Omzet van loopt sterk Gasunie terug 'Meer eerbied verwerven voor werk van de huisvrouw' China wil meer handel met EG Bezuinigingen NS kosten 1800 banen NEPAL BIJ STOUTENBEEK Door daling van olieprijzen Kopie paspoort mag ook Pleidooi voor vrijere markt in de landbouw stoutenbeeh Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen bestaat 75 jaar DINSDAG 12 MEI 1987 PAGINA 7 GRONINGEN (GPD/ANP) - Als de gasprijs zo laag blijft als op het ogenblik, zal de omzet van de Nederlandse Gasunie dit jaar dalen tot rond de veertien miljard gulden. De omzet bedroeg in 1985 nog ruim 34 miljard en daalde vorig jaar met 31 procent tot 23,5 miljard. Dit als gevolg van de lagere olieprijzen, waaraan de aardgasprijs is gekoppeld. Dat blijkt uit het gisteren verschenen jaarverslag. Gasunie verwacht dit jaar een om zet te maken van niet meer dan veertien miljard gulden, een be drag dat schril afsteekt tegen de re cord-omzet in 1985, toen voor 34,3 miljard gulden aardgas werd dat het gasverbruik in de particu liere huishoudens daalt, ondanks het feit dat er jaarlijks ongeveer 100.000 nieuwe aansluitingen bij komen. Het is een gevolg van een geleidelijke vernieuwing kocht. Overigens heeft de dalende woningbestand met goed geïso- omzet geen invloed op het bedrijfs- leerde huizen en het toenemen van resultaat, doordat uiteraard ook de energiezuinige apparatuur. Dit jaar inkoopprijs is gedaald (Gasunie verwacht de Gasunie ongeveer Verleden jaar kwam 55 .procent van het door Gasunie ingekochte gas uit het Groningen-veld, tegen 63 procent een jaar eerder. De tweede leverancier is het Conti nentaal Plat, waar in 1986 een kwart van het gas vandaan kwam. boort niet zelf, maar koopt het gas in van onder meer de NAM). Verle denjaar was de brutowinst 118 mil joen gulden tegen 119 miljoen een jaar eerder. De verminderde geldomzet is slechts voor een zeer gering deel toe te schrijven aan een afzetda ling. Gasunie verkocht verleden jaar acht procent minder gas, voor al als gevolg van gedaalde expor- miljard kubieke meter minder aardgas aan de gasdistributiebe- drijven te leveren. Ook neemt de verkoop aan elektrische centrales verder af door het inzetten van meer kolengestookte eenheden. Tegelijk met het jaarverslag ver scheen ook het jaarlijkse Plan van Gasafzet. Daaruit blijkt dat Neder land riant in zijn gasvoorraden zit. Ondanks de nieuwe exportcon- ten. De belangrijkste veroorzaker tracten, op basis het omzetverlies is de daling van de internationale olieprijs, in combinatie met de sterk in koers gedaalde dollar. Olie en gas wor den in dollars genoteerd. Ook dit jaar neemt de gasver- koop weer af, gedeeltelijk door het verder dalen van het exportvolu me, maar erg opvallend ook door een lager verbruik in het binnen land. Dit laatste onder meer door- de ko mende jaren 280 miljard kuub aardgas aan het buitenland wordt verkocht, is er na 25 jaar (de ge bruikelijke planperiode) nog zeker 426 miljard en mogelijk zelfs 586 miljard kuub over. Ruim voldoen de, zegt de Gasunie, 'voor nog ja renlang binnenlands verbruik'. De rol van 'Slochteren' in de gas- voorziening neemt af. Dit als ge volg van het beleid, dat er op ge- PEKING (GPD/ANP) - China wil weer toetreden tot de GATT, de or ganisatie die handel en tarieven re gelt. De volksrepubliek wil de han del bovendien minder sterk dan voorheen richten op de Verenigde Staten en Japan en meer op de Eu ropese Gemeenschap. De Chinese minister-president Zhao Ziyang heeft dit gisteren laten blijken in besprekingen met premier Lub- Van Nederlandse kant is een nieuw Chinees lidmaatschap van