Kamer acht defensieplan onbetaalbaar Diplomaten boos over benoeming Schoo 'Winkeldiefstal loopt spuigaten uit' Concurrentieslag om personeel kost gezondheidszorg 250 miljoen Borgman (CDA): geen compromis euthanasie Protest tegen sluiting bejaardentehuizen Eis van 9 jaar voor wurgen bejaarde vrouw DINSDAG 12 MEI 1987 BINNENLAND PAGINA Forse kritiek op Van Eekelen DEN HAAG (GPD/ANP) - Het investeringsprogramma dat minister Van Eekelen (defensie) de komende jaren wil uitvoeren, is onbetaalbaar, CDA, PvdA en WD denken dat de bewindsman in financiële problemen komt als ge volg van de bezuinigingen van het kabinet. Maar Van Ee kelen mag van de kamermeerderheid wel proberen zijn plannen uit te voeren. HOEK VAN HOLLAND (ANP) - De Nederlandse gezondheidszorg dreigt vanwege het tekort aan ver pleegkundig personeel in een ware concurrentieslag op de arbeids markt verwikkeld te raken. Alleen al aan personeelsadvertenties ge ven de instellingen per jaar zo'n 50 miljoen gulden uit. De totale verpleeghuizen, psychiatrische i vingskosten bedragen naar schat- richtingen en zwakzinnigeninrich ting jaarlijks 250 miljoen gulden. Deze getallen presenteerde woordvoerder Visser van het direc toraat-generaal voor de arbeids voorziening vandaag - de dag van de verpleging - tijdens het sympo- werken sium Is verplegen je toekomst? in Hoek van Holland. Het Nationaal Ziekenhuisinstituut heeft vorig jaar berekend dat de zieken- en tingen de komende vier jaar alleen al in de verpleging 100.000 jonge ren nodig hebben. Daartoe zal in 1990 een van de zes schoolverlaters de verpleging moeten gaan "Het lijkt er op of de advertenties steeds groter en opvallender wor den. Helaas beconcurreren de in stellingen uitsluitend elkaar met deze kostbare advertentiedrift. Ge zien de verwachte wervingsproble- matiek en het hoge personeelsver loop is het gevaar niet denkbeeldig dat instellingen in een opwaartse spiraal van loven en bieden terecht komen", aldus Visser. In plaats van elkaar te beconcur reren zouden de instellingen op re gionaal vlak met elkaar en met het arbeidsbureau moeten ken. De gezondheidszorg moet het dreigende tekort aan verpleegkun dig personeel op nog twee andere fronten te lijf gaan. Het personeels verloop kan afnemen als er meer mogelijkheden voor kinderopvang komen, beter uitzicht op een loop baan is en meer deeltijdbanen be schikbaar zijn. De werving moet meer gericht zijn op bij voorbeeld 'herintreedsters', omdat deze groep aantoonbaar langer inzet baar is. Volgens Visser is de gezond heidszorg de eerste sector in Ne derland die het dreigende perso neelstekort ten volle heeft onder kend 'maar dat is nog geen garan tie voor een kansrijke concurren tiepositie'. De gezondheidszorg heeft volgens Visser meer dan an dere sectoren last van het stijgende opleidingsniveau van jongeren en ook van een campagne als 'Kies exact'. Meisjes worden opgeroepen meer exacte vakken te kiezen, zo dat ze traditionele mannenberoe pen kunnen uitoefenen. Een ty pisch meisjesberoep als de verple ging is volgens Visser van deze campagne de dupe. De woordvoerders van de fracties geloven dat de minister te hoog grijpt met zijn voornemens om bij voorbeeld nieuwe, grote onderzee boten te bestellen en extra F-16 straaljagers aan te schaffen, zo bleek gisteren tijdens een bijeen komst van de kamercommissie voor defensie. De bewindslieden toonden zich minder pessimistisch dan de kamerleden, maar gaven wel aan dat zij de komende jaren voor forse problemen komen te staan. Van Eekelen en staatssecre taris Van Houwelingen proberen in ieder geval de personeelskosten en de exploitatie zoveel mogelijk te ontzien. Defensie moet volgend jaar 108 miljoen bezuinigen, omdat het ka binet besloten heeft de prijscom pensatie af te schaffen. Daarnaast moet Defensie een aanzienlijk be drag reserveren voor het 'flanke rend beleid' bij de afslankingsope ratie. Deze maatregel leidt tot het verdwijnen van 3700 burger-perso neelsleden. Van Eekelen probeert deze afslanking uit te