Trekpleister Edberg exit UEFA-finale is nog volledig open 'Michels de man die PSV nodig heeft Ook Schapers uitgeschakeld Lendl: voor VS in Seoel Göteborg scoort één treffer Geesink voorzitter IJK? Geruchten in West-Duitsland steeds sterker DONDERDAG 7 MEI 1987 SPORT PAGINA 17 EDE (GPD) - Hoe leuk zijn tenniswedstrijden waar behal ve geld niets op het spel staat? Het invitatie-toernooi in Ede had, mede door de onvriendelijke weersomstandighe den, nog geen bevredigend antwoord op die vraag kunnen geven. Gisteravond echter kwam er een abrupt einde aan het voortkabbelende 'lentefeest'. Paolo Cane bracht op zijn zachtst gezegd wat leven in de brouwerij door na een heldhaftig gevecht waarin zelfs de zon zich liet zien nie mand minder dan Stefan Edberg pootje te lichten: 5-7, 7-5, 7-6. De Zweedse nummer drie van de wereld mag wel een excuserend briefje sturen naar organisator Gies Pluim, die hem net als vorig jaar enkele tienduizenden dollars startgeld had verstrekt. Voldeed Edberg toen wel aan zijn verplich tingen door de eindstrijd te halen, nu beschouwde hij Ede duidelijk als een weinig inspirerend tussen doortje. Voor de viervoudig GP- toernooiwinnaar was het Gelderse evenement dit jaar in feite een on derbreking van zijn vakantie, want vorige week kwam hij helemaal niet in actie en komende week neemt Edberg opnieuw vrijaf. Cane maakte dankbaar gebruik van het concentratieverlies bij zijn tegenstander, die op gravel nog geen zege heeft geboekt. Edberg begon volgens verwachting met een 7-5-, 4-0-voorsprong, maar werd daarna afgestraft voor zijn luchthartige houding. De 22-jarige Italiaan, een opgewonden standje dat spuwend, vloekend en smij- ISTANBOEL (DPA) - Ivan Lendl, de nummer één van de tennis-wereldranglijst, hoopt op de Olympische Spelen van Seoel 1988 voor de Verenigde Staten uit te mogen komen. Die dubbele wensdroom werd naar buiten gebracht door Philippe Chatrier, de voorzit ter van de internationale ten- nisfederatie, tijdens de 92ste vergadering van het Interna tionaal Olympisch Comité in Istanboel. Het Internationaal Olympisch Comité moet nog beslissen of de tennisprofs in Seoel worden toegelaten. Als dat gebeurt, zal waarschijn lijk worden geeist, dat men Daviscup speelt voor zijn land. Dat is althans het voor stel van de toelatingscommis sie. Nu wil het geval, dat Lendl het laatste jaar gewei gerd heeft voor zijn vaderland Tsjecho-Slowakije uit te ko men. „Bij ons laatste gesprek vertelde hij me, dat hij bezig is het Amerikaans staatsburger schap te verwerven", aldus Chatrier. De volgende stap zou zijn, dat Lendl voor de Ver enigde Staten Daviscup gaat spelen. Op die manier zou hij in aanmerking komen voor Seoel. „Hoe graag ik Lendl ook in Seoel zou willen zien, liever niet op deze manier. Niet door de achterdeur", aldus Cha trier. tend met zijn racket op de baan stond en soms van ellende door de knieën zakte, kreeg na ruim tweee- neenhalf uur alsnog loon naar werken. „Mijn mooiste overwinning', glom de vechtjas uit Bologna, wiens gemoedstoestand danig ver schilde met die van Gies Pluim. „Ik ben hier natuurlijk niet blij mee', beaamde de toernooibaas, die nu maar moet duimen dat Ivan Lendl het Edese karwei wel gemo tiveerd tegemoet treedt. Wanneer de torenhoge favoriet, vandaag pas voor het eerst te zien, net zo te keer gaat als begin deze week in Barce lona, dan zit het wel snor. De Tsjechoslowaak veegde tij dens zijn Spaanse schnabbel achtereenvolgens Mats Wilander (twee keer 6-0!) en Henri Leconte (6-0, 6-4) volledig van de baan. Lendl houdt, zelfs in demonstra ties, dus niet van cadeautjes uitde len. Dat zal