het GATT toegejuicht. China be hoorde tot een van de oprichters van de overeenkomst, maar trad daaruit aan het eind van de jaren veertig terug. Lubbers en Van den Broek hebben hun Chinese gasthe ren echter duidelijk gemaakt dat de westerse landen nogal beducht zijn voor China als volwaardige bers en minister Van den Broek handelspartner. Door de zeer goed- (buitenlandse zaken) tijdens hun bezoek aan Peking. UTRECHT (ANP) - Bij de Neder landse Spoorwegen (27.000 werk nemers) zullen tot 1990 naar ver wachting 1800 arbeidsplaatsen een 'sociaal beleidskader', dat on der meer moet voorzien in om-, her- en bijscholing en overplaat sing van personeel. Bij de 1800 ba loren gaan als gevolg van de bezui- nen gaat het om een 'bruto' getal, niging van 300 miljoen gulden. De Pas als de helft van het te bezuini- treinreizigers zullen van de bezui nigingen niets merken. Treinen zullen niet minder vaak gaan rij den; er worden vooralsnog geen lij- gen bedrag, 150 miljoen gulden, opnieuw is verdeeld voor nieuw beleid kan NS zeggen hoeveel ar beidsplaatsen de bezuinigingsope- kope arbeidskrachten die China heeft, zou de toetreding van China tot de GATT de internationale eco nomische verhoudingen drastisch kunnen doen verschuiven. Lub bers drong er bij de Chinezen op aan duidelijker te zijn over allerlei regels en importbeperkingen. Volgens Lubbers kennen de Chi nezen bij de hervorming van hun economie opvallende betekenis toe aan de technologische ontwik kelingen. „Dat is één van de drijf veren in de openheid naar andere landen". Bij de expansie van de Chinese economie doet zich het probleem voor van een tekort aan harde valuta. De volksrepubliek probeert dat op te lossen door de export te vergroten en tracht in het buitenland leningen te krijgen. Tij dens het bezoek van de Nederland se ministers en een Nederlandse delegatie van zakenlieden zal in dit kader een raamovereenkomst met de Amrobank worden gesloten over kredietverlening. Op de de tails daarvan wilde Lubbers niet ingaan. Premier Zhao Ziyang heeft zijn Nederlandse gasten uiteengezet dat China zoveel mogelijk ruimte wil geven aan de werking van de vrije markt. Hij ging daarbij in op de recente discussies over het her vormingsproces die in China zijn gevoerd. Volgens Zhao blijft de rol van de communistische partij en het socialistisch systeem een voor waarde voor de stabiliteit van de economische ontwikkeling. Die ontwikkeling moet volgens Zhao overigens niet in een al te hoog tempo worden doorgevoerd om de volksrepubliek niet in financiële problemen te brengen. Volgens Lubbers maakt het Ne derlandse bedrijfsleven goede kan sen betrokken te worden bij pro jecten in China. Met de premier reist een delegatie uit het bedrijfs leven mee onder leiding van VNO- voorzitter Van Lede. MADRID (GPD) - Buitenlandse toeristen hebben de komende zomer in Spanje een zorg minder. In het verleden zag menige vakantieganger zijn vakantieplezier vergald door een urenlang verblijf op een politiebureau om aangifte te doen van diefstal van paspoort en andere papieren. Volgens een besluit van de Spaanse autoriteiten mogen de buitenland se toeristen deze zomer tussen 15 juni en eind september hun paspoort in de kluis van het hotel of van de camping achterlaten. Om de toeristen terwille te zijn en onaangename verrassingen tijdens de vakantie te voor komen, neemt de Spaanse politie er genoegen mee als de buitenlandse toerist zich legitimeert met een fotokopie van het paspoort. De enige formaliteit die de toeristen in acht moeten nemen, is de fotokopie te laten voorzien van een officieel stempel dat op ieder politiebureau gegeven kan worden. 