Museumboerderij ouder dan aangenomen 'Zoiets doe je maar één keer in je leven' Restauratie werpt nieuw licht op geschiedenis Noordwijks monument Rally van oldtimers van Estoril naar Noordwijk ZATERDAG 9 MEI 1987 PAGINA 13 Agenda NOORDWIJK - De museum boerderij van het Genootschap Oud-Noordwijk aan het Jan Kroonsplein in Noord wijk aan Zee blijkt ongeveer 100 jaar ou der te zijn dan steeds is aangeno men. Dat is aan het licht geko men tijdens de restauratie die momenteel wordt uitgevoerd. Volgens Monumentenzorg da teert het voorste deel van de boerderij uit de periode 1430- 1480. Monumentenzorg komt tot de ze conclusie op grond van hout en balkverbindingen die in het voorste deel zijn aangetroffen. Het genootschap is enthousiast over de ontdekking. Secretaris J. Eichelsheim van het genoot schap: "De boerderij wordt er nóg waardevoller door. Het is heel leuk om de geschiedenis te kunnen aflezen aan de bouw technieken die zijn gebruikt". De boerderij staat al geruime tijd in de steigers. Ingrijpende restauratiewerkzaamheden wa ren nodig om het museum voor de ondergang te behoeden. Vol gens Eichelsheim verloopt dat de restauratie precies volgens plan. "Half mei wordt het ge bouw opgeleverd. Daarna moet er nog een berg werk worden verzet. Toch hopen we het mu seum op 1 juli weer voor het pu bliek te kunnen openstellen". De voorgevel is intussen hele maal vernieuwd en in oude staat teruggebracht. De twee ramen staan nu weer symmetrisch ten opzichte van de deur. De dak pannen zijn stuk voor stuk ver wijderd en na reparatie van de onderliggende balken weer op nieuw aangebracht. De vloer van de zolder is vernieuwd en het middelste deel ervan is vborzien van een stalen spant. Het 300 jaar oude spant aan de voorzolder kon worden behouden. Expositie Door het naaikamertje met bedstede op de zolder weg te ha len, is er op de bovenste verdie ping een grote extra expositie ruimte beschikbaar. Met een in genieus systeem kan de exposi- tiewand worden uitgeklapt tot twee haaks op elkaar staande pa nelen. Zo ontstaat er extra ruim te omdat aan beide zijden van een paneel iets kan hangen. Daaronder komen weer grote houten kubussen die tevens als bergruimte kunnen dienen. "Na de restauratie zal niet de gehele collectie van het genoot schap permanent te bezichtigen zijn. Het is de bedoeling dat we op zolder wisselende tentoon stellingen uit de eigen collectie gaan inrichten," licht Eichels heim toe. "De eerste staat al vast, dat zijn foto's genomen vóór, tij dens en na de restauratie." Hoewel andere musea nogal huiverig zijn hun spullen open en bloot neer te zetten, is het GON niet van plan om de opzet van de museumboerderij te ver anderen. "We willen zo 'min mo gelijk vitrines. We zijn altijd een open museum geweest waar ie dereen alles kon aanraken en dat blijft ook na de restauratie ons streven", aldus Eichelsheim. Uitbreiding Het GON heeft voor de komen de jaren nog diverse grote plan nen op stapel staan. Het is de be doeling om achter de boerderij een groot stuk aan te bouwen. Een belangrijk deel van de extra ruimte wordt ingericht als expo sitieruimte, er wordt een kan toortje gemaakt en er komt een opslagruimte voor stukken uit het museum. Een heel klein deel van de uitbreiding, het toiletten- blok en het keukentje, is al ge realiseerd. Eichelsheim legt uit waarom er niet direct wordt begonnen met de uitbreiding van het museum: "Het genootschap draait hele maal op vrijwilligers. De leden van het genootschap hebben hun handen nu al meer dan vol aan het opnieuw inrichten en weer openstellen van de boerderij". Overigens stuiten de bouw plannen van het GON op nogal wat bezwaren bij de omwonen den. Twee Noordwijkers dien den een bezwaarschrift in maar de gemeenteraad besloot deson danks toch toestemming te ge ven voor de uitbreiding. De Noord wij ker M. Hazenoot heeft onlangs opnieuw een bezwaar schrift ingediend. Hij is vooral fel gekant tegen het plaatsen van een muur op vijf meter afstand van zijn achtergevel. De muur zou hem het gevoel geven 'opge sloten' te zitten en zou boven dien tot gevolg hebben