Pluim, die dan ten min ste de nummer één van de wereld zondag in de finale wil zien, onge twijfeld deugd doen. Maar of het de geloofwaardigheid van zijn eve nement ten goede komt is een tweede. De Bennekomse zakenman wil dolgraag serieus genomen worden, ondanks dat er in zijn achtertuin geen Grand-Prixpunten te verdie nen zijn. Daarom ook wees hij de mogelijkheid om Björn Borg te contracteren van de hand. Met de al jaren uitgerangeerde Zweed in -het deelnemersveld maak je jezelf belachelijk, meende Pluim. Een Lendl, die over tegenstanders heenwalst, is echter net zo min re clame voor de Gelderse tenniswin- GOTHENBURG (ANP) - Na de eerste wedstrijd is de finale van het toernooi om de UEFA-beker nog volledig open. IFK Göteborgs overwinning van 1-0 op Dundee United in de thuiswedstrijd biedt weinig garanties, al hebben de Zweden precies dezelfde uit gangspositie als vijf jaar geleden. Toen werd de minimale overwinning uit het eigen Ullevi-stadion gevolgd door een triomf met 3-0 bij Hamburger SV. Eigenlijk had Ivan Lendl al in Ede moeten zijn, maar gisteren pikte hij in Barcelona nog even de hoofdprijs van een demonstratietoernooitje mee. (foto AP) Dundee United vertrouwde in de Zweedse havenstad opnieuw op zijn defensieve kracht, die in de tien voorgaande wedstrijden uit het toernooi tot slechts drie tegen treffers had geleid. Die instelling kwam het niveau van de wedstrijd niet ten goede, want de Zweden zijn geen meesters in het „maken" van een wedstrijd. Een speelwijze overigens waar zij tot nu toe zeer wel bij gevaren zijn. In de 22 voor gaande wedstrijden in het UEFA- bekertoernooi werden Göteborg niet een keer verslagen. De opmerkelijkste figuren in de uiterst sportieve wedstrijd, scheidsrechter Kirschen behoefde nauwelijks een vermanende vinger op te steken, waren de beide doel- verdedigers. In de eerste helft was de hoofdrol weggelegd voor Billy Thomson, die begon met een schit terende redding tegenover Lennart Nilsson, maar kort voor rust blun derde hij bij een kopbal van Stefan Pettersson. Een fout overigens die hij na rust meer dan goed maakte. De tactiek van manager Jimmy McLean om op een gelijkspel zon der doelpunten te spelen, misluk te. „Omdat wij op dit hobbelige veld niet in staat waren ons norma le voetbal te bedrijven", verklaarde de coach. Kwalitatief kwamen ook de Zweden niet aan hoogstandjes toe en daardoor miste het duel voetbal van niveau, hoewel alle omstandigheden daarvoor aanwe zig waren. Er was stemming in het bomvolle stadion, Göteborg haalde aan recette, reclame en TV-rechten ongeveer twee miljoen gulden bin nen, het was ideaal voetbalweer, maar de bezoekers wilden de wed strijd passief spelen. De Zweden hadden ook voor de thuiswedstrijd slechts twee spitsen in stelling ge bracht en dat was nog altijd één meer dan bij hen in uit-wedstrijden te doen gebruikelijk is. Omdat Dundee met slechts één aanvaller begon, Paul Sturrock, werd er voornamelijk strijd geleverd bui ten de beide strafschopgebieden. In de tweede helft veranderde dat beeld enigszins, omdat Wat dat betreft is de vlotte elimi natie van Stefan Edberg misschien niet eens zo'n slechte ontwikke ling. De schijn van een 'voorgepro grammeerde' finale is in elk geval reeds weggenomen. En wie weet staan er straks zelfs wel twee vol slagen outsiders in de eindstrijd. Neem Kevin Curren, die gisteren ten koste van een mopperende Mi- chiel Schapers (6-4, 6-4) de laatste acht bereikte. De Rotterdammer was uitermate verbolgen over het feit dat hij was „verbannen' naar de allesbehalve optimaal geprepa reerde baan 1. „Is er misschien nog een baan 23 waar we