mm sdtw pij a goud waard Discusworp Timman kan net niet toeslaan i-ftffniimnt Kees van Klink maakt indruk LUGDUNUM ALPH. BOYS ZATERDAG 9 MEI 1987 PAGINA 15 redactie: Rob Onderwater, Fred Segaar, Jaap Visser Johnnie van der Berg is voor de fotograaf teruggekeerd naar de plaats waar hij zondag op de tribune zal Aan zijn gezicht te zien wordt de SJC-jeugdspeler niet graag herinnerd aan zijn optreden ais pupil van de Regels zijn regels Het uit Engeland overgewaaide fenomeen pupil van de week heeft inmiddels ook hier vaste grond onder de voeten gekregen. Dat niet iedereen daar even blij mee is, bleek afgelopen zondag voor de wedstrijd SJC-VFC. Johnnie van der Berg mocht de wedstrijdbespreking van de thuisclub meemaken, mocht meedoen aan de warming-up, mocht de scheidsrechter uit de kleedkamer halen en mocht zelfs het muntstuk opgooien. Traditiegetrouw zou de pupil van de week daarna plaats in dug-out mofgen nemen, maar Johnnie van der Berg moest op last van scheidsrechter Santema de wedstrijd vanaf de tribune be kijken. Daar werd de Noordwijk- se jeugdspeler vergezeld door trainer Jan Faas. De oefenmees- ter nam daar niet uit protest te gen de arbiter, maar uit solidari teit met het voetballertje plaats. "Want de scheidsrechter had al enige tijd voor de wedstrijd ge zegd dat Johnnie niet in de dug out mocht zitten", herinnert Jan Faas zich. Net als enkele bestuursleden van SJC had hij zich aanvankelijk verbaasd over die beslissing, maar na de argumenten van San tema te hebben aangehoord, had de trainer zich er bij neergelegd. Welke argumenten dan wel? Ar biter Santema: "Regels. De reglementen schrij ven voor dat kinderen onder de vijftien jaar niet in de de dug-out plaats mogen nemen. Daar mag slechts een bepaald aantal be trokkenen zitten. Dat heb ik dat jongetje trouwens al enige tijd voor de wedstrijd verteld. Bij SJC deed men er verder ook niet moeilijk over. Ik ben verantwoor delijk voor wat zich binnen de af rastering afspeelt. Daarom heb ik de wedstrijd ook een paar keer stil gelegd om toeschouwers ach ter de hekken te sturen". "De mensen vinden mij dan misschien wel een zeikerd, maar wat gebeurt er als zo'n ventje een bal tegen zijn hoofd krijgt. Dan ben ik het pispaaltje. Als er toe vallig een rapporteur langs de lijn staat, heb ik het gedaan. On langs nog tijdens een bijeen komst van arbiters is ons op het hart gedrukt daar op te letten. Omdat de meesten er de hand mee lichten, komt het misschien merkwaardig over als een schei- drechter plotseling wel conse quent is". Toch komt zo'n maatregel vreemd over, want is het niet de voetbalbond geweest die ter bevordering van het jeugdvoet bal acties heeft gelanceerd als 'Het is weer lijn langs de lijn'? KNVB-voorlichter Ger Stolk kan zich dat voorstellen: "Formeel gezien heeft die scheidsrechter conform de regels gehandeld. Maar op derde klas se-niveau mag je best een beetje flexibel zijn. De richtlijnen date ren van een periode dal er in Ne derland nog geen sprake was van een pupil van de week. Er is over gesproken om de scheids rechters te vragen enige soepel heid te betrachten, maar bij een grote bond als de KNVB duurt dat altijd enige tijd. We hebben met Iwintig afdelingen te ma ken". "De pupil van de week is geen initiatief van de KNVB. We heb ben er in het bondsblad Voetbal Totaal wel eens op gewezen dat het aardig zou zijn om er in na volging van Engeland ook hier mee te beginnen. Toen waren die regels er dus al. Misschien dat die in