Katwijkse klussenbank verdwijnt Belang kantoorwerk in Alphen neemt toe Jachthaven herstelt leid veilde kademuur Nieuwkoop is gevaarlijk voor iedere voetganger Verstorende elementen "esthetisch verbeeld" PAGINA 16 W III REGIO DINSDAG 12 MEI 1987 Voldoende werk, doch onvoldoende vrijwilligers KATWIJK - De Katwijkse Vrijwilligerscentrale stopt met haar project de Klussenbank. In de afgelopen jaren is geble ken dat er wel voldoende werk voor de Klussenbank bestaat, maar dat er onvoldoende vrij willigers bereid zijn om bij dit project te worden ingescha keld. Een direct gevolg van het stopzetten van de Klussen bank is dat de Vrijwilligerscen trale op zoek gaat naar een an der onderkomen voor haar ac tiviteiten. De Klussenbank is momenteel nog ondergebracht in een deel van een scheepswerkplaats aan de Haven in Katwijk. Deze ruimte is volgens P. van Arkel van de stichting so ciaal cultureel werk Katwijk, die de Vrijwilligerscentrale begeleidt, te duur voor de resterende projec ten van de centrale. Aan de inrich ting van het onderkomen van de Vrijwilligerscentrale is door de ge meente inmiddels ruim 33.000 gul den uitgegeven. Als de belangrijkste reden voor het geringe succes van de Klussen bank noemt Van Arkel het feit dat vrijwilligers niet bereid zijn een groot aantal uren per week te werken, als daar niet meer dan het behoud van hun uitkering tegen over staat. "Dat past ook helemaal in het landelijke beeld. Op termijn gaat er van dit soort projecten toch onvoldoende motivatie uit", zegt Van Arkel. Aan werk heeft het de Klussen bank de afgelopen periode niet ontbroken. Er kwam voldoende respons van de doelgroep waar voor dit project is opgezet, de men sen met een uitkering die finan cieel niet in staat zijn voor bepaal de karweitjes een aannemer in te schakelen. Lokalen De overige activiteiten die de Katwijkse Vrijwilligerscentrale de afgelopen jaren heeft ontplooid, zijn wel succesvol. Dat blijkt uit een tussentijdse rapportage die ko mende donderdag wordt bespro ken door de Katwijkse raadscom missie voor zorg. volkgezondheid, economische zaken en emancipa tie. Het gaat hier met name om de creatieve activiteiten, zoals het project kleding maken, het kunst schildersproject en het poppen- kastproject. In 1986 trokken deze activiteiten, die eveneens zijn be doeld voor mensen zonder baan, 41 deelnemers. Van deze groep kreeg 40 procent een uitkering. De Vrijwilligerscentrale wil deze creatieve projecten op korte ter mijn onderbrengen in een nieuwe ruimte. Als suggestie wordt in de rapportage de Beatrixschool ge noemd, waar op dit moment enke le lokalen leegstaan. Voor dit on derkomen bestaat echter ook van andere zijde belangstelling. Zo wil de stichting volwassenen educatie etnische groepen (VEEG) de loka len in gebruik nemen voor het ge ven van cursussen aan buitenlan ders. Ook andere projecten in het kader van de basiseducatie zouden hier dan moeten worden onderge bracht. Van de kant van de gemeente is inmiddels de mogelijkheid ge noemd om de activiteiten van de Vrijwilligerscentrale onder te brengen in het K O-gebouw aan de Sluisweg, maar nog niet duide lijk is of de centrale hier ook daad werkelijk terecht kan. Schillenboer De Vrijwilligerscentrale toont zich in haar tussentijdse rapporta ge ook tevreden over het verloop van het schillenboerproject. De re sultaten over de eerste periode dat de schillenboer actief is, een vrij williger die werkt met behoud van uitkering, worden