s D T Lendl houdt het spannend 'T echtpartijen op training normaal' KNVB houdt Michels nog vast Beuker mist eerste zege Napels bevreesd voor invloed 'oog' Erik Huybens nuchter na Amerikaans avontuur: Forse boete FC Den Haag Berendsen in rugbyploeg Ontbinding contract afhankelijk van opvolging Fernandez blijft Nederlander halve meter voor Roodenburg stunt in LD-strijd VRIJDAG 8 MEI 1987 PAGINA 19 EDE (GPD) - Ivan Lendl heeft de onbedwingbare drang om overal en altijd te tonen dat hij de beste tennisser ter wereld is. De laatste tweeëneenhalf jaar gaat de Tsje- choslowaak die 'roeping' meer dan voortreffelijk af, al bewees Wim bledon dat met name Boris Becker hem als een hinderlijke horzel blijft achtervolgen. Vervelend voor Lendl is wel, dat zich jaarlijks maar een handjevol mogelijkheden voordoet waarbij hij zijn over macht kan bewijzen. Immers, slechts de vier Grand-Slamtoer- nooien (de open Australische al in mindere mate) en misschien nog de Masters-finale worden alge meen beschouwd als gezagheb bend en dus maatgevend. Met die wetenschap in het ach terhoofd moet Ivan Lendl welhaast knarsetandend afwachten wat straks de uitkomst is van de alge mene IOC-zitting in Istanboel. De ambitieuze Oosteuropeaan beschouwt de Spelen als een eer volle uitdaging en een nieuwe kans om voor het voetlicht te treden. „Ik zou dolgraag willen deelnemen, maar het kan nu eenmaal niet", stelde Lendl gisteren treurig vast in Ede. Immers, de belangrijkste eis waaraan een olympisch kandi daat moet voldoen is dat hij/zij Da- vis- of Federationcup-wedstrijden voor zijn/haar land speelt. En daar zit 'em nu net de kneep. Allereerst weigert Lendl pertinent om ooit nog Tsjechoslowakije te vertegenwoordigen. „Want ik ben heel slecht behandeld. Je moet iets voelen voor je land, voor het sys teem dat je vertegenwoordigt en dat doe ik dus absoluut niet meer", maakte Lendl aan alle twijfels een eind. Lendl wil voor de Verenigde Staten uitkomen, maar hij is nog geen staatsburger. Blijft de vraag of Ivan Lendl on der 'normale' omstandigheden wel in Seoel van de partij zou kunnen zijn. IOC-baas Samaranch en de zijnen hebben namelijk nog wat aanbevelingen in de la liggen om trent de eisen waaraan kandidaten dienen te voldoen. Zo zijn alle commerciële activiteiten voor en tijdens de Spelen streng verboden. Dus onder andere absoluut geen reclame op de kleding en er mogen zeker geen startgelden in omloop komen. Kortom, wat dat betreft zou aartsschnabbelaar Lendl zijn na tuur flink geweld moeten aandoen. Juist deze week is hij allesbehalve amateuristisch bezig. Na een ui terst lucratieve driedaagse exhibi tie in Barcelona heeft de 27-jarige vedette zijn tenten opgeslagen in Ede, waar hij al zeker is van 90.000 dollar. De omschakeling kostte hem wel wat moeite. Gunde hij te genstander Wilander tijdens de Spaanse showtrip zelfs geen game („zo'n type ben ik niet, daarvoor heeft hij me te vaak verslagen"), in het Gelderse gaf Lendl zijn eerste set prijs ten gunste van de Ameri kaan Ben Testerman: 2-6, 6-3, 6-1. New York Boris Becker moest donderdag in New York naar adem happen. De negentienjarige Westduitser plaatste zich voor de achtste fina les van het „tennistoernooi voor de kampioenen" na een zware strijd met de Spanjaard Juan Avendano, 140e op de wereldranglijst. Na drie uur en veertig minuten won Bec ker met 7-6, 5-7, 6-2. Zijn landge noot Andreas Maurer verloor in de achtste finales van Paul Annacone: 4-6, 4-6. De overige kanshebbers bereikten de kwartfinales op een gemakkelijke manier, zoals Noah (6-1, 6-1 tegen Forget) en Gomez (6- 3, 6-4 tegen Moir). De als achtste geplaatste Hlasek verloor in twee sets van Krickstein (tiende). Vilas