de toekomst kunnen worden veranderd. Er kan op een voet balveld altijd iets met een toe schouwer gebeuren. Wil je dat voorkomen, dan moet je de hele dag op je bed blijven liggen" Bron van ergernis Tot voor kort was FC Grovo een Leids bolwerkje in de Boskoop- se klei. Cock van Weerlee, Ron Bekooy en Richard Klein stelden zich, al dan niet tegen een ver goeding, wekelijks beschikbaar voor de zaalvoetbalclub, die zijn thuiswedstrijden in Waddinx- veen pleegt af te werken. Gedu rende de inmiddels afgesloten voetbaljaargang viel het drietal Leidenaars om uiteenlopende re denen weg bij Grovo. De Bos- koopse club bleek vervolgens niet meer voor degradatie te red den. Dat was tegen het zere been van coach Teun Bron. Hij werd door Rien van Vliet in het blad Zaalvoetbal in de gelegenheid gesteld om zijn gal te spuwen: "Als ik eerlijk moet zijn is het de dertigste mei al fout gegaan met de overschrijvingen van Piet Sloos, Jan van der Reyden en doelman John Eradus van Zwar te Wolf. Met die jongens is gespro ken en die zouden ook komen. maar zij namen nog een keer con tact op met sponsor Groeneveld en wilden nog een keer praten waarover al was gesproken. Dus toen werd de haak erop gegooid en daar begonnen de proble- Journalist Van Vliet, ook werkzaam bij het dagblad Rijn en Gouwe, suggereert dat het om geld gaat. Bron daarop: "Ik weet het niet. Ik dacht dat het over koelkasten en video recorders ging, maar er was net geen schip aangekomen in de ha ven met die dingen er in". Jan van der Reyden moet har telijk lachen, wanneer hij met de uitpraken van de Grovo-coach wordt geconfronteerd: "Koelkasten? Video-recorders? Ja, tien stuks de man. Zonder gekheid, we speelden destijds met de gedachten om naar Grovo over te stappen. Maar de andere jongens gingen opeens twijfelen. Ze hikten een beetje tegen de af stand Leiden-Waddinxveen aan. Aangezien we met z'n drietjes in één auto heen en weer zouden gaan reizen, moest ik natuurlijk ook afhaken. Daarover waren ze bij Grovo erg kwaad, dat kan ik mij nog goed herinneren". Een paar weken eerder had Van der Reyden met Zwarte Wolf het in degradatiegevaar ver kerende Grovo nog een 'vrien- dendienstje' geleverd. Op de laatste speeldag van de competi tie moest Grovo van de toenmali ge kampioen Zwarte Wolf win nen om in de inter-regionale klasse te blijven. Bron over dat 'duel': "Dat hebben we toen zakelijk opgelost". Met andere woorden, de wed strijd (9-8 voor Grovo) is ver kocht. Daarvan werd Lugdunum overigens het slachtoffer. Van der Reyden: "Verkocht? Dat wil ik niet nou niet direct zeggen, maar we heb ben die wedstrijd laten we zeg gen op een andere manier bena derd. Niet met de instelling om te winnen. Na afloop had Grovo wat voor ons geregeld, dat wisten Bron van ergernis (2) In tegenstelling tot Jan van der Reyden had Richard Klein een seizoen eerder de stap naar Gro vo wèl gemaakt. Bij het inmid dels met Lugdunum gefuseerde Ju scoorde de huidige veldvoet- baller van LDWS aan de lopende band, maar in de Rijnstreek kon Klein zijn draai moeilijk vinden. Coach Bron had daar, gezien zijn uitlatingen, grote moeite mee: "Vorig jaar is Richard Klein binnengekomen. Sponsor Groe neveld vertelde toen in een inter view: 'ik heb nu een speler, die gaat er veertig inschieten'. Nou, wij gingen van start tegen Silva Boys en verloren met 5-13. Op die avond hadden we de FC Klein, de FC Bekooy en de FC Van Weerlee. Drie FC's in één ploeg en die hebben de gehele competitie voor