TAD LEIDEN Steeds BenW verzetten zich tegen vuilverbranding Roomburg W 5^055 Peters: 'Historische haven handhaven aan Galgewater' LEIDSCH tl DAGBLAD 'Leiden kan als vestigingsplaats geschrapt' Fusie basiseducatie gaat door Ajax op het Stadhuisplein Vals geld in regio Astma, s DINSDAG 12 MEI 1987 LEIDEN - De gemeente Leiden zal zich tot het uiter ste verzetten tegen de mo gelijke bouw van een nieu we vuilverbranding in Roomburg. Wethouder Pe ters (ruimtelijke ordening) zei gisteravond dat hij niet van plan is om mee te werken een een wijziging van het bestemmingsplan Roombrug om de bouw van zo'n installatie mogelijk te maken. zal het tot een aanwijzing moeten komen", aldus Peters. Een derge lijke aanwijzing betekent dat de gemeente van hogerhand gedwon gen wordt de bouw van de installa tie toe te staan. Peters is slecht te spreken over het rapport van een ambtelijke werkgroep dat vrijdag werd uitge bracht en waarin Roomburg ge noemd wordt als een mogelijke vestigingsplaatsen van de nieuwe vuilverbranding. Ten aanzien van een van de andere drie geschikte locaties, is reeds gesteld dat die po litiek niet haalbaar is. Wat Peters betreft had een dergelijke toevoe ging ook bij Roomburg opgeno men kunnen worden. "Het is een tekortkoming dat dat van de Leid- se lokatie niet is gezegd. Als het on derzoek goed gedaan was, waren de Leidse bezwaren in het rapport opgenomen. De werkgroep was op de hoogte". Peters noemde het rap port 'slecerd echter besloten de zaak nog even op zijn beloop te la ten onder het mom van 'wanneer iedere gemeente zich tegen de bouw van de vuilverbranding keert, niemand een steek opschiet'. Nu is volgens Peters echgigantisch ding, het neemt geloof ik wel 10 hectare in beslag. Het gaat welis waar om 60 arbeidsplaatsen, maar wanneer de installatie in Room burg zou komen, worden andere LEIDEN - Wethouder van Dongen (onderwijs) is onverbiddelijk over de fusie van Leidse organisaties voor basiseducatie tot een stich ting. Zij is niet van plan om water in de wijn te doen ten behoeve van de stichting 'Ouders op Herhaling' die onlangs uit het fusie-overleg stapte omdat er met haar te weinig rekening zou worden houden. "Als er iets te overleggen zou zijn, ben ik daar altijd toe be reid", zei Van Dongen gisteravond in de gemeenteraad. SP-raadslid Vergeer vroeg de wethouder om de partijen de kans te geven tot elkaar te komen. Hij wilde bovendien weten of er moge lijkheden zijn om 'Ouders op Her haling' als zelfstandige instelling te LEIDEN - De voetbalwedstrijd tussen Ajax en Lokomotive Leipzig wordt morgenavond op een groot beeldscherm op het Stadhuisplein ver toond. De uitzending begint om 19.30 uur. De vertoning van de wedstrijd op een groot beeldscherm is een initiatief van de studentenvereniging Quintus. laten voortbestaan. Ook CD A-frac tievoorzitter Walenkamp vroeg de wethouder nog eens met de stich ting te gaan praten. Van Dongen wierp hen echter voor de voeten dat beiden reeds eerder hadden ingstemd met de totstandkoming van een centrale stichting. "De gemeenteraad ver traagt op deze manier het fusiepro ces dat al in gang is gezet. Dat brengt onzekerheid voor de andere fusiepartners met zich mee", aldus Van Dongen. Het was de bedoeling dat de gemeenteraad gisteravond een definitief besluit zou nemen over de fusie. Door tijdgebrek kwam het daar echter niet van, dit tot ongenoegen van de wethouder. bedrijven afgeschrikt zich daar te vestigen. Slechts vuilverwerkende bedrijven zullen er in de buurt wil len zitten en dat is onze bedoeling