse gezinnen in Ne derland. Voor die studie vertoefde zij enige tijd in Marokko, waar zij gezinnen bezocht van 'gastarbei ders' die hun gezin binnenkort naar Nederland zouden laten over komen. Daar kwam zij meer te we ten over de achtergronden van het gezinsleven in Marokko. Vervol gens onderzocht zij in Nederland de veranderingen in het culturele patroon van die gezinnen. "Maar er is natuurlijk nog geen goed beeld van wat er op lange termijn veran dert. Ik ben dan ook van plan om over een tijd die gezinnen - in to taal ging het om 45 - weer eens op te zoeken. Dan pas krijg je een idee wat er voor hen nu eigenlijk anders geworden is. Veranderingen in cul turen gaan nu eenmaal langzaam". Er is tot nu toe nog weinig gede tailleerd onderzoek gedaan naar veranderingen in gezinnen van de ze immigranten als ze tien jaar in Nederland zijn. Dat zal een van de aandachtspunten van mevrouw Van den Berg worden. Een belang rijk voorbeeld: dochters van Ma rokkanen uit het rif-gebied (het platteland) gaan niet veel naar school. Dat houdt verband met de scheiding der seksen. Meisjes mo gen niet met jongens in één klas zitten. Maar hier in Nederland be staat de leerplicht. "Het is belang rijk om te zien hoe doelstellingen ten opzichte van meisjes gaan ver anderen. Wat is de invloed van het hier wél en langer volgen van on derwijs? Wat zijn de gevolgen voor die meisjes en het gezin waaruit ze komen?" Een ander voorbeeld: doelstel ling van de Marokkaanse opvoe ding is om de kinderen tot goede moslims te maken. "Wat voor mo gelijkheden zijn daartoe in Neder land? Wordt die doelstelling veran derd of bijgesteld?" Het onderzoek van mevrouw Van den Berg en haar medewerkers zal zich niet be perken tot Marokkanen alleen. Ook Turkse, Surinaamse en Chine se gezinnen zullen door haar en haar medewerkers onder de loep worden genomen. Stroom In het midden van de jaren vijf tig kwam de stroom mediterrane werknemers naar Nederland op gang. In het begin waren het vooral Spanjaarden en Italianen, later kwamen Turken en nog later Ma rokkanen. Tussen 1975 en 1980 kwamen de gezinsherenigingen op gang; de piek daarvan bij Marok kanen lag in het begin van de jaren 80. Hoe de houding van de Neder landse maatschappij ten opzichte van deze mensen verandert, blijkt wel uit de benaming: heetten ze eerst gastarbeiders, later werd dat buitenlandse werknemers en ver volgens culturele minderheden. De nota-Roolvink (uit 1970) spreekt nog van: "Nederland is geen immigratieland en mag het nooit worden. Deze mensen zijn migranten". Een naam, die erop duidde dat ze "vanzelf wel weer weg zouden gaan". In de jaren tachtig kwam men echter tot de conclusie dat een groot aantal van deze mannen en hun inmiddels overgekomen gezinnen noord west-Europa nooit meer zouden verlaten. Officieel heten de gastar beiders van toen nu dan ook immi granten. Al wil niet elk land zich op die term vastpinnen: "West-Duits- land blijft halsstarrig van migran ten spreken. Dat land voert een zeer formele politiek. Wil de moge lijkheid openhouden om hen op een of andere manier, via premies en dergelijke, terug te laten gaan". Mensen die in een ander land gaan wonen, moeten zich aanpas sen aan de maatschappij. Ander som moet die maatschappij ook zijn ingesteld op andere culturen. Dat geeft van weerskanten proble men, hoewel immigranten vaak zeggen geen problemen te hebben. "Jullie hebben problemen met ons", is vaak hun weerwoord". 