Miljoenen Mexicanen zoeken heil over Amerikaanse grens Reportage Immigratiewet VS leidt mogelijk tot uittocht van illegalen Verbod op Sodom is Nederland Woensdrecht langzaam gereed voor raketten en Amerikanen PAGINA 2 DONDERDAG 7 MEI 1987 Vanaf 5 mei kunnen de miljoenen illegale buitenlanders in de Verenigde Staten amnestie aanvragen. Maar dan moe ten ze wel met documenten als salarisstrookjes een huur- kwitantie's kunnen bewijzen dat ze sinds 1 januari 1982 in de Verenigde Staten hebben gewoond en gewerkt. Niemand weet precies hoeveel illegalen er in Amerika zijn. De schattingen lopen uiteen van 3 tot 12 miljoen. Ac tie-groepen die zich met het migrantenprobleem bezig houden hebben het over meer dan 4 miljoen permanente illegalen en minstens 2 miljoen tijdelijke. Het overgrote MEXICO-STAD - Twee nogal lou che figuren, beiden gehuld in een leren jasje en met een donkere zon nebril op, escorteren een netjes in het pak zittende jongeman naar de parkeerplaats voor het hoofdge bouw van het internationale vlieg veld in Mexico-Stad. Ze houden de jongeman discreet maar stevig vast bij zijn bovenarmen en dwingen hem om mee te lopen. deel komt uit Mexico, maar er zijn ook meer dan een half miljoen Salvadoranen en honderduizenden Colombianen en Guatemalteken. Indien de regels stringent worden toegepast kan volgens ingewijden slechts 1 op de 1000 illegale werknemers daad werkelijk aanspraken maken op de amnestie. Omdat de Amerikaanse autoriteiten forse boetes in het vooruitzicht hebben gesteld voor werkgevers die vanaf 5 mei nog ille gale arbeiders in dienst hebben, zijn er de afgelopen we ken al duizenden mensen ontslagen. door Rob Sprenkels Aangekomen bij een grote, witte auto zonder nummerplaten, weet de jongeman zijn begeleiders er van te overtuigen hem los te laten. Het angstzweet parelt op zijn voor hoofd. Uit zijn broekzak trekt hij een paar groene bankbiljetten. Ze worden met een brede glimlach ontvangen. Met versnelde pas pro beert de jongeman zich van het vliegveld te verwijderen. De tranen staan in zijn ogen. Que paso, wat is er gebeurd? Rogelio blijkt een van de duizen den Mexicanen te zijn die sinds kort per vliegtuig in Mexico-Stad arriveren nadat ze hun baan in de Verenigde Staten zijn kwijtge raakt. Heel wat Amerikaanse werk gevers vinden het riskant worden en willen de kat uit de boom kij ken. Vanaf 5 mei kan het in dienst hebben van illegale buitenlandse werknemers zware boetes opleve ren. „Het is ongelooflijk, ze liggen ons als aasgieren op te wachten", zo vertelt Rogelio, die een paar uur geleden is gearriveerd met een vlucht uit Los Angeles. Eerst had hij de nodige moeite om zijn pas poort te laten afstempelen. Vervol gens bleek zijn bagage 'zoek'. Toen Rogelio zijn koffers wilde reclameren werd hij opgepakt door de twee mannen die hem dwongen mee te gaan naar de parkeerplaats. 'Judiciales', agenten in burger waar de gemiddelde Mexicaan banger voor is dan voor de door snee misdadiger. Ze vertelden hem dat hij zijn spullen maar moest ver geten en wilden hem afvoeren naar een geheime gevangenis omdat zijn papieren niet in orde zouden zijn. „Ik heb ze 400 dollar moeten geven, ik ben bijna alles kwijt". Lijdensweg Afpersingen, berovingen, ge weld, fraude. Vanaf het moment dat ze besluiten om de misere en/of het politieke geweld in eigen huis om te ruilen voor een relatief goed betaalde baan in de Verenigde Sta ten staan de illegalen-in-spe eraan bloot. In landen als El Salvador en Guatamala bestaan speciale reisor ganisaties die de hemel op aarde beloven. Geen paspoort, geen visum? geen probleem. Wij regelen zelfs werk en onze diensten hoeven pas te worden betaald in de Verenigde Staten, zo laten ze in krantenadver tenties weten. Maar in de praktijk blijkt dat er wel degelijk behoorlij ke sommen vooruit moeten wor den betaald, meestal meer dan 1000 dollar. En dan begint de lij densweg. Met niet meer dan hand De Zwolse rechtbank heeft het echtpaar Lucas en Jenny Goeree