hun eigen lopen 'kloten', want Richard moest er veertig maken. Ron Bekooy de topscorer wilde er ook veertig maken. Dat is het begin van het eindpunt ge weest". Klein maakte de start van het huidige seizoen nog mee, maar al snel gaf de Leidenaar er de brui aan. Bron: "Richard Klein speelde naar zijn idee te weinig en denkt het zich dan te kunnen permitteren om weg te blijven en de knuppel in het hoenderhok te gooien. Nou dan moet-ie maar gewoon thuis blijven en nooit meer terugko men. Hij is mij verschrikkelijk te gengevallen. Ik heb niets van hem gezien. Hij heeft er nog geen tien gemaakt". De verklaring van Richard Klein laat aan duidelijkheid niets "Het is allemaal de schuld van Bron. Sinds hij er bij is gekomen is het misgegaan. Vorig jaar was sponsor Groeneveld zelf nog coach en toen ging het nog wel. Die Bron snapt er helemaal niets van. Hij verwacht doelpunten van je en laatje vervolgens maar tien minuten spelen. Ik ben naar Groeneveld toegestapt en hem ge vraagd om iemand anders op de bank neer te zetten. Dat deed-ie niet. Toen ben ik ermee gestopt. Onder Bron zag ik het niet zitten. Ik vind het wel jammer dat Gro- vo is gedegradeerd, ook voor Groeneveld". Komend seizoen is Klein weer in de zaal te bewonderen. Hoogstwaarschijnlijk bij Zwarte Wolf. Coach Stouten verwacht wèl minstens veertig treffers van Klein.. Verkenner In mei legt zoals gebruikelijk eeti heel leger voetballers een 'ei'. Een getekend overschrijvings formulier dus. De 'deadline', de 31ste, is nog lang niet in zicht, maar het gonst inmiddels van de geruchten. Bij LFC blijft het rus tig, als we de vertrekkende trai ner Wim Visser moeten geloven. "LFC voert een passief beleid in de overschrijvingsperiode" John ter Beek, voorzitter/club- bladredacteur bij VNL, nam met verbazing kennis van Vissers' uitspraken in deze krant: "Wal ts dat voor een beleid, vraag je jezelf dan onwillekeurig af. Een afwachtend (passief) overschrijvingsbeleid. Als je zoiets leest moet je niets anders te binnen schieten dan dat er ken nelijk ook een ander overschrij vingsbeleid zou moeten zijn, of bestaat het al? En hoe moet zo'n beleid dan wel niet niet heten. Een agressief overschrijvingsbe leid, ik weet het niet zo goed, want ik kan niet zo op het tegen overgestelde van afwachten ko- Of toch! Ik heb hem geloof ik: een opzoekend overschrijvingsbe leid, dat zal het zijn. Als het om hoog voetbal gaat heet het geloof ik scouten, de markt verkennen. Dat is nou juist datgene waar we in Leiden met z'n allen jaarlijks wat ruzie over maken. Er schuift wel eens een spelertje door en er zijn er een paar in Leiden die aardig wat verenigingen met een verkenners-bestuur vermaakt hebben met hun voetbalkwalitei ten". VNL heeft kennelijk geen 'ver kenners' in het bestuur. In de zondagafdeling is de club van Ter Beek bepaald geen hoogvlie ger. Versterking zou de Vlietclub dus best kunnen gebruiken, maar de voorzitter weigert met overschrijvingsformulieren op zak 'de boer op te gaan': "Je leest ook vaak: volgend jaar moeten we ons versterken. Nou dat is ook een goede, dat wil ik ook wel als ik de prestaties van het afgelopen seizoen bekijk. Maar moet ik dan een verkenner worden? Nee toch. Ik ben van me ning dat de club voldoende uit straling moet hebben om die spe lers te bereiken die gezellig willen voetballen en ook nog wat willen presteren, want VNL wil ook wel eens kampioen worden". LEIDEN - Gelukkig presteert Erik de Bruin ook nog iets. De discuswerper liet gisteren op het atletiekterrein in de Leidse Hout zien dat hij moeiteloos zijn hoge niveau kan handhaven. Met een verste worp van 65.84 won hij niet alleen zijn favoriete onderdeel, maar voor de vierde keer in zijn carrière ook de Gouden Spike, de prijs waarnaar AV Holland de officieuze opening van het baanseizoen al ja renlang heeft vernoemd. Hoe degelijk de eigengereide atleet van V&LTC ook werpt, hij krijgt het pubhek er niet warm mee.