'Nog geen geld voor Suriname' Boycot verscherpt tegen Zuid-Afrika Opbrengst wapenroof deels Voor goed doel' m49.- Kamer steunt herstel betrekkingen Verzuring doet zeldzame waterplanten verdwijnen DONDERDAG 7 MEI 1987 mms DEN HAAG (ANP/GPD) - CDA, WD en PvdA hebben instemmend gereageerd op het door minister Van den Broek (buitenlandse zaken) aangekondigde herstel van de diplo matieke betrekkingen op ambassadeursniveau tussen Nederland en Suriname. DEN BOSCH (ANP) - De Ameri kaanse geneesmiddelenfabrikant Upjohn wil dat het Helmondse be drijf Farzoo stopt met het maken van het haargroeimiddel minoxi dil. In een kort geding gisteren voor de rechtbank in Den Bosch vroeg Upjohn de stopzetting van produktie en distributie van het middel, waarmee Farzoo adver teert in kappersvakbladen. Upjohn heeft jaren geleden al ontdekt dat het bloeddrukverla- gende middel minoxidil de haar groei kan bevorderen als het op ka lende plekken wordt gesmeerd. De fabrikant wil minoxidil als haar groeimiddel laten inschrijven als .geneesmiddel onder de naam re- gaine. Farzoo, door Upjohn aange duid als "beunhaas" en "wetsover treder", brengt minoxidil als cos metisch produkt op de markt. Advocaat E. Ferman van Upjohn bestreed dat zijn cliënt een mono- Wel maakte de PvdA het voorbe houd dat het initiatief tot dit her stel moet uitgaan van Paramaribo en niet omgekeerd. "Het moet niet zo zijn dat Nederland als eerste een ambassadeur benoemt. Als Para maribo het voortouw neemt, is het een logische zaak dat Nederland volgt", aldus de socialist Knol. Hij deelt de mening van Van den Broek dat eerst het democratise ringsproces In Suriname moet worden afgewacht, voordat over herstel van de ontwikkelingshulp wordt beslist. "We moeten oppas sen dat we niet in een fuik terecht komen". Weisglas (WD) wil het herstel Drie procent van ambtenaren in 1990 immigrant DEN HAAG (ANP) - De minister raad is akkoord gegaan met de aan beveling dat in 1990 drie procent van de rijksambtenaren moet be staan uit mensen van buitenlandse herkomst. Dan zullen 1500 ambte naren behoren tot de culturele minderheden in ons land. Van hen dienen er in ieder geval 300 van Molukse herkomst te zijn. Dit laatste past in de afspraken die het kabinet met de Baden Per- satuan heeft gemaakt, de organisa tie die de belangen van de Moluk- kers in ons land behartigt. Minister Brinkman (welzijn, volksgezond heid en cultuur) zei dit gisteren bij de opening van de expositie 'Alle maal Amsterdammers' op zijn de partement. De aanbeveling om meer men sen uit etnische minderheden in rijksdienst te nemen, werd gedaan in een rapport van ambtenaren van het ministerie van binnenlandse zaken, dat eind februari de minis terraad is voorgelegd. Daarin werd advies uitgebracht over de moge lijkheden om de relatief grote werkloosheid onder deze minder heden aan te pakken. Door meer van deze mensen in dienst te ne men kan de overheid als voorbeeld dienen voor het .bedrijfsleven, al dus het rapport. Mishandeling gezin kost man driejaar cel DEN BOSCH (ANP) - De recht bank in Den Bosch heeft gisteren een 41-jarige man uit Netersel (ge meente Bladel) veroordeeld tot drie jaar, waarvan een half jaar voorwaardelijk. De man heeft ja renlang zijn vtouw en kinderen zwaar mishandeld. De officier van justitie sprak van doelbewuste en planmatige mar telpraktijken. Als voorbeeld noem de hij een avond in oktober vorig jaar toen de verdachte, daarbij ge holpen door de kinderen, zijn vrouw urenlang stroomstoten toe diende. Een maand eerder over goot hij zijn vrouw niet spiritus en deed hij een vergeefse poging haar in brand te steken. De rechtbank heeft als bijzondere voorwaarde gesteld, dat de man na zijn straf wordt opgenomen in een psychia trische inrichting. van de diplomatieke betrekkingen nadrukkelijk