verboden nummer 17 van hun blad 'Evan', getiteld 'Somdom is Neder land', verder te verspreiden. Bo vendien moeten zij bij het uitdra gen van hun overtuiging zich ont houden van onjuiste, beledigende, kwetsende en onnodig grievende uitlatingen over en jegens homo seksuelen. Zo luidt het vonnis in het kort geding dat F. van Zijl uit Amster dam tegen de Goerees had aange spannen. Per overtreding kan Van Zijl een dwangsom van beide ech telieden afzonderlijk eisen. Rechtbank-president mr. F. C. Fliek overwoog, dat ieder het recht heeft zijn godsdienst of levens overtuiging vrij te belijden. Voor zover de opvattingen van de Goe rees zijn terug te voeren tot bron nen van hun geloofsovertuiging - in dit geval de bijbel - is er binnen het recht geen plaats voor verbod. De brochure 'Sodom is Nederland' bevat echter passages die niet meer worden gedekt door het grondrecht van vrijheid van gods dienst en de verkondiging daar- De president doelde vooral op passages over het verband tussen homoseksualiteit en de ziekte aids. "Het staat de Goerees vrij, homo seksualiteit als zonde aan te dui den; zij gaan te ver als zij tegen be ter weten in een onjuist en mislei dend verband leggen tussen homo seksualiteit en aids". Mr. Fliek noemde diverse passages kwets end, grievend en hoogst onzorgvul dig. Niet alle eisen van Van Zijl wer den toegewezen. Zo wilde de recht bank het dwangmiddel van gijze ling niet opleggen. Van Zijl uitte in een reactie zijn tevredenheid. De Goerees lieten weten, met 'het verkondigen van •het evangelie' te zullen doorgaan. Hun advocaat, mr. E. N. Bouwman te Utrecht, vond het vonnis 'héél krtap', zeker waar het recht op godsdienstvrijheid wordt erkend. Eventueel hoger beroep wordt nog bekeken. De tolerantie in de Gerefor meerde Kerken wordt minder en de sfeer grimmiger. Dat signaleer de de voorzitter van de gerefor meerde predikantenvereniging, ds. H. J. Bavinck uit Baarn, in zijn jaarrede in Nijkerk. "Predikanten en gemeenteleden lijden aan de kerk". Meer collegialiteit tussen de pre dikanten zou de problemen kun nen verlichten. Ook zou een ver trouwenscommissie een oplossing kunnen zijn. Daaronder verstond Bavinck een groep gemeenteleden die de predikant en zijn of haar ge zin begeleidt. Een derde mogelijk heid is de inschakeling op regio naal niveau van deskundigen in conflictbeheersing. Bavinck veroordeelde de hou ding van veertien collega's die deze maand een reis naar Zuid-Afrika maken op uitnodiging van het Co mité Overleg Zuid-Afrika (Coza). Het ontbreekt dit comité ten enen male aan solidariteit met de lijden de zwarte meerderheid, zei hij. Hij waarschuwde deze collega's hun reis niet te verkopen als studiereis om de gemeente beter te kunnen voorlichten. "Daarvoor zijn er ge noeg zwarte Zuidafrikaanse predi kanten in Nederland". Schaatsenrij ders Drs. J. A. Keizer, consulent ker kelijk opbouwwerk in Groningen, sprak over het werk van de predi kant. Predikanten moeten wat za kelijker, wat professioneler wor den, was zijn uitgangspunt. Zich minder laten leiden door de ge dachte dat ze altijd voor hun ge meente beschikbaar zijn. Zich in hun werk meer richten op het ge wenste doel. Kerkeraad en ge meente moeten weten waar hun in teresse ligt. Volgens Keizer - die in de drie noordelijke provincies onderzoek deed - laten hervormde predikan ten zich meer leiden door roepings besef en gereformeerde door het idee dat ze altijd beschikbaar moe ten zijn. "Als zulke normen de bo ventoon blijven voeren, zullen pre dikanten steeds meer vastlopen", voorzag hij. "Door het verschillend karakter van de gemeente zal de er kenning van hun werk steeds klei ner worden en dus ook hun ar beidsvreugde. Niet iedereen is Ni co van der Linden, waar de waar dering met karrevrachten binnen komt". (Van der Linden is predi kant van de Westerkerk in Amster dam en algemeen bekend door zijn publikaties en bijdragen aan radio en tv). Keizer noemde predikanten 'schaatsers op dun ijs'. "Ze ijlen