Leidse bedrijven ongewenst 'in ons spaarzame groen' Kans op eigen meao in Alphen gegroeid Complete scheepsbrug op zolder Katwijks museum 'Zeg het met bloemen op zn Frans Statenleden bij Klinckenbergerplas PAGINA 16 Will REGIO DONDERDAG 7 MEI 1987 VALKENBURG - Valkenburg heeft als eerste gemeente een ex emplaar ontvangen van de lesbrief van het Zuidhollands Verzetmu- seum in Gouda. De lesbrief, die on der meer de bezetting van Neder land door de Duitsers tijdens de Tweede Wereldoorlog behandelt en op de scholen kan worden ge bruikt, werd aan de commissiele den sport en welzijn overhandigd door voorzitter H. Pasman van het Verzetsmuseum. Voorzitter Pasman was gister avond overigens niet naar Valken burg gekomen om alleen de brief te overhandigen. Hij verzocht de Zuidhollands Verzetsmuseum maakt lesbrief commissieleden burgemeester en wethouders van het Rijndorp te adviseren 1.000 gulden subsidie te geven aan het Verzetsmuseum. Pasman maakte aan het begin van de commissievergadering ge bruik van het spreekrecht om het belang van het Verzetsmuseum duidelijk te maken. Naast het ver zamelen van gegevens over het verzet in de oorlogsjaren wees Pas man op het onderwijskundig be lang van het museum. "Het mu seum wil ook een educatief cen trum zijn", zo zei hij. De lesbrief is zo'n educatief ini tiatief, aldus Pasman. Het museum levert ook gastdocenten, heeft een videofilm over het museum en stelt tevens zogenaamde uitleen collecties samen. "Ook bereiden wij ons voor op regelmatige rond leidingen van schoolkinderen en andere groepen", aldus Pasman. De commissieleden waren gis teravond goed te spreken over het werk van het museum. Tasjesrover aangehouden NOORDWIJKERHOUT - Een 19- jarige inwoner van Diemen is gis termorgen in Noordwijkerhout aangehouden, na twee keer een po ging te hebben gedaan een tasje te roven van vrouwen op de Dorps- ringweg. In één geval wist de man het tas je te pakken te krijgen, maar de vrouw achtervolgde de Diemenaar en pakte haar tas weer terug. Een tweede poging mislukte doordat het slachtoffer haar tas vasthield. Tijdens het verhoor bekende de man nog een tasjesroof in Noord wijkerhout. Dit moet volgens de dader ongeveer een maand gele den zijn gebeurd op het Land- bouwplein. De buit bedroeg onge veer 300 gulden. In die periode zijn echter geen aangiften gedaan van tasjesroof in Noordwijkerhout. De politie verzoekt eventuele slachtof fers zich alsnog te melden. Ook bekende de man twee jaar geleden een diefstal te hebben ge pleegd in een lagere school in Am sterdam. Daar maakte hij drank, etenswaren en een radio buit. Waakhond lief voor inbreker ALPHEN AAN DEN RIJN - Onder het toeziend oog van de waakhond heeft een inbreker in de nacht van dinsdag op woensdag een fors geldbedrag buitgemaakt in een woning in Alphen. Het volgens de politie gevaarlijk ogende huisdier zou niet zijn aangeslagen toen de dief met waarschijnlijk een val se sleutel binnenkwam. Vier duizend gulden aan contanten worden vermist. Dependance Leidse meao van de baan ALPHEN AAN DEN RIJN - De kans lijkt groot dat Alphen einde lijk een opleiding krijgt voor mid delbaar economisch en administra tief onderwijs (meao). Wethouder H.W. den Duijn van onderwijs is in ieder geval 'gematigd optimis tisch'. Hij baseert zich daarbij op het feit dat de christelijke scholen gemeenschap voor mdgo Castel- lum een intentieverklaring heeft afgegeven om op 'brede basis' sa men te werken. Castellum, die wil uitgroeien tot een zelfstandige sa menwerkingsschool voor mdgo en meao, wil twee zetels in het be stuur afstaan aan vertegenwoordi gers van gemeente en bedrijfsle ven. Den Duijn: "Dit lijkt me een prima oplossing. Als ook de raad hiermee akkoord gaat kan Castel lum teruggaan naar de staatssecre taris en wijzen op een brede onder- steuning.in Alphen". Tot nu toe zijn aanvragen voor een meao-school in Alphen door staatssecretaris Ginjaar-Maas steeds afgewezen. In november vo rig jaar werd een verzoek voor een dependance in Alphen ingediend door de meao in Leiden, die met ruim duizend leerlingen, van wie er meer dan tweehonderd afkom stig zijn uit Alphen en omgeving, dringend behoefte heeft aan uit breiding. De aanvraag werd onder steund door