won van Davis met 7-5, 7-6. genlijk bij toeval terecht op het College of Eastern Utah. Bij een bezoekje van Utah-coach Lynn Ar chibald aan jongere broer Marcel liet Erik weten ook wel in het be loofde land van de basketballers aan de slag te willen. „Dat is altijd mijn droom geweest en ik heb de mogelijkheid met beide handen aangegrepen", verklaart Erik, die in Utah in Price (9000 inwoners) op twee uur reizen van zijn broer te recht kwam. De eerste ervaringen op de cam pus van het zogenaamde junior college (1500 studenten), waar Huybens zijn kamer deelde met de Basketballer Erik Huybens: „Moeilijke vakken mocht ik niet nemen. Dat Westberlijner Ingo Wolf („We heb- leid.de maar af'. (foto Pieters van Diest) ben veel steun aan elkaar gehad") LEIDERDORP - Erik Huybens moet duidelijk nog wennen. Enkele uren na terugkeer uit de Verenigde Staten rollen de Nederlandse zinnen nog met onvervalst Amerikaans accent over de tong. Met een „Good je te seen" begroet de gebruinde en gespierde basket baller uit Leiderdorp de talrijke bezoekers. Drie dagen later heeft Huybens zijn draai gevonden, al klaagt hij over spierpijn omdat de hernieuwde kennismaking met de fiets (een in Amerika vrijwel onbekend vervoermiddel) na negen maanden slecht is bevallen. Huybens kwam vorig jaar ei- waren niet onverdeeld positief. „Een aantal football-spelers had rascistische opmerkingen gemaakt over hun zwarte teamgenoten. Dat leidde tot bloedige vechtpartijen en een soort bezetting van de men sa. Alle sporters kunnen daar gra tis eten, dat hoort bij de beurs die je krijgt. De blanke spelers werden geweigerd, alleen Ingo en ik moch ten naar binnen. In het basketbal team bemoeiden blank en zwart zich ook nauwelijks met elkaar. Van integratie zal het daar wel nooit komen". door Hans Jacobs ZEIST (ANP) - De tuchtcom- missie van de KNVB heeft FC Den Haag fors gestraft wegens de ongeregeldheden tijdens het duel tegen Ajax in het Zuiderpark. Die wedstrijd werd op 1 maart halverwege ge staakt ij de stand 0-2, wegens het wangedrag van supporters. FC Den Haag werd daarvoor gisteren in Zeist als „hoofd schuldige" aangewezen. We gens het niet in acht nemen van de veiligheidsmaatregelen kreeg de club voor voorzitter Dé Stoop een boete opgelegd van 10.000 gulden. Bovendien werd Den Haag voorwaardelijk veroordeeld tot het spelen van één competitie- of bekerwedstrijd zonder aan wezigheid van publiek en pers media met een proeftijd van een jaar. Mochten zich tussen nu en volgend jaar mei op nieuw incidenten voordoen in het Haagse stadion, dan kan de KNVB besluiten deze straf om te zetten in een onvoorwaarde lijke. Ook Ajax werd schuldig bevonden, maar kreeg alleen de voorwaardelijke wedstrijd zonder publiek, eveneens met een proeftijd van een jaar. Het bestuur van FC Den Haag toonde zich zeer teleurge steld over de uitspraak van de tuchtcommissie en zal tegen de straf in beroep gaan. Huybens (21) maakte ook snel kennis met de schaduwkanten van het sportbestel. „Ondanks alle fraaie beloften van het tegendeel is studeren ondergeschikt aan de sport. Ik was de enige in mijn team die het volle aantal college-uren haalde, maar nog was ik per dag twee keer zoveel met basketbal be zig als met studeren. Tijdens de verplichte huiswerkcursus zaten de meeste atleten met een walk man op Sports Illustrated te lezen. 