'Behalve psychiaters is niemand gebaat bij tbr Tweespalt Israël door vredesplan In FlevolandSamen op wegvanzelfsprekend Is ter beschikking stellen van de regering (tbr) als straf wel nodig? Volgens de Stichting Belangenbehartiging (ex-)tbr- gestelden en psycholoog H. J. A. Hamers niet. Zij wij zen het 'verouderde' systeem van een klinische behan deling van delinquenten af. "Niemand is er bij gebaat. Ja, misschien één groep: de psychiaters en de socio- therapeutisch medewerkers (stm'ers) van een van de vijf tbr-klinieken in ons land". Stichting wijst klinische behandeling delinquenten af "Als er geen tbr-klanten meer waren en delinquenten met psy chische stoornissen in de gevan genissen werden behandeldzat die groep zonder werk", meent Hamers, die mede vanwege die overtuiging het Selectie-instituut voor tbr-gestelden in Utrecht de rug toekeerde en zijn weten schappelijke werk aan de Uni versiteit van Amsterdam weer oppakte. door Arno Ruitenbeek Voorzitter van de stichting voor ex-tbr-gestelden is J. L. Bakker- Weesing, advocaat en procureur in Amsterdam. In haar praktijk stuit zij regelmatig op de proble men in de tbr-klinieken. "Deze mensen weten niet wat er met ze gebeurt en waarom dingen met hen gebeuren. Als ze uit de kli niek komen zijn ze vaak nog niets wijzer geworden, maar vaak wel heel erg geschokt. Die ervaring dragen ze soms hun he le leven met zich mee". Volgens Bakker zijn tbr-gestel den volkomen afhankelijk van hun behandelaars. "Ze hebben geen privacy en hun recht be zoek te ontvangen wordt geme ten aan de mate waarin ze mee werken aan de behandeling. Sommigen nemen vrijwillig de aangeboden medicijnen. Ande ren ondergaan een zogenaamde dwangmedicatie met geneesmid delen, die een onaangename bij werking kunnen hebben en waarvoor weer andere medicij nen gegeven worden. Sommige klinieken handhaven een strikt gesloten systeem. In dat geval moeten de 'patiënten' absoluut gehoorzamen. Brengen ze zelf iets in, dan kan dat tot repercus sies leiden". Dronkaard Tot in de jaren zestig werden mensen, die tbr gekregen had den. weggestopt in een inrich ting. De 'behandeling' bestond hoogstens uit de verstrekking van veel medicijnen. In een en kele kliniek vonden castraties van de behandelden plaats. "Rechten waren er niet. In de ja ren vijftig gaf een rechter iemand tbr, als hij een dronkaard was. Zo erg is het nu niet meer, maar tbr kan onder de huidige wet nog opgelegd worden bij elk als mis drijf omschreven strafbaar feit. De nieuwe wet, die strenger for muleert over de ernst van de mis drijven, is nog niet in werking getreden De vraag is, wanneer dat zal gebeuren. De wet is wel afgekondigd, maar het ministe rie van justitie heeft de inwer kingtreding tot een ander tijdstip uitgesteld", stelt mr. Bakker. Bakker en Hamers noemen de gang van zaken rond de tbr een gok. "Iemand, die een ernstig misdrijf heeft begaan, kan er in toestemmen een psychiatrisch onderzoek te ondergaan. Helaas zijn sommige advocaten zo naïef, dat ze denken dat een psychia trisch onderzoek een uitkomst is. Ze geven hun cliënt het advies 'doe dat maar, dan word je mild behandeld en sta je eerder op straat'. Er zijn echt advocaten die denken dat iemand na een paar jaar tbr genezen is, althans dat hij de maatschappij weer in kan. Onzin, want recidive (herhaling van het plegen van een misdrijf, red.) komt net zo goed en vaak voor bij tbr-klanten als bij ande re delinquenten". Vraagteken "Goed, er verschijnt een psy chiater bij de man. Hier zetten wij een groot vraagteken. Zoveel psychologen, zoveel inzichten. Ze beginnen allemaal vanuit hun eigen theorie, maar passen die ook allemaal op hun eigen wijze toe op de 