niet. We hebben per slot van reke ning niet voor niets besloten dat Gijzenij en de Betonmortelcentrale niet naar Roomburg verhuizen". Peters verwacht bovendien een grote stroom bezwaarschriften uit de nabij gelegen buurten tegen de bouw van een vuilverbranding. De wethouder weet zich ge steund door het voltallige college van B en W en alle raadsfracties. Die spraken zich al eerder in een vergadering van de commissie ruimtelijke ordening tegen de komst van de nieuwe vuilverbran ding naar Leiden uit. Toen werd echter besloten de zaak nog even op zijn beloop te laten onder het mom van 'wanneer iedere gemeen te zich tegen de bouw van de vuil verbranding keert, niemand een steek opschiet'. Nu is volgens Pe ters echter het moment gekomen dat de raadsfracties hun uitspraak nog eens nadrukkelijk moeten her halen. Links Leiden-raadslid Van Lint heeft het college inmiddels verzocht om nog eens onomwon den uit te spreken dat Roomburg 'een hoogst onwenselijke lokatie Nog deze maand komt een com missie van bestuurders uit onder meer Zoetermeer, Leiden en Den Haag bijeen die voor de zomer vakantie een definitief advies moet uitbrengen over de plek waai de nieuwe vuilverbranding gebouwd kan worden. De beslissing hier over is in laatste instantie aan het provinciaal bestuur. Wat wethouder Peters betreft blijven de historische schepen nog vele jaren in het Galgewater. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Wethouder Peters van ruimtelijke ordening vindt dat de historische haven aan het Galge water een definitief karakter moet krijgen. "Het Galgewater is een van de meest aantrekkelijke pun ten van Leiden. Met molen De Put kunnen de historische schepen een aardig beeld opleveren, een verle vendiging van het stadsbeeld. Als Redactie: Simone van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Mensenpoep (1) Dachten ze in Maredorp dat ze ervan af waren, hebben ze het toch mooi mis. Het is alweer eni ge tijd geleden dat het urinoir in de buurt werd gesloopt. Dat was een gevolg van een besluit van de gemeente om het aantal uri noirs te verminderen en tegelij kertijd zes urinoirs (drie alleen voor mannen en drie voor beide seksen) op te knappen. Helaas voor bewoners en be drijven aan de Stille en Lange Mare vindt de gemeente het no dig om ergens aan de Lange Ma re, aan de zijkant van de Harte- brugkerk, wederom een open baar toilet neer te zetten. Dat komt er hoogst waarschijnlijk nog dit jaar. Dat nieuwtje leidde bij onder nemers en bewoners tot enige consternatie. Lange Mare-bewo- ner Adam van Doornik werd be reid gevonden om namens bewo ners en ondernemers, een brief op hoge poten aan de gemeente te schrijven. "Tot onze verbijste ring en ongenoegen hebben wij vernomen dat de gemeente het onzalige besluit heeft genomen om in onze straat een urinoir te plaatsen", zo opent Van Doornik de brief. Hij schrijft verder dat de erva ring met urinoirs erg slecht is. "Behalve van urine ontlast men zich er ook van menselijke faeca- liën, kortom mensenpoep. En de ze bleef en en blijft onopgeruimd liggen in de daarvoor niet be stemde en berekende urine- goot". Hij spaart de details niet. Van Doornik schrijft in zijn brief honderduit, alsof hij het al lemaal persoonlijk aan den lijve heeft ondervonden. Het gevolg van bovengeschetste, zo vervolgt hij, is dat 'menselijke poepbacil- len en andere menselijke ontlas tingsmicroben' door insecten en wind worden verspreid en op de etenswaren van horecabedrijven komen. En dat is niet alleen onsmake lijk, maar bovendien 'hoogst ge vaarlijk