los zien van de in Su riname tot stand gebrachte grond wet. "De WD heeft altijd op het standpunt gestaan dat diplomatie ke betrekkingen op het niveau van ambassadeurs moeten worden on derhouden. Hetzelfde geldt trou wens voor het verlenen van huma nitaire hulp. Die dient ruimhartig te worden verstrekt, maar uitslui tend op humanitaire gronden en niet als reactie op de politieke ont wikkelingen in Suriname". Ook Weisglas deelt Van den Broeks mening dat er te veel on duidelijkheden zijn rond het de mocratiseringsproces om nu over herstel van de ontwikkelingssa menwerking te beslissen. Met na me de toekomstige rol van de mili tairen in het staatsrechtelijk bestel in Suriname baart hem zorgen. "Militairen horen binnen de kazer ne en buiten de politiek". In zijn brief aan de Kamer heeft over het herstel van de diplomatie ke betrekkingen heeft Van den Broek voorgesteld om ex-ambassa deur Van Houten opnieuw naar Suriname te sturen. Van Houten werd begin dit jaar door Suriname werd uitgewezen omdat hij zich zou hebben gemengd in binnen landse aangelegenheden van het land. De Surinaamse minister Heid- weiller van buitenlandse zaken toonde zich in een reactie ver heugd over herstel van de diploma tieke betrekkingen. Of terugkeer van de Nederlandse ambassadeur Van Houten aanvaardbaar is voor het bewind in Suriname weet de bewindsman niet. Daarover moet het topberaad, het hoogste politiek orgaan in Suriname, nog een be slissing nemen. Heidweiller zei Van Houten zelf "altijd gewaar deerd te hebben en nog steeds te waarderen". Heidweiller liet ook weten er blij mee te zijn dat de Nederlandse re gering "afstand neemt van de groep-Brunswijk". Dat Den Haag afstand neemt van de rebellen maakt Heidweiller op uit de passa ge waarin staat dat de Nederlandse regering de krachten ondersteunt die "met politieke middelen" een democratisch Suriname tot stand willen brengen. Heidweiller: "Persoonlijk ben ik van mening dat Suriname nu ook snel over moet gaan tot de benoe ming van een ervaren diplomaat als ambassadeur in Nederland". De minister zei dat hij had gehoopt op hervatting van de ontwikke lingshulp als reactie op de concept grondwet. "Ik ben teleurgesteld dat minister Van den Broek wel constateert dat we stappen zetten in de richting van de democratie, maar nu weer afwacht tot de ver kiezingen". volhouden. "Die werden tijdens de wapendiefstal alleen maar even verdoezeld. Ik sta er echter nog steeds helemaal achter", aldus de ex-militair. De 20-jarige had al in december plannen gemaakt om wapens uit zijn legeringsgebouw in Ede te ste len. In eerste instantie vervaardig de hij een valse sleutel, die echter niet bleek te werken. Daarop be sloot hij met behulp van een snij brander de wapenkamer te force ren. Kort nadat hij in afwachting van zijn verzoek om uit dienst te worden ontslagen op grond van ge wetensbezwaren was afgezwaaid, keerde hij naar de Edese kazerne terug. Omdat hij nog een militair paspoort had, kwam hij gemakke lijk binnen. In betrekkelijk korte tijd brak hij de wapenkamer open en sleepte de wapens met een to taalgewicht van 250 kilo naar zijn auto. In alle rust ging hij daarna op weg naar Rotterdam. In zijn woonplaats verstopte hij samen met een 18-jarige buurjon gen een groot deel van de buit in zijn kelderbox. Ook een 18-jarige vriend van de Rotterdammer, een dienstplichtig militair, hielp hem met het verstoppen van enkele wa pens. Samen met de 20-jarige pro beerde hij kort na de roof een pi stool uit in het Zuiderpark in Rot- DEN HAAG (ANP) - Nog deze maand komt minister Van den Broek (buitenlandse zaken) met een wetsvoorstel waarin nieuwe in vesteringen in Zuid-Afrika door het Nederlandse bedrijfsleven worden verboden. Hij heeft dat gis teren in de Tweede Kamer meege deeld. De ambtelijke voorbereidin