Verkeersplan Leiderdorp grotendeels van de baan Al wat u maar kwijt wilt... Zwemmen of verzuipen Zoeterwoude wil nieuwe weg niet Bouw Meubelplein weer aangevochten Woningbouwvereniging: laatste bejaardenflats worden verloot X Buurman vreest bouw huizen bij 'Adegeest' RCL: geen licht, geen wegdek zeehondencrèche pieterburen PAGINA 14 DINSDAG 12 MEI 1987 Wel groene golf Engelendaal Obstakels verdwijnen missie financien dat de 'collega's' van verkeer zich nog maar eens over het plan moesten buigen. Het geen gisteravond geschiedde. Op tafel lag nu ineens een compromis voorstel van de PvdA en de WD, samen goed voor een meerderheid in de raad. Een voorstel om het plan in een aangepaste vorm uit te LEIDERDORP - Het ver- keerscirculatieplan in Lei derdorp is grotendeels van de baan. Alleen de werken die al in uitvoering zijn ge nomen, worden nog afge maakt om kapitaalvernieti ging te voorkomen. Maar de obstakels op de Van der Valk Boumanweg verdwij nen daarentegen en een an der belangrijk onderdeel van het verkeerscirculatie- op de Engelendaal vervallen plan, de aanleg van uitvoeg stroken op de Engelendaal, wordt niet uitgevoerd. - Creër op een belangrijk deel van de Engelendaal een groene golf; Laat de geplande uitvoegstroken Maak de fietspaden op de Enge lendaal tweezijdig berijdbaar; - Geef de Engelendaal ter hoogte van Winkelhof een 'pleinachtig ka rakter'; - Haal de 'obstakels' op de Van der Dat heeft de raadscommissie voor Valk Boumanweg (bij de Span- onder meer verkeerszaken gister- Jaardbrug en de Dijkgravenlaan) avond geadviseerd. De commissie weS en creër daarvoor in de plaats moest zich wederom over het i veilige oversteekplaats bij de keerscirculatieplan buigen omdat Spanjaardsbrug; onlangs bleek dat het te duur verkeerslichten neer op de dreigt te worden. Aanvankelijk kruisinë Laan van Ouderzorg. o'n 350.000 gulden voor uit getrokken, maar recentelijk bleek dat er 180.000 gulden meer nodig zou zijn om alle onderdelen plan uit te voeren. Dat geld der meer moeten worden gebruikt i voorzieningen te treffen Rekensom Burgemeester en wethouders het zijn de afgelopen weken met het PvdA-WD-voorstel aan de slag gegaan en hebben er een reken sommetje bij gemaakt. Daaruit door (sluip)verkeer zoveel moge- blijkt dat, als hun lijk uit de woonwijken wordt weerd en dat via doorgaande we gen als de Persant Snoepweg en de Engelendaal te leiden. Het gaat hier om voorzieningen als uitvoeg stroken op de Engelendaal, de re- slinkt" het tekort constructie van het kruispunt den. Laan van Ouderzorg/Van der Valk Waarna burgemeester en wet- Boumanweg en de 'obstakels' op houders met een eigen voorstel de Van der Valk Boumanweg. Tegen het verkeersplan zelf en de aanvankelijk benodigde 3Vb ton had de gemeenteraad vorig jaar ja nuari al 'ja' gezegd. Toen echter bleek dat er 180.000 gulden meer nodig was, oordeelde de raadscom- zich nu een meerderheid van de raad tegen uitvoering van het ver keersplan in zijn 'oude' vorm zou zijn. Den Boeft: "Vanaf dat mo ment heeft het college een andere koers ingezet. We hebben toen ge zegd: laten we datgene nog uitvoe ren waarvan de voorbereidingen niet meer teniet kunnen worden gedaan en het beschikbare geld niet meer besteden aan kleinighe den, maar aan één belangrijke in greep: een verkeerslichteninstalla tie op de kruising Laan van Ouder zorg/Van der Valk Boumanweg. Dan heb je nog enigszins aan je doelstellingen beantwoord". Den Boeft verklaarde verder dat zijn gevoelens momenteel "zeer ge mengd" zijn. "Ik wilde