voeren zon der gedwongen ontslagen. Overspannen De commissie besprak gister middag het Defensieplan 1987 tot 1996, waarin de plannen voor de komende tien jaar uit de doeken worden gedaan. Volgens de CDA'er Frinking wordt door het besluit van het kabinet nu al de bo dem weggeslagen uit het plan. PvdA-woordvoerder Van den Bergh steunde deze opvatting. Hij wees erop dat het ministerie in de komende jaren zeker drie tot vier miljard te kort zal komen. Van den Bergh: "Dit plan is overspannen, onbetaalbaar, onuitvoerbaar. Het Gedeputeerden zeggen niets over visfraude financiële raamwerk ontbreekt. Ei genlijk moet er een nieuw plan ko- Naast zijn kritiek op de financië le onderbouwing, bekritiseerde Frinking ook het gebrek aan visie in het plan. Hij vindt daarom dat het nieuwe Defensieplan (dat eind volgend jaar verschijnt) aanzetten moet geven hoe de Nederlandse defensie moet veranderen gedu rende de laatste jaren van deze eeuw. De VVD vreest dat de werkelijke groei van het defensiebudget vol gend jaar duidelijk onder de een procent zal blijven, in plaats van de afgesproken twee procent. Raming Volgens de minister is er echter geen sprake van dat de groei van het budget zo ver achterblijft bij de ramingen. Hij wees erop dat de norm van twee procent uitgangs punt blijft. De aangekondi zuiniging wordt daarop in minde ring gebracht. "Over de periode van tien jaar beschikt defensie overeen budget van 140 miljard. In dat bedrag zit een zekere marge. Daarom-moeten we niet zo drama tisch doen over de bezuiniging", zei hij. Van Eekelen wees er verder op dat ook de afgelopen jaren het per centage van twee niet was gehaald, zoals uit een nacalculatie was ge bleken. Ook zei hij dat het Defen sieplan nog aanzienlijk kan wor den bijgesteld. Zeker voor de late re jaren staat nog weinig definitief vast. Aanpassingen kunnen elke twee jaar plaatsvinden, wanneer er een nieuw defensieplan verschijnt. GOES (GPD) - Het CDA-kamerlid Borgman ziet niets in een compro mis over de euthanasiewetgeving. Hij gelooft wel in de goede wil van de voorstanders, maar niet in de goede uitwerking van een dergelij ke wet. "Als de ene mens bewust de andere doodt, ook al is dat een arts, ben je volstrekt verkeerd be zig. Euthanasie legaliseren is het faillissement van de hulpverle ning", betoogde hij gisteren op een partijbijeenkomst in Goes. Hij maakte wel verschil tussen actieve ('het op afroep doden van mensen') en passieve euthanasie ('je kunt ook het lijden onnodig lang rek ken'). Het kamerlid gewaagde van een fundamenteel verschil tussen do den en laten sterven. Hij noemde als voorbeeld het toedienen van steeds hogere doseringen van pijn- euthanasie moet worden verstaan, vaak moeilijk te bepalen is, pleitte het kamerlid ervoor om in ieder ge val vast te leggen wat uitdrukkelijk geen euthanasie is. Voor Borgman staat de vraag centraal 'hoe ver de macht van de mens mag reiken'. "Het kunstma tig in leven houden is ook een in greep. Je moet niet onnodig door- martelen. Daarom is een zorgvuldi ge afweging van het grootste be lang. Ik kan me voorstellen dat dan wordt gezegd: nu zet ik al die appa ratuur uit. Ook medici moeten te rugtreden voor de dood, in sommi ge gevallen is het zinloos verder te behandelen. Als dit passieve eu thanasie is, het zij zo. Maar je moet mensen niet bewust doodspuiten". De christen-democraat vroeg zich ook af hoe het zat met 'het psy chisch lijden, want dat kan i stillende middelen bij een botkan- stens even erg zijn. Maar daar j?e" mensen tegen de voorgenomen sluiting AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer 100 bewoners en te hebben gekozen, omdat de bewoners van de verzor- sympathisanten van een aantal met sluiting bedreigde gingstehuizen allang uit het arbeidsproces zijn getre- verzorgingstehuizen in Amsterdam hebben gister- den en zodoende niet meer kunnen staken, morgen de ingang van de hoofdstedelijke tramremi- De ambtenarenbond AbvaKabo heeft zich ook te- ses in de Lek- en de Havenstraat geblokeerd. De