'Het kan me niet schelen wat jullie doen, als later maar niet kunnen gezegd kan worden dat ik geen ge legenheid geef om te studeren' zei coach Jensen. Moeilijke vakken als LEIDEN - Eric-Jan Berendsen is op het allerlaatste moment nog toe gevoegd aan de selectie van het Nederlands rugbyteam dat morgen in Bordeaux tegen Spanje zal aan treden. Gisteravond kreeg de spe ler van DIOK een telefoontje i ZEIST (GPD) - Terwijl het sectiebestuur betaald voetbal zich op een angstvallig geheim- bondsmanager Dennis Power, van- gehouden plek boog over de problematiek die is gerezen doordat bondscoach Rinus büs d^hlmpn ^in nfoppmatpn Michels voortijdig van zijn contract af wil, verwoordde KNVB-voozitter Jo van Marie in ri -jtC ..,y mm r\F TV/Ti ro, v» naar Zuid-Frankrijk moet brengen. Naast Berendsen komen ook de Leidenaars Yves Kummer en Dick Berghout in actie tegen Spanje, een wedstrijd die beslissend is voor promotie naar de A-poule. Spanje is torenhoog favoriet. Het team van coach Jansma is niet al leen door blessures gehavend, maar bovendien zal de vermoeien de busreis ongetwijfeld geen goed doen aan het moreel. Geld om te vliegen is er niet. Zeist zijn mening omtrent de ontstane situatie. „Of Michels van zijn contract afkomt, zal voor een groot deel afhankelijk zijn van de opvolging. Dat moet een gelijkwaardige kracht worden, die op korte termijn beschikbaar is. Hij moet op de hoogte zijn van het Europees voetbal en zeker van onze komende tegenstanders Polen en Griekenland". Niet veel later deed André van der Louw, voorzitter sectiebestuur be taald voetbal, er nog een schepje op door te stellen dat alle financië le consequenties uitvoerig dienen te worden onderzocht. Het moge duidelijk zijn; de KNVB is helemaal niet gelukkig NAPELS (GPD) - Napels heeft de naam de meest' bijgelovige stad van Italië te zijn. Dat is ook de reden waarom er in deze da gen vóór de waarschijnlijk be slissende wedstrijd van Napoli tegen Fiorentina nog geen vlag te zien is en niemand hardop durft te zeggen dat de stadsclub deze week landskampioen gaat worden. Dat is allemaal uit 'sca- ramanzia', dat wil zeggen, ter bezwering van het boze oog, dat immers op het laatste ogenblik roet in het eten kan gooien door Napoli te laten verliezen en In- ter (dat drie punten punten ach terligt) te laten winnen. De be slissing zou dan een week wor den uitgesteld en een stuk ha chelijker worden met maar één punt voorsprong, toch al gauw goed voor een paar fikse hart aanvallen. Het is dus zaak het boze oog zo lang mogelijk in het ongewisse te laten en het geen ogenblik te vroeg te laten merken dat alle Napolitanen er in werkelijk heid op rekenen al aanstaande zondag de mathematische ze kerheid te krijgen dat bet scu- detto', het schildje in de natio nale kleuren, dat bet kenteken is van de kampioensclub, het hele volgende jaar (en wie weet nog wel langer, maar pas op, laat het 'malocchio', daar geen lucht van krijgen) het lichtblau we shirt van Maradona en de zijnen zal vieren. Dat wordt dan voor het eerst in de geschiede nis, want zolang de Italiaanse competitie bestaat, is Napoli er nog nooit aan te pas gekomen. Het is dus een totale outsider, juist zoals een paar jaar geleden Verona dat was, en daarvoor Roma (dat maar éénmaal, 40 jaar eerder, kampioen was ge weest en dan nog, zeggen de kwade tongen, uit beleefdheid jegens Mussolini). de grote drie, Juventus (in het afgelopen seizoen voor de 22e maal kampioen), Inter en Milan, met vroeger nog als vierde Tori no. Allemaal Noorditaliaanse clubs dus, en de zegetocht van Napoli wordt dan ook in heel Zuid-Italië als een revanche ge zien, van het verpauperde zuiden op bet rijke, arrogante noorden. Behalve aan San Gennaro, de beschermheilige van Napels, is dit succes natuurlijk te danken aan Diego Armando Maradona, de kleine aalvlugge Argentijn, die door heel Napels op handen wordt gedragen. Hij is de enige voetballer van wereldklasse in de ploeg, maar wat hem juist zo groot maakt, zegt iedereen, is dat bij het hele elftal heeft we ten mee te slepen, zodat