TAD LEIDEN 'Welke leerling laat zo'n kans op een goed cijfer schieten?' Gesprek tussen gemeenten en Shell over apartheid LEIDSCH DAGBLAD I Directeur Louise de Coligny over fraude: Streelonuziekschool Kort geding over opknappen huizen s WOENSDAG 13 MEI 1987 (Vervolg van pagina 1) van het centraal schriftelijk, die in eerste instantie op de school zelf worden vastgesteld, waren opmer- LEIDEN - Directeur De Zoete van kelijk in vergelijking met hun eer de Louise de Coligny-scholenge- dere prestaties. De mededeling van meenschap zit lelijk in zijn maag de fraude door de onderwijsin- met de fraude met examenopga- spectie afgelopen vrijdag, beves- ven die op zijn school is ontdekt, tigde zijn vermoeden. Vier van zijn leerlingen worden Voor een preciese reconstructie hierdoor vermoedelijk van het dit van de fraudezaak is het nog te jaar gehouden examen uitgesloten, vroeg, het onderzoek dat momen- "Ik zeg niet dat het goed is wat de- teel plaats vindt moet daarover uit- ze leerlingen hebben gedaan. Maar sluitsel geven. Het vermoeden is als je een goed cijfer nodig hebt om echter dat een van de leerlingen de te slagen, wie laat dan zo'n kans opgaven in handen kreeg van een schieten. Die leerlingen zijn 16 kennis die bij de Staatsdrukkerij jaar, die realiseren zich op zo'n mo- op een afdeling werkte waar de op- ment toch niet wat voor gevolgen gaven in de enveloppen werden ge- hun gedrag kan hebben. Ik vind daan en naar de scholen werden het zo verschrikkelijk triest voor verstuurd. Deze leerling dacht een die kinderen". drietal vrienden te helpen door ze De Zoete had al zo'n vermoeden een afschrift van de opgaven te ge- dat er iets niet klopte bij de exa- ven. Toen de ouders van de leer mens van het viertal. De resultaten ling het bedrog ontdekten, deden zij aangifte bij de onderwijsinspec tie. Volgens directeur De Zoete heb ben zijn leerlingen niets betaald voor het verkrijgen van de opga ven. Het verhaal gaat echter dat in een later stadium de opgaven door de inmiddels ontslagen medewer ker van de Staatsdrukkerij wel voor geld zouden zijn verhandeld. De Zoete noemt bedragen van 50 tot 75 gulden. Er zouden maximaal (_)n.Q6rZOeK 50 exemplaren zijn doorverkocht. roep kunnen gaan bij de onder wijsinspectie. "Als het mijn kind betrof, zou ik altijd bezwaar aante kenen. De vraag is of je er rekening mee kan houden dat informatie over de examens op een dergelijke wijze aan de leerlingen wordt toe gespeeld. Ik zal die ouders in ieder geval niet zeggen dat ze geen be zwaar moeten maken". Doortrapt LEIDEN - De Streekmuziekschool houdt op 23 mei een slotmanifesta tie van het project Zuid-Amerika. Op de slotmanifestatie, zaterdag 23 mei in de Stadsgehoorzaal, gaan de deuren om tien uur 's ochtends open. In de grote zaal is een markt met stands van de Wereldwinkel, waar Latijnsamerikaanse produk- ten en kunstvoorwerpen kunnen worden gekocht. Ook is er een boe kenstand en men kan een Chileen se weefster en pottenbakker aan het werk zien. Op alle halve uren, te beginnen om half elf, treden professionele muziek- en dansgroepen op. Tege lijkertijd wordt in de foyer een open podium gehouden waar origi nele en bewerkte Latijnsameri kaanse volksmuziek voor gitaaren semble en kamermuziek van com ponisten als Villa Lobos, Alberto Ginastera en Ariel Ramirez ten ge hore worden gebracht. De avond wordt besloten met meeslepende Latijnsamerikaanse dansmuziek. Het dagprogramma duurt van tien tot vijf uur, het avondpro gramma van kwart over acht tot twaalf uur. In verband met de af- sluiting van de Breestraat bestaat dë~ouders de mogelijkheid om te parkeren op het terrein van Van Gend en Loos De Zoete: "Het is natuurlijk stom van die leerlingen. Maar aan de andere kant vind ik dat de Staatsdrukkerij er voor had moe ten zorgen dat examenopgaven niet kunnen