voort, want als ze stilstaan zakken ze erdoor". Uit zijn onderzoek bleek, dat de gemiddelde gerefor meerde predikant bijna 60 uur per week werkt. De hervormde gemid deld 56 uur. Ruim 30 procent van de gereformeerde dominees over weegt met het gewone werk te stoppen. Driekwart daarvan zou willen werken in bijzonder pasto raat (ziekenhuizen, krijgsmacht, gevangenis enz.). De rest zou het ambt willen neerleggen. Bij de her vormde predikanten denkt een kwart aan stoppen met gemeente werk. Kamper 'universiteit' De synode van de Gerefor meerde Kerken Vrijgemaakt be sloot gisteren in Spakenburg de naam van de theologische hoge school in Kampen te veranderen in 'theologische universiteit'. Men vond dat nodig in verband met ver anderingen in de wet op het weten schappelijk onderwijs. De com missie die dit onderwerp had voor bereid meende, dat het weten schappelijk aanzien van de oplei ding in Kampen anders geschaad zou kunnen worden. Het bestuur van de school was daar niet bang voor ('Kampen' ge niet binnen en buiten theologisch Nederland voldoende faam, zo werd gezegd) en wilde uitstel van het besluit om de juridische gevol gen voor bezittingen en legaten te onderzoeken. Vorig jaar kreeg de hogeschool ruim f. 250.000 uit lega ten. Maar een tegenvoorstel om het besluit ten minste tot de volgende synode (1990) uit te stellen kreeg geen enkele stem. Schuld. De plaatsing van een joods monument in het Deventer stadhuis was voor het 'Convent van Deventer pastores' (protes tants en rooms-katholiek) aanlei ding om in een open brief in het Deventer Dagblad schuld te belij den over het kwaad dat het joodse volk is aangericht. Uit Deventer zijn in de oorlog ruim 400 joden weggevoerd. Met deze advertentie wilden de Deventer pastores een 'tegenstem' laten horen tegenover die stem men uit de christelijke traditie "die nog steeds met grote onzorgvuldig heid een kwalijke uitleg van bijbel teksten geven". "Tegen de waanzin van opkomend racisme en verbor gen antisemitisme in verklaren wij, dat dit monument ons oproept tot steun aan de joodse gemeen schap". Hervormde Kerk: beroepen in streekgemeente 'Marne-Ambt' (Gr.) T. Buurma Rheden. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te 's Gravenzande A. Bac Bodegraven; bedankt voor Apel doorn C. van de Poel Yerseke. 'Thuis sterven'. De hervormde diakonie in Utrecht gaat een werk groep financieel steunen die het mogelijk maakt dat ernstig zieken die dat willen thuis sterven. De werkgroep wil mensen bijstaan i die zorg (zoals waken bij de patiënt en huishoudelijke hulp) en de hulp van officiële instanties aanvullen. Het initiatief kwam van ver pleegkundigen en pastores. Voor lopig zijn twaalf getrainde vrijwilli gers bij deze hulpverlening betrok ken. r Amerikaanse werkgevers i bagage in een vliegtuig naar Mexi co-Stad. Sommige reisleiders laten daar reeds hun cliëntele vallen. De meesten willen echter langer in de business blijven en zorgen er daar om voor dat hun klanten in een van de Mexicaanse steden aan de grens met de Verenigde Staten belanden, in Matamoros, Reynoso, Nuevo La redo, Piedras Negras, Cuidad Jua rez, Mexicali of Tijuana. Daar wor den ze dan overgedragen aan de plaatselijke specialisten in de men sensmokkel. Alleen al in Nuevo Laredo be staan drie bendes die zich middels betalingen hebben verzekerd van de steun en bescherming van de lo kale politie èn douane. Passagiers uit het binnenland worden in het busstation bestormd door jon getjes die de diensten van de ben des aanbieden. Het veiligste, maar daarom ook het duurste, zijn de diensten van de club van 'El Me- no', die zijn hoofdkwartier heeft nabij het centrum van het stadje. Fooien Voor een Mexicaan kost een trip naar Houston 400 dollar. Een Mid denamerikaan moet het dubbele betalen omdat de risico's groter zouden zijn. Ook moet er 50 dollar worden afgestaan aan de Mexi caanse migratie-dienst om niet te worden gearresteerd. De chauffeur eist fooien van 20 tot 100 dollar. Maar 