Arbitrage in stukgoed lijkt van de baan Er is zoveel moois te zien... WIEL Amsterdam blijft aan de zijlijn staan Topfunctionarissen somber over economie in VS 'Voor bonden is dit onaanvaardbaar Aaw op tijd aanvragen Randstad aantrekkelijk voor distributiebedrijf o~o oo; van der FNV gematigd over uitkeringen plan CNV ZATERDAG 9 MEI 1987 PAGINA 7 ROTTERDAM (ANP) - De kans om via arbitrage van drie deskundigen een oplossing te vinden voor het teveel aan werknemers in de Rotterdamse stukgoed-overslag lijkt van de baan te zijn. De organisatie van havenwerkge- gen van de werkgevers, als vers SVZ heeft gisteren een uitno- rassing kwam. diging van commissaris van de ko ningin Han Lammers van Flevo- Lammers vindt dat aan de arbi- land om over de vormgeving van ters een redelijke inbreng moet de arbitrage te komen praten, van worden gegund bij het bepalen van de hand gewezen. De SVZ acht ar- de onderwerpen waarover binden- bitrage „geen begaanbare weg" nu de uitspraken worden verwacht, gebleken is dat er grote verschillen De standpunten die de afgelopen van mening bestaan tussen de Ver- week door werkgevers en werkne- voersbond FNV en de werkgevers mers naar voren zijn gebracht over over het onderwerp van de arbitra- de arbitrage zijn door Lammers be- ge. schouwd als bijdragen tot het over- De SVZ vindt dat de arbiters leg dat de arbiters met de betrok- zich zouden moeten uitspreken ken partijen zouden moeten voe- over de vraag hoe een einde kan ren. worden gemaakt aan het teveel aan stukgoedwerkers in Rotterdam. De werkgevers becijferen dit op 350 man. Zij willen voor dat aantal ontslag aanvragen, hetgeen voor de Vervoersbond FNV onaan vaardbaar is. De Vervoersbond sociaal De algemene arbeidsongeschikt heidswet (aaw) geldt algemeen als de kroon op de sociale zekerheid. De aaw garandeert dat elke gehan dicapte Nederlander boven de achttien jaar, ongeacht de vraag of men werknemer of zelfstandige is. in ieder geval een sociale mini mum-uitkering krijgt. Naast die - uitkering kunnen aaw-ers ook nog dreigende uiteet- aanspraak maken op bepaalde ""1 OT~ voorzieningen, zoals een aangepas te woning, of een extra vergoeding ROTTERDAM - Negenenzestig Turkse vrachtwa genchauffeurs maakten gisteren een voettocht van Rotterdam naar Den Haag om te protesteren tegen ting uit Neder land. De voorma lige werknemers van Stolk kwa men na het failli- sement van het be drijf op straat te staan en het vi sum van de 69 chauffeurs loopt morgen af. De chauffeurs willen hun verblijf in Nederland verlen gen daar op eigen wijze aandacht VOOr. (foto ANP) Lammers wil voor maandag 12.00 uur een nadere reactie van de drie partijen hebben. „Heb ik op dat tijdstip niet van u alle drie iets gehoord, dan moet u niet langer van mij verwachten dat ik nog tot enige bemoeienis met de stuk- FNV vindt dat in de arbitrage eerst goedsector te Rotterdam bereid HOT SPRINGS (RTR) - De Busi ness Council, een groep van top functionarissen van grote Ameri kaanse bedrijven, voorziet een aan houdende vertraging van de eco nomische groei en een verdere koersdaling van de dollar in het ko mende jaar. De Amerikaanse eco nomie groeit in 1987 slechts met ongeveer 2,5 procent, zo voorspelt de groep in een gisteren gepubli ceerd rapport. De groeiprognose van de Busi ness Council ligt ruim onder die van de regering-Reagan, die de economische groei voor dit jaar vooralsnog op 3,2 procent houdt. i de dollar, de moet worden vastgesteld of sprake is van een teveel aan stuk goedwerkers en zo ja hoe groot dat aantal dan is. De werkgevers vinden dat de Vervoersbond FNV met die opstel ling de klok terugdraait en menen daarom dat een hernieuwd overleg met de bond over de opdracht aan de arbiters zinloos. Lammers stel de eind vorige week voor om via