de gemeente Alphen. Ook de Castellum-school wendde zich tot de staatssecretaris. In bei de gevallen werd negatief gerea geerd, omdat leerlingen uit Alphen volgens het ministerie niet alleen in Leiden, maar ook in Zoetermeer of Gouda terecht konden. Den Duijn: "Vervolgens hebben wij in samenwerking met de pro vincie actie gevoerd en opnieuw een verzoek ingediend. Op 8 april heb ik onze argumenten op het mi nisterie nog eens mondeling toege licht en opnieuw gepleit voor een vestiging in Alphen van een depen dance van de Leidse school voor meao. De staatssecretaris liet ech ter weten dat zij daaraan geen me dewerking zal verlenen. Ze advi seerde wel om in Alphen een zelf standige samenwerkingsschool voor meao te stichten. In dit geval zou het dan gaan om samenwer king tussen bijzonder neutraal en protestants-christelijk onderwijs en de gemeente. Er zou dan wel sprake moeten zijn van brede on dersteuning, wilden we een kans van slagen hebben". "Die - opdracht heb ik overge bracht aan het bestuur van Castel lum. Ik heb gevraagd mee te den ken over samenwerking. Deze week heb ik dan die intentieverkla ring gekregen. Uiteraard moeten we afwachten hoe de staatssecreta- ris reageert, maar ik ben gematigd optimistisch. Ik denk dat deze con structie voldoende voor haar is om het licht op groen te zetten". Eventuele stichting van een sa menwerkingsschool voor meao is overigens in verband met de wette lijke procedure die moet worden gevolgd niet eerder mogelijk dan in 1990. Ook werkplaatsen van kuiper en zeilmaker te zien KATWIJK - Drie jaar na de officiële opening is de inrich ting van het Katwijks mu seum voltooid. In het afgelo pen halfjaar kreeg het laatste deel van de voorjnalige re derswoning, de zolderverdie ping, zijn definitieve bestem ming. Door een groep vrijwil- ügers is hier een scheepsbrug ingericht en zijn de werk plaatsen van een kuiper en een zeilmaker nagebouwd. Naast de kuiperij en de zeilma kerswerkplaats zijn op de zolder verdieping ook foto's en ge bruiksvoorwerpen uit het voor oorlogse Katwijk aan Zee te zien. Veel materiaal is door inwoners van de kustplaats aan het Ge nootschap Oud Katwijk, dat de collectie van het museum be heert, ter beschikking gesteld. Voor de inrichting van de zol derverdieping van het museum was in 1984 geen geld. Dit deel van het pand aan de Voorstraat 54 kreeg dan ook een tijdelijke bestemming als foto-expositie ruimte. Door een groot aantai gif ten van Katwijkse bedrijven, vaak verwant met de visverwer- kende industrie, konden in de af gelopen periode echter een flink bedrag en een grote hoeveelheid historisch materiaal worden ver zameld, waardoor uiteindelijk toch de plannen van het mu seumbestuur konden worden uitgevoerd. De definitieve inrichting van de zolderverdieping heeft tussen de 40.000 en 50.000 gulden ge kost. Een groep van twintig vrij willigers heeft er in totaal zes maanden aan gewerkt. De zol derverdieping wordt op donder dag 14 mei officieel geopend door de Katwijker N. van Duijn, reder, oud-schipper en voorzitter van de vereniging van schippers- eigenaren uit de kustplaats. Materiaal Op de zolderverdieping van het Katwijks Museum staat voor al het visserij-bedrijfsleven cen traal. De nagebouwde brug van een kotter uit de jaren vijftig wordt in dit verband door voor zitter A. van Duijn van het ge nootschap Oud Katwijk be schouwd als het pronkstuk van het museum. De brug is ge bouwd in een erker van de zol derverdieping en door de raampjes kan over de kustplaats worden uitgekeken. "Het inte rieur van het stuurhuis is tot in de kleinste details compleet", zegt Van Duijn, "zelfs het bor relglaasje van de schipper ont breekt niet". Voor de inrichting van twee grote vitrines met de werkplaat sen van een kuiper en een zeil maker is gekozen omdat deze twee beroepen het meest verbon den waren aan het visserijbe drijfsleven. "Bij het verzamelen van de werktuigen zijn we de Katwijkers erg veel dank ver schuldigd", aldus Van Duijn. "Je staat er echt van te kijken hoe veel materiaal er nog bij de men sen thuis te vinden is". De vrijwilligers hebben bij de inrichting van de zolder ook dankbaar gebruik gemaakt van DONDERDAG Leiden Schouwburg - 'Kathak', dansen van