het ver keerscirculatieplan tot het laatst toe bestuurlijk staande houden. Pas op het moment dat bleek dat dat niet mogelijk was, achtte ik mij vrij om naar andere oplossingen te zoeken". Enerzijds besefte de verkeers wethouder dat deze ommezwaai "bestuurlijk zeer bedenkelijk" is. "Maar daar staat tegenover dat we nu toch een punt bereiken waarop we uit de ontstane situatie kunnen komen". Vervolgens mochten de fracties zich over het PvdA-WD-voorstel én dat van burgemeester en wet houders uitspreken. Al snel bleek dat D66 eveneens 'om' te gaan. D66-woordvoerder Stam zei er niet rouwig om te zijn dat het verkeers plan nu grotendeels van tafel wordt geveegd ("We werden de af gelopen tijd steeds geconfronteerd met besluiten waar we niet van harte achter konden staan"). Raadslid Schellingerhout. Alleen het CDA en de PPR/PSP stuurlijk geen argumenten ai sputterden toen nog tegen. CDA- zig om het plan te wijzigen...' raadslid Schellingerhout vond dat (foto wim dï er "bestuurlijk geen harde argu menten" aanwezig waren die een wijziging van het plan noodzake lijk zouden maken.De PPR/PSP liet bij monde van burgerlid Jans sen weten "verbaasd, maar blij" te zijn dat er nu geen uitvoegstroken op de Engelendaal komen en wel verkeerslichten bij de Laan van Ouderzorg/Van der Valk Bouman weg, want de PPR/PSP had voor beide al eens gepleit. Maar echt blij was Janssen toch niet: volgens hem is het WD-PvdA-voorstel niets meer dan een "koehandel". En: wat gebeurt er straks, als de obstakels op de Van der Valk Bou manweg zijn verwijderd, met het langzaam verkeer aldaar, zo vroeg hij zich af. Wethouder Den Boeft beaamde dat, als het obstakel bij de Span jaardsbrug is verwijderd, de oude situatie ontstaat "en die is absoluut onveilig voor fietsers. Dat is een zorg". Waarna hij met het 'laatste bod' kwam om op de Engelendaal ook het kruispunt-Gallaslaan nog van een groene golf te voorzien en het oversteekpunt bij de Spanjaards- brug zo snel mogelijk te beveiligen voor het langzaam verkeer. Het be nodigde geld voor deze maatrege len moet uit de 'pot herstratingen' komen. DEN HAAG/ZOETERWOUDE - Zoeterwoude blijft zich verzetten tegen de aanleg van een nieuwe weg die de verbinding moet vor men tussen Zoetermeer en Leiden. De nieuwe secundaire weg 17 is volgens Zoetermeer nodig omdat de oude weg de steeds groeiende stroom verkeer niet aankan. Daarom heeft Zoetermeer bij de Kroon bezwaar aangetekend tegen het bestemmingsplan voor de Drooggemaakte Geer- en Kleine Blankaartpolder. In die Zoeter- woudse polder moet de nieuwe weg komen, maar zowel Zoeter woude als de provincie Zuid-Hol land verzetten zich daartegen. Gis teren stonden de partijen tegen over elkaar bij de Raad van State die een advies uitbrengt Kroon over het bezwaar. Volgens woordvoerder Boelema van Zoetermeer is de nieuwe weg nodig omdat het verkeer blijft toe nemen door de groei van zijn ge meente. Met name op het kruis- Houdijk bestreed de door Zoeter meer geschetste toename van het verkeer. Met tellingen toonde hij aan dat het allemaal wel meeviel. 