De 'stalen tanden' van Gorbatsjov Rokers in VS openen tegenoffensief Tragedie in Afghanistan duurt onverminderd voort 'We worden nu van alle kanten gediscrimineerd' ZATERDAG 9 MEI 1987 EXTRA PAGINA 27 Deze week was het 42 jaar geleden dat Nederland werd bevrijd van de beietting door de nazi's. Vorige week was het acht jaar geleden dat een communistische staatsgreep het begin van de Afghaanse tragedie inluidde. Ben jaar later vólgde de invasie door Russische legereenheden. 'Op verzoek van de wettige regering in Kaboel'. Kon ons land na vijf jaar zijn bevrijding vieren, voor de Afghanen is na ruim zeven j e van de verschrikkingen nog niet in zicht. Hoewel de intentie niet in enige partijresolutie is vas ren de Russen zich volgens profes n Boven, oud-voorzitter van de mensenrechtencommissie van de VN, in Afghanistan schuldig aan volkenmoord. De balans: 1 miljoen doden, vijf miljoen vluchtelingen en een verwoest land. Voor de goede orde: voor de Russische invasie telde Afghanistan 15 miljoen in wot: atarme Pakistan heeft drie miljoen vluchtelingen opgevangen. Met steun van talloze hul| wordt geprobeerd de Afghanen een menswaardig bestaan te bieden. In Nederland trekt de Stichting Vluchteling zich het lot van de Afghanen aan. De Stichting zelfheeft geen projecten in Pakistan, maar Is mede-financier van het werk van een Amerikaanse organisatie, IRC, IRC onderscheidt zich van de andere organisaties doordat zij zich niet concentreert op een aspect van de hulpverlening, maar een totaalpakket verzorgt: hygiëne, onderwijs, medische verzorging, 'banenplannen'. Ondanks de berg van problemen die na zeven jaar nog steeds niet overwonnen zijn, zijn er vorderingen gemaakt. Maar aan een ding is er nog steeds een schreenwend gebrek: geld. Het hoofd van de patiënt wordt lief derijk gebet. Met ontroerende on handigheid wordt hij vervolgens ge baad, gedroogd en aangekleed. De ernst waarmee de handelingen wor den verricht, is indrukwekkend. Niets kan de concentratie van beide verplegers verstoren. Het geroeze moes op de bloedhete binnenplaats van de dokterspost, het bewonde rende commentaar van de omstan ders, het gaat langs hen heen. Na de behandeling kijken beide verple gers vol verwachting naar een derde man, die glimlachend zijn goedkeu ring uitspreekt. Hij is de examina tor, de verplegers Afghaanse ver zetsstrijders, de patiënt een lappen pop. door Peter van Nuijsenburg Het tafereel is niet gespeend van iro nie. Mujahedin, gehard in de Jihad, de heilige oorlog tegen de Russische bezet ters, in de weer met een pop, belust op het behalen van een EHBO-diploma. Wie hen een paar maanden geleden dit toekomstbeeld had geschetst, was op een muur van ongeloof gestuit. Ruim zeven jaar na de Russische inva sie verblijven nu drie miljoen Afghaanse vluchtelingen in kampen in Paidstan. Maar zoals vaker bij zulke gigantische aantallen, worden de dimensies van het probleem eerder versluierd dan verhel derd. Ondanks een oorlog die een mil joen slachtoffers heeft geëist en Afgha nistan veranderde in een woestenij, gaat de tragiek van dit drama verloren in de kille cijfers van de statistiek. Bob Geldof Bovendien, de Afghanen zijn niet 'zie lig'. Zij zijn geen willoze slachtoffers van een natuurramp, zoals de boeren in Ethiopië. Hun trots en onafhankelijk heidszin roepen geen medelijden op. Ze zijn met een voor ons onbegrijpelijk fa natisme bereid tot de laatste man te vechten voor de vrijheid van hun land, religie en cultuur. Misschien valt daaruit