kunnen spelen?', bitste Schapers umpire Savalle toe na de zoveelste doodvallende bal. Gra- velhater Curren klaagde ook al steen en been. De opvallende aan wezigheid van de Wimbledon-fina list van twee jaar geleden bewijst eens temeer dat geld de voornaam ste drijfveer van proftennissers bUift. De Zuidafrikaanse Ameri kaan krijgt net als Lendl, Edberg en Jarryd een (klein) deel uit de startpremiepot en verzekerde zich reeds van 15.000 gulden prijzen geld. Een trainingsmogelijkheid is Ede niet voor Curren, want al jaren mijdt hij de open Franse titelstrijd op Roland Garros als de pest. PARIJS (ANP) - Anton Geesink stelt zich kandidaat voor het voorzitterschap van de Internationale Judo Federatie. Geesink zal zijn besluit komende week bekend maken aan de huidige IJF- praeses, de bejaarde Japanner Matsumae. De kandidatuur wordt gesteund door de Judobond Nederland. Donderdag vertrekt de voormalige judokampioen naar het Verre Oosten. In Parijs, waar deze week de Europese titels op het spel staan, is Geesink duidelijk geworden dat de Japanners de voorkeur geven aan de Fransman Pfeiffer op de hoogste IJF-post. Geesink: „Dat neemt niet weg dat ik er zin heb me hiervoor in te zetten." Naast Pfeiffer en Geesink zou ook Argentinië nog een kandidaat stellen. Momenteel is Geesink lid van het hoofdbestuur, met als porte feuille opleiding en verspreiding van het judo. De nieuwe voorzit ter wordt in november in Essen gekozen. DEN HAAG (GPD) - Wie niet horen wil moet maar voelen. Met het besluit van Rinus Michels om zijn contract als bondscoach niet uit te dienen, krijgt het Nederlandse top voetbal de rekening gepresenteerd voor een nu al jaren falend bestuursbeleid in Zeist. Het verraad van Michels aan Oranje, die het Nederlands elftal op een cruciaal mo ment in de steek laat, is echter even ongehoord en bescha mend. HRC vermorzeld door Hilversum HILVERSUM (ANP) - Hilversum Maar in plaats van stelling te ne men tegen de ontslagaanvraag ko men de brokkenmakers in Zeist, bij monde van bondsvoorzitter Jo van Marle en sectiebestuurder Renze de Vries, met de dooddoe ner dat „het weinig zin heeft om een trainer tegen zijn wil aan zijn contract te houden". De aanstaande verhuizing van Michels naar Eindhoven (PSV) komt volledig voor rekening van het sectiebestuur, dat de voetbal bond gebruikt als speelbal en dat heeft gisteren in het Hilversumse de ene flater na de andere begaat. Sportpark op overtuigende wijze Dat zal ook niet veranderen, zolang de finale van de nationale rugbybe- de dienst wordt uitgemaakt door ker gewonnen door de Haagse lieden (Harmsen, De Vries, Hut) Rugby Club met 46-9 te vermorze- die het ook bij hun club voor het len. De Hagenaars, die in de slotfa- zeggen hebben en die derhalve se van de competitie een stijgende nooit een beslissing zullen nemen vorm hadden getoond, waren in dit die in het nadeel uitvalt van bij duel in alle opzichten de minderen voorbeeld Ajax. De affaire-Wou- van de zeer goed gedisciplineerd ters is daar een schoolvoorbeeld spelende Hilversummers. Het ge- van. Daardoor kon het gebeuren mis van Michel van der Loos, die dat de wedstrijd Ajax-Sparta vier met twee gebroken ribben aan de dagen voor de interland tegen de kant moest blijven, telde zwaar bij Grieken alsnog aan het speelroos- Den Haag. ter moest worden toegevoegd. Het besluit van Michels komt Bij rust had Hilversum zich niet onverwacht maar wel op een reeds een comfortabele voor- hoogst ongelegen moment, minder sprong van 14-3 verworven, die in dan een jaar voor de eindronden de tweede helft moeiteloos werd van het Europees kampioenschap uitgebouwd tot 