arbitrage uit de problemen te ko men, nadat hij als technisch voor zitter van het overleg van de be trokken partijen had geconsta teerd dat het onmogelijk is om via onderhandelingen overeenstem ming te bereiken. Verstoord Lammers toonde zich gisteren nogal verstoord over de opstelling van de werkgevers. „Ik kan in de recente standpunten van de Ver voersbond FNV met de beste wil van de wereld geen beletsel zien om tot arbitrage over te gaan", zo heeft hij in een brief aan de SVZ en de Vervoersbonden FNV en CNV laten weten. Lammers schrijft in zijn brief tevens dat de weigering van de werkgevers om een nader gesprek te hebben over de arbitra ge voor hem, na de eerdere uitlatin- ben", aldus Lammers. Hooghartig SVZ-directeur Zeebregts wilde gisteren geen reactie geven op de terechtwijzing van Lammers aan het adres van de werkgevers. Dis trictbestuurder Rosenmöller van de Vervoersbond FNV deed dat wij. Ook hij bleek geïrriteerd over de weigering van de werkgevers om over arbitrage te praten. „Te leurstellend en hooghartig", zo luidde zijn oordeel. „Ik heb de indruk dat werkge vers, nadat ze eerder zeiden er wel wat voor te voelen, bang zijn ge worden voor arbitrage, omdat er dan weieens een heel ander over compleet uit de bus kan komen dan het aantal van 350 man dat de werkgevers steeds opvoeren", al dus Rosenmöller. De SVZ stuurt volgens Rosen möller kennelijk aan op een beslis sing via de directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau. „Werk gevers hebben nog maar één woord in het hoofd: ontslag". De bondsbestuurder verwacht dat het door de weigering van .de werkge vers nog maanden duurt voordat het stukgoedconflict uit de wereld Ook de groei in andere landen houdende onevenwichtigheden op schat de groep niet hoog in. De de handelsbalans en het grote be- economie van West-Europa groeit grotingstekort. Daar komt nog bij dit jaar naar schatting met 2,2 pro- dat de recente renteverhoging en cent en die van Japan met 2,4 pro- de aanwakkering van de inflatie de cent. In 1988 trekt de economische vooruitzichten er niet beter op zowel de VS als West-Eu- ken. De vooraanstaande leiders van het Amerikaanse bedrijfsleven zijn verder bezorgd over het ge brek aan eensgezindheid inzake groei ropa en Japan echter waarschijn lijk weer iets aan, zo is in het rap port te lezen. De Amerikaanse economie blijft economisch beleid tussen kampen met problemen als de grootste industrielanden. Sommige leden van de Busmess Council verklaarden echter tijdens een persconferentie dat ze ver wachten dat de koersdaling van de dollar in de komende tijd veel min der sterk zal zijn dan in de afgelo pen weken en dat de rentetarieven binnenkort wel weer zullen dalen als blijkt dat de vrees voor inflatie tamelijk overdreven was. Citicorp- topman John Reed was van me ning dat de renteverhoging niet in overeenstemming is met „het on derliggende niveau sche activiteit en het onderliggen de niveau van inflatie". In het rapport wordt gewag ge maakt van een inflatiegroei in de VS tot vier a vijf procent in 1987 en 1988, ruim boven het inflatieniveau van 1.1 procent over het afgelopen jaar. De groep ziet weliswaar ver beteringen op de handelsbalans, maar is teleurgesteld over de mati ge snelheid waarmee deze optre den. Zij voorspelt dat het tekort op de lopende rekening van de betalings balans, waarbij behalve de goede renhandel ook die van de diensten en overboekingen van winsten, di vidend en rente worden meegere kend, in 1988 zal zijn verminderd van het huidige niveau van onge veer 140 miljard dollar tot 120 mil jard dollar. „De verwachting is dat het Amerikaanse handelstekort de bodem heeft bereikt. De vraag is echter hoe snel er in de komende drie a vier jaar verbetering zal op treden", aldus Reed. Tweehonderd