wegraken. Dit had ge woon niet mogen gebeuren". De Zoete heeft inmiddels met de vier gepraat. Zij hebben de fraude toe gegeven. "Je komt er alijd wel ach ter wat er aan de hand is", zegt de Zoete: "Je kan het afleiden uit de resultaten van de examens en ge ruchten verspreiden zich snel. Zo'n leerling kan gewoon niet vol houden dat hij niets heeft gedaan, daar is hij gewoon niet slim en doortrapt genoeg voor". Dat laatste wijst er volgens de directeur ook op dat van enige opzet om te frau deren nauwelijks sprake was. "Ze werden bewust in verleiding ge bracht en grepen hun kans. Je hoort mij dan ook niet zeggen dat die leerlingen niet meer bij ons te rug hoeven te komen". Volgens De Zoete wordt het vier tal uitgesloten van het examen dat dit jaar is afgenomen. Hij vermeldt daar echter nadrukkellijk bij dat deze leerlingen te gen een dergelijke beslissing in be- Dat de examenopgaven wellicht zijn doorverkocht, heeft ertoe ge leid dat op andere sèholen onder zoek is gedaan naar de resultaten van leerlingen. Vooralsnog heeft dat geen verdachte zaken opgele verd. De cijfers van leerlingen van andere scholen in Leiden en Al phen aan den Rijn, geven de direc ties van die scholen geen reden te veronderstellen dat daar fraude zou zijn gepleegd. Maar niet in alle gevallen is dat eenvoudig te controleren. Wat de talen betreft worden de zogenaam de CITO-testen (meerkeuze-vra- gen) nagekeken door de computer van dat instituut in Arnhem. Pas over enkele weken zijn dan de prestaties van leerlingen bekend en kan worden bekeken of die enigszins sporen met eerder be haalde resultaten. "Ik durf mijn handen niet voor leerlingen in het vuur te steken". stelt W. Hut, conrector aan de ge- LEIDEN - De gemeente Leiden meentelijke scholengemeenschap heeft met 40 andere gemeenten Albanianae: "Maar zelfs als iemand Shell uitgenodigd voor een ge- een opvallend cijfer haalt, twijfel ik sprek over de apartheid in Zuid- aan fraude. Je hebt nu eenmaal Afrika en de manier waarop die geen bewijsmateriaal en er is altijd kan worden bestreden. Het is de wel iemand die eens hoger scoort bedoeling dat het gesprek tussen dan normaal. Naar mijn idee wordt een delegatie van de gemeenten en de zaak opgeblazen wat alleen de multinational in het openbaar maar onrust teweegbrengt". plaatsheeft. LEIDEN - De leerlingen van de Pacelli-school aan de Damlaan namen vandaag op feestelijke wijze hun school opnieuw in gebruik. Het gebouw werd voor een bedrag van ongeveer drie ton opgeknapt. De scholieren voerden vanochten een aantal toneelstukjes op in de nieuwe aula van de school. (foto Jan Holvast) Redactie: Simone van Drial en Meindert van telefoon 144941, toestel 217 of 222. Publiekstrekker De TROS kan opgelucht adem halen. Dit jaar kan de publiek- trekkende activiteit van deze omroep ongehinderd doorgang vinden. De gemeente Leiden lag vorig jaar twee weken voor opna me van het televisieprogramma 'Te Land, ter zee en in de lucht', plotseling knap dwars. Uit on derzoek van het hoogheemraads schap bleek namelijk dat het wa ter van de Nieuwe Rijn, waar de wedstrijd plaatshad, ernstig ver vuild was. Op de valreep moes ten maatregelen worden getrof fen. Want het is voor deelnemers bepaald geen pretje om allerlei ziektes op te lopen als ze in het water van de Nieuwe Rijn plon zen. Dat laatste is natuurlijk wel het leukste van het hele spel. Als alle deelnemers de overkant ha len, is het niet erg vermakelijk meer. Het onderdeel 'hoog en droog' is bij de TROS goed bevallen en de omroep wil de sleutelstad de ze zomer op donderdag 2 juli weer aandoen. Over het water worden twee kabels gespannen en maloten uit het hele land (zelfs enkele Duitsers doen mee) mogen proberen met zelfge maakte vehikels de overkant te halen. Hoe meer deelnemers er in het water storten, hoe groter de