voor de gezondheid', zo licht hij zijn brief mondeling toe. Om nog maar te zwijgen over de gevolgen voor de klandizie van de middenstanders aan de Lange Mare. Stel dat hierdoor bedrijven op de fles gaan, dan "kost dat de gemeente een deel van de toch al zwakke economie van de stad", zo redeneert Van Doornik De narigheid van ontlasting van honden is al erg genoeg. Die veroorzaakt volgens Van Doornik een 'niet ophoudende aanval op de menselijke gezond heid'. "Daar kan echt geen voor de menselijke gezondheid nog gevaarlijkere mensenpoep in een of meerdere openbare urinoirs bij". Mensenpoep (2) Van Doornik heeft nog meer argumenten om zich te verzetten tegen een urinoir. Volgens hem is een openbaar toilet een ont moetingsplaats van drugsgebrui kers en dealers. "Dat is de vorige keer ook gebleken en de onder nemers zijn daar verschrikkelijk bang voor", zegt Van Doornik. Dat een urinoir dergelijk volk aantrekt, is volgens hem ook lo gisch want het is een plek waar je ongezien van de straat bent. Dat laatste is natuurlijk ook de be doeling van het gebouw, als is het dan 'gericht' op een andere doelgroep, namelijk de groep van mensen die ongezien en on gestoord wil wateren. Van Doornik voegt er ten aanzien van drugsgebruikers aan toe dat "be woners op een dergelijke verloe dering van de straat niet zitten te wachten". Daarmee zijn de bewoners van de Lange en Stile Mare nog niet uitgepraat. Ook wordt de discri minatie van vrouwen door man nen bij de protestactie aan de kaak gesteld. "Vrouwen moeten meestal door een kleinere blaas vaker naar het toilet dan man nen. Wij begrijpen ook niet de gewoonte alleen of voornamelijk urinoirs of toiletten voor mannen in te richten", zo staat in het be zwaarschrift te lezen. Samenvattend moet een open baar toilet volgens de brief vol doen aan de volgende eisen: "1 het zou op de opengestelde uren constant bewaakt moeten zijn; 2. het zou op niet-bewaakte uren en tijden niet-binnen-dringbaar-af- gesloten moeten zijn; 3. het zou bij elke urine-ontlasting en elke faecaliënontlasting gereinigd, ontsmet en reukloos gemaakt moeten worden; 4. het zou on dergronds moeten komen en van het straatniveau af onzichtbaar moeten zijn; 5. het zou voor man nen en vrouwen te gebruiken en opengesteld moeten zijn". En de gemeente maar denken dat zij de enige is die over de stadse pro blemen nadenkt. Tenslotte moet door de ge meente. aldus nog steeds de brief, ook niet over het hoofd Adam van Doornik, de fijnbesnaarde scribent, die in weten dat zijn buurt niet op een urinoir in de omgeving t •n uitgebreide brief aan het gemeentebestuur laat i de Hartebrugkerk zit te wachten, (foto Jan Hoivasti worden gezien dat er lieden in de buurt zijn die verklaard hebben dat "een in onze straten en omge ving gebouwd urinoir er niet lang onbeschadigd zal blijven staan en bij iedere herbouw van zo'n urinoir telkens weer ver nield en beschadigd zal worden". Wat is dat voor een mentaliteit? Nog dreigen ook? Met gemeen schapsgelden gebouwde eigen dommen vernielen en dat nog wel met voorbedachte rade? Van Doornik weet niet wie die dreigementen geuit hebben. "Ik heb dat toch opgeschreven, om dat de winkeliers niet dat gedon der van vandalisme voor hun deur willen hebben. Het door drijven van de zin van de ge meente stuit op verzet, met alle gevolgen van dien". Hij bena drukt dat die lieden niet dezelfde zijn als de ondertekenaars die be staan uit 21 bedrijven en 34 be woners. Dat is natuurlijk hele maal vreemd: wel dreigen de boel te slopen, maar geen hand tekening