46-9 waarmee de in West-Duitsland. De gespierde Hilversummers beslag legden op taal van de bondscoach aan de de imponerende Van Swol-beker. vooravond van Nederland-Honga- Johan Vermeulen was de grote rije, toen hij steen en been klaagde man met veertien punten (een try over de geringe medewerking van en vijf conversies). de clubs, was een duidelijk schot voor de boeg en kon moeiteloos worden uitgelegd als een alibi om Zeist de rug toe te keren. Toen al leek het er verdacht veel op, dat de bondscoach de handdoek in de ring wilde gooien om elders (PSV) opnieuw aan de slag te gaan. Punt verlies tegen de Hongaren zou hem daarom vermoedelijk ook niet zo slecht zijn uitgekomen. De ellende die de KNVB zich nu op de hals heeft gehaald, had ech ter gemakkelijk voorkomen kun nen worden. Met de aanstelling van Michels tot bondsmanager in de zomer van 1984 werd een „zie kenhuis-constructie" bedacht, die bij voorbaat op een flop moest uit draaien. Van de door Rijvers beoogde taakverdeling zoals eer der bij PSV (met Van Gelder) kwam niks terecht. Er werd welis waar de afspraak gemaakt dat er niet geknabbeld zou worden aan de taken en bevoegdheden van bondscoach Kees Rijvers, gaande weg drong Michels zich steeds meer op en werd Rijvers uiteinde lijk in een onmogelijke positie ge manoeuvreerd. De huidige tech nisch directeur van FC Twente koos eieren voor zijn geld en ver liet gedesillusioneerd de Zeister bossen. Vanaf dat moment had Michels het rijk alleen en kon hij doen en laten wat hij wilde, tot een hartin farct hem tot de orde riep en Leo Beenhakker als bondscoach naar Zeist werd gehaald. Ook die ver trok voortijdig, zoals eerder Ger Blok en nu de ongediplomeerde Dick Advocaat, die naar Haarlem verhuist. Het Nederlands elftal schoot er niks mee op en zou al met al een flink stuk verder gevorderd zijn wanneer Rijvers de mogelijk heid was geboden om zijn werk af te maken. „Achteraf is dat een fout", erkent Van Marle nu, die we beter niet hadden kunnen maken. EINDHOVEN (GPD) - Met trainer Guus Hiddink voorop hebben de meeste spelers van PSV positief gereageerd op de komst van Rinus Michels als opvolger van Hans Kraay. Bijna zonder uitzondering deden zij niet mee aan het schimmenspel van mana ger Kees Pioegsma, die glashard volhield dat de ontslagaanvraag van de bondscoach voor hem als een verrassing kwam. Al in het begin van de week was het bij de top van PSV bekend dat de in Eindhoven be geerde bondsmanager het het bestuur van de KNVB zondagavond had gevraagd om ontbinding van zijn contract. „Michels was een van de drie mensen", bekende Hiddink gistermiddag, „die op mijn lijstje stond dat ik een paar weken ge leden bij het bestuur heb ingediend. Die an dere twee waren Rijvers en Kessler. Dat zijn trainers die aan de top hebben gestaan of nog staan, en met wie ik zou willen en kunnen werken". Minimaal de helft van de spelers had een voorkeur voor Rijvers. „Maar dat hou je altijd", aldus Hiddink, die er nooit een geheim van heeft gemaakt dat hij graag zou willen werken met de ex- bondscoach. „Dan is het aan het bestuur om een beslissing te nemen. Ik hoop dat er nu snel duidelijkheid komt en dat ook de spelers weten waar ze aan toe zijn. Want de onrust van de laatste weken heeft duidelijk zijn weerslag op het elftal en de prestatie in het veld". „Michels", meent Ronald Koeman, „is precies het type trainer dat PSV nodig heeft. Met alle kwaliteiten die Rijvers heeft, denk ik niet dat hij de juiste man vooi PSV zou zijn geweest. Michels of Kessler passen beter bij deze club. PSV heeft nu vooral ie mand nodig die de discipline terugbrengt en die