'Anderhalf Het Nederlands onderwijssys teem was en is nog steeds nauwe lijks ingericht op onderwijs aan an derstaligen. Van den Berg: "Vaak wordt de term 'tweede generatie' gebezigd. Die slaat dan op de kin deren van immigranten die op late re leeftijd hier zijn gekomen. Het gaat in dit geval om kinderen van acht tot vijftien jaar. Dat is eigen lijk niet de tweede generatie maar de 'anderhalf-generatie'. Die vindt moeilijk aansluiting op school en later op het werk. In dit verband wordt dan van een verloren gene ratie gesproken. Ik geloof ook dat het wat het onderwijs betreft om een verloren generatie gaat. Het systeem is niet berekend op kinde ren die niet vanaf het begin van de basisschool Nederlands onderwijs hebben genoten. In Nederland zijn ongeveer 140 internationale scha kelklassen geweest voor die gene ratie. Het was de bedoeling dat zij daarna zouden doorstromen naar het reguliere voortgezet onderwijs en verder. Maar in de meeste geval len vormden die schakelklassen het eindonderwijs. Er was hele maal geen doorstroming". Het Nederlands onderwijssys teem is, aldus mevrouw Van den Berg, niet berekend op kinderen met een anderstalige achtergrond. Nederlands als tweede taal nè Ara bisch is niet mogelijk. "Aan dat feit kun je geen oordeel over het Ne derlandse onderwijssysteem afme ten. Ik denk dat geen enkel onder wijssysteem op anderstalige leer lingen is gericht. Maar het is wèl een verklaring voor het feit, dat die doorstroming niet van de grond kwam". Achterstand Om kinderen van immigranten een betere kans te geven is er on derzoek nodig en kennis van die andere culturen. Vandaar dat pro fessor Van den Berg ingenomen is met haar benoeming, omdat het de bedoeling is dat er een onderzoeks programma en onderwijsaanbod uit voortkomen die blijvend zijn. Een van de projecten waarmee zij en haar medewerkers nu bezig zijn is om de achterstand van kinderen van immigranten ten opzichte van hun leeftijdgenoten te verkleinen. "Die achterstand komt medé om dat ouders uit die landen niet ge wend zijn te spelen met hun kinde ren om ze zo iets te leren. Er is nu een project om moeders van Turk se, Marokkaanse, Surinaamse èn Nederlandse kinderen te stimule ren om elke dag een bepaalde acti viteit met hun kinderen te doen. Het is de bedoeling om de moeders eens in de veertien dagen bij elkaar te laten komen om de activiteiten te bespreken. Het uiteindelijke doel is om de kinderen schoolrijp te maken en hun meer kansen te bieden". In de publieke opinie komen kinderen van immigranten vaak naar voren als de ordeverstoorders, de randgroepjongeren. Onder Ma rokkaanse jongeren is dat vaker het geval dan onder Turkse. Vol gens mevrouw Van den Berg is het belangrijk om niet alleen de pro blemen op te lossen, maar ook te bepalen hoe men zélf over de sa menleving moet denken. "Het ver schil met de komst van bijvoor beeld de Indische Nederlanders in Professor dr. L. Van den Berg-Eldering. onlangs benoemd tot buitengewoon hoogleraar interculturele pedagogiek in Leiden: "Ik wil niet zeggen dat hulpverleners de problemen in stand houden, maar meer en meer moet men zich afvragen of al die projecten moeten worden gedaan". (foto Jan Holvast) de jaren 50 is dat er nü zoveel hulp verleningsinstellingen zijn geko men. Hele bevolkingsgroepen le ven van die problematiek. Ik wil niet zeggen dat hulpverleners de problemen in stand houden, maar meer en meer moet men zich afvra- ■gen of al die projecten wel moeten worden gedaan". Hulpverleners "Wat bijvoorbeeld slecht aan slaat zijn taallessen met een ver borgen emancipatiedoelstelling voor vrouwen van immigranten. Je moet geen activiteiten organiseren waardoor ze vreemd van hun groep komen te staan. Die vrouwenpro jecten komen de mannen hun neus uit. Je moet niet iets ontwikkelen wat niet bij die groepen past. Als hulpverlener moet je goed de risi co's taxeren". Hulpverleners moeten uiterst voorzichtig zijn met het tussenbei de komen in gezinnen. Als voor beeld noemt zij de rel rond een Ma rokkaans meisje in Amersfoort. Dat zou uitgehuwelijkt worden in Marokko en dat werd in Nederland met man en macht tegengehouden. "Dat meisje is in Nederland terug gekomen. Maar de vader heeft later het hele gezin mee naar Marokko genomen. Wat de media hier schre ven dat het meisje zou moeten trouwen met een