'Het blijft nodig heel zuinig met energie te zijn' PARIJS (ANP/GPD) - Was tijdens de oliecrisis het probleem hoe de energievoorziening veilig te stellen bij hoge olieprijzen, nu is de vraag aan de orde of de naar verhouding lage olieprijzen er niet toe leiden dat in tijden van crises de energie voorziening in gevaar komt. Lage olieprijzen kunnen immers het be sef dat energiebesparing belang rijk is en dat het noodzakelijk is niet louter van olie afhankelijk te zijn, doen afnemen. Dit werd gisteren in parijs gecon cludeerd tijdens de ministersver gadering van het Internationale Energie Bureau (IEA), waarbij 21 industrielanden zijn aangesloten, af. De IEA-ministers onderkenden het gevaar dat lage olieprijzen kun nen hebben en benadrukten in hun slotverklaring de noodzaak van verdergaande energiebesparing en het beschikbaar hebben van zoveel mogelijk andere energiebronnen dan olie. Hoewel het drama van Tsjerno- byl de veiligheidsaspecten van kernenergie nog eens heeft onder streept, zal juist kernenergie vol gens het IEA in de toekomst een van de belangrijkste energiebron nen zijn. Nederland is één van de landen die na Tsjernobyl de princi pe-beslissing om nieuwe kerncen trales te bouwen opnieuw bekijkt. Zweden is het enige land dat beslo ten heeft van kernenergie af te stappen en streeft ernaar in 2010 zonder kernenergie te kunnen. Tijdens de bijeenkomst heeft de Amerikaanse minister van energie Herrington geprobeerd druk uit te oefenen op andere IEA-lidstaten om vooral de olievoorraden voor crisistijden te vergroten. Volgens minister De Korte hebben de Ame rikanen daar een beetje te veel de nadruk op gelegd. Nederland heeft benadrukt dat er in zulke tijden vooral ook maatregelen mogelijk zijn die de vraag naar olie beper ken, zoals autoloze zondagen, op roepen om de verwarming wat la ger te draaien en eventueel distri butie. MIJNINDUSTRIE - Tot het mid den van de jaren negentig zullen in de Europese Gemeenschap zo'n 80 tot 100.000 mijnwerkers hun baan verliezen. Ook bij de staalindustrie zijn dergelijke aantallen in het ge ding, aldus bronnen dichtbij de Europese Commissie. Tijdens EG- ministerraden begin juni zal dit worden besproken. De Europese Commissie bereidt plannen voor om dit probleem op te vangen. ADVERTENTIE opgeheven, zo is gisteren mee- ratie daadwerkelijk kost. gedeeld na afloop van een bespre king tussen directie en chefs van diensten. Ook van ontslag van personeel zal volgens NS geen sprake zijn. Binnenkort gaat het spoorbedrijf met de bonden overlegggen over Peugeot Het Franse automobielconcern Peugeot heeft zijn winst vorig jaar onder invloed van produktiviteits- verhoging en betere verkoopcijfers in Europa bijna verzevenvoudigd. De winst bedroeg in 1986 3,59 mil jard frank (1,21 miljard gulden) te gen 543 miljoen frank in 1985. De winst viel aanzienlijk hoger uit dan door het concern en door deskun digen was voorspeld. In heel Euro pa stegen de autoverkopen van Peugeot vorig jaar met 8,2 procent tot 1,33 miljoen stuks. Handel De EG is bezorgd over de toena me van het Japanse handelsover schot met de EG in het eerste kwartaal van dit jaar met 12,4 pro cent. Hugh Richardson, onder voorzitter van de EG-delegatie in Tokio, waarschuwde er gisteren voor dat Europese maatregelen niet denkbeeldig zijn, wanneer de ze ontwikkeling zich voortzet. De Japanse export naar de 12 landen van de Gemeenschap steeg de eer ste drie maanden van dit jaar 10,9 procent. De export van EG-landen naar Japan steeg in die periode slechts 8,6 procent. Champagne