banen weg bij Philips Groningen GRONINGEN (ANP) - Bij de Phi- lips-vestiging in de stad Groningen zullen in de komende drie jaar mi nimaal 200 arbeidsplaatsen ver dwijnen. Philips heeft besloten de produktie en ontwikkeling van stroomstrijkijzers van Groningen naar Singapore over te brengen en de produktie van koffiezet-appara- tuur te 'rationaliseren'. DEN HAAG (GPD) - De Randstad, ten knelpunten in de weg-infra- en in mindere mate ook de rest van structuur snel worden aangepakt. Nederland, is binnen Europa een Verder moet er in de buurt van van de meest aantrekkelijke plaat- Schiphol bedrijfsruimte beschik- sen om internationale distributie bedrijven op te zetten. Niet alleen de gunstige ligging op het Europe se continent, maar ook de uitste kende vervoersstructuur (Schiphol de Rotterdamse haven), de han- van de Philips-directie "schanda lig" te vinden. Volgens hem gaan in Groningen geen 200 maar 275 ar beidsplaatsen verloren als de plan nen worden uitgevoerd. „En voor de bonden is dit verlies onaan vaardbaar". Bij de produktie-afdeling van Philips in Groningen werken mo menteel ruim 700 mensen. Van dat aantal zijn er ruim 200 betrokken bij de produktie en ontwikkeling van stroomstrijkijzers, 350 bij de bond FNV weten de voornemens produktie van koffïezetapparatuur ADVERTENTIE en 150 bij de produktie van onder meer kunststoffen. Binnen anderhalf jaar moet de produktie van stroomstrijkijzers uit Groningen verdwenen zijn. De verhuizing van die afdeling naar Singapore is noodzakelijk omdat export vanuit Groningen niet meer lonend is, aldus Philips in een gis teren uitgegeven verklaring. Dat wordt veroorzaakt door de sterke daling van internationale valuta's als de dollar en de yen ten opzichte van de gulden. Burgemeester Staatsen van Gro ningen heeft Philips inmiddels ge vraagd om maatregelen die het ver lies aan arbeidsplaatsen op de een of andere manier compenseren. „Ik vind het passend voor een be drijf van standing om zich nu te buigen over compensatie", aldus Staatsen. Over het verlies aan ar beidsplaatsen zei hij dat dat „iets is dat we in Groningen niet kunnen gebruiken. We zaten in Groningen net weer in de lift en dan gebeurt er dit". baar komen tegen concurrerende prijzen. Ook voor high-tech bedrijven is de Randstad, en ook de rest van Nederland, een aantrekkelijke ves tigingsplaats. Dat komt door de a delsgeest, het arbeidsklimaat en de beidsrust, de politieke stabiliteit, faciliteiten op belastinggebied ken de Randstad zeer aantrekke lijk. Tot die conclusie komt het Ne derlands Economisch Instituut in het onderzoek 'Plaats en functie van de Randstad in de Nederland se economie'. Het onderzoek is uit gevoerd in opdracht van de Rijks planologische Dienst. Het rapport waarschuwt er wel voor dat zowel de Rotterdamse ha ven als Schiphol onder druk van concurrentie uit het buitenland staan. Voor Rotterdam betekent de haven van Antwerpen een ernstige bedreiging, terwijl het vliegveld van Frankfort met name voor goe deren uit het Verre Oosten een be langrijke rol speelt. Om deze con currentie de baas te blijven, moe- Benzine duurder ROTTERDAM (ANP) - Een liter benzine wordt met ingang van maandag 2 cent duurder. Aan de zelftankpomp gaat een liter super- benzine dan 162 cent kosten en een liter gewone benzine 157 cent. De prijs van dieselolie gaat met een cent omhoog tot een bedrag van 88,6 cent per liter. LPG wordt 2 cent per liter goedkoper en zal 45,9 cent per liter gaan kosten. Dollar - De dollar heeft zich giste ren wat hersteld en steeg tot 2,02 gulden. Ook het pond sterling steeg:tot 3,3820 gulden. De koers stijging van de dollar volgde op het bericht dat het werkloosheidsper centage in de VS in april daalde van 6,6 procent tot 6,3 procent. Een verlaging van