gen voor het voorstel bevinden zich in een vèrgevorderd stadium, zo zei hij. De minister beantwoordde schriftelijke vragen van het PvdA- kamerlid Wallage. Vooruitlopend op de wettelijke regeling wordt het bedrijfsleven nog deze week opge roepen niet tot nieuwe investerin gen in Zuid-Afrika over te gaan. Deze oproep wordt neergelegd in terdam. De 18-jarige militair had via een dienstmaat munitie weten te regelen. De 20-jarige maakte er in zijn vriendenkring geen geheim van dat hij degene was die de spectacu laire wapenroof had gepleegd. Op allerlei manieren probeerde hij zijn buit aan de man te brengen. Een pistool sleet hij aan een 24-jarige vriend. Omdat hem de grond toch te heet onder de voeten werd, stop te deze al na enkele dagen het wa pen in een stationskluis en lichtte anoniem de politie daar over in. Via een bevriende taxichauffeur werd de 38-jarige bij de zaak be trokken. Hij kende een vaste klant die wel interesse in de wapens had. Nadat op proef eerst een pistool en een Uzi waren geleverd, werd afge sproken een partij van 50 pistool- mitrailleurs te leveren. Per wapen zou de 20-jarige 500 gulden ontvan gen. De 38-jange hield zelf per ge leverd wapen 400 gulden over aan de handel. Toen de eerste lading van 10 Uzi's op weg ging, greep de politie in. Diezelfde dag werden alle be trokkenen gearresteerd en naar Ede overgebracht. "Wij hadden als prioriteit gesteld dat de wapens weer boven water moesten komen. Toen het eerste Fabrikanten kibbelen over nieuw middel tot haargroei poliepositie voor minoxidil wil ver krijgen. "Dat is natuurlijk onzin", zei hij. "Het staat iedereen vrij om inschrijving te vragen van zijn of haar geneesmiddel". Waar Upjohn wel over valt is dat Farzoo oneerlij ke concurrentie bedrijft door de geneesmiddelenwet te omzeilen. Dat was dan ook de hamvraag voor de rechtbank in Den Bosch: is minoxidil een geneesmiddel of een ministeriële richtlijn die bin nen een week verschijnt. Tijdens het wekelijks vragenuur tje in de Kamer deelde Van den Broek verder mee dat hij het Ame rikaanse State Department (het de partement van buitenlandse za ken) een nadere toelichting heeft gevraagd op het rapport over de mogelijke schending door Neder landse bedrijven van het wapen embargo naar Zuid-Afrika. Een Amerikaanse reactie op het ver zoek is nog niet ontvangen. Van den Broek benadrukte dat de rege ring strikt de hand wenst te hou den aan het wapenembargo. Ook bij vermoedens van doorlevering van wapens via derde landen naar Zuid-Afrika "zullen we onze conse quenties trekken", aldus de minis ter. transport op weg ging, hebben we ingegrepen om te voorkomen dat de wapens toch nog in handen van criminelen zouden vallen", zo ver klaarde gisteren officier Besier. Ook hij uitte het vermoeden dat de wapens bestemd zouden zijn voor gevechtshandelingen in het bui tenland. "De wapens waren voor een Nederlandse crimineel vol strekt oninteressant", meende de officier. Besier vertelde dat al een dag na de roof de verdenking naar de 20- jarige Rotterdammer was uitge gaan. Vanuit de kazerne waren ve le tips binnengekomen over de voortijdig afgezwaaide dienst plichtig soldaat, die regelmatig bij dienstmaten had geinformeerd naar snijbranders. Ook was het en kele soldaten opgevallen dat de Rotterdammer de sleutel van de wapenkamer had nagetekend. Een soldaat van de wacht die zich de witte BMW kon herinneren waar mee de Rotterdammer de wapens uit de kazerne had gesmokkeld, maakte het verhaal rond. Zowel de 20-jarige zelf als zijn vrienden wer den nauwlettend in de gaten ge houden. Toen de eerste wapenle verantie van start ging, werd er in gegrepen. De Arnhemse rechtbank doet 18 mei uitspraak. niet. Upjohn stelt van wel. "Anders zou dit bedrijf het zelf wel als cos metisch produkt op de markt ge