er weer een elftal van maakt, die van al die bv-tjes weer een grote bv maakt. Want de laatste maanden hing de ploeg als los zand aan elkaar. Dat zal bij Michels niet gebeuren, dat weet ik zeker". De libero van PSV beschouwt het daar entegen als „een slechte zaak voor Oranje" dat Michels uit Zeist vertrekt. Hij kan ech ter wel begrip voor opbrengen voor de stap die de bondscoach heeft genomen. „Als je alles op een rijtje zet, heeft hij in feite alleen maar tegenwerking gehad. Van een ideale situatie rond Oranje was nooit sprake. Kijk maar naar wat er gebeurd is rond Ajax- Sparta en de boetes die Cruijff de spelers heeft opgelegd naar aanleiding van een oe fenwedstrijd van het Nederlands elftal. Ik kan me zijn reactie daarom wel voorstellen, al had ik dat eerlijk gezegd niet meer ver wacht na de overwinning op Hongarije. Toen dacht ik echt dat hij met Oranje door zou gaan". "We hoopten op een goede samen werking tussen Rijvers en Michels, dat is een misvatting gebleken". Aan het oogsten kwam Rijvers daardoor niet toe. Van leedver maak is bij hem echter geen spra ke, wel van droefenis over de ge miste kansen. „Wat er nu is ge beurd, heb ik voorspeld. Dit is ge sneden koek voor mij, het verbaast mij daarom niks. Voor de rest heb ik er op dit moment geen behoefte aan om dieper op de zaak in te gaan". „De ontslagaanvraag van Mi chels bewijst maar weer eens", meent WON-voorman Jaap van der Leek, „dat het werkklimaat in Zeist onmogelijk is voor «en bondscoach. Eerder hebben Kno bel, Zwartkruis en Rijvers dat al ondervonden. Ook Michels heeft wat dat betreft de zaken verkeerd ingeschat. Er zijn hem toezeggin gen gedaan, die niet werden nage komen. De kwestie-Wouters is vol gens mij de bekende druppel ge weest. Zoals ik hem de laatste tijd heb meegemaakt, bleek hij ook ge voeliger voor de invloed van de pers dan hij zelf ooit heeft gedacht. Denk maar eens aan Metgod, die hij onder druk van de media heeft geselecteerd". Zoals de bonds coach vorige week eveneens over stag ging, toen de kritiek op Van Breukelen steeds meer aanzwol. Het is volgens Van der Leek zin loos om een opvolger te zoeken als er „niet eerst een aantal beleidsma tige maatregelen wordt genomen om dit soort toestanden te voorko men. Er zal dan op de eerste plaats een sectiebestuur moeten komen waarin geen clubbestuurders zit ten. De tegenvallende prestaties van Oranje zijn ook louter terug te voeren op de slechte prestaties er omheen. Kijk maar naar wat er op dit moment bij PSV gaande is. Dat ligt evenmin aan de trainer of de spelers. Die lijn kun je doortrek ken naar het Nederlands elftal. In deze situatie zou ik het daarom nie mand aanraden om naar Zeist te gaan". Toch lijkt met het vertrek van Michels het pad geëffend voor Jo- han Cruijff om Oranje onder zijn hoede te nemen. „Het Nederlands elftal", merkte de Ajax-coach een half jaar geleden al eens op, „zou ik er wel naast kunnen doen. Maar dan wel onder bepaalde voorwaar den en garanties en niet zoals het nu werkt". Het klinkt gek, maar het zou een deel van de leiding bij Ajax, en dat zijn niet de eersten de besten, helemaal niet zo slecht uit komen wanneer Cruijff als tech nisch directeur zou verkassen naar Zeist. De macht van de voormalige nummer 14 is in de Meer inmiddels zo groot, dat sommigen nauwelijks de dag af kunnen wachten wan neer Cruijff bij Ajax vertrekt. Die lijn trok hij door naar Oranje, waar Michels steeds meer afhankelijk werd van de trainer van de hofleve rancier. Evenals Franz Beckenbauer bij het Westduitse elftal beschikt Cruijff niet over de vereiste licen tie. Dat hoeft echter geen probleem te