TOTO Baalberaen® Partij boekt van Aquino grote zege Rustig begin proces-Barbie Reagan bemiddelde ten bate Contra's Overleg kabinet Israël muurvast KATWIJK Eerste uitslagen op Filippijnen Britten Idezen op 11 juni nieuw parlement DINSDAG 12 MEI 1987 PAGINA 5 LONDEN - Engeland gaat op 11 ju ni naar de stembus voor het kiezen van een nieuw Lagerhuis. Premier Margareth Thatcher nam deze be slissing na het afgelopen weekein de te hebben overlegd niet haar voornaamste adviseurs en mede werkers. Ze werd in haar besluit nog eens extra gesterkt door een laatste opiniepeiling, die de Con servatieven 44 procent van de stemmen gaf, tegen Labour 33 pro cent en de Alliantie van liberalen en sociaal-democraten 21 procent. door Haye Thomas t\/t a tvttt t a 11~*t-w 4.-- i t-. i- Het was de tweede keer dat Mar- MAINIL.L.A (LPD) - De partij van de Filippijnse president Cory Aquino, Lakas Ng Bayan gareth Thatcher de hoofdrol speel- Volksmacht), lijkt af te stevenen op een flinke overwinning in de nieuwe Senaat. Vol- de in het traditionele ceremonieie gens de eerste onofficiële uitslagen zullen achttien van haar kandidaten in de Senaat Hertof?T 'f'TT v°oraj5aande aan worden gekozen, terwijl de rechtse partij, Grote Alliantie voor Democratie, aangevoerd verkiezTngsda^ door ex-minister van defensie Juan Ponce Enrile, de overige zes zetels in de wacht zal ministers bijeen voor koffie slepen. De eens zo machtige Beweging voor de nieuwe maatschappij (KBL) van de verdreven dictator Ferdinand Marcos en de linkse coalitie, Alliantie voor een nieuwe week verwacht, politiek, behaalden geen enkele ze tel. De verwachting is dat deze par tijen wel zullen worden vertegen woordigd in het 250 zetels tellend Huis van Afgevaardigden, waarvan de kandidaten voor 50 zetels direct worden benoemd door president Gandhi neemt gezag in Punjab over NEW DELHI (AP/UPI/Rtr.) - In In dia heeft de regering van premier Aquino. Rqjiv Gandhi het directe gezag over de deelstaat Punjab overgeno- President Aquino, die tevreden men. De deelstaatregering van ge- scheen met de voorlopig uitslag, matigde Sikhs is afgezet. Speciale noemde de verkiezingen de 'vreed- eenheden van de militaire politie zaamste en eerlijkste' sinds de Fi- werden onmiddellijk naar de Pun- lippijnen in 1946 onafhankelijk jab gestuurd om een opstand te werden van de VS. Er hebben zich voorkomen en de orde te herstel- minder incidenten voor gedaan len. dan gewoonlijk, hoewel het leger Bij gewelddadigheden in Pun- melding maakte van 16 doden en jab, als gevolg van de bloedige onregelmatigheden bij het uitbren- campagne van extremistische gen van de stemmen. Het bloedig- Sikhs die een onafhankelijk vader- ste incident deed zich voor op het land eisen, zijn dit jaar al meer dan zuidelijke eiland Masgate, waar vijf 330 mensen omgekomen. Rege- burgers omkwamen bij een aanval ringswoordvoerder Ramohan Rao zei gisteravond tijdens een pers conferentie dat de deelstaatrege ring niet in staat was om gezag en orde te handhaven. „Wetteloosheid, plundering, J^eid bankroven, verbranden van win kels, brute moorden op onschuldi- een laatste wapenschouw in de ambts woning van nummer 10 Downing die volgens hen te zwak optreedt Street. En daarop snel naar Buc- tegen de communistische rebellen, kingham Palace, om nog net voor De definitieve uitslag van deze de lunch volgens de regels verkiezingen wordt pas eind deze sPel koningin Elizabeth op de hoogte te stellen. Die was op tijd uit Windsor Castle vertrokken. Want men had haar al eind vorige week gewaarschuwd, dat me vrouw Thatcher weieens op maan dagmorgen zou kunnen komen met het constitutionele verzoek om het parlement te ontbinden. Het is de bedoeling dat eind deze week, als het parlement ontbonden is, de verkiezingsstrijd begint en de verschillende partijen hun ma nifest presenteren. Mevrouw That cher reist