door de centrale goed genoemd. Wel tekent Van Ar kel van de stichting sociaal cultu reel werk hierbij aan dat het erg moeilijk zal worden om dit project winstgevend te maken. "De prijs die voor de schillen wordt betaald, is voor de schillenboer eigenlijk te laag om in zijn eigen onderhoud te voorzien", aldus Van Arkel. De boeren die de schillen afne men betalen een dubbeltje per kilo en waarschijnlijk zal de gemeente dit bedrag Verhogen tot 14 cent. Het werk van de schillenboer bete kent namelijk een besparing op de kosten van het afvoeren van huis vuil. De Vrijwilligerscentrale heeft de gemeente inmiddels voorgesteld om de schillenboer (voorlopig tij delijk) in dienst te nemen. Het voordeel daarvan is volgens de centrale dat de man is verzekerd De projecten van de Katwijkse Vrijwilligerscentrale zijn nu nog onder gebracht in een scheepswerkplaats aan de Haven. Na het stopzetten van de Klussenbank is deze ruimte te duur voor de resterende activiteiten. «foto Wim Dijkman) In een ambtelijke nota wordt de ze suggestie van de Vrijwilligers centrale echter afgewezen. Het in dienst nemen van de schillenboer past volgens de nota niet in het be leid dat de gemeente hanteert voor het bestrijden van de negatieve ge volgen van de werkloosheid. van een vast minimumloon en er ook bij ziekte voor vervanging kan worden gezorgd. "Het werk van de schillenboer betekent verder een milieu-vriendelijke manier van af valverwerking", meent Van Arkel. "en dat zou de gemeente toch ook wat waard moeten zijn". Maria-Jeanne van Gils, pastelteke ningen. Te zien bij Querelle, Juliana- straat 32, Alphen. Tot 24 mei. ALPHEN AAN DEN RIJN - Dat iemand van de enorme wanstalti ge roestige pijpleidingen - die met name de omgeving van de Zegerplas in Alphen al geruime tijd ontsieren - mooie pastelteke ningen weet te maken, vinei ik opmerkelijk. Maria-Jeanne van Gils is hier wonderwel in ge slaagd. Met het zo esthetisch uit beelden van de leidingen en bij behorende voertuigen als hef trucks en tractoren getuigt zij van een tweeslachtige houding ten opzichte van het inmiddels vertrouwde fenomeen van de nieuwbouw in Alphen. Enerzijds merkt zij het versto rende element in het landschap op, anderzijds raakt zij erdoor ge fascineerd en werkt ze het zelfs uit tot mooie beelden. Daarmee raakt ze een gevoelige snaar, want wie kan er nog om al die toestanden rond de opspuiterij voor de nieuwe wijk Kerk en Za- nen heen? Het aantrekkelijke beeld van plankzeilers in het be gin van het zomerseizoen wordt verstoord, evenals het uitzicht wanneer je op je buik in het gras ligt, oftewel de hele beleving van het buitengebeuren wordt er door beïnvloed. En toch heeft die gigantische roestige slagader iets fascine rends. Voor Van Gils zelfs zo dat ze uitkomt bij zeer esthetisch pasteltekeningen. De expositie, die de naam De Werken draagt, is de debuutex positie van de kunstenares. Na omzwervingen in de sociaal-cul turele wereld meldde zij zich in 1982 aan bij de kunstacademie in Maastricht. In 1985 verhuisde zij naar Alphen en ging, naast de lessen die ze bij Expressie 70 volgt, zelfstandig werken. De tentoonstelling mag dan een de buut zijn, de aanpak is wel dege lijk professioneel. Alle tekenin gen zijn fraai ingelijst en voor zien van een passe-partout in een zachte grijze kleur die uitstekend aansluit op de kleuren in de pastels. Vakbekwaamheid mag ook blijken uit de eigen stijl die het werk kenmerkt. De compositie van elke