de basisrente van de Britse banken van 9,5 tot 9 procent, bleek niet op te wegen tegen het effect van het goede verkiezingsre sultaat van de Conservatieven van premier Thatcher. de aanwezigheid van geschoolde arbeidskrachten en de toegang tot de Europese markt. Op dit vlak waarschuwt het rapport wel voor concurrentie van Duitsland. Wat andere economische activiteiten betreft, speelt de Randstad in Euu- ropa niet zo'n belangrijke rol. Ne derland loopt ook achter wat be treft de investeringsbevorderende maatregelen van de overheid. ANVC-CONTACTLENSSPECIALIST OPTOMETRIST OV Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel. 071 -12.41 .C AMSTERDAM (GPD) - De vakcentrale FNV heeft neutraal gereageerd op het plan van het CNV de sociale uitkeringen in het vervolg te koppe len aan de ontwikkeling van de laagste lonen in de bedrijven. Volgens FNV-vice-voorzitter Johan Stekelenburg hoeft het idee niet per definitie slecht uit te werken voor de hoogte van de sociale uitkeringen. Momenteel ligt in de wet vast dat de hoogte van de uitkeringen elk half jaar wordt aangepast aan de gemiddelde loontwikkeling in de bedrijven. Die wet is echter, tot groot ongenoegen van FNV en CNV, de afgelopen jaren telkens buiten werking gesteld, waardoor de uitkeringen werden bevroren. Het overleg tussen kabinet, werkgevers en vakbonden liep ge regeld vast op deze koppelings-problemen. Het CNV wil voorkomen dat het voorjaarsoverleg van 2 juni wederom spaak loopt op de koppeling tussen uitkeringen en lonen. De vice-voorzitter van de FNV vindt wel dat het idee de uitkeringen te koppelen aan de ontwikkeling van de laagste lonen nader moet worden uitgewerkt. „Er zijn perioden geweest waarin de laagste lonen sneller stegen dan gemiddeld, dus per definitie negatief is dit idee niet. Maar we moeten wel precies vaststellen over welke laagste inkomens we het dan hebben", aldus Stekelenburg. door C. Wagenaar AMSTERDAM - Deze week stond we dreigende dollarcrisis van deze op vele effectenbeurzen in de vrije week alsnog af te wenden en de wereld de dollar weer centraal. Het waarde weer iets op te vijzelen. In gedrag daarvan bepaalde de stem- Amsterdam kwam de prijs weer ming en de koersrichting. Maar boven de twee gulden. Voor de Amerikaanse financiële wereld was het deze week nog een ander spannend gegeven dat vooral door de obligatiemarkten van het land met argusogen werd gevolgd. Er niet overal op dezelfde wijze. Op moest door de regering voor 29 sommige beurzen zelfs geheel te- miljard dollar aan staatsschuld op gengesteld, zoals in Wall Street, de markt worden geplaatst, waar een lagere dollar als een posi- Deze driemaandelijkse operatie tieve factor werd opgevat, maar op doet de laatste tijd steeds veel stof de meeste Europese beurzen juist opwaaien, want er moet in toene- een flauwe stemming veroorzaak- mende mate een beroep worden te. gedaan op het door Japan verza- Wall Street was daarbij overwe- melde dollarkapitaal. Tokio finan- gend zeer vast, maar Frankfurt en ciert in feite Amerika's begrotings- Amsterdam lagen de eerste dagen tekorten en daarom trof het zo on- van de week sterk gedrukt. Maan- gelukkig dat juist in deze week dag zette een nieuwe dollarcrisis premier Nakasone onverrichterza- in. De waarde van de Amerikaanse ke naar zijn land terug moest, munt viel ook in Amsterdam en De Amerikaanse financiële top kwam flink beneden de twee gul- en met haar de obligatiemarkt van den. Daarmede volgde de koers de Wall Street zaten dan ook erg in druk in Bonn en Tokio, waar de hun piepzak en de voortdurende dollarwaarde op het laagste niveau onzekerheid over het slagen van de kwam sedert de jaren tachtig en operatie had een sterk wisselend sinds het einde van de Tweede We- effect op de koersontwikkeling