veel oudere man, is overigens niet waar. Bij het uit huwelijken wordt wordt gelet op een voor het meisje acceptabele kandidaat. Wat voor baat hebben die ouders erbij om hun dochter aan een man van 90 uit te huwelij ken? Bovendien is er in de meeste gevallen begrip van de ouders wanneer het meisje een kandidaat beslist niet accepteert". Een meisje dat het gezin ont vlucht, kan in een isolement ko men te verkeren. Dan is zij louter en alleen aangewezen op de Neder landse samenleving. "Dat kan even leuk zijn, maar ik heb ook een ge val meegemaakt dat zo'n meisje zes jaar van haar familie geschei den was en niet meer in het gezin kon terugkeren". Hulpverleners moeten volgens mevrouw Van den Berg van indivi dueel cliënt-gerichte benadering overstappen op gezinsbenadering. Die weg wordt meer en meer be wandeld. Mede dankzij het onder zoek van prof. Van den Berg, komt men in Nederland tot de conclusie dat onze normen en waarden an ders zijn en dat die niet zonder meer kunnen gelden voor gezin nen uit het gebied rondom de Mid dellandse Zee. Ondersteuning De ondersteuningsgroep voor ouders en relaties van verslaaf den heeft op 25 mei om 20.00 weer een bijeenkomst aan de Koppen- hinksteeg 15 te Leiden. Deze groep, een initiatief van Ex'85, komt een keer in de twee weken bijeen. De avonden worden door de deelnemers als waardevol er varen. Er is veel ruimte om te praten, om ervaringen uit te wis selen en om elkaar te ondersteu nen. Informatie bij Ellen de Groot, 071-176958 of Paul van Olffen 171-144366. Aktief Wijkvereniging Aktief sluit voor wat het bingo-spelen betreft het seizoen op donderdag 14 mei af in de grote zaal van het club gebouw, Berlagestraat 2, Leiden. De avond is voor iedereen toe gankelijk vanaf half acht. Ruilbeurs Op vrijdagavond 15 mei houdt ruilclub Koningskerk een ruil- avond voor verzamelaars van postzegels, munten, prentbrief kaarten, lucifermerken en siga renbandjes. Iedereen is welkom tussen zeven en tien uur in de au la van de Dr. Van Voorthuysen- school, Marnixstraat 104, Leiden. Inlichtingen: 071-312513. Duivensport Postduivenvereniging De Blauwkras nam deel aan een wedvlucht vanuit Peronne. De uitslag: 1,3,10 combinatie Nieu- wendijk; 2 B. v.d. Wetering; 4 A. Houwelingen; 5 A. Witteveen; 6,7 P. Landensbergen; 8 J. Rozier; 9 N. Nievaart. Ook Postduivenvereniging Lei derdorp nam deel aan een wed vlucht vanuit Peronne: 1 R. Kap- pentein; 2,6,8 P. Sloos; 3 G. Hen- drikse; 4 E. Broug; 5,10 D. van Seggelen; 7 J. van Laar en zn.; 9 J. Knijnenburg. Postduivenvereniging De Snel- vlieger vloog uit vanuit Peronne: 1,3,4 combinatie J en N; 2,6 B. Vlekke; 5,7 J. Groenendijk; 8 F. Jansen; 9 L. v.d. Tuin; 10 P. v.d. Tuin. Postduivenvereniging De Reis duif: 1 W. v.d. Hoogt; 2,5,7,8,10 W. Kop; 3 A. v.d. Dop en zn.; 4,9 M. de Groot en zn.; 6 S. v.d. Hoven. Ook LPC vloog vanuit Peron ne: 1,5 A. Singeling; 2,9,10 K. Le- febré; 3 K. v.d. Broek; 4,7 P. de Haas; 6 C.J. v.d. Horst; 8 J.C. v.d. Meijden. De postduivenvereniging De Vriendenclub vloog eveneens vanuit Peronne: 1,8 L. Koopman; 2 Th. Dongelmans; 3,6 combina tie Bodijn/Vinkesteyn; 4,5,9 com binatie Kooy/Werkhoven; 7 F.J. Compier; 10 A. Bink. Postduivenvereniging Het Oos ten: 1 A. Pracht; 2,10 P. Juffer- mans; 3,5,7 R. v.d. Nieuwendijk; 4 J. Smit; 6 combinatie Van Put ten/Van Weeren: 8 T. van As en zn.; 9 C. v.d. Berg. Postduivenvereniging De Rijnklievers: 1,7 J. v.d. Wal; 2,3,4 J. Kok; 5,8 J. en R. van Ley den; 6,9 A. de Vries; 10 A. Houders. Postduivenvereniging De Zwa luw vloog vanaf St. Quentin: 1,2,6,10 Brouwer-de Best; 3 W. v. Ommen; 4 K. Jansen; 5,7 J. v.d. Kooij; 8 P. van Wissen; 9 J. Hoo- gervorst. LEIDEN - Een zang- en dansgroep van Papoea's trad gisteravond op tijdens de informatie-avond voor de ouders van leerlingen van basisschool De Zonnewijzer. Vanwege het tienjarig bestaan van deze school is er een project voor