durven zetten onder een zo fijntjes door Van Doornik geformuleerde brief. De specialist bij de gemeente op het gebied van urinoirs is R.D.M.B. Verplancke van afde ling stadsvernieuwing. "Met der gelijke bedreigingen kan ik niets beginnen. Wil ik ook niet. Als mensen op zo'n niveau gaan age ren tegen besluiten, dan vind ik het allemaal best. Ik geloof niet dat wij ons daarvan iets hoeven aan te trekken". Mensenpoep (3) Reeds in 1984 is besloten tot re novatie van bepaalde bestaande urinoirs en het plaatsen van nieuwe. Zoals al beschreven in vorige afleveringen van Steeds: de urinoirs in Leiden waren ho peloos verwaarloosd. Te vies om er gebruik van te maken. Ver plancke legde ook toen al uit dat er een principe-besluit van de ge meenteraad nodig was. Gaat Lei den door met het in stand hou den van urinoirs? Daar is ant woord op gekomen in de vorm van een 'toilettennota'. Hierin is vermeld hoeveel en waar uri noirs moeten komen. Volgens Verplancke is daarop van de kant van de burgerij geen reactie gekomen. Ook is de nota zonder enige problemen behan deld in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Zelfs is het zover gekomen dat er voor de toi letten geld is vrijgemaakt. Con clusie van het verhaal is kortom dat protesten tegen de komst van een urinoir een zogenaamd 'ge passeerd station' zijn. Het enige dat nog niet is beslist, is de exac te plaats aan de Lange Mare. Ondanks de vergevorderde staat van de plannen lijkt Ver plancke zich soepel te willen op stellen. "Overleg met de belang hebbenden is altijd mogelijk en wenselijk", zegt de ambtenaar Of voldaan kan worden aan ook maar een van de voorwaarden zoals door de buurtbewoners is gesteld, moet echter worden be twijfeld. De urinoirs van het mo del krul zullen zeker niet voort durend worden bewaakt en zul len zeker ook 'niet-binnen-dring- baar-afgesloten zijn'. Na elke ontlasting zal de urinoir niet ont smet en reukloos gemaakt wor den. Volgens Verplancke is het juist een voorwaarde dat de urinoir in het zicht zal worden geplaatst, "omdat die anders zijn doel voor bij zal schieten". Ook de oplos sing om het hete hangijzer dan maar bij de Marebrug te plaat sen, is niet goed. Het urinoir moet terecht komen in gebieden waar veel publiek is en daar een basisvoorziening bieden. Dat be tekent: in het zicht van de Haar lemmerstraat. Tot slot is model Krul alleen toegankelijk voor mannen. Of de ondertekenaars van het bezwaarschrift van dat laatste wakker zullen liggen, moet worden betwijfeld. Het op komen' voor het 'geslacht met de kleine blaas' lijkt meer een gele genheidsargument te zijn. Verplancke laat aan de andere kant doorschemeren dat een ge meentebestuur wel een besluit in heroverweging kan nemen. "Zo strikt is een besluit natuurlijk niet, maar daarvoor moeten wel gegronde redenen aangevoerd worden". Bedreiging van de volksgezondheid kan een goede reden zijn om af te zien van een openbaar toilet aan de Lange Ma re. Of de gemeente net zo bang is van de 'poepbacillen' en 'ontlas tingsmicroben' als de mensen van de Lange Mare, is onduide lijk. je historische prenten van dat deel van de stad bekijkt, zie je dat er vroeger altijd schepen aan het Gal gewater lagen". De wethouder wil wel dat de pre sentatie van de schepen wordt ver beterd. "Misschien dat er wat min der schepen voor de huizen komen te liggen en wat meer aan de ande re zijde van de Rembrandt-brug". De meeste bewoners van het Galgewater hebben nogal wat be zwaren tegen het botenmuseum. Zij hebben vanaf het bekend wor den van de