een ou dere speler als Giordano weer op zijn vroegere top is gekomen en een jongen als Romano een peil heeft bereikt dat hij anders misschien nooit had gehaald. Wie aan het kweken van die ploeggeest uitstekend heeft meegewerkt, is trainer Ottavio Bianchi, zelf een Noorditaliaan uit Brescia, maar een die zich voortreffelijk heeft aangepast aan zijn nieuwe exuberante om geving. En dan is er ten slotte de 'patron' aan wie de Napolitanen eeuwige dankbaarheid hebben gezworen: voorzitter Ferlaino, de man die de buitensporige som van 13 miljard lire over de 20 miljoen gulden) voor Mara dona heeft neergeteld. Die heeft hij er overigens, zegt hij zelf, al lang weer uit: door reclame, te levisie, sponsors, maar vooral door de overweldigende belang stelling van de supporters, die nooit een plaats in het stadion onbezet laten. Dat was al te merken bij Maradona's Ita liaanse debuut, in een onnozel vriendschappelijk wedstrijdje tegen een plaatselijk clubje uit Toscane, toen er 40.000 kijkers kwamen opdagen. met de situatie. Rinus Michels wil weg (naar PSV) en de bond wil zijn coach niet laten gaan. Een patstel ling, die mogelijk met een fikse af koopsom te doorbreken is. „Je kunt moeilijk iemand tegen zijn zin houden", stelde bestuurslid Renze de Vries eergisteren reeds. Het gehele bondsbestuur zal waar schijnlijk ook wel tot die ontdek king komen, zij het waarschijnlijk pas nadat Rinus Michels zelf of diens nieuwe werkgever de KNVB met harde guldens op die gedachte brengt. Van Marle: „We zullen ons er terdege over beraden als we met het bondsbestuur bij elkaar ko men". De hoogste voetbalbaas in Ne derland voelt zich in de steek gela ten door de technisch directeur, al gebruikt hij als ervaren bestuurder diplomatieke termen. „Na tien jaar staan we met het Nederlands ein delijk weer op een positie die recht kan geven op een belangrijk toer nooi. Als op zo'n moment de bondscoach ontbinding van zfjn verbintenis vraagt, kan ik dat niet als lollig ervaren. Geschokt ben ik er echter ook niet door, want in mijn jarenlange activiteit als be stuurder heb ik voldoende eelt op mijn ziel gekregen om nog ergens ondersteboven van te geraken". Jo van Marle refereert nog eens aan de vergadering van het bonds bestuur, die uiteindelijk moet be slissen over Michels' aanvraag. „Michels is technisch directeur bij de KNVB, dus ook verantwoorde lijk voor het amateurgedeelte en de opleidingen. Vandaar dat het niet alleen een zaak voor het sectiebe stuur betaald voetbal is. Wel zullen we zo vlug mogelijk trachten een coach voor het a-team te vinden. Die zorg geniet nu de hoogste prio riteit. Wij hebben geen tijd want de kwalificatiewedstrijden komen er snel genoeg aan. Desnoods gaan we op zoek naar een interim-coach, maar onze voorkeur gaat uit naar een vaste man, die tot en met de EK het werk van Michels zou kun nen overnemen". Michels zelf zei gisteren dat hij lang genoeg over zijn stappen had nagedacht. „Ik heb in het verleden duidelijke signalen gegeven", al dus de bondscoach. Michels doel de daarmee op het ongenoegen omtrent het competitiespeelplan en de afmeldingen voor de diverse vertegenwoordigende elftallen. Ongenoegen dat hij in de voorbije periode prijsgaf in de diverse me dia. Gisteravond in Zeist was 'de generaal' omtrent dat ongenoegen concreter: „De KNVB is het slacht offer van de eigen struktuur", noemde hij de dingen bij naam. „Ik zeg niet dat ik mijn tanden stuk heb gebeten op die struktuur, want zo eenvoudig ligt de zaak niet". De 59-jarige oefenmeester is zelf van mening dat de KNVB snel tot een beslissing komt omtrent zijn ver zoek tot contractontbinding. „Ik verwacht dat het bondsbestuur zich vlug uitspreekt, want