te verklaren dat Bob Geldof zijn gitaar nog niet heeft gestemd voor een wereld wijd benefiet-concert. Daarom: wie enig inzicht wil krijgen in de omvang van dit probleem aan de Afghaans-Pakistaanse grens, moet zich voorstellen hoe Zeeland, Brabant en Limburg worden overspoeld door hon derdduizenden Vlamingen, die na een staatsgreep door de Walen uit hun land zijn verdreven. Tot aan de Moerdijk, op de Zuidhollandse eilanden, in de buiten wijken van Nijmegen veiTijzen vluchte lingenkampen. Het sociale, economi sche en culturele leven in deze provin cies raakt totaal ontwricht. Na zeven jaar begint de aanwezigheid van de Vlamin gen de Nederlanders op de zenuwen te werken. De hulpverlening stokt, de re gering is machteloos en aan de burger oorlog in België komt maar geen einde. De ellende gaat, kortom, het voorstel lingsvermogen van vrijwel iedereen te boven. In Pakistan wordt de worsteling met de moed der wanhoop voortgezet. Er is in de afgelopen zeven jaar vooruitgang geboekt, niet veel maar net genoeg om die moed er bij de hulpverleners in te houden. In de kampen zijn de meeste tenten vervangen door lemen hutten. De hygiëne is verbeterd door de aanleg van latrines. Waterputten worden niet langer vervuild door urine. Afghanen wordt een vak geleerd, zodat ze zoveel moge lijk in hun eigen levensonderhoud kun nen voorzien. Ze krijgen een EHBO-op- leiding, zodat ze in de kampen de eerste medische hulp kunnen verlenen. Sterftecijfers idealist, is naar Pakistan getrokken om dat hij bevroedde dat 'een tweede huis, derde vrouw en de zoveelste zeilplank' niet de levensvervulling zouden inhou den die hij aan het begin van zijn studie voor ogen had. Zijn humeur is van gewa pend beton. De frustraties die het werken met Afghanen soms opleveren, zijn hooguit stof voor anekdotes. „We moeten hier over praktisch alles onderhandelen. We hadden een project voor vrouwen op poten gezet: het maken van dekbedden. Een prima plan, dach ten we. De vrouwen kunnen zo eens hun huis uit komen en ook nog een centje verdienen. Mocht niet van de leiders in het kamp. De vrouwen zouden wel eens met wellustige blikken bekeken kunnen worden door Pakistanen. Project werd dus geboycot. Wij aan het onderhande len met deze leiders. Zat aardig wat schot in, tot de Pakistanen besloten de voedselvoorziening stop te zetten, zo lang er niet aan de dekbedden wordt ge werkt. Onderhandelingen weer in het slop. En probeer nu de zaak maar weer eens vlot te trekken". De enige die met enig succes een aan slag op zijn onverstoorbaarheid pleegt is de plaatselijke mullah (islamitische geestelijke). Elke ochtend, steevast om kwart voor vijf, roept hij rochelend en reutelend de gelovigen op tot gebed. Dat zou nog te doen zijn, als hij aan deze op roep geen eindeloze Koranlezing zou vastknopen. Wanneer hij er zich van heeft overtuigd dat niemand meer een oog dicht doet, gaat hij zelf voor de rest van de dag op een oor. kunnen zien'. Dat ze problemen met de blaas kregen, zal niemand verbazen. Niettemin zijn er tekenen dat er in de strijd tegen de tradities winst wordt ge boekt. De projekten voor vrouwen lopen niet allemaal stuk op het verzet van de mullah's en de onwil van de mannen. Het klapstuk van deze ontwikkeling is de opening van een middelbare school voor meisjes. Voortgezet onderwijs voor meisjes is in een cultuur waar vrouwen hooguit de tweede viool mogen spelen, gevaarlijke nieuwlichterij. Dat de school er is gekomen, is dus een wonder. Nog mooier is dat een