reldoorlog. van de obligatiemarkt. Gelukkig Het lukte de grote nationale een- bleek ook nu het zakeninstinct van trale banken in de wereld de nieu- het Japanse groot-kapitaal boven de politiek te zijn gesteld, want de sneed de apathie in Amsterdam alle waarschijnlijkheid ging per saldo dit jaar toch enig koers- zijn ir herstel, maakt een dergelijke be- geweest die dit jaar volgens hem i legging misschien niet onaantrek kelijk, hoewel Japan de laatste an derhalfjaar ettelijke miljarden aan koersverlies op zijn dollarbeleggin gen moet hebben geleden. Heel anders gaat het in Amster dam toe. Daar begint het kleurloze gedoe van vooral de lokale markt steeds meer aandacht te trekken. Amsterdam het internationale beurspatroon nog hebben kunnen volgen. De rest heeft weinig ge daan. Ook deze week kwam het gros van de Amsterdamse fondsen maar moeilijk in beweging. Zelfs de hausse van Wall Street had wei nig gevolgen en na vier dagen han- BEI JRS W E E K In een breedvoerig artikel wijdde del stond de index van de lokale het bekende Newyorkse beursblad markt nog niet hoger dan eind vo- The Wall Street Journal deze week "ge week. Maar kenmerkend een beschouwing aan de nu al ruim een half jaar durende aarzelingen de Amsterdamse Effecten- de internationals was de index daarvan ruim zes punten hoger ge- klommen waardoor ook het alge- beurs. Alleen de internationals als meen beursgemiddelde enige pun- Koninklijke Olie, Unilever en Phi lips blijken nog de nodige interes se te kunnen trekken, maar het gros van de lokale markt lijkt voor al voor Amerikaanse en Canadese beleggers taboe. Volgens het Ame rikaanse beursblad komt dat door de dure eulden die de Nederlandse economie op de wereldmarkt on dergraaft en Nederlandse fondsen onaantrekkelijk maakt. Ook beurstopman Van Ittersum ten j den. i stijging wist over te hou- Van de overige aandelen kon Stork na de publikatie van het jaarverslag door een goedgevulde orderportefeuille tien procent in beurswaarde stijgen. Verenigde Bredero herstelde zich door specu latieve aankopen met ongeveer een derde, maar Wegener, Fokker en Gamma moesten 5 procent en Cin- du KK en Docdata respectievelijk 10 procent en 15 procent van de beurswaarde afstaan. De Europese Optiebeurs had voor het eerst sinds een aantal we ken weer een volledige werkperio de van vijf dagen. De totale omzet kwam op 162.300 contracten, of ge middeld 32.500 per dag. Vorige week lag het gemiddelde op 45.000. Opvallend waren ditmaal de enor me omzetten in Phiüps die verre weg nummer één bleef. Woensdag had in de langjarige calls van Phi lips voor oktober 1991 een topom- zet plaats van 7500 stuks, de groot ste dagorder voor één optie ooit uitgevoerd. Daarentegen overtrof dinsdag het aantal afgesloten con tracten voor dollar-gulden-opties alle andere waarden. Welke handicap het meisje in hel hieronder beschreven geval had, vermeldt de beknopte versie van de processtukken niet. Vast staat wel dat ze het al sinds haar vroegste jeugd niet makkelijk heeft. Ze moet, zo blijkt uit het rapport van de Ge meenschappelijke Medische Dienst, als jeugdgehandicapte beschouwd worden. Het meisje is, ondanks het feit dat ze een gewone atheneum- opleiding volgt, vrijwel volledig arbeidsongeschikt. Jeugdgehandicapten hebben vanaf hun achttiende verjaardag in principe recht op een aaw-uitke- nng. Ze moeten daarvoor wel de gebruikelijke wachttijd van een jaar achter de rug hebben. Op de een of andere manier is die regel niet tot de ouders en het meisje doorgedrongen, want de aanvraag voor een aaw-uitkering wordt pas ingediend op 12 juli 1982. wanneer het meisje al 21 jaar is. Bij de keu ring komt dat verzuim aan het licht, en besluit de bedrijfsvereni ging dat de familie zelf maar voor die vergissing moet opdraaien. In