'Maar zelfs al zouden er inderdaad verkeersopstoppingen optreden op het bestaande kruispunt, dan nog achten wij het onjuist een der gelijk lokaal probleem op een an dere gemeente af te wentelen', al dus Houdijk, die vooral benadruk te dat een nieuwe weg de recreatie voorzieningen en de natuur- en landschapswaarden ernstig zou aantasten. Ook de provinciale woordvoer der De Visser stelde zich op dit standpunt. Hij zei dat Zoetermeer en de provincie een werkgroep de hebben opgericht om de verkeers problemen in deze gemeente nader te onderzoeken. Vooruitlopend daarop is het voorbarig om nu al in een bestemmingsplan rekening te houden met de aanleg van een 17, meende De Vis punt Zwaardslootweg-Europaweg die beklemtoonde dat de provincie zal dat tot problemen lei- vooralsnog voorstander i den, waardoor zelfs het openbaar oplossing binnen de Zoetermeerse vervoer er niet meer door zal kun nen komen, aldus de Zoetermeer- der. 7no(on.rn\ids burgemeester gemeentegrenzen. Alle provinciale plannen sluiten de aanleg van een nieuwe weg tussen Zoetermeer en Leiden op dit moment uit. maal zouden worden ingewilligd, het verkeersplan alsnog een tekort van ruim 500.000 gulden zou ople veren. Wordt het voorstel echter in sobere vorm uitgevoerd, dan 15.000 gul- kwamen teneinde 'kiet' te spelen. Wethouder Den Boeft verklaarde gisteravond meteen dat dit voor stel van burgemeester en wethou ders uit nood geboren is. Nadat de PvdA en de WD met hun voorstel waren gekomen, beseften ze dat DEN HAAG/ ZOETERWOUDE/ LEIDERDORP - Zowel de gemeente Leiderdorp als de provincie Zuid-Holland konden niets anders dan er kennen dat het juridische betoog van mr. Van der Pluijm, de advocaat van de Zoeterwoudse meubelzaken Casba en Leski, volstrekt juist was. De toestemming voor de bouw van het Leiderdorpse Meubelplein had niet na een korte procedure mogen worden afgegeven. De gemeente en de provincie hadden moeten wachten op de uitspraak van de Kroon. Maar om de verleende toestemming tot de bouw nu weer in te trekken, dat ging Leiderdorp en Zuid-Holland te ver. Juist dat intrekken van de toestemming is het doel van de twee Zoeter woudse meubelzaken. Als de provincie haar verklaring van geen bezwaar intrekt en de gemeente de bouwvergunning, dan is het Meubelplein ille gaal en kan mr. Van der Pluijm namens zijn cliënten een forse schadever goeding eisen. Want Casba en Leski lijden financiële schade door de meubelverkoop in de negen zaken die in de Leiderdorpse Elisabethhof zijn gevestigd. Over het Meubelplein zijn al diverse juridische procedures gevoerd en aan het steekspel is nog lang geen eind gekomen. In eerste instantie kreeg de gemeente van de provincie toestemming voor het voeren van een korte procedure waardoor de bouw snel kon worden gerealiseerd. Maar de afdeling Rechtspraak van de Raad van State oordeelde anders. Vanwege de ingrijpende planologische gevolgen van het Meubelplein vond de afdeling Rechtspraak dat gemeente en provincie niet de korte procedure hadden mogen gebruiken, maar hadden moeten wachten op de uitspraak van de Kroon die het bestemmingsplan beoordeelt. De Kroon heeft overigens nog steeds geen uitspraak gedaan, maar wel is er al een hoorzitting gehouden waarop alle partijen hun standpunten konden toelichten. Door de beslissing van de afdeling Rechtspraak was de rechtsgrond aan de provinciale verklaring van geen bezwaar en de gemeentelijke bouwvergunning ontvallen. Het Meubelplein stond er in feite illegaal, maar dat zou pas juridisch een feit zijn als de provincie en de gemeente ook formeel hun toestemming tot de bouw zouden intrekken. Beide over heden weigerden dat, omdat ze wilden wachten op de uitspraak van de Kroon die volgens hen wel akkoord lijkt te gaan met de bouw van het Meubelplein. De provinciale woordvoerder, mr. Huizer, betoogde dan ook gistermid dag bij afdeling Rechtspraak van de Raad van State dat intrekken van de verklaring van geen bezwaar alleen maar verwarrend zou werken. Ook