bracht hebben", zei mr. Ferman, "daar is nog meer aan te verdienen ook". Volgens hem kan het haar groeimiddel gevaarlijk zijn bij on oordeelkundig gebruik. Dat zou al leen al blijken uit een EG-wet die over een paar jaar het verwerken van minoxidil in cosmetische pro- dukten zal verbieden. Farzoo-advocaat mr. Van de Heuvel noemde het nog niet hele maal zeker dat minoxidil als ge neesmiddel wordt geregistreerd. Volgens hem is een dergelijk pro cedure in Amerika mislukt en zijn er daar meer dan tien fabrikanten die het middel als cosmetisch pro dukt op de markt brengen. De uitspraak is 19 mei. Tot die tijd blijft Farzoo het haargroeimid del voor 70 gulden per flesje op de markt brengen. Fietsplatform gaat net met fietsroutes ontwikkelen De Stichting Landelijk Fietsplat form heeft zich gisteren officieel gepresenteerd op het ministerie van landbouw en visserij in Den Haag. De stichting kondigde aan meteen voortvarend van start te gaan met de ontwikkeling van een landelijk net van grote fietsroutes. In april volgend jaar wil de stich ting al een lange-afstandfietsroute in de noordelijke helft van ons land gereed hebben. Want het platform afficheert zich als een "doeclub" en niet als de "zoveelste vergader- club die zich vooral met het eigen voortbestaan zal bezighouden". Voorzitter ing. R.H. ter Heiden van het platform overhandigde mi nister Braks een splinternieuwe toerfiets. Deze stond de fiets ver volgens af aan een goed doel: "an deren die zo'n fiets harder nodig hebben dan ik", namelijk het Insti tuut voor Doven in St. Michielsge stel. In de stichting zijn vertegen woordigd de ANWB, de Fietsers bond ENFB, de Federatie van Ne derlandse Rijwielpadverenigin gen, de Vereniging het Groene Fietsje, het Nivon, de Stichting Ne derlandse Jeugdherbergcentrale, de NS, de Stichting: fiets! en de Vereniging Vrienden van de Voet- Twintig procent studenten zakt voor propaedeuse UTRECHT (ANP) - Acht van de tien studenten die een universitai re studie beginnen halen het pro- paedeuse-examen binnen de maxi maal toegestane twee jaar. Ruim zeventig procent slaagt voor de propaedeuse in de studierichting waarmee men is begonnen, terwijl bijna tien procent het examen be haalt in een andere dan de oor spronkelijke studierichting. Dit blijkt uit gegevens over het studierendement in het weten schappelijk onderwijs die de Ver eniging van Samenwerkende Ne derlandse Universiteiten (VSNU) gisteren heeft bekendgemaakt. De VSNU denkt dat een deel van de twintig procent uitvallers alsnog met succes een studie in het hoger beroepsonderwijs begint. De cijfers betreffen alle eerste jaarsstudenten die in 1982,1983 en 1984 met hun studie zijn begonnen. Van hen heeft na twee jaar 77 pro cent een examen gehaald, na drie jaar 82 procent en na vier jaar 84 procent, aldus de VSNU. MODERNE KUNST - Op 8 mei zal het Centraal Museum in Utrecht de gerestaureerde uit de eerste helft van de 19de eeuw stammende voormalige paardestal, die in de tuin van het museum staat, in ge bruik nemen en er zijn collectie moderne kunst in onderbrengen. Met die nieuwe ruimte is het mu seum in staat een doorlopend vrij wel volledig overzicht van de mo derne kunst in Nederland te geven, waarbij de nadruk ligt op abstracte kunst en op sterk realistische en fi guratieve stromingen. Man aan hand in plaats van been geopereerd HENGELO (GPD) - "Een afschu welijke vergissing". Zo omschrijft medisch directeur D. R. G. M. H. Tanke van het Streekziekenhuis Midden-Twente in Hengelo een foutief uitgevoerde operatie afgelo pen maandag in het Garardus Ma- jella-ziekenhuis. Daar werd bij een 51-jarige patiënt d£ linkerhand in plaats van het linkerbeen geope reerd. Volgens Tanke zal de patient geen gevolgen ondervinden van de operatie aan de hand, waarbij een zenuw in de pols meer ruimte heeft gekregen. De man ontdekte na de operatie zelf dat hij aan het verkeerde li chaamsdeel was geopereerd. Di rect daarop is hij alsnog aan het been geopereerd. Van de vergis sing is door het ziekenhuis aangifte gedaan bij de inspectie voor de volksgezondheid in Zwolle. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de oorzaak. Volgens medisch directeur Tan ke heeft een eerste onderzoek aan getoond dat er sprake is van een combinatie van verkeerd gelopen zaken. Tanke: "Er zijn maandag dingen niet goed gegaan die nor maal wel goed gaan. In de eerste plaats is er een fout gemaakt bij de schriftelijke voorbereiding van de operatie. Die fout is ontdekt door een arts en ook hersteld, alleen niet op het papier dat naar de operatie kamer is gegaan. De chirurg, die normaal altijd nog even met de pa tient praat, werd kort voor de ope ratie weggeroepen voor een acute zaak elders in het ziekenhuis". "De man werd later geconfron teerd met een afgedekte patient en een hand die klaar lag voor de ope ratie. De bewuste ingreep, het ver ruimen van een zenuw, heeft voor de voet als de hand nagenoeg de zelfde aanduiding, er is één letter verschil. Bovendien komt zo'n handoperatie veelvuldig voor, in tegenstelling tot een voetoperatie". Huisbezoek voor honden in Delft DELFT (ANP) - De gemeente Delft gaat actie ondernemen om niet ge registreerde honden op te sporen. Bij de gemeente bestaat de indruk dat veel mensen "vergeten" om hun hond aan te geven en aldus de hondenbelasting ontduiken. In ju ni worden daarom alle Delftse wo ningen bezocht door tien speciaal daarvoor aangestelde controleurs van de gemeente. De controle wordt door de ge meente vrijblijvend genoemd. Dat wil zeggen dat men niet verplicht is een controleur binnen te laten. In de praktijk zal het volgens een woordvoerster van de gemeente zo zijn, dat wanneer geblaf wordt ge signaleerd en de aanwezigheid van een hond wordt ontkend, dit op speciale formulieren wordt geno teerd. Delft wil de financiële nadelen van de ontduiking verminderen en de onrechtvaardige situatie ten op zichte van de betalende hondenbe zitters verbeteren. Naar schatting heeft Delft 4.500 tot 5.000 honden. Er staan 3.200 geregistreerd. Vol gens de belastingdienst scheelt dat jaarlijks 80.000 tot 90.000 gulden aan inkomsten. B en W van de badplaats Dom burg op Walcheren vinden de toe nemende overlast van hondepoep zo groot dat rigoureuze maatrege len nodig zijn. In een tijdsbestek van twee jaar wil B en W de belas ting met honderd procent verho gen om met behulp van de extra inkomsten daarmee de uitwerpse len van honden uit de straten te be strijden. DURE CAMPAGNE (ANP) - De gemeenteraadsverkiezingen vorig jaar hebben de afdelingen van de drie grote politieke partijen in ons land veel geld gekost. Het CDA gaf met drie miljoen gulden het meest uit, de plaatselijke afdelingen van PvdA en WD besteedden een half miljoen minder. Dat blijkt uit een onderzoek van de politicoloog Ph. van Praag. Van Praag noemt de be dragen "verbazingwekkend hoog". Voor de Tweede-JCamerverkiezin- gen werd door de afdelingen aan zienlijk minder geld uitgegeven. Twee jaar geëist tegen 20-jarige hoofdverdachte grootste wapendiefstal ARNHEM (GPD/ANP) - De 20-ja- rige Rotterdammer die op 23 ja nuari in de Simon Stevinkazerne in Ede een wapendiefstal pleegde, was van plan een deel van de op brengst te schenken aan een tehuis voor zwakzinnigen. De man was op dat idee gekomen door een tv-uit- zending van Van Kooten en De Bie. Dat vertelde de 20-jarige giste ren voor de rechtbank in Arnhem, waar hij terecht stond voor de grootste wapendiefstal in de Ne derlandse naoorlogse geschiede nis. In totaal verdwenen 62 Uzi pi stool-mitrailleurs, 4 pistolen, 1 seinpistool en een groot aantal ma gazijnen uit de