In dia, 20.15 uur, Laktheater - 'Le Pique-nique de Claret- ta', 20.30 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, klaverjassen en sjoelen bij buurtver. De Buitengewo- T. Koenenlaan 1-3 - huiskamerbqeen- komst PvdA, 20 uur. Wassenaar Schaapskooi - Duinrell, recordpoging VRIJDAG Leiden School - Horst Bijerincklaan, rommel markt, 19-21 uur. Evangelisch Lutherse kerk - Leiden English Choir, 20.15 uur. Voorschoten Cultureel Centrum - Marijkelaan, NUT- concert met optreden Biggies Big Band, Ambachtshuis - Voorstraat, opening le dententoonstelling Voorschotense Kunstkring, 20.30 uur. 20.30 uur. Leiderdorp Peuterspeelzaal Duimelot - Dennen schans, fancy-fair, 15.30-19 uur. Warmond Dekker Tennishallen - Veerpolder. kunst- en antiekbeurs met mogelijkheid eigen antiek te taxeren, 16-21 uur. Kunstwerk '11.000 tulpen' van Daniël Buren in Keukenhof t project tulpen' van de Franse kunste naar Daniël Buren is gistermid dag in de Keukenhof in Lisse de kunstmanifestatie 'Vice Versa' begonnen. De komende twee jaar zullen Nederland en Frank rijk onder dit motto beeldende kunst gaan uitwisselen. Deze maand beginnen bij veer tien musea en andere culturele instellingen in elf gemeenten in ons land nog eens achttien expo sities met werk van zestien Fran se kunstenaars. Volgend jaar staan soortgelijke manifestaties met werk van Nederlanders op het programma van musea in tien steden in het gebied van de Rhone en de Alpen. Het idee voor 'Vice Versa' is ontstaan in de kring van Neder landse museumdirecteuren en conservatoren. Ze waren vorig jaar op bezoek bij hun collega's in Frankrijk. De Franse kunstenaar Daniël Buren zei gisteren in de Keuken hof verrast te zijn over het resul taat van zijn kunstwerk in de Keukenhof. Het werk, met de naam 'Visuele weg', bestaat uit ongeveer 11.000 tulpen die in een rij dwars door een deel van de Keukenhof zijn geplant. Het was overigens jammer dat de directie van de Keukenhof bij de 'visuele weg' van bloemen niet heeft aangegeven dat het om een kunstwerk ging. zodat veel bezoekers van de bloementuin het artistieke werk van de Frans man ongemerkt voorbij lopen. In de komende dagen is het kunstwerk van de Franse artiest Daniël Buren op zijn mooist. (foto Holvast) Volgens de directeur van de Keukenhof had het resultaat veel beter kunnen zijn dan nu het ge val is. De tulpen staan op dit mo ment niet allemaal tegelijk in bloei. "De bloemen zijn pas in december gepoot, terwijl dat normaal al in november moet ge beuren. Het werk zou perfecter zijn als er meer tijd was geweest, maar in de komende dagen wordt het alleen maar mooier", zo verwacht hij. De coördinatrice van 'Vice Versa', de Francaise Marie-Clau- de Jeune, sprak de wens uit dat de uitwisseling van kunst tussen Nederland en Frankrijk het be gin is van een langdurige samen werking tussen de twee landen op dit gebied. Voorzitter A. van Duijn van het Genootschap Oud Katwijk (links) e bekijken de expositie over de kuiperij. de kennis die over de bedrijfstak nog bij vele oude Katwijkers aanwezig is. "Aan vrijwel elk voorwerp dat hier op de zolder is te vinden, kleeft voor de oude vissers een verhaal. Het is dan ook een waar genoegen om met iemand uit de praktijk door deze ruimte te lopen". Ter gelegenheid van de officië le opening van de zolder zal op 14 mei ook een fototentoonstelling van schepen, scheepsbemannin gen en attributen uit de jaren vijftig en zestig te zien zijn. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 1 tot vr 8 mei door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 123553. Apotheek Boehmer, Florijn 21, Leider dorp, tel. 894400. Hazerswoude tegen 'opgedrongen' bedrijfsterrein in Groenendijk HAZERSWOUDE - Naast het buurtschap Groenen dijk in Hazerswoude moet geen bedrijfsterrein komen. Dat vindt een meerderheid in de commissie voor ruim telijke ordening van Hazers woude. De commissie heeft gisteravond het college van burgemeester en wethou ders geadviseerd in beroep te gaan tegen de beslissing van de provincie dat het ter rein beschikbaar moet wor den gesteld. Alleen WD'er W. den Ouden was voorstander van het terrein dat in de behoefte van het Leidse be drijfsleven moet voorzien. Wel wil hij strikte