dat de woning veel minder licht wordt. Het plaatsen van een muur achter zijn huis steekt des te meer, zo schrijft Hazenoot in zijn bezwaarschrift, omdat door de opkomst van het avondtoerisme, de rust aan de voorkant van het huis al sterk is verminderd. Bo vendien is het uitzicht vanuit de voorkamer beperkt doordat er steeds meer auto's voor zijn huis worden geparkeerd. Mevrouw J. Eichelsheim toont de nieuwe panelen die onlangs zijn aangebracht in het museum. (foto Wim Dijkman) NOORDWIJK - Ruim 2400 gulden aan brandstof. Dat kost een ritje van het Portugese Estoril naar het Neder landse Noordwijk. Tenminste, als je als vervoermiddel een aan benzine verslaafde 'grand lady' kiest. Het gaat hier om een zevenpersoons limousine. Een Cadillac 353 uit 1930. Bij een topsnelheid van 80 kilometer per uur heeft de wagen voor elke twee kilometer een liter ben zine nodig. Drie deelnemers aan de rally van Estoril i Kuin. Op de achtergrond links de Cadillac v blijven staan. ar Noordwijk. Vlnr Jan Molema, Johan Bottendal en Klaas t Boltendal, rechts de wagen van Klaas Kuin die thuis moet (foto GPD) Met een dergelijke slokop ver trok Klaas Kuin deze week uit Estoril in het kader van de Eru- Michelin rally voor oldtimers om zich, als alles goed gaat, morgen op de boulevard in Noordwijk te melden. Om drie uur is er mor genmiddag een défilé van alle deelnemers. Kuin is in goed gezelschap. Aan het stuurwiel van al dit fraais op vier wielen zit eigenaar Johan Boltendal uit Veendam. Verder rijden mee Jan Molenaar en Ruud Bloembergen, eveneens afkomstig uit Veendam. Dezer dagen toeren zij met de Cadillac en honderd soortgelijke oude au tomobielen uit alle windstreken over stoffige Portugese binnen wegen. Via de Spaanse hoogvlakte en Franse hobbels, die de benaming 'rue' nauwelijks verdienen, gaat het richting België, waar de on verbiddelijke kasseien wachten. Als dan alles nog aan de auto zit, is het laatste stuk over het gladde Nederlandse asfalt een fluitje van een cent. Stunt Deze martelgang is georgani seerd door de kaasfabriek Eru uit Woerden in samenwerking met Michelin. Een dochterbe drijf is gevestigd in Estoril en be staat 25 jaar. Voor de bedrijfslei ding was dat aanleiding om een stunt te bedenken. "Kom", is er op een goede dag in de directie kamer gedacht, "laten we de 2400 kilometer, die dochter en moeder scheidt, eens overbrug gen per historische voiture". Directeur E.H.R. Ruys stelde het volgende vast: "Het moet geen rally worden met snelle proeven en allerlei racewerk. De door Leo van Gelderen rit moet het karakter van een prestatierit krijgen. Uitrijden en plezier hebben, daar gaat het om". Daarom ook is gekozen voor een route langs allerlei be zienswaardigheden. Wèl moeten de deelnemers zich alle dagen bij de stempelposten melden. Pos ten, in het hart van bij voorkeur historische steden, die een be perkte tijd open zijn. Voorts bepaalde Ruys dat de deelnememde auto's gebouwd moesten zijn tussen 1919 en 1939. De wagens mochten in de filoso fie van de organisator niet zo oud zijn, dat ze zonder uitgebreide serviceploegen de eindstreep niet zouden halen. Ze mochten ook niet zo jong zijn, dat de chauffeur in een luie stoel naar Noordwijk zou rijden. Wie denkt dat er een voorgekauwde route klaar ligt, komt bedrogen uit. El ke dag staat één ding vast, de plek van bestemming. Voor de rest zoekt iedereen het zelf maar uit. Ontberingen Vorige week donderdag vlo gen Boltendal en zijn drie maten van Schiphol naar Portugal. Alle wagens waren al ver van tevoren met diepladers naar de start plaats vervoerd. Wat behelst ie mand in hemelsnaam om zo'n kostbaar bezit aan allerlei ontbe ringen bloot te stellen? Om ant woord te geven op die branden de vraag wilden Johan Bolten dal, Jan Molema en Klaas Kuin vlak voor het grote avontuur be gon nog wel eventjes om de tafel gaan zitten. Johan Boltendal: "Ik las de op roep om mee te doen aan dit spektakel en dacht: dit is het. Midden in de nacht werd ik zwe tend wakker. Dit is het helemaal niet, dacht ik toen. Ik heb verdo rie niet voor niets twaalf jaar aan