blok- gen de voorgenomen sluiting van de Amsterdamse be- kade, die ruim een uur duurde, was bedoeld als pro- jaardentehuizen gekeerd. Ze acht sluiting 'op louter test tegen de voorgenomen sluiting van de verzor- financiële gronden onaanvaardbaar'. De bond vindt gingstehuizen als gevolg van de bezuinigingen. Het echter dat blokkades van gemeentelijke diensten door tramverkeer ondervond volgens het gemeentelijk ver- derden niet binnen het kader van verantwoorde acties voersbedrijf enige vertraging. valt. Bekeken zal worden met welke democratische middelen verzet zal worden gepleegd, aldus de Abva- De van te voren aangekondigde blokkade was geor- Kabo. De sluiting van de bejaardentehuizen wordt ganiseerd door het actiecomité Borg voor de zorg. Het vandaag door het gemeentebestuur van Amsterdam comité zegt voor het 'uiterste middel' van blokkeren besproken. kerpatient. "Die pijnstillers zullen vermoedelijk de dood bevorderen, maar in mijn filosofie is dit geen euthanasie", aldus de christen-de mocraat, die vond dat binnen het CDA nog flink gediscussieerd moet worden over dit onderwerp. wordt niet over gesproken'. Ten slotte hield hij zijn gehoor voor dat het CDA absoluut geen compromis met de andere (grote) partijen - PvdA, WD en D66 - kan sluiten. "Onze visie op de her- en toekomst de mens is een andere dan die Oud-minister nieuwe ambassadeur Nederland in India DEN HAAG/BEIJING (GPD/ ANP) - Oud-minister van ontwik- GRONINGEN (ANP) - De twee kelingssamenwerking Schoo Groningse en twee Friese gedepu- wordt binnenkort benoemd tot teerden die verdacht worden van ambassadeur in de Indiase hoofd fraude bij de visafslag in Lauwer- stad New Delhi. Het voormalige soog, hebben gebruik gemaakt van WD-Kamerlid zal waarschijnlijk hun zwijgrecht. Het viertal zou be- in september beginnen. Haar be gin deze week verhoord worden noeming, die al maanden in de door rechter-commissaris Puite lucht hing, werd gisteren in de Chi nese hoofdstad Beijing bekendge maakt door minister Van den Broek (buitenlandse zaken). Tot ergernis van beroepsdiplo maten en kamervoorzitter Dolman, nam zij een paar maanden na haar i lid van het bestuur verkiezing, afscheid van de Twee- de Groningse rechtbank i hun aandeel in de ontduiking van vangstbeperkingen op schol en tong. De Groningse gedeputeerden Remkes en Bos en de Friese gede puteerden Van der Horst en Steen- meijer i gedeputeerden Knoop kunnen de Schoo had aanvankelijk haar verdachten zich beroepen op hun zwijgrecht nu er zich nogal wat nieuwe ontwikkelingen in^de- i zaak hebben voorgedaan. gezet op de ambassadeurspost in Jakarta, maar Van den Broek hield dat tegen. De kwestie werd de ministerraad besproken ontwikkeling is het feit dat de toen de discussie rondom Schoo Haagse rechtbank kortgeleden e s geluwd, zo wordt uit goedinge- uitspraak heeft gedaan, dat de ge- lichte kringen vernomen. gevens van de ambtenaren Algemene Inspectie Dienst niet digers voor strafrechtelijk onderzoek ge bruikt mogen worden. Rechter-commissaris Puite ver klaarde dit jammer te vinden, maai hij verwacht ook zonder de aanvul lende verklaringen De gezamenlijke vertegenwoor- de centrales van vereni gingen van ambtenaren bij het mi nisterie van buitenlandse zaken hebben hun ongenoegen uitge sproken over de benoeming, die ze als 'onnodig' en 'een vorm van ver keerd personeelsbeleid' bestempe- dachten het eindrapport eind deze len. Ze vinden het geen goede zaak maand te kunnen afronden. wanneer oud-bewindslieden - Eegje Schoo (fotoANP) of meer als vervolg op hun politie ke loopbaan - worden benoemd in hoge diplomatieke functies. Bo vendien beschikt Buitenlandse Za ken over voldoende gekwalificeer de eigen mensen, aldus de diplo maten. "Er is vooral bezwaar tegen de voorgenomen benoeming omdat er vanuit moet worden gegaan dat tij dens de aan de gang zijnde afslan kingsoperaties voor iedere extra uitgetrokken buitenstaander, er gens anders een ambtenaar extra zal moeten afvloeien", stellen de diplomaten. Na de