daarvoor naar Schotland, uitgerekend de omgeving waar zij op weinig steun van de kiezers hoeft te rekenen. Niettemin wil zij het startschot van haar campagne lossen op de Schotse conferentie van de Conservatieven. Oppositie leider Neil Kinnock reist naar zijn geliefde Wales om daar te begin nen met wat volgens hem een felle kruistocht tegen de consumptie macht van de Tories moet worden. Neil Kinnock. de afgelopen weken voortdurend afgeschilderd als een gedoodverfde verliezer, houdt dap per vol dat hij het voor hem ongun stige tij kan keren door de Engelse kiezers goed te doordringen van de grote tegenstellingen die acht jaar 'Thatcherisme' hebben veroor zaakt; de industriële teruggang en de gigantische werkloosheid van boven de drie miljoen. De Labour- leider gaat ervan uit dat zijn partij nu beschikt over een veel betere organisatie om deze boodschap uit te dragen. En hij zelf is van plan om gedurende de campagne veel meer dan aanvankelijk de bedoe ling was, in de regio te opereren, voor een meer direct contact met de kiezers. Optimisme ook binnen de Alliantie van liberalen en sociaal democraten, waar de twee Davids, de liberale leider Steel en dr. Owen van de SDP, nu de mouwen oprol len voor verwoede pogingen om hun werkelijk hooggespannen ver wachtingen waar te maken. Alge meen wordt ook verwacht dat de Alliantie winst zal boeken. Maar als het gaat om de eindoverwin ning houdt iedereen het nog steeds op Margareth Thatcher. En in een kennelijk blijde verwachting van haar unieke derde ambtstermijn maakte de aandelenbeurs in de Ci ty alvast een recordsprong. Het was voor het eerst in vijftien jaar dat de Filippino's in alle vrij- parlement konden kiezen. Maar liefst 23 van de 24 miljoen kiesgerechtigde Filippijnen maak- ge mensen: deze verschijnselen ten de 6anS naar de meer dan zijn allemaal toegenomen. Burgers 100.000 stemlokalen verspreid over leden vreselijke angsten door de be* "e^e land. Speciale veiligheids- gruwelijkheden van de terroris- maatregelen werden genomen in ten", aldus Rao, die gewag maakte 76 kritieke steden waaronder op van een 'uittocht' uit Punjab. het zuidelijke eiland Mindanao, Minder dan twee jaar geleden te- waar moslim-opstandelingen ac- kenden Gandhi en gematigde tief z^n en Davao, waar de com- Sikhs een overeenkomst waarin munistische rebellen regelmatig het gezag van de regering over legereenheden aanvallen. Punjab werd opgeheven. Nadat in militairen, die al eerder naar het afgelopen weekeinde weer de stembus waren gegaan omdat bloedige gewelddaden in Punjab ZÜ tijdens de verkiezingen de orde waren gepleegd, klonk gisteren moesten handhaven, schijnen in scherpe kritiek in het parlement, meerderheid op hun voormalige Ook leden van Gandhi's Congres- baas« Enrile, te hebben gestemd, partij vroegen om regeringsingrij- Tijdens de volksraadpleging afzetting van de eerste nieuwe grondwet in februari Punjab,"Suijit Singh hebben de militairen ook massaal tegen mevrouw Aquino gestemd, pen minister Barnala. "Presidentieel bestuur" geeft de macht over politie en semi-milit.ai- re korpsen aan de door New Delhi aangestelde gouverneur, die het le ger kan inschakelen voor het hand haven van de orde, als hij dat op zeker ogenblik nodig zou vinden. Moord Een Salvadoraanse vakbondslei der is door soldaten van het rege ringsleger gemarteld en vermoord, zo hebben de Salvadoraanse Natio nale Associatie van Landarbeiders en een rk mensenrechtengroep verklaard. Volgens de vakbond werd de 42-jarige Jesus Martinez op 16 april in de oostelijke provin cie San Miguel vermoord nadat hij door militairen was ontvoerd. Zijn onthoofde lijk werd begin deze maand in een rivier gevonden. De moord valt samen met een cam pagne van de'vakbonden die van de regering eisen dat er onderhan delingen worden begonnen met de guerrilla's om een einde te maken aan de