zij moe ten immers ook verder". Over zijn toekomst wilde Michels niets kwijt. Het contact met PSV ver wees hij „naar het geruchtencir cuit, dat altijd aanwezig is. in het voetbal. Ik kan nog niets concreets doen, totdat ik de beslissing van het bondsbestuur ken". Bondsvoorzitter Jo van Marle pareerde Michels' opmerkingen door te stellen dat „Michels wist waar hij aan begon toen dat KNVB-contract werd getekend. Als bondscoach speel je maar zes wedstrijden per seizoen, terwijl je als clubtrainer 34 keer aan de bak komt. Dat is een gegeven. Dat er problemen met clubs kunnen ont staan omtrent het afstaan van spe lers, is ook niet nieuw. En wat de competitie betreft, zou ik best wil len dat wij die helemaal konden re gelen, zodat er elke zaterdag en/of zondag gespeeld kon worden. Dan kwamen de trainingsstages van Oranje niet in gevaar. Ook wij heb- 'ben echter te maken met de invloe den van buitenaf'. Bondscoach Rinus Michels: „Ik verwacht dat het bondsbestuur zich snel uitspreekt, want zij moeten immers ook verder". De belangstelling van PSV verwees Michels naar het 'geruchtencircuit'. (archieffoto anp> LA CORUNA (ANP) - René Beu ker werd gisteren in de Ronde van Spanje beloond voor zijn gehoor zaamheid, al bereikte hij niet de eerste plaats. De tweede-jaarsprof uit de wielerploeg van Jan Gisbers verloor in de veertiende etappe van El Ferrol naar La Coruna na 152 ki lometer de eindsprint van de Span jaard Juan Fernandez, met wie hij een ruime voorsprong had op twee achtervolgers en het peloton. De kopmannen, onder wie gele truidrager Herrera, Kelly en Diet- zen, lieten Fernandez en Beuker rustig hun gang gaan. De vlucht immers ongevaarlijk. Beide een Fernandez kwam tot stand i rit zonder obstakels. Gisbers had zijn renners de avond voor de rit eens goed de les gelezen. „We moeten nu toch echt eens in de aanval gaan of ten min ste op een demarrage reageren", sprak de ploegleider, snakkend naar een zege. Beuker, één van de actievere Nederlandse renners, knoopte de boodschap goed in zijn oren. Toen Fernandez in de 54e ki lometer aan een solo dacht te kun nen beginnen, kreeg hij Beuker mee. Het duo werkte eendrachtig samen. De grootste voorsprong be droeg ruim vijftien minuten. In het zicht van de finale en zijn renners hadden in het algemeen eerste profzege begon Beuker zich wiskunde mocht ik niet nemen, want dat leidde maar af'. „Een atleet moet minstens een 5V2 gemiddeld staan. Als dat niet lukt worden de serieuze vakken aangevuld of vervangen door Mic key Mouse-klassen, zoals golf, tui nieren of koken. De juffrouw kookt en de spelers mogen het ope ten. Eigenlijk is het triest, want vooral de zwarte spelers leven slechts voor de sport. Als ze later, niet bij de profs terecht kunnen, een kans van 1 op 1000 of zo, staan ze met lege handen. Geen diploma, geen werk". Macht Een slechte seizoenstart kostte coach Jensen van de 'Golden Eagles' onder druk van de geld schieters („De plaatselijke midden stand schuift al gauw 1000 tot 2000 dollar") zijn baan en de ambitieuze Huybens speeltijd. Als nieuwko mer ('rookie') en eerstejaars stu dent ('freshman') had hij indruk gemaakt door onder andere de dunkwedstrijd te winnen, maar de nieuwe coach Ron Stubbs had zo zijn eigen voorkeuren. Huybens was echter niet bereid om in de dictatoriale Amerikaanse sportwe reld („De macht van de coach en de sponsors is ongelofelijk") zyn kie zen op elkaar te houden. „Een aantal spelers werd voorge trokken. Onze forward William Al len bijvoorbeeld hoefde niet deel te nemen aan de warming-up, hoefde niet te studeren en kreeg geld voor niet bestaande baantjes. Daar heb ik toen wat van gezegd. Het was meteen oorlog tussen de coach