De invoer van champagne in Ne derland is aanzienlijk toegenomen. In het eerste kwartaal van dit jaar werden 181.761 flessen champagne ingevoerd. Dat is een stijging van 33,3 procent ten opzichte van de zelfde periode vorig jaar. Dit heeft het comité Interprofessionnel du Vin de Champagne te Epernay be kendgemaakt. De totale champag ne-omzet beliep over het eerste kwartaal 37,2 miljoen flessen. De omzet in Frankrijk zelf - waar de meeste champagne wordt gedron ken - bedroeg 24 miljoen flessen. Pont De Koninklijke Houthandel Wil- De Vervoersbond FNV houdt in tussen vast aan zijn eerdere bere kening dat de bezuiniging bij NS 3.000 arbeidsplaatsen gaat kosten. „Bij een personeelsbestand van 27.000 mensen en een bezuiniging van 300 miljoen ofwel tien procent van de kosten, kom ik uit op zo'n 2.700 arbeidsplaatsen. Daar houd ik vooralsnog aan vast. Laat NS PARIJS (ANP) - De werking van de vrije markt moet in de land maat i,a bouw in de wereld een veel grotere eens aantonen dat het minder rojgaan spelen. De landbouwover- aldus de voorzitter van de be- schotten moeten geleidelijk wor den verminderd, terwijl de prijzen van landbouwprodukten tegelij kertijd worden aangepast. Dat concludeert een werkgroep de Organisatie voor Economi- drijfsgroep spoorwegen, J. Koster. Van de te bezuinigen 300 miljoen gulden is inmiddels de helft inge vuld, maar NS wil niet zeggen op welke manier. De chefs van dien sten zullen na overleg met het be- sche Samenwerking en Ontwikke- trokken personeel zo snel mogelijk (OESO) in een rapport over met een nadere uitwerking van aanpassingsmaatregelen die nodig i suggesties ko- FLEET STREET - In Londen vandaag voor het eerst een vrouw daag benoemd tot hoofdredacteur een op Fleet Street verschijnende krant. Lori Miles is hoofdredactri ce geworden van de sinds kort weer verschijnende Evening News. De dertigjarige hoofdredactrice werkt op dit moment voor het vrouwenblad Chat, dat zij twee jaar geleden oprichtte. Het sinds fe bruari weer verschijnende Even ing News mikt op een oplage van 100.000 exemplaren per dag. zijn voor een hogere economische groei. Ministers van de 24 indus trielanden die in de OESO hun be leid op elkaar proberen af te stem men bespreken het rapport van morgen tijdens hun jaar lijkse ministersbijeenkomst. Volgens de werkgroep is er geen enkele economische reden om de landbouw te beschermen tegen de werking van de vrije markt. Het huidige beleid heeft ondanks zeer hoge en nog steeds groeiende kos ten grotendeeld gefaald, aldus het rapport. Er kunnen volgens de werk groep redenen zijn om inkomens steun te blijven geven aan armere boeren of aan boeren in gebieden die strategisch of uit een oogpunt van milieubescherming van belang zijn. Die steun moet echter worden losgekoppeld van steun die tot gro tere produktie leidt. De OESO-landen zullen deze week naar verwachting de nood zaak onderstrepen dat er iets wordt gedaan aan het groeiend probleem van de landbouwoverschotten in de wereld. Ook zullen zij vaststel len dat de landbouwsubsidies, die de oorzaak zijn van de overproduk- tie, moeten worden verminderd. Overigens moet nog blijken of het communiqué, waarop de ministers zich aan het eind van de OESO-bij- eenkomst moeten vinden, niet in algemene termen blijft steken. Met name West-Duitsland en Ja pan ondernemen pogingen de OE- SO-ministers geen al te vergaande uitspraken te laten doen. De Duit sers zijn bang voor de gevolgen die een hervorming van het landbouw beleid voor hun kleine boeren heeft, terwijl Japan, dat de import van rijst verbiedt, een aparte be