'patiënt'. Jeugdfrustra ties, gescheiden ouders, moei lijkheden op school, psychiaters zien overal wel afwijkingen die wijzen op een stoornis, die in eenderde van de gevallen behan deling of verpleging vereist". "Op grond van het psychia trisch advies oordeelt de rechter, of iemand een gevaar voor de sa menleving is - de maatstaf om een persoon tbr te geven - en na het uitzitten van een gevangenis straf naar de kliniek moet. De stichting vraagt zich af, of de rechters hun verwachtingen soms niet te hoog stellen en bo vendien, of de behandelaars dat ook niet doen". Tijd voor actie, volgens de stichting. "Laten we ophouden er vanuit te gaan, dat het begaan van misdrijven te stoppen is met therapieën en laten we stoppen delinquenten als patiënten te be schouwen. Stuur delinquenten naar de gevangenis. Blijkt daar dat een gevangene psychische problemen heeft en derhalve hulp geboden is, dan roep je er daar een psychiater, psycholoog of een maatschappelijk werker bij. In iedere gevangenis is deze vorm van hulp mogelijk. Dat zou ten minste zo moeten zijn". "Als het al moet, geef je een langere gevangenisstraf, al zijn we daar niet voor. Maar stop de indeling van mensen naar onaan gepast, onpassend of ongepast gedrag. Wat is in vredesnaam normaal en wie bepaalt dat? Ech te krankzinnigen horen in een in richting thuis. Mensen, die over de schreef gaan en misschien derhalve verminderd toereke ningsvatbaar zouden zijn ge weest ten tijde van het misdrijf, beslist niet. Als mensen een on gelukkige of vervelende levens geschiedenis hebben, is dat nog geen reden ze tbr op te leggen". Weigeren Wat kunnen mensen, die een tbr boven het hoofd hangt, met deze schone woorden? "Zolang een tbr de consequentie kan zijn van medewerking aan een psy chiatrisch onderzoek door de verdachte, kan hij of zij die me dewerking beter weigeren. Zo'n behandeling van vier tot zes jaar is geen sinecure. Tijdens de be handeling moet de rechter uit maken of de tbr - die opgelegd wordt voor twee jaar - moet wor den voortgezet met telkens een of twee jaar. Een grote rol daarbij speelt het psychiatrisch rapport. Daaruit moet blijken of de pa tiënt geen gevaar meer voor de openbare orde is. Dat betekent, dat hij zich heeft aangepast". "Maar waaruit bestaat die aan passing dan wel? En hoe zie je het verschil tussen aanpassing en schijnaanpassing? Als je maar doet wat er van je verwacht wordt en je niet verzet tegen de behandelaars, is de kans groot dat het rapport gunstig is en de rechter op die basis besluit dat de tbr niet verlengd wordt. Slim van de patiënt, maar wat voor zin heeft dan de behandeling (ge had)?" "Mensen die niet klakkeloos doen wat hun wordt gezegd of opgedragen, kunnen het wel ver geten. Hun tbr duurt langer. Ze moeten nog eens jaren doorbren gen in een klein hok. Dat gaat je niet in de koude kleren zitten. Voortdurend gecorrigeerd wor den brengt grote spanningen met zich. Als die spanningen zich ontladen in agressiviteit te gen een therapeut, ben je de pi sang. 'Maatregelen' zijn het ge volg. Wij staan allemaal wel eens onder stress en zijn dan kwaad op onze omgeving. De een gooit met iets, de ander trekt zich te rug in een hoekje. Daarvoor hoef je toch niet te boeten in de vorm van onder andere advies tot ver lenging van tbr?" "Wij willen, dat de psychiater pas na het vonnis eraan te pas komt. Op dit moment praat de regering over een wetsontwerp rechtpositie tbr-gestelden. Een rechtpositie heeft de tbr-gestelde nu nog niet. in juli treedt een al gemene maatregel van bestuur in werking. Die gaat ons niet ver genoeg, omdat bij voorbeeld de dwangmedicatie onbesproken blijft. Het moet anders". Zorgvuldig Woordvoerder