de Cadillac gewerkt. Deze adel lijke dame op leeftijd stel je niet aan allerlei ellende bloot. Maar ja, het idee liet me niet los. Tot het moment dat die idioot bel de". Het hoofdknikje maakt dui delijk dat met 'die idioot' Klaas Kuin bedoeld wordt. "Klaas wist me er van te over tuigen datje zoiets maar één keer in je leven doet. We kennen el kaar al een tijdje. We delen de zelfde liefde: de old-timer. Hij haalde me over mee te doen. Waarom ook niet, dacht ik op een gegeven moment. De wagen kan het aan. Dat kan ik beoordelen. Als autodealer zit ik al jaren in de autohandel. Automan in hart en nieren. Als ik nog een paar ge lijkgestemde zielen zou kunnen vinden, leek het me een prachtig avontuur. Die vond ik en we heb ben ons ingeschreven. Het kost natuurlijk wel een paar centen. Kijk alleen maar naar de brand stof. De benzinemaatschappijen rijden lachend achter ons aan". Ander type Klaas Kuin staat dit keer slechts te boek als passagier, hoewel de Aartswouder zich eveneens de trotse bezitter mag noemen van een zwarte, hoogglanzende Cadillac uit 1933. "Net als die van Johan een ze venpersoons. Alleen het type is iets anders". De Noordhollandse aannemer heeft evenals Bolten dal jaren aan zijn jongensdroom gewerkt. Nu ook nog tussen soortgenoten aan een rally mee doen, is helemaal fantastisch. Dat hij niet in zijn eigen wagen rijdt, mag de pret niet drukken. Kuin: "Het heeft maar weinig gescheeld of de hele rit was niet doorgegaan. In december schre ven we ons in. Dat bleek veel te laat. Erger was dat de auto nog niet klaar was. Je moest een lijst invullen met alle technische ge gevens plus foto's. Een soort bal lotagecommissie bepaalde of de wagen geschikt was voor deze rit. We hebben de Cadillac in het half donker op de foto gezet. Wat wil je. Er zat zelfs geen glas in. In feite stond er een kale carrosse rie. Het was pure blufpoker om door die keuring te komen. Ver volgens heeft Johan keihard moeten werken om de boel op tijd rijklaar te krijgen". "Ach", vult Boltendal met noordelijke nuchterheid aan. "Wat is compleet? We maken de rit zonder ruitewissers. Daar heb ik echt geen tijd meer voor ge had. Voor de rest ziet mijn kar retje er prima uit". Het besturen van dit lieverdje van 2450 kilo is bepaald geen peuleschil. De hedendaagse auto zoekt, dank zij een hoog ontwik kelde wielophanging, min of meer zijn eigen weg. Lady Cadil lac moet letterlijk op de weg wor den gehouden. Johan Boltendal: "Je kunt het stuur geen moment los laten. Op een bochtig traject kun je je lol op. Er zijn bochten, die je niet in één keer kunt ne men. Dan moetje steken. Ik geef het stuur ook niet zo maar uit handen. Dat doet geen enkele be zitter van een oude auto. Stel je voor dat een ander er een deuk in rijdt. Zo'n ongelukje kan de aan leiding zijn tot knallende ruzies. Zeker als je de hele dag bij elkaar zit in een auto, die met een gan getje van zeventig, tachtig over de weg hobbelt. Die eventuele deuk rijd ik er liever zelf in". Zwaar Deze achtdaagse tocht mag dan geen snelheidsrecord ople veren, zwaar wordt het wel voor mens en materiaal. Er zitten da gen bij dat de karavaan ruim 400 kilometer dient af te leggen. Geen geringe opgave met derge lijke auto's. Daar tegenover staan wel veel festiviteiten. Jan Molema, computerdes kundige in dienst van de over heid èn passagier, weet daar alles van. "Het begint al in Estoril. Voordat we weggaan worden we verwacht bij een groot galaban ket. De ambassadeurs van de landen waar we door rijden zijn daar aanwezig. Daarom hebben we ook smokings in onze bagage. Niet direct de kleding van een rallyrijder, maar voor ons een on misbaar attribuut. In Brussel schijnen we als decor voor het songfestival te dienen. Overal waar we komen is het feest. Over het doorkomen van de avonden hoeven we ons geen zorgen te maken". ZATERDAG Leiden Schouwburg, Oude Vest 45 - Voorstel ling 'Wolfsklem' met Jan Decleir, 20.15 LAK-theater, Cleveringaplaats 1 - 'Orka ter' met 'Onder het melkwoud', 20.30 Buurthuis De Dijk, Apothekersdijk 33 - Bijeenkomst in kader 'Leiden steunt Zuidafrikaans