handeling wil omdat het land niet meer landbouwprodukten expor teert dan het invoert. Het tapijtweven is al meer dan 1000 jaar de meest karakteristieke uiting in Nepal. Betoverende voorbeelden vindt u bij Stoutenbeek. In de zachte nuances van de magnolia; in vele variaties blauw, het symbool voor'rein' in de leer van Boeddha. Met de prachtigste jirekt ontleend aan de Tibettaanse natuur. Authentieke schoonheid verweven met duurzame kwaliteit NET 'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beverwijk; Parallelweg 10, tel: 02510 - 2 90 33. Leiderdorp: Meubelplein 1, lel: 071-89 93 23. Donderdag koopavond. Maandagochtend gesloten. DEN HAAG - „Goedgekeiird door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen". Dat zinnetje, de aloude aanprijzing van een be paald merk wasmiddel, zal voor veel mensen het eerste zijn waar ze aan denken bij het horen van de naam NVvH. De Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen viert vandaag in gezelschap van konin gin Beatrix haar 75-jarig bestaan. door RunaHellinga In die tijd heeft de 'vakorganisatie van huisvrouwen', zoals opricht sters Anna Polak en Marie Heinen hun vereniging omschreven, lang- belangen in de projectontwikke- over haar personeel' is de gemid- ling in Maleisië, zo staat in het delde huisvrouw zeker niet meer. jaarverslag. De projectontwikke- En in 1984 deed, na veel aarzelin- ling in dat gebied hang Pont al ja- gen en twijfels, zelfs het woord renlang als een molensteen om de emancipatie zijn intrede in de stq- nek en heeft de onderneming i de rand van de afgrond gebracht. Vorig jaar werd ingegrepen en wer den de goede onderdelen onderge- tuten van de organisatie. Het belangrijkste doel heeft de vereniging overigens nog steeds niet bereikt. En dat was „voor den Meyer International Nederland. Pont-Meyer houdt zich met houthandel, import het-zelfactiviteiten. rangschikken velen de huisvrouw bezig onder de beroepswerkloozen, dat doe- wil zeggen de onderhoudenen en dit terwijl het merendeel harer een lange dagtaak en de gehele per soonlijkheid eischende plichten heeft". Dat was zo in 1912, en dat is zo in 1987: de huisvrouw doet in de ogen van vele mensen eigenlijk geen werk. De vereniging was oorspronke lijk een vakorganisatie voor de meer gegoede, stedelijke dames die hun huishouden bestierden met behulp van het nodige dienst personeel. De activiteiten strekten zich uit tot alles wat deze dames kon interesseren: de kwaliteit van de levensmiddelen, het linnengoed en de pannen, de indeling van de woning en zeer zeker niet onbe langrijk het dienstbodenvraag- stuk. Dienstboden Want dienstboden waren een probleem: ze waren niet geschoold genoeg, er waren er te weinig en hadden op een bepaald moment de euvele moed om zich te verenigen in vakvereningen. Het was de NVvH die in 1920 het initiatief nam tot de oprichting van een werkge versorganisatie, die met de dienst bodes onderhandelden over zaken als zieketekostenvergoeding en vakantiedagen. Waarschijnlijk laat de dienstbo dekwestie het beste zien aan welke kant de NVvH de eerste jaren stond. De vereniging kwam krach vereniging ook die hun personeel onbillijk behandel den. In het Maandblad werd de huisvrouw verweten op haar dienstbode neer te kijken. Men richtte zich ook tegen misstanden als het feit dat dienstbodes soms de badkamer niet mochten gebrui ken en in hun loon gedeeldelijk af hankelijk waren van fooien. Trou we dienstboden die hun familie 25 jaar lang gediend hadden, kregen van de NVvH een oorkonde en me daille. Stofzuigers tig op voor de belangen van de huisvrouw die