lol. Het feest is pas compleet als iemand kopje onder gaat. Dit jaar is er wat de gemeente betreft geen vuiltje aan de lucht. Of liever gezegd: in het water. Ambtenaar Hein van Woerden, die bij dergelijke klussen na mens de gemeente optreedt, zegt dat de waaghalzen voor eigen ri sico een duik nemen in het water van de Nieuwe Rijn. Niet dat de kwaliteit van het water nu zo is verbeterd. De gemeente lijkt echter nu van haar koudwater vrees genezen te zijn. Het was vo rig jaar tenslotte ook de eerste keer. De eerste keer valt. nooit Het is gebleken dat Leiden als enige stad vraagtekens heeft ge steld bij de kwaliteit van het wa ter. Alle andere steden en havens die de TROS aandoet met het programma, hebben er nooit een punt van gemaakt. Van Woerden zegt dat ervaring heeft uitgewe zen dat er geen narigheid is voor gevallen. Een medische hulppost zal ook dit jaar alle schrammetjes behandelen, zodat de kans op het uitbreken van de meest ver schrikkelijke ziektes onder de deelnemers, nagenoeg is uitge sloten. Dit tot opluchting van Publiekstrekker (2) Er komt geen speciaal bassin meer in het water van de Nieuwe Rijn. Vorig jaar werd een stuk speciaal 'afgezet' met zeilwanden die in het water werden geplaatst als afscheiding. In het aldus ont stane bassin werden duizenden liters schoon drinkwater werden gepompt. Daarme werd het vuile water zodanig verdund om de kwaliteit van het geheel aan vaardbaar te maken. Brandweercommadant Mark twijfelde vorig jaar ernstig aan het effect omdat geen bodem plaat was aangebracht. Van Woerden geeft nu toe dat het des tijds weinig heeft geholpen. "Het spuiten van schoon water had tot gevolg dat er vuil van de bodem werd losgewoeld. Daar schoten we dus weinig mee op". Nu worden met het hoogheem raadschap afspraken gemaakt over het verversen van het water in de Leidse grachten. Dat wordt geregeld gedaan, maar nu zal dat ook vlak voor de opnames ge beuren. "Maar de kwaliteit van het water is toch al verbeterd", beweert Van Woerden. "Er zijn praktisch geen riolen meer op de grachten aangesloten en bij de Nieuwe Rijn is de doorstroming verbeterd nu de werkzaamheden op de Hoogstraat voorbij zijn". Het programma is een publiek strekker van de eerste orde, zo wel op televisie als tijdens de op namen. Zeer aantrekkelijk voor de VW die voor de promotie van onze geliefde stad moet zor gen. Hoeveel directeur Hugens op tafel moet leggen om het pro gramma tijdens de Lakenfeesten binnen de singels te krijgen, wil hij niet kwijt. Er moet in ieder geval worden gezorgd voor za ken in de 'facilitaire sfeer'. Met andere woorden: Leiden moet opdraaien voor kosten die zijn gemoeid met wegafsluitingen, toezicht politie en ga zo maar door. We kunnen echter wel gerust zijn, want "de kosten staan in goede verhouding met de pro motie die de stad ervoor terug krijgt", aldus Hugens. Er wordt op vrijdag 10 juli als het ware een Leidse reclamespot van een uur op de Nederlandse buis uitge zonden. Bovendien komt het programma op het net van onze oosterburen. Deze gaat nog eens vergezeld met een documentaire die de Bayrische Rundfunk vo rig jaar over Leiden heeft ge maakt. Volgens Hugens is dat filmpje van zeer hoge kwaliteit. We kunnen dus deze zomer hele bussen vol Duitse toeristen in de binnenstad verwachten. Zo beta len die kosten zich weer terug. Hugens is kortom een zeer te vreden man. Hij hoopt wel op herhaling van het succes van vo rig jaar. "Dat was een groot suc ces. Het bood spektakel met mis schien niet de hoogste graad van humor, m^ar toch heel leuk. De stad komt op een goede wijze in beeld en daar zit ik hier tenslotte voor". Freewave "De dagen van Freewave zijn geteld". Die kreet staat in een anonieme brief die aan de bure len van dit dagblad is gericht. Nu hebben we meestal het land aan anonieme brieven. Soms