verzet', 19.30 uur. Imperium, Oude Vest - Voorstelling "The family', 20.30 uur. Hartebrugkerk - Wandelconcert, 15 uur. Hooglandse kerk - Pauze-orgelconcert, 12.30 uur. Groenoordhallen, W. de Zwijgerlaan - Vlooienmarkt, 10 tot 16.30 uur. Bastionhotel, Voorschoterweg - Start landelijke fietsdag ANWB, 09-13 uur. Plein Herensingelkerk - Jaarmarkt, 10 tot 16 uur. School Maresingel 19 - Bazar, 10 tot 16 Leiderdorp Waterleliekreek 1 - Huis-aan-huis kunst, tentoonstelling in een woonhuis, 11-24 Muzenhof, Gordijnsingel 4 - Kinderfilm Billie Turf, 14.30 uur. Verpleeghuis Leythenrode, Hoogmade- seweg 55 - Braderie, 10-16 uur. Wassenaar Duinrell, Schaapskooi - Vestiging we reldrecord aardappels schillen, rond 13 Terrein w Blauw Zwart, naast Duinrell - 'Lieverdjestoernooi' voetballers, 10 tot 18 uur. Van Heeckerenhuis - Start Paauwen- wandeltocht tussen 07 en 18 uur. Warmond Dekker Tennishallen, Veerpolder - An tiekbeurs en mogelijkheid eigen goede ren te laten taxeren, 11 tot 17.30 uur. Recreatie-eiland Koudenhoorn - Start landelijke ANWB-fietstocht vanaf 09 Gemeentehaven - Start Molen- en Me- rentocht per boot, 19 uur. Voorschoten Kasteel Duivenvoorde, Veurseweg - Doorlopend rondleidingen door het kasteel van 10.30 tot 15.30 uur. Cultureel Centrum, Marijkelaan 4 - Uit voering Christelijke Jeugdkoren, 19.30 Zoeterwoude Westender, Hondsdrafweg - Optreden band 'Swedish Kok', 21 uur. ZONDAG Leiden Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66 - Jaarlijkse instuif volksdansgroep Tarantella, 19 uur.-Oegstgeest Medische Diensten ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: R. van Leeuwen, Fagelstraat 31, tel. 218661, spreekuur: Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Ruiter, tel. 125096, spreekuur: Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: G.A.E. Nering Bö- gel, Zoeterwoudsesingel 109, tel. 124403. zo 8 uur tot 24 uur: J. Rus, Middelste gracht 129, tel. 132500. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: S. Smit, Cobet- straat 43, tel. 130177. zo 8 uur tot zo 24 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 102, tel. 125820. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Boer, v.d. Helm laan 5, tel. 310420. zo 8 uur tot 24 uur: F. Lahr, Zoeter woudsesingel 11, tel. 120347. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Reinders, G. Brandtstraat 29, tel. 760947. zo 8 uur tot 24 uur: B. Crul, Noordeinde- plein 8a, tel. 142888. Leiderdorp za: M.B. Landsmeer, Grotiuslaan 57, tel. 413913; zo: F.O.A.M. Kemme, Grotius laan 12, tel. 893139, spreekuur van 12.30- 13 uur in het Gezondheidscentrum, Flo rijn 10, tel. 891000. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: J.B. Hu- genholtz, Prins Hendriklaan 4, tel. 155666. Voorschoten za: J. Baars, R. Wagnerlaan 63, tel. 2520; zo: W. van Dam, Palestinalaan 29, tel. 3960. Warmond huisartsenpraktijk Oosthout, Rietpad 9, tel. 02522-30697. Wassenaar za: R. van Niekerk, tel. 19014, spreekuu radres Van Polanenpark 92; zo: J. Stuyf- zand, tel. 12460, spreekuuradres Kerk straat 42. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 8 tot vr 15 mei apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13,Leiden, tel. 211611. apotheek Stevenshof, Petr. Moensweg 56, Leiden, tel. 313234. apotheek Voorschoten, Leidseweg 66. Voorschoten, tel. 01717-2525. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder. Hermelijnvlinder 36, Lei den, tel. 220513. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: H. Vestjens, Rijn- en Schiekade 23, tel. 144323. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten J. Frencken, J. Röntgenlaan 14, Leid- schendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: mevr. A.C. Labruyére, Langestraat 14, Leiden, tel. 071-134244. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts van Mierlo tele fonisch bereikbaar onder nummer 071- 155375; tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur. W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, Leiden, tel. 125215 doet dienst in eigen praktijk.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13