goed personeel no dig had. Dat ging zelfs zo ver dat de NVvH in de jaren dertig, toen huis houdelijk personeel op een be paald moment heel schaars was, pleitte voor een verbod op vrou wenarbeid in kantoor en fabriek: dat maakte arbeidsplaatsen vrij voor mannen en bovendien kwa men er zo meer dienstmeisjes ter beschikking. De NVvH zag daar geen enkel probleem in aangezien het huishouden toch de natuurlij ke taak van de vrouw was. Aan de andere kant berechtte de Maar de vereniging ging met haar tijd mee. Niet alleen goed en trouw dienstpersoneel, ook nieuwe apparatuur als stofzuigers, wekap- paraten, elektrische strijkijzers en naaimachines konden de taken van de huisvrouw vergemakkelij ken. De plaatselijke afdelingen van de NVvH verhuurden dergelijke arbeidsbesparende apparatuur aan hun leden. Op het gebied van consumenten belangen heeft de NVvH zeer zeker een vooruitstrevende rol gehad. De vereniging werd opgericht in een tijd dat van consumentenbescher ming geen enkele sprake was en stond dan ook aan de wieg van de eerste consumentenorganisatie van ons land. Jarenlang drong de organisatie bij de overheid aan op betere bescherming van de consu ment. Mede dank zij haar activitei ten werd in 1937 een wetsontwerp aangenomen dat eisen stelde aan etikettering van levensmiddelen. De activiteiten beperkten zich overigens niet alleen tot levens middelen. In 1927 werd het Insti tuut voor Huishoudtechnisch Ad vies (IVHH) opgericht. Daarvoor had de NVvH zich ook al bezigge houden met de kwaliteit van huis houdelijke produkten, maar via de IVHH zouden deze activiteiten een duidelijker karakter krijgen. Die IVHH onderhield contacten met fabrikanten en gaf hun adviezen over hun produkten. Het keurde produkten op verzoek van de fabri kant en gaf goedgekeurde produk ten Üe sticker van de vereniging. Conflicten Vanaf de oprichting heeft de NVvH altijd voor een harmonie model gekozen. Het ging liever geen conflicten aan, overleg moest de oplossing bieden. Nu, na 75 jaar, is in de voorzichtige houding van de NVvH nog steeds niet veel ver anderd. Het woord emancipatie staat inmiddels wel in de statuten, maar de vereniging houdt zich ver re van alles wat al te zeer naar op standige actiegroepen riekt. Wat niet wel zeggen dat de ruim 50.000 leden, verenigd in 225 afdelingen, niets doen of bereiken. De organi satie is groot in kleine dingen. De NVvH is in haar activiteiten met haar tijd meegegaan. Scholing, onder meer via goed huishoudon- derwijs is altijd een belangrijke doelstelling van de organisatie ge weest. Maar de huisvrouw van nu kan er ook terecht als ze meer wil weten over computers. De praat groep en de VOS-cursus hebben hun intrede gedaan. En de huis vrouw die naast haar werk in huis ook nog een betaalde baan heeft is allang geen taboe meer. De gemiddelde leeftijd van de NVvH-leden is wat hoog, dat geeft men volmondig toe. Toch ziet de vereniging de toekomst met ver trouwen tegemoet. En er zijn ge noeg huisvrouwen wier belangen behartigd moeten worden. Zoals mevrouw M. C. G. Zaal-Haecj, de toenmalige president van de ver eniging, het in haar jaarrede in 1983 verwoordde: „Een mentali- teitsveranderig? Vergeet het maar! Het leek erop dat er een geleidelij ke eerlijke verdeling van alle ar beid zou komen - ook van dat werk dat nog hoofdzakelijk door vrou wen gebeurt, alom hoor je echter - v gehuwde vrouwen zouden hun baan af moeten staan ten behoeve van mannen, jongeren, werklozen. Alsof een vrouw geen mens is en recht heeft op arbeid". Radicale taal voor de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7