de Leiderdorpse PvdA-wethouder Bezemer zag weinig in het intrekken van de bouwvergunning. Dat zou maar ondoelmatig zijn. Hij benadrukte ver der dat het Leiderdorpse gemeentebestuur na de uitspraak van de afde ling Rechtspraak een nieuwe belangenafweging had gemaakt. „Als de bedrijvigheid in het Meubelplein wordt gestaakt, lijden de meubelexploitanten grote schade. In het andere geval is er geen of nau welijks schade voor Casba en Leski. Zij hebben zelf gezegd de concurren tie aan te durven. Hun nadeel weegt dan ook niet op tegen het nadeel van de Leiderdorpse meubelexploitanten", aldus Bezemer, die erkende dat op strikt juridische gronden intrekking van de bouwvergunning logisch zou zijn. Maar de advocaat van de Zoeterwoudse meubelbedrijven had aan de opmerkingen van Zuid-Holland en Leiderdorp weinig boodschap. Vol gens mr. Van der Pluijm hopen de twee overheden dat met het verstrij ken van de tijd zij uit hun benarde positie worden bevrijd. Want vast staat dat Casba en Leski schadevergoeding zullen eisen van Leiderdorp en de provincie op het moment dat de bouw van het Meubelplein illegaal blijkt te zijn. En dat moment wordt vooruit geschoven doordat Leiderdorp en Zuid-Holland weigeren de verklaring van geen bezwaar en de bouwver gunning in te trekken. Daarom eiste mr. Van der Pluijm ook dat de twee op korte termijn dat alsnog moeten doen. Indien ze na een bevel van de afdeling Rechtspraak van de Raad van State dat nog steeds weigeren, zouden ze per dag elk een dwangsom van honderdduizend gulden moe ten betalen. Hoewel de afdeling Rechtspraak eigenlijk pas eind juni haar besluit kenbaar hoeft te maken, werd gistermiddag duidelijk dat wordt gestreefd naar een uitspraak op kortere termijn. Wanneer de beslissing nu te ver wachten is, wordt later bekend gemaakt. VOORSCHOTEN - De Voorscho- acht uur 's morgens en zes uur s tense boer A. Rodenburg vreest avonds te gaan werken omdat mijn grote problemen door de bouw van melkmachines teveel lawaai ma- 30 aanleunwoningen, vlak naast ken. En dan toch nog twee keer per naast zijn bedrijf aan de Oude Ade- ^ag melken?" geesterlaan. Omdat stank- en ge- Naast Rodenburg hadden nog 23 luidsoverlast het leven van een ou- andere Voorschotenaren bezwaar dere sterk kunnen veronaangena- gemaakt tegen het bouwplan. In men, verwacht hij dat de gemeente kun ogen tast het een aaneengeslo- hem beperkingen zal gaan opleg- ten- tandschappelijk waardevol ge bied aan, dat zeer kenmerkend is voor de gemeente. gen. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommis sie voor financiën en ruimtelijke ordening. Alle politieke partijen gingen hier met de bouw akkoord, al merkten de fracties van D66 en Pvd APPR op dat zorgvuldig moet worden onderzocht wat de gevol gen zijn voor de boerderij van Ro denburg. Volgens een woordvoerder van de gemeente kunnen kosten van eventuele aanpassingen worden vergoed, maar de agrariër noemde dat "mooie woorden: Ik wil nog wel eens zien hoe de vergoeding is als ik gedwongen wordt .tussen ADVERTENTIE WASSENAAR - De paarsig-blau- we pracht van de Seringenberg in de Wassenaarse Horsten is van tij delijke aard. Meestal houdt ze drie weken aan. P. Korving van de ko ninklijke landgoederen de Horsten meldt dat het de verwachting is dat de komende drie weken de Serin genberg op zijn mooist zal zijn. En een traditie wil dat alleen geduren de de periode dat de seringen in bloei staan, het publiek de landgoe deren op mag. Tot maandag 25 mei kan men - dagelijks - de seringen aanschouwen. (foto