leerlingen over de Asmat-Papoea's in Irian Jaya. De opbrengsten van de daaruit voortvloeiende activiteiten zijn bestemd voor de scholen in dat gebied. Morgen is de Zonnewijzer van half tien tot elf uur voor iedereen geopend. Er worden openbare lessen gegeven en er wordt een videofilm over de school vertoond. Tevens is er een tentoonstelling over de Asmat-Papoea's te zien. (foto Holvast) LEIDEN - Bejaarden kunnen in de toekomst in Leiden gemakkelijker aan een nieuwe woning komen. Binnenkort hoeven 65-plussers niet meer ieder jaar hun inschrij ving als woningzoekende te verlen- OEGSTGEEST - De nieuwe eige naar van de dependance waarin tien patiënten van prof. dr. J. Bas tiaans zijn ondergebracht, heeft zich bereid verklaard om het ge bouw nog enkele maanden na de overdracht aan het Centrum '45 te verhuren. Het ziet ernaar uit dat zij nu in deze villa op het terrein van het psychiatrisch ziekenhuis Ende geest in Oegstgeest kunnen blijven tot de - vertraagde - bouw van de nieuwe kliniek bij het Centrum '45 klaar is. De directeur behandelzaken van het Centrum '45, de psychiater J.N. Schreuder, heeft dit desgevraagd meegedeeld. Aanvankelijk leek het waarschijnlijk dat voor de patiën ten tijdelijk een ander onderdak gezocht moest worden, omdat de dependance op 1 januari moet wor den opgeleverd en de nieuwbouw pas voorjaar 1988 in gebruik kan worden genomen. Prof. Bastiaans, internationaal bekend om zijn behandeling van oorlogs- en geweldsslachtoffers, wordt dit jaar 70. De afgelopen we ken is geadverteerd voor een arts die hij in zijn behandelmethoden kan inwerken. Volgens Schreuder zijn er kandidaten die op korte ter mijn kunnen beginnen, „mis schien zelfs meer dan een". Het be stuur van Centrum '45 blijft ervan uitgaan dat Bastiaans op 1 novem ber afscheid neemt. Maar mis schien is daarna een vorm moge lijk waarin hij optreedt als consu lent of supervisor, aldus Schreu der. gen. Wekelijks zullen de vrij geko men woningen die geschikt zijn voor bejaarden in een advertentie van de gemeente worden opge somd. Een simpel briefkaartje naar de gemeente is dan voldoende om voor een van de huizen in aanmer king te komen. Het college heeft gisterochtend besloten de woonruimteregels voor bejaarden te versoepelen om dat is gebleken dat veel ouderen bij een poging een nieuwe woning te verkrijgen, struikelen over de strenge gemeentelijke richtlijnen. Wethouder Tesselaar (volkshuis vesting): "Het komt nog al eens voor dat bejaarden ergens een ge schikte woning leeg zien staan en de gemeente vragen of ze daar naar toe mogen verhuizen. Dan blijkt dat ze niet geregistreerd staan om dat bijvoorbeeld de registratie niet tijdig is verlengd en gaat de nieuwe woning dus niet door". Die problemen wil de gemeente nu voorkomen: ouderen hoeven zich voortaan maar eenmaal te re gistreren, daarna wordt de inschrij ving jaarlijks stilzwijgend ver lengd. In de wekelijkse advertentie worden de voor ouderen geschikte leegstaande woningen vermeld. In het totaal beschikt Leiden over 1700 woningen die voor bejaarden geschikt worden geacht. Het gaat om woningen op de begane grond of op een verdieping wanneer in het betreffende pand tenminste een lift aanwezig is. Gemiddeld ko men er per week vier van dit soort woningen vrij. Wie geïnteresseerd is, hoeft slechts een kaartje naar de ge meente te sturen om er voor in aan merking te komen. Deze voorbe drukte kaartjes worden op grote schaal in Leiden verspreid. De reactie moet binnen drie dagen na de publicatie binnen zijn. De kan didaten worden vervolgens door de gemeente geselecteerd. Daarbij wordt de voorkeur gegeven aan ou- LEIDEN - Bij een zaak in geluids apparatuur aan de Breestraat zijn gisterochtend een 17-jarige Am sterdammer en een 52-jarige vrouw, eveneens uit Amsterdam, aangehouden. Het tweetal trachtte een videorecorder ter waarde van 3300 gulden uit de etalage te