zijn. In Zeist zou het op dezelfde manier kunnen als bij Ajax met Kohn of Van der Hart en hoeft er alleen maar een andere naam (Thijs Libregts) te worden inge vuld. Daarmee zou het machtse venwicht in de landelijke media, dat nu wordt rechtgetrokken met het vertrek van Michels naar PSV, andermaal verstoord worden. Want tot welke krant Ajax en Cruijff zich sterk aangetrokken voelen is niet moeilijk te raden. Om die ongezonde invloeden defi nitief uit te bannen, is in Zeist een sterk college nodig. Een sectiebe stuur zonder verwantschap met een club, dat een gedegen en onaf hankelijk beleid voert en minder brokken maakt dan dit partijdige college. McLean zijn Schotten iets meer naar voren stuurde. Het leverde een paar kansjes op en evenveel opmerkelijke reddingen van de Zweedse aanvoerder-doelman Thomas Wernersson. De iets ge groeide dadendrang van Dundee United, geanimeerd door de uitste kende middenvelder Jim Mclnal- ly, gaf IFK meer ruimte. Lennart Nilsson miste echter een tweede mogelijkheid om de uitgangsposi tie voor de tweede wedstrijd, op 20 mei, voor zijn ploeg werkelijk zon nig te maken. FRANKFORT (SID) - Rudi Voller naar AS Roma, Olaf Thon naar Hamburg SV of naar Italië, Tho mas von Heesen naar Paris St. Ger main en Manfred Kaltz naar Fener- bahce? De transfergeruchten wor den steeds sterker in de Bundesli- ga. De jaarlijkse hoogtijdagen voor managers en voetbalmakelaars zijn weer aangebroken. Het zijn echter niet alleen trans ferspeculaties rondom een aantal internationals die voor onrust zor gen. Ook de bedragen voor jonge talenten stijgen tot schrikbarende hoogte. VFB Stuttgart moet voor de 20-jarige Maurizio Gaudino, mo menteel spelend voor Waldhof Mannheim, ruim 2,5 miljoen gul den betalen. Daarmee wordt het Bundesliga-record, op naam van FC Köln dat Klaus Allofs in 1981 voor 2,2 miljoen gulden van Fortu- na Düsseldorf overnam, ruim schoots gebroken. Voor Mannheim ligt er overigens nog meer geld in het verschiet. In ternational Kohier moet in de uit verkoop twee miljoen gulden op brengen. Topscorer Fritz Walter mag voor 1,5 miljoen gulden ver trekken. Ondanks de forse bedra gen bestaat er veel belangstelling voor deze spelers. Zelf heeft Mann heim tot nu toe slechts 700.000 gul den geïnvesteerd. Voor dat bedrag trok de club Manfred Bockenfeld van Fortuna Düsseldorf aan. Bayern Müchen, vorig seizoen de voornaamste investeerder, houdt zich voorlopig nog rustig. Als ver vanger van Dieter Höness, die stopt met betaald voetbal, werd Uwe Tschiskale voor 500.000 gul den gekocht van Wattenscheid 09. De selectie kreeg verder verster king van de amateurs Bayersch- midt en Eek. De aangekondigde te rugkeer van Karl-Heinz Rum- menigge, wiens rechter voet dins dag in Basel wordt geopereerd, staat voorlopig op losse schroeven. Ook de naam van de bij AC Milan overbodig geworden Mark Hately gaat momenteel veelvuldig rond in München. Gezien de overeen komst met Tschiskale lijkt de komst van de Brit echter onwaar schijnlijk. Ook Schalke 04 houdt uitver koop. De club heeft een grote schuld en dreigt de licentie kwijt te raken. Spits Tauber vertrekt naar Leverkusen, Kleppinger naar Bo- russia Dortmund. De jonge inter national Olaf Thon heeft nog geen definitieve keuze gemaakt. Bayern München en Hamburg SV hebben inmiddels interesse getoond. Ook Italiaanse verenigingen hebben de kleine middenvelder benaderd. Schalke hoopt een flink bedrag te incasseren en daarmee een groot gedeelte van de schuld weg te werken. Eintracht Frankfurt heeft zich gemeld voor de aanvallers Roth en Wegmann.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17