Van Vliet van het ministerie van justitie vertelt een heel ander verhaal dan Bak ker. Naar zijn zeggen wordt ie mand, die voor tbr in aanmer king lijkt te komen, eerst gedu rende een langere tijd zorgvuldig onderzocht door een team van deskundigen: "Daar hebben we een speciale kliniek voor. Op ba sis van gesprekken met de ver dachte en onderzoeken door niet alleen psychiaters, maar ook maatschappelijk werkers, psy chologen, artsen en andere spe cialisten maken we een rapport op. Het is dan aan de rechter, om met dat onderzoeksverslag in de hand de verdachte al dan niet tot tbr te veroordelen". Volgens Van Vliet kan het in verleden inderdaad zijn voorge komen dat landlopers en dron kaards tbr aan hun broek kregen. Maar dat komt nu niet meer voor. "De rechter houdt de aard van het misdrijf in de gaten. En als er sprake is van een aantoon bare ziekelijke storing, is dat een overweging op grond waarvan tbr kan worden toegekend", al dus Van Vliet. Ook op het onder dwang toe dienen van medicijnen heeft hij een andere visie dan de voorzit ter van de stichting. "Daartoe be sluit een kliniek alleen maar wanneer die persoon eei\gevaar is voor zichzelf, of voor anderen. Als iemand over de rooie gaat, krijgt hij die middelen onder dwang toegediend". Maar als een patiënt niet gevaarlijk is, maar toch geen medicijnen wil slik ken? Van Vliet: "Dan is dat zijn eigen verantwoording. Als hij geen geneesmiddelen wil, dan krijgt hij ze niet. Alleen op het moment dat hij een gevaar wordt, krijgt hij de middelen ge dwongen toegediend". Hij bestrijdt dat iemand met tbr geen enkele rechtspositie heeft. "In de nieuwe wet wordt een klachtenregeling opgeno men en de installatie van com missies van toezicht geregeld. Bovendien stelt de aanstaande wet onder andere de gronden vast waarop besloten kan wor den een gedetineerde in de iso leercel te stoppen". Het zal minstens tot september duren voordat de wet van kracht wordt. Weliswaar hebben de Eer ste en de Tweede Kamer zich al akkoord verklaard, maar ambte lijk zijn er een aantal dingen nog niet in orde. „Het is nu wachten op een aantal algemene maatre gelen van bestuur. Pas dan kan de oude wet definitief in de prul lenbak". TEL AV1V - Een vredesconferen tie over het Midden Oosten onder toezicht van de Verenigde Naties mag dan misschien voor de inter nationale gemeenschap de sleutel zijn tot de beëindiging van het al veertig jaar voortslepend Israë- lisch-Arabisch (Palestijns) conflict, in Israël zijn de leidende politieke partijen binnen de regering van na tionale 'eenheid' daar nog sterk over verdeeld. Dat debat zal van daag tot een climax leiden als de Arbeiderspartij van Simon Pers het rechtse Likoed-blok van pre mier Izaak Sjamir tijdens een spe ciale kabinetszitting zal uitdagen in principe met zo'n conferentie akkoord te gaan. Blijkt uit de stem ming dat het vredesplan van Peres het niet heeft gehaald, dan zullen de socialisten vervroegde verkie zingen eisen. door Taco Slagter Het leek er de afgelopen week op of de verkiezingscampagne al was losgebrand. Peres en Sjamir verde digden op partijbijeenkomsten in felle bewoordingen hun onwrikba re standpunten en schuwden daar bij niet met retorische en demago gische trucs elkaar vliegen af te vangen. Toch was het een wezenlij ke discussie, maar het resultaat was wel dat beide partijen zich steeds dieper in de stellingen groe ven. Peres scoorde met het vertoon van politieke lef en inzicht; Sjamir, als hij de ideologie van de Groot- Israël-gedachte er even buiten hield, behaalde punten door met onderbouwde argumenten grote vraagtekens te plaatsen bij de vaag geformuleerde voorwaarden voor een internationale