de aaw staat dat de uitkering met terugwerkende kracht van een jaar kan worden toegekend, en in heel bijzondere gevallen zelfs over een langer teruglopende periode. De bedrijfsvereniging vindt dat er in dit geval echter geen sprake is van bijzondere omstandigheden, en wil niet verder teruggaan dan tot juli 1981. De ouders gaan in be roep: zij willen een uitkering die vanaf juli 1979 loopt. De bedrijfsvereniging, zo luidt hun verwijt, wist al heel lang van de handicap van hun dochter af omdat zij, immers sedert jaren een speciale vergoeding voor de bewas- sing en kleding slijtage van de jon ge vrouw verstrekte. Over die 'voor ziening' was een uitgebreide schrif telijke correspondentie gevoerd J tussen de ouders en de bedrijfsver eniging, terwijl er ook nog schrifte lijk bij het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid was geïnformeerd naar mogelijke tege moetkomingen in de extra kosten. In geen van al die brieven heeft de bedrijfsvereniging of het minis terie de ouders er ooit op gewezen dat hun dochter een aaw-uitkering kon krijgen wanneer ze achttien werd, noch is hen verteld bij welk loket ze daarvoor moesten zijn. Uit 'vrees voor de sociale gevolgen voor hun dochter van het in bredere kring bekend worden van haar handicap' hadden de ouders ook niet langs andere kanalen gepro beerd aan die informatie te komen. Nu zijn ze, zo luidt samengevat hun verweer, de dupe geworden van slechte overheidsvoorlichting. Bij de Centrale Raad van Be roep, waar de zaak uiteindelijk te rechtkomt, krijgen de ouders met die redenering geen voet aan de grond. Het ontbreken van over heidsvoorlichting is niet zo gek als het wel lijkt. Per slot van rekening vroegen de ouders in hun brieven aan de bedrijfsvereniging en het ministerie telkens naar de moge lijkheden van voorzieningen en ex tra financiële tegemoetkomingen. Op die vraag is netjes geantwoord. De vraag naar mogelijke sociale uitkeringen was niet aan de orde zolang de dochter nog geen 18 was, en is ook niet gesteld. Dan moet men, zo kan de redenering van de Centrale Raad worden samenge vat, de overheid er niet op aankij ken wanneer deze op die vragen ook geen antwoord geeft. Boven dien hadden de ouders natuurlijk best enigszins discreet her en der zelf hun licht kunnen opsteken. Een dergelijke uitspraak is wel licht een bittere pil wanneer de ou ders in de tussentijd financieel krom hebben moeten liggen om hun dochter te kunnen onderhouden. In dat geval zou het niet toekennen van de uitkering - hoe terecht for meel ook - toch botsen met het rechtsgevoel. Van die extra hoge fi nanciële lasten is echter - buiten de bewassing en kleding-slijtage die al werden vergoed - niets gebleken, aldus de Centrale Raad. Het meisje verbleef in die jaren immers ge woon thuis en ging in de buurt naar school. De ouders hebben nog een pijl op hun boog: vlak voor de brief met het omstreden besluit van de bedrijfs vereniging kwam, had een GAK- ambtenaar hen telefonisch gezegd dat de uitkering toch met terugwer kende kracht tot juli 1979 zou wor den toegekend, de gevraagde lan gere periode. Ook aan die medede ling kunnen geen rechten ontleend worden, aldus de Centrale Raad van Beroep. Er was immers in een eerdere brief duidelijk gewaar schuwd dat de officiële ingangsda tum van de uitkering nog niet vast stond, maar dat voorlopig uitge gaan zou worden van een uitke ring sinds juli 1981. En het laatste argument, waar voor rechters nog wel eens willen zwichten, ('We hebben op het geld gerekend, het is voor een deel al uit gegeven') ging evenmin op. Het is niet aantoonbaar dat de telefo nisch gewekte verwachtingen tot duidelijk ander gedrag hebben ge leid, zeiden de rechters. PETER DE VRIES

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7