en mij. Zo'n oorlog kan je natuurlijk niet winnen. Ik heb daarna geen kans meer gekregen me waar te maken. Er is daar een eindeloze strijd om speelminuten. Spelers beschadigen elkaar op de training met opzet. Dan komen de dierlijke instincten boven. Vechtpartijen zijn normaal". Huybens registreert nuchter en zonder teleurstelling. „Ik heb veel geleerd. Veel getraind ook, drieëenhalf uur per dag, vijf of zes dagen in de week. Hier levert drie keer in de week anderhalf uur trai nen al problemen op. Dat is ook de achterstand die je als Nederlandse basketballer hebt, maar toch, al leen als ik een aanbieding krijg van een serieuze ploeg ga ik terug naar Amerika. Voorlopig ga ik het bij Leiderdorp proberen. Samen met Marcel". Erik Huybens zal dan beter voor de dag moeten komen dan die avond in de wedstrijd van Holland Lions tegen het Noordwijkse MSV. De Leiderdorper oogt duidelijk sterker dan een jaar geleden, maar komt in het veld nog niet uit de verf. MSV wint de strijd (90-83), „Give me time, geef me de tijd. Het komt wel" verzekert Huybens met de stelligheid van een echte Ameri kaan. klassement een veel te grote ach terstand. In de algehele rangschik- dez reageerde fel king veranderde bijzonder weinig, het demarreren. Beuker klom door zijn tweede po sitie tien plaatsen. De 21-jarige coureur uit Bussum staat nu 96e op ruim een uur van Herrera. De lang durige ontsnapping van Beuker en te roeren. De dertigjarige Fernan- sloeg zelf aan ..Maar ook hij kwam niet weg. Toen begrepen wij beiden, dat we het op een sprint moesten laten aankomen", vertel de Beuker. Fernandez, vorig jaar in Colorado Springs vierde bij de we reldtitelstrijd op de weg, stond in zijn jongere jaren bekend als een goede sprinter. Beuker ging achter hem rijden en drong hem de spurt op. Even leek die tactiek succes vol, maar op de streep kwam Beu ker een halve lengte tekort. De Zwitser Rolf Jarmann heeft gisteren de tweede etappe van de Ronde van Romandië gewonnen. Zijn landgenoot Niki Rüttimann behoudt na de rit van Romont naar Le Locle over 184 km de groene trui van de leider in het algemeen klassement. De Fransman Patrice Esnault heeft de leiderstrui in de tweede etappe van de Vierdaagse van Duinkerken overgenomen van Jel- le Nijdam. Esnault arriveerde gis teren samen met Herman Frison, die de sprint won, in Armentières met een voorsprong van meer dan zes minuten op de eerste groep, waarin Eric Vanderaerden sprint- winnaar werd. LEIDEN - Het tegen degrada tie vechtende Roodenburg lijkt al zijn competitie-sores te ver geten wanneer het binnen de lijnen komt voor de 'toetjes' zo als afgelopen dinsdag de finale van het Zilveren Molentoer- nooi en gisteravond de strijd om de Leidsch Dagblad-beker. De Leidenaars plaatsten zich voor de derde ronde door titel verdediger Noordwijk met 2-1 verrassend te verslaan. De vol gende tegenstander van de blauwzwarten, die ook nog meestrijden om de districtsbe ker, is Voorschoten. Zaterdag eersteklasser Noordwijk, dat de geblesseerde doelman Dick Dortmundt had vervangen door Arjen van Wet ten en Klaas Vink, Ivan Her mans en Albert Bosma aan de kant hield, was in de eerste helft slagvaardiger dan Roo denburg, dat in Marcel Vink eveneens een reserve-keeper in het doel had. Jos Smits bracht Noordwijk met 0-1 aan de lei ding. Direct na rust hielp de door het zonlicht verblinde John Marijt de Leidenaars aan de gelijkmaker door zijn eigen doelman te passeren. Het ge motiveerde Roodenburg nam daarna langzaam het initiatief over en kwam vijf minuten voor tijd op winst toen Marcel van der Burg, na onderuit ge haald te zyn, zelf de penalty verzilverde: 2-1.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19