vredesconferen tie. Het gaat Peres in het zogeheten kernkabinet van tien ministers - vijf van elke stroming - om een door de VS gesteund en in samen werking met Jordanië tot stand ge komen gedetailleerd voorstel. Maar Sjamir is ervan overtuigd dat het een akkoord is tussen Peres en koning Hoessein van Jordanië dat slechts de goedkeuring heeft van Washington en waarin volgens het Israëlische dagblad Davar zelfs de toekomstige status van Oost-Jeru- zalem is geregeld. De bezwaren van Sjamir zijn le gio. Op grond van de interpretatie van de stukken zal Jordanië de conferentie niet benutten als ope ning tot bi-laterale vredebespre- kingen met Israël. Peres zegt dat hij die garantie van koning Hoes sein wel heeft. Ten tweede is Sja mir uitermate sceptisch over de rol van de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad onder wier aus piciën de vredesbesprekingen zul len plaatsvinden. De Likoed-leider zegt uit gesprekken met de Franse premier Jacques Chirac tijdens zijn recente bezoek aan Parijs, de indruk overgehouden te hebben dat de supermachten geen genoe gen zullen nemen met een ceremo niële rol. Peres heeft op dit punt geen goed verweer, maar aanneme lijk is dat de Vijf bij impasses wel degelijk iets te zeggen willen heb ben. Achterdeur Verder is Sjamir bang dat de Sowjet-Unie als deelnemer aan de conferentie via de achterdeur zal worden binnengehaald, zonder daarvoor de door Israël geëiste concessies te doen. Peres houdt echter vol dat volgens zijn concept Moskou pas mag meedoen als de diplomatieke betrekkingen met •Jeruzalem zijn hersteld en-de emi gratie van alle Russische joden die dat wensen door het Kremlin niet meer in de weg wordt gestaan. Maar Sjamir denkt dat die princi pes worden losgelaten als blijkt dat Egypte en Jordanië niet willen on derhandelen zonder de Sowjet- Unie. Een ander ernstig bezwaar dat Sjamir tegen het internationale ka rakter van een vredesconferentie heeft wordt gevormd door de hoopvolle verwachtingen die de wereld ervan koestert en die het Is raël onmogelijk maken bij een ern stig meningsverschil weg te lopen. „Kan de VS de garantie geven dat zij in dat geval hetzelfde zal doen", vroeg hij zich op een partijbijeen komst donderdag af. „Israël zal een diktaat worden voorgelegd dat zij om veiligheidsredenen wel moet weigeren. De conferentie zal wor den opgebroken, wij zullen de schuld ervan krijgen en een oorlog in het Midden-Oosten staat dan voor de deur", aldus Sjamir. Peres is er echter van overtuigd dat Was hington garant zal staan voor een vredesregeling die de joodse staat niet in gevaar zal brengen. Het grootste politieke bezwaar dat'Sjamir tegen een conferentie heeft is zijn politieke doodsangst dat op een of andere manier de PLO aan het overleg alsnog zal meedoen. In de visie van Peres is dat koudwatervrees omdat de be vrijdingsorganisatie van Jasser Arafat zich buiten spel heeft gezet door almaar te weigeren de rele vante VN-resoluties te aanvaarden (waarmee onder meer Israël zou zijn erkend) en de terreur af te zwe ren. Maar, zo beweert Sjamir, als de PLO dat alsnog doet, kan haar moeilijk de toegang tot de confe rentie worden geweigerd. Hij zegt ook onder die omstandigheden niet 'met moordenaars' aan tafel te willen zitten. Maar volgens Peres loopt het zo'n vaart niet. Jordanië zal eisen dat de PLO zich op een of andere manier voegt in haar delegatie en daar heeft hij geen onoverkomen- lijke bezwaren tegen. Sinds de PLO echter volgens een resolutie van het recent gehouden congres in Algiers is gehouden aan een zelf standige afvaardiging op een inter nationale vredesconferentie, is de kans zeer gering dat de PLO bij het vredesoverleg kan