'El Meno' is betrekkelijk vei lig en heeft zelfs in Houston een flatje waar de illegalen zich kun nen verschuilen totdat ze iets be ters vinden. Volgens actiegroepen die zich met het migranten-probleem be zighouden gebeurt het vaak ge noeg dat gidsen hun 'vrachtje' be roven en overdragen aan Ameri kaanse grenswachten. Ook liggen er aan beide kanten van de grens rovers op de loer. In Matamoros is het een publiek geheim dat er bijna dagelijks een lijk uit de Rio Gran de, de grensrivier, wordt opgevist. Een drenkeling met een kogel in het hoofd. Bijna niemand kan zich er druk overmaken. De lokale poli tie houdt geen statestieken bij, heeft het te druk met het opsporen en afpersen van de honderden ille gale migranten die zich dagelijks in de stad bevinden. De lijken wor den vaak zelfs niet geidentificeerd. Als er vragen zijn dan wordt de kwestie meestal afgedaan met de bewering dat het om een drugs smokkelaar gaat. Eenmaal in de Verenigde Staten zijn de illegalen ook daar vaak overgeleverd aan de wolven. Ze wassen borden in hotels en restau rants, werken in fabrieken, in de kleren-konfektie of in de tuin bouw. Ze hebben geen rechten en krijgen vaak maar de helft van het minimum-salaris van 3,35 dollar per uur. Maar voor de meesten be tekent dat bedrag meer dan dat ze thuis in een hele dag bij elkaar kunnen verdienen. Tomatenoogst Pillo is een van de tienduizenden Mexicanen die jaarlijks de grens overtrekken voor de tomatenoogst en een paar maanden later weer met een paar duizend dollar in hun zak naar huis terugkeren. Hij woont in Emiliano Zapata, een ar moedig gehucht, zo'n 150 kilome ter ten zuiden van Mexico Stad, bijna 1500 kilometer van de grens. „Hier kan ik alleen maar suiker riet gaan kappen, maar dat is zwaar werk en je verdient er bijna niets mee". Pillo, 40 jaar oud, slechts een paar tanden in z(jn mond en inge vallen wangen, heeft het lopend op zijn van versleten autobanden ver vaardigde sandalen en liftend met vrachtwagens al vijf keer tot de an dere kant van de grens gebracht. „Ook daar moet je werken tot je dood valt, maar het is tenminste de moeite waard". Ondanks de nieu we wetgeving in de Verenigde Sta ten staat Pillo op het punt om weer te vertrekken. „Ik moet wel, het geld is op en mijn vrouw en kinde ren moeten eten". Zijn grootste angst is dat hij ooit een keer zal worden opgepakt door de 'migra', de Amerikaanse Immigratie en Na turalisatie Dienst, die sinds 1981 met grote frekwentie razzia's houdt in Spaanstalige wijken, scho len, kwekerijen en fabrieken. Vorig jaar zette de 'migra' meer dan 1,5 miljoen illegalen de grens met Mexico over. En ook nu ver- scheinen er dagelijks bij de grens posten tientallen auto-bussen met gedeporteerden. Maar na de nodi ge 'mordidas', smeergelden, af te staan aan douane-beamtes en poli- tie-functionarissen proberen de meesten onmiddelijk weer de grens over te steken. Exodus Volgens specialisten zal het uit eindelijk afhangen van hoe stri- gent de nieuwe immigratie-wet zal worden toegepast of het tot een ware exodus komt. Zolang de ille galen werk kunnen krijgen in de Verenigde Staten zullen ze daar blijven, zo heet het. En veel onder nemers hebben niets liever dan il legalen zolang ze maar geen last krijgen met de autoriteiten. Zelfs Rogelio is wat dat betreft optimistisch, ook al is hij zojuist op het vliegveld van Mexico Stad van bijna zijn hele hebben en houwen bestolen. „Mijn baas heeft gezegd dat ik over een maand of vier maar eens moet opbellen, dat ik zo weer terug kan komen als blijkt dat er geen problemen zijn". WOENSDRECHT - Ook bij een snel en volledig akkoord tussen de Verenigde Staten en de Sow- jet Unie over het terugdringen van alle atoomraketten in Euro pa, zullen de bunkers op de basis Woensdrecht, waarin de 48 kruis raketten komen te staan, worden afgebouwd. Die onderkomens zijn door de NAVO reeds voor een bedrag van 100 miljoen gul den aanbesteed. Eind volgend jaar moet de basis voor wat be treft de