is dat zinvol, als de schrijver op schrij nende toestanden wijst. Of als de schrijver het slachtoffer kan wor den van represailles in de breed ste zin van het woord. De schrij ver moet dan in zekere mate wor den beschermd. Maar meestal gaat het om mensen die anoniem veel geluid willen voortbrengen, maar daarvoor niet durven uitko- die brullen als leeuwen, maar niet meer zijn dan lachwekkende muizen. "Wij, de bewoners van Leiden moeten u vertellen dat Radio Pi raat Freewave het niet gemakke lijk zal krijgen. Zij storen name lijk. De RCD (de vooral bij Free wave bekende controledienst die piraten opspoort. Naar verluidt kennen de medewerkers van Freewave en die van de RCD el kaar inmiddels zo goed dat ze bij elkaar op de koffie gaan. red.) zal ook acties tegen de piraat blijvèn ondernemen. Ze zullen alles doen om de piraat het zwijgen op te leggen. Zo zal ook de RCD zeer binnenkort Freewave iedere dag uit de lucht worden gehaald zodra ze hun horen", zo staat in de brief. Krasse taal die niet geheel van onwaarheid is gespeend. Want de laatste dagen is sprake van een verhoogde activiteit van de RCD. Zowel gisteren als eergis teren is de piraat uit de lucht ge plukt en is de zender, die was op gesteld op het flatgebouw aan - zoals zo vaak - de Arendshorst, in beslag genomen. Zou er een lek zitten bij de politie? Persvoorlichter van de politie Dick Graveland moet er een beetje om lachen. "Nou nee. de RCD is een zelfstandige dienst. Die bepaalt zelf wanneer en waar er wordt opgetreden. Als het zover is, krijgen wij een seintje en verlenen wij assistentie. Bij de RCD zou dan het lek moeten zitten", schertst Graveland. Eigenlijk zit de justitie met de handen in het haar. Bij de politie zijn ze de tel inmiddels volledig kwijtgeraakt. Alleen bij benade ring is nog bekend hoe vaak de piraat uit de lucht is geplukt. Wij houden het op bijna 50 keer of Freewave moet vlak voor het be zorgen van deze krant weer uit de lucht zijn gehaald. Acties, zelfs massale, hebben de piraat nog niet voorgoed het zwijgen kunnen opleggen. Nu is er dus een groep opgestaan die denkt namens alle Leidenaren te spreken. De groep biedt zelfs vijf gulden als er aandacht aan de ac tie tegen Freewave wordt be steed. Die zijn ze dan mooi kwijt. We verwachten toch vandaag of uiterlijk morden die vijf piek in een gesloten enveloppe op de redactie. Maar liever hebben we dat de schrijvers zich bekend maken en eens zakelijk de klach ten over de piraat op een rijtje zetten waaraan deze krant dan aandacht kan besteden. Volgens een woordvoerder van Shell is het doorgaan van het ge sprek overigens twijfelachtig. "Wij zijn best bereid met gemeenten over de apartheid te praten. Ons bedrijf heeft dat al eerder gedaan met onder meer Amsterdam en Utrecht. Wij zijn echter niet bereid om in het openbaar in discussie te gaan. Wij willen een kwaliteitsge- sprek voeren. Wanneer er publiek aanwezig is, zijn er altijd politici die voor de bühne gaan staan pra ten". Shell is het ook niet eens met de noemer waaronder het gesprek plaatsheeft. "Als er met ons een ge sprek wordt gevoerd, omdat wij model staan voor steun aan het apartheidsregime, zullen wij er niet aan deelnemen". Volgens de woordvoerder neemt de multina tional een defintief standpunt in over deelname aan het gesprek wanneer de uitnodiging daarvoor binnen is. Die uitnodiging is giste ren door de gemeente Leiden ver zonden. Er is nog geen datum voor een eventuele bijeenkomst vastge steld. Door de gemeente Leiden zijn vorige maand 80 gemeenten aange schreven met het verzoek om mee te werken aan een gesprek met Shell. Dit is gebeurd op initiatief van de wethouders Van Dongen en Bordewijk. Veertig gemeenten hebben positief gereageerd op de uitnodiging van Leiden. De tachtig gemeenten die een uitnodiging hebben ontvangen, zijn