worden betrok ken, aldus Peres. Directe vredesonderhandelingen met Jordanië zonder een centime ter bezet gebied prijs te geven, dat is wat Sjamir wil. Onrealistischer de zaken voorstellen kan niet. Bo vendien draagt Sjamirs vredesop- tie tittel noch jota bij aan de oplos sing van het Palestijnse probleem. De premier mompelde de afgelo pen dagen zoiets als 'autonomie voor de Palestijnen volgens de be palingen in de Camp David Ak koorden' (waarop het Egyptisch- Israëlisch vredesverdrag is geba seerd), maar de politieke ontwik kelingen in het Midden-Oosten hebben een regeling op die basis achterhaald. Daar. is de met de Li- koed-ideologie behepte premier echter blind voor. Sjamir (links) en Peres - fel en onwrikbaar - (foto AP» - Met een oproep tot krachtige stimulering van het 'Samen op weg'-proces van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Ker ken heeft ds. H. Hasper uit Alme- re vandaag in die stad de nieuwe gereformeerde synode geopend. "In grote delen van Flevoland is 'Samen op weg' zo vanzelfspre kend, dat het ons wel eens moei te kost begrip te hebben voor de problemen die in andere plaat sen worden ondervonden", zei Hasper. Sinds het ontstaan van Almere zijn hervormden en gereformeer den, mede om financiële rede nen, samen opgetrokken. Has per: "Dat betekende wel, dat het besluit van de gemeenschappe lijke synode om de beide kerken in staat van hereniging te verkla ren geen enkel enthousiasme in Nederlands snelst groeiende stad veroorzaakte. De samenwer king is hier zo vanzelfsprekend, dat pas van oecumene kan wor den gesproken als ook de Rooms-Katholieke Kerk erbij wordt betrokken" Ds Hasper - die lid is geweest van drie synodes - riep de syno de van Almere op. stimulansen te geven voor een intensieve dis cussie over de voor kerk en sa menleving 'levensbelangrijke' vraag hoe de kerken in deze tijd nog hun boodschap en het geloof kunnen overdragen. Hij verwees naar de dalende kerkelijke be trokkenheid. "De bescheiden plaats van de kerk in Almere is bekend en brengt sommigen tot de uitroep dat het bij hen veel be ter is". "Maar", zei Hasper, "de veranderingen van de laatste tientallen jaren laten zien hoe ra zend snel ontwikkelingen kun nen verlopen". De synode koos vanmorgen ds. E. Overeem uit Haren tot voorzitter. Hij kreeg 45 van de 73 stemmen. Confessionelen. Minder po sitief over 'Samen op weg' liet dr G. Bos zich gisteravond uit op de jaarvergadering van de Confes sionele Vereniging (in de Her vormde Kerk) in 'Woudschoten'. Bos is predikant in Urk, lid van het hoofdbestuur van deze ver eniging en lid van het brede be stuur van de hervormde synode. "Het is de vraag of het geeste lijk gehalte van de twee kerken voldoende is om het wonder van de eenheid gestalte te doen krij gen", zei hij. "Voor sommige her vormden is het al voldoende als de gereformeerden zich wat an ders zouden gedragen: wat be scheidener. Anderen maken zich zorgen over het rechtzinnige ge halte van veel gereformeerden. Waren zij nog maar als vroeger" Maar Bos had ook kritiek op de eigen kerk. "Zij moet wat recht zinnigheid betreft de hand maar in eigen boezem steken". De predikant uit Urk ver wachtte niet dat er op korte ter mijn iets zou veranderen in de geestelijke toestand van de ker ken. "Wachten op God" was daarom zijn voornaamste ge dachte ten aanzien van 'Samen op weg'. "De tijden en gelegen heden zijn in Zijn hand, en wan neer Hij de gelegenheid geeft moeten wij klaarstaan en vol gen". Als voorbeeld noemde hij het volk Israël, dat de ene dag wél het beloofde land kon intrek ken, maar de volgende dag niet meer wegens zijn ongeloof. De Confessionele Vereniging gaat samen met mensen van