- Bij aankomst in Leiden meldde De Bruin zich eerst af voor het kogel stoten („Dat is tenslotte mijn on derdeel niet"). Daarna het hij zich alleen voor het allernoodzakelijk ste zien, zes discusworpen en de prijsuitreiking. Want voor een gou den spike en een forse geldprijs wil de weinig toegankelijke krachtpat ser zich wel even onder de mensen begeven. Perfect Tegen de keuze van een gelouter de commissie van drie atletiek- mensen viel weinig in te brengen. Toch had De Bruin niet veel min der moeten werpen om zeker te zijn van het kleinood. Uit een on verwachte hoek dook concurrentie op. Junior John Sloot stal de show met een perfecte 1500 meter, die hij in 3.46,67 afraffelde. Daarmee was hij alle senioren ruimschoots te snel af. Waar eigenlijk Han Kulker (nog niet fit) of desnoods Rob Druppers had moeten schitteren, straalde de ster van de jonge atleet van Start 78. In de eerste serieuze baan wedstrijd van dit seizoen vol deed Sloot meteen aan de limiet' voor de Europese Jeugdkampioen schappen (3.49), net als leeftijdge note Yvonne van der Kolk (4.24.23) bij de meisjes. ADVERTENTIE DE LAATSTE THUIS!! Zondag 14 uur Tegen de sombere verwachtin gen in boeiden de loopnummers gisteren toch al behoorlijk. De op voorspraak van bondscoach Bram Wassenaar ingelaste 800 meter was waarschijnlijk de spannendste ia- ce van de avond. Liefst drie atleten doken onder de 1.50, zonder dat de gedoodverfde favoriet Jaap van Treyen zich bij dat trio bevond. Zijn clubgenoot Marco Leenders was de zeer verrassende winnaar van het onderdeel, dat speciaal voor Han Kulker op het program ma was gezet. Kulker had nog wel de moeite genomen om naar de Leidse Hout te komen. Hij reikte daar de derde prijs uit aan Ine Langenhuizen (PSV), die een veelbelovende 13.63 neerzette op de 100 meter horden. Daarmee hield zij Herman Hofstee van een ereprijs af, hoewel zijn steeplerace (solo in 8.36.) veel be wondering afdwong. Ondanks het ontbreken van de absolute Neder landse top ontbrak het niet aan goede prestaties. Op een nummer dat in de breed te sterk bezet was, het speerwer pen bij de vrouwen, kwam de op vallendste verrichting van een ju- niore. Nicole Heuwkemeier slecht te de limiet voor de EJK door 51.38 te werpen, waarmee zij op de vier de plaats belandde. De nationale top drie, ditmaal aangevoerd door Gerda Blokziel (56.46), bleef haar nog voor, maar kwam niet in de buurt van het Nederlands record. x muts op het hoofd kwam discuswerper Erik de Bruin de avond wel door. hielden het, vermoedelijk vanwege de kou, na de 100 meter voor ge zien. Enkelen kwamen zelfs daar aan niet toe. Zo deed Ahmed de Kom moeilijk over zijn kleding en een valse start, waarna hij het nut van starten helemaal niet meer in zag. Emiel Mellaard reageerde heel wat volwassener op problemen die zijn vader en coach met wedstrijd leider Zwijnenburg zocht. Mel laard senior nam alle middelen te baat om verspringer Hein Mack- nack aan de bak te krijgen, pogin gen die tot mislukken waren ge doemd. Mellaard junior won zowel