volgens een woordvoerder geselecteerd omdat "van die gemeenten de in druk bestond dat zij een motie over de apartheidsproblematiek had den aangenomen". Volgens de woordvoerder is het de bedoeling van de gemeenten dat in alle open baarheid wordt gesproken. De woordvoerder van de ge meente zegt dat Shell niet voor het gesprek wordt gevraagd om in een zondebok-positie te worden ge plaatst. "Er zijn in totaal 29 Neder landse bedrijven in Zuid-Afrika ac tief. Shell is gekozen als een voor beeld. De gemeenten willen met het bedrijf praten over de gedachte dat economische maatregelen doeltreffend kunnen zijn om de apartheid te bestrijden". DEN HAAG/LEIDEN - Bewoners van de Oosterstraat en de Munni- kenstraat moeten meewerken aan het opknappen van hun woningen. Als ze dat weigeren, loopt de huiseigenaresse, de Woningbouw vereniging Leiden, mogelijk een overheidssubsidie voor het op knappen van de 113 woningen in de twee straten en de onmiddellij ke omgeving mis. Daarom spande de vereniging twee kort gedingen aan tegen een huurder in de Mun- nikenstraat en een huurster in de Oosterstraat om te eisen dat ze als nog hun medewerking verlenen aan het opknappen van hun wo ningen. Het draait in feite alleen om het vervangen van de houten raamko zijnen. Alle andere werkzaamhe den, zoals het herstellen van het voegwerk, het vernieuwen van de dakbedekking en de werkzaamhe den aan de gas- en elektriciteitslei dingen, zijn al uitgevoerd. De woningbouwvereniging heeft gekozen voor kunststoffen kozij nen voor de ramen beneden en voor de vensters in de dakkapel len. Kunststof is goedkoper in on derhoud dan hout, verklaarde mr. Van Duren gisteren de keus van zijn cliënte, de woningbouwvereni ging. Het vervangen van de kozij nen is dringend noodzakelijk, om dat de houten ramen verrot zijn. Bovendien betaalt de rijksover heid alleen subsidie als alle wonin gen worden opgeknapt. De huur ders zijn ook verplicht dergelijke werkzaamheden toe te staan, wees mr. Van Duren op het huurregle- ment. Omdat de aannemer over en kele weken klaar is, zal het onder houd aan de twee woningen spoe dig moeten plaatshebben. Anders moet de aannemer later terugke ren, waardoor een en ander weer meer kost. De advocaat van de huurster uit de Oosterstraat, mr. Sprenger, be nadrukte dat zijn cliënte de kunst stoffen kozijnen niet alleen lelijk vindt, maar bovendien weinig functioneel. Nu heeft ze beneden twee schuiframen, het kunststof fen kozijn heeft slechts een boven- raampje. En in de dakkapellen ko men ramen die naar binnen opens laan. Dat gaat ten koste van de toch al beperkte ruimte in de kleine wo ning, aldus de advocaat. Al met al vindt hij plaatsing -van kunststof fen kozijnen een „grote aantasting van het woongenot", die zijn cliën te zich niet behoefde te laten wel gevallen. Uitspraak volgt over een week. File van 12 kilometer LEIDEN - Gisterochtend is tussen Leiden en Leidschendam een file van 12 kilometer ontstaan, nadat een vrachtwagen van een melkfa briek op de oprit vanaf de Europa- weg naar Amsterdam een deel van zijn lading was verloren. Daarbij kwam een grote partij chocolade melk en glas op het wegdek te recht. waardoor de rijbaan werd geblokkeerd. Door de file ontston den eveneens vijf kettingbotsin gen. Politie en Rijkswaterstaat hebben het wegdek schoonge maakt en na een uur was de groot ste drukte opgelost. Vrouw lastig gevallen LEIDEN - Een Leidse vrouw heeft bij de politie aangifte gedaan, na dat zij gisteravond op het fietspad tussen Regenboog en Stellingmo- len in de Merenwijk was lastigge vallen door een bromfietser. De man ging achter haar rijden en kneep haar een paar keer in het achterwerk. De aanrander was vol gens de vrouw klein van postuur en reed op een damesbromfiets. D LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13