de gelijkgezinde groepering Gere formeerd Confessioneel Beraad studie maken van de 'Schets 1986', die de gemeenschappelij ke synode heeft aanvaard als dis cussiestuk oven.de structuur van een in de toekomst herenigde kerk. Terug uit Lusaka De leiders van de bevrij dingsbewegingen in Zuid-Afrika en Namibië zijn nauw verbonden met de kerken. Dat was een openbaring voor veel kerkelijke leiders. Voorzitter ds. H. Huting van de hervormde synode zei dat gisteren na terugkeer op Schip hol van een conferentie van de Wereldraad in Lusaka (Zambia) over Zuid-Afrika. Ook drs. G. Boer, secretaris van het her vormde Werelddiakonaat, sprak van een grote onderlinge nabij heid tussen deze bewegingen en de kerken. Naar zijn mening staan de verzetsorganisaties wat hun doelstelling betreft dichter bij het evangelie dan de onder drukkende regering van Zuid- Afrika. De deelnemers aan de confe rentie aanvaardden met algeme ne stemmen een slotverklaring, waarin wordt erkend dat het ge weld van de Zuidafrikaanse re* gering de bevrijdingsbewegin gen tot tegengeweld dwingt om mét andere middelen een eind te maken aan de onderdrukking. De deelnemers gaan er, op basis van deze slotverklaring, voor pleiten, dat kerken zich inzetten voor diplomatieke erkenning van de bevrijdingsbewegingen. De Wereldraad zal controleren of de kerken met de aanbevelingen van Lusaka werkelijk wat doen. Dat is met de aanbevelingen van een soortgelijke conferentie in Harare (Zimbabwe) eind 1985 te weinig gebeurd. Vrouw en kerk Van de rooms-katholieke vrouwen in Nederland vindt 64 procent dat zij zich niet hoeven te houden aan de kerkelijke voorschriften over seksualiteit, wat daaronder ook wordt ver staan. Het normatieve gezag van die voorschriften wordt ontkend. Zeer veel vrouwen zullen dan ook geen schuld meer voelen als zij zich in de praktijk niet aan de ze voorschriften houden. Tot die conclusie komt het Kaski, instituut voor sociaal-we- tenschappeliik onderzoek, stu die en advies in Den Haag, in zijn Kerk en Samenleving was de op- 'drachtgever tot dit onderzoek onder bijna 1700 vrouwen in alle leeftijdsgroepen. Het Kaski heeft met opzet vrouwen benaderd die zich bij de kerk betrokken voe len, uiteraard de een meer, de an der minder. Het kerkelijk standpunt over abortus wordt door 29 procent van de ondervraagden onder schreven en door 18 procent af gewezen, terwijl 53 procent het van de situatie laat afhangen. Maar 1 op de 10 vrouwen vindt de afwijzing van homofilie te recht, terwijl 64 procent het na drukkelijk oneens is met die af wijzing. De onontbindbaarheid van het huwelijk wordt door 14 procent onderschreven en door 30 procent verworpen. Voor 56 procent is de concrete situatie doorslaggevend. Tien procent past periodieke onthouding toe als (kerkelijk geoorloofde) vorm van anti-con ceptie. Van de ondervraagde vrouwen gebruikt 42 procent de pil of andere middelen en is 46 procent voor sterilisatie van een van beide partners. De vrouwen voelen zich in gro te meerderheid het meest be trokken bij de plaatselijke paro chie. Dan volgt de kerk in Neder- rapport 'Vrouw en kerk'. De rooms-katholieke Raad voor land en een heel eind verder de 'kerk van Rome'. Die laatste boekt als nummer 1 maar 14 pro cent. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Enschede D. T. Vreugdenhil Berkel-Ro- denrijs. Christelijke Gerefor meerde Kerken: beroepen te Nieuwkoop D. Slagboom Kat wijk aan Zee. Vrije Evangeli sche Gemeenten: beroepen te Groningen P. J. Bonhof Echten (Fr.), voorganger van de zelfstan dige vrije evangelische gemeente te Bantinga en van de reformato rische gemeente te Joure.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2