de 100 als de 200 meter. Zo zegevierden uiteindelijk de ;uydei atleten, die behalve een goede vorm ook een goede instelling aan de dag legden. En eerlijk is eerlijk, Erik de Bruin is in dat opzicht een goed voorbeeld. Zonder poespas presteert hij naar behoren. Geen woorden, wel daden, en dan naar huis. „Aan praten heb ik geen be hoefte", was het enige wat de Gor- kummer losliet. Zijn worpen spra ken daarentegen boekdelen. Daar mee had het duizendkoppige pu bliek het moeten doen als daar niet ook de belofte voor de toekomst, John Sloot, de aandacht had op geëist. TIM BROUWER DE KONING LEIDEN - Kees van Klink wist niet wat hij meemaakte. „Een dik per soonlijk record, en dat op mijn der tigste", glunderde de onverschrok ken atleet van De Bataven na een uiterst geslaagde steeple chase. Van Klink dook onder de magi sche negen minuten-grens en be machtigde bovendien de tweede plaats op dit loodzware atletiekon- derdeel. „Nu richt ik mij maar op de Ne derlandse Kampioenschappen in Leiden", draafde Van Klink door. „Maar eigenlijk is mijn seizoen al geslaagd. Mijn doel voor dit jaar was namelijk opder de negen mi nuten te lopen, en dat is nu al ge lukt. De omstandigheden zaten ge weldig mee, zodat ik een perfecte race kon lopen." Minder tevreden was Ed van Ge- meren van AAV'36 over zijn twee de plaats (3.47.69) op de 1500 meter Hoewel de Alphenaar zelden har der heeft gelopen stak het hem dat hij 'jonkie' John Sloot moest laten voorgaan. Voor Van Gemeren is het seizoen echter nog nauwelijks begonnen. Goed gehalte Datzelfde geldt voor Yvonne van Dorp, maar zij behaalt de ene over winning na de andere. Op de kort ste afstanden lieten haar concur rentes het overigens wel afweten, maar de tijden van de Holland-atle te waren van een goed gehalte: 12.10 op de 100 en 24.27 op de 200 meter. Vanaf nu gaat de Leidse zich weer op haar favoriete onder deel, de 400 meter, toeleggen. Meerkampster Esther Schouten kwam op de 100 meter horden het best uit de verf. Met 14.24 legde zij beslag op de derde plaats. Voor het overige grepen enkele debutanten op dit niveau de Gouden Spike aan om hun mogelijkheden te tonen. Kees van Haeringen (Holland) liep een solide 400 meter (51.82). Hans Koenekoop (AAV) kwam in de tweede serie 1500 meter vijfhon derdste van een seconde boven de vier minuten uit. (Zie scorebord voor verdere uit slagen) Uitslagen 100 meter: Emiel Mellaard (AAC) 10.76, 200 meter: Mellaard 21.64, 400 meter: Wim Cools (PH) 48.34, Jaap Dirkx (Holl) 50.35, Gert Jan Faas (Spartaan) 51.51, 8"" Jansen (Bat) 3.56.25, Jan Laai 3.56.55, Jan Verloop ter steeple: Martien van der Hoorn (Holl) 9.23.48, kogelstoten: Marco Versterre (AAC) 16.48, discuswerpen: Nico van Noort (Spart) 45.14, verspringen: Roy Sedoc (AAC) 7.24, Ruud van Maurik (AAV) 6.84, polshoog: Marc Maes en Robert de Wit (Unitas) 5.00. AMSTERDAM (ANP) - Het heeft er gisteren in Amsterdam lang naar uitgezien, dat Jan Timman voor de vierde keer in zijn schaakloopbaan van Anatoli Karpov zou winnen. In de tweede ronde van de Euwe-vier kamp lagen de bloemen op de na burige markt in het centrum van de hoofdstad bij wijze van spreken klaar voor Timman. Voor de twee de keer met wit spelend in dit mi ni-toernooi bracht hij de oud-we reldkampioen in grote moeilijkhe den. Kort voor de eerste tijdcontro- le was het optreden van Timman echter vermoedelijk iets te weinig doortastend. Er ontstond een eindspel met een kwaliteit voor Timman tegen twee pionnen, dat Karpov