plaatsing van kruisraket ten operationeel ziin. door Joop Hoek Mocht er er een overeenkomst komen over vermindering van het aantal raketten, dan zal een andere bestemming voor de bun kers worden gezocht, zegt basis- voorlichter Loe Baltussen. Hij wil niet ingaan op de politieke aspecten van deze zaak. „Er wordt nog steeds gebouwd zoals de politiek in 1979 heeft afge sproken". Ondanks de prikacties van de in Woensdrecht verblijvende ac tivisten is een van de drie bun- Vrachtwagens storten vele ku bieke meters aarde tegen de me tersdikke betonnen muren. „Straks zie je er niets meer van," zegt Baltussen, „dan groeien er weer gras en struikjes op." De verslaggever mag de auto waarin hij samen met de voorlichter over het terrein rijdt, niet verla ten. Fotograferen is taboe. De veiligheidsnormen zijn streng. Met geweren gewapende militairen controleren de pasjes. Dreigende hekken met rollen prikkeldraad erop moeten nieuwsgierigen en activisten bui ten houden. Televisiecamera's registreren wie toch een poging onderneemt het terrein illegaal te betreden. Bedrijvigheid De luifel boven de donkere ga pende ingang van de bunker is imposant, in zoverre een onder komen van een kruisraket dat kan zijn. In het binnenste van de betonnen kolos komen de raket ten en wagens die bij het eventu eel afvuren betrokken zijn. De muren schitteren in de felle zon. Bij een andere bunker in aan bouw zijn de stalen deuren al op gehangen. Overal op het 29 hec tare Amerikaanse deel van de ba sis heerst grote bedrijvigheid. Baltussen legt uit en wijst aan. Hier het hoofdkwartier van de Amerikanen, daar de nieuw bouw van de eigen beveiligings dienst van de overzeese militai ren. Polsdik betonijzer vormt de bewapening van de muren. En overal grote groene nishutten, waar bouwmaterialen en andere spullen liggen opgeslagen. Voor dat doel zijn ook alle hangars, be halve die van 'noord', in gebruik bij de Amerikanen. Nieuwe we gen zijn aangelegd of gereno veerd. Een ervan leidt direct van de bunkers naar een apart hek aan de Kooiweg, bedoeld om in tijden van spanning snel de ra ketten van de basis af te voeren. Zelfs oude Duitse onderko mens uit de Tweede Wereldoor log zijn in gebruik genomen. Drie houten barakken dienen als onderkomens voor de vrijgezel len onder de Amerikaanse mili tairen. Gezinnen huren een wo ning in West-Brabant. Naar ge lang de vordering van de bouw druppelen ze ons land binnen. Er zijn al 104 Amerikanen gehuis vest in en rond Woensdrecht. Baltussen: „Met name de ge zinnen voelen zich al goed thuis. Een echtpaar heeft hier al een ba by gekregen. Dat soort dingen, dat verbroedert. De militairen passen zich hier goed aan, van wangedrag waarvoor sommigen waarschuwden is geen sprake. Zo'n militair hoeft ook niet dat te proberen, want een enkeltje Sta tes heeft hij zo op zak". „Sommigen zijn bezig met het leren van Nederlands. Samen met de Amerikaanse voorlichter hebben wij ook de middenstand in de omgeving geinformeerd. Want die Amerikanen hebben van alles nodig. Voor wat betreft de basis gaat het per jaar al om een bedrag van 15 miljoen gul den voor bijvoorbeeld wasserij, slager en dat soort dingen. En dan besteden ze binnen hun huishoudens ook hog eens 25 miljoen gulden in de regio. Al leen voor heel speciale zaken doen ze een beroep op hun eigen inkooporganisaties," legt Baltus sen uit. In dat verband noemt de voorlichter de 'pamkind', ver moedelijk een grote rode vrucht die in ons land niet te krijgen is. Een tekening van de basis Woensdrecht, vorig jaar gepoubliceerd het IKV. Rechtsboven de plaats voor de kruisraketten. Overigens wordt niet alleen de regionale middenstand voorge licht. Op 8 rnei krijgen de voor lichters van de basis een nieuw 'infocentrum' waar journalisten maar ook het publiek terecht kunnen. Er komt een directe in gang naast de hoofdpoort, zodat het lastige aanvragen van bezoe- door kerspasjes tot het verleden be hoort.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2