vrouw. Tajwar Kakar. de eer van dit grensverleggend initiatief mag opeisen. Tajwar Kakar (37), tenger en moeder van 7 kinderen, kan zonder overdrijving de moeder Courage van het Afghaanse verzet genoemd worden. Ze was de drij vende kracht achter het scholierenver- zet tegen het regime in Kaboel. Huzaren stuk: het uiteen jagen van een militaire parade door zwermen wespen los te la ten op de martiaal voortstappende sol daten. Ze is gemarteld en zat ruim een jaar gevangen. Nu is ze directrice van 'haar' meisjesschool. „Toen we een paar maanden geleden begonnen, midden in het schooljaar, hadden we 15 leerlingen. Nu zijn het er 180 en we hebben ruimte voor 200. Die hebben we volgend jaar. Je kunt dus zeggen dat de school een groot succes is. Problemen met de mullah's hebben we niet gehad, omdat we samenwerken met de Jamiat (fundamentalistische partij, red.). Drie belangrijke mullah's waren zelfs voorstander van een school voor Handgranaat Deze mullah legt ook anderszins een voorbeeldige geloofsijver aan de dag. Toen er op een avond een feestje werd gevierd, vond hij dat de muziek te hard stond. Om negen uur kondigde hij aan dat het afgelopen moest zijn met het hei dense kabaal, anders zou hij een hand granaat naar binnen werpen. „We ge loofden hem op zijn woord", aldus Mountcastle. Uit zijn relaas bleek het al: voor veel vrouwen is het leven in de kampen on draaglijk. Waren ze in Afghanistan ge wend aan een redelijke bewegingsvrij heid, in de kampen zijn ze door de be narde behuizing in hun vrijheid beknot. Vrouwen die in de Afghaanse hoofdstad Kaboel zelf werk hadden, westers ge kleed gingen en misschien wel eens een sigaret rookten, zijn nu gedwongen de chador, de alles bedekkende tentjurk, te dragen. De deur mogen ze alleen uit voor een bezoek aan de dokter. Voordat de latrines aangelegd waren, konden ze hun behoeften alleen in het donker doen. 'Een vreemde man zou ze eens Afghaanse verzetsstrijders bezig met het EHBO-examen. De patiënt is een lappenpop. irotoGPD) „De meeste leerlingen hebben ouders die beter opgeleid zijn, in elk geval de vader. Maar er komen nu ook meisjes met ouders die niet of nauwelijks naar school zijn geweest. De weerstand die er in het begin even tegen de school was, is het gevolg van de communistische in doctrinatie op de scholen in Afghanis tan. Maar het ijs was snel gebroken toen we bij de opening van de school lekkere hapjes serveerden. Toen was ik een goe de lerares". „De meeste problemen hebben we ei genlijk gehad met de Saoedi's. Die wil den hun eigen scholen 'pushen'. Ze voerden echt een hetze tegen deze school. Ze hebben een minachting voor de Afghaanse cultuur en probeerden de minder opgeleide mullah's tegen ons op te zetten. Maar de belangrijkste mullah's steunden ons". Naast de gebruikelijke vakken, wis- en natuurkunde, geschiedenis, Engels etc, wordt extra aandacht besteed aan de ge schiedenis van de Islam en de achter gronden van de Jihad, de heilige oorlog tegen de Russische bezetters. Tajwar- :„Want dat mogen we nooit vergeten". Oorlogsmoeheid De kans daarop is klein. Elke Afghaan bezweert dat er gevochten zal worden, tot het laatste kind. Want, zolang 'er één Afghaan in leven is, is Afghanistan niet verloren'. Maar deze bravoure kan niet verhelen dat er nu, na zeven jaar, sprake is van oorlogsmoeheid. Er komen steeds meer Mujahedin terug uit de jihad met oorlogstrauma's. Het beeld van boven menselijke onverzettelijkheid begint te rafelen. Sinds januari 1986 is er zelfs een