eerste berichten over Schoo's te verwachten benoeming in januari, legde de diplomatenver- eniging VBD een minder vergaan de verklaring af. Bij politieke be noemingen van ambassadeurs, al dus de VBD, moet zorgvuldig wor den nagegaan of er binnen de dienst een geschikte kandidaat is te vinden. Incidentele politieke be noemingen zouden moeten wor den beperkt tot die gevallen, waar in oud-bewindslieden een grote mate van bekwaamheid op buiten lands politiek terrein hebben opge bouwd. Waarmee Schoo, die aller- wege als een falende minister werd beschouwd, overigens ook al indi rect werd afgewezen. WD-kamerlid Weisglas stelde in een reactie dat zijn fractie 'be vreemd' is door de plaats en tijd die het kabinet heeft gekozen voor de benoeming van Schoo. Hij tem perde zijn bevreemding over deze gang van zaken tegelijk wat lache rig met 'de tropennachten in het verre oosten hebben CDA-politici wel eerder verleid tot spraakzaam heid', daarbij doelend op onder meer de ontboezemingen van voor malige CDA-premier Van Agt van af een tropisch eiland ten Weisglas kan zich de bezwaren van de ambtenaren van Buiten landse Zaken tegen de benoeming wel indenken, maar 'het is de ver antwoordelijkheid van Van den Broek om uit de kandidaten de beste te kiezen en op de benoe ming als zodanig heeft de WD derhalve geen commentaar'. Omdat de scheidslijn tussen wat van liberalen en sociaal-democra- wel en wat niet onder (passieve) ten". DEN HAAG (ANP) - De procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren zijn eis van negen jaar gevangenisstraf tegen een 30-jarige ex-bejaardenhulp uit Leidschendam gehandhaafd. Ze zou de 89-jarige mevrouw Kolstee-Sluiter op 22 augustus vorig jaar in haar wo ning in Leidschendam met een elektriciteitssnoer hebben gewurgd. De oude vrouw zou de verdachte even daarvoor op het stelen van cheques hebben betrapt. "Ze was kil, wreed en berekenend" aldus procureur- generaal Meijring. De vrouw werd door de Haagse rechtbank tot zes jaar cel veroordeeld. Ze bekende de daad bij de politie, maar ontkende hem later bij de rech ter-commissaris. "Wat moet ik doen om mijn onschuld te bewijzen, ik heb het gevoel dat iedereen me weg wil drukken", verzuchtte de verdach te gisteren. Ze zegt zo overstuur te zijn geraakt door het gedrag van de politie, dat ze in eerste instantie van pure ellende maar heeft bekend. De rechercheurs zouden haar ook hebben gezegd dat de straf zou meevallen als ze toegaf en dat ze in dat geval ook haar man zou mogen zien. Een onrechtmatige gang van zaken, aldus advocaat Sprong. Hij vroeg het hof in april, toen de bejaardenhulp voor het eerst in hoger beroep voorkwam, de zaak aan te houden om de rechercheurs op te roepen voor verhoor op een nieuwe zitting. Meijring stelde gisteren na dat verhoor echter vast dat alles ordentelijk was verlopen. Ook twee Haagse officieren van justitie, De Wit en Van der Horst, wer den door Spong als getuige gedagvaard. De advocaat wilde aantonen dat hun gesprek met zijn cliënt bedreigend van aard was geweest. Normaal is er slechts één officier van justitie. Van der Horst legde uit dat hij met De Wit was meegekomen omdat hij, Van der Horst, als nieuweling op het parket in Den Haag nog ingewerkt moest worden. Meijring zag daarin ADVERTENTIE Middenstand vraagt Tweede Kamer om landelijke registratie DEN HAAG (GPD/ANP) - De win- kelcriminaliteit loopt de spuigaten uit. Harde maatregelen moeten snel worden genomen. Spoedige invoering van een landelijk regi stratiesysteem van winkeldieven is dringend noodzakelijk. Vooral re cidivisten moeten hard wQrden aangepakt. Het bedrijfsleven liet deze nood kreet gisteren horen tijdens een hoorzitting van de Tweede Kamer over de nota 'Samenleving en cri- Spuit6FS minaliteit' van minister Korthals Altes. De Kamer debateert op 15 juni over deze nota, waarin maatre gelen ter bestrijding van de kleine criminaliteit worden aangekon digd. weten dat de winkelcriminaliteit zich verhardt. Steeds vaker wordt het personeel bedreigd