Wim Dijkman) LEIDERDORP - Het parkeer terrein in Leiderdorps sport park 'De Bloemerd' krijgt dit jaar geen nieuw wegdek. Naar aanleiding van een 'brandbrief van voetbalvereniging RCL en de KNVB beaamde de raads commissie ruimtelijke orde ning gisteravond dat het par keerterrein inderdaad in slech te staat verkeert. Geld om er iets aan te doen ontbreekt ech ter. Bovendien zijn er in Lei derdorp plaatsen, bijvoorbeeld in de wijk Voorhof, die er slech ter aan toe zijn. Het parkeerter rein zal voorlopig alleen maar worden gerepareerd. In de brandbrief signaleren RCL en de KNVB dat met na me rond de afvoerputten de boel verzakt. Die putten steken nu boven het wegdek uit. Het geen volgens de briefschrijvers gevaar oplevert voor de bezoe kers aan het sportpark. Ook hebben de voetballers de gemeente gevraagd iets aan de verlichting op het parkeer terrein te doen. "die is namelijk dermate nihil dat het al een kunst is om heelhuids op de plaats van bestemming te ko- Hetgeen gisteravond werd beaamd door de raadsleden Hogervorst (CDA) en Kruide nier (WD). Maar ook wat deze klacht betreft geldt: er is geen geld... VOORSCHOTEN - De Christelijke Woningbouwvereniging Voorscho ten (CWBV) heeft wethouder L. Marselis gisteravond beloofd dat de laatste tien woningen van het bejaardencomplex aan de Konink lijke Marinelaan allemaal via loting worden verdeeld. Van de 42 eerder verdeelde woningen waren er vijf onderhands naar ouderen gegaan. In drie gevallen mocht dit van B en W, in twee andere gevallen- had de vereniging zelfstandig eigen leden naar voren geschoven. Onzorgvuldig wil de weihouder van woningverdeling de handel wijze van de woningbouwvereni ging niet noemen: "Daar hebben wij geen aanwijzingen voor". Of de club op de vingers wordt getikt en de gemeente in de toekomst water dichte regelingen nodig heeft, wordt vanmiddag in B en W be sproken. Wel wil de wethouder al vast de hand in eigen boezem ste ken. Toen B en W en CWBV in ja nuari vergaderden over de verde ling, dachten de gemeentelijke be stuurders dat afgesproken was dat alle woningen verloot zouden wor den. Volgens de woningbouwvereni ging ging het echter slechts om "een intentie tot loting". Omdat er geen besluitenlijsten bestaan van de bijeenkomst is het tegendeel moeilijk te bewijzen. Marselis rest dan ook niet veel anders dan de stelling dat "het in het leven vaak zo is dat jê achteraf anders tegen zaken aankijkt". Over de drie een-, twee- of drie kamerwoningen die de vereniging van de gemeente buiten de loting mocht houden, is hij kort. Met deze 'deal' smoorde de gemeente de be zwaren tegen de ruimte-plus. Hier aan waren harde onderhandelin gen vooraf gegaan waarin de stand punten aanvankelijk mijlenver uit een lagen. Aan de ene kant stond Marselis, die van de raad en ruimte moest versieren die een deel van de week beschikbaar is voor activi teiten van UW en ANBO en de rest van de tijd in handen komt van Wethouder L. Marselis: "Deal". (archieffoto bewoners. Aan de andere kant stond de woningbouwvereniging, die weigerde om drie flatjes op te offeren voor de aanleg van een tra grote zaal. Ze voelde zich haar onderhandelingspositie ge sterkt door ervaringen in andere gemeenten. Daar mogen woning bouwverenigingen vaak hele i plexen toewijzen. Dat de gemeenteraad niet in de deal gekend is. vindt Marselis geen onoverkomelijke misser. B en W hebben hun eigen verantwoorde lijkheden en kunnen dergelijke kwesties achteraf voorleggen aan de politieke partijen. Die mogen bij die