Edese wapenka- De officier van justitie bij de rechtbank in Arnhem, mr. J. Be sier, eiste 2 jaar gevangenisstraf te gen de man, die ervan wordt ver dacht de inbraak in de Edese Ste vinkazerne te hebben voorbereid en uitgevoerd. Tegen een 38-jarige Rotterdamse taxichauffeur eiste de officier een jaar cel. De taxi chauffeur heeft volgens mr. Besier gepoogd 50 Uzi's te verkopen aan een "grote criminele organisatie, waarvan we helaas niemand te pakken hebben kunnen krijgen". Tegen drie andere Rotterdam mers eiste de officier van justitie wegens medeplichtigheid (het hel pen laden en lossen van de wapens en het kopen van een pistool) voor waardelijke gevangenisstraffen van twee weken tot een maand en boetes van 750 tot 1500 gulden. De Koninklijke Marechaussee loste in samenwerking met de rijkspolitie district Nijmegen en de gemeentepolitie korpsen van Arn hem, Apeldoorn, Ede en Rotter dam de wapendiefstal binnen drie weken op. De 20-jarige Rotterdam mer was al een dag na de roof als mogelijke verdachte aangemerkt. In totaal werden in deze zaak zes mensen aangehouden, onder wie twee dienstplichtige militairen. Volgens de Arnhemse officier van justitie mr. Besier staat het vast dat geen van de betrokken als een echte crimineel kan worden aangemerkt. Allen verklaarden gis teren voor de Arnhemse rechtbank de consequenties van hun daden niet te hebben beseft. De 20-jarige hoofddader, toen nog dienstplichtig militair, had zelfs vlak voor het moment dat bij hem het plan rees voor de wapen roof, een beroep gedaan op de wet gewetensbezwaren. Hij wilde niet langer deel uit maken van een sys teem dat dood en vernieling te weeg kon brengen. Zelfs voor de rechtbank bleef hij zijn principes GROESBEEK - De 66-jarige Amerikaanse oorlogsveteraan Richard Ty desky deed gisteren zijn parachutesprong van 42 jaar geleden nog een. over. De man maakte deel uit van een groep Amerikaanse parachutisten die in mei 1945 boven Groesbeek werden gedropt. Ter gelegenheid van opening van het Bevrijdingsmuseum wilde Tydesky de sprong nog u eens herhalen, maar moest dit keer zelf worden bevrijd: uit een boom. (foto Af UTRECHT (GPD) - Uit onderzoek van de Katholieke Universiteit in Nij megen blijkt dat het met de verzuring van vennen, duinpiassen en andere kalkarme wateren erger is gesteld dan tot nu toe werd aangenomen. Veel karakteristieke en zeldzame waterplanten zijn al verdwenen. Dat melden de onderzoekers Rob Leuven en Raymond Schuurkes in het meinummer van Natuur en Milieu. Volgens drs. Leuven bestaat er relatief maar weinig aandacht voor de verzuring van het oppervlaktewater in vergelijking met aangetaste bos sen, heidevelden en monumenten. Toch is volgens hem al tenminste 55 procent van de kalkarme wateren verzuurd. De oorzaak ervan is de toege nomen uitstoot van ammoniak, stikstofoxyden en zwaveldioxyde, door de bio-industrie, elektriciteitscentrales en de auto. Niet alleen planten in kalkarme wateren leggen het loodje. Zuur water en hoge metaalconcentraties zijn catastrofaal voor vissen en amfibieën, die problemen krijgen met hun zouthuishouding, groei en voortplanting. Ook ongewervelde dieren en microscopisch kleine algen worden be dreigd door de verzuring van het milieu. Rob Leuven schat dat bij extre me verzuring van een kalkarm water de soortenrijkdom met ruim de helft afneemt. ADVERTENTIE Rowenta Moeder verrassen! Rowenta koffiezet-apparaat Smal model. Moderne witte uitvoering. Afneembaar filter. Duidelijke waterpeilindicator. Voor 2 tot 10 kopjes koffie. VROOMV DREESMANN 10 0 J A A ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON. BEVRIJDER BEVRIJD Voorzitter Ter Heiden van het nieuwe Fietsplatform overhandigt minis ter Braks rechts) een aangeklede toerfiets. (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3