met ge mak remise wist te houden. Daar het veel minder aantrekkelijke duel tussen John van der Wiel en Viktor Kortsjnoi eveneens in een onbeslist eindigde bleef de situatie op de ranglijst, met Timman een half punt voor op Kortsjnoi en Kar pov, ongewijzigd. Vandaag speelt Timman tegen Kortsjnoi en treedt Van der Wiel aan tegen Karpov. Standaard Luik fuseert niet SERAING (ANP) - De tweede fu siepoging van Standard Luik is mislukt. Nadat de Belgische top club van enkele jaren geleden zijn avances naar Club Luik zag stran den op onwil van Club, dat geleide lijk gegroeid is tot de prominentste vereniging in Wallonië, heeft ook Seraing Standard als partner afge- De kleinste van de drie vereni gingen uit het Luikse leek genegen tot samenwerking om daardoor beider zwakke financiële positie te versterken. Seraings trainer Leon Semmeling was van meet af een verklaard tegenstander van een fu sie met zijn oude vereniging, die de straffen van het omkoopschandaal van 1983 met Waterschei niet te bo ven is gekomen. In het spoor van Semmeling we zen ook de supporters van Seraing een fusie af omdat de vrees be stond dat de eigen club niet zou sa mengaan met Standard, maar zou worden „opgegeten" door de suk kelende grote broer. Beslissend voor de afwijzing was echter het standpunt van het gemeentebe stuur van Seraing, dat vreesde voor een reactie bij de raadsverkie zingen van volgend jaar. Timman haalde een variant van het damegambiet uit de dertiger ja ren, met als voorbeeld de partij Vidmar - Bogoljoebov uit het ar chief. Ook de partij Joesoepov - Toekmakov uit het laatste kam pioenschap van de Sovjet Unie verliep volgens hetzelfde patroon. In een gecompliceerd middenspel bleef het zwarte paard op het rand- veld a5 „wonen" en Timman rukte met zijn h-pion op tot het zevende veld. Daarna leek winst voor wit op handen te zijn. Karpov gebruikte zeer veel tijd voor een passende verdediging en had nog twee minuten voor zes zet ten. Volgens Kortsjnoi verzuimde Timman in die fase de zaken ge compliceerd te houden. Eerder noemde hij de zetten 28. Le4 en 32. Ph3 dubieus. Zoals het nu ging moest Timman zijn pion op h7 inle veren en hield hij een kwaliteit te gen twee pionnen aan de'transac ties over. „Te weinig beloning voor zijn inspanningen", oordeelde ex plicateur Genna Sosonko. Timman probeerde in het zesde uur nog wel wat te bereiken. Na torenruil zag hij echter op de 56e zet in, dat er niet meer dan een half punt te ha len was. De saaiste partij tot nu toe was die tussen Van der Wiel en Kortsj noi. De Leidenaar kreeg nu met wit met de Caro-Kann te maken. Alles verliep volgens de klassieke paden en zonder veel rumoer slonk het materiaal aan beide kanten totdat er nog slechts zes pionnen over wa ren en er geen droog brood meer te verdienen was. Fataal spuitje WEST-BERLIJN (ANP/AFP) - De Westduitse zevenkampster Birgit Dressel is overleden als gevolg van een injectie met het omstreden middel metamizol. Dat schrijft de medicus Ulrich Moebius in het me disch vlugschrift 'Telegramme Me dical', dat verspreid wordt onder apothekers en huisartsen Het pijnstillend en koortswerend middel werd de 26-jarige atlete toe gediend als medicijn tegen een aanval van spit. De stof veroor zaakte een allergische choc, waar aan Dressel op 10 april overleed „Volgens onze observaties wijst de dood van Dressel op het gebruik van metamizol", schrijft Moebius Erik de Bruin wint weer

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15