gelegenheid onder meer aangeven dat de twee drie-kamer woningen, die in het diepste ge heim verdeeld zijn, verloot moeten worden. Marselis ziet daar persoonlijk het nut niet van in: "Die twee mensen stonden op de gemeentelijke lijst van kandidaten voor de drie-ka merwoningen. Zonder de ingreep was hun kans op een drie-kamer woning hooguit iets minder groot geweest". Om precies te zijn: dan had het tweetal, van wie een kandi daat een medische indicatie heeft, met 15 anderen voor 7 woningen moeten loten. Op het eerste gezicht lijken de 17 drie-kamerwoningen dus zeer ge wild. Volgens de gemeentebe stuurder is dat bedrieglijk. Alle ty pes zijn geweigerd; één driekamer woning moest zelfs drie keer wor den verloot. De reden hiervoor? Mensen zijn veel grotere vormen van huisvesting gewend en haken af wanneer ze zien hoe weinig ruimte ze krijgen en -hoeveel spul len ze moeten wegdoen. Volgens de chef van de afdeling sociale dienstverlening, J. Dool, is dertig weigeringen op een totaal van 77 kandidaten niet buitenspo rig. Dat sommigen van hen luid keels hebben geklaagd, evenmin. "Wanneer je schaarste moet verde len, krijg je altijd turbulentie", zegt de gemeentebestuurder. In dit ge val wist hij voordat de PvdAPPR- fractie met vragen kwam, al klaag den over te kleine of niet goed aan gepaste woningen. Van grote onzorgvuldigheden was echter nooit iets gebleken: "Dat zou pas aan de orde zijn wan neer de vereniging mensen had aangezocht die niet op de gemeen telijke lijst stonden", zegt Dool. Maar is loting dan niet de eerlijkste methode? Marselis zegt zuchtend dat moeilijk valt vst te stellen wat de meest objectieve en eerlijke me thode is en de ambtelijke chef zegt diplomatiek dat loting "zeker niet de slechtste oplossing" is. fietsen, brommers, auto's, broeken, jassen, dassen, schoenen, schaatsen, huizen, luizen, was/vaat en andere machines, kranen, planken, plavuizen, parket, potten, pannen, verzamelingen, groetjes, antiek en curiosa, boeken, tijdschriften, boten, campers, tenten, knijpers, planten, speelgoed, muziekinstrumenten, kinderwagens, aquaria, spelletjes, tuingereedschappen, sudplanken, zeilen, ankers, banden, poppen, schilderijen, vloerkleden, fototoestellen, groenten, fruit, vis, gasfornuizen, kippen, wc-potten, platen, cd's, bedden,stoelen, banken, tafels, woonboten, klokken, klompen, tassen, sieraden, kluizen, grpnd, aarde, aanstekers, enz. U VINDT ZEKER EEN KOPER, WANT met 'n Sleuteltje opent u zo n 50.000 deuren! Het aantal zeehonden dat volslagen uitgeput op de stranden van ons Waddengebied wordt aangetroffen stijgt met de dag. Ziek, ondervoed en absoluut niet meer in staat om op eigen kracht in leven te blijven, schreeuwen zij letterlijk om een laatste redmiddel De zeehondencrèche in Pieterburen weet per jaar vele tientallen van deze ten dode opgeschreven zeehonden met de juiste verzorging, voeding en medicijnen weer op krachten te helpen. Die inspanning kost tijd en geld. Donateur worden van de zeehondencrèche in Pieterburen betekent een daadwerkelijke bijdrage leveren aan het wel en wee van het zeehonden- bestaan Door het insturen van de bon of een rechtstreekse overboeking op giro 36.73.095 t n.v zeehondencrèche Pieterburen zet u een eerste stap in de goede richting I BON ~j i Ja, ik red een zeehondeleven! Maak mij donateur en stuur een acceptgiro ter waarde van fI I Naam: Adres- Kode;i Plaats Stichting Zèehondencrèche Antwoordnummer 950 9950 WL Pieterburen (Postzege

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14