psychiatrische kliniek om deze gevallen te helpen. Het is een vergeten aspect van een vergeten oorlog. Dr. Mohammad Dadfar, zelf slachtof fer van de folterpraktijken van het regi me in Kaboel, geeft leiding aan dit unie ke experiment. Verleden jaar bezochten 3890 patiënten zijn kliniek. Nu zijn het er al meer dan 2000. De meeste patiënten zijn mannen (73 procent), maar vrouwen blijken dit jaar steeds meer hun drem pelvrees te overwinnen. De oorzaken van de depressies zijn vrijwel zonder uit zondering te herleiden tot de oorlog. Dadfar: „De meeste mannen zijn ge broken. Ze zijn gemarteld, hebben bom bardementen doorstaan, hun kamera den zien sneuvelen. Die emoties worden verdrongen, maar dat is niet vol te hou den. Er komt onherroepelijk een ogen blik dat ze in elkaar klappen. Dat uit zich in agresssie, ze gaan hun vrouw en kin deren slaan, gaan lijden aan slapeloos heid en verlies aan concentratie". „Maar het belangrijkste is misschien wel, dat ze geen toekomstperspectief hebben. De oorlog duurt al meer dan ze ven jaar, en niemand weet of en wanneer die ooit zal aflopen. Ze hebben het idee dat ze een speelbal zijn, hun lot niet meer in eigen hand hebben. Als de oor log nog langer duurt, zullen de psychi sche problemen alleen maar toenemen". Eentonigheid „Voor de vrouwen, en dan vooral de beter opgeleide, is de eentonigheid van hun bestaan het ergste. Ze zitten gevan gen in hun hut. Hebben geen baan. Als ze weduwe zijn en geen mannelijke fa milieleden meer hebben, tellen ze hele maal niet meer mee. Want een vrouw in Afghanistan is geen zelfstandig indivi du. Ze is een afgeleide van haar man" De behandeling van deze patiënten is moeilijk, erkent Dadfar. Psychotherapie is een onbekend fenomeen. Veel meer dan inzicht verschaffen in hun situatie kan hij niet. Uit zijn ervaring is gebleken dat de 'gebedstherapie' nog de meeste resultaten oplevert. „Ik benadruk de po sitieve kanten van de Islam. De moskee als trefcentrum. En bidden helpt. Het is een goede uitlaatklep voor angst en ver driet". Dadfars pessimisme wordt ge rechtvaardigd door de internationale po litieke ontwikkelingen. Ondanks de schermutselingen aan het diplomatieke front is het einde van de oorlog nog lang niet in zicht. Gorbatsjov wil weg uit Af ghanistan, maar 'zonder gezichtsverlies'. Het verzet heeft het eenzijdige bestand dat het regime in januari aanbood, ver worpen. Maar is niet in staat gebleken een alternatief te bieden, dat de vluchte lingen enige hoop voor de toekomst biedt. Stalen tanden De oorlog wordt een propagandaslag, waarin het verdeelde verzet aan het kort ste eind dreigt te trekken. Toen Mikhail Gorbatsjov twee jaar geleden tot partij leider werd gekozen, prees de huidige president van de Sowjet-Unie, Gromy- ko, hem om zijn stralende glimlach, maar waarschuwde de wereld tevens voor zijn 'stalen tanden'. Het westen ziet vooral de glimlach. De Afghanen ken nen alleen de tanden. Het is een vooruitgang die in centime ters moet worden uitgedrukt, want voedselpakketten komen vaak te laat, onvolledig of soms helemaal niet. En. het schrijnendste bewijs dat het gevecht nog lang niet is gewonnen, wordt uitge drukt door het sterftecijfer onder baby's. Van de 1000 baby's sterven er 87 voor ze een jaar zijn. Ter vergelijking: voor Ne derland is dat cijfer 7. Voor kleuters zijn de getallen zo mogelijk nog onthutsen- der. Van de 1000 halen er 148 hun vijfde jaar niet; in Nederland 9. De medische problemen zijn de afgelopen zeven jaar trouwens nog