regels opleggen aan de bedrijven die er komen. In het bestemmingsplan tussen Rijn en Rail, dat vorig jaar door de gemeenteraad werd vastgesteld, werd het terrein bestemd voor agrarische doeleinden. Gedepu teerde staten keurden dit echter af. De provincie heeft in januari het streekplan Zuid Holland Oost aan genomen, waarin het regionale be drijfsterrein al stond vermeld. Zij heeft alleen nog niet de moeite ge nomen om dit de gemeente te ver tellen. De stemming dat de zaak al ho peloos was, leek tijdens de verga dering te gaan overheersen. Dit ook nadat H. de Kam, lid van het wijkcomité Groenendijk, had op geroepen om als raad een vuist te maken tegen de provincie. Wethouder P.A.Th van der Werf en J.F. Kaashoek (SGP/RPF) be twijfelden of beroep aantekenen tegen het besluit nog wel zin had. Zij kregen te maken met de strijd bare houding van D. van der Neut (CDA) en C.A.M. van Putten (PvdA/PPR). Dezen willen eerst in beroep gaan en pas als dit werkelijk wordt afgewezen, zien wat voor regels gesteld moeten worden aan het bedrijfsterrein. Van der Neut: "Er komen waar schijnlijk milieuhinderlijke bedrij ven. Dat zet voor mij het licht op rood. En dat terwijl er tien kilome ter verder nog een groot industrie terrein op kopers wacht. Het legt bovendien een tijdbom onder de hele Groenendijk. Ik ga niet ak koord met de.verhuizing van be drijven uit de Leidse bebouwing naar ons spaarzaam groen". Van Putten ging nog verder. Zij is ook tegen het kleine bedrijfster rein voor lokale behoefte dat in het bestemmingsplan stond en dat ook door de provincie werd afgewezen. "Ik zit in een moeilijk parket", al dus Van Putten. "Ik ben het eens met gedeputeerde staten dat een lokaal terrein niet mag doorgaan, maar ik ben nog veel meer tegen een regionaal terrein. Met een rijtje bomen houd je de stank en het-la- waai voor de wijk niet tegen. Bo vendien moet het verkeer over de Rijndijk, want een andere moge lijkheid is er niet. Ik snap niet waarmee de provincie bezig is". Zij deelde de mening van Den Ouden dat de problemen binnen de perken kunnen worden gehou den door de hinderwet zorgvuldig toe te passen. Ook het indelen van het terrein in zones met steeds minder overlast bij het naderen van de grens met de woningen, is volgens het een oplossing. De gemeente kan op advies van de commissie ook in beroep gaan tegen de weigering van de provin cie om Hazerswoude toe te staan om prostitutie uit de bebouwde kom te weren. Niemand van de commisieleden hoefde daarover na te denken. OEGSTGEEST/RIJNSBURG Provinciebestuurders hebben gis teren een excursie gemaakt door een deel van de duin- en bollen streek. Het ging om statenleden, die lid zijn van de commissies voor recreatie, natuurbescherming en landschapszorg. Op de grens var Sassenheim werd door sieleden een kijkje genomen bij de Klinckenbergerplas (de Put van Menten). De statenleden kregen bij de plas een uiteenzetting over de recreatieplannen* die er voor dit gebied zijn. Die toelichting werd gegeven door Menten, de eigenaar van de plas. Het is de bedoeling dat er onder meer een teleskibaan, een kampeerterrein en een golfbaan komen. Daarna vertrokken de statenle den naar Rijnsburg. In de bloe- mengemeente stond een bezoek aan de veiling Flora op het pro gramma. Een medewerker van de provinciale dienst ruimte en groen gaf een toelichting op de eventuele uitbreiding van het glastuinbouw gebied Kloosterschuur/Trappen- berg. Door een werkgroep is bere kend dat er in de toekomst omge- veer 90 hectare grond noodzakelijk is voor uitbreiding van bedrijven. Volgens de provinciale medewer ker is uitbreiding alleen mogelijk in gebieden die van landschappe lijke waarde zijn. Veilingvoorzitter Van Nobelen noemde uitbreiding van het glas tuinbouwgebied in de toekomst gewenst, vooral met het oog op de toekomst van het bloemenvak. "Recreatie en natuur zijn belang rijk, maar er moet ook gelegenheid zijn om te kunnen werken", zo hield Van Nobelen de commissie leden voor. Na het bezoek aan de veiling werd een rondrit door het gebied gemaakt. Tijdens.de bustocht kre gen de statenleden een toelichting van de secretaris van de veiling Flora, T. Langerak.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16