burgeroorlog. De vakbon den willen een kabinet van natio nale verzoening. i Reagan, legt de WASHINGTON - President Rea gan was veel meer betrokken bij hulpacties voor de Nicaraquaanse Contra's in de jaren dat het Con gres steun aan dit rebellenleger had verboden, dan het Witte Huis tot nu toe heeft toegegeven. Dat blijkt uit het getuigenver hoor van Robert McFarlane, tot eind 1985 nationaal veiligheidsad viseur van Reagan en daarmee een van zijn hoogstgeplaatste mede werkers, die gisteren werd ge hoord door de speciale Congres commissie die de Iran-affaire on derzoekt. McFarlane onthulde onder meer dat Reagan tussen 1984 en 1986 persoonlijk aan de president van Honduras heeft gevraagd een la ding wapens voor de Contra's, die in het land in beslag waren geno men, door te sturen. In diezelfde tijd, de jaren dat het Congresverbod op militaire steun voor de Contra's gold, wist Reagan dat Saoedi-Arabië bereid was een miljoen dollar per maand aan de Contra's over te maken, aldus McFarlane. Hij zei in dat verband, dat hij Reagan zelf een briefje had over handigd waarin stond dat de am bassadeur van Saoedi-Arabië in Washington, prins Bandar bin Sul tan, had laten weten de maande lijkse donatie te willen doen. Dat briefje was naar McFarlane teruggekomen met daarop aante keningen van Reagan, die duide lijk maakten dat hij dankbaar was voor de Saoedische betalingen. McFarlane leek te suggereren dat Reagan Saoedi-Arabië om meer geld had gevraagd toen hij sprak van een zitting achter geslo ten deuren tussen Reagan en de Saoedische leider koning Fahd. Een dag na die bijeenkomst ver nam McFarlane dat Saoedi-Arabië de donatie zou verdubbelen, tot 2 miljoen dollar per maand. McFarlane stuurde ook daarover een notitie naar Reagan, die rea geerde met „voldoening en dank baarheid, maar zeker niet met ver rassing", aldus McFarlane. Reagan, aldus McFarlane, maak te in de tijd dat het Congresverbod gold, verschillende keren duidelijk dat hij de Contra's niet zou laten vallen. Maar, aldus McFarlane, daarbij drong hij nooit aan op ille gale activiteiten om het hulppro gramma in stand te houden. Dat betekende onder meer, aldus McFarlane, dat hij (McFarlane) nooit direct om donaties van parti culieren ten behoeve van de Con tra's vroeg, en zijn medewerkers de opdracht gaf, op dezelfde manier te handelen. Tambo: geen discriminatie van blanken in toekomst LOESAKA (AP) - Oliver Tam bo, de voorzitter van het verbo den Afrikaanse Nationale Con gres (ANC), heeft gezegd dat blanken niet gediscrimineerd zullen worden als het ANC in Zuid-Afrika aan de macht komt. In een televisie-interview met Tambo in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka, dat zondag werd uitgezonden, zei hij dat het ANC een non-raciale bewe ging was en dat mensen van al le rassen een aandeel moeten krijgen in een meerderheidsbe wind in Zuid-Afrika. „In zo'n situatie kan er geen overheer sing bestaan. Hoe kunnen we overheersen als we één volk, Zuidafrikanen, zijn?" vroeg Tambo. Het Zimbabwaanse Inter- Afrikaanse Persbureau bericht te gisteren dat twee Zuidafri- kaanse afgevaardigden op een vergadering van de Wereldraad van Kerken in Loesaka zondag bij hun terugkeer naar Zuid- Afrika waren gearresteerd. Op de vergadering, die werd bijgewoond door zo'n 150 af gevaardigden, werd steun uit gesproken voor het gebruik van geweld in de strijd tegen de apartheid. ADVERTENTIE Afgelopen zondag had ^H^H Hg Hg ga niemand 12 goed in de Toto. Daarom pakt de Toto deze week twee keer uit. Met 'n beetje geluk wint u de hoofd prijs incl. de jackpot van circa f 45.000,-. yz-yr-fP) Dus als u 'ns echt uw slag wilt slaan... JERUZALEM (AP/DPA/UPI) - De regering van Israël heeft gisteren vergeefs naar een compromis over het plan voor een internationale vredesconferentie voor het Mid den-Oosten gezocht. Premier Sja- mir en minister van