steeds dezelfde: onder voeding, diarree, malaria en longaandoe ningen. Dokter Daniel Mountcastle heeft de leiding van het mede door de Stichting Vluchteling gefinancierde project in Hangu. Mountcastle, type realistische Rokers in de Verenigde Staten, een steeds kleiner wordende minder heid, zijn een tegenoffensief begon nen tegen de door de overheid en werkgevers gevoerde campagne te gen het roken. Een aantal van de 54 miljoen Amerikanen die nog als ro ker te boek staan meent zelfs dat zij een beroep kunnen doen op de Amerikaanse grondwet en niet hoe ven toe te geven aan de druk om met hun gewoonte te stoppen. Bordjes met „Gelieve niet te roken" worden steeds meer gemeengoed in openbare gebouwen, taxi's en kantoren In veel treinen is het roken al beperkt tot één compartiment. Mensen die last heb ben van het gedrag van rokers zullen daar in restaurants of op hun werk ook veel eerder over klagen dan in het verle den. „Ik voel me van alle kanten aangeval len. maar ik weiger om een toiletroker te worden", is de opvatting van Robert Payne, een computerdeskundige die goed is voor een pakje sigaretten per dag. „Dit alles begint eenvoudig discri minatie te worden. De volgende stap is dat we moeten gaan betogen voor de rechten van rokers, zoals de bewegingen van homo's en feministen hebben ge daan". Payne zegt, gebarend met een si garet in de hand om zijn betoog te onder steunen, dat hij wetenschappelijke be wijzen dat roken slecht is met wil aan vechten, maar dat hij ook voortijdig aan zijn einde kan komen bij een auto-onge luk. Volgens de wetenschap sterven in de VS jaarlijks 300.000 mensen aan long-, hart- en andere ziekten die mede zijn veroorzaakt door roken. Op basis van dit soort waarschuwingen is er sinds het midden van de jaren zestig in de VS een aanzienlijke afname te registreren van het aantal rokers. Daling Uit cijfers van het ministerie van land bouw blijkt dat het aantal mannen dat rookt is gedaald van 52,9 procent in 1964 tot nog geen 33 procent in 1985. Het aan tal rokende vrouwen nam in die periode af van 34,1 tot 28 procent. In 1975 kwam de staat Minnesota als eerste in het geweer tegen roken in openbare ruimten. De noordelijke staat nam toen een wet aan waarin roken op het werk voortaan alleen nog werd toe gestaan in speciaal daarvoor aangewe zen ruimten. Momenteel zijn in 11 staten en zo'n 250 steden en districten bepalin gen van kracht tegen roken op het werk. In 17 staten en circa 300 steden en dis tricten is het roken in openbare gelegen heden aan banden gelegd. De meeste ho tels bieden hun gasten tegenwoordig de mogelijkheid een kamer te nemen waar niet gerookt mag worden en in veel res taurants is een scheiding doorgevoerd tussen rokers en niet-rokers. De anti-rookcampagne is de afgelopen vier maanden aanzienlijk opgevoerd. Belangrijkste reden daarvoor was de pu blicatie van een medische studie, waarin werd gesteld dat ook de gezondheid wordt bedreigd van niet-rokers die de rook inademcnen van rokers in hun om geving. De publicatie zette meteen een reeks maatregelen in gang om de geva ren van dit passieve meeroken te beper ken. Een bedrijf in Chicago ging er zelfs toe over al zijn werknemers een volledig rookverbod op te leggen, dus ook thuis. Om ervoor te zorgen dat de werknemers zich ook buiten het werk aan het verbod zouden houden stelde het bedrijf een pe riodiek medisch onderzoek in, waarbij overtreders door de mand zullen vallen. Ook de overheid droeg haar steentje bij en zo'n 890.000 ambtenaren