en geinti- mideerd. Zo gaf voorzitter Wagner van de Amsterdamse Midden stands Centrale een aantal staaltjes van criminele excessen, waaraan middenstanders in winkelcentrum Ganzenhoef in de Bijlmer dage lijks staan bloot gesteld. Het centraal bureau levensmid delenhandel, de overkoepelende organisatie van de supermarkten, zei dat realisatie van het aktieplan van de regering een ommekeer zou betekenen in de strijd tegen de winkelcriminaliteit. Volgens het bureau lijdt alleen al de levensmid delenhandels jaarlijks een schade van 200 miljoen gulden als gevolg van de diefstallen. Verschillende organisaties lieten Hij nodigde de Kamerleden uit een bezoek te brengen aan dit win kelcentrum om de spuiters van achter de etalageramen te bekij ken. ,,Wij worden geterroriseerd door drugsgebruikers en drugs handel", aldus Wagner. Een oplos sing voor het verslaafdenprobleem wist de Amsterdamse delegatie tij dens de hoorzitting niet aan te dra gen. Wel werd gewezen op de com municerende vaten Zeedijk en Ganzenhoef die via het metronet voor junks in feite uitwisselbaar zijn. Wagner waarschuwde voor „softe en menselijke benaderin gen" die hun doel voorbijschieten. „Junks krijg je niet uit de wereld met een rustige opvangplek, een boterhammetje en een kopje koffie erbij", zo zei hij. Niettemin vindt hij dat een structureel beleid met zeven of acht opvanggelegenheden is te verkiezen boven het huidige beleid waarbij verslaafden van de ene naar de andere winkelstraat worden gedreven. De recente afspraken van burge meester Van Thijn met het kabi net, om de extra inzet van mare chaussee in de zomer voort te zet ten en 21 miljoen gulden meer uit te trekken voor politie-overuren in de komende drie jaar schiet tekort, aldus J. Van Ierschot namens de Vereniging Amsterdam City. Zijn voornaamste aanbeveling: een krachtig repressief beleid en des noods meer mensen (twee of drie) in een cel. Van Ierschot, in het dagelijks le ven employee van het warenhuis De Bijenkorf aan de Dam, zette de beveiligingskosten van zijn bedrijf af tegen de winst in het afgelopen jaar van twee miljoen gulden. Er is vijftien man beveiligingspersoneel nodig aan de uitgangen (750.000 gulden) en een miljoen aan elektro nische installaties, terwijl de scha de door diefstal nog steeds in de miljoenen loopt. Alarmsignaal De waivers - de elektronische knopen aan artikelen die aan de kassa moeten worden verwijderd wil men zonder alarmsignaal de winkel verlaten - worden door in ventieve winkeldieven steeds mak kelijker verwijderd. Nu al worden er per jaar in de Bijenkorf in Am sterdam vierduizend verwijderde exemplaren aangetroffen. Diverse veel gezochte artikelen - grammo foonplaten en compactdiscs - zijn al alleen aan de kassa verkrijgbaar. Alleen de kale hoezen liggen in de rekken. Harder aanpakken van autodief stallen is een andere wens die door de Amsterdamse ondernemers naar voren werd gebracht. Verder een landelijk registratiesysteem van winkeldieven. „De Westduitse televisie heeft ons al weten te vin den. Het was echt de moeite waard, zelfs Hill Street Blues valt daarbij in het niet," zo zei Wagner. „Am sterdam gaat als wij blijven praten en niets doen gewoon kapot" "Glorie van Java? Een nieuwe topprestatie van de beste sigarenmaker: Oud Kampen!' Roy Luca is mijn naam. Sigarenspecialist in Zeist. Ik zeg maar eerlijk waar het op staat, want daar zijn we adviseur voor: Die nieuwe Glorie van Java, van Oud Kampen, is een klasse beter dan wat er aan soortgelijke sigaren wordt gerookt. En voor maar een paar centen meer vind ik dat een weergaloze prestatie. Wie zichzelf een plezier wil doen, die moet dat absoluut proberen. Je ziet het trouwens al aan dat prachtige helder-rijpe dekblad. Te krijgen bij mij en bij alle goede col lega sigarenspecialisten van het land. glorievanjava OUD KAMPEN <a )^igaU Lange scnoritas 10 stuks 6,50, Semi-wildepanatella 10 stuks 5,50, Cigarillo 20 stuks 8,80. Ook in cederhouten kisten.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3