buitenlandse zaken Peres deden tijdens een zit ting van het kernkabinet een po ging het conflict op te lossen om de val van de regering te voorkomen. Het kabinet zal morgen, kort voor het vertrek van Peres naar de Verenigde Staten, opnieuw bijeen komen. In kringen van de regering werd vernomen dat is gezocht naar een compromis dat Peres toestaat zijn vredesinitiatieven voort te zet ten, zonder dat het kabinet nu al zijn goedkeuring uitspreekt over het houden van een internationale vredesconferentie. De sociaaldemocraat Peres is voorstander van zo'n conferentie, met als deelnemers de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, China, Groot-Brittannië, Frankrijk, en mogelijk enkele Arabische staten. Aan de conferentie zouden ook Pa- lestijnen, mits zij geen aanhangers zijn van de bevrijdingsorganisatie PLO, kunnen deelnemen. Volgens Peres zijn de mogelijkheden voor vrede nog nooit zo gunstig geweest als op dit moment. Premier Sjamir, leider van het nationalistische Likoed-blok, is een verklaard tegenstander van zo'n internationale vredesconfe rentie. Het voorstel is nog niet rijp voor een beslissing, zei de premier tegenover een Israëlisch dagblad. Peres en Shamir zijn het ook on eens over de vraag of Israël bij een vredesakkoord bereid moet zijn bezette gebieden terug te geven. Uitwijzing De Zuidafrikaanse regering heeft de Britse academicus John Lewis (33) uitgewezen, die sinds 1985 de redactie leidt van een ge zaghebbend universitair blad waarin met name over de ontwik kelingen in de zwarte vakbonds wereld wordt bericht. Lewis, die is getrouwd met een niet-blanke vrouw, moet het land binnen 30 da gen verlaten. Een regeringswoord voerder wilde geen redenen voor de uitwijzing geven. Aangenomen wordt dat het gemengde huwelijk van Lewis ermee te maken heeft. Sinds de afloop van de blanke ver kiezingen is de regering harder gaan optreden tegen gemengde pa ren. Hartaanval De Russische jood Joeri Sjpeiz- man, die na acht jaar wachten een uitreisvisum voor Israël kreeg, is na aankomst in Wenen overleden. Dit heeft het Joods Agentschap in Wenen bekendgemaakt. De 55-jari- ge geleerde kreeg een hartaanval toen hij met zijn vrouw Nella Lipo- vitsj door Wenen liep. Sjpeizman was hartpatiënt, maar voelde zich goed toen hij zondag uit de Soww- jet-Unie aankwam. Hij zou gisteren zijn vertrokken naar Israël. Noord-Ierland In de Noordierse steden Belfast en Londonderry is het sinds de ge welddadige dood van acht leden van het Ierse Republikeinse Leger van vorige week vrijdag voortdu rend onrustig geweest. Gisteren werd in Belfast een agent in de schouder geschoten terwijl er brandbommen naar de politie en voertuigen werden Een anonieme regeringsfunctio naris sprak de verwachting uit dat de verschillen ook woensdag onop gelost zullen blijven, waardoor het kabinet zou komen te vallen en nieuwe verkiezingen uitgeschre ven moeten worden. Het is niet uit gesloten dat Peres zijn reis naar de VS af zal zeggen, lieten medewer kers van hem weten. Bezoeken aan Argentinië en Uruguay die op zijn Amerikaanse trip zouden volgen heeft hij al afgezegd. Vooral bij de Arbeiderspartij lijkt de bereidheid groot om het aan te laten komen op een crisis en via vervroegde verkiezingen als nog het initiatief van Peres door te drukken. Blijkens de opiniepeilin gen staat de partij van Peres op winst. Peres heeft bij zijn plan voor een vredesconferentie niet alleen de steun van de Jordaanse koning Hoessein, maar ook van de VS, naar gisteren opnieuw bleek uit de brief van minister Shultz. In deze brief zegt Shultz dat vredesoverleg onmogelijk lijkt zonder een inter nationale conferentie, en dat de ge legenheid daartoe met beide han den moet worden aangegrepen. Ook de EG steunt het plan-Peres. VS-minister in opspraak WASHINGTON (AP) - Een Ameri kaanse onafhankelijke aanklager heeft gisteren