tekening is evenwich tig, evenals vorm- en kleurge bruik. Mede door de evenwichti ge opbouw wordt het 'schoon heidsaspect' nog eens bena drukt. Van Gils maakt gebruik van een fluwelige arceertech- niek. De pijpleidingen krijgen in het geheel een extra accent door kleuren en duidelijke vormen. Eigenlijk komen ze er vaak beter af dan het landschap waarin ze zijn afgebeeld, omdat het land schappelijk element veel minder wordt uitgewerkt. Het benadrukken van de 'sto rende' elementen op een mooie manier is nog duidelijker in de tekeningen waarop de bij het he le gebeuren behorende voertui gen worden afgebeeld. In zachte gele kleuren uitgevoerd, vormen zij de belangrijke factoren in een enigszins grijs gehouden omge ving. Maria-Jeanne van Gils geeft in haar tekeningen de leidingen en voertuigen een decoratieve func tie. Dat doet bij mij het uiteraard irreële en financieel onuitvoerba re idee rijzen dat vrolijk geschil derde pijpleidingen ook in werkelijkheid heel wat beter te verteren zouden zijn dan deze roestige reuzen. NELLIE VAN BEUSEKOM ALPHEN AAN DEN RIJN - Het werk op kantoor neemt in Alphen een steeds belangrijkere plaats in. In de eerste helft van de jaren tach tig is het aantal bedrijven in zake lijke dienstverlening en het bank en verzekeringswezen verdubbeld. Het aantal mensen dat zijn werk zaamheden achter het bureau ver richt, groeide in die periode in Al phen van 1.126 tot ruim 1.800. De verwachting is dat het belang van deze bedrijfstak voor de AlphenSe voorlopig nog toeneemt. Binnen afzienbare tijd wordt het thans aanwezige kantoorareaal uit gebreid met nieuwe vestigingen in het centrum, bij de Henri Dunant- weg en winkelcentrum De Ridder hof. Voor die uitbreiding hoeft niet te worden gezocht naar gegadig den. De kantoren zijn direct na op levering volledig 'bewoond!. Uit zondering vormt de nieuwbouw aan het Thorbeckeplein. Voor de kantoorruimte daar zijn nog geen kopers of huurders bekend. In Alphen stond op 1 januari van dit jaar 3.000 vierkante meter kan- toorvloer leeg, waarvan tweederde als structurele leegstand wordt aangemerkt. Gemeten naar lande lijke maatstaven is de leegstand in Alphen gering. Nota Naar verwachting bedraagt de totale kantoorvloeroppervlakte in Alphen in 1988 70.000 vierkante meter. In 1980 was dat 50.000 vier kante meter, tot vorig jaar kwam daar 13.000 vierkante meter bij. In de juist verschenen nota 'Kan toren in Alphen aan den Rijn. verleden, heden, toekomst' geeft de gemeente Alphen aan waar en hoe het kantoorareaal moet wor den uitgebreid. In eerder versche nen rapporten, onder meer van het intergemeentelijk overlegorgaan Rijnstreek (IGOR), is al aange toond dat in de Rijnstreek een dui delijk tekort is aan kleine kantoor ruimten terwijl het aantal gebrui kers zal toenemen. Het in Alphen aanwezig kantoorareaal behoeft dan ook uitbreiding. De Castellum-as wordt als 'toplo catie' aangeduid voor nieuwe kan toorvestigingen. Verder worden de omgeving van het station, de Henri Dunarttweg en het terrein langs de Diamantstraat genoemd als voor name vestigingsplaatsen. Een goe de bereikbaarheid, een representa tieve ligging en herkenbaarheid te gen redelijke huisvestingslasten zijn de belangrijkste vestigings voorwaarden. Het in de Alphense kantorennota vervatte beleid is daarop afgestemd. De nota heeft een sterk wervend karakter. Het bevat een overzicht van alle kantorenlocaties, wat de keuze gemakkelijker moet maken voor bedrijven die willen uitbrei den, zich willen verplaatsen of zich willen vestigen. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 8 tot vr 15 mei apotheek Tot Hulp der Menschheid. Rosmolen 13,Leiden, tel. 211611. apotheek Stevenshof, Petr. Moensweg Demping en woningbouw vooralsnog van de baan WOUBRUGGE - Jachthaven De Noord Aa aan het Hoogmadese Eu ropaplantsoen wordt niet ge dempt. De eigenaar herstelt nog dit jaar een groot deel van de lekke ka demuur. Hij moet de beschoeiing laten repareren in opdracht van het waterschap, omdat de dijk tussen de haven en de achtergelegen woonwijk te veel kwelwater door laat. Een kostenberekening voor de nieuwe beschoeiing wordt deze week verwacht. Het plan tot gehele of gedeeltelijke demping van de haven blijkt hiermee van de baan. De eigenaar van de haven, D. van der Mijl, heeft tevergeefs bij de ge meente aangeklopt met zijn plan nen voor woningbouw op de plaats van de jachthaven. De komst van de huizen zou in strijd zijn met on der meer het bestemmingsplan. De woningen aan het Europa plein hebben reeds vele jaren te kampen met wateroverlast. Ter be strijding hiervan zijn in opdracht van de gemeente extra drainagelei dingen aangelegd. Het hoogheem raadschap heeft zich vervolgens beklaagd, omdat grote hoeveelhe den oppervlaktewater direct op het riool werden geloosd. De kademuur van de jachthaven moet over een lengte van ongeveer honderd meter opnieuw worden beschoeid. De keuze is tussen een houten of een metalen kadewand. De kosten daarvan, naar schatting ruim een halve ton, komen voor re kening van de eigenaar. Het water schap De Oude Venen, dat verant woordelijk is voor de waterbeheer sing in de streek, betaalt de verbe tering en verharding van de kade. De dijk langs de jachthaven is al bijna een kwart eeuw lek. De be schoeiing is verrot en laat het wa ter door aan de onderzijde. Aan de andere zijde van de dijk komt het vocht als kwelwater weer aan de oppervlakte. Door de bijgestelde plannen blijft de anderhalve meter diepe haven behouden voor de wa terrecreatie. Er kunnen circa 120 schepen en jachten in terecht tot een lengte van 7,5 meter. Jachthaven De Noord Aa achter de lekkende dijk van het Europaplantsoen in Hoogmade. Voorschoten, tel. 01717-2525. Leiden Schouwburg - Paul van Vliet, 20.15 uur Vrouwencentrum - Doezastraat 34, bij eenkomst over natuurgeneeskunde, 20 Centraal Voorzieningengebouw - Cleve- nngaplaats, lezing over Nederlandse muziek voor 1940 door Ernst Vermeu len. 20 uur. Gebouw Gravensteen 15 - lezing door Kirill Gradov voor de studentenvereni ging voor internationale betrekkingen over het probleem van de minderheden in de USSR, 20 uur. Oud-Katholieke kerk - Zoeterwoudse- •singel, oecumenisch avondgebed, 19- 19.30 uur. Lakcinema - Cleveringplaats, film 'Once upon a time in Amer-ica', 20 uur. Kapelzaal K&O - film 'Les routes de sud', 20.15 uur Oegstgeest Sportpark De Voscuyl - Van Houdrin- genlaan, zomeravondtoernooi regionale korfbalclubs, vanaf 19 uur. Wilhelminapark 26 - PvdA-avond over het oude dorp, 20 uur. Leiderdorp Dorpshuis - Kerklaantje, informatie avond over bestemmingsplan Het Oude Raadhuis. 20 uur. WOENSDAG School De Twee Sleutels - Rijnsburger- smgel 55, open middag, 13.30-15.30 uur. Kapelzaal K&O - kinderfilmmiddag. 14.30 uur. Zoeterwoude sportpark Haasbroek - voetbaltoernooi voor leerlingen Zoeterwoudse basis scholen, 13.30 uur. Oeggstgeest Gemeentecentrum - Lijtweg, openbare tekenles plus tentoonstelling werk van bejaarden. 