ont vreemden, maar werd daarbij door het personeel betrapt. deren die over een medische indi catie beschikken. Vervolgens is de oudste onder de belangstellenden aan de beurt. Uiteindelijk worden drie kandi daten voor een woning naar de be treffende woningbouwvereniging verwezen. Volgens Tesselaar mag aangenomen worden dat er altijd een van de drie de woning neemt omdat de mensen zelf hebben ge reageerd en de animo om te verhui zen dus al aanwezig is. Naast de advertentie worden de leegstaande bejaardenwoningen ook aangekondigd op een bandje dat telefonisch te beluisteren is. Tesselaar verwacht dat het nieuwe systeem na de zomer in werking kan treden. Donderdag wordt het aan de raadscommissie volkshuis vesting voorgelegd. DEN HAAG/LEIDEN - Funtro nics, het bedrijf aan de Botermarkt dat handelt in elektronische appa ratuur, mag geen compact disc- spelers meer verkopen of andere apparaten die geschikt zijn voor hi- Fi-weergave. Een uitzondering wordt gemaakt voor apparatuur die in combinatie met computers kunnen worden gebruikt. Rechtbankpresident mr. Por- theine heeft dat besloten naar aan leiding van het kort geding dat ver huurder Edho bv van de Breestraat Passage, waarin Funtronics is ge vestigd, had aangespannen. Edho bv voelde zich tot het kort geding gedwongen omdat een andere huurder, de firma Overgaauw, in de Breestraat Passage het alleen recht op de verkoop van geluidsap paratuur had gekregen. Toen Fun tronics met de verkoop van goed kope cd-spelers begon, schoot dat in het verkeerde keelgat van Over- gauw. Funtronics moet nu 24 uur na betekening van het vonnis stop pen met de verkoop. Voor elke overtreding van dit verbod moet het bedrijf een dwangsom van vijf duizend gulden betalen. DEN HAAG/LEIDEN - De olie maatschappij Texaco moet de eis hard maken dat garage Janson aan het Leidse Levendaal een schuld heeft bij het bedrijf van een half miljoen gulden. Texaco vroeg vori ge week in kort geding de Haagse rechtbankpresident toestemming om beslag te mogen leggen op de panden van de garage. Maar die eis heeft mr. Portheine voorlopig niet toegewezen. Wel verbood hij Jan son brandstof van een ander merk te verkopen terwijl de naam Texa co overal te zien is op en bij de ben zinepomp. Texaco beweert dat Janson al ja ren slecht zijn rekeningen betaalt. Hij zou steeds bedragen inhouden op de rekeningen. Om dat aan te tonen overlegde de oliemaatschap pij vorige week rekeningen en an dere papieren. Maar mr. Portheine vond een en ander niet overtui gend genoeg. „Texaco kan niet aannemelijk maken dat Janson on voldoende heeft betaald", aldus de president in zijn vonnis. Verder eist Texaco zeven cent per liter brandstof die Janson bij andere maatschappijen koopt, om dat Texaco niet meer wil leveren totdat de volgens de maatschappij nog openstaande rekeningen zijn betaald. Al met al is de schuld vol gens Texaco opgelopen tot een half miljoen gulden. Maar de eis van ze ven cent per liter brandstof zal zeer waarschijnlijk nooit gehonoreerd worden. Want Janson pleegt geen wanprestatie, aldus de rechtbank president in zijn vonnis, nu Texaco de kraan heeft dichtgedraaid. „Janson moest wel elders inko pen", aldus mr. Portheine. De rechtbankpresident consta teerde dat de zaak in een impasse zit. In dit „bijzondere geval" wil hij een poging doen alsnog tot een op lossing te komen. Tot 17 juni krij gen Texaco en Janson de tijd hun gelijk door middel van rekeningen en dergelijke aan te tonen. Pas daarna zal mr. Portheine besluiten of de vordering terecht is en of er beslag mag worden gelegd. In afwachting van die zitting mag Janson vanaf het moment dat het vonnis is betekend geen brand stof meer van andere merken ver kopen, terwijl de naam Texaco overal opstaat. Als hij daarmee toch doorgaat, raakt hij per dag een dwangsom van 2000 gulden kwijt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15