een strafrechtelijk onderzoek ingesteld naar mogelij ke illegale banden tussen minister van justitie Edwin Meese en het door schandalen geteisterde defen siebedrijf Wedtech. Zowel Meese als zijn ministerie hadden om het onderzoek gevraagd. Sinds februari is aanklager McKay al bezig met een onderzoek naar de lobby-praktijken van een voormalige medewerker van het Witte Huis, voor het in New York gevestigde bedrijf Wedtech. Het Wifte Huis liet weten dat er geen enkele reden is om Meese uit zijn huidige functie te zetten. ADVERTENTIE LYON - De eerste middagzitting van het proces tegen de nazi-beul Klaus Barbie, gisteren in Lyon, verliep in een volledige rust die wat vreemd afstak tegen het ver toon van politiemannen en scherp schutters op de daken rond het ge rechtsgebouw. De spanning of de beul zich zou willen laten fotogra feren en filmen week alras toen er toestemming werd gegeven en de door Rudolph Bakker massamoordenaar ook via Eurovi sie in de omliggende landen te zien was. In de zaal, die voor het groot ste deel met journalisten is gevuld, zag het er uit. of er een stier in de arena zou worden losgelaten. Maar wie er ten slotte binnenkwam, was een kleine bijna onooglijke man, in een keurig gesneden pak met een donkere das en prikogen. Noch de getuigen die vaak zijn eigen slachtoffers waren, noch de veertig man sterke groep advoca ten die opkomen voor de rechten van de slachtoffers, keurde Barbie alias Altmann een blik waardig. Na al die jaren van eenzame opslui ting, waarbij het hem zelfs verbo den was met zijn bewakers te spre ken, greep Barbie de kans voor een babbel met zijn jonge vrouwelijke tolken. Bij de samenstelling van de le- kenjury - dat zijn kiesgerechtigde Franse burgers die zich aan een dergelijke benoeming niet mogen onttrekken - werd Barbie naar zijn naam en naar zijn geboortedatum Klaus Barbie gisteren gevraagd. Hij wilde heel best zowel Barbie als Altmann worden ge noemd, zo zei hij. Waarop zijn ad vocaat Verges toeschoot om te melden dat na zijn gedwongen emigratie vanuit Zuid-Amerika Lyon. naar de Sint Joscph-gevangenis in Lyon Barbie uitsluitend Altmann wenste te worden genoemd. Na dit geringe incident verliep de rest van de middag met het voorlezen van de vijfdelige aan klacht tegen de Gestapo-beul, die ook wel de 'slager van Lyon' werd genoemd. Het ging om misdrijven die door de twee militaire recht banken in de jaren '50 over het hoofd werden gezien. Deze nieuwe ontdekkingen werden door een aanpassing van het Franse rechts systeem nu vervat onder de term 'misdaden tegen de mensheid'. De veertig advocaten van de slachtoffers brachten zondag on der meer gezamenlijk een bezoek aan het tehuis Izieu, waar 41 joodse kinderen waren ondergebracht die op bevel van Barbie op 6 april 1944 op 'transport' werden gesteld naar Duitsland. Geen van deze kinderen kwam uit de Duitse concentratie kampen terug. Barbie bestrijdt dat hij met deze jodendeportaties te maken had. Hoewel er een door hem ondertekende telex bestaat, waarin het 'Abtransport' van de kinderen wordt gemeld, beweert advocaat Verges dat deze telex 'vals' is. Voor het eerst in de historie van de Franse justitie zal het gehele proces op film worden vastgelegd. Barbie was eerst gevraagd of hij er voor was, maar toen hij zich erte gen verklaarde, ging het toch door. Iedere avond na de zitting worden de rollen van de dag onder politie- escorte naar de archieven gebracht van het departement van de Rho ne. Pas in 2007 zal het volledige materiaal slechts toegankelijk zijn voor experts. Vanaf 2037 echter mag het in de bioscopen worden vertoond. Het is de vraag of er dan nog 'bioscopen' zijn en of er nog iemand is die zich voor de 'slager van Lyon' zal interesseren. DE NIEUWE STIJL VANLEOLUX KATWIJK - AMBACHTSWEG 21 TELEFOON 01718-21977

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5