10-12 uur. Alphense (15) op verzoek jury in finale van muziekconcours ALPHEN AAN DEN RIJN - Op uitdrukkelijk verzoek van de jury neemt de vijftienjarige Alphense Edith Woudstra zondag deel aan de finale van het Steinwayconcours in het Philips Ontspanningscentrum te Eindhoven. De pianiste had zich terugge trokken van het concours voor pro fessionals en amateurs, vanwege haar drukke werkzaamheden op school. Ze zit in het derde leerjaar gymnasium van het Christelijk Ly ceum in Alphen. Woudstra won dit jaar tweede prijzen op zowel het Edith Stein- concours als het Concours voor Amateurmusici. Bij die wedstrij den werd het spel van de Alphense beoordeeld door beroepsmusici, van wie sommigen ook in de jury van het Steinwayconcours zitting hebben. Zij hebben haar weten over te halen. NIEUWKOOP - De Nieuwkoopse Katholieke Bond van Ouderen maakt zich zorgen over de toegan kelijkheid van het dorpscentrum vanaf het bejaardenhuis 't Koets huis. In een brief, die onder andere werd verzonden aan de welzijns- raad, wijzen zij erop dat niet alleen voor bejaarden en rolstoelgebrui kers het trottoir moeilijk begaan baar is. Ook moeders met kinder wagens hebben de grootste moeite om via de stoep het Reghthuys- plein te bereiken. De toch al smalle en hobbelige voetgangerspassage wordt ver kleind door paaltjes om het op de stoep parkeren tegen te gaan. Ook staan er reclameborden en aanbie dingen van winkeliers. Bovendien parkeren vele automobilisten hun auto's op de stoep om snel hun boodschappen te doen. Elders ont- De Nieuwkoopse winkels zijn slecht bereikbaar voor voetgangers. Vanwege een gebrek aan parkeerplaatsen breekt meestal de mogelijkheid gebruiken auto's regelmatig de trottoirs. (foto Nanno Bioupott Qm te parkeren. De bond wijst in het schrijven ook op het ontbreken van voldoen de rekken waar fietsen in kunnen worden geplaatst. In de vergade ring van de welzijnsraad toonden de leden alle begrip voor de situa tie. Een pasklare oplossing voor het probleem hadden ze echter niet. Naar aanleiding van het on langs uitgebrachte rapport van Frons over het winkelapparaat zijn twee commissies in het leven ge roepen. Die gaan zich bezighouden met onder andere de toegankelijk heid van het dorp en de winkels. B. Dors (PvdA) merkte op dat het rapport van Frons 'zeer mid- denstandsvriendelijk was, maar met de voetgangers weinig reke ning hield'. M. Burgerhout van het bejaardenplatform Noorkoop leg de de vinger op de zere plek. Zij vond het jammer dat deze brief was verstuurd zonder eerst de Con clusies van de commissies af te wachten. "Dit probleem speelt niet alleen voor 't Koetshuis. Vanaf het bejaardencentrum Aar en Amstel is het net zo moeilijk om de dorps kern te bereiken. Daar is het de steile en vaak gladde opgang naast het Hertenkamp die de weg be moeilijkt. Eigenlijk is dit dorp voor iedere voetganger een levensge vaarlijke zaak", aldus Burgerhout "Ik begrijp ook niet waarom het Reghthuysplein niet wordt vrijge maakt om er auto's te parkeren. Het is natuurlijk een schilderach tig terrein, maar op deze manier wordt er niks mee gedaan", meent Burgerhout, die zelf automobiliste en rolstoelgebruikster is. Ze zei haar inkopen nooit in Nieuwkoop te doen, maar in beter bereikbare winkels in de regio. De welzijnsraad besloot de brief door te sturen naar de commissie die zich bezighoudt met de aanbe velingen uit het rapport Frons.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16