mogen al leen nog in speciale rookkamers een si garet, sigaar of pijp opsteken V erdraagzaamheid Chique plaatsen als Beverly Hills en het ski-oord Aspen komen intussen eveneens voor op de lijst van gemeenten waar roken in openbare gelegenheden, restaurants inbegrepen, verboden is. De anti-rook campagne is tot in alle onderdelen van het maatschappelijke le ven doorgedrongen. In steeds meer per soneelsadvertenties verschijnt de bepa ling dat rokers niet in aanmerking ko men. Uit een recent onderzoek van 662 bedrijven in alle delen van de VS bleek dat 36 procent van die bedrijven roken op het werk hadden verboden. „Wat dit betekent is dat rokers men sen worden die niet meer aan werk kun nen komen", zegt Sidney Overall, een van de oprichters van de actiegroep van rokers PUFFS (People United for Friendly Smoking). Overall, een gepen sioneerde militaire vliegenier en over tuigd niet-roker, besloot met zijn vrouw, die al 43 jaar rookt, tot oprichting van de beweging. Doel ervan is wat meer „ver draagzaamheid en rede" te brengen in - de verhitte discussie tussen rokers en niet-rokers. Gevaar „We lopen het gevaar om onze burger lijke vrijheden met de sigarettepeuken in het vuilnisvat te gooien", betoogt Overall. Samen met zijn vrouw is hij be gonnen met de verspreiding van een nieuwsbrief, waarin onder meer wordt gewezen op het feit dat de meningen over de gevaren van het passief meero ken uiteenlopen „Er zijn veel wetenschappers die de beweringen over de gevaren van passief roken hebben aangevochten", zegt Overall „Wij vinden dat er een zeker misbruik wordt gemaakt van weten schappelijk bewijs om leefgewoonten aan banden te leggen." Het in St. Simons Island in de zuidelij ke staat Georgia wonende echtpaar is van plan om ook bij politici in Washing ton campagne te voeren voor de rechten van rokers. „Ik ben er niet tegen dat ik wordt gescheiden van de niet-rokers zegt Overalls vrouw Dean. „Maar ik wil wel een ruimte waar ik kan roken wan neer ik dat wil." Bij weinig andere paren bestaat waar schijnlijk zo'n tolerantie als bij de Over alls. Vooral bij huwelijks- en contactbe- middelinsgbureaus wordt wel of niet ro ken een steeds belangrijkere factor. „Ik werd onlangs opgebeld door een vrouw die buiten zinnen was omdat ik haar in contact had gebracht met een roker. Ze nam dat zeer hoog op", vertelt Claire McCarthy, directrice van het grote Was- hingtonse contactbureau Matchmaker International. Naar haar schatting heeft de helft van haar niet-rokende mannelij ke klanten aangegeven alleen in contact te willen komen met vrouwen die ook niet roken. Zij is zelf een rookster, maar steekt op kantoor geen sigaret op, omdat enkele van haar collega's daar bezwaar tegen hebben. ..Ik voel intussen zeer goed aan op welke plaatsen ik kan ro ken". zegt ze. Het Tabakinstituut, dat de belangen behartigt van 12 van de grootste tabaks- warenconcerns, is intussen aan een te genoffensief begonnen om de roker uit de verdachte hoek te halen. „Wij vertel len de roker: als je van roken houdt heb je daar alle recht toe, net als de niet-ro kers alle recht hebben om naar elders te gaan als ze er last van hebben", aldus woordvoerder Stapf. Het tabaksbedrijf Reynolds is er toe overgegaan zijn pak jes sigaretten te voorzien van de tekst „Als u hebt besloten te roken, hebt u het recht daarvan te genieten zonder dat u wordt geïntimideerd". (AP) Afghaanse vluchteling etj es in een kamp in Pakistan.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 27