plannen voor de histori sche haven bij het gemeentebe stuur geprotesteerd. De buurtbe woners hebben vooral bezwaar te gen de geluids- en stankoverlast en tegen het feit dat de schepen het uitzicht belemmeren. "Bovendien zijn sommige boten niet om aan te zien. Ze moeten he lemaal gerestaureerd worden. Daar is nogal wat geld mee gemoeid; het kan dus wel jaren duren voordat die schepen het bekijken waard zijn", aldus een buurtbewoner. Een ander bezwaar van de buurt is dat op de schepen werd ge woond, ondanks de toezeggingen van het gemeentebestuur dat dat niet zou gebeuren. Peters: "De be woners van die oude boten kunnen het zich niet permitteren om er ook nog een woning op na te houden". De wethouder wil de schepen ove rigens niet als woonboten kwalifi ceren. "Woonboten blijven op één plaats liggen, terwijl deze histori sche schepen nog altijd varen. In de zomer trekken ze vaak naar het IJsselmeer". Dat laatste stuit juist de buurtbe woners tegen de borst. Wat is het nut van een toeristische attractie die in de zomer de stad uitvaart, luidt de redenering van de buurt. Peters zegt de bezwaren van de buurt niet als onzin te beschou wen. "Toch hoop ik tot overeen stemming te komen met de buurt. Wellicht dat er een begeleidings commissie kan worden opgericht waarin ook bewoners zitting heb ben". De buurt heeft vorig jaar bij de Raad van State bezwaar gemaakt tegen de verlening van een vergun ning aan de Stichting Historische Haven Leiden. Die stichting be heert de haven en bepaalt welke schepen wel en welke niet aan het Galgewater mogen liggen. De LEIDEN - In Leiden, Zoeterwou- de en Noordwijk zijn de afgelopen dagen valse bankbiljetten gevon den. Het betreft drie valse biljetten van 100 gulden en een biljet van 500 Duitse marken, waarvan overi gens nog niet zeker is dat het vals is. Over de herkomst van het valse geld tast de politie nog in het duis ter. Het gaat om vervalsingen die volgens de politie bedrieglijk echt lijken, maar die bij vergelijking met echte biljetten wel opvallen omdat het namaakgeld doffer is en de stip voor slechtzienden geen re liëf heeft. De biljetten werden gewisseld bij het marktkantoor van de Groenoordhallen in Leiden, bij een benzinepomphouder aan de Rijks weg 4 ter hoogte van Zoeterwoude en een snackbar aan de Hoofd straat in Noordwijk. In de meeste gevallen werd het valse biljet ont dekt bij het natellen van het geld. Het vermoedelijk valse biljet van 500 mark werd ingeleverd bij een bank in Noordwijk-Binnen. Raad van State bepaalde dat de vergunning aan de stichting was verleend, op grond van een veror dening die al jaren geleden was vervallen. De gemeente bekijkt nu welke juridische mogelijkheden er zijn om de historische haven aan een vergunningenstelstel te binden. Ook is een wijziging van het be stemmingsplan noodzakelijk. Voor de zomer hoopt de gemeente nog een nota over het botenmuseum uit te brengen. ADVERTENTIE je zult t maar hebben. Katinka heeft astma. Ze doet het liefst alsof er niets aan de hand is. Maar dan ineens krijgt ze het te kwaad, ze heeft 't benauwd en is daardoor flink ziek. Dan moet ze afhaken. Zij en duizenden lot genoten moeten hun leven lang vechten om erbij te horen. Met wat begrip en geduld helpt u al. Maaralleen begrip is niet genoeg... Door onderzoek, voorlichting en directe hulp wil het Astma Fonds ervoor zorgen het lot van kleine mensen als Katinka en volwassenen te verlichten, uw steun is broodnodig. Geef...! Astma Fonds kollekte 11-17 mei STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13